Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Μου έδωσαν ένα tablet και προσπαθώ να βρω το μοντέλο του για να κατεβάσω το firmware και τους drivers. Εξωτερικά δεν γράφει απολύτως τίποτα. Όταν ανοίγει και φορτώνει το λειτουργικό δεν εμφανίζει κανένα λογότυπο. Το μόνο που γράφει σαν μοντέλο στις "πληροφορίες" μέσα στο λειτουργικό είναι V11. Επίσης στην ίδια καρτέλα αναφέρει και τα εξής:

A33

gld_astar_y3-eng kvt49l 20150402

 

Καταλαβαίνει κανείς απο τα παραπάνω το μοντέλο του tablet;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! δεν βαζεις κανενα προγραμμα να δεις? πχ το antutu, cpuz κτλ? απο αυτα μονο δυσκολο να το βρει κανεις!

επισης καμια φωτο του εδω θα βοηθουσε!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ,

Εχω ένα παλιό tabletaki hannspad SN1AT71 το οποίο κάνα χρόνο δούλεψε αλλά μετά ξαφνικά δεν ανοιξε ξανά.

Εχω κάνει άπειρες φορές reset με vol + power button με βγαζει στο apx mode πατάω reset data και μόλις τελειώσει πατάω reboot αλλά κολλάει πάντα στο logo και δε κάνει τπτ για ώρες ή και μέρες.....

Μάλλον έπαθε brick αν εχω καταλάβει απο λίγο ψάξιμο στο google.

Δε μπορώ να βρω κανέναν οδηγό αναλύτικό μπας και το αναστήσω.

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη για οποιαδήποτε rom μπορώ να περάσω μεσω κάρτας sd υποθέτω για να ξαναλειτουργήσει.

Ευχαριστώ!

 

Ένας οδηγός που βρίσκω αλλα δυσκολέυομαι πολύ να τον καταλάβω.

http://www.slatedroid.com/topic/25805-hannspad-backup-brick-recovery-ics-installation-destruction-guide/#entry276544

TO NOY SAS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Εχω ενα παλιο σχετικα ταμπλετακι της MLS, το IQTAB 8000 με λειτουργικο kitkat, και αναρωτιομουν αν μπορω να δουλεψω με ακουστικα usb. Το ρωταω γιατι η θηκη με λαστιχα που εχω κρυβει την θυρα των ακουστικων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Εχω ενα παλιο σχετικα ταμπλετακι της MLS, το IQTAB 8000 με λειτουργικο kitkat, και αναρωτιομουν αν μπορω να δουλεψω με ακουστικα usb. Το ρωταω γιατι η θηκη με λαστιχα που εχω κρυβει την θυρα των ακουστικων.

Γιατί δε προσπαθείς να τρποποιήσεις τη θήκη?

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Εχω ενα παλιο σχετικα ταμπλετακι της MLS, το IQTAB 8000 με λειτουργικο kitkat, και αναρωτιομουν αν μπορω να δουλεψω με ακουστικα usb. Το ρωταω γιατι η θηκη με λαστιχα που εχω κρυβει την θυρα των ακουστικων.

όχι, ούτε otg δεν υποστηρίζει καταρχάς.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε προσπαθείς να τρποποιήσεις τη θήκη?

 

Αμα δεν βρω λυση, θα κολλησω εκεινη την γωνια του ταμπλετ με σιλικονη και θα διωξω το λαστιχο. (πεφτει το λαστιχο ακριβως πανω στην υποδοχη)

 

όχι, ούτε otg δεν υποστηρίζει καταρχάς.

 

Οποτε μαλλον θα το κολλησω... εχετε ιδεα ποια ειναι η ιδανικη κολλα; Για σιλικονη σκεφτομουνα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

ψαχνω χωρις να βιαζομαι ενα οικονομικα (οσο γινεται) tablet που να μπορω να γραφω σε PDF με γραφιδα η κατι παρομοιο.

Επισης να ειναι τουλαχιστον 10 inches και οσο γινεται μεγαλυτερη αυτονομια, πχ 5 ωρες λειτουργια και πανω.

 

Τα υπολοιπα δεν με απασχολουν ιδιαιτερα, αν μπορει να σηκωνει ενα pdf 100 mb και να το δουλευω,

οτι αλλο καλο εχει ευπροσδεκτο.

 

Επειδη δεν εχω αρκετη εμπειρια παρα μονο απο smartphone, εχει κανεις καμια αποψη σε τι να κινηθω?

Προσπαθω να αποφυγω τις επωνυημες λυσεις των 300 - 400 ευρω :worry:

Edited by visualuser
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

ψαχνω χωρις να βιαζομαι ενα οικονομικα (οσο γινεται) tablet που να μπορω να γραφω σε PDF με γραφιδα η κατι παρομοιο.

Επισης να ειναι τουλαχιστον 10 inches και οσο γινεται μεγαλυτερη αυτονομια, πχ 5 ωρες λειτουργια και πανω.

 

Τα υπολοιπα δεν με απασχολουν ιδιαιτερα, αν μπορει να σηκωνει ενα pdf 100 mb και να το δουλευω,

οτι αλλο καλο εχει ευπροσδεκτο.

 

Επειδη δεν εχω αρκετη εμπειρια παρα μονο απο smartphone, εχει κανεις καμια αποψη σε τι να κινηθω?

Προσπαθω να αποφυγω τις επωνυημες λυσεις των 300 - 400 ευρω :worry:

 

Για δες αυτο. Και τσιμπας μια γραφιδα. Ισως μπορουν να σου προτεινουν και φτηνοτερα αν το παραγγειλεις από κινα. Αλλα επειδη εχει και τη θηκουλα-πληκτρολογιο νομιζω ειναι καλη τιμη στα 139. Παντως οποιο και να παρεις, μην παρεις χαμηλοτερη αναλυση σε αυτες τις ιντσες.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

το πρόβλημα είναι το εξής. Μετά από 6 μήνες λειτουργίας το τηλ. τα έφτυσε ! Επικοινώνησα με το GearBest και το έκαναν γαργάρα το θέμα παρόλο που ειναι μέσα στην εγγύηση (1 έτος). Αφού έστειλα στο Paypal και στη Doogee διάφορα mails με κοινοποίηση στο Gearbest μετά από 1,5 μήνα mails και ιστορίες η GearBest δέχθηκε να το επιδιορθώσει !

Ερώτηση:

1. Εμπιστεύομαι ότι το τηλ. θα το φτιάξουν κ θα το στείλουν πίσω ?

2. ΔΕ με καλύπτει το Paypal γιατί είμαι μετά τις 180μέρες.

3. Με ποιά εταιρεία θα στείλω το κιν. στην ΚΙΝΑ ?

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια !

Edited by makismc

Τα παιδιά είναι... χαρά ! :hypno:

iPhone 6

Link to comment
Share on other sites

το gearbest τους θεωρω προσωπικα απατεωνες... αλλα δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι διαφορετικο... Edited by agatho

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα γραφεις δεν ειναι θεμα tablet αλλα του application που θα χρησιμοποιησεις για το pdf. Δηλαδη μην σε αγχωνει αυτο.

 

Παντως, οποιο tablet και να παρεις, μην περιμενεις η γραφιδα να εχει την αισθηση του κανονικου γραψιματος.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 6 μήνες λειτουργίας το τηλ. τα έφτυσε !...

 

Από ότι είδα το κινητό σου είναι το DOOGEE DG750.

Δυστυχώς η τιμή του είναι τέτοια που δεν ξέρω τι είναι καλύτερο να επιλέξεις...

Επισκευή εδώ; (εάν γίνεται) ή επιστροφή στην Κίνα; (λογικά θα επιβαρυνθείς με τα έξοδα αποστολής τουλάχιστον)

Από τη μία, αν φτιάχνεται εδώ, μπορεί να σου στοιχίσει παραπάνω, λόγω εργατικών + πιθανού ανταλλακτικού.

Από την άλλη, αν είναι να το στείλεις Κίνα, χωρίς κάλυψη από το PayPal είναι ακόμα πιο αμφίβολο αν θα το παραλάβεις, κάποια στιγμή...

Πάντως ψάξου λίγο να δεις τι παίζει για επισκευή εκτός εγγύησης από την επίσημη αντιπροσωπεία ή από εδώ ή εδώ κλπ.

Ρώτα επίσης το GearBest αν δέχεται να σου επιστρέψει κάποιο ποσό, (λόγω επισκευής).

Εμένα από Buyincoins μου το είχαν προτείνει και έχω δει και άλλους εδώ που λένε ότι οι πωλητές

τους έχουν προτείνει τέτοιου είδους λύσεις... (ότι κερδίσεις, καλό είναι...)

Σε κάθε περίπτωση, από τη στιγμή που σου εμφανίστηκε πρόβλημα και μάλιστα 6 μήνες μετά και όχι DOA, θα έχεις χασούρα. Απλά το θέμα είναι πόση...

Ζύγισέ τα και αποφάσισε.

 

Πάντως αν αποφασίσεις να το στείλεις πίσω, στείλτ' το ως συστημένη επιστολή με τα ΕΛΤΑ.

Ότι άλλο ανεβάζει το κόστος αποστολής, δεν αξίζει...

Επίσης ζήτα από τον πωλητή λεπτομέρειες για την αποστολή.

π.χ. εμένα όταν ήταν να επιστρέψω ένα Tablet στο Buyincoins, μου είχαν πει τα παρακάτω:

Please put the information about your order number and the problem of this item into your parcel

so that we can recognize and contact you in the first time when we get it.

Please mark it lower than $20 and “gift” on the parcel to avoid it be blocked at the customs.

 

Βγάλε και μια φωτογραφία του πακέτου μόλις του βάλουν Tracking Number στα ΕΛΤΑ, για να την στείλεις στο GearBest

και οπλίσου με υπομονή, γιατί από ότι έχω δει είναι σύνηθες (γενικότερα από Κίνα) να μην παραδέχονται ότι έχουν παραλάβει το πακέτο, (ενώ το έχουν).

Εμένα παραδέχτηκαν ότι το είχαν στην αποθήκη τους, αρκετές μέρες μετά, αφού στο Tracking φαινόταν ξεκάθαρα ότι το πακέτο είχε παραδοθεί, (Delivered).

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

αν παρω αυτο θα κανω δουλεια?

http://www.multirama.gr/prod/tablets/tablets/asus-vivotab-note-8-tablet-8-32gb-mayro-m80ta-dl001b/prod7720653pp/

 

Επαναλαμβανω οτι αυτο που θελω να κανω ειναι να ανοιγω ενα μεγαλο PDF και να μπορω να σημειωνω στο PDF και

βεβαια να σωνω τις αλλαγες και παει λεγοντας....

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο το alcatel μπορεις να γραφεις σε PDF?

 

καλημερα, γιατι υπαρχει τροπος να γραφεις σε pdf? εγω δεν ξερω κανενα!!! αν ξερει καποιος ας πει και σε εμενα, ξερω μονο μετατροπες απο pdf σε αλλη μορφη αρχειων.

 

αν παρω αυτο θα κανω δουλεια?

http://www.multirama.gr/prod/tablets/tablets/asus-vivotab-note-8-tablet-8-32gb-mayro-m80ta-dl001b/prod7720653pp/

 

Επαναλαμβανω οτι αυτο που θελω να κανω ειναι να ανοιγω ενα μεγαλο PDF και να μπορω να σημειωνω στο PDF και

βεβαια να σωνω τις αλλαγες και παει λεγοντας....

 

πως θα το κανεις αυτο σε pdf γινεται????

απο Ελλαδα θες να παρεις ή απο Κινα? και τι λειτουργικο? android, windows ή dual boot?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θερμά για την εμπεριστατομένη απάντησή σου. Είσαι αναλυτικός.

Το τηλέφωνο απο γινάτι κ μόνο θέλω να μου το φτιάξουν. Όχι γιατί το έχω ανάγκη - αγόρασα ένα Lenovo Vibe P1m από τα Public.

Αλλά μου το έπαιζαν μάγκες και cool πριν την αγορά, κ εδώ μεσά (που γράφουν από το ίδιο το Gearbest) λένε συνέχεια ότι είναι αξιόπιστοι κτλ... αλλά είναι λαμόγια !!

Τι πουλάνε έγγύηση 1 έτος ???

 

Για το λόγο κ μόνο αυτό θα το στείλω πίσω ελπίζοντας ότι θα το επισκευάσουν και θα το στείλουν πίσω.

Αν δεν το κάνουν , οκ , έπαιξα κ έχασα αλλά στο σχετικό topic του Gearbest θα τους ξεφτιλίσω ! Ειλικρινά !

ΚΑΝΕΙΣ να μην εμπιστεύεται απατεώνες !

 

Θα το στείλω με ΕΛΤΑ κ ο Θεός - Βοηθός !

Τα παιδιά είναι... χαρά ! :hypno:

iPhone 6

Link to comment
Share on other sites

Με το Moon+ Reader μπορεις να κανεις σημειωσεις, βγαζει πληκτρολογιο. Οποτε ρυθμιζεις το πληκτρολογιο να γραφεις με γραφιδα.

 

Δεν ειναι τελειο, αλλα δεν μου χει χρειαστει να το ψαξω περισσοτερο μιας και κανω ελαχιστες σημειωσεις και αυτες χωρις γραφιδα. Ξαναλεω το αν το υποστηριζει ΔΕΝ ειναι θεμα tablet αλλα προγραμματος. :) Οποτε βρες πρωτα τι ταμπλετ θελεις και θα δεις μετα ποιο προγραμμα σε βολευει. Αλλα γιατι τοσο αγχος; Στη τελικη τσεκαρε το σε smartphone και γραψιμο με το δαχτυλο ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

10αρη δεν ειπες οτι θες; Αυτο ειναι 8αρη.

 

δεκαρι θελω αλλα να μην φτασω πολλα λεφτα, και αυτο στην τιμη του νομιζω οτι ειναι καλη ευκαιρια.

 

 

καλημερα, γιατι υπαρχει τροπος να γραφεις σε pdf? εγω δεν ξερω κανενα!!! αν ξερει καποιος ας πει και σε εμενα, ξερω μονο μετατροπες απο pdf σε αλλη μορφη αρχειων.

 

 

 

πως θα το κανεις αυτο σε pdf γινεται????

απο Ελλαδα θες να παρεις ή απο Κινα? και τι λειτουργικο? android, windows ή dual boot?

 

κοιτα αν δεν μπορω να κραταω σημειωσεις, δεν εχει νοημα να δωσω ουτε 10 ευρω.

Εχω smartphone, laptop, να παρω και ταμπλετ ετσι για χαβαλε?

 

Η αγορα δεν με ενοχλει το απο που, μαλλον κινα, προτιμω android επειδη το εχω συνηθισει.

 

 

 

 

Με το Moon+ Reader μπορεις να κανεις σημειωσεις, βγαζει πληκτρολογιο. Οποτε ρυθμιζεις το πληκτρολογιο να γραφεις με γραφιδα.

 

Δεν ειναι τελειο, αλλα δεν μου χει χρειαστει να το ψαξω περισσοτερο μιας και κανω ελαχιστες σημειωσεις και αυτες χωρις γραφιδα. Ξαναλεω το αν το υποστηριζει ΔΕΝ ειναι θεμα tablet αλλα προγραμματος. :) Οποτε βρες πρωτα τι ταμπλετ θελεις και θα δεις μετα ποιο προγραμμα σε βολευει. Αλλα γιατι τοσο αγχος; Στη τελικη τσεκαρε το σε smartphone και γραψιμο με το δαχτυλο ;)

 

οποτε να βρω ενα καλο ταμπλετ και μετα ψαχνω το προγραμμα, αυτο μου λες.

Smartphone δεν βολευει ηδη οι 8" μου φαινονται πολυ οριακες....

Edited by visualuser
Link to comment
Share on other sites

οποτε να βρω ενα καλο ταμπλετ και μετα ψαχνω το προγραμμα, αυτο μου λες.

Smartphone δεν βολευει ηδη οι 8" μου φαινονται πολυ οριακες....

 

Ακριβως ;) Και δεν εννοουσα να δουλευεις με smartphone, εννοουσα να το δοκιμασεις πρωτα πως δουλευει στο smartphone σου για να δεις αν οντως σε βολευει. Γιατι ισως το χεις φανταστει βολικοτερο απο οτι ειναι στη πραγματικοτητα. Οπως επισης να καταλαβεις ποσο "βαρυ" ειναι αυτο που ζητας για να δεις πανω κατω τι απαιτησεις εχεις σε επεξεργαστη και Ram (ειναι πολυ υποκειμενικο το τι θεωρειτε ικανοποιητικη αποδοση).

 

Τοσο αυτο που σου προτεινα οσο και αυτο που ειδες ειναι μια χαρα (αν και νομιζω ειναι εξαντλημενο το asus vivo). Σκεψου εγω δουλευω σε διπυρινο και δεν εχω θεματα. Ειναι αρκετα basic αυτο που ζητας, εκτος εαν το pdf ειναι σκαναρισμενο και οχι text που εκει ισως να μην ειναι και τοσο smooth καθως scrollareis. Οποτε θα εδινα μικροτερο βαρος στα specs και μεγαλυτερο στο μεγεθος, βαρος, ποιοτητα οθονης, αυτονομια και λειτουργικο. Μην ξεχνας τυχον μεγαλυτερες cpu συνηθως σημαινουν και μεγαλυτερη καταναλωση οποτε ειτε μικροτερη αυτονομια ειτε βαρυτερη μπαταρια.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσέ μας και εδώ αν θέλεις για όποια εξέλιξη.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά στο τέλος...

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες γεία σας,

Έχω το ταμπλετ του τίτλου και έχω κάνει χοντρή πατάτα.Έκανα ρουτ με κινγκορουτ επιτυχώς και στην προσπάθεια μου να του βάλω κάτι γκαπς που βρήκα του πέρασα μάλλον λάθος ρικοβερι,κόλλησε στην boot οθόνη και εγώ ο εξυπνος το άνοιξα απο πίσω και αποσύνδεσα τον ένα πόλο με κολλητήρι για να σβήσει εντελώς.Απο τότε λοιπόν κατ'αρχήν η οθόνη δεν ανάβει αλλά ζεσταίνεται η συσκευή όταν φορτίζει.Το πήγα σε ένα συνοικιακό μαγαζάκι που επισκευάζει λαπτοπς ταμπλετς και τέτοια και μου είπαν αφου το έλεγξαν ότι απο πλευράς hardware είναι οκ στο software είναι το θέμα, θέλει επανεγκατάσταση λογισμικού.Η ερώτηση μου λοιπόν είναι εαν μπορώ να τα ''σβήσω'' όλα και να ξαναπεράσω τη στοκ ρομ.Κάπου διάβασα οτι το εργαλείο φλασαρίσματος είναι το Rk_batch tool (το οποίο το βρήκα και το έχω)μιας που ο επεξεργαστης του είναι rockchip(4πυρηνος).Γενικότερα εαν ξερετε που θα μπορούσα να βρω κάποια αντιστοιχία ποιο κινεζικο ταμπλετ ειναι το συγκεκριμενο;Αξίζει να το πάω στην εταιρεία και να πληρώσω την όποια επισκευή;Τι θα κάνατε;Τα χαρακτηριστικά της μητρικήε είναι EM_R8511_V2.1, ο επεξεργαστής ROCKCHIP RK3188-T

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω usb wifi stick που να δουλευει σε ανδροιτ ταμπλετ 4.4.2 με rockchip rk3188 επεξεργαστη ( pipo m9 pro). Το wifi απο το ταμπλετ δεν δουλευει. Αν ξερει κανεις κατι
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...