Jump to content

Redmi Note 8 Pro


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τεσπα, το ψάξαμε αρκετά, με τον καιρό το βλέπουμε ξανά, να κάνω και τις δοκιμές μου να βγάλουμε άκρη.

 

Πάντως όπου και να ψαξα όλοι λένε πως το κινητό υποστηρίζει κανονικά 4G+ με Cat-12 4G LTE και IMS για volte και τα σχετικά, υποστηρίζεται σε 175 χώρες είναι 3xCA με 4x4 MIMO και dual 4G

 

Never worry if you have to travel because the Redmi Note 8 Pro comes integrated with a speedy Cat-12 4G LTE WorldMode modem with advanced IMS (VoLTE\ViLTE\VoWi-Fi) that is supported by over 175 cellular operators worldwide.

 

The modem features 3x carrier aggregation and 4x4 MIMO antenna with 256QAM that provides more reliable connectivity performance even in densely populated spaces such as stadiums, busy shopping districts, offices or airports.

 

Dual 4G SIM with VoLTE, ViLTE

 

Απο το επίσημο review

 

https://c.mi.com/thread-2565070-1-0.html

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα, το ψάξαμε αρκετά, με τον καιρό το βλέπουμε ξανά, να κάνω και τις δοκιμές μου να βγάλουμε άκρη.

 

Πάντως όπου και να ψαξα όλοι λένε πως το κινητό υποστηρίζει κανονικά 4G+ με Cat-12 4G LTE και IMS για volte και τα σχετικά, υποστηρίζεται σε 175 χώρες είναι 3xCA με 4x4 MIMO και dual 4G

 

 

 

Απο το επίσημο review

 

https://c.mi.com/thread-2565070-1-0.html

 

Μα δεν διαφωνει κανένας με αυτό που λες. Στη Βουλγαρία για παράδειγμα είχα κανονικα 4g+. Το ζήτημα ειναι με την Ελλάδα που για κάποιο λόγο δεν παίζει. Και σιγουρα παιζει και θέμα λογισμικού σε αυτό αφού στο Mi8/mix 2s στην αρχή δεν είχαν ούτε αυτά 4g+ στην Ελλάδα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θεμα firmware ειναι. Nα επιτρεπει δλδ το ca μεταξυ μπαντων. Δλδ εδω δε δουλευει το b3+b7, b3+b7+b20 πχ,αλλα σε αλλες χωρες μπορει να δουλευουν διαφορετικοι συνδυασμοι αναλογα τους παροχους,γι αυτο και βγαινει το + στη Βουλγαρία. Θα μπορουσαμε να το αναφερουμε στη Xiaomi να το βαλει στο επομενο firmware
Link to comment
Share on other sites

Μαζί σας, αν λοιπόν δεν λειτουργεί ο συνδυασμός των CA πως έχω VoLTE ;;

 

Πω πω σπαζοκεφαλιά καταντά...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα, το ψάξαμε αρκετά, με τον καιρό το βλέπουμε ξανά, να κάνω και τις δοκιμές μου να βγάλουμε άκρη.

 

Πάντως όπου και να ψαξα όλοι λένε πως το κινητό υποστηρίζει κανονικά 4G+ με Cat-12 4G LTE και IMS για volte και τα σχετικά, υποστηρίζεται σε 175 χώρες είναι 3xCA με 4x4 MIMO και dual 4G

 

 

 

Απο το επίσημο review

 

https://c.mi.com/thread-2565070-1-0.html

Αν δεις τα χαρακτηριστικά του 7 θα δεις ότι και αυτό υποστηρίζει αλλά τόσους μήνες κανένας από εμάς δεν είδε το plus μετά από τοσα update ,εξωτερικό πιάνει κανονικά.Μπορεις να το διαπιστώσεις και μόνος σου με ένα τηλέφωνο που υποστηρίζει να βγαλεις την κάρτα και να την βάλεις στο 8 θα δεις ότι δεν θα πιάσει 4g+,ίσως με κάποιο update αργότερα να το υποστηρίξει.Ειναι θέμα ελληνικών δικτύων και αδειών στον επεξεργαστή ,η xiaomi στα low budget κινητά δεν πληρώνει όλες τις άδειες που υποστηρίζουν οι επεξεργαστές και έχουμε αυτά τα θέματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μαζί σας, αν λοιπόν δεν λειτουργεί ο συνδυασμός των CA πως έχω VoLTE ;;

 

Πω πω σπαζοκεφαλιά καταντά...

Τι σχέση έχει το volte;

Link to comment
Share on other sites

Και για τα δύο. όλες οι κλήσεις πλέον είναι data Το VoLTE σημαίνει voice over LTE, όσο πιο γρήγορη η μεταφορά δεδομένων τόσο πιο καθαρός ήχος στις κλήσεις. Γνωστές και ως HD voice.

 

Τι σχέση έχει το volte;

Αν δεν κλειδώσει διπλή συχνότητα δεν ανάβει το VoLTE

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Στα δεδομένα όταν το 4G που έχω αλλάζει και γίνεται H σημαίνει ότι είναι το 4g+?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Στα δεδομένα όταν το 4G που έχω αλλάζει και γίνεται H σημαίνει ότι είναι το 4g+?

 

Οχι

https://www.pcsteps.gr/211713-%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF-4g-%CF%84%CE%B9-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-edge-h-plus/

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κλειδώσει διπλή συχνότητα δεν ανάβει το VoLTE
Απαντήθηκε δεν μπορεί να κάνει 3 carrier aggregation.τελος πάντων χαρείτε την συσκευή δεν έχει νόημα να λέμε τα ίδια ,καλημέρα.
Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύεσαι, μπορεί να κάνει 3 CA αλλά κάποιο bug το εμποδίζει.

 

Τα ίδια λέει και ένας Γάλλος, μένει Γαλλία και δεν έχει 4G+ αλλά φίλος του στη Μασσαλία (Γαλλία και αυτός άλλη περιοχή λογικά) έχει κανονικά 4G+

 

http://c.mi.com/thread-2642207-1-1.html

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Το αγορασα πριν 2 ημερες, διαβαζα και εγω αυτα για τον επεξεργαστη και δισταζα....

Ομως ειναι τερας !

Το πηρα απο εδω, https://locoss.com/el/xiaomi/83984-xiaomi-redmi-note-8-pro-6gb128gb-dual-sim-ocean-blue-μπλε-eu-6954176830879.html , στα 223 euro συνολο, αλλα τωρα βλεπω εχει αλλη τιμη....

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το 4g+, το να υπάρχει περιορισμός από τους παρόχους, δεν υπάρχει σαν σενάριο;
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το 4g+, το να υπάρχει περιορισμός από τους παρόχους, δεν υπάρχει σαν σενάριο;

 

οταν αλλα κινητα με την ιδια sim εχουν αναφερθει οτι παιζουν κανονικα, πως να παιξει σαν σεναριο; αν θυμαμαι καλα υπαρχουν καμποσοι που το εχουν επισημανει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

οταν αλλα κινητα με την ιδια sim εχουν αναφερθει οτι παιζουν κανονικα, πως να παιξει σαν σεναριο; αν θυμαμαι καλα υπαρχουν καμποσοι που το εχουν επισημανει αυτο.

 

Και μόνος σου το γράφεις, αλλά δεν το κατάλαβες.

 

Να μπλοκάρεται η πρόσβαση στο 4g+ (με τόσα αναγνωριστικά που στέλνει η κάθε συσκευή, είναι πανεύκολο να "κόψεις" όποια/ες θέλεις) σε low-end και midrange συσκευές ή ακόμα και συγκεκριμένων oems, για να έχουν "edge" οι overpriced high-end.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το 4g+, το να υπάρχει περιορισμός από τους παρόχους, δεν υπάρχει σαν σενάριο;
Ακόμα και να υπήρχε περιορισμός είναι μετά θέμα εταιρείας ποιες άδειες του επεξεργαστή θα αγοράσει ο κάθε κατασκευαστής ,γιατί ο επεξεργαστής μια χαρά υποστηρίζει αυτές τις λειτουργίες.Πιθανόν επειδή είναι low- range συσκευές οι redmi,οι Κινέζοι για να κρατήσουν την τιμή χαμηλά κάνουν τους Κινέζους και δεν ξεκλειδώνουν γιατί η κάθε mdt ,Qualcomm απαιτεί χρήματα για διάφορα license .Στην ίδια κατηγορία βέβαια υπάρχουν άλλες εταιρείες που δουλεύει το lte-a πχ huawei p smart z.
Link to comment
Share on other sites

Αν το Redmi Note 8 pro με τα specs που έχει θεωρείται low range συσκευή, εγώ είμαι η μετενσάρκωση του Πυθαγόρα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν το Redmi Note 8 pro με τα specs που έχει θεωρείται low range συσκευή, εγώ είμαι η μετενσάρκωση του Πυθαγόρα.

 

Στα mid range το κατατάσσουν...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Αν το Redmi Note 8 pro με τα specs που έχει θεωρείται low range συσκευή, εγώ είμαι η μετενσάρκωση του Πυθαγόρα.

 

Εντάξει μην υπερβάλλουμε τώρα. Φτηνος soc (άσχετα αν βγήκε καλός), φτηνο set up cameras (δεν έχει τελε ενώ ο ultra wide δεν βλέπετε), λογικά λιγότερα updates από άλλες συσκευές, δεν έχει amoled οθόνη, ταχύτητα storage, ποιότητα εξόδου ήχου κλπ.

 

Τα redmi note ήταν, είναι και θα παραμείνουν mid range. Είναι μεν vfm αλλά όχι και ναυαρχίδες...

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μην υπερβάλλουμε τώρα. Φτηνος soc (άσχετα αν βγήκε καλός), φτηνο set up cameras (δεν έχει τελε ενώ ο ultra wide δεν βλέπετε), λογικά λιγότερα updates από άλλες συσκευές, δεν έχει amoled οθόνη, ταχύτητα storage, ποιότητα εξόδου ήχου κλπ.

 

Τα redmi note ήταν, είναι και θα παραμείνουν mid range. Είναι μεν vfm αλλά όχι και ναυαρχίδες...

 

Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου,θα πέσει να σε πλακώσει! Πρέπει να δεις τα mi 9 και μετά και θα καταλάβεις. Πάντως ακόμα και οι mid-range συσκευές της εταιρίας δίνουν πόνο. Απλά μετά πας σε καλό κινεζικό και την καταλαβαίνεις την διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, δεν ισχυρίζομαι σε καμία περίπτωση ότι είναι ναυαρχίδα, αλλά με τέτοιες επιδόσεις που έχει και τόσο καλή υλοποίηση, είναι κορυφαίο mid range. Αν και οι κατηγοριοποιησεις αυτές, πλέον δεν είναι τόσο απόλυτες στις μέρες μας.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, δεν ισχυρίζομαι σε καμία περίπτωση ότι είναι ναυαρχίδα, αλλά με τέτοιες επιδόσεις που έχει και τόσο καλή υλοποίηση, είναι κορυφαίο mid range. Αν και οι κατηγοριοποιησεις αυτές, πλέον δεν είναι τόσο απόλυτες στις μέρες μας.

 

Κανείς νομίζω,και ειδικά χρήστης των συσκευών,δεν αμφισβήτησε ότι τα σπάνε σε όλα τα επίπεδα. Μιλάμε για συσκευές που φοράνε Snapdragon καλούς και όχι μόνο, κάμερες της Sony, και έχουν καλά υλικά στο hardware. Απλά σίγουρα άλλο amoled, άλλο ips lcd κτλ. Ότι δίνεις γενικά, παίρνεις. Και γω πριν πάω στα μεγάλα, είχα mid-range και είπα ξανά δεν δίνω φράγκα για μεγάλα, ούτε καν. Απλά να ξέρετε, μέχρι 300 ευρώ για συσκευές της εταιρίας αξίζουν άπειρα. Αν ψωνίζεις κ από Κίνα,πας για ακόμα πιο καλές τιμές. Όλα καλά είναι ανάλογα τι θες και ανάλογα κ πόσα διαθέτεις. Πρόσφατα έπιασα στα χέρια μου ένα note 7 νομίζω και το ένιωθες πολύ στιβαρό. Πολύ κινητό και όχι κάτι φτηνό.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, Huawei δε πρόκειται να γίνει η xiaomi αλλά σαν υλοποίηση έχει κάνει καλή δουλίτσα.

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα της Xiaomi είναι πως δεν δίνει σωστό software και ανέκαθεν ποτέ δεν το κάνε, εικάζω πως λόγο που βγάζει κάθε μήνα και ενα μοντέλο δεν προλαβαίνει να τα υποστηρίζει και έτσι τα αφήνει στο έλεος του Θεού με αποτέλεσμα να μην έχεις όλα τα specs που δίνουν το hardware και να περιμένει απο community να βγάλουν το φίδι απ τη τρύπα.

 

Απο hardware λοιπόν είναι σε καλό επίπεδο το R8P το θέμα είναι πως θα τα πάει με το support...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...