Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To p10 δυστυχώς πρέπει να πάει για service. Ήθελα να αγοράσω s10 αλλά μιας και είναι ανάγκη θα πάω σε mia3 και βλέπουμε για s11. Γκρι χρώμα λοιπόν. Θήκη σκέφτομαι spigen liquid Cristal. Από glass πιο είναι καλό?

 

Αντρέα ευχαριστούμε για τις κάμερες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθα στην παρέα.

 

Το αγόρασα το απόγευμα την έκδοση 4GB/64GB στα €131.39 από gearbest.

Αναμονή 20-25 μέρες... Μέχρι τότε μια γρήγορη ματιά στα post!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθα στην παρέα.

 

Το αγόρασα το απόγευμα την έκδοση 4GB/64GB στα €131.39 από gearbest.

Αναμονή 20-25 μέρες... Μέχρι τότε μια γρήγορη ματιά στα post!

 

Καλως ηρθες στην παρεα μας και καλοριζικο!!!

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

αν και ίσως έχει αναφερθεί να ρωτήσω...

το dual app μπορεί να λειτουργήσει σε αυτό το τηλέφωνο αφού δεν έχει Mui;

 

δοκιμασε αυτο

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lbe.parallel.intl

Link to comment
Share on other sites

Έχετε καμία πρόταση για wallpaper

Λόγω amoled προτιμώ πολύ μαύρο πχ

Screenshot-20191112-192919.png

 

Μπορείς να βρεις πολλά εδώ

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wallpaperscraft.wallpaper

Link to comment
Share on other sites

Οταν κατεβάζω μια φωτογραφία η ένα βίντεο,πως επιλέγω να γίνεται η αποθήκευση στην κάρτα μνήμης και όχι στην μνήμη του τηλεφώνου;;;
Link to comment
Share on other sites

αν και ίσως έχει αναφερθεί να ρωτήσω...

το dual app μπορεί να λειτουργήσει σε αυτό το τηλέφωνο αφού δεν έχει Mui;

 

Όλα αυτά τα parallel space, dual space, multi κλπ το κάνουν αυτό.

Εγώ ψάχνω εφαρμογές από https://playsearch.kaki87.net που δίνει επιλογές αναζήτησης μέσα από το play store.

 

τι εταιρεία κινητής είπαμε έχεις;

Cosmote. Έχει βγάλει το HD στη μπάρα πάνω. Επειδή είμαι λίγο ψυχάκιας, μου τη δίνει που είναι πλάγια τα γράμματα :p

 

nb6cTLX

Link to comment
Share on other sites

τις μισές φορές που θα ανοίξω την οθόνη έχει κολλήσει η φωτεινότητα σε ένα σημείο και μόνο εάν απλώς κουνήσω λίγο τον κέρσορα της φωτεινότητας αμέσως ξανά ενεργοποιειται η αυτόματη φωτεινότητα. γμτ σπαστικό bug

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τις μισές φορές που θα ανοίξω την οθόνη έχει κολλήσει η φωτεινότητα σε ένα σημείο και μόνο εάν απλώς κουνήσω λίγο τον κέρσορα της φωτεινότητας αμέσως ξανά ενεργοποιειται η αυτόματη φωτεινότητα. γμτ σπαστικό bug

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Ναι το κανει οντως..Ας ελπισουμε οτι θα φτιαχτει..

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

τις μισές φορές που θα ανοίξω την οθόνη έχει κολλήσει η φωτεινότητα σε ένα σημείο και μόνο εάν απλώς κουνήσω λίγο τον κέρσορα της φωτεινότητας αμέσως ξανά ενεργοποιειται η αυτόματη φωτεινότητα. γμτ σπαστικό bug

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

είναι bug αλλά σε εμένα όταν κολλήσει σε λιγα δευτερόλεπτα επανέρχεται μόνο του. ελπίζω να είναι software bug και όχι θέμα φτηνιάρικοιυ αισθητήρα.

 

Άσχετο δεν ξέρω αν έχει ξαναειπωθεί αλλά εδώ έχει ωραια wallpapers ειδικά για οθόνες με notch

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

είναι bug αλλά σε εμένα όταν κολλήσει σε λιγα δευτερόλεπτα επανέρχεται μόνο του. ελπίζω να είναι software bug και όχι θέμα φτηνιάρικοιυ αισθητήρα.

 

Άσχετο δεν ξέρω αν έχει ξαναειπωθεί αλλά εδώ έχει ωραια wallpapers ειδικά για οθόνες με notch

Ναι το κανει οντως..Ας ελπισουμε οτι θα φτιαχτει..
α οκ τουλάχιστον δεν είναι μόνο η δική μου συσκευή

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα το Mi A1 που όταν μου το κλέψανε πήρα το Mi A2 και τώρα θέλω να πάρω το Mi A3 4/128!

Από πού να το αγοράσω φθηνά και γρήγορα; Έχετε κάποιο μαγαζί να μου προτείνετε;

Το 1ο το χρυσοπλήρωσα από μεγάλη αλυσίδα της Θεσσαλονίκης, το 2ο το πήρα από σκρουτζομαγαζο της Αθήνας...

Link to comment
Share on other sites

Gcam συγκεντρωτικό (φτου και βγαίνω :p ). Για να μπει link πρώτο post

 

Έχουμε δύο διαφορετικές. Η μια για ημερήσιες και η άλλη για χαμηλότερο φωτισμό (indoor, νυχτερινα τοπια κλπ). Η πρώτη ειναι πιο φυσική γενικά και ιδιαίτερα καλή στα πρόσωπα. Βέβαια ίσως τη μέρα να μην χρειάζεται gcam και τελικά να αφήσετε μόνο την δεύτερη για χαμηλότερο φωτισμό.

 

Ημερήσιες

Εκδοση gcam (android 9): https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/MGC_6.2.030_B-S-G-based_v.0.4_TlnNeun.apk

Έκδοση gcam (android 10): Παρακολουθείτε εδώ για όταν βγάλει https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-tolyan009/

Ρυθμίσεις (screenshot): https://drive.google.com/drive/folders/1zpjTFLe5WL65O56eklMFUWimx9kSADRv?usp=sharing

 

Θα πρέπει να το ρυθμίσετε ακριβώς όπως βλέπετε στα screenshots. Δυστυχώς την νύχτα βάζει αρκετά αργό κλείστρο που δεν ενδείκνυται σε κινητό χωρίς ois ενώ παράλληλα της λείπει λιγο οξύτητα.

 

Indoor και γενικά χαμηλός φωτισμός:

Έκδοση gcam (android 9): https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/MGC_6_1_021_xcam6_beta11.apk

Έκδοση gcam (android 10): https://drive.google.com/file/d/1-_F6TTUVDzBfsmdDhSvELPddlG3h9k7I/view?usp=sharing

Ρυθμισεις xml: https://drive.google.com/open?id=1ek7OE0xMssHPrDbrT8qy2BXdG0pPoNKO

 

Για να περάσετε xml πρέπει μεσω file manager στην αρχική του αποθηκευτικού να δημιουργήσετε ενα φάκελο Gcam/Configs και μέσα να βάλετε το xml που κατεβάσατε. Ενα τρικ για να αποφύγετε την δημιουργια φακέλων είναι να μπειτε στις ρυθμίσεις της gcam και κατω κατω στις γενικές να επιλέξετε save settings και να γραψετε κατι της μορφης delete. Με αυτό το τρόπο θα δημιουργηθούν αυτόματα οι φάκελοι.

 

Έπειτα πάτε στη κάμερα, κάνετε διπλό ταπ κατω απο το κουμπι του κλείστρου και θα σας βγάλει να το επιλέξετε. Αν τυχόν ακολουθήσατε το τρικ, προφανώς μπορείτε να σβήσετε το delete.xml που δημιουργησατε ;)

 

Επεξήγηση των xml:

- Night μαυρίζει τον ουρανό και τις σκιες οπότε και "κρυβει" τον θορυβο χωρις να χρειαστεί πολύ noise reduction. Διατηρεί, δηλαδή, υψηλή λεπτομέρια με κόστος dynamic range.

- Το night-lc εχει πιο φυσικό αποτέλεσμα με χαμηλότερο contrast και πιο ανοιγμένες σκιές (την καθιστά και πιο all around πχ μπορει να*αρεσει και μερα ή προσωπα αν και λιγο "άγριες") αλλα δυστυχώς θα εμφανίσει θόρυβο στον ουρανό (ανοίγει μαζί με τις υπόλοιπες σκιες). Έχει, δηλαδή, εξίσου υψηλή λεπτομέρια, με καλύτερο dynamic range αλλά με κόστος θορυβο στις σκιές

- Το night-lc-cleaner είναι σαν την Night-lc αλλά με λίγο πιο επιθετικό noise reduction στα υψηλότερα iso. Δηλαδή όταν είναι αρκετά σκοτεινά θα έχει λιγότερο θόρυβο αλλά και λιγότερη λεπτομέρεια σε σχέση με night-lc. Αυτή ήταν και η προσωπική αγαπημένη.

* Και στα 3 xml ειναι ενα κλικ κατω το saturation/κορεσμος (δηλαδη λιγότερο εντονα τα χρώματα)

 

Ταχύτητα, ποιότητα, shutter lag και motion blur

Αν σας νοιάζει η ποιότητα, να τραβάτε με την δεξιότερη επιλογή του hdr+ (δηλαδη την enhanced). Ειδικα νυχτα ή σε κόντρα ήλιο κάνει διαφορά. Αν ομως σας νοιάζει η ταχύτητα χρησιμοποιείτε την μεσαία επιλογή όπου ενεργοποιεί το zsl και τραβαει αστραπιαία (μηδενικο shutter lag). Προσοχή σε χαμηλό φωτισμό, με zsl μπορεί να υπάρξει camera shake αν "κοπανάτε" τη συσκευή καθώς πατάτε το κλείστρο

 

Παρόλα αυτά το hdr+ enhanced συγχωρεί περισσότερο motion blur. Το zsl είναι αυστηρά για να προλάβετε την στιγμη (πχ για λιγο σας κοιτάει ο μπομπιρας σας και μετα απο μισο δευτερολεπτο κοιτάει αλλου) και όχι για περιορισμό Motion blur.

 

Αν είχατε άλλη gcam πριν από αυτές

Για να δουλέψει απροβλημάτιστα η εφαρμογή, μετά την εγκατάσταση κάντε ένα clear το data της εφαρμογής. Διαφορετικά ίσως έχετε bugs.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

είναι bug αλλά σε εμένα όταν κολλήσει σε λιγα δευτερόλεπτα επανέρχεται μόνο του. ελπίζω να είναι software bug και όχι θέμα φτηνιάρικοιυ αισθητήρα.

 

Άσχετο δεν ξέρω αν έχει ξαναειπωθεί αλλά εδώ έχει ωραια wallpapers ειδικά για οθόνες με notch

 

Συμφωνω και γω με το παλικαρι..Αν και νομιζω οτι software ειναι..Πιστευω στην 10 που θα ερθει το 4039 :lol: να φτιαξει

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα ευχαριστούμε. Θεωρείς ότι η 7αρα δεν έχει φτάσει ακόμα στο επίπεδο της 6.1.021;

 

Τιποτα :)

 

Οχι γιατι δεν εχει τις καταλληλες ρυθμισεις να πειράξουμε. Δεν μπορουμε να την φέρουμε στα μέτρα του α3. Τουλάχιστον όχι ακόμα.

 

Άλλωστε το μονο που χάνεις ουσιαστικά από την 7 ειναι το astrophotography που στην 6.1 μπορείς εύκολα να πετύχεις παρόμοιο αποτέλεσμα αν βάλεις night sight και correction του στα 4 second (δες ρυθμίσεις)

Link to comment
Share on other sites

Να σε ευχαριστήσω κι εγώ με τη σειρά μου για τον χρόνο που έχεις διαθέσει και την καλοσύνη που είχες να τα μοιραστείς μαζί μας.

Mi A3 με EvolutionX 7.5

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τον κόπο σου!! Τα κατέβασα και εγώ :)

 

Για το πρόβλημα με το Adaptive Brightness: Υποτίθεται ότι ενώ είναι ενεργοποιημένη την διορθώνουμε χειροκίνητα και με τον καιρό "μαθαίνει" τις προτιμήσεις μας. Φαίνεται στην εκμάθηση λίγο μας τα χαλάει. Εγώ πήγα στα Settings --> Apps και έκανα disable την εφαρμογή Device Health Services. Πλέον η φωτεινότητα ανεβοκατεβαίνει κανονικά. Δεν ξέρω όμως τι χάνουμε χωρίς την εν λόγω εφαρμογή, ελπίζω να αφορά μόνο στατιστικά της μπαταρίας και όχι χειρότερη διαχείριση.

Edited by limna99
Link to comment
Share on other sites

Gcam συγκεντρωτικό (φτου και βγαίνω :p ). Για να μπει link πρώτο post

 

Έχουμε δύο διαφορετικές. Η μια για ημερήσιες και η άλλη για χαμηλότερο φωτισμό (indoor, νυχτερινα τοπια κλπ). Η πρώτη ειναι πιο φυσική γενικά και ιδιαίτερα καλή στα πρόσωπα. Βέβαια ίσως τη μέρα να μην χρειάζεται gcam και τελικά να αφήσετε μόνο την δεύτερη για χαμηλότερο φωτισμό.

 

 

Οταν κάνω εγκατάσταση τις δυο διαφορετικές προτεινόμενες gcam δημιουργούνται τα εικονίδια με το ίδιο όνομα, υπάρχει τρόπος να τις ξεχωρίζουμε; είτε αλλάζοντας το όνομα είτε το εικονίδιο;

 

Ευχαριστώ

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

λέτε να ισχύει αυτό για την τελευταία βδομάδα του νοεμβρίου;

 

https://support.google.com/android/thread/15649226?hl=en

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

λέτε να ισχύει αυτό για την τελευταία βδομάδα του νοεμβρίου;

 

https://support.google.com/android/thread/15649226?hl=en

 

Είτε έτσι είτε αλλιώς ως το τέλος του έτους θα το έχουμε .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...