Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

.....Remeber the official rollout for Android 10 was in october, not including pixels, so expect up 3 months to the update get into mid budget range phones with Android One program, aside,the deadline date rollout for this update is march...

Το deadline μέχρι το Μάρτιο ορίζεται από ποιον? Από την Google η από την καλή θέληση της xiaomi.

Ειλικρινά δεν με νοιάζει να βάλω android 10 γρήγορα κλπ όσο το να είναι όσο το δυνατόν σωστοτερο από την αρχη.

Αλλά όταν χρησιμοποιείς το "android one" όνομα ε να είσαι συνεπής γιατί κάποιοι το προτιμησαν ακριβώς για αυτό το λόγο έναντι κάποιας άλλης συσκευής. Έλα ρε Xiaomi μια μας ανεβάζεις δύο μας ξενερώνεις πλεον.

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Το deadline μέχρι το Μάρτιο ορίζεται από ποιον? Από την Google η από την καλή θέληση της xiaomi.

Ειλικρινά δεν με νοιάζει να βάλω android 10 γρήγορα κλπ όσο το να είναι όσο το δυνατόν σωστοτερο από την αρχη.

Αλλά όταν χρησιμοποιείς το "android one" όνομα ε να είσαι συνεπής γιατί κάποιοι το προτιμησαν ακριβώς για αυτό το λόγο έναντι κάποιας άλλης συσκευής. Έλα ρε Xiaomi μια μας ανεβάζεις δύο μας ξενερώνεις πλεον.

 

Η xiaomi ευθυνεται για το ποτε θα δωσει το update και οχι η google.

Link to comment
Share on other sites

Η xiaomi ευθυνεται για το ποτε θα δωσει το update και οχι η google.

Κάποιοι περιορισμοί θα υπάρχουν για να είσαι στο android one δε θα κάνει ο καθένας ο,τι θέλει, αλλιώς τόσα και τόσα κινέζικα κινητά με στοκ ουσιαστικά android θα έβαζαν το one επάνω

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι περιορισμοί θα υπάρχουν για να είσαι στο android one δε θα κάνει ο καθένας ο,τι θέλει, αλλιώς τόσα και τόσα κινέζικα κινητά με στοκ ουσιαστικά android θα έβαζαν το one επάνω

 

 

Δεν ξερω σε τι συνφωνια εχουν αποφασισει το androidone αλλα εκ των πραγματων βλεπουμε οτι η καθε εταιρια κανει οτι θελει.

Σημερα διαβασα οτι πολλες συσκευες με miui 11 αρχιζουν να παιρνουν update με android 10 αλλα τα androidone στα ....

https://news.xiaomi-miui.gr/xiaomi-redmi-note-7-redmi-note-8-pro-redmi-k20-mi-9t-mi-mix-3-mi-9-se-mi-8-se-receive-android-10-miui-11-beta-36633-2/

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να ειναι σωστο το update και να μη δημιουργησει αλλα προβληματα

 

Τι στοίχημα ότι αν μας δώσουν το 10 όταν βγει το 11, πάλι προβλήματα θα δημιουργήσει...

Link to comment
Share on other sites

Αν δίνουν 3 χρόνια security updates κάθε μήνα.....

Και διορθώνουν και κάνα χοντρο bug....

 

 

Τι 9, τι 10, τι 11....

 

Sent from my GM1900 using Tapatalk

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Πλέον πραγματικά έχει αργήσει... Όταν το είχα πάρει, πριν περίπου 4 μήνες, θυμάμαι λέγαν από βδομάδα σε βδομάδα. Το κράτησα ένα δίμηνο, update σε 10 δεν πρόλαβα. Πέρασαν άλλοι δύο μήνες από τότε. Από ότι βλέπω ακόμα δεν έχει πάρει update και έτσι όπως το βλέπω πριν το τέλος του μήνα δεν παίζει (δεν αποκλείεται και παραπάνω)

 

Δεν είμαι από αυτούς που βιάζονται τα updates. Αλήθεια! Και αν δειτε πρώτη φορά γράφω για αυτό. Αλλά νομίζω πλέον έχει καθυστερήσει περισσότερο από όσο θα έπρεπε. Καλή χρυσή η υποστήριξη των 3 ετών που λέτε, αλλά αν ο άλλος δεν κρατά την συσκευή πάνω από 1-2 χρόνια αυτά του φαίνονται δευτερεύοντα.

 

Η συσκευή βέβαια παραμένει καλή για τα λεφτά της και συνεχίζω να την προτείνω σε κόσμο ως από τις πιο ισορροπημενες στη κατηγορία τιμής της. Όμως το θέμα android 10 πλέον δεν ειναι "νταξ θα το παρει σε λιγες μερες". Πλέον κατά τη γνώμη μου έχει καθυστερήσει αισθητά.

 

Αντρέα και εγώ Android One συσκευή έχω,το Motorola One Vision,και όπως διάβασα στο XDA σήμερα ξεκίνησε το update σε Android 10,αρχικά στην Βραζιλία...

Μόνο η Nokia έχει δώσει μέχρι στιγμής το 10 και διαβάζω ότι έχει πολλά θέματα...

Πιστεύω το One Vision μέσα στον μήνα θα το πάρει,άρκει φυσικά α μην υπάρχουν προβλήματα μετά την αναβάθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση στο δικό μου στην εφαρμογή boomerang η μπροστινή κάμερα είναι full ζοουμαρισμενη και το ίδιο και χειρότερα γίνετε και στο galaxy s9 που έχω, υπάρχει κάποια λύση?
Link to comment
Share on other sites

Κρατήστε ότι τέλος Γενάρη είναι η σεληνιακή Πρωτοχρονιά που παγώνουν τα πάντα για δύο βδομάδες στην περισσότερη ΝΑ Ασία, οπότε αν βγει τέλος Γενάρη δε θα ασχοληθεί κανείς μέχρι μέσα Φλεβάρη για να φτιάξει προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω θέμα με τις ειδοποιήσεις ενώ μου έρχονται όλων των εφαρμογών και ξυπνά η οθόνη αυτές του Viber όχι μόνο ξυπνά αλλά ξεκλειδώνει μόνο του. Το κάνει αυτό και σε άλλους;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω θέμα με τις ειδοποιήσεις ενώ μου έρχονται όλων των εφαρμογών και ξυπνά η οθόνη αυτές του Viber όχι μόνο ξυπνά αλλά ξεκλειδώνει μόνο του. Το κάνει αυτό και σε άλλους;

 

Εμενα οχι.λειτουργει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω τις εντυπώσεις μου αφού κλείνω ένα μήνα με το κινητό.

Αγορασμένο την εβδομάδα του bf που είχε 199€ στις μεγάλες αλυσίδες, το πήρα με τιμολόγιο στα 160€.

Στα χέρια μου έφτασε 7 Δεκέμβρη.

 

Έρχομαι από moto g5 plus που είχε εξαιρετική κάμερα για τα λεφτά του εκείνη την εποχή και έχω εκτυπώσει νυχτερινή φωτογραφία από εκείνο το κινητό σε κάδρο 60*45 εκ. και στολίζει το σπίτι μου. Ήθελα κινητό με κάμερα τουλάχιστον ισάξια του. Δεν ήμουν και δεν είμαι μεγάλος φαν της xiaomi, δεν είχα ποτέ μου και ότι έχω δει σε φίλους και στην κοπελιά μου θεωρώ ότι δεν έχει στιβαρές υλοποιήσεις. Φαίνονται λίγο ευπαθή. Από την άλλη μεριά την εκτιμώ γιατί με λίγα λεφτά παίρνεις πολύ hardware. Σε κάθε περίπτωση δεν είμαι αυτός που λέω xiaomi μόνο. Ανάλογα τις ανάγκες του καθενός.

 

Οι πρώτες εντυπώσεις ήταν πολύ καλές γιατί ένιωσα ότι η κατασκευή της συσκευής ήταν καλή. Δεν έχω εμπειρία από ναυαρχίδες και apple και s10 κλπ αλλά το Α3 δεν το ένιωσα σαν πλαστικό παιχνίδι, το κάθε άλλο.

 

Το στήσιμο του παιχνιδάκι, όπως σε κάθε νέο κινητό πλέον, απλά πέρασα το mail μου και βρήκε μέχρι και τις τελευταίες κλήσεις μου από το προηγούμενο κινητό μου. Πέρασα κατευθείαν και Nova Launcher και βρέθηκα με τις παλιές ρυθμίσεις εμφάνισης του κινητού κατευθείαν. Παιδεύτηκα λίγο να βάλω την gcam γιατί δεν φαίνονται καθαρά οι ρυθμίσεις που προτείνει ο Αντρέας αλλά τελικά τα κατάφερα.

 

Led δεν είχε η προηγούμενη συσκευή και είχα μάθει χωρίς αυτό, παρόλα αυτά, μου δουλεύει κανονικά. Δηλαδή, αν υπάρχει ειδοποίηση οποιουδήποτε είδους, αναβοσβήνει. Κάτι που τεστάρω κάθε μέρα αφού στην δουλειά το έχω στο αθόρυβο.

 

Το fingerprint ακόμα το μαθαίνω, υπάρχουν φορές που το πετυχαίνω με την μία και χαίρομαι και άλλες που δεν το πετυχαίνω. Μάλλον παίζουν ρόλο και τα μεγέθη μας, γιατί με ύψος στο 2,02 τα δάχτυλα μου είναι λίγο τεράστια. Πάντως πρέπει να είναι καθαρή η οθόνη αλλά και τα δάχτυλα για να δουλέψει. Face recognition δεν έβαλα και δεν θα βάλω.

 

Η οθόνη που ήταν κάτι που φοβόμουν με βάση αυτά που είχα διαβάσει, είναι εξαιρετική, είναι καλύτερη από την προηγούμενη μου και διαβάζω αρκετά και ειδήσεις και reddit και πουθενά δεν είχα πρόβλημα.

 

Επίσης, είπα να δοκιμάσω να μην εγκαταστήσω facebook και instagram και να τα δουλέψω από firefox. Είμαι πολύ καλύτερα τώρα και από άποψη μπαταρίας και από άποψη ηρεμίας. Στο μεν insta δεν έμπαινα ποτέ να σκρολάρω και έχω καθαρά φωτογραφικό προφίλ, στο δε facebook αν είναι κάτι επείγον μπορώ να αναρτήσω κάτι. Γλύτωσα έτσι και πολύ μπαταρία και τις συνεχείς ειδοποιήσεις που χτυπάγανε συνέχεια για θέματα που συνήθως δεν με ενδιαφέρουν. Εγκατέστησα όμως messenger που δυστυχώς πλέον αποτελεί βασικό τρόπο επικοινωνίας με κάποιο κόσμο.

 

Για να επανέλθω όμως, σε σχέση με το παλιό μου κινητό έχω καλύτερη μπαταρία, αλλά όχι απίστευτη διαφορά. Το πρώην κράταγε τώρα στα τελειώματα περίπου δύο μέρες, το νέο κρατάει γύρω στις 3, με βάση την χρήση που κάνω πάντα.

Έχω ένα σύστημα όπου το βάζω κάθε πρωί στην φόρτιση για κάνα τέταρτο και από το 50-55% ανεβαίνει στο 80% άρα δεν μπορώ να υπολογίσω καλά. Αναγνωρίζω πάντως ότι η απόδοση της μπαταρίας είναι πολύ καλή σε σχέση με τον μέσο όρο των κινητών.

 

Το θέμα της κάμερας και των φωτογραφιών ακόμα το ψάχνω. Με ενδιαφέρουν όσο το δυνατόν φυσικές φωτογραφίες, δεν θέλω καθόλου επεξεργασία είτε όταν τραβάω, φίλτρα κλπ, είτε μετά, photoshop πχ. Στο παλιό κινητό είχα open camera, την εγκατέστησα και τώρα αλλά δεν έχω κάτσει να κάνω επισταμένα τεστ, ποια εφαρμογή για ποια χρήση. Ότι έχω δει κατευθείαν σε point and shoot καταστάσεις. Έχω τραβήξει πολύ ωραίες νυχτερινές με την gCam αλλά όταν πήγα να τραβήξω παρέα τριών μέσα σε δωμάτιο με λίγο φωτισμό, τα πρόσωπα εμφανίστηκαν σαν ζωγραφισμένα που λέει και ένας συμφορουμίτης πιο πάνω. Απαράδεκτα. Έκτοτε δεν χρησιμοποιώ gCam αν έχω πρόσωπα σε νυχτερινή φωτογραφία.

Γενικά, παθαίνω το εξής, όλες οι φωτογραφίες χάνουν πολύ σε μεγάλη οθόνη που τις κοιτάζω μετά, σε πλήρη ανάλυση φυσικά, ούτε καν δηλαδή από google photos. Πλήρης ανάλυση. Με το παλιό κινητό μου, έβλεπα φωτογραφία στην οθόνη του και έλεγα είναι 7/10 και μετά στην 23άρα οθόνη του πισιού μου και ήταν όντως για 7/10. Τώρα μπορεί να δω κάποια και να πω ότι είναι 8/10 ή 6/10 και την βλέπω μετά στην 23άρα και λέω τι μπάζο είναι αυτό. Δεν ξέρω, ίσως εγώ πρέπει να μάθω να βλέπω σωστότερα τις φωτογραφίες στο κινητό.

 

Σταματάω εδώ, αρκετά σας κούρασα.

 

Αν υπάρχει κάποια πρόταση για πιστότερη απεικόνιση, χωρίς πολλές επεξεργασίες στις φωτογραφίες, θα το εκτιμούσα αν απάνταγε κάποιος. Ποια εφαρμογή είναι πιο κοντά σε αυτό που βλέπουμε; Μήπως να επιμείνω με την open camera;

 

 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά που κάθονται και ασχολούνται και γράφουν στο νήμα και μας βοηθάνε όλους εμάς που δεν έχουμε τόσο χρόνο και ειδικά στον Antretng που ενώ δεν έχει αυτό το κινητό πλέον, ασχολείται ακόμα με το δικό μας και μας βοηθάει για να βγάλουμε όσο το δυνατόν καλύτερες φωτογραφίες.

 

Έντιτινκ: πολύ καλό και το wifi ή πολύ κακό στο προηγούμενο κινητό μου. Υπάρχει δωμάτιο στο σπίτι που παλιά έπιανα με δυσκολία wifi στο κινητό ενώ τώρα πιάνω άνετα.

Edited by ekkli
wifi
Link to comment
Share on other sites

Για πρόσωπα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ποια gcam και ποιες ρυθμίσεις θα βάλεις.

 

Αν τράβηξες με αυτή που λέω για νυχτερινά τοπία (7.2) ΔΕΝ κάνει για πρόσωπα. Αν όμως τραβήξεις με κάποιες από τις άλλες που προτείνω (είτε xcam είτε hyper) τότε μόνο καλύτερη θα είναι από στοκ.

Link to comment
Share on other sites

@ekli

 

Με τη στοκ κάμερα της xiaomi δούλεψες καθόλου ή πηγές απευθείας στο gcam κτλ?

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος από το πρωί και γω ερχόμενος από Huawei P30 Lite(μάπα).Εβαλα από περιέργεια το Black Desert Mobile και το σήκωσε τέρμα..εμεινα άναυδος..το τηλέφωνο είναι υπέροχο πραγματικά..η μπαταρία πρέπει να βγάζει 2 μέρες άνετα..ακομα δεν έχω κάνει πλήρη φόρτιση..

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος από το πρωί και γω ερχόμενος από Huawei P30 Lite(μάπα).Εβαλα από περιέργεια το Black Desert Mobile και το σήκωσε τέρμα..εμεινα άναυδος..το τηλέφωνο είναι υπέροχο πραγματικά..η μπαταρία πρέπει να βγάζει 2 μέρες άνετα..ακομα δεν έχω κάνει πλήρη φόρτιση..

 

Κατα την γνωμη μου τα huawei ειναι παρα πολυ υπερτιμημενα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως..απο θέμα επεξεργαστή το Mi A3 είναι σούπερ πάντως σε σχέση με του P30 lite..και από θέμα μπαταρίας εννοείται πολύ μπροστά το Α3

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα λίγο τα φώτα σας.παραγγειλα tampered glass από eBay τα πέρασα και δυσκολεύεται να διαβάσει το δαχτυλικο.καποια πρόταση για καλό τζαμακι;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα λίγο τα φώτα σας.παραγγειλα tampered glass από eBay τα πέρασα και δυσκολεύεται να διαβάσει το δαχτυλικο.καποια πρόταση για καλό τζαμακι;
Ξανά πέρασες το αποτύπωμα; Ακόμα καλύτερα περασε το 2 φορές θα δεις μεγάλη διαφορα

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξανά πέρασες το αποτύπωμα; Ακόμα καλύτερα περασε το 2 φορές θα δεις μεγάλη διαφορα

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το ξαναπέρασα αρκετές φορές τίποτα.δοκιμη και με άλλο τζαμακι ξαναπέρασα δαχτυλικων μια από τα ίδια.μαλλον δεν τα έφτιαξαν καλά οι Κινέζοι!είχαν τζόγο...

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για πρόσωπα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ποια gcam και ποιες ρυθμίσεις θα βάλεις.

 

Αν τράβηξες με αυτή που λέω για νυχτερινά τοπία (7.2) ΔΕΝ κάνει για πρόσωπα. Αν όμως τραβήξεις με κάποιες από τις άλλες που προτείνω (είτε xcam είτε hyper) τότε μόνο καλύτερη θα είναι από στοκ.

 

Έχω βάλει μόνο την 7.2, δεν είχα προσέξει ότι δεν κάνει για πρόσωπα, θα δοκιμάσω και τις άλλες και σίγουρα την καινούρια πρόταση σου που μας έφερες με το νέο έτος.

 

 

@ekli

 

Με τη στοκ κάμερα της xiaomi δούλεψες καθόλου ή πηγές απευθείας στο gcam κτλ?

 

Δοκιμάζω με 3 εφαρμογές, gCam, stock και openCamera.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει μόνο την 7.2, δεν είχα προσέξει ότι δεν κάνει για πρόσωπα, θα δοκιμάσω και τις άλλες και σίγουρα την καινούρια πρόταση σου που μας έφερες με το νέο έτος.

 

Στη νεα (hyper) βάλε το sharper. Θα χρειαστεί να ρίξεις το saturation όπως γράφω στις οδηγίες.

 

Στη παλιά (xcam) βάλε το night-lc-cleaner5. Αν θες ακόμα πιο φυσικό βάλε το night-lc.

 

Η 7.2 που χω στησει σπέρνει σε νυχτερινά τοπία αλλά όντως τα πρόσωπα τα κάνει ζωγραφίες.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Στη νεα (hyper) βάλε το sharper. Θα χρειαστεί να ρίξεις το saturation όπως γράφω στις οδηγίες.

 

Στη παλιά (xcam) βάλε το night-lc-cleaner5. Αν θες ακόμα πιο φυσικό βάλε το night-lc.

 

Η 7.2 που χω στησει σπέρνει σε νυχτερινά τοπία αλλά όντως τα πρόσωπα τα κάνει ζωγραφίες.

 

Που ειναι αυτα;

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα να ανοικτει ενα θεμα για τις φωτογραφιες και τα συναφη,

γιατι δεν ενδιαφερομαστε ολοι οι κατοχοι της συσκευης (τοσο πολυ) για τις φωτογραφιες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...