Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το 8t ρώτησε, όχι για το 8 pro, άρα μιλάμε για ίδια ταχύτητα σαν κινητά

 

Εγώ επειδή ποτέ δεν είχα amoled οθόνη θα επέλεγα το A3, και ας είμαι ευχαριστημένος με το miui 11

 

 

Το εγραψα και για τα δυο γιατι ο ερωτων μιλουσε για το 8Τ ενω απο κατω του απαντησε για το 8 Pro..

Οσο για την amoled ειχα παλιοτερα το moto x με amoled και τωρα το A3.

Μπορω να πω οτι δεν θα ξαναγορασω ποτε ξανα LCD ειναι μακραν καλυτερες οι amoled.

Link to comment
Share on other sites

1.αν βαλεις το δακτυλο σου στην θεση που πρεπει στην οθονη θα ξεκλειδωσει χωρις να χρειαζεται να πατησεις κανενα κουμπι.

2.να πας στις ρυθμισεις του gboard και να ενεργοπειησεις την δονηση κατα την πληκτρολογηση και αν θες να ρυθμισεις και την ενταση της δονησης.

3.πρεπει πρωτα να ενεργοποιησεις απο την εταιρια τηλεπικηνωνιων και μετα πατωντας στον dialer κωδικο που θα βρεις μια δυο σελιδες πισω.

4.οχι ακομα να περιμενεις σε ενα μηνα περιπου στο update με το android 10 που το εχει.

5.δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο γιατι δεν χρησιμοποιω blueltooth ακουστικα.

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου. Βρηκα ακρη για τα 1, 2, 3.

 

Απ ότι φαίνεται το πηρε κι ο brunos σε προσφορά.Αγορασατε μήπως και επέκταση εγγύησης public;Ασφάλεια κλοπης; Θραύση κρυσταλλων;

 

Εγώ έπεσα θύμα, πήρα το 128αρι €140 με 12 μήνες εγγύηση. Αφήστε με, μη μου το θυμιζετε.

Ειμαι σιγουρος οτι εισαι ο κλασσικος τυπος που στην παρεα μονοπωλει το ενδιαφερον κανοντας τον κοκορα για τα επιτευγματα του...Ειλικρινα οτι θα ασχολιοταν καποιος με το ποσα εδωσα εγω απο την τσεπη μου - και οχι απο την τσεπη σου - δεν το περιμενα. Δεν εχει νοημα να ασχοληθω αλλο μαζι σου. Εισαι τραγικος....

 

Εάν δεν πήραν και ασφάλεια περιόδου συζύγου, καταγγελία στην προστασία καταναλωτή asap

Καλα εσυ εισαι ακομα χοιροτερος....ειλικρινα πριν γραψεις αυτα που γραφεις, τα σκεφτεσαι καθολου; τετοιο επιπεδο ειχα καιρο να διαβασω σε φορουμ. Μπραβο παλικαρι μου. Ειμαι σιγουρος, απο το υφος το δικο σου αλλα και του "ξαδερφου" σου απο πανω, οτι ειστε οι τυποι που παιρνουν την σειρα στην τραπεζε ή στο σουπερ μαρκετ γιατι θε ειστε και πολυ γαματοι.....Να σας χαιρονται!!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την ενημέρωση Δεκεμβρίου.

Δεν είδα καμία διαφορά στο δαχτυλικο.

Είδα bugs στο fleksy που έχω σαν keyboard που δεν είχα πριν αλλά δεν μπορώ να το χρεωσω σίγουρα στην ενημέρωση ή στον developer.

Ένα άλλο που είδα που δεν το είχα προσέξει να γίνεται πριν είναι στις κλήσεις μερικές φορές δεν δείχνει κατευθείαν το όνομα της επαφής που σε καλεί αλλά για 2-3 δευτερόλεπτα τον αριθμό και μετά γίνεται επαφη. Το ίδιο και στα nοtification στις αναπαντητες.

Το bug με την φωτεινότητα που κολλαγε μάλλον έφτιαξε

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και στην αγγλια τελικα τα Xiaomi ρε παιδια και εγω νομιζα οτι μονο στις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες υπαρχουν. Το λεω αυτο επειδη η αγγλια βγηκε απο την ευρωπη η ετσι προσπαθει να κανει τουχαλιστον και μπορει να τα αποσυραν τα ευρωπαικα κινητα τηλεφωνα ομως υπαρχουν ακομα να δουμε ποσοι τα αγοραζουν ομως που οι περισσοτεροι περνουν iPhone - Samsung

https://www.clove.co.uk/products/xiaomi-mi-a3?variant=31068598009899

Edited by ccypruss000

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και στην αγγλια τελικα τα Xiaomi ρε παιδια και εγω νομιζα οτι μονο στις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες υπαρχουν. Το λεω αυτο επειδη η αγγλια βγηκε απο την ευρωπη η ετσι προσπαθει να κανει τουχαλιστον και μπορει να τα αποσυραν τα ευρωπαικα κινητα τηλεφωνα ομως υπαρχουν ακομα να δουμε ποσοι τα αγοραζουν ομως που οι περισσοτεροι περνουν iPhone - Samsung

https://www.clove.co.uk/products/xiaomi-mi-a3?variant=31068598009899

 

 

Καταρχην ακομα δεν εφυγε.

31/1 θα την κανει και θα σωθει απο την απατη ΕΕ.

Δευτερον γιατι να μην εχει η αγγλια την συσκευη δεν καταλαβα.

Αν ενοεις το λογισμικο δεν παιζει κανεναν ρολο.

Καπιοι εδω χρησιμοποιουν την global στην ινδια χρησημοποιουν eu

Ειναι μικρες οι αλλαγες στην ρομ που δεν νομιζω τις καταλαβαινει καποιος στην χρηση.

Edited by papsr6
Link to comment
Share on other sites

Για 128αρι έχει και καλή τιμή βλεπω
Καλή τιμή δεν θα το έλεγα 230-240€ βγαίνει Ελλάδα είναι πολύ πιο φθηνό.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κοιτάω το ιστορικό τιμών σε skroutz και best price για το 128 και κάτω από ~160 δεν έχει πέσει ποτέ και αναρωτιέμαι πώς το πήρε ο φίλος 140 όταν ακόμα και σε black Friday από κινέζους έβγαινε 155...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ...

Και τα δύο τον 665 δε φοράνε?

 

Sorry.. :worry: Έγραψα για το Note 8 Pro.

 

Για να το διορθώσω.

 

Και τα 2 έχουν τον ίδιο επεξεργαστή.

 

Και τα 2 την ίδια κατασκευή. Γυαλί μπρος/πίσω, πλαστικό "σασί".

 

Το ίδιο μέγεθος μπαταρίας.

 

Το 8T έχει Miui, το A3 stock android.

 

Το 8T full HD IPS οθόνη, το A3 HD Amoled, με σχεδόν ίδιο μέγεθος οθόνης (0,2" μεγαλύτερη οθόνη το 8T).

 

Το 8T έχει ακριβώς τις ίδιες 3 κάμερες με το A3 και επιπλέον 1, για τα πολύ κοντινά πλάνα.

 

Το 8T έχει selfie κάμερα 13MP, το A3 32MP.

 

Το 8T έχει φυσικό αισθητήρα αποτυπωμάτων στο πίσω μέρος της συσκευής, το A3 έχει οπτικό, μέσα στην οθόνη.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το 8T έχει ακριβώς τις ίδιες 3 κάμερες με το A3 και επιπλέον 1, για τα πολύ κοντινά πλάνα.

 

Δεν εχουν ιδιες κάμερες.

 

Το rn8t στη βασική κάμερα έχει τον αισθητήρα GM2 της samsung που είναι ο επόμενος από αυτόν που έχει το rn7. Το αναφέρω γιατί στο rn7 κάθεται πολύ καλύτερα η gcam χωρίς όμως να μπορώ να πω με σιγουριά το αν θα ισχύει το ίδιο και σε αυτόν (έχω περιέργεια να το τεστάρω)

 

Αντίθετα το mi a3 έχει τον αισθητήρα imx586 της sony που που είναι ίδιος με του Mi9.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν ιδιες κάμερες.

 

Το rn8t στη βασική κάμερα έχει τον αισθητήρα GM2 της samsung που είναι ο επόμενος από αυτόν που έχει το rn7. Το αναφέρω γιατί στο rn7 κάθεται πολύ καλύτερα η gcam χωρίς όμως να μπορώ να πω με σιγουριά το αν θα ισχύει το ίδιο και σε αυτόν (έχω περιέργεια να το τεστάρω)

 

Αντίθετα το mi a3 έχει τον αισθητήρα imx586 της sony που που είναι ίδιος με του Mi9.

 

Πήγα με τον αριθμό MP μόνο... Δεν έχω τις γνώσεις σου στις κάμερες..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στα 199 ευρώ το πήρα και είμαι πολύ ικανοποιημένος για τα χρήματα που έδωσα. Οι λόγοι που επέλεξα να δώσω 199 ευρώ και όχι 149 (χαμηλότερη τιμή σκρουτζ όταν το πήρα) ήταν:

α) ότι δεν γνωρίζω -στην περίπτωση που το κινητό μου πάθει κάτι πχ σε 20 μήνες- αν θα υπάρχει το κατάστημα για να με καλύψει.

β) ότι 9 στα 10 καταστήματα για το service των κινητών xiaomi δικής τους εισαγωγής σε στέλνουν στο ίδιο συγκεκριμένο κατάστημα service με πολύ καλές αξιολογήσεις από άτομα που πήγαν να φτιάξουν το κινητό τους επί πληρωμή αλλά πολύ πολύ κακές αξιολογήσεις από άτομα που προσπάθησαν να επισκευάσουν το κινητό τους μέσω της ισχύουσας εγγύησης (δείτε μια ματιά στα σχόλια στο google)

γ) ότι τα περισσότερα σκρουτζομάγαζα δεν είχαν απόθεμα

δ) ο σημαντικότερος λόγος από όλους είναι οι 24 άτοκες δόσεις μέσω κάρτας που μου έκανε το κατάστημα, πληρώνοντας σχεδόν 8 ευρώ το μήνα.

Για αυτούς τους λόγους πλήρωσα 199 αντί 149. Ο καθένας λοιπόν έχει τις προτεραιότητές του. Άλλος ρισκάρει να αγοράσει από το εξωτερικό με πιθανότητα τελωνείου και με μεγάλη αναμονή για να το πάρει 125 ευρώ αντί για 140 ή 199 ή 280. Σε κάποια προϊόντα το κάνω κι εγώ. Αυτό δεν με κάνει περισσότερο έξυπνο από κάποιον που συνειδητά και για δικούς του λόγους αγοράζει κάτι ακριβότερα από εμένα. Το σκρουτζ όλοι το γνωρίζουμε, μην κάνετε σαν να ανακαλύψατε τον τροχό. Πολλοί το χρησιμοποιούμε σαν βάση για την τιμή ενός προϊόντος, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μας καλύπτει όλους και πάντα η χαμηλότερη τιμή.

Edited by diamantis_
Link to comment
Share on other sites

Πήγα με τον αριθμό MP μόνο... Δεν έχω τις γνώσεις σου στις κάμερες..

 

Ναι σε mp όντως ειναι ίδιοι. Τωρα το πως τα πάει είναι μια αλλη ιστορια... Δεν εχω δει και κανένα δειγμα με gcam. Φίλος λεει οτι φτανει το rn7 αλλά αν δεν δω ο ιδιος συγκριτικο δεν μπορώ να κρίνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κοιτάω το ιστορικό τιμών σε skroutz και best price για το 128 και κάτω από ~160 δεν έχει πέσει ποτέ και αναρωτιέμαι πώς το πήρε ο φίλος 140 όταν ακόμα και σε black Friday από κινέζους έβγαινε 155...

δεν λέει πάντα την αλήθεια το skroutz, στα 142 το πήρα εγώ από κατάστημα που είναι στο skroutz πριν λίγο καιρό, κι όμως το skroutz βγάζει ελάχιστη στα 150

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως χαμήλωσε, διάλεξε Ελβετία στην επιλογή χώρας

 

Δε βλέπω διαφορά.

Εσείς έχετε δει διαφορά στην ένταση μετά το update?

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά επειδή βλέπω γράφετε για σκρουτζ και εγγυήσεις.

 

Το FoxBox που είναι στο Skroutz και το πουλάει 163,5 έχει εγγύηση Infoquest. Διασταυρωμένο και από μένα και από αρκετά άλλα άτομα σε άλλο γνωστό forum.

Εγώ το πήρα από εκεί στα 153 πριν ένα μήνα και μου ήρθε με βιβλιαράκια infoquest και σε τηλεφωνική επικοινωνία στην infoquest μου επιβεβαίωσαν ότι είναι δικό τους.

 

Ξέρω ότι υπάρχει και άλλο ένα σκρουτζομάγαζο που έχει xiaomi εισαγωγής infoquest αλλά μου διαφεύγει το όνομα και δεν έχω και εμπειρία μαζί του για να την παραθέσω.

Edited by Petran91
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω πάρει για τον πατέρα μου κ θέλω να το σεταρω κ να του το δώσω θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις.

Όσον αφορά το led ειδοποίησης δουλεύει κανονικά είτε απενεργοποιήσω το άναμμα της οθόνης είτε όχι. Εκτός από τις αναπάντητες κλήσεις όμως.

Τώρα πως γίνεται να μου βγάζει παράδειγμα στο εικονίδιο των μηνυμάτων άμα έχω μήνυμα να μου δείχνει τον αριθμό 1 ή 2 ανάλογα με το πόσες ειδοποιήσεις έχω.

Να σημειώσω ότι εβαλα nova launcher για να μην του έρθει πολύ διαφορετικό

Γενικά πολύ ωραίο τηλεφωνο κανένα θέμα με την οθόνη κ πολύ ωραίο στο χέρι. Εγώ έχω honor 8x και θέλει 2 χέρια σίγουρα

Edited by kohatzim
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά επειδή βλέπω γράφετε για σκρουτζ και εγγυήσεις.

 

Το FoxBox που είναι στο Skroutz και το πουλάει 163,5 έχει εγγύηση Infoquest. Διασταυρωμένο και από μένα και από αρκετά άλλα άτομα σε άλλο γνωστό forum.

Εγώ το πήρα από εκεί στα 153 πριν ένα μήνα και μου ήρθε με βιβλιαράκια infoquest και σε τηλεφωνική επικοινωνία στην infoquest μου επιβεβαίωσαν ότι είναι δικό τους.

 

Ξέρω ότι υπάρχει και άλλο ένα σκρουτζομάγαζο που έχει xiaomi εισαγωγής infoquest αλλά μου διαφεύγει το όνομα και δεν έχω και εμπειρία μαζί του για να την παραθέσω.

Επιβεβαιώνω και εγώ για το Mi a3. Το αγόρασα πριν 2 μήνες από το Foxbox στα 160 ευρώ το είχε τότε, με εγγύηση Infoquest.. Ίσως να υπάρχουν και άλλα σκρουτζομάγαζα, αλλά δεν ξέρω.ποιά.

Μπορώ να αναφέρω 2 ακόμη μαγαζιά που πουλάνε το Redmi Note 8 pro των 128gb με εγγύηση Infoquest

(για όποιον ενδιαφέρεται) στα 259ευρώ, όταν στις αλυσίδες έχει 319. Είναι το Cosmodata και το Msystems. Και αυτά επιβεβαιωμένα από συμφορουμίτες που τα αγόρασαν.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά επειδή βλέπω γράφετε για σκρουτζ και εγγυήσεις.

 

Το FoxBox που είναι στο Skroutz και το πουλάει 163,5 έχει εγγύηση Infoquest. Διασταυρωμένο και από μένα και από αρκετά άλλα άτομα σε άλλο γνωστό forum.

Εγώ το πήρα από εκεί στα 153 πριν ένα μήνα και μου ήρθε με βιβλιαράκια infoquest και σε τηλεφωνική επικοινωνία στην infoquest μου επιβεβαίωσαν ότι είναι δικό τους.

 

Ξέρω ότι υπάρχει και άλλο ένα σκρουτζομάγαζο που έχει xiaomi εισαγωγής infoquest αλλά μου διαφεύγει το όνομα και δεν έχω και εμπειρία μαζί του για να την παραθέσω.

 

Κάνεις πολύ καλά που το αναφέρεις φίλε. Δεν ξέρω αν όντως υπάρχει άλλο σκρουτζομάγαζο που να προσφέρει εγγύηση της Infoquest, αλλά όταν έψαχνα να το αγοράσω κοίταξα ΟΛΑ τα καταστήματα που το πρόσφεραν σε τιμή σημαντικά χαμηλότερη από τα 199 που το προσέφεραν τότε οι μεγάλες αλυσίδες (κοίταξα όλα τα μαγαζιά με τιμή έως 180 ευρώ περίπου). Ήταν 4 -αν θυμάμαι καλά- που έγραφαν για 2ετή εγγύηση, αλλά από τα 4 μόνο το FoxBox που είπες ανέφερε ξεκάθαρα στους όρους εγγύησης ότι όλα τα κινητά που πουλάει καλύπτονται από τα επίσημα service της κάθε αντιπροσωπείας. Εν τέλει το πήρα από γνωστή αλυσίδα στα 199€, γιατί ήθελα τις 24 δόσεις μέσω πιστωτικής, αλλιώς θα το έπαιρνα από εκεί. Προσοχή παιδιά, έστω και λίγα ευρώ παραπάνω καμιά φορά κάνουν τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω πάρει για τον πατέρα μου κ θέλω να το σεταρω κ να του το δώσω θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις.

Όσον αφορά το led ειδοποίησης δουλεύει κανονικά είτε απενεργοποιήσω το άναμμα της οθόνης είτε όχι. Εκτός από τις αναπάντητες κλήσεις όμως.

Τώρα πως γίνεται να μου βγάζει παράδειγμα στο εικονίδιο των μηνυμάτων άμα έχω μήνυμα να μου δείχνει τον αριθμό 1 ή 2 ανάλογα με το πόσες ειδοποιήσεις έχω.

Να σημειώσω ότι εβαλα nova launcher για να μην του έρθει πολύ διαφορετικό

Γενικά πολύ ωραίο τηλεφωνο κανένα θέμα με την οθόνη κ πολύ ωραίο στο χέρι. Εγώ έχω honor 8x και θέλει 2 χέρια σίγουρα

 

 

Ειναι απλο...για το led κανε δοκιμη.

Για το nova...

Edited by papsr6
Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλο...για το led κανε δοκιμη.

Οσο αφορα το nova μαλλον πρεπει να κατεβασεις και το tesla unidy η καπως ετσι που κανει την δουλεια αυτη για το nova.

 

Για το led νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα μόνο στις αναπάντητες δεν δουλεύει που νομίζω σε κανέναν χωρίς έξτρα εφαρμογή.

Τώρα για τις ειδοποιήσεις δεν κατάλαβα τι πρέπει να κάνω για να εμφανίζει το νούμερο.

 

Τώρα προσπαθώ να στείλω με wifi direct φωτογραφίες κ δεν μπορώ. Ενώ την βρίσκω την συσκευή κ κάνει σύζευξη δεν έρχεται τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...