Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο night mode και των δύο gcam υπάρχει επιλογή για εστίαση κοντινή και μακρινή αλλά όχι για άπειρο. Υπάρχει τρόπος να προστεθεί σαν επιλογή;

Mi A3 με EvolutionX 7.5

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρός λόγος να αποχωριστεις μια συσκευή.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Σωστα..δεν νομιζω να υπαρχει λογος να το δωσεις..Οτι ειναι να βγαλει η εταιρια απο updates θα τα βγαλει..εκτος και αν δεν σε βολευει..

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Σωστα..δεν νομιζω να υπαρχει λογος να το δωσεις..Οτι ειναι να βγαλει η εταιρια απο updates θα τα βγαλει..εκτος και αν δεν σε βολευει..

 

Όχι με βολεύει και με το παραπανω ιδαίτερα η μπαταρια όλα τα λεφτά απλώς όταν λέμε Android one εννοούμε άμεσα και απευθείας update από την μαμά Google

Link to comment
Share on other sites

Στο night mode και των δύο gcam υπάρχει επιλογή για εστίαση κοντινή και μακρινή αλλά όχι για άπειρο. Υπάρχει τρόπος να προστεθεί σαν επιλογή;

 

Night σε κινητό χωρίς ois δεν θα το συνιστούσα. Τις περισσότερες φορές θα καταλήγεις με το ίδιο ή και χειρότερο αποτέλεσμα από hdr+ enhanced.

 

 

Μέχρι και την 6.2 υπήρχε τέτοια επιλογή. Η έκδοση 8 της google έχει αλλά στα περισσότερα κινητά τα ports δεν φαίνεται να δουλεύουν σωστά ως προς την εστίαση ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

ultra wide που έχει το δικό μας στην κανονική κάμερα υπάρχει σε κινητό και στην selfie?

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Σχεδόν όλες οι sefie κάμερες είναι πλέον ultrawide, για να μπορεί κάποιος να τραβήξει groupies.

 

Δεν είναι ultrawide στο βαθμό που είναι η κύρια κάμερα του κινητού. Δε μιλάω αποκλειστικά για το A3.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλες οι sefie κάμερες είναι πλέον ultrawide, για να μπορεί κάποιος να τραβήξει groupies.

 

 

 

Δεν είναι ultrawide στο βαθμό που είναι η κύρια κάμερα του κινητού. Δε μιλάω αποκλειστικά για το A3.

η δικιά μας είναι κάπως δηλαδή wide?

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Night σε κινητό χωρίς ois δεν θα το συνιστούσα. Τις περισσότερες φορές θα καταλήγεις με το ίδιο ή και χειρότερο αποτέλεσμα από hdr+ enhanced.

Μέχρι και την 6.2 υπήρχε τέτοια επιλογή. Η έκδοση 8 της google έχει αλλά στα περισσότερα κινητά τα ports δεν φαίνεται να δουλεύουν σωστά ως προς την εστίαση ακόμα.

Κρίμα. Για λήψεις cityscape με τρίποδο βραδυνές και μεγάλο exposure με ενδιαφέρει, θολώνει στο βάθος με την εστίαση στο μακρινό, θα δοκιμάσω με αυτόματη επόμενη φορά.

Mi A3 με EvolutionX 7.5

Link to comment
Share on other sites

Είδα χτές απο κοντά το α3 μιας και είμαι κάτοχος του Α2 λαιτ και θα με ενδιέφερε η αλλαγή.

Απογοητεύτηκα με την οθόνη και κυρίως απο τη μέγιστη φωτεινότητά του.

 

Σαν ανάλυση δεν είδα τρομερή διαφορά, απλά μου φάνηκε πιο "συμπαγής" η γραμματοσειρά και το κείμενο γενικότερα.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα. Για λήψεις cityscape με τρίποδο βραδυνές και μεγάλο exposure με ενδιαφέρει, θολώνει στο βάθος με την εστίαση στο μακρινό, θα δοκιμάσω με αυτόματη επόμενη φορά.

 

Ναι για τριποδο οντως χρησιμο ειναι αν και συνήθως πάλι προτιμω hdr+ enhanced και αργό κλείστρο (πάτα παρατεταμένα την αλλαγή σε σέλφι και βάλε στο correction autoexposure το χρόνο που επιθυμείς).

 

Την επόμενη φορά, αν δεις ότι δεν εστιάζει στο αυτόματο, δοκιμασε να κανεις ταπ σε κάτι μακρινό που δεν είναι ούτε τελείως σκοτεινό αλλά και ούτε φωτεινή λάμπα (δηλαδή κατι που να μπορει να εστιάσει εύκολα). Αυτό μπορεις να το κάνεις ακόμα και σε εντελώς διαφορετικό κάδρο (πχ πισω σου στα 10 μέτρα να έχει νορμαλ φωτισμό). Έπειτα επέλεξε το λουκετάκι να κλειδώσει η εστίαση. Ίσως βέβαια χρειαστεί να σύρεις το exposure προς τα πάνω αφού κλειδώνει και το exposure

Link to comment
Share on other sites

η δικιά μας είναι κάπως δηλαδή wide?

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Πρέπει. Είναι κάτι που έχουν υιοθετήσει όλοι οι κατασκευαστές.

 

Γράφω πρέπει, γιατί πέραν του λειτουργικού ελέγχου, δεν χρησιμοποιώ selfie κάμερες.

 

Είδα χτές απο κοντά το α3 μιας και είμαι κάτοχος του Α2 λαιτ και θα με ενδιέφερε η αλλαγή.

Απογοητεύτηκα με την οθόνη και κυρίως απο τη μέγιστη φωτεινότητά του.

 

Σαν ανάλυση δεν είδα τρομερή διαφορά, απλά μου φάνηκε πιο "συμπαγής" η γραμματοσειρά και το κείμενο γενικότερα.

 

Έχοντας ταυτόχρονα συσκευή με full hd οθόνη, δε νομίζω ότι η οθόνη του A3 είναι απογοήτευση. Αν ερχόσουν από συσκευή με 2k ή 4k οθόνη, ναι, ενδεχομένως να ήταν.

 

Τέλος, η φωτεινότητα της μη σε ανησυχεί για τον ήλιο. Είναι amoled και ό,τι χάνει σε φωτεινότητα, κερδίζει σε αντίθεση.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα tιps! Θα το ξαναπροσπαθήσω πρωτίστως με το Night και tap σε μακρινά διακριτά αντικείμενα. Στο σημείο που τράβηξα χτες χρειαζόταν 12' πάνω-κάτω (είχα max 16). Το HDR++ έχει περιορισμό στα 8' "μόνο" αλλά εννοείται θα κάνω δοκιμές.

Πάντως από ότι καταλαβαίνω η gcam εφαρμόζει την τακτική των πολλαπλών καρέ και στο Night mode όχι μόνο στο HDR++, χρειαζόταν αρκετά παραπάνω από 12 δευτερόλεπτα για να την δείξει στο κυκλάκι των λήψεων και μετά ακόμα περισσότερο για το processing (λογικό).

Mi A3 με EvolutionX 7.5

Link to comment
Share on other sites

Χαζευα λίγο στο νετ, βασικά έψαχνα για το changelog του patch Νοεμβρίου, δεν υπάρχει κάτι σημαντικό λοιπόν, αλλά βρήκα αυτή την αναφορά σχετικά:

After examining the incremental OTA package, it is evident that Xiaomi bundled a new set of firmware, modem and bootloader in this build (V10.3.9.0.PFQMIXM). Perhaps the preparation for the upcoming major update? Only time will tell.

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω για την φωτεινότητα για την ποιότητα ηχου στην μουσική για την ανάλυση οτι φαίνεται η διαφορα

Μαλλον το δικο μου ειναι αλλου επίπεδου

εχω και το mi9t και μπορω να πω οτι η ρύθμιση στην αυτόματη φωτεινότητα ειναι καλυτερη στο m3 .Στο mi9t με λιγο φως δεν βλεπεις τιποτα δεν μπορω να καταλαβω τι φωτεινότητα ζητάτε απο μια οθόνη κινητού

οσο για την μουσικη ακομα και με τον player της google το τηλεφωνο εχει εξαιρετικο ηχο για τηλέφωνο παντα και σε ακουστικα και με bluetooth

οσο για την αναλυση σε καμια περίπτωση δεν καταλαβαινω διαφορα , φοραω και γυαλια

με λιγα λογια πηρα το m3 για δευτερο και το χρησιμοποιώ ποιο πολυ απο το mi9t λογω καθαρου android και το επομενο που θα πάρω θα ειναι πάλι αυτης της σειράς

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω για την φωτεινότητα για την ποιότητα ηχου στην μουσική για την ανάλυση οτι φαίνεται η διαφορα

Μαλλον το δικο μου ειναι αλλου επίπεδου

εχω και το mi9t και μπορω να πω οτι η ρύθμιση στην αυτόματη φωτεινότητα ειναι καλυτερη στο m3 .Στο mi9t με λιγο φως δεν βλεπεις τιποτα δεν μπορω να καταλαβω τι φωτεινότητα ζητάτε απο μια οθόνη κινητού

οσο για την μουσικη ακομα και με τον player της google το τηλεφωνο εχει εξαιρετικο ηχο για τηλέφωνο παντα και σε ακουστικα και με bluetooth

οσο για την αναλυση σε καμια περίπτωση δεν καταλαβαινω διαφορα , φοραω και γυαλια

με λιγα λογια πηρα το m3 για δευτερο και το χρησιμοποιώ ποιο πολυ απο το mi9t λογω καθαρου android και το επομενο που θα πάρω θα ειναι πάλι αυτης της σειράς

 

Μια από τα ίδια φίλε μου δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα!!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, πραγματικά το Α3 είναι απίστευτο! Flagship killer σαφώς δεν είναι, αλλά αναλογιζόμενος τα λεφτά που έχω δώσει σε flagship, για δυνατότητες που ποτέ δεν χρησιμοποίησα, απλά τα κλαίω.

Με 140€ τελευταία φορά που έψαχνα για κινητό, από "επώνυμα" έπαιρνες 1,5gb ram κάτι διακοσμητικες φωτογραφικές κλπ

Με εξαίρεση τον βαρύ gamer, η συσκευή θα καλύψει τους πάντες. (Ποτέ δεν κατάλαβα την ταλαιπωρία να παίζεις απαιτητικό παιχνίδι σε 6" και χωρίς χειριστήρια)

Ακόμη ψάχνω να βρω το pixelιασμα της οθόνης... να επισκεφτώ Οφθαλμίατρο;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε εμείς με τα global, την παίρνουμε σταθερά πρώτοι

 

Την πήρατε πριν 2 μέρες ; Αν ισχύει αυτό θα πάρετε κ το q πρώτοι

Link to comment
Share on other sites

Οπότε εμείς με τα global, την παίρνουμε σταθερά πρώτοι

Μόλις τώρα και σε εμένα. το πρωί που είχα ελέγξει δεν είχε τιποτα.

Eu και global είναι οι εκδοσεις?

Πως βλέπουμε τι έχουμε?

Edit απαντάω μόνος

MIXM = GLOBAL

EUXM= EUROPE

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα και σε εμένα. το πρωί που είχα ελέγξει δεν είχε τιποτα.

Eu και global είναι οι εκδοσεις?

Πως βλέπουμε τι έχουμε?

Edit απαντάω μόνος

MIXM = GLOBAL

EUXM= EUROPE

 

Ακριβώς όπως τα εγραψες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...