Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η λύση αυτή όντως δουλεύει για Bluetooth αλλά όχι για ενσύρματα ακουστικά.

 

Εγώ που χρησιμοποιώ πολύ Bluetooth απενεργοποιησα του ήχους πολυμέσων αλλά δεν το δοκίμασα,δεν μίλησα πολύ. Αλλά μάλλον αυτό είναι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σχετικά με το always on display ξέρει κανείς αν είναι δυνατόν να έχει ένδειξη μόνο όταν υπάρχει ειδοποίηση για μήνυμα η κλήση κλπ ;

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάτοχος Xiaomi Redmi7 note.

Θα ήθελα να ρωτήσω, σχετικά με την μπαταρία του Μι9t, μιας και πλέον είναι σε καλή τιμή.

Με χρήση δεδομένα, τηλέφωνα (2.00 ώρες περίπου) και mail, κλπ (καθαρά επαγγελματική χρήση), πόσο κρατάει.

 

Επίσης εαν έχετε αντιμετωπίσει κάποια θέματα!

-Ηχογράφηση προφανώς δεν υπάρχει σωστά?

-Κάποιο άλλο θέμα λειτουργικό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάτοχος Xiaomi Redmi7 note.

Θα ήθελα να ρωτήσω, σχετικά με την μπαταρία του Μι9t, μιας και πλέον είναι σε καλή τιμή.

Με χρήση δεδομένα, τηλέφωνα (2.00 ώρες περίπου) και mail, κλπ (καθαρά επαγγελματική χρήση), πόσο κρατάει.

 

Επίσης εαν έχετε αντιμετωπίσει κάποια θέματα!

-Ηχογράφηση προφανώς δεν υπάρχει σωστά?

-Κάποιο άλλο θέμα λειτουργικό?

 

Από μπαταρία με κλειστή aod 9+ ώρες οθόνη με αναμονή 2 εικοσιτετράωρα βγάζω. Στο τηλέφωνο αν μιλήσεις καμία ώρα εμένα μου πέφτει περίπου 3 με 4% δεν το έχω υπολογίσει απλά το έχω δει να πέφτει κάπου εκεί, με bluetooth βέβαια ήμουν.

Νομίζω πως για τα μαιλ σου ,σε κάλυψα πόσο βγάζει η οθόνη.

Θέματα δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι που δεν λύνεται, το μόνο που μπορώ να σου πω ήταν με την σελφι κάμερα που κ που είχα θέμα και δεν την έβγαζε (αυτό μπορεί να είναι πολλά,π.χ. λογισμικό, θήκη, τζαμακι, κάποια εφαρμογή κτλ)

Αλλά μέχρι κ σήμερα δουλεύει μια κανονικά, έχω κ ξεκλείδωμα προσώπου να φανταστείς, ακόμα και τις μέρες που δυσκολευόταν να την βγάλει,πάντα μετά από λίγο την έβγαζε.

Οι υπόλοιποι φίλοι δεν έχουν κανένα πρόβλημα, αναφέρω δική μου εμπειρία.

Νομίζω ότι θα σε καλύψει αν δεν ζητάς τρελά πράγματα, ειδικά στην μπαταρία δεν θα έχεις θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Δεν ζητάω τρελά πράγματα. Καλή μπαταρία κια να μην έχω κολλήματα στο λειτουργικό για απλές εργασίες..
Link to comment
Share on other sites

To RN7 το έχει ένας φίλος (μιας και έρχεσαι απ' αυτό), οπότε κάνουμε κατά καιρούς (εντελώς χαλαρά) καμιά σύγκριση με το δικό μου Mi9T.

Είναι βέβαια λίγο δύσκολο να κάνεις συγκρίσεις τέτοιου είδους, γιατί ανάλογα με τη χρήση η όλη συμπεριφορά μεταβάλλεται (και όχι μόνο από έναν χρήστη στον άλλο - και από φόρτιση σε φόρτιση σε μένα τον ίδιο παρατηρώ αισθητές διακυμάνσεις, ανάλογα με το είδος χρήσης που έκανα). Οπότε προσεγγιστικά όλα αυτά...

 

Η αυτονομία του RN7 δεν είχε φανεί σπουδαία στον ιδιοκτήτη του (ούτε και σε μένα που μου τα 'λεγε), αλλά με κάποιες ενημερώσεις που είχε λάβει, νομίζω, κάπου το περασμένο φθινόπωρο ή/και τέλη του '19, είδε μια σεβαστή βελτίωση.

Όπως είναι τώρα, θα έβρισκα RN7 και Mi9T πρακτικά συγκρίσιμα στον τομέα της αυτονομίας (σε αντίθεση μάλιστα με το RN7 που ωφελήθηκε από τις αναβαθμίσεις, το Mi9T 'έχασε' και ένα κλικ, νομίζω, με την αναβάθμιση σε android 10...).

 

Για το Mi9T, αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι -σε σχέση π.χ. με προηγούμενες συσκευές που είχα- καταφέρνει να έχει απρόσμενα μικρή κατανάλωση όταν το χρησιμοποιείς (για σχετικά απλές λειτουργίες, κλήσεις, μηνύματα, browsing - δε λέω να το πλακώσεις στα 3D παιχνίδια!), και σχετικά μέτρια σε standby.

Αν τα κατάφερνε εξ ίσου καλά με τις επιδόσεις που έχει κατά τη χρήση και με την κατανάλωση ηρεμίας, θα μιλούσαμε για κορυφαία αυτονομία.

Τώρα είναι, θα έλεγα, απλώς αρκετά καλή (οκ, και προφανώς θεαματικά καλύτερη από κάποιες άλλες συσκευές που κυκλοφορείς μονίμως με την μπαλαντέζα στο χέρι!)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το καταλαβαινω αυτο με την διάρκεια μπαταριας που λετε ρε παιδια.

Εγω συνήθως έχω σχεδον 2 μερες αυτονομια, με 4.5 ωρες sot. Χρήση νορμαλ, καμια ωρα ομιλια, καμια ωρα στα σοσιαλ στο διημερο συνολο, τα παντα ομως ανοιχτα (wifi,data bluetooth).

Τωρα στην καραντινα βγαζω ,με λιγοτερη ομιλια μιαμιση μερα αλλα 6+ωρες sot.

 

Δεν εχω παραπονο με την αυτονομια, ουτε τρελαινομαι να φυλάω την μπαταρια, το βαζω το βραδυ στην φορτιση και αν πεσει στην μεση της μερας, σε δεκα λεπτα παιρνει αλλο 20% και ειμαι οκ για το υπολοιπο. Απλα το 2ημερο με 9ωρες οθονη με παραξενευει κ αναρωτιεμαι αν εχει θεμα η συσκευη μου.

(έχω μια συσκευη εγω, μια η κοπελα μου κ μια ο κλλητος μου, ολοι πανω κατω τα ιδια)

 

Βεβαια το 9 ωρες sot σε σοσιαλ δεν ειναι το ιδιο με 9 ωρες σε παιχνιδια(γιατι δουλευουν και ο επεξ κ η gpu. απλα απορω... )

Αν κρατησει η καραντινα αρκετα, θα ξανα ασχοληθω με custom rom μετα απο χρονια για να περασει η ωρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το καταλαβαινω αυτο με την διάρκεια μπαταριας που λετε ρε παιδια.

Εγω συνήθως έχω σχεδον 2 μερες αυτονομια, με 4.5 ωρες sot. Χρήση νορμαλ, καμια ωρα ομιλια, καμια ωρα στα σοσιαλ στο διημερο συνολο, τα παντα ομως ανοιχτα (wifi,data bluetooth).

Τωρα στην καραντινα βγαζω ,με λιγοτερη ομιλια μιαμιση μερα αλλα 6+ωρες sot.

 

Δεν εχω παραπονο με την αυτονομια, ουτε τρελαινομαι να φυλάω την μπαταρια, το βαζω το βραδυ στην φορτιση και αν πεσει στην μεση της μερας, σε δεκα λεπτα παιρνει αλλο 20% και ειμαι οκ για το υπολοιπο. Απλα το 2ημερο με 9ωρες οθονη με παραξενευει κ αναρωτιεμαι αν εχει θεμα η συσκευη μου.

(έχω μια συσκευη εγω, μια η κοπελα μου κ μια ο κλλητος μου, ολοι πανω κατω τα ιδια)

 

Βεβαια το 9 ωρες sot σε σοσιαλ δεν ειναι το ιδιο με 9 ωρες σε παιχνιδια(γιατι δουλευουν και ο επεξ κ η gpu. απλα απορω... )

Αν κρατησει η καραντινα αρκετα, θα ξανα ασχοληθω με custom rom μετα απο χρονια για να περασει η ωρα!!!

 

Όπως γράφει κ ο φίλος πριν από σένα, η χρήση διαφέρει από χρήστη σε χρήστη.

Δεν ξέρω τι εφαρμογές έχεις ή αν παίζεις παιχνίδια κτλ.

Όπως έχω γράψει ξανά πιο πίσω στο φόρουμ και στο φόρουμ του mi 9t pro ,αυτο6το sot είναι με απενεργοποιήμενο το εικονίδιο του δακτυλικού αποτυπώματος και φυσικά με κλειστή την always on display.

Γενικά θα στο γράψω άλλη μια φορά, ότι ενεργοποιεί την οθόνη σε κατάσταση αναμονής, καταναλώνει μπαταρία.

Δοκίμασε το αν σε ενδιαφέρει η αυτονομία.

Αν τα έχεις κλειστά τότε θα πρεπει να δεις τις εφαρμογές σου ή γενικά τι χρήση κάνεις.

Και για το τελευταίο που ανέφερες, είμαι με custom rom πάνω, δεν αλλάζω ποτέ (δεν είμαι σε ηλικία για τέτοια! Χεχε)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το καταλαβαινω αυτο με την διάρκεια μπαταριας που λετε ρε παιδια.

Εγω συνήθως έχω σχεδον 2 μερες αυτονομια, με 4.5 ωρες sot. Χρήση νορμαλ, καμια ωρα ομιλια, καμια ωρα στα σοσιαλ στο διημερο συνολο, τα παντα ομως ανοιχτα (wifi,data bluetooth).

Τωρα στην καραντινα βγαζω ,με λιγοτερη ομιλια μιαμιση μερα αλλα 6+ωρες sot.

 

Δεν εχω παραπονο με την αυτονομια, ουτε τρελαινομαι να φυλάω την μπαταρια, το βαζω το βραδυ στην φορτιση και αν πεσει στην μεση της μερας, σε δεκα λεπτα παιρνει αλλο 20% και ειμαι οκ για το υπολοιπο. Απλα το 2ημερο με 9ωρες οθονη με παραξενευει κ αναρωτιεμαι αν εχει θεμα η συσκευη μου.

(έχω μια συσκευη εγω, μια η κοπελα μου κ μια ο κλλητος μου, ολοι πανω κατω τα ιδια)

 

Βεβαια το 9 ωρες sot σε σοσιαλ δεν ειναι το ιδιο με 9 ωρες σε παιχνιδια(γιατι δουλευουν και ο επεξ κ η gpu. απλα απορω... )

Αν κρατησει η καραντινα αρκετα, θα ξανα ασχοληθω με custom rom μετα απο χρονια για να περασει η ωρα!!!

 

Η αυτονομία μου υπερδιπλασιάστηκε όταν έκλεισα ΑOD. Από 2.30 ώρες πήγα στις 7. Χρήση με ενεργό συγχρονισμό και τοποθεσία χωρίς παιχνίδια

Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία μου υπερδιπλασιάστηκε όταν έκλεισα ΑOD. Από 2.30 ώρες πήγα στις 7. Χρήση με ενεργό συγχρονισμό και τοποθεσία χωρίς παιχνίδια

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω ανοιχτά συνεχώς 24/7 συγχρονισμό και GPS. Δεν παίζω παιχνίδια καθόλου.

 

https://i.postimg.cc/CKr1mfx8/Screenshot-2020-04-07-23-45-32-283-com-miui-securitycenter.jpg

 

https://i.postimg.cc/pdLrfBRx/Screenshot-2020-04-07-23-45-42-753-com-miui-securitycenter.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω ανοιχτά συνεχώς 24/7 συγχρονισμό και GPS. Δεν παίζω παιχνίδια καθόλου.

 

https://i.postimg.cc/CKr1mfx8/Screenshot-2020-04-07-23-45-32-283-com-miui-securitycenter.jpg

 

https://i.postimg.cc/pdLrfBRx/Screenshot-2020-04-07-23-45-42-753-com-miui-securitycenter.png

 

Δεν θυμομουν απο ποιον το διαβασα εδω στο φορουμ (τελικα ήταν απο εσένα!) και έκλεισα πριν κανα δεκαήμερο την aod και το αποτυπωμα. είδα μια μικρή βελτίωση, αλλα δεν μπορώ να έχω αποψη γιατι η χρήση του αυτες τις μέρες δεν ειναι συνηθες για μενα, ολη μερα σπιτι το σκαλιζώ πιο συχνα!

Ενω γενικα τον νορμαλ καιρο δεν το λιωνω (το μονο παιχνιδι που υπαρχει ειναι το candy crash, μιλαμε για βαρυ gamer στις ουρες των υπηρεσιών...) αλλά γενικα η οθονη αναβοσβηνει πολυ συχνα για λιγο διάστημα. Ενα μην, μια κληση, ενα μειλ, ενα νοτιφικασιον... αναβει συχνα και υποθετω οτι δεν μπαινει σε deep sleep ο επεξεργαστης, Αλλιως δεν εξηγείται το 25-28% android system.

Τεσπα, κ εγω έχω εγκαταλείψει λογω ελαχιστου χρόνου κ ηλικίας τις custom αλλα μπορεί αυτες τις μερες να βαλω καμια, να θυμιθω τα νιατα μου!

Απλά έχω βολευτει το miui και το εχω παραμετροποιήσει ετσι που να με βολευει και βαριομουν να στηνω τωρα AOSP απο την αρχη... εχετε να προτεινετε κατι ή να παώ σε lineage?

Edited by dimitris_86
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε να χαρείτε της συσκευές σας παιδιά.....:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι για το mi9t μια και η συσκευή μου παπαλα από χθες.

Αναζητώ σε 128 μπλε μεταχειρισμένο. Αν κάποιος το βαρέθηκε , pm

Ευχαριστώ!:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο update στο aod με τον νέο αναλογικο ρολόι
Ποίο είναι φίλε μου δυο ο νέο ρολόι έχεις screenshot;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11.0.5 νεο update σημερα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

https://flic.kr/p/2iQS4Bh εδώ είσαι
Ωραίος φίλε ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11.0.5 νεο update σημερα.

Ελλάδα έχεις σαν περιοχή; Γιατί σε εμένα δεν έχει ενημέρωση.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν έχει έρθει ούτε το aod update που συζητιέται κάμποσες μέρες εδώ. Οπότε... υπομονή.

Προφανώς το roll out γίνεται σταδιακά (με ποιό κριτήριο άραγε...; Ισως κάτι όπως το λήγοντα του σειριακού αριθμού της συσκευής, ή ίσως του IMEI - εκτός από πράγματα όπως το region, βέβαια, που παρέχουν ένα ακόμα κριτήριο για περαιτέρω 'σπάσιμο' σε δόσεις...), για να μην... πήξουν τους server τους που παρέχουν το update.

Link to comment
Share on other sites

Aod update εδώ είσαι

 

Το εβαλε και η κορη το ρολογακι,οντως πολυ καλο.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το εβαλε και η κορη το ρολογακι,οντως πολυ καλο.
ναι ωραιο. Έχω ένα θέματακι με αυτό κ με το Α3 πιο παλιά . Δεν μου κρατάει τον κωδικό στο my phone κ κάθε φορά πρέπει να τον ξαναπεράσω . Έχει κανείς αυτό το θέμα ;
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΡΗΚΑ!!! :D

 

Τον ρόλο του "ανύπαρκτου" LED Notification, τον παίζει ωραία η AoD!

 

https://i.postimg.cc/526Dmwjt/IMG-20200417-110344.jpg

 

(Απλά έβαλα μαύρη εικόνα αντί για ρολόι αφαιρώντας παράλληλα την ένδειξη της μπαταρίας.)

 

https://i.postimg.cc/k4vSbBby/IMG-20200417-111545.jpg

Edited by sargio01
Ό,τι είμαστε, είναι αποτέλεσμα του πως σκεφτόμαστε.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...