Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Με την 1.0.5.

Άσχετο: Τώρα παρατηρώ στο s/s ένα που λέει "Android Core Apps" (με ένα μικρό ποσοστό χρήσης της μπαταρίας, 0.61%).

Τι στο καλό είναι πάλι ετούτο...; (οκ, ρητορική η ερώτηση).

Τόσους μήνες, δε μου το έχει βγάλει ποτέ! (προφανώς 'χάνεται' μέσα στο "Άλλα" στο τέλος της λίστας, όπου... τσουβαλιάζει όλες τις μικρότερες καταναλώσεις). Απλά μου έκανε εντύπωση που το βλέπω πρώτη φορά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να ανεβάζω αλλά πρώτα έδειχνε όλα τα MF τώρα μόνο 2 νομίζω και όχι αυτά που σας είπα εσάς δείχνει κανονικά?

 

Καμία απάντηση περί του θέματος για τους κύκλους φόρτισης εσάς στο δείχνει το MF_02?

Link to comment
Share on other sites

Καμία απάντηση περί του θέματος για τους κύκλους φόρτισης εσάς στο δείχνει το MF_02?

Που το βλεπεις αυτο φιλε?

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άσχετο: Τώρα παρατηρώ στο s/s ένα που λέει "Android Core Apps" (με ένα μικρό ποσοστό χρήσης της μπαταρίας, 0.61%).

Τι στο καλό είναι πάλι ετούτο...; (οκ, ρητορική η ερώτηση).

Τόσους μήνες, δε μου το έχει βγάλει ποτέ! (προφανώς 'χάνεται' μέσα στο "Άλλα" στο τέλος της λίστας, όπου... τσουβαλιάζει όλες τις μικρότερες καταναλώσεις). Απλά μου έκανε εντύπωση που το βλέπω πρώτη φορά...

 

Μεσα απο το συστημα ειναι αυτα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το είχα αναφέρει και σε προηγούμενα ποστ νομίζω ότι με το miui 11 σε Android 10 μπορείς να δεις τα πάντα για την μπαταρία *#*#6485#*#* ΤΟ έχει αναλυτικά και στο Google τι σημαίνει κάθε κωδικός που έχει
Link to comment
Share on other sites

Έχω στην άκρη ένα σπασμένο Mi9t και κάθεται.

Να πάρω μια τέτοια οθόνη να το φτιάξω να παίζουν τα παιδιά ή θα είναι αποτυχία;

https://m.aliexpress.com/item/4000737108606.html?pid=808_0000_0131&spm=a2g0n.search-amp.list.4000737108606&aff_trace_key=9c724aa9110641ed8e451f4537c71735-1586692828468-08840-UneMJZVf&aff_platform=msite&m_page_id=37amp-ZTv3n1QcXt3ppMtImitaLQ1587478066783&browser_id=5a1a6bf08eac4bb48223945198e6bd7b&is_c=N&gclid=null

Link to comment
Share on other sites

Από το να κάθεται,αν νομίζεις ότι αυτό το ανταλλακτικό που θα αγοράσεις είναι σχετικά καλό, γιατί να μην το φτιάξεις.

Δες στα σχόλια τι λένε αυτοί που το αγόρασαν,αν είναι ευχαριστημένοι,δες κ σε άλλα site π.χ ebay, banggood,gearbest και μετά βγάλε συμπέρασμα. Αλλά γιατί όχι είναι μια καλή ιδέα να το επισκευάσεις

Link to comment
Share on other sites

Με την 11.0.5 έχω παρατηρήσει ότι στο facebook δεν scrollαρει "smooth"... Το κάνει σε κανένα άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Με την 11.0.5 έχω παρατηρήσει ότι στο facebook δεν scrollαρει "smooth"... Το κάνει σε κανένα άλλο;

 

Τι σχεση εχει το update με την εφορμογη?Στο κανει οταν μπαινεις και απο τον chrome?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Έχω στην άκρη ένα σπασμένο Mi9t και κάθεται.

Να πάρω μια τέτοια οθόνη να το φτιάξω να παίζουν τα παιδιά ή θα είναι αποτυχία;

https://m.aliexpress.com/item/4000737108606.html?pid=808_0000_0131&spm=a2g0n.search-amp.list.4000737108606&aff_trace_key=9c724aa9110641ed8e451f4537c71735-1586692828468-08840-UneMJZVf&aff_platform=msite&m_page_id=37amp-ZTv3n1QcXt3ppMtImitaLQ1587478066783&browser_id=5a1a6bf08eac4bb48223945198e6bd7b&is_c=N&gclid=null

Προφανώς έχεις δει ότι γράφει πως είναι LCD και όχι Amoled, και δεν έχει υποστήριξη για fingerprint και light sensor - γι' αυτό και λες "να παίζουν τα παιδιά", έτσι;

Πλάκα πλάκα, έχοντας υπ' όψη αυτούς τους περιορισμούς (και αν βέβαια δεχθούμε/ελπίσουμε ότι κατά τα άλλα θα είναι συμβατή η οθόνη με τη συσκευή), είναι ένας αξιοπρπεπής συμβιβασμός, αν σκεφτείς πόσο θα στοιχίσει μια 'κανονική' οθόνη (έχω κι εγώ ένα με σπασμένη οθόνη και κάθεται... :()

Σκέφτεσαι να το επιχειρήσεις μόνος σου, ή να το δώσεις σε μαγαζί (μαζί με την οθόνη)...;

 

Edit: Υπενθυμίζω ότι στην τιμή αυτή και με 'απλή' singapore post, το πράγμα θα έχει και τελωνείο - και απ' ό,τι έχω δει, πρέπει να τις ψάχνουνε / κυνηγάνε τις οθόνες, οπότε υπάρχει ένα θεματάκι και εκεί...

 

Edit #2: Το πράγμα φαίνεται να έχει και πιθανά προβλήματα συμβατότητας και ο πωλητής προσπαθεί να προειδοποιήσει τους πιθανούς αγοραστές για να έχει το κεφάλι του ήσυχο:

*Q: The new screen has an abnormal phenomenon [touch screen is not working] [screen reversal] [white screen] [blue screen] [black screen] solution. >> Enter FAQ page

Τελικά δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει το κόπο / ρίσκο...

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις και δε θα το ρισκάρω.

Τελικά καλή η Amoled, αλλά η ευκολία με την οποία βγαίνει ολόκληρη εκτός μάχης με το παραμικρό χτύπημα (όπου μια 'απλή' LCD απλώς θα είχε ένα ράγισμα - άσχημο μεν, αλλά πιθανότατα θα συνέχιζε να λειτουργεί), μαζί με το αυξημένο κόστος της (και του fingerprint reader επίσης - καλά λέει ο λαός για τα... μεταξωτά βρακιά τελικά...) την κάνουν μάλλον ασύμφορη από χρηστικής πλευράς.

Έτσι όπως έχουν πλέον βελτιωθεί οι LCD, δε νομίζω να ξαναπάω προς amoled μετά από αυτό...

Απλά δε βρίσκω άλλη λύση κάτω από τα 130 ευρώ.

Και πάλι καλά αν έχεις βρει με 130! (χωρίς να λέω βέβαια ότι συμφέρει και να προχωρήσεις με αυτή, όταν με άλλα 100 περίπου αγοράζεις ένα καινούριο Mi9t).

Σε ό,τι μπόρεσα να βρω, προσθέτοντας και πιθανή επιβάρυνση τελωνείου, και έξοδα τοποθέτησης (γιατί δεν έχω πια τα κουράγια να επιχειρήσω κάτι τέτοιο μόνος μου...) έφτασα τα €160-170 στο καλύτερο σενάριο...

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει το update με την εφορμογη?Στο κανει οταν μπαινεις και απο τον chrome?

 

Απλά σκέφτηκα μήπως έχει κάποιο θέμα η εφαρμογή με τη νέα έκδοση, να σου πω την αλήθεια δεν ασχολήθηκα να μπω από browser...

Λογικά θα φτιάξει με update της εφαρμογής, σε browser πάντως δεν μου το κάνει

Link to comment
Share on other sites

Με την 11.0.5 έχω παρατηρήσει ότι στο facebook δεν scrollαρει "smooth"... Το κάνει σε κανένα άλλο;

Τι σχεση εχει το update με την εφορμογη?Στο κανει οταν μπαινεις και απο τον chrome?

Μπορεί απλώς κάτι από τις αλλαγές στην 11.0.5 να μην 'αρέσει' στην εφαρμογή του facebook και να κάνει αυτό.

Μπορεί να άλλαξαν κάτι σε κάποιες από τις βασικές ρουτίνες απεικόνισης, τις οποίες χρησιμοποιούν (και) οι εφαρμογές, και φάνηκε στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Το όλο περιβάλλον έχει γίνει πλέον τόσο περίπλοκο που οτιδήποτε τέτοιο είναι πιθανό...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα μετά από μια μεγάλη ολόκληρου μήνα ψακτικη και σπαζο κεφαλιά για μετάβαση απο lg g4 σε νεο τηλ είχαν βγει στην σέντρα τα pro 8 mi 9t nova 5t,το τελευταίο έφυγε απο το παιχνίδι και είμαι ένα κλικ πριν την αγορά,ξέρω όλα τα καλά και τα κακα και των 2,απο τι κατάλαβα η μπαταρίες έχουν μικρές διαφορές είναι το βασικό απο τα 2 που με απασχολούσαν,και το δεύτερο είναι ότι ήθελα μικρότερη οθόνη να μην είναι σαν κουμουτσα οπως το pro 8,άρα η ζυγαριά έγειρε εδώ εξου και σας γράφω το μήνυμα,επειδή έχω σκάλωμα χρόνια με θήκη σιλικόνης και τζαμακι μπροστά σε ολα τα τηλ μου για αυτο και το g4 είναι σαν κουτιού μετά απο σχεδόν 4 χρόνια ,και διαβάζω οτι το 9τ ειναι ευαίσθητο σε σπάσιμο οθόνης,ισχύει οτι έχει χαμηλότερη εως εκνευριστική απόκριση το δαχτυλικό με το τζαμακι επάνω?γιατί αν ειναι να μην βάλω για αυτο τον λόγο και δω κανένας σπάσιμο επειδή δεν ειμαι και ο ποιο νοικοκύρης καλύτερα να πάω στο pro 8 και να ανεχτώ την κουμουτσα!!Αν πάλι έτυχε κάποιος και ειχε και τα 2 και μπορεί να με διαφωτίσει στην επιλογή θα το εκτιμούσα βαθύτατα!!ευχαριτσω για τις τυχόν απαντήσεις και τον χρόνο σας και συγνώμη για το σεντόνι!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα μετά από μια μεγάλη ολόκληρου μήνα ψακτικη και σπαζο κεφαλιά για μετάβαση απο lg g4 σε νεο τηλ είχαν βγει στην σέντρα τα pro 8 mi 9t nova 5t,το τελευταίο έφυγε απο το παιχνίδι και είμαι ένα κλικ πριν την αγορά,ξέρω όλα τα καλά και τα κακα και των 2,απο τι κατάλαβα η μπαταρίες έχουν μικρές διαφορές είναι το βασικό απο τα 2 που με απασχολούσαν,και το δεύτερο είναι ότι ήθελα μικρότερη οθόνη να μην είναι σαν κουμουτσα οπως το pro 8,άρα η ζυγαριά έγειρε εδώ εξου και σας γράφω το μήνυμα,επειδή έχω σκάλωμα χρόνια με θήκη σιλικόνης και τζαμακι μπροστά σε ολα τα τηλ μου για αυτο και το g4 είναι σαν κουτιού μετά απο σχεδόν 4 χρόνια ,και διαβάζω οτι το 9τ ειναι ευαίσθητο σε σπάσιμο οθόνης,ισχύει οτι έχει χαμηλότερη εως εκνευριστική απόκριση το δαχτυλικό με το τζαμακι επάνω?γιατί αν ειναι να μην βάλω για αυτο τον λόγο και δω κανένας σπάσιμο επειδή δεν ειμαι και ο ποιο νοικοκύρης καλύτερα να πάω στο pro 8 και να ανεχτώ την κουμουτσα!!Αν πάλι έτυχε κάποιος και ειχε και τα 2 και μπορεί να με διαφωτίσει στην επιλογή θα το εκτιμούσα βαθύτατα!!ευχαριτσω για τις τυχόν απαντήσεις και τον χρόνο σας και συγνώμη για το σεντόνι!

Φιλε και συσκευη του 1000ρικου+++ να παρεις εαν πεσει για να σπασει θα σπασει,νομος αυτο,το 11αρι το δικο μου εκανε κρακ απο 20 ποντους υψος,εαν εισαι και κομματακι κουλοχερης......θηκούλα καλη τζαμακι καλο απο την αρχη λοιπον,οποια συσκευη και να παρεις καντα αυτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απλά σκέφτηκα μήπως έχει κάποιο θέμα η εφαρμογή με τη νέα έκδοση, να σου πω την αλήθεια δεν ασχολήθηκα να μπω από browser...

Λογικά θα φτιάξει με update της εφαρμογής, σε browser πάντως δεν μου το κάνει

 

Αρα ειναι θεμα εφαρμογης,ξεκαθαρα.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

έγινε η αγορά αναμένω την συσκευή!!στο μπλε το πήρα τελικά!!αν έχει κάποιος κάποιο λινκ να παραγγείλω θήκη σιλικόνης μόνο για πίσω σαν αυτές που στέλνει η ίδια η xiaomi οι μαλακές αλλα θελω την 0.3 χιλιοστά θα το εκτιμούσα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

έγινε η αγορά αναμένω την συσκευή!!στο μπλε το πήρα τελικά!!αν έχει κάποιος κάποιο λινκ να παραγγείλω θήκη σιλικόνης μόνο για πίσω σαν αυτές που στέλνει η ίδια η xiaomi οι μαλακές αλλα θελω την 0.3 χιλιοστά θα το εκτιμούσα!

https://www.skroutz.gr/s/19701036/Nillkin-Nature-TPU-Back-Cover-%CE%A3%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%BF-Xiaomi-Mi-9T.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

έγινε η αγορά αναμένω την συσκευή!!στο μπλε το πήρα τελικά!!αν έχει κάποιος κάποιο λινκ να παραγγείλω θήκη σιλικόνης μόνο για πίσω σαν αυτές που στέλνει η ίδια η xiaomi οι μαλακές αλλα θελω την 0.3 χιλιοστά θα το εκτιμούσα!

 

Spigen σιλικόνης, Nillkin σιλικόνης,αφού θες αυτό το υλικό. Έχουμε πει πολλές φορές στο φόρουμ και στο φόρουμ του mi 9t pro για θήκες και τζάμια.

Εγώ προσωπικά φοράω 4 μήνες το nillkin 9h και δεν έχει ούτε γρατζουνιά, έχω και εφεδρικό.

Δεν επηρεάζει σε καμία μα καμία περίπτωση την αφή, ούτε κατά διάνοια. Οι οθόνες όλες σπάνε αν είσαι άτυχος ή τσαπατσούλης,ότι κινητό κ να αγοράσεις.

Αν βάλεις τζάμι το μόνο που επηρεάζει είναι η απόκριση του δακτυλικου, αργεί και καμία φορά αν πλύνεις χέρια έχει αστοχίες.

Μικρό το κακό όμως δεν γίνεται σε βαθμό που δεν ζεις με αυτό.

Αν πάρεις θήκη σιλικόνης και το κινητό σου πέφτει συχνά,δεν εγγυάται κάτι.

Το κινητό γλιστράει χωρίς θήκη, όπως είπε κ ένας φίλος είναι χέλι. Προσωπικά πάντα τα κινητά μου τα κάνω γκουμούτσες, φοράω tough armor θήκες,με έχουν σώσει στο παρελθόν, μπορεί να το έχω 2 χρόνια να μην έχει πέσει ποτέ και τσακ μια μέρα να φύγει από την τσέπη στην άσφαλτο όπως πάω να βγω από το αμάξι (μου έχει τύχει). Αν είχα φτηνή και λεπτή θήκη,θα το έκλαιγα.

Έχω γνωστή που έσπασε οθόνη iphone 6 με τα δόντια στη γωνία,δεν είχε που να το αφήσει και το κράτησε από την γωνία στο στόμα,με τζάμι.

Άρα κ ένα καλό τζάμι, κάνει την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και πιο πάνω αν δεν σε θέλει μπορεί να την φας από παντού στην οθόνη .

Το δικό μου μου την Καθαρή Δευτέρα ειχα παει σε ενα σπιτι με συγγενής και στην αυλή τα παιδιά έπαιζαν μπάλα. Το είχα βάλει σε μια γωνιά και το φόρτιζα και καθόμουν από μπροστά αλλά άμα δεν σε θέλει .

Η μπάλα έκανε 3 γκελ και βρήκε το κινητό απο πάνω καρφί , ευτυχώς έσπασε μόνο το γυαλί προστασίας και την γλίτωσε η οθόνη . :)

Κάθε χαρισματικός ξένος μπορεί να είναι όπως ένας σώφρον Έλληνας και κάθε μη συνετός Έλληνας χειρότερος και από έναν Βάρβαρο.

Μέγας Αλέξανδρος

 

Η μοναδική γλώσσα στον κόσμο είναι η Ελληνική, όλες οι άλλες είναι απλώς τρόπος επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χρονιά πολλά σε όλους! μια ερώτηση. σίγουρα από χρήστη σε χρήστη αλλάζει, ένας μέσος όρος screen on time τις συσκευής γνωρίζει κάποιος να μου πει ?
Link to comment
Share on other sites

απολυτές τιμές δεν υπάρχουν ,πάντως 10+ ώρες σίγουρα για σερφάρισμα ή γύρω στις 15+ για βίντεο

πάντως το καλό είναι ότι φορτώνει γρήγορα με το δικό του φορτιστή ,αλλά όλα υποκειμενικά είναι ,προσωπικά και πριν και τώρα με 1ώρα φόρτιση βγάζω σχεδόν 1,5+μερα με γύρω στις 7 ώρες οθόνη ημερήσιος

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ανάλογα με την χρήση,τι έχεις ανοικτό,τι χρησιμοποιείς και τι εφαρμογές έχεις. Με κλειστή AOD με ανοικτό gps, συγχρονισμό πάντα με ομαλή χρήση λιγότερο από 10 τηλέφωνα τη μέρα κ sms και χωρίς εφαρμογές τρελές πάνω, μπορεί να φτάσει 10 ώρες οθόνη με 2 μέρες αναμονή και φυσικά με android 10.

Από κει κ πέρα είναι αναλόγως τη χρήση.

Πάντως με βαριά χρήση τη μέρα θα τη βγάζει άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω πως με την 11.0.5 κάτι δεν κάθεται καλά. Και στο app του fb κολλάει όταν scrollαρεις και στο ui έξω όταν αλλάζω οθόνες και σε παιχνίδι που περνάω την ώρα μου αρκετές φορές κολλάει.
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω πως με την 11.0.5 κάτι δεν κάθεται καλά. Και στο app του fb κολλάει όταν scrollαρεις και στο ui έξω όταν αλλάζω οθόνες και σε παιχνίδι που περνάω την ώρα μου αρκετές φορές κολλάει.

 

Να υποθεσω οτι εχεις κανει κανα 2 restart.Το app του fb ειναι για τον:rolleyes: ......πολλες φορες απο μονο του.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...