Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήρθε ενημέρωση για το AOD.

 

Τι νέο υπάρχει:

 

1. Νέες λειτουργίες

 

- Η ενότητα "Το θέμα μου" περιέχει στοιχεία και επιλογές για πολλαπλές υπογραφές και προσαρμοσμένες εικόνες που χρησιμοποιούνται συχνά.

 

- Προσθέσαμε ένα υπέροχο απλό ρολόι που επίσης καταναλώνει λιγότερη ενέργεια.

 

Μπορείτε να επιλέξετε την προβολή κινεζικού παραδοσιακού ημερολογίου εάν η γλώσσα του συστήματός σας είναι Κινεζική.

 

2. Βελτιστοποιήσεις

 

- Οι ειδοποιήσεις για το απλό ρολόι τρα φαίνονται καλύτερα.

 

- Προσθέσαμε κινούμενες εικόνες που εμφανίζονται όταν μετακινείτε στοιχεία, καθώς και όταν στοιχεία εμφανίζονται ή εξαφανίζονται.

 

- Τρα , μπορείτε να φιλτράρετε βίντεο όταν επιλέγετε προσαρμοσμένη εικόνα..

 

3. Διορθωμένα σφάλματα

 

- Η οθόνη δεν απενεργοποιούνταν πάντα αφού είχε ενεργοποιηθεί κατά την προβολή κινουμένων εικόνων ειδοποιήσεων.

 

- Η ημερομηνία και οι ειδοποιήσεις μερικές φορές αλληλοεπικαλύπτονταν κατά τη χρήση προσαρμοσμένων εικόνων.

 

- Οι προεπισκοπήσεις των προσαρμοσμένων υπογραφών δεν ήταν πάντα συνεπείς με το πραγματικό αποτέλεσμα.

 

Με χώρα Ελλάδα όλο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

το παραγγειλα και το περιμενω και εγω το τηλεφωνο

 

τελικα το android 10 miui 11 το βαζουμε η οχι;

 

επισης ποια διαφανη θηκη με προστασια στις γωνιες οπως και tempered glass προτεινετε και απο που; (link οποιος εχει την καλοσυνη)

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

το παραγγειλα και το περιμενω και εγω το τηλεφωνο

 

τελικα το android 10 miui 11 το βαζουμε η οχι;

 

επισης ποια διαφανη θηκη με προστασια στις γωνιες οπως και tempered glass προτεινετε και απο που; (link οποιος εχει την καλοσυνη)

 

Εννοείται το περνάς μία χαρά είναι το τηλέφωνο με το android 10 και miui 11

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται το περνάς μία χαρά είναι το τηλέφωνο με το android 10 και miui 11

 

διαβασα εδω μεσα για μεγαλη καταναλωση μπαταριας ,δεν ισχυει;

 

θα του κανω και εργοστασιακες ρυθμισεις βεβαια αμεσως μετα

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχει λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση απ' ό,τι με το 9, όχι όμως τόση που να αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα.

Αυτό που εμένα με δυσαρέστησε έντονα ήταν ότι ένας αριθμός από παλιότερες εφαρμογές που χρησιμοποιώ καθημερινά (δεν υποστηρίζονται / ανανεώνονται πλέον, αλλά με βόλευαν εξαιρετικά!) έπαυσαν να δουλεύουν, καθώς φαίνεται να έχουν κάνει κάποιες αρχιτεκτονικές αλλαγές στο 10, που 'σπάνε' τη συμβατότητα προς τα πίσω.

Οπότε, αν τυχόν και εσύ χρησιμοποιείς κάποιες τέτοιες, προετοιμάσου...

Το κακό είναι ότι αργά ή γρήγορα θα αναγκαστεί κανείς να κάνει τις αναβαθμίσεις που βγάζει η xiaomi, έστω και αν είναι για τιε ενημερώσεις ασφαλείας, καθώς η xiaomi δε βγάζει τέτοιες ανεξάρτητα για παλιότερες εκδόσεις του λειτουργικού...

Link to comment
Share on other sites

Με τη φωτεινότητα έχει κανένας θέμα;

Ξαφνικά μερικές φορές πηγαίνει η φωτεινότητα τέρμα και δεν μπορώ να την κατεβάσω, ότι και να κάνω με την μπάρα δεν το επηρεάζει (δεν έχω ενεργοποιημένη την αυτόματη φωτεινότητα), μετά από λίγο φτιάχνει μόνο του.

Έχω την Global 11.0.4

Link to comment
Share on other sites

Με τη φωτεινότητα έχει κανένας θέμα;

Ξαφνικά μερικές φορές πηγαίνει η φωτεινότητα τέρμα και δεν μπορώ να την κατεβάσω, ότι και να κάνω με την μπάρα δεν το επηρεάζει (δεν έχω ενεργοποιημένη την αυτόματη φωτεινότητα), μετά από λίγο φτιάχνει μόνο του.

Έχω την Global 11.0.4

 

Η φωτεινότητα έχει φτιάξει πια,δεν έχει εκείνα τα θέματα που είχε. Αυτό στο κάνει μόνο σε συνθήκες με πολύ φως,και σε μένα το κάνει και δεν μπορείς να το ρυθμίσεις, μάλλον ο αισθητήρας συνεχίζει να αντιλαμβάνεται ότι είσαι σε ήλιο και σου ανεβάζει το φως για να βλέπεις (ακόμα κ αν έχεις μη αυτόματη φωτεινότητα).

Πάντως ενώ παλιά είχαμε θέμα με την φωτεινότητα,και επειδή εδώ κ χρόνια σε όλες της συσκευές μου χρησιμοποιώ αυτόματη, έχει φτιάξει αυτό το θέμα κ πια μπορώ να πω ότι λειτουργεί άψογα

Link to comment
Share on other sites

Όχι σε εσωτερικό χώρο μου το κάνει, νταξει δεν είναι και μεγάλο πρόβλημα αφού φτιάχνει μετά από λίγο, το θέμα θα ήταν αν πήγαινε τη φωτεινότητα στο ελάχιστο και δεν βλέπαμε τίποτα!
Link to comment
Share on other sites

Και έχει φτιάξει *ευτυχώς* (γιατί ήταν εξαιρετικά σπαστικό - για μένα τουλάχιστον) αυτό που έκανε σε εσωτερικούς χώρους (με τη φωτεινότητα στο αυτόματο) να την κατεβάζει ξαφνικά στο ελάχιστο και να μη βλέπεις τίποτα!
Link to comment
Share on other sites

Και έχει φτιάξει *ευτυχώς* (γιατί ήταν εξαιρετικά σπαστικό - για μένα τουλάχιστον) αυτό που έκανε σε εσωτερικούς χώρους (με τη φωτεινότητα στο αυτόματο) να την κατεβάζει ξαφνικά στο ελάχιστο και να μη βλέπεις τίποτα!

 

Το πρόβλημα αυτό ήταν αλλά νομίζω με την 10 πρέπει να λύθηκε.

Εγώ κατάλαβα ότι αν το έχεις σε μη αυτόματη φωτεινότητα και είσαι έξω ανοίγουν τα χρώματα στην οθόνη σαν να τερματίζει η φωτεινότητα,που σε μένα τελευταία φορά που το παρατήρησα,το έκανε.

Σε εσωτερικούς χώρους ποτέ κανένα πρόβλημα και μετά την 10 όλα άψογα σε αυτό το θέμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτήσω λίγο κάτι άλλο.

Μου άνοιξε μια σελίδα από τις ειδήσεις με τον φυλλομετρητή και λίγο που το έψαξα είδα ότι υπάρχει μια αισθητή βελτίωση σε αυτόν από τότε που πήρα το κινητό. Αν κ ο προεπιλεγμένος μου Browser είναι ο Chrome μου κίνησε το ενδιαφέρον και είδα ότι είναι αρκετά βελτιωμένος.

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν είστε συνδεδεμένοι στο Mi Account ή όχι.

Καμία φορά συνδέομαι για να κατεβάσω κανένα wallpaper.

Link to comment
Share on other sites

Φυλλομετρητή εννοείς αυτόν της μαμάς xiaomi, ε;

 

Προσωπικά δε χρησιμοποιώ καμία από τις 'δικές' τους λειτουργίες, ούτε το mi account, ούτε το backup, ούτε ένα σωρό άλλα πράγματα που έχει (κάτι mi pay υποθέτω βέβαια δεν είναι εφαρμόσιμα σε μας), αλλά ούτε και τα προεγκατεστημένα τους viewers για documents και άλλα τέτοια, τα οποία με το που τα ανοίξεις, σου ζητάνε πρόσβαση στο δίκτυο (από πού κι ως πού;;; ) και σου ζητούν να αποδεχθείς ότι τα δεδομένα σου θα τα δει η xiaomi - και ο θεός ξέρει και ποιος άλλος (από πού κι ως πού; #2).

Οπότε τα αντιμετωπίζω όλα ως... malware (έτσι κι αλλιώς, καθένας μας θα έχει και από κάποιες 3rd party εφαρμογές που θα προτιμά για όλα αυτά) και μάλιστα τα έχω κάνει όλα disable (γερνάω... Παλιότερα θα τα είχα κάνει και uninstall! :)), πράγμα το οποίο μου μείωσε ορατά το χρόνο που κάνει το τηλέφωνο κατά το boot, *πιστεύω* (δεν μπορώ να 'μαι και σίγουρος, βέβαια) ότι έχω δει βελτίωση στην μπαταρία και επίσης περιορίστηκε πάρα πολύ το φαινόμενο εκείνο που με το που άνοιγες σύνδεση δεδομένων (wifi ή κινητής), έβλεπες να γίνεται... σκοτωμός από άγνωστη -σε σένα- κίνηση δικτύου.

 

Τον μαμά browser τον έχω αφήσει, αλλά δεν τον χρησιμοποιώ (οπαδός του Opera εδώ - αν και μόνο για κινητά).

Link to comment
Share on other sites

back up φωτογραφιών μπορείς να κάνεις και από της google photo,αλλά και από το viber θα έλεγα ότι ο πιό ασφαλείς τρόπος είναι εξωτερικό back up σε κάποιο υπολογιστή για να είσαι απόλυτα σίγουρος

 

Η τιμή στα xiaomi είναι χαμηλή γιατί έσυ είσαι το προιόν τα δεδομένα σου για αυτό προσοχή στης εφαρμογές της Χiaomi

Edited by sokel
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

back up φωτογραφιών μπορείς να κάνεις και από της google photo,αλλά και από το viber θα έλεγα ότι ο πιό ασφαλείς τρόπος είναι εξωτερικό back up σε κάποιο υπολογιστή για να είσαι απόλυτα σίγουρος

 

Η τιμή στα xiaomi είναι χαμηλή γιατί έσυ είσαι το προιόν τα δεδομένα σου για αυτό προσοχή στης εφαρμογές της Χiaomi

Προφανώς και αστειεύεσαι φίλε......τι γράφεις τώρα......:blink:

Δηλαδη απο το fb και ολα τα social εισαι οκ....και τι ωρα κλ@νεις ξερουν..:lol::lol::lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα σήμερα ότι όταν συνδέω τα ακουστικά οι ήχοι ειδοποιήσεων δεν ακούγονται από το ηχείο του κινητού αλλά μόνο από τα ακουστικά.

Στο προηγούμενο redmi 5 που είχα ακουγόταν μια χαρά και από το κινητό.

Ξέρει κανένας πως λύνεται αυτό?

 

Το έχω αναφέρει και εγώ παλιότερα αλλά δεν πήρα καμία απάντηση. Όσο και να έψαξα στο internet δεν βρήκα κάποια λύση. Είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό και για εμένα καθώς έχω τα ακουστικά σχεδόν μόνιμα κουμπωμένα. Σε παλιότερο Huawei δεν είχα τέτοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώσεις ασφαλείας,κάθε πότε παίρνει; Η τελευταία είναι του Ιανουαρίου.

Το προηγούμενο νοκια που είχα , κάθε μήνα έπαιρνε,βέβαια εκείνο ήταν στο πρόγραμμα android one

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα σήμερα ότι όταν συνδέω τα ακουστικά οι ήχοι ειδοποιήσεων δεν ακούγονται από το ηχείο του κινητού αλλά μόνο από τα ακουστικά.

Στο προηγούμενο redmi 5 που είχα ακουγόταν μια χαρά και από το κινητό.

Ξέρει κανένας πως λύνεται αυτό?

 

Κάπου είχα διαβάσει ότι αυτό είναι θέμα του Android 10 αλλά δεν θυμάμαι που! Λύση όμως όντως δεν υπάρχει. Θεωρούν δεδομένο φαίνεται ότι όποιος έχει συνδέσει ακουστικά ότι τα φοράει στ' αυτιά του συνεχώς! Μια μεσοβέζικη λύση που έχω να προτείνω είναι η εξής αν φυσικά δεν ακούς μουσική πάντα. Στις ρυθμίσεις Bluetooth απενεργοποίησα τον ήχο πολυμέσων, αλλά δεν θυμάμαι αν σε απλά handsfree μπορεί να γίνει.

Edited by REVOIL
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα πως ενεργοποιώ 4g+? Έχω βάλει δίχτυο να πιάνει 4G μένω Πάτρα αλλά τπτ. Επισεις παρατήρησα ότι δύο φορές που το είχα κλειστό για πολλές ώρες όταν πήγα να το φορτίσω ενώ ήταν κλειστό άναβε το λαμπάκι έδειχνε στην οθόνη το εικονίδιο μπαταρίας όταν είναι κλειστό και πόσο % έχει άλλα δεν φόρτιζε.Τέλος μόλις ήρθε ενημέρωση για το always on.... Edited by smartfonakias
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρατηρησα με το update του always on display οι ειδοποιησεις του viber φαινονται στην οθονη.Επιτελους!!!
V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Παίδες χρησιμοποιεί κανείς Lineage να μας πει εντυπώσεις; Αξίζει μία τέτοια αλλαγή;

+1 !

Θα έχει ενδιαφέρον να μάθουμε αν το Lineage συμπεριφέρεται σωστά και αν αξιοποιεί σωστά το hardware της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρατηρησα με το update του always on display οι ειδοποιησεις του viber φαινονται στην οθονη.Επιτελους!!!

οι ειδοποιήσεις φαίνονται αυτόματα η πρέπει να ενεργοποιήσουμε κάτι?....παραλάβαμε σήμερα(για τον γιο μου)...και δεν βλέπει ειδοποιήσεις στην aod....πήρε αναβάθμιση 11

...ωραίο εργαλείο πάντως.

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρατηρησα με το update του always on display οι ειδοποιησεις του viber φαινονται στην οθονη.Επιτελους!!!
Οντως και σε εμενα το ιδιο και απο instagram
Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει ότι αυτό είναι θέμα του Android 10 αλλά δεν θυμάμαι που! Λύση όμως όντως δεν υπάρχει. Θεωρούν δεδομένο φαίνεται ότι όποιος έχει συνδέσει ακουστικά ότι τα φοράει στ' αυτιά του συνεχώς! Μια μεσοβέζικη λύση που έχω να προτείνω είναι η εξής αν φυσικά δεν ακούς μουσική πάντα. Στις ρυθμίσεις Bluetooth απενεργοποίησα τον ήχο πολυμέσων, αλλά δεν θυμάμαι αν σε απλά handsfree μπορεί να γίνει.

 

Η λύση αυτή όντως δουλεύει για Bluetooth αλλά όχι για ενσύρματα ακουστικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...