Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

14 minutes ago, athanaso77 said:

Δες αυτά που έχω βάλει ακριβώς από πάνω, είναι κορυφαία τα 1000XM3 και η συγκεκριμένη τιμή είναι πολύ καλή. Για να σιγουρευτείς αν σου κάνουν, υπάρχουν πολλά reviews που θα σου λύσουν τις απορίες.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά πρώτα από όλα δεν έχουν multipoint pairing, οπότε για αυτόν και μόνο το λόγο θα αναγκαστώ να τα αποκλείσω. Βασικά κάτι σε Samsung - Huawei σκεφτόμουν.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κάποιοι αγοράζουν αυτά τις τελευταίες μέρες σαν οικονομική λύση (από 80 που δε το πιστεύω σε 20)

https://www.play247.gr/index.php?referrer=true&main_page=product_info&products_id=218877

https://www.insomnia.gr/forums/topic/784428-aκουστικά-earbuds-bluetooth-με-μικρόφωνο-ifrogz-airtime-pro-2-20-€/

Edited by CoyoteD
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

On 18/12/2021 at 6:57 ΜΜ, georbap said:

Το πρώτο μου bluetooth ήταν μονό ακουστικό plantronic Voyager edge και το οποίο είχε αγοραστεί με γνώμονα τις τηλεφωνικές κλήσεις , τομέας στον οποίο ήταν άψογο.
Στην πορεία και με την ανάγκη σύνδεσης bluetooth στην τηλεόραση πήγα σε δίπλα ακουστικά και συγκεκριμένα τα Huawei am61, τα οποία ήταν άψογα αλλά επ' ουδενί δεν προσφέρονται για τηλεφωνική ομιλία. Μιλάμε πως όταν φώναζαν τα μωρά στο σπίτι οι συνομιλητές έκλειναν το τηλ. διότι κουφαίνονταν από τον θόρυβο.
Είχα αποφασίσει να πάω πλέον σε earbuds και συγκεκριμένα τα anker liberty air 2 pro ,αλλά με προβληματίζει η πρακτικότητα αφού συνήθως θέλω να φοράω κυρίως ένα ακουστικό για συνομιλία και τα δύο μόνο όταν χρειάζεται για μουσική ή σύνδεση με tv.
Επειδή λοιπόν πιστεύω ότι δεν θα είναι πρακτικά στη χρήση , αποφάσισα πως θα ήταν καλύτερα να πάω ξανά σε bluetooth τύπου neck.
Θα ήθελα και την άποψή όσων έχουν χρησιμοποιήσει ακουστικά και των δύο κατηγοριών , καθώς και όποια πρόταση για neckbuds με καλή απόδοση στην τηλεφωνική συνομιλία.
Budget πολύ βαριά τα 100€.

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μια από τα ίδια...Είμαι με τα Αm61 τα οποία έχουν εξαιρετική εφαρμογή και ιδανικά θα ήθελα ίδιου τύπου ακουστικά ώστε να τα έχω συνέχεια χωρίς να ψάχνω να τα αφήσω σε τσέπες όταν δεν είμαι τα χρησιμοποιώ. Προϋπόθεση να έχουν noise cancellation στο μικρόφωνο καθώς τώρα με τα teams meetings, ακούν οι οι υπόλοιποι συνομιλίες ατόμων 4 μέτρα μακριά που ψυθιρίζουν, πεντάκαθαρα. Και μου κάνει εντύπωση ότι με τα ενσύρματα με ακούν πολύ καλύτερα

 

Από ότι έχω in ear neckbuds δεν παίζουν της προκοπής. Για άτομο με samsung τηλέφωνο και ρολόι στο 100ικο η λύση είναι μόνο samsung buds ή παίζουν και τα:

  1. https://www.plaisio.gr/fotografia-ixos/akoustika/samsung-galaxy-buds-2-graphite_3787699?gclid=CjwKCAiArOqOBhBmEiwAsgeLmcMciiMV22q4opZtCJ2TG2VtXvjlNCshf5jxWuhLeUv_5ua1jG2E2BoCDRsQAvD_BwE 
  2. https://www.public.gr/product/akoystika-bluetooth-sony-wf-1000xm3-mayro/prod10102750pp/
  3. https://www.skroutz.gr/s/27249445/Anker-Soundcore-Liberty-Air-2-Pro-In-ear-Bluetooth-Handsfree-Μαύρο.html
  4. https://www.plaisio.gr/fotografia-ixos/akoustika/huawei-freebuds-4i-white_3678482

 

Link to comment
Share on other sites

στα 100 ευρώ πλέον αγοράζεις (και φτηνότερα) και τα huawei 2 pro , 88 ευρω

Τα έχουν μισή από την αρχική... και δουλεύουν παντού και με 2 συσκευές

https://www.you.gr/tileorasi-ichos/akoustika/ola-ta-akoustika/huawei-freebuds-pro-(silver-frost)-(1)

Edited by CoyoteD
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 Aγοράζοντας ένα ρολόι Huawei watch 3 pro,μου δώσανε για δώρο ένα ζευγάρι ακουστικά free buds pro.

Παρατηρώ όμως ότι όταν τα συνδέω με το κινητό,(ένα Samsung Note 20 pro) γιανα ακούω ραδιο μέσω μίας εφαρμογής,(Greek radios),η σύνδεση διακόπτεται  κάθε 10 λεπτά συνήθως,για μερικά δευτερόλεπτα,(γύρω στα 20),και μετά επανέρχεται.

Τι λέτε να φταίει,το κινητό,τα ακουστικά,ή η εφαρμογή;

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να κλείνει την εφαρμογή το κινητό για βελτιστοποίηση της μπαταρίας. Ψάξε τις ρυθμίσεις της εφαρμογής για την κατανάλωση της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

μπορείτε να προτείνετε neckband οποιασδήποτε μάρκας που να έχουν τεχνολογία Ambient Aware  η κάποια παρόμοια τεχνολογία ανάλογα το πώς το ονομάζει η κάθε μάρκα?

(σίγουρα γνωρίζετε αλλα αναφέρομαι στην τεχνολογία που επιτρέπει να ακους τι συμβαίνει γύρω σου χωρις να βγάλεις τα ακουστικά ενεργοποιώντας τα μικρόφωνα των ακουστικών)

Δεν χοροπηδάω αλλα να μην πέφτουν εύκολα απο τα αυτιά.

Χρήματα ας ξεκινήσουμε απο κάτι φτηνό.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έχω τα Mi Earphones 2 Pro.

Τα συνδέω με τον υπολογιστή. Είτε τα έχω στη θήκη τους και φορτίζουν είτε τα έχω στο τραπέζι,

συνεχώς αποσυνδέονται. Μετά όταν αποσυνδεθούν αν θέλω να τα συνδέσω, δεν είναι εφικτό.

Πχ τα συνδέω το πρωί, αν μετά από λίγη ώρα "χτυπήσει" κλήση στο Teams, ο ήχος "βγαίνει" από τα ηχεία του Laptop.

Κι ενώ στις Ρυθμίσεις του υπολογιστή, φαίνονται συνδεδεμένα δε λειτουργούν.

Καμία ιδέα;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, costini said:

Unpair και ξανά pair έχεις προσπαθήσει φαντάζομαι (?)

Χαίρετε.

Ναι, αρκετές φορές.

Επίσης, άσχετο, τα εν λόγω ακουστικά δεν αναπαράγουν ραδιόφωνο από συσκευή xiaomi, 

δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, kOsD said:

Χαίρετε.

Ναι, αρκετές φορές.

Επίσης, άσχετο, τα εν λόγω ακουστικά δεν αναπαράγουν ραδιόφωνο από συσκευή xiaomi, 

δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο.

Ίσως επειδή τα ενσύρματα ακουστικά λειτουργούν ως κεραία FM. Χωρίς αυτά δεν...

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοεί να παίζει ράδιο στο κινητό (ιντερνετικά ή με ραδιοσυχνότητα) και να μεταφέρει τον ήχο στα tws, δεν έχει να κάνει με το αν τα tws λειτουργούν ως "κεραία".

Δε ξέρω τι μπορεί να φταίει φίλε @kOsD.

 

Ερώτηση:

Αγόρασα τα One Plus Bullets Z wireless (neckband), από συνδεσιμότητα μια χαρά, μπαταρία θα δείξει, εύχρηστο το μαγνητικό κλείσμο.

Αλλά, ο ήχος δε με εντυπωσίασε καθόλου. Δε ξέρω αν με OnePlus κινητό μπορείς να πειράξεις ρυθμίσεις μέσω εφαρμογής αλλά με το Samsung Galaxy S9 δε ξέρω πως να το ρυθμίσω.

Κριτικές διαβάζω καλά λόγια, και δε νομίζω να είναι θέμα ελαττωματικού. Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 2 (δε πρόλαβα να κάνω edit το ποστ μου):

Αγόρασα τα Soundcore Life Q30, μια χαρά, τα πρώτα μου headset over the ear, οπότε δεν μπορώ να κρίνω για το αν το ANC είναι σούπερ ή όχι. Γενικά ευχαριστημένος φαίνομαι.

Αλλά δε μπορώ να το συνδέσω με το NFC. Να είνα θέμα compatibility με το S9? Το NFC του S9 υποστηρίζει μετάδοση ήχου ή είναι μόνο για πληρωμές? (μπορεί και να ρωτάω βλακεία).

Ρώτησα και στο support να δω τι θα μου πούνε.

Link to comment
Share on other sites

τα huawei τα freebuds τα pro που έχω έχουν πέσει κάτω από τα 85 ευρω νομίζω με εγγύηση αντιπροσωπείας 

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, CoyoteD said:

τα huawei τα freebuds τα pro που έχω έχουν πέσει κάτω από τα 85 ευρω νομίζω με εγγύηση αντιπροσωπείας 

μεταξυ των free buds pro,huawei freebuds 4i,huawei freebuds 4,Sony WF-1000XM3,redmi buds 3 pro,samsung buds 2 και earfun air pro 2 αν σου ζητουσαν να τα αξιολογησεις σε ποια σειρα θα τα εβαζες (κυριως με βαση την ποιοτητα κλησεων)?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι τα καλύτερα που ξέρω ειναι τα freebuds pro και τα 4 (σκέτο)

τα άλλα δε θα ξέρω

Αν δεν είχα λεφτά θα κοιταζα τα 4i 

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

 

μεταξυ των free buds pro,huawei freebuds 4i,huawei freebuds 4,Sony WF-1000XM3,redmi buds 3 pro,samsung buds 2 και earfun air pro 2 καποια γνωμη απο αλλους χρηστες,παντα με βαση την ποιοτητα κλησεων?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, CoyoteD said:

νομίζω ότι τα καλύτερα που ξέρω ειναι τα freebuds pro και τα 4 (σκέτο)

τα άλλα δε θα ξέρω

Αν δεν είχα λεφτά θα κοιταζα τα 4i 

τα 4 εχουν ασυρματη φορτιση?

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, costini said:

Ερώτηση 2 (δε πρόλαβα να κάνω edit το ποστ μου):

Αγόρασα τα Soundcore Life Q30, μια χαρά, τα πρώτα μου headset over the ear, οπότε δεν μπορώ να κρίνω για το αν το ANC είναι σούπερ ή όχι. Γενικά ευχαριστημένος φαίνομαι.

Αλλά δε μπορώ να το συνδέσω με το NFC. Να είνα θέμα compatibility με το S9? Το NFC του S9 υποστηρίζει μετάδοση ήχου ή είναι μόνο για πληρωμές? (μπορεί και να ρωτάω βλακεία).

Ρώτησα και στο support να δω τι θα μου πούνε.

Το NFC χρησιμοποιείται συνήθως για διευκόλυνση στο pairing. Η μετάδοση ήχου γίνεται με bluetooth (ή άλλο τρόπο, ανάλογα με τα ακουστικά).

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, emp87 said:
  Reveal hidden contents

 

μεταξυ των free buds pro,huawei freebuds 4i,huawei freebuds 4,Sony WF-1000XM3,redmi buds 3 pro,samsung buds 2 και earfun air pro 2 καποια γνωμη απο αλλους χρηστες,παντα με βαση την ποιοτητα κλησεων?

Αν δεν έχεις samsung συσκευή ίσως να έβλεπες τις άλλες προτάσεις. 

Προσωπικά κατέληξα σε buds 2 αλλά έχω ήδη samsung κινητό και ρολόι και για αυτό κατέληξα στα ίδια λεφτά να πάω σε αυτά. Καλή εφαρμογή, άμεση σύνδεση,ωραίο anc/ambient και σε ομιλία ως τώρα με ακουσαν καλά αλλά ακόμη δεν έχω κάνει test σε θορυβώδες περιβάλλον. 

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2022 at 6:41 ΜΜ, minast said:

Το NFC χρησιμοποιείται συνήθως για διευκόλυνση στο pairing. Η μετάδοση ήχου γίνεται με bluetooth (ή άλλο τρόπο, ανάλογα με τα ακουστικά).

Έχεις δίκιο, διάβασα λίγο και το κατάλαβα (γτ το είχα καταλάβει λάθος). Το δοκίμασα με άλλο κινητό και έγινε αμέσως το pairing (βέβαια μου έβγαλε μνμ για επιβεβαίωση pairing, όπως και όταν το κάνεις με bluetooth, οπότε δε ξέρω πόσο πιο "εύχρηστο" είναι)

Edited by costini
Link to comment
Share on other sites

Εχω τα eardbuds τα pro αλλά και tronsmart onyx ace

Για κάποιο λόγο το mic στα τρονσμαρτ δε δουλεύει σε poco x3. Σε όλα τα άλλα κινητά δουλεύει κανονικά. Αυτό έγινε με κάποιο update του android και ..... χαμήλωσε η ένταση. Τα χρηιμοποιώ μόνο για μουσική πλέον

Κάποιος που να του συνέβει κάποτε κάτι ανάλογο το τελευταίό έτος και να βρήκε κάτι μυστήριο στο android να το έφτιαξε

Εχω αλλάξει τα πάντα... ψάχτον κάτι πονηρό. Απ ότι είδα ήταν και στο reddit παρόμοιο πρόβλημα χωρίς λύση 

Αυτόματη ένταση και κάτι ανάλογο το έχω δει. Το MIC μόνο του πως ανεβαίνει στο android εσωτερικά (από κάποιο καρφωτό settings)

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά, θέλω στη δουλειά ενα Bluetooth ακουστικό για χρήση επαγγελματική περίπου 2-3 ώρες τη μέρα.
Έχουμε 2 plantronics edge τα οποία μας καλύπτουν απόλυτα, αλλά δυστυχώς φαίνεται να σταμάτησε η κυκλοφορία του.
Τι μας προτείνετε;


Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Da_rudakos said:

Καλησπέρα παιδιά, θέλω στη δουλειά ενα Bluetooth ακουστικό για χρήση επαγγελματική περίπου 2-3 ώρες τη μέρα.
Έχουμε 2 plantronics edge τα οποία μας καλύπτουν απόλυτα, αλλά δυστυχώς φαίνεται να σταμάτησε η κυκλοφορία του.
Τι μας προτείνετε;


Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk
 

Μπορείς να πάρεις το 5200 (παλιό voyager legend) το οποίο είναι καλύτερο από όλες τις απόψεις εκτός το μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...