Jump to content

OnePlus 7 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως εγώ ακόμη πιστεύω δεν θα βγει 7t pro φέτος

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ ακόμη πιστεύω δεν θα βγει 7t pro φέτος

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Καθόλου απίθανο. Εάν δώσουν βάρος και στην smart TV που λέγεται πως ετοιμάζουν. Θα δείξει. Όπως και να έχει, είτε βγάλουν είτε όχι, η συσκευή με καλύπτει άνετα για τα επόμενα 3 χρόνια. Εμένα τουλάχιστον :p

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν όντως βγει και 7t pro μέσα σε ένα 6μηνο είναι απλά απαράδεκτο.

Προσωπικά από εμένα Θα φάνε ένα μεγάλο Χ

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εαν όντως βγει και 7t pro μέσα σε ένα 6μηνο είναι απλά απαράδεκτο.

Προσωπικά από εμένα Θα φάνε ένα μεγάλο Χ

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

 

Αφου, καθε 6-7 μήνες βγαίνει καινούργιο κινητο/μοντελο.

Η oneplus σχεδον παντα εβγαζε 2 μεσα στον χρονο. X & XT

Link to comment
Share on other sites

Αφου, καθε 6-7 μήνες βγαίνει καινούργιο κινητο/μοντελο.

Η oneplus σχεδον παντα εβγαζε 2 μεσα στον χρονο. X & XT

Τώρα όμως έβγαλε 2 τον Μάιο οπότε μετά πάμε για 4 σε ένα χρόνο το οποίο πιστεύω παραπαει Μετα..

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα όμως έβγαλε 2 τον Μάιο οπότε μετά πάμε για 4 σε ένα χρόνο το οποίο πιστεύω παραπαει Μετα..

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

 

Την samsung δεν την φτανει, ηρεμησε. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Απλά από την στιγμή που πήρε την απόφαση και έβγαλε και Pro μοντέλο και σε αυτή την τιμή αυτό δεν πρέπει να το πειράξει φέτος.

Ειναι κοροϊδία...

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι αν βγει θα είναι με κ*λοτρυπες στην οθόνη και αυτή η μόνη διαφοροποίηση και ίσως τότε λόγο ότι δεν θα έχει κινούμενα μέρη να βάλουν επίσημη πιστοποίηση αδιάβροχοποίηση.

Το δεύτερο εξάμηνο θα είναι τις μόδας κ*λοτρυπες αφού και note 10-Mate 30 pro-Pixel 4 σειρά θα κοσμούν με υπερηφάνεια :p

 

Η αλλιώς με κ*λοτρυπες οθόνης και ασύρματη φόρτιση.

 

Αλλά παράλληλα η τιμή ένα 50αρι πάνω σε όποια από τα 2 σενάρια παίξει.

 

Σε κάθε περίπτωση τρύπες είναι DOA από τα αποδυτήρια και προσωπικά δεν γουστάρω δίνω εξτα λεφτά για αδιάφορα feature όπως επίσημη ip πιστοποίηση η ασύρματη φόρτιση.

 

 

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις καθώς προσπαθώ να το σεταρω , είναι ΓΕΛΟΙΑ γρήγορο!!!!!

Το δαχτυλικο είναι αστραπιαίο και πολύ πιο χρηστικό από τον φυσικό αισθητήρα ειδικά στο ξεκλείδωμα των εφαρμογών που τις έχεις ορίσει να είναι κλειδωμένες.

Καταπληκτική οθόνη , κορυφαία φωτογραφική σε καλό φωτισμό.

Νομίζω ομως πως είμαι πιο εντυπωσιασμένος από το UI παρά από την ίδια την συσκευή, γιατί στην τελική αυτό είναι πιο σημαντικό για την καθημερινότητα και την εμπειρία χρήσης. Δεν έχω λόγια , είναι τόσο απλό όσο χρειάζεται για να μην χάνεσαι , αλλά και με όλες τις απαραίτητες παραμετροποιήσεις που σου κάνουν την ζωή εύκολη . Έχει τα πάντα από αυτά που μας έχουν συνηθίσει οι Κινέζοι τα τελευταία χρόνια με κερασάκι στην τούρτα την δυνατότητα επιλογής icon pack στον stock launcher. Μου λείπει μόνο η δυνατότητα encryption σε σημειώσεις που έχει το flyme αλλά δεν είναι τόσο σημαντικό.

Αν και είμαι νουμπας στο oxygen νομίζω πως το 95% όσων έψαχνα τα βρήκα εύκολα (σε αντίθεση με το one ui που δοκίμασα πριν λίγο καιρό και το βρήκα απογοητευτικό)

Αυτά προς το παρόν και ελπίζω να μην σας κουράσω με νουμπικες απορίες μέχρι να τελειώσω το σεταρισμα.

 

PS: Νόμιζα πως θα υπάρχει ανταπτορακι στο κουτί για audio jack και μου την έχει σπάσει πολύ που δεν μπορώ να δοκιμάσω τον ήχο του με ακουστικά!

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by VASKIR
Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις καθώς προσπαθώ να το σεταρω , είναι ΓΕΛΟΙΑ γρήγορο!!!!!

Το δαχτυλικο είναι αστραπιαίο και πολύ πιο χρηστικό από τον φυσικό αισθητήρα ειδικά στο ξεκλείδωμα των εφαρμογών που τις έχεις ορίσει να είναι κλειδωμένες.

Καταπληκτική οθόνη , κορυφαία φωτογραφική σε καλό φωτισμό.

Νομίζω ομως πως είμαι πιο εντυπωσιασμένος από το UI παρά από την ίδια την συσκευή, γιατί στην τελική αυτό είναι πιο σημαντικό για την καθημερινότητα και την εμπειρία χρήσης. Δεν έχω λόγια , είναι τόσο απλό όσο χρειάζεται για να μην χάνεσαι , αλλά και με όλες τις απαραίτητες παραμετροποιήσεις που σου κάνουν την ζωή εύκολη . Έχει τα πάντα από αυτά που μας έχουν συνηθίσει οι Κινέζοι τα τελευταία χρόνια με κερασάκι στην τούρτα την δυνατότητα επιλογής icon pack στον stock launcher. Μου λείπει μόνο η δυνατότητα encryption σε σημειώσεις που έχει το flyme αλλά δεν είναι τόσο σημαντικό.

Αν και είμαι νουμπας στο oxygen νομίζω πως το 95% όσων έψαχνα τα βρήκα εύκολα (σε αντίθεση με το one ui που δοκίμασα πριν λίγο καιρό και το βρήκα απογοητευτικό)

Αυτά προς το παρόν και ελπίζω να μην σας κουράσω με νουμπικες απορίες μέχρι να τελειώσω το σεταρισμα.

 

PS: Νόμιζα πως θα υπάρχει ανταπτορακι στο κουτί για audio jack και μου την έχει σπάσει πολύ που δεν μπορώ να δοκιμάσω τον ήχο του με ακουστικά!

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μιας και είσαι πιο νέος στο OOS, μερικά tips για καλύτερη αυτονομία και όχι μόνο.

 

Το πρώτο είναι στην διαδρομή ρυθμίσεις>μπαταρία>βελτιστοποίηση μπαταρίας, τρεις τελείες πάνω δεξιά και απενεργοποιεις τις δύο επιλογές που βλέπεις. Αυτό για καλύτερα αποτελέσματα όσο αναφορά τις ειδοποιήσεις ώστε να μην σου καθυστερούν σε κάποια σενάρια.

 

Το δεύτερο είναι στις επιλογές για προγραμματιστές. Το μενού επιλογές για προγραμματιστές θα το βρίσκεις στις ρυθμίσεις> σύστημα, αφού πρώτα πας ρυθμίσεις > σχετικά με το τηλέφωνο και πατήσεις μερικές φορές τον αριθμό έκδοσης. Επιλογές για προγραμματιστές > εφαρμογή wlan /φίλτρο πολλαπλής μετάδοσης και το ενεργοποιεις.

 

Τρίτο γνωστό κολπσκι λίγο πολύ σε όλα τα smartphones, είναι η σάρωση του WiFi που καίει μπαταρία πολύ. Ρυθμίσεις > WiFi και ίντερνετ > WiFi > προτιμήσεις WiFi > η σάρωση είναι πάντα διαθέσιμη και κλείνεις το διακοπτακι.9367e0b6c8d9d552e978255b185eaea7.jpgf9d62fff10b680bff1468c9a2a5aefa6.jpg646e85895eb7a21c6eb18f6bdf09eb80.jpg

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε και dome glass για το 7 pro!
Πανάκριβο όμως και δεν θεωρώ ότι αξίζει να δώσεις τόσα πολλά.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Βάιε!

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παίξε και με τα gestures εάν δεν τα εντοπισες ακόμα. Είναι ωραία η εμπειρία χρήσης τους σε full screen, ώστε να μην σου πιάνουν χώρο στην οθόνη τα εικονικά πλήκτρα πλοήγησης.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θέλουν λίγο δουλίτσα τα gestures, ειδικά το back , έπρεπε να το έχουν όπως τα xiaomi από το μέσο της οθόνης και προς τα δεξιά και όχι κάτω στην άκρη της οθόνης.

Ίσως να φταίει και η θήκη που έχει ψηλό χείλος για να προστατεύει και δεν μπορείς να πιάσεις την άκρη της οθόνης με την μία.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η θήκη σίγουρα επηρεάζει την ομαλοτητα των gestures.

Εγώ επειδή το έχω γυμνό όσες ελάχιστες φορές έβαλα θήκη είτε μαμά είτε η τρίτη με χαλούσε πάντα η λειτουργία των gesture.

 

Τώρα για back λειτουργία από μέση οθόνης στα πλάγια όπως σε xiaomi η Huawei ίσως προστεθεί αργότερα με update σε Oxygen, ήδη σε hydrogen σε Κίνα έχει και αυτήν την επιλογή

Αλλιώς υπάρχουν εξαιρετικές εφαρμογές σε play store όπως fluid navigation η vivid navigation που κάνουν αυτή τη δουλειά και παρέχουν και επιπλέον επιλογές.

 

Εμένα σε Oxygen με χαλάνε τα off screen gesture όπως music control (> || >) η αυτά που ζωγραφίζεις πχ V η M και θέλουν πολύ πίεση για να πιάσουν και πολλές φορές με την δεύτερη η τρίτη προσπάθεια.

 

Τραγική η υλοποίηση της oneplus μέρα με τη νύχτα σε σχέση με Vivo και δικιά της αντίστοιχη υλοποίηση που δεν θέλει καθόλου πίεση και πιάνουν με την μια 9 στις 10 φορές.

 

Είναι απο τα ελάχιστα feature σε Oxygen που είναι κακη η υλοποίηση.

 

Επίσης αρκετές φορές όταν κρατάω τη συσκευη στα χέρια και ακουμπάω με τα δάχτυλα την οθόνη η σε τσέπη ανοίγει η οθόνη μόνη της

Και το tap to wake το έχω off μόνο double tap to wake είναι στο on.

 

Αυτά σε Oxygen όταν έβαλα havoc custom rom δεν είχα το θέμα να ξυπνάει οθόνη ειτε στο πιάσιμο είτε σε τσέπη.

 

Σε Vivo πάλι τέτοια πράγματα δεν είχα ποτέ με ίδιες λειτουργίες on και ίδια χρήση.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με έχουν βολεψει πολύ οι χειρονομίες του και φοράω την nylon θηκη της OnePlus. Δεν έχω προς το παρόν τέτοιο πρόβλημα. Την διάφανη που έρχεται μαζί με την συσκευή δεν την έχω φορέσει καν.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Η θήκη σίγουρα επηρεάζει την ομαλοτητα των gestures.

Εγώ επειδή το έχω γυμνό όσες ελάχιστες φορές έβαλα θήκη είτε μαμά είτε η τρίτη με χαλούσε πάντα η λειτουργία των gesture.

Σε μένα που φοράω την εργοστασιακή θήκη, την nylon και την carbon bumper δεν πιάνει το back gesture 1 στις 10. Μια χαρά.

Εμένα σε Oxygen με χαλάνε τα off screen gesture όπως music control (> || >) η αυτά που ζωγραφίζεις πχ V η M και θέλουν πολύ πίεση για να πιάσουν και πολλές φορές με την δεύτερη η τρίτη προσπάθεια.

 

Τραγική η υλοποίηση της oneplus μέρα με τη νύχτα σε σχέση με Vivo και δικιά της αντίστοιχη υλοποίηση που δεν θέλει καθόλου πίεση και πιάνουν με την μια 9 στις 10 φορές.

 

Είναι απο τα ελάχιστα feature σε Oxygen που είναι κακη η υλοποίηση.

Τα off screen gestures μου δουλεύουν άψογα με ελάχιστη πίεση.

Επίσης αρκετές φορές όταν κρατάω τη συσκευη στα χέρια και ακουμπάω με τα δάχτυλα την οθόνη η σε τσέπη ανοίγει η οθόνη μόνη της

Και το tap to wake το έχω off μόνο double tap to wake είναι στο on.

Εμένα το tap to show με βολεύει αφάνταστα. Όχι όμως το pick up to show που ξυπναει την οθόνη διαρκώς ακομα και μέσα σε τσέπη.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα που φοράω την εργοστασιακή θήκη, την nylon και την carbon bumper δεν πιάνει το back gesture 1 στις 10. Μια χαρά.

 

 

 

Τα off screen gestures μου δουλεύουν άψογα με ελάχιστη πίεση.

 

 

 

Εμένα το tap to show με βολεύει αφάνταστα. Όχι όμως το pick up to show που ξυπναει την οθόνη διαρκώς ακομα και μέσα σε τσέπη.

 

Δεν ξέρω εμένα δεν δουλεύουν καθόλου καλά τα off screen gesture.

Mονο double tap to wake and sleep δουλεύουν άψογα.

 

Δοκιμασα και custom kernel (elemental x-kirisakura-smurfkernel) και ακόμα χειρότερα όταν ενεργοποίησα τα gestures του kernel αυτόματα απενεργοποιουνταν τα stock ενώ με 5Τ/6Τ δεν συνέβαινε αυτό.

 

Δοκιμασα και να βγάλω τελείως off δόνηση μήπως αυτό επηρέαζε και πάλι καμία διαφορά.

 

Βασικά ούτε σε 6Τ ήμουν ευχαριστημένος μόνο σε 5T ήθελε λίγη πίεση και ήταν σχετικά καλά.

Pick up and show το έχω off.

 

Αν είσαι Αθήνα να συγκρίνουμε μήπως έχω θέμα με προβληματικό panel νά το επιστρέψω και πάρω δεύτερο.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εμένα δεν δουλεύουν καθόλου καλά τα off screen gesture.

Mονο double tap to wake and sleep δουλεύουν άψογα.

 

Δοκιμασα και custom kernel (elemental x-kirisakura-smurfkernel) και ακόμα χειρότερα όταν ενεργοποίησα τα gestures του kernel αυτόματα απενεργοποιουνταν τα stock ενώ με 5Τ/6Τ δεν συνέβαινε αυτό.

 

Δοκιμασα και να βγάλω τελείως off δόνηση μήπως αυτό επηρέαζε και πάλι καμία διαφορά.

 

Βασικά ούτε σε 6Τ ήμουν ευχαριστημένος μόνο σε 5T ήθελε λίγη πίεση και ήταν σχετικά καλά.

Pick up and show το έχω off.

 

Αν είσαι Αθήνα να συγκρίνουμε μήπως έχω θέμα με προβληματικό panel νά το επιστρέψω και πάρω δεύτερο.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Ένα bug που υπάρχει και συμβαίνει ορισμένες φορές και σε μένα, είναι ότι δεν δουλεύει πάντα το double tap to wake. Πολλές φορές είναι σαν να μην ανταποκρίνεται κι άλλες φορές δουλεύει αψογα. Double tap to sleep δουλεύει μια χαρά, όποτε κλείνω έτσι την οθόνη. Στα υπόλοιπα δεν έχω πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα bug που υπάρχει και συμβαίνει ορισμένες φορές και σε μένα, είναι ότι δεν δουλεύει πάντα το double tap to wake. Πολλές φορές είναι σαν να μην ανταποκρίνεται κι άλλες φορές δουλεύει αψογα. Double tap to sleep δουλεύει μια χαρά, όποτε κλείνω έτσι την οθόνη. Στα υπόλοιπα δεν έχω πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Double tap to wake άψογα δουλεύει και μάλιστα πιο αξιόπιστα stock παρά με custom kernel.

Σε 6Τ παρατήρησα αυτό που αναφέρεις.

 

Εδώ όχι.

 

Double tap to sleep δουλεύει άψογα και με stock και nova.

 

Μόνο τα υπόλοιπα off screen gesture είναι μαύρο χάλι ώρες ώρες φοβάμαι θα κάνω ζημιά στην οθόνη από την πίεση του ασκώ.

 

Έπρεπε να δουλεύουν απλά με ένα χαιδεμα οπως σε Vivo.

 

Εχω αφαιρέσει και το feedback app και έτσι δεν μπορώ να στείλω bug σε oneplus.

 

Αλλά μου κάνει εντύπωση διότι και σε 6Τ ήταν το ίδιο χάλι με 2 παρτίδες μάλιστα σε διάστημα 1 μηνός και να μην το έχουν βελτιώσει και το ίδιο χάλια και σε 7 Pro.

 

Κάνει μπαμ δηλαδή και εύκολα παρατηρήσιμο.

 

Να μου έτυχαν 3 σκαρτες συσκευές μου φαίνεται αδύνατο, απλά ο περισσότερος κόσμος δεν κάνει χρήση των off screen gesture άσε που μεγάλο ποσοστό θα αγνοεί την ύπαρξη τους.

 

Τώρα θυμήθηκα ότι έχει ένα εργαλείο να καλιμπραρεις τους σενσορες που αρκετοί που είχαν θέμα με gesture διορθώθηκε.

 

Κάτσε να βρω το link σε XDA

https://forum.xda-developers.com/oneplus-7-pro/how-to/guide-fix-double-tap-to-wake-t3933504

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα αλεξ τα off screen gestures δουλεύουν άψογα χωρίς την παραμικρή πίεση.

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα αλεξ τα off screen gestures δουλεύουν άψογα χωρίς την παραμικρή πίεση.

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Μια από τα ίδια και μένα. Χωρίς την παραμικρή πίεση.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με το εργαλείο μέσω κρυφό μενού και βλέπω δεν έχει τις 4 επιλογές όπως με προηγούμενες εκδόσεις λογισμικού μπας και καλιμπραρω σενσορες

 

Και επειδή δεν βλέπω ούτε με clear cache απο partition λύνεται το θέμα ούτε με καθαρή εγκατάσταση που έχω ήδη κάνει η συσκευή επιστρέφει πίσω μιας δεν το θεωρώ φυσιολογικό να πρέπει να ασκώ τέτοια πίεση και να μία να δουλεύει μια όχι.

 

Θα δοκιμάσουμε με νέα συσκευή μπας και δουλέψει σωστά αφού δεν έχετε θέμα τόσα άτομα.

 

Δυστυχώς και η havoc δεν υποστηρίζει off screen gesture σε τωρινή έκδοση στυλ music control να έβλεπα αν και εκεί έχει ίδια απόδοση.

 

 

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 7 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...