Jump to content

OnePlus 7 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι θέλετε να δοκιμάσετε wide angle video(είναι σε πειραματικό στάδιο) ανοίξτε τον dialer και πατήστε *#*#1597#*#*

Θα ανοίξει η εφαρμογή της κάμερας.

Πηγαίνετε στο video mode και κάντε double tap επάνω δεξιά στα κόκκινα γράμματα μέχρι να γράψει wide.

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κακό που παρατηρώ στην κάμερα, είναι οτι στις λήψεις φωτογραφιών, εάν το αντικείμενο η ένας ανθρωπος κινούνται, τα θολώνει. Μπορεί να είναι ένα αυτοκίνητο, μπορεί ένας άνθρωπος που περπατάει. Με την ελάχιστη εμπειρία μου νομίζω πως αυτό δεν θα έπρεπε να γίνεται. Έτσι δεν είναι;

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Άντε επιτέλους Alex, ολοι το δικό σου review περιμένουμε :p

 

Εάν τα βάλει όλα αυτά, ζητώ που καηκαμε. Οι Ινδοί μόνο να ζητάνε ξέρουν στο community και δεν ξέρουν καλά καλά πως να βγάλουν μια φωτογραφία. Ύστερα θα βαρύνει το OOS και 7α παραπονιούνται για lags :)

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε η αποστολή από Amazon Δευτέρα έχουμε unboxing και εξονυχιστικο έλεγχο συσκευής απο μικροσκόπιο :p

 

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αλεξ! Αναμένουμε εντυπώσεις. Με το καλό να παραλάβεις!!

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

...... εξονυχιστικο έλεγχο συσκευής απο μικροσκόπιο :p

 

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

 

Με το καλο να παραλαβεις.

Το σημαδακι που φαινόταν στο δικό μου πάντως μάλλον δεν ήταν σημαδακι αλλά πλεοναζουσα κόλλα....

Επειδή είχε και σε άλλα σημεία περιμετρικά, τα καθάρισα με ένα πανάκι με λίγο οινόπνευμα και πλέον δεν υπάρχει τίποτα! Όλα καλά. Τσάμπα χρόνος ή συνομιλία με τo Support.

 

Όπως και αν έχει, ακόμη και κόλλα που ήταν, από άποψη ποιοτικού ελέγχου θα επρεπε να είναι πιο προσεκτικοί.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά. Να γράψω μερικες εντυπώσεις κλείνοντας το 3ημερο σημερα.

 

Οθονη:Ότι και να πω είναι λίγο. Απίστευτη οθόνη χωρίς τρύπες νοτς κτλ.

Άλλη εμπειρία χρήσης με την μια.

Τρομερη εικόνα χρήματα χωρίς deformation η εναλλαγές χρώματων άμα κοιτας από άλλη οπτική γωνία.

90hz απλά βουτηρο, τρομερα smooth ρέει το περιεχόμενο στην οθόνη χωρίς το παραμικρό.

 

Ήχος:Παρά πολύ καλός και ποιοτικός επιπέδου s10 plus.

Κανένα μα κανένα παράπονο.

 

Ποιότητα κατασκευής:Το βάρος να πω την αλήθεια το φοβομουν αλλά πιστεύω κατά 90% το έχω συνήθησει.

Ωραίο κράτημα στο χέρι και ποιότητα ανάλογης των άλλων ναυαρχίδων.

 

Software: Το oxygen os το ξέρουμε όλοι πόσο μα πόσο smooth είναι και σε συνδιασμο με την fuild amoled 90hz πλέον πάμε σε άλλο επίπεδο.

 

Μπαταρία :Μέχρι στιγμής έχω κάνει 3 φορτισεις και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Με 80 εφαρμογες όλες τις ενεργοβόρες, 3-4 data την ημέρα και φωτεινότητα στην μέση και auto όταν είμαι έξω βγάζω γύρω στις 7+ ώρες μέχρι το 20 με 15%

Να σημειώσω ότι το δουλεύω 90hz και αυτόματη εναλλαγή ανάλυσης.

 

Κάμερα:Έχοντας στη κατοχή μου πριν το s10 plus για ένα μήνα και το p30 pro εξίσου για ένα μήνα η κάμερα του oneplus 7 pro είναι επιπέδου ναυαρχίδας

Στο τομέα κάμερας όσοι με ξέρουν το ξεζούμιζω το κινητό

 

Στα p30 pro και s10 είχα βγάλει 900+ φωτογραφιες και καμιά 50αρια βίντεο από το καθένα.

Το 7 pro για μένα είναι από τις τοπ κάμερες αυτή την στιγμή με πολύ καλό το dynamic range, ωραία σωστά χρώματα και λεπτομέρειες χωρις oversaturation.

Θα ήθελα λίγο καλύτερο hdr αλλά πιστεύω θα βελτιωθεί.

 

Οι νυχτερινες του είναι καταπληκτικες καλυτερες από του s10 plus και πλησιάζει πάρα πολύ το p30 pro.

Το βίντεο εξίσου τρομερό ομαλό με φοβερό stabilization σε 4k 30fps

Εξίσου καλή με πολύ λεπτομέρεια σωστά χρώματα κτλ.

Θα μπει σύντομα και δυνατότητα λήψης βίντεο με τον ευρυγωνιο φακο.

 

Η συσκευή έχει κάποιες ελλείψεις όπως την ασύρματη φορτιση, το audio jack και το επίσημο ip68 certification αλλά αυτά δεν είναι λόγοι να σε κάνουν να μην το επιλέξεις.

 

Λιγο τσιμπημένη η τιμή του φέτος αλλά πιστεύω ότι ακόμη και σε αυτά τα χρήματα αξίζει.

 

Περνεις συσκευή με μια από τις καλύτερες για να μην πω την καλύτερη οθόνη της αγοράς, τρομερά Optimized software με πολύ γρήγορες αναβάθμισεις πράγμα πολύ σημαντικό για μένα.

Εύκολο ξεκλείδωμα για τους λάτρεις των custom roms και του root

Απίστευτα γρήγορο αποτύπωμα που πιάνει πάντα μα πάντα 10/10.

 

Αυτα από μένα.

Τώρα άμα ξέχασα κάτι δεν ξέρω..

Οποιαδήποτε απορία έχετε εδώ είμαστε!!

 

Ευχαριστώ

 

 

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά. Να γράψω μερικες εντυπώσεις κλείνοντας το 3ημερο σημερα.

 

Οθονη:Ότι και να πω είναι λίγο. Απίστευτη οθόνη χωρίς τρύπες νοτς κτλ.

Άλλη εμπειρία χρήσης με την μια.

Τρομερη εικόνα χρήματα χωρίς deformation η εναλλαγές χρώματων άμα κοιτας από άλλη οπτική γωνία.

90hz απλά βουτηρο, τρομερα smooth ρέει το περιεχόμενο στην οθόνη χωρίς το παραμικρό.

 

Ήχος:Παρά πολύ καλός και ποιοτικός επιπέδου s10 plus.

Κανένα μα κανένα παράπονο.

 

Ποιότητα κατασκευής:Το βάρος να πω την αλήθεια το φοβομουν αλλά πιστεύω κατά 90% το έχω συνήθησει.

Ωραίο κράτημα στο χέρι και ποιότητα ανάλογης των άλλων ναυαρχίδων.

 

Software: Το oxygen os το ξέρουμε όλοι πόσο μα πόσο smooth είναι και σε συνδιασμο με την fuild amoled 90hz πλέον πάμε σε άλλο επίπεδο.

 

Μπαταρία :Μέχρι στιγμής έχω κάνει 3 φορτισεις και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Με 80 εφαρμογες όλες τις ενεργοβόρες, 3-4 data την ημέρα και φωτεινότητα στην μέση και auto όταν είμαι έξω βγάζω γύρω στις 7+ ώρες μέχρι το 20 με 15%

Να σημειώσω ότι το δουλεύω 90hz και αυτόματη εναλλαγή ανάλυσης.

 

Κάμερα:Έχοντας στη κατοχή μου πριν το s10 plus για ένα μήνα και το p30 pro εξίσου για ένα μήνα η κάμερα του oneplus 7 pro είναι επιπέδου ναυαρχίδας

Στο τομέα κάμερας όσοι με ξέρουν το ξεζούμιζω το κινητό

 

Στα p30 pro και s10 είχα βγάλει 900+ φωτογραφιες και καμιά 50αρια βίντεο από το καθένα.

Το 7 pro για μένα είναι από τις τοπ κάμερες αυτή την στιγμή με πολύ καλό το dynamic range, ωραία σωστά χρώματα και λεπτομέρειες χωρις oversaturation.

Θα ήθελα λίγο καλύτερο hdr αλλά πιστεύω θα βελτιωθεί.

 

Οι νυχτερινες του είναι καταπληκτικες καλυτερες από του s10 plus και πλησιάζει πάρα πολύ το p30 pro.

Το βίντεο εξίσου τρομερό ομαλό με φοβερό stabilization σε 4k 30fps

Εξίσου καλή με πολύ λεπτομέρεια σωστά χρώματα κτλ.

Θα μπει σύντομα και δυνατότητα λήψης βίντεο με τον ευρυγωνιο φακο.

 

Η συσκευή έχει κάποιες ελλείψεις όπως την ασύρματη φορτιση, το audio jack και το επίσημο ip68 certification αλλά αυτά δεν είναι λόγοι να σε κάνουν να μην το επιλέξεις.

 

Λιγο τσιμπημένη η τιμή του φέτος αλλά πιστεύω ότι ακόμη και σε αυτά τα χρήματα αξίζει.

 

Περνεις συσκευή με μια από τις καλύτερες για να μην πω την καλύτερη οθόνη της αγοράς, τρομερά Optimized software με πολύ γρήγορες αναβάθμισεις πράγμα πολύ σημαντικό για μένα.

Εύκολο ξεκλείδωμα για τους λάτρεις των custom roms και του root

Απίστευτα γρήγορο αποτύπωμα που πιάνει πάντα μα πάντα 10/10.

 

Αυτα από μένα.

Τώρα άμα ξέχασα κάτι δεν ξέρω..

Οποιαδήποτε απορία έχετε εδώ είμαστε!!

 

Ευχαριστώ

 

 

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

 

Κατατοπιστικοτατος,αν έπρεπε να βάλεις στα συν/πλην ένα μέσο όρο ανάμεσα σε αυτό,το S10+/P30 Pro,κατά αύξοντα αριθμό πως πιστεύεις θα είναι η σειρά;;;

Με τα θετικά και τα αρνητικά κάθε μιας συσκευής...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικοτατος,αν έπρεπε να βάλεις στα συν/πλην ένα μέσο όρο ανάμεσα σε αυτό,το S10+/P30 Pro,κατά αύξοντα αριθμό πως πιστεύεις θα είναι η σειρά;;;

 

Με τα θετικά και τα αρνητικά κάθε μιας συσκευής...

 

Ευχαριστώ

Κοίτα τα θετικά το p30 pro είναι

Μπαταρία

Ir blaster

Ασύρματη φόρτιση

Άνετο στο χέρι.

Κάμερα, το ζουμ και καλύτερες νυχτερινες σε πολύ χαμηλό φως.

Η πιο γρήγορη φορτιση με wired φορτιστή

 

 

Αρνητικά

 

Software

Μέτριο βίντεο

Αργα updates όσον αφορά την έκδοση του Android??

Κατώτερη οθόνη??

Ήχος εάν και καλός μονοφωνικος

Not bootloader unlock

 

S10 plus

 

Θετικά

 

Πολύ καλή οθόνη εάν και 60hz.

Πολύ καλή κάμερα σε όλες τις συνθήκες με εξαιρετικό βίντεο σε όλες τις αναλύσεις.

Καλή μπαταρία

Φοβερός ήχος

Το καλύτερο κράτημα στο χέρι από τα 3 και σε αυτό βοηθάει ακόμη πιο πολύ το oneui.

Audio jack

SD card

Παραμετροποίηση του ui

Γρήγορη wireless φόρτιση

Τρομερό skin το oneui με πολλά features

 

Αρνητικά

 

Αργα updates όσον αφορά την έκδοση Android??

Έχει κάποια σκάλωματα ακόμη το ui της Samsung εάν και είναι πιο γρηγορο σαν σύνολο από το emui.

Ζεστενεται αρκετά εύκολα τώρα στις ζεστές ακόμη και με απλή χρήση είναι social media, κάμερα σχεδόν, browsing κτλ.

Exynos??

Δύσκολο στο root λόγω ότι χάνεις εγγύηση

Κακη τοποθέτηση του power button

Bixby??

 

Oneplus 7 pro

 

Θετικά

 

Απίστευτα γρήγορο, smooth χωρίς τα παραμικρό κιχ.

Όλα ρέουν τέλεια

Oxygen os το καλύτερο ui από τα 3 και ας μην έχει τόσα features(τα οποία μερικά είναι και άσκοπα)

Έχει την καλύτερη οθονη και το καλύτερο immersion από τα 3 χωρίς notch, holes

 

Τρομερός ήχος χωρίς distortion σε φουλ ένταση.

Γρήγορα updates τόσο σε security patches, fixes, features όσο σε νέες έκδοσεις Android (περνει την νέα έκδοση μετά τα pixel)

Εξαιρετικη κάμερα και βίντεο σε όλες τις συνθήκες

Πολύ καλή μπαταρία άμα αναλογιστείς την οθόνη, ανάλυση, 90hz

 

Ο alert slider ενα hardware feature που πρέπει να υπάρχει σε όλα τα κινητά

 

Ευκολο ξεκλείδωμα και root με μια εντολή χωρίς αναμονες κτλ.

Φοβερή υποστιριξη στο xda, roms, kernels, mods κτλ.

Πολύ γρήγορη warp ενσύρματη φόρτιση

 

Αρνητικά

 

Μέγεθός και βάρος για μερικούς.

Δεν έχει audio jack

Νο wireless charge

Eαν και έχει μια σχετική αδιαβροχοποιηση δεν έχει official ip rating.

 

 

 

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Γιάννη για το αναλυτικό review

 

Ευχαριστώ όλους για τις ευχές.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

 

Λιγο τσιμπημένη η τιμή του φέτος αλλά πιστεύω ότι ακόμη και σε αυτά τα χρήματα αξίζει.

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

 

Για εμένα πάντως η τιμή του είναι ένα από τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα του αυτή την στιγμή.

Όταν με μια γρήγορη βόλτα στα μεγάλα καταστήματα βλέπεις το S10e στα 790 , το μικρό P30 στα 750 , και σε λίγο καιρό το A80 λογικά περίπου στα 700 ευρώ τότε το OP μοιάζει ευκαιριάρα ίσως το κορυφαίο VFM του 2019 καθώς είναι πολύ καλύτερο από αυτά και σχεδόν ισάξιο overall με τα S10+ και P30 pro.

(Με τιμές Skroutz είναι άλλες οι ισορροπίες ως προς το VFM αλλά τέτοια σύγκριση τιμών κατά την άποψη μου είναι άτοπη αλλά μην ανοίξουμε την κουβέντα αυτή τώρα)

Μόνο ένα Xiaomi πχ Mi mix4 στα 699€ ίσως να μπορέσει να διεκδικήσει τον τίτλο του κορυφαίου VFM για το 2019 μόνο αν έχει αντίστοιχη κορυφαία οθόνη.

 

Επίσης johnnyman25 στην πολύ ωραία λίστα με τα θετικά και αρνητικά που ανέπτυξες παραπάνω δεν συμφωνώ με την προσθήκη του one UI στα θετικά του S10+ καθώς σε πρόσφατη εμπειρία μου με ένα Α50 αν και πολύ βελτιωμένο σε σχέση με το παρελθόν παραμένει αρκετά πίσω από το Miui κατά την άποψη μου (εκτός αν δίνει λιγότερα στην σειρά Α σε σχέση με την S στο θέμα UI οπότε έχω λάθος)

 

Και αν κρίνω από αυτά που βλέπω τελευταία σε κάποια ειδικά βίντεο που ξεψαχνιζω από χθές σχετικά με tips και μυστικά για το oxygen os καθώς δεν έχω ιδία άποψη ακόμη , απέχει έτη φωτός από την Samsung. Αν έχω διαπιστώσει σωστά μιλάμε για μια κορυφαία μίξη σε παραμετροποίηση του καθαρού Android με κορυφαίες native εφαρμογές όπως το Miui και παλιές καλές προσθήκες από gestures και παρόμοιες επιλογές της Oppo και customization στην εμφάνιση επιπέδου Nova launcher . Όνειρο πραγματικό δηλαδή.

 

Sent from my PRO 6 Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να γράψει κανείς κάτι άλλο, για να πειστούν 2-3 άτομα εάν αξίζει η οχι η συσκευή απέναντι στις επώνυμες ναυαρχίδες.

 

Και εγώ είχα τις αμφιβολίες μου στην αρχή, κυρίως για το βάρος και το μέγεθος. Ειδικά εγώ που είχα μείνει με τα bezels του 2016-17 και τελικά όχι μόνο το συνήθισα, αλλά δεν το καταλαβαίνω κιόλας πλέον. Τα υπόλοιπα λίγο πολύ τα ήξερα έχοντας εμπειρία με ακόμα δύο συσκευές της εταιρείας. Ήξερα ότι δεν θα απογοητευτω πουθενά, εκτός ίσως μόνο στην κάμερα, αλλά τελικά και εκεί με εξέπληξε ευχάριστα.

 

Δίκαια θεωρώ ότι η OnePlus έχει φτάσει εκεί που είναι, ακόμα και στις τιμές των 750-800 ευρώ. Άλλωστε υπαρχει και το στάνταρ μοντέλο που είναι εξίσου δυνατό, με δύο τρεις συμβιβασμούς, που παίζει στα 600. Δίκαιο θεωρώ που στην Κίνα τουλάχιστον, ξεπέρασε και την Samsung πια, όπως τολμώ να πω ότι άνετα παίζει να ανήκει στις 3 κορυφαίες συσκευές της αγοράς αυτή την στιγμή.

 

Ακόμα και στο νέο Asus 6 να πήγαινα, πολύ γκουμουτσα ο μηχανισμός της κάμερας του, fingerprint αισθητήρας στην πλάτη, κάτι που ποτέ δε με βόλεψε και οθόνη LCD που την βρισκεις πια και σε Xiaomi των 300 ευρώ. Updates αν και όποτε το θυμηθεί η Asus, που συνήθως θα δώσει δύο μεγάλα updates στις καλές συσκευές της.

 

Ε, δε χρειάζεται κάτι άλλο για να πείσει κάποιον.

 

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη ευχαριστώ για την απάντηση γύρω από τις τρεις συσκευές...Είναι η πρώτη φορά που έχω κρατήσει για πάρτη μου ένα σεβαστό ποσό,για αγορά συσκευής,το S10+/P 30Pro απλά τα ανέφερα σαν μπουσουλα...

Το 7 Pro δεν το έχω αποκλείσει,αλλά....

Ίσως περιμένω μέχρι την παρουσίαση του Note 10 Pro ,αν ισχύουν οι φήμες για δύο συσκευές και τότε θα δω...

Αυτή τη στιγμή έχω το Note 8,και καταλαβαίνεις ότι βάρος/μέγεθος δεν με πειράζουν καθόλου,μιας και οι διαφορές είναι πολύ μικρές στις διαστάσεις...

Εμένα μόνο ένα με ενδιαφέρει,και μερικές φορές είμαι κουραστικός λέγοντας το ίδιο πράγμα...IP 68....Είναι το πιο σημαντικό,μιας και από αυτό το χαρακτηριστικό εξαρτάται η δουλειά μου...Φέτος.με σχεδόν κάθε μέρα βροχη,και μιας και δουλεύω μόνο σε εξωτερικό περιβάλλον,το Ν8 έδωσε ρέστα...Και για ένα διήμερο που είχε χιονίσει δεν κατάλαβε τπτ...Δεν λέω ότι το 7Pro ,δεν θα ανταπεξέλθει,αλλά....Πάντα υπάρχει ένα αλλά όταν δεν πληρουνται μερικές προϋποθέσεις,και πρέπει να πάρεις ένα ρίσκο...Από την άλλη θα μου πει κάποιος ,ότι και αν το Ν8 πάθει κάτι και βγάλει υγρασία,μπορεί να μην το δεχτεί το σέρβις,αλλά δεν μου έχει συμβεί,ούτε πιο παλιά με S5/S7,ώστε να ξέρω τι ανάλογα θα πράξω και εγώ...Μιλάμε όμως για καθαρά χαρακτηριστικά που έχουν σε αυτόν τον τομέα οι συσκευές,η μια Note σειρά με επίσημη ΙΡ πιστοποίηση,η άλλη 7Pro ανεπίσημη,αλλά υπάρχει όντος μια προσεγμένη κατασκευή...Ακόμα αυτή η πιστοποίηση έχει να κάνει και .ε το καλοκαίρι...Χθες ειμουν π.χ 4,5 ώρες σε χωματόδρομο,και σκέψου με κλειστά παράθυρα και πάλι όταν τελείωσα η συσκευή είχε αρκετή άμμο,που σημαίνει ότι με κάποιον λόγο θα πρέπει να καθαρίζεται συχνά...Και αυτή η κατάσταση τώρα είναι καθημερινό φαινόμενο....Αν είχα μια άλλη δουλειά,δεν θα με ένοιαζε,τώρα όμως είναι ο μόνος παράγοντας που με αποτρέπει από την αγορά του...

Απο την άλλη,κάθε μερα πουλάω το Ν8,για να πάρω το Ν9,μεταφορικά πάντα αλλά δεν το κάνω μιας και οι διαφορές τους είναι πολύ μικρές...Όλα θα καθαρίσουν με την παρουσίαση του Ν10/Ν10 Pro,η όπως αυτό θα λέγεται...Νεφρό πάντως για συσκευή δεν είμαι διατεθειμένος να δωσω-μεταφορικα πάντα....

Και πάλι ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση...

Και συγνώμη για το σεντόνι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να γράψει κανείς κάτι άλλο, για να πειστούν 2-3 άτομα εάν αξίζει η οχι η συσκευή απέναντι στις επώνυμες ναυαρχίδες.

 

Και εγώ είχα τις αμφιβολίες μου στην αρχή, κυρίως για το βάρος και το μέγεθος. Ειδικά εγώ που είχα μείνει με τα bezels του 2016-17 και τελικά όχι μόνο το συνήθισα, αλλά δεν το καταλαβαίνω κιόλας πλέον. Τα υπόλοιπα λίγο πολύ τα ήξερα έχοντας εμπειρία με ακόμα δύο συσκευές της εταιρείας. Ήξερα ότι δεν θα απογοητευτω πουθενά, εκτός ίσως μόνο στην κάμερα, αλλά τελικά και εκεί με εξέπληξε ευχάριστα.

 

Δίκαια θεωρώ ότι η OnePlus έχει φτάσει εκεί που είναι, ακόμα και στις τιμές των 750-800 ευρώ. Άλλωστε υπαρχει και το στάνταρ μοντέλο που είναι εξίσου δυνατό, με δύο τρεις συμβιβασμούς, που παίζει στα 600. Δίκαιο θεωρώ που στην Κίνα τουλάχιστον, ξεπέρασε και την Samsung πια, όπως τολμώ να πω ότι άνετα παίζει να ανήκει στις 3 κορυφαίες συσκευές της αγοράς αυτή την στιγμή.

 

Ακόμα και στο νέο Asus 6 να πήγαινα, πολύ γκουμουτσα ο μηχανισμός της κάμερας του, fingerprint αισθητήρας στην πλάτη, κάτι που ποτέ δε με βόλεψε και οθόνη LCD που την βρισκεις πια και σε Xiaomi των 300 ευρώ. Updates αν και όποτε το θυμηθεί η Asus, που συνήθως θα δώσει δύο μεγάλα updates στις καλές συσκευές της.

 

Ε, δε χρειάζεται κάτι άλλο για να πείσει κάποιον.

 

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βαιε το έχουμε πει,η 1+ πια έχει μπει για τα καλά ανάμεσα στις μεγάλες εταιρίες,και μάλιστα με το σπαθί της...Μόνο ένας κομπλεξικος δεν θα παραδεχτεί τα τεράστια άλματα που έχει κανει ιδίως τον τελευταίο χρόνο....

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη ευχαριστώ για την απάντηση γύρω από τις τρεις συσκευές...Είναι η πρώτη φορά που έχω κρατήσει για πάρτη μου ένα σεβαστό ποσό,για αγορά συσκευής,το S10+/P 30Pro απλά τα ανέφερα σαν μπουσουλα...

 

Το 7 Pro δεν το έχω αποκλείσει,αλλά....

 

Ίσως περιμένω μέχρι την παρουσίαση του Note 10 Pro ,αν ισχύουν οι φήμες για δύο συσκευές και τότε θα δω...

 

Αυτή τη στιγμή έχω το Note 8,και καταλαβαίνεις ότι βάρος/μέγεθος δεν με πειράζουν καθόλου,μιας και οι διαφορές είναι πολύ μικρές στις διαστάσεις...

 

Εμένα μόνο ένα με ενδιαφέρει,και μερικές φορές είμαι κουραστικός λέγοντας το ίδιο πράγμα...IP 68....Είναι το πιο σημαντικό,μιας και από αυτό το χαρακτηριστικό εξαρτάται η δουλειά μου...Φέτος.με σχεδόν κάθε μέρα βροχη,και μιας και δουλεύω μόνο σε εξωτερικό περιβάλλον,το Ν8 έδωσε ρέστα...Και για ένα διήμερο που είχε χιονίσει δεν κατάλαβε τπτ...Δεν λέω ότι το 7Pro ,δεν θα ανταπεξέλθει,αλλά....Πάντα υπάρχει ένα αλλά όταν δεν πληρουνται μερικές προϋποθέσεις,και πρέπει να πάρεις ένα ρίσκο...Από την άλλη θα μου πει κάποιος ,ότι και αν το Ν8 πάθει κάτι και βγάλει υγρασία,μπορεί να μην το δεχτεί το σέρβις,αλλά δεν μου έχει συμβεί,ούτε πιο παλιά με S5/S7,ώστε να ξέρω τι ανάλογα θα πράξω και εγώ...Μιλάμε όμως για καθαρά χαρακτηριστικά που έχουν σε αυτόν τον τομέα οι συσκευές,η μια Note σειρά με επίσημη ΙΡ πιστοποίηση,η άλλη 7Pro ανεπίσημη,αλλά υπάρχει όντος μια προσεγμένη κατασκευή...Ακόμα αυτή η πιστοποίηση έχει να κάνει και .ε το καλοκαίρι...Χθες ειμουν π.χ 4,5 ώρες σε χωματόδρομο,και σκέψου με κλειστά παράθυρα και πάλι όταν τελείωσα η συσκευή είχε αρκετή άμμο,που σημαίνει ότι με κάποιον λόγο θα πρέπει να καθαρίζεται συχνά...Και αυτή η κατάσταση τώρα είναι καθημερινό φαινόμενο....Αν είχα μια άλλη δουλειά,δεν θα με ένοιαζε,τώρα όμως είναι ο μόνος παράγοντας που με αποτρέπει από την αγορά του...

 

Απο την άλλη,κάθε μερα πουλάω το Ν8,για να πάρω το Ν9,μεταφορικά πάντα αλλά δεν το κάνω μιας και οι διαφορές τους είναι πολύ μικρές...Όλα θα καθαρίσουν με την παρουσίαση του Ν10/Ν10 Pro,η όπως αυτό θα λέγεται...Νεφρό πάντως για συσκευή δεν είμαι διατεθειμένος να δωσω-μεταφορικα πάντα....

 

Και πάλι ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση...

 

Και συγνώμη για το σεντόνι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Βαιε το έχουμε πει,η 1+ πια έχει μπει για τα καλά ανάμεσα στις μεγάλες εταιρίες,και μάλιστα με το σπαθί της...Μόνο ένας κομπλεξικος δεν θα παραδεχτεί τα τεράστια άλματα που έχει κανει ιδίως τον τελευταίο χρόνο....

Εγώ καταλαβαίνω τους ενδοιασμούς σου για την αδιάβροχοποίηση και θα σε συμβουλευα να περιμένεις για το Note 10. Το 7 Pro αν και θα σε ικανοποιήσει σε πολλούς τομείς, στην δουλειά σου, με αυτά που περιγράφεις, σίγουρα θα σου χαλάσει και δε θα έχεις την ίδια άνεση να το ξεπλύνεις ας πούμε κάτω από την βρύση εάν γεμίσει σκόνες και χώματα.

 

Από εκεί και πέρα, δεν χάνει πουθενά αλλού.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω τους ενδοιασμούς σου για την αδιάβροχοποίηση και θα σε συμβουλευα να περιμένεις για το Note 10. Το 7 Pro αν και θα σε ικανοποιήσει σε πολλούς τομείς, στην δουλειά σου, με αυτά που περιγράφεις, σίγουρα θα σου χαλάσει και δε θα έχεις την ίδια άνεση να το ξεπλύνεις ας πούμε κάτω από την βρύση εάν γεμίσει σκόνες και χώματα.

 

Από εκεί και πέρα, δεν χάνει πουθενά αλλού.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλά σε εμπειρία χρήσης είναι ίσως η καλύτερη στο Android....

Link to comment
Share on other sites

Jimlost εννοείται περιμένεις το Note 10 , ίδιο περιβάλλον εργασίας με το 8 αλλά πραγματική αναβάθμιση σε εμφάνιση , κάμερες , επεξεργαστή , μνήμες κλπ.

Αν κρίνουμε από τα ποσά πολλά έδωσε η Samsung φέτος στο S10, το Note 10 θα είναι συσκευή έπος όσο και να κοστίζει.

 

Sent from my PRO 6 Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνατε εχει δεν εχει πιστοποιηση καποια συσκευη κανεις δεν καλυπτει εγγυηση αμα παρει νερα μεσα.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνατε εχει δεν εχει πιστοποιηση καποια συσκευη κανεις δεν καλυπτει εγγυηση αμα παρει νερα μεσα.
Σαφώς. Αλλά στο OnePlus λόγω της αναδυόμενης κάμερας, τα νερά της βροχής άνετα μπορούν να το επηρεάσουν. Κλειστή δεν ξέρω αλλά αν την ανοίξεις κάτω από βροχή, σίγουρα.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς. Αλλά στο OnePlus λόγω της αναδυόμενης κάμερας, τα νερά της βροχής άνετα μπορούν να το επηρεάσουν. Κλειστή δεν ξέρω αλλά αν την ανοίξεις κάτω από βροχή, σίγουρα.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακόμη και η pop up camera έχει λάστιχο αδιαβροχοποιησης.

Οπότε κανένα θέμα

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και η pop up camera έχει λάστιχο αδιαβροχοποιησης.

Οπότε κανένα θέμα

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

 

Θα επικαλεστώ ένα βίντεο(κάνω τώρα αυτά που κοροϊδεύω),που δοκίμασε το 1+7Pro σε όλες τις συνθήκες με υγρά...Βροχή, βύθιση,κλπ κλπ,και στο τέλος το άνοιξε...Είχανε περάσει σε πολλά σημεία υγρά,πράγμα που επεσήμανε και ο reviewer...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά. Να γράψω μερικες εντυπώσεις κλείνοντας το 3ημερο σημερα.

 

Οθονη:Ότι και να πω είναι λίγο. Απίστευτη οθόνη χωρίς τρύπες νοτς κτλ.

Άλλη εμπειρία χρήσης με την μια.

Τρομερη εικόνα χρήματα χωρίς deformation η εναλλαγές χρώματων άμα κοιτας από άλλη οπτική γωνία.

90hz απλά βουτηρο, τρομερα smooth ρέει το περιεχόμενο στην οθόνη χωρίς το παραμικρό.

 

Ήχος:Παρά πολύ καλός και ποιοτικός επιπέδου s10 plus.

Κανένα μα κανένα παράπονο.

 

Ποιότητα κατασκευής:Το βάρος να πω την αλήθεια το φοβομουν αλλά πιστεύω κατά 90% το έχω συνήθησει.

Ωραίο κράτημα στο χέρι και ποιότητα ανάλογης των άλλων ναυαρχίδων.

 

Software: Το oxygen os το ξέρουμε όλοι πόσο μα πόσο smooth είναι και σε συνδιασμο με την fuild amoled 90hz πλέον πάμε σε άλλο επίπεδο.

 

Μπαταρία :Μέχρι στιγμής έχω κάνει 3 φορτισεις και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Με 80 εφαρμογες όλες τις ενεργοβόρες, 3-4 data την ημέρα και φωτεινότητα στην μέση και auto όταν είμαι έξω βγάζω γύρω στις 7+ ώρες μέχρι το 20 με 15%

Να σημειώσω ότι το δουλεύω 90hz και αυτόματη εναλλαγή ανάλυσης.

 

Κάμερα:Έχοντας στη κατοχή μου πριν το s10 plus για ένα μήνα και το p30 pro εξίσου για ένα μήνα η κάμερα του oneplus 7 pro είναι επιπέδου ναυαρχίδας

Στο τομέα κάμερας όσοι με ξέρουν το ξεζούμιζω το κινητό

 

Στα p30 pro και s10 είχα βγάλει 900+ φωτογραφιες και καμιά 50αρια βίντεο από το καθένα.

Το 7 pro για μένα είναι από τις τοπ κάμερες αυτή την στιγμή με πολύ καλό το dynamic range, ωραία σωστά χρώματα και λεπτομέρειες χωρις oversaturation.

Θα ήθελα λίγο καλύτερο hdr αλλά πιστεύω θα βελτιωθεί.

 

Οι νυχτερινες του είναι καταπληκτικες καλυτερες από του s10 plus και πλησιάζει πάρα πολύ το p30 pro.

Το βίντεο εξίσου τρομερό ομαλό με φοβερό stabilization σε 4k 30fps

Εξίσου καλή με πολύ λεπτομέρεια σωστά χρώματα κτλ.

Θα μπει σύντομα και δυνατότητα λήψης βίντεο με τον ευρυγωνιο φακο.

 

Η συσκευή έχει κάποιες ελλείψεις όπως την ασύρματη φορτιση, το audio jack και το επίσημο ip68 certification αλλά αυτά δεν είναι λόγοι να σε κάνουν να μην το επιλέξεις.

 

Λιγο τσιμπημένη η τιμή του φέτος αλλά πιστεύω ότι ακόμη και σε αυτά τα χρήματα αξίζει.

 

Περνεις συσκευή με μια από τις καλύτερες για να μην πω την καλύτερη οθόνη της αγοράς, τρομερά Optimized software με πολύ γρήγορες αναβάθμισεις πράγμα πολύ σημαντικό για μένα.

Εύκολο ξεκλείδωμα για τους λάτρεις των custom roms και του root

Απίστευτα γρήγορο αποτύπωμα που πιάνει πάντα μα πάντα 10/10.

 

Αυτα από μένα.

Τώρα άμα ξέχασα κάτι δεν ξέρω..

Οποιαδήποτε απορία έχετε εδώ είμαστε!!

 

Ευχαριστώ

 

 

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Ωραίος Γιάννη. Αν έχεις ακόμα το s10 plus και μπορείς ανέβασε ένα συγκριτικό με φωτογραφίες στις ίδιες συνθήκες.

Επίσης στο θέμα μπαταρίας πως τα πηγαίνει απέναντι στο s10.

Και τέλος φωτεινότητα οθόνης σε εξωτερικούς χώρους;

Αποφάσισες αν θα κρατήσεις τη συσκευή μιας και ακούγεσαι εντυπωσιασμενος.;

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα επικαλεστώ ένα βίντεο(κάνω τώρα αυτά που κοροϊδεύω),που δοκίμασε το 1+7Pro σε όλες τις συνθήκες με υγρά...Βροχή, βύθιση,κλπ κλπ,και στο τέλος το άνοιξε...Είχανε περάσει σε πολλά σημεία υγρά,πράγμα που επεσήμανε και ο reviewer...
Μα η συσκευή δεν είναι αδιάβροχη. Λογικό να συμβεί αυτό. Σε αδιάβροχες συσκευές είναι σχεδόν αδύνατο να συμβεί αυτό.

Τωρα αυτός που επικαλείται την εγγύηση και ότι κάνεις δεν καλύπτει είναι το όσα δε φτάνει η αλεπού. Εγώ μια φορά το μήνα πλένω όλα τα αδιάβροχα κινητά που έχω στη βρύση. Δε νομίζω ότι κάποιος με 1+ και γενικά κινητό χωρίς ip πιστοποίηση μπορεί να το βάλει κάτω από τη βρύση χωρίς ενδοιασμούς.

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Λαζαρε το ξέρω πολύ καλα,απλά το λέω γιατί αρκετοί συμφουρμητες εδώ μέσα,έχουνε στο νου τους τα αυτό που λέει off the record η 1+,ότι δηλαδή είναι μια αδιάβροχη συσκευή υπό συνθήκες αλλά χωρίς πιστοποίηση...Και δυστυχώς υπάρχουν περιστατικά που χαλάσαμε συσκευές γιατί απλα βασίστηκαν στα λεγόμενα της εταιρείας...Συσκευή χωρίς πιστοποίηση,θέλει πολύ προσοχή....
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Το Dolby Atmos σε ποιες περιπτώσεις μπορεί να χρησιμοποιηθεί; Ρωτάω επειδή όταν αλλαζω επιλογή από δυναμική σε ταινία η μουσική, δεν μένει εκεί και αλλάζει μόνο του πάλι σε δυναμική. Μόνο εάν συνδεθούν ακουστικά με type c θα απομνημονεύει την επιλογή; Ούτε στο βίντεο που έχει προεγκατεστημένο η συσκευή, έχω καταφέρει να αλλάξω την επιλογή απομνημονεύοντας την. Μονίμως γυρνάει σε δυναμική. Τι παίζει;

 

Edit: Τελικά οι διαφορές στην αυτονομία με 60Hz και FHD+ ανάλυση, με την ίδια χρήση, δεν θα έλεγα ότι είναι σημαντικά μεγαλύτερη. Με χαλαρή χρήση λοιπόν, 3 ημέρες αναμονής όπως στο προηγουμενο "τεστ" μου με 15-20 λεπτά επιπλέον sot.78a4b59c06e835d2032e1569c15bcf61.jpgc9b4bf950c86984c7e2baa82a7c548ef.jpg

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Οneplus 7 Pro Night mode

 

48109978567_052dfe72ca_c.jpgOneplus 7 Pro night mode by John, on Flickr

 

P30 Pro Night mode

48109864226_c25abd13ae_c.jpgP30 Pro night mode by John, on Flickr

 

Τα συμπερασματα δικα σας!! :)

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Στις λεπτομέρειες καλύτερο το p30 pro.

Αν και είναι τι αρέσει να βλέπει κάποιος.

Σε γενικές γραμμές κινείται πολύ καλά το OP...πάρα πολύ καλά!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Τα χρωματα και οι λεπτομεριες του Oneplus μου αρεσουν περισσοτερο,Τις κοιταζω απο λαπτοπ. Οι φωτειζομενες πινακιδες στα δεξια της φωτο (του πρατηριου και της Wind) στο μεγιστο ζουμ στο flickr διαβαζονται πολυ πιο ευκολα και πιο καθαρα στο Oneplus. Οι γυαλαδες πανω στα αμαξια πολυ καλυτερες επισης.

Στις λαμπες,κοκκινο φαναρι και στα φωτεινα γραμματα του Δημου το p30 δινει περισσοτερη λαμψη και χανεται το σχημα τους.

Μπραβο στην 1+ που δινει τετοιο αποτελεσμα κοντρα στο βασιλια της νυχτερινης φωτογραφιας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 7 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...