Jump to content

OnePlus 7 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοίγω και ένα νέο thread όπου θα συζητάμε αποκλειστικά τα του oneplus 7 Pro και το άλλο thread η συζήτηση θα συνεχίσει να αφορά την απλή έκδοση μόνο.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το πιο ακριβό 6Τ στην Ινδία κάνει 45999 ενώ σε εμάς 629 ευρώ. Άρα κάπου μεταξύ 659 με 699 θα ξεκινάει τελικά το pro στην Ευρώπη Edited by karx
Link to comment
Share on other sites

659 φυσιολογική τιμή θα ήταν για τα 8gb(το οποίο για 1+ προσωπικά θεωρώ θα έπρεπε να είναι και το βασικό μοντέλο αλλά οκ).

 

Να δούμε και τι διακύμανση θα έχουν οι εκδόσεις.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάπου εκεί θα κυμανθεί το entry level.

Ίσως θα έπρεπε η oneplus να τρέξει κάνα promotion σε προ παραγγελία όπως συνηθίζουν ανταγωνισμός.

 

Θα εκτιμηθεί πολύ στα μάτια του κόσμου και η ίδια θα μετριασει έτσι και το ψιλό σοκ μερίδας χρηστών που θα θεωρούν ότι δεν αρμόζει στην oneplus η στροφή σε Premium κατηγορία και στα μονοπάτια άλλων μεγάλων του χώρου.

 

Εξαιρετικά χλωμό αλλά πρέπει πλέον και oneplus να αρχίσει προωθητικές ενέργειες ειδικά σε προ παραγγελίες, τσιγκουνιες δεν αρμόζουν ειδικά όταν σε σχέση με Sammy, Huawei έχει πολύ μικρό κόστος σε όλα από την παραγωγή έως τελική διάθεση προϊόντων.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάπου εκεί θα κυμανθεί το entry level.

Ίσως θα έπρεπε η oneplus να τρέξει κάνα promotion σε προ παραγγελία όπως συνηθίζουν ανταγωνισμός.

 

Θα εκτιμηθεί πολύ στα μάτια του κόσμου και η ίδια θα μετριασει έτσι και το ψιλό σοκ μερίδας χρηστών που θα θεωρούν ότι δεν αρμόζει στην oneplus η στροφή σε Premium κατηγορία και στα μονοπάτια άλλων μεγάλων του χώρου.

 

Εξαιρετικά χλωμό αλλά πρέπει πλέον και oneplus να αρχίσει προωθητικές ενέργειες ειδικά σε προ παραγγελίες, τσιγκουνιες δεν αρμόζουν ειδικά όταν σε σχέση με Sammy, Huawei έχει πολύ μικρό κόστος σε όλα από την παραγωγή έως τελική διάθεση προϊόντων.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

 

Συμφωνώ αλλά έχουν άλλη πολιτική αυτοί . Μακάρι να βγάλουν προπαραγγελιες

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Πιάστηκε στα πράσα ο oneplus CEO με 7 Pro για παρέα στο πρωινό του :p

 

 

Βέβαια μόνο τη διάταξη της τριπλής κάμερας μπορούμε διακρίνουμε μιας και θήκη φοράει και το έχει ακουμπήσει με πλάτη προς τα έξω.

 

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πιάστηκε στα πράσα ο oneplus CEO με 7 Pro για παρέα στο πρωινό του :p

 

 

Βέβαια μόνο τη διάταξη της τριπλής κάμερας μπορούμε διακρίνουμε μιας και θήκη φοράει και το έχει ακουμπήσει με πλάτη προς τα έξω.

 

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Αυτόν τον τύπο δεν τον πάω καθόλου. Σε κάθε παρουσίαση έχει ένα στυλακι και καλά είμαστε κάποιοι. Έχουμε γίνει τάχα μου η Apple της Κίνας. Γενικά δεν πάω τους Κινέζους, αλλά αυτόν πιο πολύ.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι απογοητευμένος φέτος από την OP

Γιατί πλέον στα 750€ που κοστίζει η συσκευή, άντε και 699€ που θα έχει το 6/128 όπως φαίνεται, είναι πλέον πολύ υψηλή η τιμή του.

Ήδη ένα μήνα πριν την κυκλοφορία του το s10 κοστίζει ~100€ κάτω (658€ τη στιγμή που το γράφω) και όταν κυκλοφορήσει λογικά θα έχει πέσει ακόμα περισσότερο.

 

Τα πλεονεκτήματα του πλέον είναι ακόμα λιγότερα από άλλες χρονιές.

pop up καμερα/full screen οθόνη,90hz refresh rate δεν ενδιαφέρουν καθόλου, μόνο το oxygen os το σώζει αλλά και πάλι δεν νομίζω οτι αξίζει τόσο ώστε να δώσω περισσότερα λεφτά από το αντίστοιχο samsung.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι απογοητευμένος φέτος από την OP

Γιατί πλέον στα 750€ που κοστίζει η συσκευή, άντε και 699€ που θα έχει το 6/128 όπως φαίνεται, είναι πλέον πολύ υψηλή η τιμή του.

Ήδη ένα μήνα πριν την κυκλοφορία του το s10 κοστίζει ~100€ κάτω (658€ τη στιγμή που το γράφω) και όταν κυκλοφορήσει λογικά θα έχει πέσει ακόμα περισσότερο.

 

Τα πλεονεκτήματα του πλέον είναι ακόμα λιγότερα από άλλες χρονιές.

pop up καμερα/full screen οθόνη,90hz refresh rate δεν ενδιαφέρουν καθόλου, μόνο το oxygen os το σώζει αλλά και πάλι δεν νομίζω οτι αξίζει τόσο ώστε να δώσω περισσότερα λεφτά από το αντίστοιχο samsung.

 

Λιγοτερο απο μηνας εμεινε να δουμε τελικα τι θα παιξει με τιμες και μοντελα.

Ας περιμενουμε λιγο να δουμε τελικα τι θα ισχυει και τι οχι για να εχουμε ολοκληρωμενη εικονα.

 

Εγω παντως το εγραψα και στο διπλα θεμα οτι αυτη η αποτομη αυξηση τιμων με την προσθηκη ενος Pro μοντελου(μιας και εχει επιβεβαιωθει)θα ξενερωσει παρα πολυ κοσμο.

 

Παρα πολυ κακο το timing της Oneplus να κυκλοφορησει μια ακριβοτερη εκδοση φετος που οι αλλες εταιρειες βγαζουν φθηνοτερες εκδοσεις(μεχρι και η Google θα βγαλει βεβαια με αγνωστη τιμη) για να ριξουν τις τιμες τους.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι απογοητευμένος φέτος από την OP

Γιατί πλέον στα 750€ που κοστίζει η συσκευή, άντε και 699€ που θα έχει το 6/128 όπως φαίνεται, είναι πλέον πολύ υψηλή η τιμή του.

Ήδη ένα μήνα πριν την κυκλοφορία του το s10 κοστίζει ~100€ κάτω (658€ τη στιγμή που το γράφω) και όταν κυκλοφορήσει λογικά θα έχει πέσει ακόμα περισσότερο.

 

Τα πλεονεκτήματα του πλέον είναι ακόμα λιγότερα από άλλες χρονιές.

pop up καμερα/full screen οθόνη,90hz refresh rate δεν ενδιαφέρουν καθόλου, μόνο το oxygen os το σώζει αλλά και πάλι δεν νομίζω οτι αξίζει τόσο ώστε να δώσω περισσότερα λεφτά από το αντίστοιχο samsung.

Κοίτα αν δεν ενδιαφέρει η pop up camera, η αναβαθμισμενη οθόνη, τα 4000 μπαταρία ,η τριπλή κύρια κάμερα και λογικά τα stereo speaker κάλλιστα μπορείς να κοιτάξεις και το απλό μοντέλο που θα στοιχίζει στα ίδια πλαίσια με 6/6Τ.

 

Για εμένα μια διαφορά 120 ευρώ αξίζει να δώσω για να πάρω τα extra features σε σχέση με το απλό μοντέλο.

 

Δεν είναι επιλογή για εμένα είτε Sammy είτε Huawei όσο να πεσουν από τη στιγμή δεν καλύπτουν ανάγκες/θέλω μου.

 

Αυτόν τον τύπο δεν τον πάω καθόλου. Σε κάθε παρουσίαση έχει ένα στυλακι και καλά είμαστε κάποιοι. Έχουμε γίνει τάχα μου η Apple της Κίνας. Γενικά δεν πάω τους Κινέζους, αλλά αυτόν πιο πολύ.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όντως είναι αντιπαθείς ειδικά με τις κωλοτουμπες του τελευταία και γελοίες δηλώσεις όπως τα της αφαίρεσης θύρα ακουστικών από το πιο πρόσφατο.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά κάπως έτσι κινήθηκε και η Γουγλ: είχε τα απίστευτα νεξους και έτρεχε ο κόσμος να τα πάρει καθώς πουλούσαν σαν vfm και μετά με τα πίξελ είναι μια επιλογή απλά που ελάχιστοι έχουν το βαλαντιο και προτιμούν (βέβαια υπάρχουν πιο οικονομικες συσκευές πολύ κοντά σε στοκ εμπειρία). Η διαφορά βέβαια της γουγλ με την 1+ είναι προφανώς ένα κάρο πράγματα.

 

Ελπίζω αν ισχύουν οι τιμές να φάνε τα μούτρα τους μπας και μπορούμε να επιστρέψουμε σε ένα φυσιολογικόprice range (inb4:δε σε θέλει η εταιρεία ρε καρμίρη).

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά κάπως έτσι κινήθηκε και η Γουγλ: είχε τα απίστευτα νεξους και έτρεχε ο κόσμος να τα πάρει καθώς πουλούσαν σαν vfm και μετά με τα πίξελ είναι μια επιλογή απλά που ελάχιστοι έχουν το βαλαντιο και προτιμούν (βέβαια υπάρχουν πιο οικονομικες συσκευές πολύ κοντά σε στοκ εμπειρία). Η διαφορά βέβαια της γουγλ με την 1+ είναι προφανώς ένα κάρο πράγματα.

 

Ελπίζω αν ισχύουν οι τιμές να φάνε τα μούτρα τους μπας και μπορούμε να επιστρέψουμε σε ένα φυσιολογικόprice range (inb4:δε σε θέλει η εταιρεία ρε καρμίρη).

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Και μεν παλιά έδειχναν άπειρα Nexus τώρα δίνουν ελάχιστα pixel αλλά βγάζουν περισσότερα λόγο διαφοράς κέρδους ανα συσκευή (βλ apple)
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος; Το έχεις δεί κάπου αυτό; γιατί νομίζω ότι η γουγλ είχα δει στο πρώτο πίξελ ότι είχε μπεί μέσα. Έχεις κάποια data? Με ενδιαφέρει και από χρηματοοικονομικού research?

 

Καμιά σχέση με Apple η οποία έφτιαχνε μόνη της το κινητό και βάζει δικούς της επεξεργαστές, ενώ αν θυμάμαι ειδικά τα 2 πρώτα δεν ήταν HTC?

 

Αν βρείς κάπου στοιχεία η μπορείς να μου πείς ιστοσελίδες θα με ενδιέφερε. ΤΥ.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου κάνει εντύπωση που μιλάτε όλοι για μεγάλη αύξηση τιμής απότομα, την στιγμή που το pro μοντέλο δεν είναι το μόνο.

Θα υπάρχει και το "κανονικό" με τις συνήθεις τιμές. Πάτε εκεί εάν σας φαίνεται ακριβό το άλλο. Εξάλλου μέχρι πρότινος, το "απλό" ήταν και το ΜΟΝΟ μοντέλο που πρόσφερε η εταιρεία άρα αυτό είναι το στάνταρντ της.

Το προ είναι απλά ένα πείραμα φέτος για να δει αν την παίρνει σε πιο ακριβές συσκευές με πιο ακριβά features. Αν έχει πωλήσεις, θα το καθιερώσει.

 

Γι αυτό μην αντιδρατε λες και το απλό μοντέλο δεν υπάρχει καν και είστε υποχρεωμένοι να πάτε στο προ.

Ξαναλέω μέχρι και πριν λίγο οι πιο χαμηλές τιμές αφορούσαν το ένα και μοναδικό μοντέλο της εταιρείας το οποίο φέτος αντιστοιχεί με το "απλό".

Link to comment
Share on other sites

Το απλό στα μάτια μου η τιμή του ΜΑΞ θα έπρεπε να ήταν 6Τ. Δεν υπάρχει βασικά απλό.

 

Το απλό είναι στα δικά μου μάτια απλά ένα πείραμα με ίδιο σασί με το προηγούμενο και με βελτιώσεις στα χαρτιά παντελώς αδιάφορες. Θα μπορούσα εύκολα να απορώ το 6Τ αντί του 7 του απλού αν έχει έστω και 20€ διαφορά.

 

Για μένα το μοντέλο "pro" είναι το 7.

 

Το 7 είναι το lite.

 

Καλά παιδιά κουβέντα κάνουμε. Δεν κατηγοραμε κανέναν σας.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι φαινεται και αλλοι Κινεζοι θα βαλουν 90hz οθονη φετος και με μεγαλη μπαταρια :P

 

https://www.gsmarena.com/nubia_red_magic_3_official_8k_video_recording_monster_specs-news-36799.php

Link to comment
Share on other sites

Καλά το Nubia δεν αποτελεί καν εναλλακτική εδώ που τα λέμε για την συντριπτική των συντριπτικων υποψηφίων χρηστών έναντι του 7 Pro για διάφορους λόγους.

 

Τα των high refresh ratio panel τεχνολογία λογικό να μπαίνουν σε gamer smartphone

 

Αλιμονο αν δεν έμπαιναν αν θέλουν έστω το παραμικρό ενδιαφέρον αποκτήσουν

 

Εγώ αυτό που ελπίζω είναι μην κάνει καμία πατάτα oneplus και δεν βάλει εργοστασιακό screen protector όπως κακιστα η Huawei δεν έβαλε σε p30 pro.

 

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ το ανεφερα το συγκεκριμενο οχι μονο για την 90hz οθονη,αλλα φυσικα και για τα specs αλλα και κυριως και για τις τιμες αν ισχυουν παντα.

 

Εννοειται πχ οτι τα Nubia στο software πχ δεν εχουν καμια σχεση με το OxygenOs.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος; Το έχεις δεί κάπου αυτό; γιατί νομίζω ότι η γουγλ είχα δει στο πρώτο πίξελ ότι είχε μπεί μέσα. Έχεις κάποια data? Με ενδιαφέρει και από χρηματοοικονομικού research?

 

Καμιά σχέση με Apple η οποία έφτιαχνε μόνη της το κινητό και βάζει δικούς της επεξεργαστές, ενώ αν θυμάμαι ειδικά τα 2 πρώτα δεν ήταν HTC?

 

Αν βρείς κάπου στοιχεία η μπορείς να μου πείς ιστοσελίδες θα με ενδιέφερε. ΤΥ.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

σε κάτι στατιστικούς πίνακες που είχαν ανακοινωθεί κάποια φάση

 

όταν λέω σαν την apple ενωω πουλάει λίγα και ακριβά και βγάζει ποιο πολλά σε σχέση με άλλους πουτ πουλάνε πάρα πολλά άλλα ποιο φτηνά

 

btw ακομη htc και lg τα παραγουν τα googlokinita

Link to comment
Share on other sites

σε κάτι στατιστικούς πίνακες που είχαν ανακοινωθεί κάποια φάση

 

όταν λέω σαν την apple ενωω πουλάει λίγα και ακριβά και βγάζει ποιο πολλά σε σχέση με άλλους πουτ πουλάνε πάρα πολλά άλλα ποιο φτηνά

 

btw ακομη htc και lg τα παραγουν τα googlokinita

 

Μπα δεν ειναι σαν την Apple η Google γιατι πολυ απλα ποτε δεν πιστεψε η ιδια τα κινητα της.Γιαυτο και συνεχιζει και τα βγαζει με 4gb ram,γιαυτο και εβαλε το ανουσια μεγαλο και ασχημο notch στο τελευταιο pixel3xl,γιαυτο και συνεχισε να βαζει 1μονο καμερα,παρολο που ζηταει 1000ευρω. Για τα ματια του κοσμου βγαζει τα pixel,γιαυτο κιολας και δεν ειναι καν διαθεσιμα σε ολες τις χωρες.

 

Οπως ειπα το μεγαλυτερο ενδιαφερον και προβληματισμος στο Oneplus7pro ειναι τι τιμη θα φτασουν οι ακριβοτερες εκδοσεις του.

 

Αντε λιγοτερο απο ενας μηνας εμεινε για να δουμε. Επισης εχω περιεργεια να δω αν κατα την παρουσιαση θα εχουμε και κανενα score απο Dxomark οπως βλεπω συνηθιζουν τωρα τελευταια οι εταιρειες.

Link to comment
Share on other sites

Το απλό στα μάτια μου η τιμή του ΜΑΞ θα έπρεπε να ήταν 6Τ. Δεν υπάρχει βασικά απλό.

 

Το απλό είναι στα δικά μου μάτια απλά ένα πείραμα με ίδιο σασί με το προηγούμενο και με βελτιώσεις στα χαρτιά παντελώς αδιάφορες. Θα μπορούσα εύκολα να απορώ το 6Τ αντί του 7 του απλού αν έχει έστω και 20€ διαφορά.

 

Για μένα το μοντέλο "pro" είναι το 7.

 

Το 7 είναι το lite.

 

Καλά παιδιά κουβέντα κάνουμε. Δεν κατηγοραμε κανέναν σας.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Όχι βρε συ, εννοείται κουβέντα κανουμε, προς θεού. Απλά όντως μου δημιουργήθηκε η απορία.

 

Το απλό δεν είναι το lite, είναι το κανονικό, γιατί θα έχει νέο processor + νέα κάμερα. Κάθε χρονιά αυτές τις διαφορές έχει η έκδοση του Μαϊου από την προηγούμενη Τ.

Γιατί λοιπόν να αλλάξει κάτι φέτος?

 

Τι προ είναι η νέα ακριβή πειραματική έκδοση. Όποιος θεωρεί ότι αξίζει το παραπάνω τα δίνει.

 

Το απλό όμως είναι το κανονικό μοντέλο που βγάζει η one plus όπως κάθε χρόνο. Αυτό με την 1080p οθόνη και την πιο μέτρια κάμερα. Όπως κάθε χρόνο δηλαδή.

Ε αυτό το μοντέλο θα είναι μόνο 20-30 ευρώ πιο ακριβό από το προηγούμενο. Πάλι όπως κάθε χρόνο. Ουδεμία αλλαγή. Καμία απότομη αύξηση τιμής.

 

Το προ μοντέλο είναι μια αλλη κατηγορία ξεχωριστή από μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη: η απλ δε βγάζει κινητά και ήταν η πρώτη με νοτς,με λιγότερα σπεκς και options με 1 κάμερα;

 

Θα ψάξω το πίνακα απλά ακριβώς επειδή η google δεν είναι η ίδια manufactor μου δημιουργεί τεράστια απορία αυτό που γράφτηκε.

 

Τεσπά εδώ το νήμα παραμένει για την εκτός απροόπτου εκτός λογικής αύξηση της τιμή του pro1+7 για το 1+7.

 

Δε νομίζω Μαρία. Το σασί είναι ακριβώς το ίδιο. Πάντα το σασί άλλαζε από τονΤ στο νέο αριθμό. Αν ρωτάς εμένα απλά βάζει κάποια πράγματα. Και κάμερα αριθμός ίδιος θα είναι ενώ παλιότερα άλλαξε από 3t στο 5 ενώ έδινε και επιλογές για συγκεκριμένα gb ram(κάτι που αν δε κάνω λάθος δίνει μόνο στο προ). Νομίζω ότι το βλέπεις λίγο επιδερμικά. Είναι ξεκάθαρα "lite'' edition έχοντας πλέον προμηθευτεί στις τιμές που θέλει τα νέα σπεκς. Γενικά τα Τ εμένα μου έρχονταν σαν τελική έκδοση (με μικρές βελτιώσεις)και τα νέα κινητά με όλα τα καλούδια ήταν οι νέοι αριθμοί. Διαφωνώ πολύ στο πώς το βλέπεις αλλά δε νομίζω οτι μπορώντας είτε να σε πείσω είτε να με πείσεις για το αντίθετο.

 

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Edited by zidane72003
Link to comment
Share on other sites

Το προ μοντέλο είναι μια αλλη κατηγορία ξεχωριστή από μόνη της.

 

 

Κάνει δηλαδή αυτό που κάνουν οι δυο μεγάλοι με τα με τα xr και τα 10e αλλά από την ανάποδη ;

 

Οι μεγάλοι κόβουν χαρακτηριστικά για να βγάλουν συσκευές σε χαμηλότερη τιμή μπας και πιάσουν πελάτες με χαμηλότερο budget και τώρα η OnePlus βάζει χαρακτηριστικά μπας και πιάσει πελάτες που θέλουν να δώσουν περισσότερα ;

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 7 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...