Jump to content

Samsung Galaxy A50


vadergr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άψογη συμπεριφορά στη μπαταρία με τα πάντα ανοιχτά, social και μεικτή χρήση όσο δε παει, μέρα-νύχτα wifi-data 60fb2a7873a48ed6c27b42dc2fd3ac6a.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήρε συγγενής μου το κινητό πολύ καλό έχω να πω λιγο που το πήρα στα χέρια μου..

Επειδή είναι μέσης ηλικίας μου έκανε μια ερώτηση που δεν ήξερα να απαντήσω και για αυτό θέλω την γνώμη σας όποιος ξέρει..

 

Στην αρχή που ανοίγεις το κινητό σου ζητάει μεταξύ των άλλων και κάποιες ρυθμίσεις για την τοποθεσία.

Σε ένα από αυτά που ρωτάει να επιλέξεις αν επιθυμείς η google να χρησιμοποιεί πληροφορίες τοποθεσίας για καλύτερη παροχή υπηρεσιών ή κάπως έτσι. Εγώ του είπα ότι λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα και του πρότεινα να δεκτεί..

 

Λίγο που το έψαξα σπίτι πρέπει να είναι η ακρίβεια τοποθεσίας και βρίσκεται στις ρυθμίσεις σε ό,τι αφορά το google chrome..

 

H ερώτησή μου είναι:Τον συμβούλεψα σωστά ή είναι ένα είδος φακελώματος από τη google και πρέπει να το απενεργοποιήσει??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήρε συγγενής μου το κινητό πολύ καλό έχω να πω λιγο που το πήρα στα χέρια μου..

Επειδή είναι μέσης ηλικίας μου έκανε μια ερώτηση που δεν ήξερα να απαντήσω και για αυτό θέλω την γνώμη σας όποιος ξέρει..

 

Στην αρχή που ανοίγεις το κινητό σου ζητάει μεταξύ των άλλων και κάποιες ρυθμίσεις για την τοποθεσία.

Σε ένα από αυτά που ρωτάει να επιλέξεις αν επιθυμείς η google να χρησιμοποιεί πληροφορίες τοποθεσίας για καλύτερη παροχή υπηρεσιών ή κάπως έτσι. Εγώ του είπα ότι λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα και του πρότεινα να δεκτεί..

 

Λίγο που το έψαξα σπίτι πρέπει να είναι η ακρίβεια τοποθεσίας και βρίσκεται στις ρυθμίσεις σε ό,τι αφορά το google chrome..

 

H ερώτησή μου είναι:Τον συμβούλεψα σωστά ή είναι ένα είδος φακελώματος από τη google και πρέπει να το απενεργοποιήσει??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Κατά τη γνώμη μου σωστά τον συμβούλεψες. Θέλει την τοποθεσία για να τη χρησιμοποιήσει στους χάρτες, στις ιστοσελίδες, (σε διαφημίσεις) κ.α. Καλώς ή κακώς ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον. Αν φοβόμαστε παρακολούθηση από τη Google, να πάμε να ζήσουμε σε καμμια σπηλιά για να νομίζουμε οτι δε μας βλέπει. Αν και τότε μέχρι και σε Cave View 3d θα είμαστε.

Επίσης, αν δεν επέτρεπες τη χρήση τοποθεσίας, θα σε ρωτούσε συνέχεια μέχρι να της επέτρεπες.:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Με το νεο update Οκτωβρίου νομιζω λυθηκε το bug με την καθυστέρηση στην οθονη οταν σε καλουν.
Άμα δοκιμάσεις και την ταχύτητα του σαρωτή αποτυπωμάτων ενημέρωσε αν θες. Βελτιώθηκε βέβαια στο update του Αυγούστου αλλά ακόμα απέχει πολύ...

 

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άμα δοκιμάσεις και την ταχύτητα του σαρωτή αποτυπωμάτων ενημέρωσε αν θες. Βελτιώθηκε βέβαια στο update του Αυγούστου αλλά ακόμα απέχει πολύ...

 

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το ιδιο με τον Αύγουστο δεν ειδα διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρησει κατα το 1ο ανοιγμα να καθυστερεί η εφαρμογή της καμερας? Δηλαδη να δείχνει μαυρη οθόνη για 1-2 δευτερολεπτα??

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρησει κατα το 1ο ανοιγμα να καθυστερεί η εφαρμογή της καμερας? Δηλαδη να δείχνει μαυρη οθόνη για 1-2 δευτερολεπτα??

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι...έχει μια μικρή καθυστέρηση.

 

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινετε στις επιλογες προγραμματιστη βαλτε τις τρεις κλιμακες Off και δειτε εαν δουλευει καλυτερα το δαχτυλικο , εαν αυξανετε γενικα η ταχυτητα της συσκευης κτλ.

 

***Για να ενεργοποιηθει το μενου επιλ.προγραμματιστη παμε:

Ρυθμισεις/πληροφ.για το τηλεφωνο/πληροφ.για το λογισμικο/αριθμος κατασκευης , κανουμε πολλαπλα πατηματα επανω του η αλλιως θα ζητησει αριθμο να βαλετε Pin.Βγαινετε εξω ξανα στο μενου-ρυθμισεις και θα εχει εμφανιστει.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Νέο update για τη συσκευή :

Build Number : A505FNXXS2ASJ1Android, version : Pie(Android 9), Release Date : 03.10.2019, Security patch level : 01.10.2019

· The security of your device has been improved.

 

https://doc.samsungmobile.com/SM-A505FN/TPH/doc.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήρε συγγενής μου το κινητό πολύ καλό έχω να πω λιγο που το πήρα στα χέρια μου..

Επειδή είναι μέσης ηλικίας μου έκανε μια ερώτηση που δεν ήξερα να απαντήσω και για αυτό θέλω την γνώμη σας όποιος ξέρει..

 

Στην αρχή που ανοίγεις το κινητό σου ζητάει μεταξύ των άλλων και κάποιες ρυθμίσεις για την τοποθεσία.

Σε ένα από αυτά που ρωτάει να επιλέξεις αν επιθυμείς η google να χρησιμοποιεί πληροφορίες τοποθεσίας για καλύτερη παροχή υπηρεσιών ή κάπως έτσι. Εγώ του είπα ότι λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα και του πρότεινα να δεκτεί..

 

Λίγο που το έψαξα σπίτι πρέπει να είναι η ακρίβεια τοποθεσίας και βρίσκεται στις ρυθμίσεις σε ό,τι αφορά το google chrome..

 

H ερώτησή μου είναι:Τον συμβούλεψα σωστά ή είναι ένα είδος φακελώματος από τη google και πρέπει να το απενεργοποιήσει??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Το Gps παραμενει ενεργο ακομα και οταν εσυ το εχεις βαλει ανενεργο.Για να το κλεισεις οταν δεν το λειτουργεις πρεπει να το κλεισεις και απο εδω αλλιως καιει συνεχεια μπαταρια.

 

72145034_2317774795153247_5368949749837725696_o.jpg?_nc_cat=106&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_oc=AQl4F6BvrCG9AAK4zBlD_BU69v7EMq6_qd1nZF-PzhzXXqd18xVheLuO_MZnyG5VWuQ&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=cb6fb5c88f3aa8c472ebbce8d1ad15e7&oe=5E30DAFE

Link to comment
Share on other sites

Σώστη σκέψη και όντως έχει διαφορά.. Το είχα στο 0.5 αλλά καλύτερα μηδέν. Επίσης μετά το update το τελευταίο, είδα είναι οτι καλύτερα να περάσουμε πάλι το δακτυλικο γιατί κάνει κάτι περίεργα.. Μόλις το πέρασα ξανά, έστρωσε.. Όσον αφορά την κλήση έχει ελαχιστοποιηθει το lag με την εμφάνιση του ποιος σε καλεί..

 

 

 

Πηγαινετε στις επιλογες προγραμματιστη βαλτε τις τρεις κλιμακες Off και δειτε εαν δουλευει καλυτερα το δαχτυλικο , εαν αυξανετε γενικα η ταχυτητα της συσκευης κτλ.

 

***Για να ενεργοποιηθει το μενου επιλ.προγραμματιστη παμε:

Ρυθμισεις/πληροφ.για το τηλεφωνο/πληροφ.για το λογισμικο/αριθμος κατασκευης , κανουμε πολλαπλα πατηματα επανω του η αλλιως θα ζητησει αριθμο να βαλετε Pin.Βγαινετε εξω ξανα στο μενου-ρυθμισεις και θα εχει εμφανιστει.

Edited by tnnik
Mi 10 lite
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθω το νημα ως υποψηφιος αγοραστης, Βασικα το θελω για την αδερφη μου :)

Εχει ακουσει κανεις τπτ, για το a50s; Θα ρθει αραγε Ελλαδα;

 

Nα ρωτησω και για το a50, βιντεο η πισω καμερα τραβαει μονο σε: 1080p@30fps;

Edited by lionor
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, είμαι ανάμεσα στο Α50, honor 20lite, huawei p30 lite. Τι προτείνετε αντικειμενικά;

 

τελικα ποιο επελεξες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά αν το service αλλάξει την πλακέτα δεν πρέπει να αλλαξει και το imei της συσκευής; Γνωρίζει κάποιος;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αναβάθμιση σήμερα, Security Update.

Περίπου 128MB το μέγεθος, αρκετή ώρα για να ολοκληρωθεί (καθυστερεί πολύ στο bootloader update)

Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι το ένα δακτυλικό από τα δυο που έχω καταχωρημένα φαίνεται να λειτουργεί όπως πρέπει, θα δείξει όμως γιατί πολλές φορές επηρεάζεται από το αν είναι κρύο το δάκτυλο ή αν είναι βρεγμένο

billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.

Θα ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζει καποιος, οχι απαραιτητα με Α50 (το γραφω εδω γιατι σε αυτη τη συσκευη δοκιμαζω),

γιατι, οταν το τηλεφωνο ειναι - πως να το πω - ακινητο, σε αναμονη, στην τσεπη, δεν λαμβανει κατευθειαν τα notification που στελνει ενα app,

απο συσκευη στο σπιτι.

Οταν ειναι με ξεκλειδωτη οθονη αυτα ερχονται κατευθειαν.

Εχω δοκιμασει παρα πολλα πραγματα, απο την απενεργοποιηση του battery saver, του κλειδωματος, μεχρι το συγκεκριμενο app να εχει απεριοριστα δικαιωματα στην χρηση data κτλ.

Δεν ειμαι φανατικος χρηστης κινητου (το αντιθετο μαλιστα) και η εμπειρια μου σε smartphones ειναι ελαχιστοτατη.

Οσοι το κατεχετe καλα το ζητημα, εχετε να προτεινετε κατι;

Ειναι βασικο να λαμβανoνται ακαριαια τα συγκεκριμενα notifications.

♥Lara♥2007♥2021♥
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε τις οδηγίες που γράφει σε αυτήτην εφαρμογή για τη δικιά σου:

https://faq.daylio.net/article/19-notifications-are-not-working

ή εδώ:

https://ampereapp.blogspot.com/2018/12/restoring-normal-notification-behaviour.html

 

αλλά μετά η εφαρμογή θα τρέχει συνέχεια στο παρασκήνιο και πιθανόν να επιρεάσει τη διάρκεια της μπαταρίας σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά αν το service αλλάξει την πλακέτα δεν πρέπει να αλλαξει και το imei της συσκευής; Γνωρίζει κάποιος;

 

Η νέα πλακέτα, δεν έχει imei, το service θα "κάψει" στην νεα πλακέτα το ιμει που είχε η προηγούμενη.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A50

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...