Jump to content

Samsung Galaxy A50


vadergr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το αφησα μεχρι να μπορεσω τσεκαρω με μονο κλησεις απο την Sim 1 που ειναι η Cosmote, χωρις ομως να βγαλω την 2 που ειναι η Vodaphone, την οποια χρησιμοποιω για data μονο (οπως δουλευε πριν δηλαδη).

Απο την ωρα που το εκανα αυτο δεν εχει κανει κατι περιεργο ξανα, εκτος απο το οτι εξαφανιστηκε το εικονιδιο sim vodaphone.

 

Το τζαμι ειναι Nillkin παρεμπιπτόντως.

♥Lara♥2007♥2021♥
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γνωρίζει κανείς πως θα απενεργοποίησω τον Password manager της Samsung; θέλω να χρησιμοποιώ τον password manager της Google αλλά κάθε φορά που βάζω κάποιο κωδικό και με ρωτάει αν θέλω να τον σώσω μου βγάζει μόνο της Samsung.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως θα απενεργοποίησω τον Password manager της Samsung; θέλω να χρησιμοποιώ τον password manager της Google αλλά κάθε φορά που βάζω κάποιο κωδικό και με ρωτάει αν θέλω να τον σώσω μου βγάζει μόνο της Samsung.
δοκίμασες αυτό; 21e4dc5a6838f8aee97f25c8d111c751.jpg

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασες αυτό; 21e4dc5a6838f8aee97f25c8d111c751.jpg

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μάλλον το A50 θα πάρει αναβάθμιση σε android 11 και one ui 3.0

Source : https://www.tizenhelp.com/samsung-released-android-11-schedule-for-galaxy-devices/

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το A50 θα πάρει αναβάθμιση σε android 11 και one ui 3.0

Source : https://www.tizenhelp.com/samsung-released-android-11-schedule-for-galaxy-devices/

 

Coooooool!!!!!

WOLFGUARD OF ANGBAND
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε σημερα να κατεβει μια αναβαθμιση απο τη samsung, η A505FNXXU5BTL3/A505FNOXM5BTL1/A505FXXU5BTL1.

με μεγεθος 192,57ΜΒ και security patch level 1/12/2020, η οποια αναφερει οτι:

 

"Σας ενημερωνουμε οτι αν αποφασισετε να εγκαταστησετε αυτη την αναβαθμηση, θα απεγκαταστησετε το Radio FM απο το τηλεφωνο σας.

Αυτη η αναβαθμηση λογισμικου βγηκε προς συμμορφωση με τον ιταλικο νομο 207/2017,........."

 

Το τηλεφωνο μπορει να ειναι ιταλιας αλλα ειναι αγορασμενο και λειτουργει μονιμα στην Ελλαδα και ουδεποτε εχει βγει εκτος συνορων.

Το ερωτημα ειναι το εξης, πως μπορουμε να κρατησουμε την εφαρμογη του ραδιοφωνου ή να την επανεγκαταστησουμε μετα την αναβαθμηση,

καθως ειναι μια εφαρμογη που χρησιμοποιουμε αρκετα.

Εχουμε και ενα αλλο Α50 πορτογαλιας, στο οποιο δεν εχει ερθει ακομα τετοια αναβαθμιση

 

Παρακαλω καθοδηγηστε με και σε αλλο thread (με τεχνικο θεμα;;; ) προκειμενου να υπαρξει μια λυση στο προβλημα αυτο.

♥Lara♥2007♥2021♥
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε σημερα να κατεβει μια αναβαθμιση απο τη samsung, η A505FNXXU5BTL3/A505FNOXM5BTL1/A505FXXU5BTL1.

με μεγεθος 192,57ΜΒ και security patch level 1/12/2020, η οποια αναφερει οτι:

 

"Σας ενημερωνουμε οτι αν αποφασισετε να εγκαταστησετε αυτη την αναβαθμηση, θα απεγκαταστησετε το Radio FM απο το τηλεφωνο σας.

Αυτη η αναβαθμηση λογισμικου βγηκε προς συμμορφωση με τον ιταλικο νομο 207/2017,........."

 

Το τηλεφωνο μπορει να ειναι ιταλιας αλλα ειναι αγορασμενο και λειτουργει μονιμα στην Ελλαδα και ουδεποτε εχει βγει εκτος συνορων.

Το ερωτημα ειναι το εξης, πως μπορουμε να κρατησουμε την εφαρμογη του ραδιοφωνου ή να την επανεγκαταστησουμε μετα την αναβαθμηση,

καθως ειναι μια εφαρμογη που χρησιμοποιουμε αρκετα.

Εχουμε και ενα αλλο Α50 πορτογαλιας, στο οποιο δεν εχει ερθει ακομα τετοια αναβαθμιση

 

Παρακαλω καθοδηγηστε με και σε αλλο thread (με τεχνικο θεμα;;; ) προκειμενου να υπαρξει μια λυση στο προβλημα αυτο.

Branded είναι η συσκευή σου;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ηξερα τι σημαινει "Branded", googlαρα και ειδα οτι αν ειναι απο καποιο παροχο (πχ Vodafone), θα επρεπε να βγαζει το logo του παροχου αυτου.

Σε εμενα ανοιγει κανονικα με το logo της samsung και δεν αναφερει κατι για καποιον παροχο.

Το αλλο "πορτογαλικο" Α50 που εχουμε ανοιγει με τον ιδιο τροπο.

Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να ελεγξω;

♥Lara♥2007♥2021♥
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ηξερα τι σημαινει "Branded", googlαρα και ειδα οτι αν ειναι απο καποιο παροχο (πχ Vodafone), θα επρεπε να βγαζει το logo του παροχου αυτου.

Σε εμενα ανοιγει κανονικα με το logo της samsung και δεν αναφερει κατι για καποιον παροχο.

Το αλλο "πορτογαλικο" Α50 που εχουμε ανοιγει με τον ιδιο τροπο.

Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να ελεγξω;

 

 

Αυτό που νομίζω πως πρέπει να ελέγξεις, είναι αν στην Ιταλία ψηφίστηκε κάποιο νομοσχέδιο η ορίστηκε με κάποιο τρόπο επίσημη οδηγία, που δεν επιτρέπει πια τη χρήση ραδιοφώνου για κάποιο λόγο. Πιθανόν η γειτονική χώρα να κάνει μετάβαση σε ψηφιακές εκπομπές ραδιοφώνου και αυτό σημαίνει ότι καταργούνται τα (αναλογικά) FM που ξέραμε. Έτσι κι αλλιώς, αργά η γρήγορα θα το αποχωριστούμε όλοι, με τον ίδιο τρόπο που αποχωριστήκαμε και τις αναλογικές τηλεοράσεις "μπαούλα" (CRT) .

 

Αν ισχύει κάτι τέτοιο, όχι μόνο το Α50, αλλά κάθε κινητό που έχει ραδιόφωνο FM και αρχικά προοριζόταν για την αγορά της Ιταλίας, θα πρέπει να απενεργοποιηθεί. Και αν δεν ισχύει κάποια τέτοια οδηγία στην Πορτογαλία (όπως και στη χώρα μας) δεν θα δεις αυτή την αναβάθμιση στο "πορτογαλικό" Α50.

 

Το άλλο σενάριο, είναι αυτό που ήδη ειπώθηκε και αφορά τους περιορισμούς των παρόχων στις συσκευές τους (Branded) . Αλλά λες ότι δεν φαίνεται να παίζει κάτι τέτοιο. Υπάρχει περίπτωση να παίζει και να μην το ξέρεις; Υποθέτω πως οι συσκευές είναι νόμιμα αγορασμένες από Ελλάδα (σκρούτζ η αλλού ; ) με ευρωπαϊκή εγγύηση και όχι μεταχειρισμένες από ebay η refurbished πχ . Και επίσης υποθέτω πως δεν έχει root-αριστεί, δεν έχει γράψει ο "KNOX" και δεν έχει περαστεί κάποιο άλλο firmware στη συσκευή (για να την κανει Unbranded πχ) .

 

 

Νομίζω δεν είναι καθόλου κακή ιδέα να πάρεις ένα τηλέφωνο σε επίσημο service Samsung συσκευών (Smartech πχ) και να τους ρωτήσεις "τις πταίει".

Edited by johnphone
Link to comment
Share on other sites

Στο ρυθμίσεις > σχετικά με το τηλέφωνο > πληροφορίες λογισμικού > έκδοση λογισμικού παρόχου (ή κάτι τέτοιο), τι σου βγάζει;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Βρηκα τον περιβοητο ιταλικο νόμο 205/2017, στην Ιταλικη σελιδα Normattiva,

μεσω του site της ευρωπαικης ενωσης για την εθνικη νομοθεσια e-justice.europa.eu.

LEGGE 27 dicembre 2017, n. 205

Δεν καταλαβαινω τι λεει ομως. Αν καποιος γνωριζει Ιταλικα, παρακαλω ας του ριξει μια ματια.

Στο ρυθμίσεις > σχετικά με το τηλέφωνο > πληροφορίες λογισμικού > έκδοση λογισμικού παρόχου (ή κάτι τέτοιο), τι σου βγάζει;

Στο Service provider SW ver. (κατω απο το Knox version) λεει:

SAOMC_SM-A505FN_OXM_ITV_QQ_00

09

RZ8MB1TK1MB

ITV/EUR,EUR/ITV

 

Η συσκευη ειναι αγορασμενη απο D-klick τον Ιανουαριο του 2020 και δεν εχει γινει απο εμενα καμμια παρεμβαση στο λογισμικο ή οπουδηποτε αλλου.

Η αληθεια ειναι οτι οπως εχω γραψει και πιο παλια εδω στο θεμα, εχει κανει πολλα "κουλά",

με το τελευταιο να ειναι το οτι κλειδωνει και σβηνει η οθονη καποιες φορες σαν να πατας το power ή να εχει σβησει απο απραξία,

και χρειαζεται το 2πλο tap για να ανοιξει.

Edited by dimlar
διορθωση link και προσθηκη παρατηρησης
♥Lara♥2007♥2021♥
Link to comment
Share on other sites

Προς αποφυγη μπερδεματος, εχω αλλαξει την αναρτηση αρκετες φορες επειδη εκανα λαθος στον αριθμο του νόμου.

Ο σωστος ειναι ο 205 του 2017.

♥Lara♥2007♥2021♥
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι στη πρώτη εκκίνηση του κινητού, μάλλον δεν είχες μέσα την ελληνική SIM και δεν τράβηξε το προφίλ παρόχου (για ελλάδα είναι το EUR). Αν κανεις μια επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις χωρίς να αφαιρέσεις τη κάρτα σου, θα πρέπει η πληροφορία εκεί να αλλάξει σε «EUR/EUR,EUR/ITV», και έτσι θα παίρνεις τις Ελληνικές αναβαθμίσεις, χωρίς να χάσεις το ραδιόφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με ελληνικη Vodafone το πρωτοανοιξα και μετα στη δευτερη υποδοχη πηρε ελληνικη Cosmoκαρτα. Τωρα τι ειχαν κανει στο καταστημα ή πριν απο αυτο δεν γνωριζω.

Γνωριζεις τι ακριβως θα χαθει με αυτο, π.χ. εφαρμογες και πως μπορω να τα παρω back up ωστε να μην τα ξαναπερναω ενα-ενα και να γλυτωσω την "μουρμουρα" της γυναικας;

Το δικο μου που γραφει TPH/EUR,EUR/TPH ειναι πρωτοενεργοποιημενο με Πορτογαλικη sim;

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σου.

♥Lara♥2007♥2021♥
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη τιμή (ΤΡΗ) Σημαίνει ότι αυτη τη στιγμή ενεργο είναι το TPH. Πιθανότατα, με αυτο ενεργο δεν θα παίζουν και VoLTE/VoWiFi.

 

Από όσο θυμάμαι υπάρχει επιλογή για backup στο Samsung Account, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου ειναι ευκολο και γνωριζεις φυσικα, διαβασα τον παρακατω τροπο για αλλαγη σε EUR απο ITV και TPH αντιστοιχα:

 

1.Open your phone’s dialer and type the following code with your device IMEI number: *#272*IMEI number# (replace the red text with your device’s IMEI number).

2.You can find your phone’s IMEI number on the box your device came with. You can also get the IMEI number under Settings> About phone.

3.Having dialed “*#272*IMEI number#”, you’ll see a screen with the list of available CSC codes for your device.

4.Select the CSC that you want and tap the Install option

5.Your phone will reboot automatically.

6.Congrats! You’ve successfully changed the CSC on your Samsung Galaxy device.

Please note that performing the CSC change action will factory reset your phone.

Πηγη

 

Θεωρεις οτι ενέχει καποιον κινδυνο και ειναι ασφαλεστερο το factory reset με την SIM μεσα;

Ειναι βεβαια παλιο αρθρο (1/2019).

♥Lara♥2007♥2021♥
Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου εκανε το update σε one ui 2.5 στο galaxy a50 και δεν πηρε ολα τα features? οπως dex wife - password share και αλλα πολλα..

εχω δει βιντεο στο youtube και οι λειτουργιες αυτες υπαρχουν κανονικα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη τιμή (ΤΡΗ) Σημαίνει ότι αυτη τη στιγμή ενεργο είναι το TPH. Πιθανότατα, με αυτο ενεργο δεν θα παίζουν και VoLTE/VoWiFi.

 

Διαβάζοντας τα σχόλια είδα πως στο κινητό μου γράφει TPH, αγορασμένο απο ελληνικό κατάστημα. Εμφανίζονται τa VoLTE1 & 4G+ και λειτουργει το Wifi calling της Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αν σου ειναι ευκολο και γνωριζεις φυσικα, διαβασα τον παρακατω τροπο για αλλαγη σε EUR απο ITV και TPH αντιστοιχα:

 

1.Open your phone’s dialer and type the following code with your device IMEI number: *#272*IMEI number# (replace the red text with your device’s IMEI number).

2.You can find your phone’s IMEI number on the box your device came with. You can also get the IMEI number under Settings> About phone.

3.Having dialed “*#272*IMEI number#”, you’ll see a screen with the list of available CSC codes for your device.

4.Select the CSC that you want and tap the Install option

5.Your phone will reboot automatically.

6.Congrats! You’ve successfully changed the CSC on your Samsung Galaxy device.

Please note that performing the CSC change action will factory reset your phone.

Πηγη

 

Θεωρεις οτι ενέχει καποιον κινδυνο και ειναι ασφαλεστερο το factory reset με την SIM μεσα;

Ειναι βεβαια παλιο αρθρο (1/2019).

 

Δούλεψε αυτό; Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με samsung a71 που το αγόρασα απο Ελλάδα... αλλά προοριζόταν για Ιταλία, έτσι και εμένα αναφέρει ITV/EUR,EUR/ITV

Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβα να το κανω. Το τηλεφωνο παρουσιαζε και αλλο προβλημα (κανω αναφορα πιο πανω),

και πλεον βρισκεται στο service της Samsung απο την προηγουμενη Δευτερα, με κατασταση επισκευης, "αναμονη ανταλλακτικου".

Μου ειπαν ομως οτι θα το κανουν αυτοι, δλδ, την αλλαγη απο ITV σε EUR.

Αν δεν το κανουν θα δοκιμασω και τους 2 τροπους και θα σας πω.

♥Lara♥2007♥2021♥
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Πηρα το τηλεφωνο χτες απο τη Samsung, οι οποιοι κατι αλλαξαν μεσα, χωρις να μου πουν τι (δεν μας γραφουν οι τεχνικοι τι αλλαξαν και δεν ξερουμε ηταν οι απαντηση!!!!!!!!!).

Αντι να μου περασουν το EUR CSC, οπως μου ειχαν πει, αφησαν το ITV, περασαν τις Ιταλικες αναβαθμισεις

και φυσικα εσβησε η εφαρμογη του ραδιοφωνου.

Ασε που μου το εδωσαν με μπαταρια στο 0%

 

Ακολουθησα λοιπον τις οδηγιες του Πανου, και εκανα Factory reset με την sim της Cosmote μεσα.

Ξεκινωντας με ρωτησε (στα Ιταλικα) αν θελω να κρατησω τις ρυθμισεις του τηλεφωνου ή να τραβηξει τις ρυθμισεις του παροχου.

Επελεξα αυτο και αφου τελειωσε ειχα ενα ωραιοτατο EUR/EUR και με ραδιοφωνο.

Ευχαριστω πολυ τον Πανο και τα υπολοιπα μελη που βοηθησαν με αυτο.

 

Κανοντας επαναφορα απο το back up μεσω smart switch ειδα οτι σε καποιες εφαρμογες δεν περασε τις ρυθμισεις τους, απλα τις εγκατεστησε.

Ετσι πρεπει να γινεται;

♥Lara♥2007♥2021♥
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Πηρα το τηλεφωνο χτες απο τη Samsung, οι οποιοι κατι αλλαξαν μεσα, χωρις να μου πουν τι (δεν μας γραφουν οι τεχνικοι τι αλλαξαν και δεν ξερουμε ηταν οι απαντηση!!!!!!!!!).

Αντι να μου περασουν το EUR CSC, οπως μου ειχαν πει, αφησαν το ITV, περασαν τις Ιταλικες αναβαθμισεις

και φυσικα εσβησε η εφαρμογη του ραδιοφωνου.

Ασε που μου το εδωσαν με μπαταρια στο 0%

 

Ακολουθησα λοιπον τις οδηγιες του Πανου, και εκανα Factory reset με την sim της Cosmote μεσα.

Ξεκινωντας με ρωτησε (στα Ιταλικα) αν θελω να κρατησω τις ρυθμισεις του τηλεφωνου ή να τραβηξει τις ρυθμισεις του παροχου.

Επελεξα αυτο και αφου τελειωσε ειχα ενα ωραιοτατο EUR/EUR και με ραδιοφωνο.

Ευχαριστω πολυ τον Πανο και τα υπολοιπα μελη που βοηθησαν με αυτο.

 

Κανοντας επαναφορα απο το back up μεσω smart switch ειδα οτι σε καποιες εφαρμογες δεν περασε τις ρυθμισεις τους, απλα τις εγκατεστησε.

Ετσι πρεπει να γινεται;

Εγώ που ακολούθησα τις οδηγίες δε μου περνούσε με τπτ το back up έτσι αναγκάστηκα να μεταφέρω τις φακέλους του back up χειροκίνητα στο τηλέφωνο... έτσι φοβάμαι οτι κάποιοι φάκελοι είναι διπλοί... αλλά τεσπα...

Πάντως δουλεύει... αν και με βάζεις στο τριπάκι τώρα... να το κάνω και εγώ... για να μην έχω θέμα με σαβούρα φακέλους που ίσως πέρασα με το χέρι..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A50

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...