Jump to content

[S10 series] Διαθεσιμότητα & αγορά


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,

Ερωτηση, βλεπω σε διαφορα threads οτι μερικοι φιλοι αγορασαν συσκευες με τιμολογιο χωρις να πληρωσουν ΦΠΑ. Ρωτωντας φιλο μου που εχει μαγαζι μου ειπε οτι και με τιμολογιο ολα τα προιοντα τα πληρωνει με ΦΠΑ κανονικα και στο τελος του μηνα καποιο ποσο του ΦΠΑ περνιεται στα εξοδα.

 

Υπαρχει τροποσ να αγοραστει συσκευη 25% φτηνοτερα? Αν ναι τι μαγαζι πρεπει να εχει ο κατοχος του τιμολογιου και πως γινεται η πληρωμη?

 

Ευχαριστω πολυ

Πες στο φιλο σου πως εχει αλλαξει ο νομος για κινητα,ταμπλετ και λαπτοπ. Υπαρχει απαλαγη ΦΠΑ με τιμολογιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 338
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πες στο φιλο σου πως εχει αλλαξει ο νομος για κινητα,ταμπλετ και λαπτοπ. Υπαρχει απαλαγη ΦΠΑ με τιμολογιο.

 

Σ' ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Επίσης 20% φθηνότερα, Όχι 25

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Α νομιζα ηταν 24% το ΦΠΑ. Και παλι μια χαρα τιμη βγαινει. Για το Note 9 ενδιαφερομαι που αυτη τη στιγμη το βλεπω στα 600 απο αρκετα μαγαζια

Link to comment
Share on other sites

Α νομιζα ηταν 24% το ΦΠΑ. Και παλι μια χαρα τιμη βγαινει. Για το Note 9 ενδιαφερομαι που αυτη τη στιγμη το βλεπω στα 600 απο αρκετα μαγαζια

 

Οταν μπαινει φπα η τιμη αυξάνεται 24% αλλα για να παρουμε την αρχικη τιμη μειώνουμε 19% οχι 24. π.χ. 10,00 αξία με φπα 24% 12,40 για να παω απο το 12,40 στο 10,00 παλι ειναι -19% περίπου.

Link to comment
Share on other sites

το αγόρασα και εγώ το S10 από γερμανό εχθές. Τελική τιμή 636 ευρώ. Αφαίρεσαν κουπονι + ΦΠΑ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το αγόρασα και εγώ το S10 από γερμανό εχθές. Τελική τιμή 636 ευρώ. Αφαίρεσαν κουπονι + ΦΠΑ.

 

Εκεί που θα έπρεπε να ήταν η τιμή απτην αρχή χωρίς κουπόνια κτλ.

Με υγεία να το χαρείς εμένα το μόνο που με στεναχωρεί είναι οι νυχτερινές κ. Γιαυτό το σκέφτομαι

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με πήραν τηλέφωνο από Public να με ρωτήσουν αν με ενδιαφέρει ακόμη η προπαραγγελία. Θα παραλάβουν στο τέλος της επόμενης εβδομάδας και θα μας ενημερώσουν με sms.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Πες στο φιλο σου πως εχει αλλαξει ο νομος για κινητα,ταμπλετ και λαπτοπ. Υπαρχει απαλαγη ΦΠΑ με τιμολογιο.

 

Δηλαδή φίλε μου αν πω σε έναν φίλο που έχει ενα κατάστημα να το πάρω με τιμολόγιο στο όνομα του δεν θα έχει καμία επιβάρυνση;

Παίζει ρόλο τι κατάστημα έχει;

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή φίλε μου αν πω σε έναν φίλο που έχει ενα κατάστημα να το πάρω με τιμολόγιο στο όνομα του δεν θα έχει καμία επιβάρυνση;

 

Παίζει ρόλο τι κατάστημα έχει;

 

 

 

Καμία επιβάρυνση.....

 

Απλά επαγγελματικό ΦΠΑ και τπτ άλλο....

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Και η αφαίρεση του ΦΠΑ γίνεται επιτόπου στο κατάστημα κατά την πληρωμή; Ανεξαρτήτου τύπου επιχείρησης έτσι?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το τιμολόγιο να ξέρετε μπορεί σε ένα έλεγχο να δημιουργήσει πρόβλημα σε αυτόν που σας κάνει χάρη.

Μπορεί και αυτός να γλιτώνει ένα 22% ως έξοδο στα βιβλία του αλλα

αποτελεί πάγιο για την επιχείρηση δεν είναι εμπόρευμα , πρέπει να υπάρχει στην κατοχή του αν του ζητηθεί σε ένα έλεγχο και αν όχι να δικαιολογήσει την έλλειψη είτε με τιμολόγιο πώλησης σε άλλη επιχείρηση σαν πάγιο , είτε με πρωτόκολλο καταστροφής αν ισχυριστεί πως το έχασε κλπ, ή πώληση σε ιδιώτη με χαρτόσημο 3.6%

Μάλιστα στην περίπτωση πώλησης πάγιου γενικά εντός πενταετίας πρέπει να επιστρέψεις / συμψηφισεις τον ΦΠΑ που γλίτωσες αναλογικά στο έτος πώλησης (πενταετής διακανονισμός)

ΜΗΝ ΠΡΗΖΕΤΕ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ ΛΟΙΠΟΝ ΑΛΛΟ!

 

Sent from my PRO 6 Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το αγόρασα και εγώ το S10 από γερμανό εχθές. Τελική τιμή 636 ευρώ. Αφαίρεσαν κουπονι + ΦΠΑ.

 

Μια ερώτηση, το κουπόνι πρέπει στο όνομα/κινητό της επιχείρησης που θα κοπεί το τιμολόγιο ή δεν παίζει ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, το κουπόνι πρέπει στο όνομα/κινητό της επιχείρησης που θα κοπεί το τιμολόγιο ή δεν παίζει ρόλο;

 

 

 

Ανώνυμη η εξαργυρωση του....προχωράς κανονικα

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Οταν μπαινει φπα η τιμη αυξάνεται 24% αλλα για να παρουμε την αρχικη τιμη μειώνουμε 19% οχι 24. π.χ. 10,00 αξία με φπα 24% 12,40 για να παω απο το 12,40 στο 10,00 παλι ειναι -19% περίπου.
Αν θελεις να κάνεις αποφορολόγηση διαιρείς το ποσό με το 1.24.

 

12.4:1.24- 10

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το τιμολόγιο να ξέρετε μπορεί σε ένα έλεγχο να δημιουργήσει πρόβλημα σε αυτόν που σας κάνει χάρη.

Μπορεί και αυτός να γλιτώνει ένα 22% ως έξοδο στα βιβλία του αλλα

αποτελεί πάγιο για την επιχείρηση δεν είναι εμπόρευμα , πρέπει να υπάρχει στην κατοχή του αν του ζητηθεί σε ένα έλεγχο και αν όχι να δικαιολογήσει την έλλειψη είτε με τιμολόγιο πώλησης σε άλλη επιχείρηση σαν πάγιο , είτε με πρωτόκολλο καταστροφής αν ισχυριστεί πως το έχασε κλπ, ή πώληση σε ιδιώτη με χαρτόσημο 3.6%

Μάλιστα στην περίπτωση πώλησης πάγιου γενικά εντός πενταετίας πρέπει να επιστρέψεις / συμψηφισεις τον ΦΠΑ που γλίτωσες αναλογικά στο έτος πώλησης (πενταετής διακανονισμός)

ΜΗΝ ΠΡΗΖΕΤΕ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ ΛΟΙΠΟΝ ΑΛΛΟ!

 

Sent from my PRO 6 Plus using Tapatalk

 

Εκτος του οτι εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο, εκτος του οτι ο νομος ειναι ετσι, αδερφε, ζειτε στην Ελλαδα κ αυτα δεν υπαρχουν δυστυχως.. Ειδικα για κατι τετοιο... Καλα τα λες ξαναλεω, αλλα δεν θα συμβεί σε κανεναν για ενα κινητο η ταμπλετ...τωρα για μεγαλυτερης αξιας πραγματα (οπως επιπλωση σπιτου μεγαλης αξιας, για λογαριασμο ομως εταιριας) εχει συμβεί σε μενα ελεγχος οποτε ναι.... Σε καταλαβαίνω!

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάποιος να μου πεί αν γίνει αγορά με πλάνο δόσεων κοτσωβολος μπορεί να γίνει αποφορολογιση και το ποσό που προκύπτει να περαστεί με άτοκες δόσεις;έχουν μια προσφορα με -150 ευρώ με πλανο δοσεων κοτσωβολος ατοκες...
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάποιος να μου πεί αν γίνει αγορά με πλάνο δόσεων κοτσωβολος μπορεί να γίνει αποφορολογιση και το ποσό που προκύπτει να περαστεί με άτοκες δόσεις;έχουν μια προσφορα με -150 ευρώ με πλανο δοσεων κοτσωβολος ατοκες...

 

Μιας και αφορα δοσεις απο συγκεκριμενη αλυσιδα,καλυτερα μιλα με τον ιδιο τον Κωτσοβολο να στα πουν αναλυτικα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αφορα δοσεις απο συγκεκριμενη αλυσιδα,καλυτερα μιλα με τον ιδιο τον Κωτσοβολο να στα πουν αναλυτικα.

 

Στο Γερμανό που ρώτησα γίνονται όλα αυτά που ρωτάς αλλά κ στον κωτσοβολο που πήγα δεν είδα να υπάρχει κάποιο κόλλημα...

Επισης μπορείς να βάλεις δόσεις στο όνομα σου κ ας δώσεις επαγγελματικό αφμ.. Να πάρουν τα λεφτά τους νοιάζει... Κ ας είναι διαφορετικά ονόματα στις δόσεις κ άλλη στο επαγγελματικό αφμ......

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάποιος να μου πεί αν γίνει αγορά με πλάνο δόσεων κοτσωβολος μπορεί να γίνει αποφορολογιση και το ποσό που προκύπτει να περαστεί με άτοκες δόσεις;έχουν μια προσφορα με -150 ευρώ με πλανο δοσεων κοτσωβολος ατοκες...

 

ναι το εκανα περσυ με την αγορα s9+

Link to comment
Share on other sites

το αγόρασα και εγώ το S10 από γερμανό εχθές. Τελική τιμή 636 ευρώ. Αφαίρεσαν κουπονι + ΦΠΑ.

 

Τι είναι το κουπόνι ρε παιδιά και ποτέ το δικαιούσαι ?

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το κουπόνι ρε παιδιά και ποτέ το δικαιούσαι ?

 

Λογικα ειναι καποιος εκπτωτικος κωδικος που δινεται σε συγκεκριμενα ατομα.

 

Για παραδειγμα στο Πλαισιο εχει κουπονι GalaxyS10 που αναλογα το μοντελο ριχνει την τιμη μεχρι 200ευρω(στο ακριβοτερο S10+ 1tb),στο S10e μολις 50ευρω κατω στο φθηνοτερο μοντελο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.....κανενα εμπιστο μαγαζι ιντερνετικο για το S10E παιδια μηπως γνωριζεται...?ευχαριστω....

 

https://www.skroutz.gr/s/17447995/Samsung-Galaxy-S10e-Dual-128GB.html

 

Το Drele απο αυτα που ειναι τα πιο φθηνα αλλιως μετα το phonegallery.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μήπως γνωρίζει κανείς για πιο λόγο υπάρχουν αυτές οι διαφορές τιμής στο Samsung S10 k Samsung S10 dual στα καταστήματα Skroutz?

Υπάρχει κάποια διαφορά χαρακτηριστικών ή προδιαγραφών?

Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό με το τιμολόγιο να ξέρετε μπορεί σε ένα έλεγχο να δημιουργήσει πρόβλημα σε αυτόν που σας κάνει χάρη.

Μπορεί και αυτός να γλιτώνει ένα 22% ως έξοδο στα βιβλία του αλλα

αποτελεί πάγιο για την επιχείρηση δεν είναι εμπόρευμα , πρέπει να υπάρχει στην κατοχή του αν του ζητηθεί σε ένα έλεγχο και αν όχι να δικαιολογήσει την έλλειψη είτε με τιμολόγιο πώλησης σε άλλη επιχείρηση σαν πάγιο , είτε με πρωτόκολλο καταστροφής αν ισχυριστεί πως το έχασε κλπ, ή πώληση σε ιδιώτη με χαρτόσημο 3.6%

Μάλιστα στην περίπτωση πώλησης πάγιου γενικά εντός πενταετίας πρέπει να επιστρέψεις / συμψηφισεις τον ΦΠΑ που γλίτωσες αναλογικά στο έτος πώλησης (πενταετής διακανονισμός)

ΜΗΝ ΠΡΗΖΕΤΕ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ ΛΟΙΠΟΝ ΑΛΛΟ!

 

Sent from my PRO 6 Plus using Tapatalk

 

Ο ΦΠΑ δεν αποδίδεται καθόλου ή πρέπει να αποδοθεί από εμένα ως ελεύθερο επαγγελματία απευθείας?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μήπως γνωρίζει κανείς για πιο λόγο υπάρχουν αυτές οι διαφορές τιμής στο Samsung S10 k Samsung S10 dual στα καταστήματα Skroutz?

Υπάρχει κάποια διαφορά χαρακτηριστικών ή προδιαγραφών?

 

Ναι υπαρχει.

 

Το μονοκαρτο δεν εισαγεται επισημα στην χωρα μας,εξου γιατι το εχουν και λιγοτερα καταστηματα που λογικα θα το φερνουν απο εξωτερικο. Κατα τα αλλα ιδια ειναι και προφανως και δεν αξιζει σαν αγορα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S10 series] Διαθεσιμότητα & αγορά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...