Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα τελικά προχώρησα στην παραγγελία του Hitachi70ppa. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Θα επιστρέψω με review. Μια τελευταία ερώτηση όμως.

Γιατί αφού το-Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE έχει 24243 BTU/h λέμε ότι είναι 7,1kW ενω το Hitachi RAK-70PPA / RAC-70WPA που έχει ψύξη 27304 BTU/h λέμε ότι είναι 7,0kW???

:!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

 

Αναμένοντας το P1000...

Link to comment
Share on other sites

@equi Για το budget σου, η καλύτερη πρόταση είναι το Toyotomi Akira Premium GAN/GAG-A70IVL

 

@Αrkas Είναι λάθος των καταστημάτων. Συγκεκριμένα το εύρος απόδοσης σε ψύξη είναι 1,5 - 8 kW (5.119-27.304 ΒΤU/h), όμως η ονομαστική του απόδοση είναι 7 kW.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ζω σε ενα παλαιο σπιτι 115τμ που χτιστικε το 1940 περιπου(χοντρα ντουβαρια),με παλαια ξηλινα κουφωματα(αρκετες απωλειες) και ψηλο ταβανι περιπου 3,6 μετρα.σκεφτομαι να βαλω κλιματιστικο τοσο για ζεστη οσο και για ψυξη στο σαλονι που ειναι περιπου τα 35 τμ.μπορειτε να μου προτεινετε καποιο?σκεφτηκα το hitachi rak 70 που ειναι μεγαλο και ισως πιασει και τα δυο μικρα υπνοδωματια(απο 8τμ) που ειναι διπλα απο το σαλονι και εχουν μεγαλες πορτες

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το σαλόνι ογκομετρικά ισοδυναμεί με χώρο κάλυψης 52,5 m² στο τυπικό ύψος των 2,4 m. Λόγω της παλαιότητας της κατασκευής και των απωλειών θα χρειαστεί όντως κλιματιστικό 7 kW (~24000 BTU/h). Δυστυχώς τα δωμάτια προσθέτουν συνολικά 24 m² με τις ίδιες συνθήκες, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μπορείς με ένα κλιματιστικό να καλύψεις και αυτά. Εφόσον, από ό,τι αντιλαμβάνομαι, το κάθε ένα εξ'αυτών απομονώνεται από το σαλόνι με δική του πόρτα, η μόνη λειτουργική λύση είναι να τοποθετηθεί ένα 2,5 kW (~9000 BTU/h) κλιματιστικό σε κάθε ένα από αυτά.

 

Αν το κλιματιστικό των 7 kW κληθεί να καλύψει ισοδύναμο χώρο 76,5 m² με υψηλές απώλειες, αφενός δεν θα επιτευκτεί ποτέ το ζητούμενο αποτέλεσμα στο κλίμα του χώρου και αφετέρου η κατανάλωση θα εκτιναχθεί σε δυσθεώρατα επίπεδα, καθώς μιλάμε για μεγάλης ισχύος σύστημα.

 

Η λύση της τοποθέτησης 2 κλιματιστικών των 5 kW (~18000 BTU/h) στο σαλόνι με επιφύλαξη μπορεί να αποδειχθεί πιο πρόσφορη. Όμως αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και μόνο ένας μηχανολόγος μηχανικός κατόπιν αυτοψίας θα μπορέσει να βγάλει το σωστό πόρισμα.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

βεβαίως μπορώ, για χώρο 45 τμ (σαλόνι κουζίνα) με τέσσερεις μπαλκονόπορτες (οι μισοί τοίχοι με μπαλκονόπορτες) και ύψος 2,8 προτείνεις 22000 ή 24000? τα αλλουμήνια είναι καινούργια διπλά τζάμια. και ποιό είναι το καλύτερο ανεξαρτήτως χρημάτων για vfm? και αν μπορείς να μου προτείνεις και ένα 9000 για κρεβατοκάμαρα 12 τμ.

είδα αυτά http://vimaxgr.com/product/1931/hitachi-rak-25pxb-rac-25wxb-akebono-2014.html

http://oftinos.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.product_details&category_id=39&flypage=flypage.tpl&manufacturer_id=1&product_id=5480&Itemid=178

 

υπάρχουν καλύτερες επιλογές κατά την γνώμη σου, ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Eίσαι στο όριο μεταξύ 6 και 7 kW. Aν η μόνωση είναι καλή και ο προσανατολισμός ευνοϊκός τότε καλύπτεται ο χώρος με 6 kW, αλλιώς χρειάζεται 7 kW (~24000 BTU/h).

 

To καλύτερο σύστημα δεν είναι απαραιτήτως και το vfm. Στα 7 kW δύο είναι καλύτερες οι επιλογές:

 

-Hitachi RAK-70PPA / RAC-70WPA

-Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE

 

Τι budget διαθέτεις για το 2,5 kW (~9000 BTU/h);

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα την γνώμη σας για την τοποθετηση κλιματιστικου σε χώρο 40τ.μ ορθογώνιας διάταξης, με ύψος 2,70μ, στη ν. Πεντέλη με μπατζετ γύρω στα 1000€.

 

Ευχαριστώ.

Μισώ τη ζέστη και την αριστερά!
Link to comment
Share on other sites

Eίσαι στο όριο μεταξύ 6 και 7 kW. Aν η μόνωση είναι καλή και ο προσανατολισμός ευνοϊκός τότε καλύπτεται ο χώρος με 6 kW, αλλιώς χρειάζεται 7 kW (~24000 BTU/h).

 

To καλύτερο σύστημα δεν είναι απαραιτήτως και το vfm. Στα 7 kW δύο είναι καλύτερες οι επιλογές:

 

-Hitachi RAK-70PPA / RAC-70WPA

-Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE

 

Τι budget διαθέτεις για το 2,5 kW (~9000 BTU/h);

 

καλύτερο είναι το Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE ή το Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE ? ποιότητα κατασκευής, οικονομία ψύξης κτλ?

το budget είναι γύρω στο 700 ευρώ για το 9άρι, πάλι με ενδειαφέρει η οικονομία ψύξης και ποιοτητα κατασκευής, θενκς για τις τόσο άμεσες απαντήσεις!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλύτερο είναι το Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE ή το Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE ? ποιότητα κατασκευής, οικονομία ψύξης κτλ?

το budget είναι γύρω στο 700 ευρώ για το 9άρι, πάλι με ενδειαφέρει η οικονομία ψύξης και ποιοτητα κατασκευής, θενκς για τις τόσο άμεσες απαντήσεις!!

 

 

Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE ή το Mitsubishi SRK/SRC-71ZK-S εννοούσα

Link to comment
Share on other sites

@giannakou Το Electric και το αδελφό Heavy Industries δεν διαφέρουν ιδιαίτερα. Το Electric υπερέχει ελαφρώς στην απόδοση/οικονομία.

 

Στα €700 η καλύτερη πρόταση στα 2,5 kW είναι το Panasonic Etherea CS/CU-E9QKEW

 

@Alex1s85 Για το χώρο σου θα σε καλύψει οριακά (εξαρτάται τη μόνωση, προσανατολισμό κα) σύστημα 5 kW (~18000 BTU/h). Έως τα €1000 η καλύτερη πρόταση είναι το Hitachi Perfomance RAK-50PPB/RAC-50WPB.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@giannakou Το Electric και το αδελφό Heavy Industries δεν διαφέρουν ιδιαίτερα. Το Electric υπερέχει ελαφρώς στην απόδοση/οικονομία.

 

Στα €700 η καλύτερη πρόταση στα 2,5 kW είναι το Panasonic Etherea CS/CU-E9QKEW

 

@Alex1s85 Για το χώρο σου θα σε καλύψει οριακά (εξαρτάται τη μόνωση, προσανατολισμό κα) σύστημα 5 kW (~18000 BTU/h). Έως τα €1000 η καλύτερη πρόταση είναι το Hitachi Perfomance RAK-50PPB/RAC-50WPB.

 

τελευταία ερώτηση, εσύ ποιό θα επέλεγες από τις προτάσεις σου? και το ethera είναι καλύτερο από το hitachi που σου έστειλα? το τελευταίο έχει SEER 8.5 και scop 4.7? πολλά θενκς!

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο Hitachi είναι παραεισαγωγή, καθώς δεν κυκλοφορεί επίσημα στην Ελλάδα. Από όσο γνωρίζω η αντιπροσωπεία δεν καλύπτει παραεισαγωγές, μπορείς όμως να τους ρωτήσεις σχετικά.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ gnt,

 

Αυτό που παρέλειψα να προσθέσω είναι ότι ο χώρος θα ανοίξει μελλοντικά και θα γίνει γύρω στα 55 τετραγωνικά και εχει θερμοπροσοψη και νέα ενισχυμένα κουφώματα αλουμινίου. Οπότε αν πήγαινα σε παραπάνω btu πάλι hitachi θα προτείνες;

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μελλοντικά εννοώ σε ορίζοντα πενταετίας αλλά μιας και θα το πάρω να με καλύψει και τότε!

Μισώ τη ζέστη και την αριστερά!
Link to comment
Share on other sites

Για 55 m² μιλάμε πλέον για 7 kW σύστημα. Το θέμα είναι ότι αν βάλεις στο χώρο σου τώρα 7 kW κλιματιστικό, η απόδοση θα είναι αρκετά χαμηλή καθώς έχεις υπερδιαστασιολογήσει περίπου 2 kW, όσο άλλο ένα κλιματιστικό δηλαδή. Μια λύση (που εξαρτάται από τις συνθήκες του χώρου και γενικά θέλει μελέτη από μηχανολόγο μηχανικό) είναι η τοποθέτηση σε συγκεκριμένο σημείο μιας δεύτερης μονάδας 2,5 kW, ώστε να καλύπτεται πλήρως ο χώρος όταν λειτουργούν ταυτόχρονα.

 

@giannakou Το Hitachi είναι ελαφρώς ανώτερο από το Mitsubishi.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Ψάχνω και εγώ για 2 air condition για χώρο με τις ακόλουθες προδιαγραφές

 

Παλιά πολυκατοικία με παλιά κουφώματα.

13,3 τ.μ σαλόνι + 6,4 χολ(δεν μπορεί να απομονωθεί)

Δωμάτιο 13 τ.μ

το ταβάνι είναι στα 2,7μ

 

έχω καταλήξει σε αυτά τα 2 μοντέλα

http://www.skroutz.gr/s/4861855/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-28ZR.html?keyphrase=Toyotomi+TRN+TRG+28ZR για δωμάτιο

http://www.skroutz.gr/s/4861862/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-35ZR.html?keyphrase=Toyotomi+TRN+TRG+35ZR για σαλόνι με χολ.

 

Μπορώ να πάω σε κάτι φθηνότερο στα αντίστοιχα btu η δεν θα ήταν καλή κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά κατέληξες στο ότι χρειάζεσαι 2,5 kW για το υπνοδωμάτιο και 3,5 kW για το σαλόνι.

 

Τα Toyotomi Izuru είναι vfm στις κατηγορίες τους. Αν το budget σου το επιτρέπει, οι αμέσως καλύτερες επιλογές είναι τα Hitachi RAS/RAC-S10HB και RAS/RAC-S14HΒ.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά κατέληξες στο ότι χρειάζεσαι 2,5 kW για το υπνοδωμάτιο και 3,5 kW για το σαλόνι.

 

Τα Toyotomi Izuru είναι vfm στις κατηγορίες τους. Αν το budget σου το επιτρέπει, οι αμέσως καλύτερες επιλογές είναι τα Hitachi RAS/RAC-S10HB και RAS/RAC-S14HΒ.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δυστυχώς δεν μπορώ να ανέβω bugdet και για τα συγκεκριμένα toyotomi έχω υπερβεί το bugdet αλλά εφόσον είναι vfm συμφέρουν. Θέλω να ρωτήσω και κάτι ποιο τεχνικό που με προβληματίζει όσο αφορά την εγκατάσταση, η μοναδα με τα 12000 btu θα πάει στο σαλόνι το οποίο έχει μια ασφάλεια στον πίνακα c10 θα το αντέξει; Παράλληλα υπάρχουν στο σαλόνι μεγάλη plasma και υπολογιστής.

Αντίστοιχα στο δωμάτιο που θα μπει το 9000 υπάρχει μια ασφάλεια c16 αλλά εκεί πέφτει το ψυγείο και άλλος υπολογιστής πιστεύετε ότι θα υπάρξει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

O κατασκευαστής συνιστά και για τα δυο συστήμα 16 A ασφάλεια. Με το 2,5 kW δεν θα έχεις πρόβλημα, με το 3,5 kW ίσως υπάρξει. Καλύτερα να συμβουλευτείς έναν ηλεκτρολόγο.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

O κατασκευαστής συνιστά και για τα δυο συστήμα 16 A ασφάλεια. Με το 2,5 kW δεν θα έχεις πρόβλημα, με το 3,5 kW ίσως υπάρξει. Καλύτερα να συμβουλευτείς έναν ηλεκτρολόγο.

 

ευχαριστώ για την βοήθεια σας.Θα ήταν εύκολο να μου στέλνατε τα στοιχεία του τεχνικού που έκανε την εγκατάσταση σε εσάς μέσω πμ?(εφόσον είναι για αθηνα βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

 

To καλύτερο σύστημα δεν είναι απαραιτήτως και το vfm. Στα 7 kW δύο είναι καλύτερες οι επιλογές:

 

-Hitachi RAK-70PPA / RAC-70WPA

-Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE

 

Ψάχνω και εγώ 24άρι inverter και θα πρόσθετα τα:

Mitsubishi Heavy SRK/SRC-71ZK-S

Panasonic CS-E24QKEW/CU-E24QKE ETHEREA

 

Βάσει προδιαγραφών θα προτιμούσα το hitachi αλλα επείδη έχω ένα Hitachi RAS/RAC 10EX3 πενταετίας με λίγες ώρες που χάλασε(δεν γυρίζει στην ψύξη, 2 βδομάδες προσπαθούν να το φτιάξουν και τώρα δουλεύει με πατέντα μόνο ψύξη!), έχει κλονιστει η εμπιστοσύνη μου στο εργοστάσιο.

Το panasonic, παρά την τσιμπημένη τιμή του, φαίνεται το πιό προηγμένο και το μοναδικό με ιονιστή. Με ενδιαφέρει η όσον το δυνατόν καλύτερη ατμόσφαιρα.

Από τα Mitsubishi πέρυσι διάλεγα το SRK αλλά φέτος πάω πρός το electric, μάλλον λόγω του πιό "ευγενούς" χαρακτήρα του!

Θα ήθελα τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω και εγώ 24άρι inverter και θα πρόσθετα τα:

Mitsubishi Heavy SRK/SRC-71ZK-S

Panasonic CS-E24QKEW/CU-E24QKE ETHEREA

 

Βάσει προδιαγραφών θα προτιμούσα το hitachi αλλα επείδη έχω ένα Hitachi RAS/RAC 10EX3 πενταετίας με λίγες ώρες που χάλασε(δεν γυρίζει στην ψύξη, 2 βδομάδες προσπαθούν να το φτιάξουν και τώρα δουλεύει με πατέντα μόνο ψύξη!), έχει κλονιστει η εμπιστοσύνη μου στο εργοστάσιο.

Το panasonic, παρά την τσιμπημένη τιμή του, φαίνεται το πιό προηγμένο και το μοναδικό με ιονιστή. Με ενδιαφέρει η όσον το δυνατόν καλύτερη ατμόσφαιρα.

Από τα Mitsubishi πέρυσι διάλεγα το SRK αλλά φέτος πάω πρός το electric, μάλλον λόγω του πιό "ευγενούς" χαρακτήρα του!

Θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

Εχω το Hitachi RAS D10EX2 και ειχα το hitachi RAS D14EX (το οποιο αντικατεστησα με το επισης Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA λογο λαθους διαστασιολογησης που ειχα κανει )

Το D10EX2 απο το 2006 δουλευει κυριολεκτικα non stop ολα τα καλοκαιρινα βραδια (παντα μα παντα) και το ατιμο δεν εχει κανει κιχ.

Το δε RAS D14EX δουλευε ασταματητα απο το 2006 εως το 2013 χωρις επισης κανενα θεμα (το πουλησα σε συναδελφο).

 

Γνωμη μου, απλα ησουν ατυχος με το 10EX3. Απο περιεργεια, τι ακριβως εχει παθει και πως καταφερνεις και το δουλευεις?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα ένα panasonic etherea 9αρι. Μέχρι τώρα απογοήτευση. Σε σχέση με το toshiba daisekai πενταετίας απλά δεν πιάνει μία ίσον αφορά την inverter λειτουργία. Στα ίδια συμπεράσματα κατέληξε και ένας φίλος που βάλαμε μαζί.

 

Στο κυρίως θέμα. Κατά την λειτουργία του βγάζει μια άσχημη μυρωδιά. Έχει κανείς ιδέα που οφείλεται ;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την βοήθεια σας.Θα ήταν εύκολο να μου στέλνατε τα στοιχεία του τεχνικού που έκανε την εγκατάσταση σε εσάς μέσω πμ?(εφόσον είναι για αθηνα βέβαια)

 

Θα μπορούσα να έχω και εγώ τα στοιχεία του τεχνικού σε πμ? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αφού πέρισυ διάβασα καμια 150αριά σελίδες από το θέμα και τελικά δεν προχώρησα στην εγκατάσταση, έρχομαι φέτος να ρωτήσω αν αυτά που έχω στο μυαλό μου είναι καλή επιλογή.

 

Διαμέρισμα '80, 1ου ορόφου με καινούρια μόνωση πιλωτής ( 10cm Dow) και καινούρια κουφώματα.

 

Δωμάτιο 8.24m² (ένας τοίχος εξωτερικός με μπαλκονόπορτα, προσανατολισμού Δυτικού )

και

Δωμάτιο 13.06m² ( 2 τοίχοι εξωτερικοί, ένας χωρίς άνοιγμα προέκταση του προηγούμενου και ο άλλος Βορεινός με μπαλκονόπορτα)

 

Τα 2 δωμάτια έχουν ίδιο ύψος 2.85m και έχω κατα νου αυτά τα 2 :

 

-Toshiba / RAS B10N3KV2-E / RAS 10N3AV2-E - Suzumi Plus

-Toshiba / RAS Β13N3KV2-E / RAS 13N3AV2-E - Suzumi Plus

 

Σκέφτομαι το 10ρι για το μικρό δωμάτιοο και το 13ρι για το μεγάλο.

 

1) Είναι καλή η επιλογή, είναι αποδοτικά/ποιοτικά μηχανήματα ? Έχω σε άλλο σπίτι 18ρι Toshiba Ιnverter παλαιότερο και είμαι αρκετά ευχαριστημένος και από ποιότητα και από απόδοση.

 

2) Δεδομένου ότι θα με ενδιέφερε ίσως η χρήση τους σε άλλο σπίτι αργότερα, θα είχε νόημα η αγορά 2x 13ΚΒtu αντί για ένα 10ρι και ένα 13ρι, μιας και έχουν 70 ευρώ διαφορά στην τιμή ? Η υπερ-διαστασιολόγηση ίσως να έχει νόημα γιατί ενδέχεται να δουλεύει πιο αποδοτικά, αλλά και πάλι χωρίς περαιτέρω στοιχεία για το μηχάνημα, μπορεί η υπο-λειτουργία του 13ριού στο μικρό δωμάτιο να το θέσει εκτός αποδοτικής λειτουργίας ?

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την όποια βοήθεια!!!

Edited by felix_w

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το toshiba avant 16αρι, αλλα δε σταματαει ποτε να δουλευει.. Δεν εχω εμπειρια απο inverter. Κανονικα δεν επρεπε να σταματαει οταν πιανει την επιθυμητη θερμοκρασια; Το εβαλα ακομα και στους 28 βαθμους κελσιου, αλλα παλι δουλευει συνεχως. Ο Χωρος ειναι λιγοτερος απο 32τ.μ

 

Θελει καποια ρυθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα ήθελα την γνώμη σας για 2 κλιματιστικα που σκεφτομαι να αγορασω.

Το ενα ειναι το Mitsubishi Heavy SRK/SRC-25ZJ-S και προοριζεται για την κρεβατοκαμαρα 12τμ με 1 εξ. τοιχο και το αλλο Mitsubishi SRC35ZJX SRK35ZJX με ιονιστη για το σαλονι 25τμ.

Θα τα χρησιμοποιησω μονο για ψυξη. Το σπιτι εχει πολυ καλα κουφωματα με διπλα τζαμια. Χωρις καποια ιδιαίτερη μονωση μιας που ειναι χτισμενο το 1978 το σπιτι δεν γινεται αποπνικτικό το καλοκαιρι οπως αλλα. Φυσικα χρησιμοποιω καθημερινα κλιματιστικο τωρα που εχει πολυ ζεστη. Εχω και καποιες αποριες. Ισχυει οτι αν δουλευει κλιματιστικο ταυτοχρονα με καποιον υγραντηρα το κλιματιστικο μπερδευει τις συνθηκεσ? Καπου αναφερθηκε στο θεμα οτι στα daikin ο υγραντηρας λειτουργει μονο στην θερμανση υπο συνθηκες. Ποια αλλη εταιρια εχει μοντελα με υγραντηρα? Βρηκα το Haier AS09QS2ERA. Γνωριζετε αν ειναι αποδοτικο και αξιοπιστο? Ευχαριστω!!!! :)

Edited by giotavan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...