Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

, αξίζει το 24αρι panasonic etherea τα 4-5 κατοσταρικα παραπανω ή το mitsubishi θα με καλύψει στην ποίοτητα του αέρα?

Gnt κάποια άποψη εδώ?

Link to comment
Share on other sites

@giotavan Τα φίλτρα nanoe-G που υπάρχουν στα high-end Panasonic έχουν εξαιρετική αντιαλλεργική δράση. Για αντίστοιχου επιπέδου αποτέλεσμα θα πρέπει να δεις τις ναυαρχίδες των Μitsubishi Electric και Ηeavy Industries (FHxxVE και SRKxxZMX-S (2014) - SRKxxZJX-S (2013)) και των Hitachi και Daikin (με τιμές που κυμαίνονται άνω των €1200).

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα ταυτόχρονης λειτουργίας ιονιστή και κλιματιστικής μονάδος εκτός ειδικών περιπτώσεων που σπάνια αφορούν οικιακή χρήση. Ο ιονιστής πρέπει να τοποθετηθεί αντιδιαμετρικά της εσωτερικής μονάδος. Όλα τα Mitsubishi εκτός των entry-level μοντέλων έχουν εξωτερικό αισθητήρα θερμοκρασίας και οι ναυαρχίδες έχουν και υγρασίας.

 

Τελεια. Ευχαριστω πολυ. Διαβασα σχεδον ολο το thead οποτε δεν εχω πλεον αποριες. Σιγουρα θα βαλω το πανασονικ αργοτερα στο παιδικο μιας που προταθηκε πολλες φορες για μωρα!! Τι σημαινει entry level???

Link to comment
Share on other sites

@pgetsopoulos Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως η χρήση, η τοποθεσία, η μόνωση κα. Για παράδειγμα, σε ένα καλά μονωμένο σπίτι στην Αττική και με χρήση μόνο για ψύξη, τότε η απόσβεση θα αργήσει πολύ να επιτευχθεί. Αν όμως υπάρχει ισχνή μόνωση (κατά συνέπεια αυξημένες απώλειες) και χρησιμοποιείται και για θέρμανση, τότε η απόσβεση είναι αρκετά γρήγορη.

 

@birbilis Μπορεί το Etherea να είναι κορυφαίο σε ποιότητα παραγόμενου αέρα, αλλά σε καμία περίπτωση το Mitsubishi δεν υστερεί στον τομέα αυτόν. Επιπροσθέτως, το Mitsubishi Electric MSZ-GF71VE είναι πιο αποδοτικό/οικονομικό τόσο σε ψύξη όσο και σε θέρμανση, ενώ το αδελφό Heavy Industries SRK-71ZKS κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα με το Etherea (για την ακρίβεια το Etherea είναι ελάχιστα πιο αποδοτικό σε ψύξη, ενώ το Heavy ελάχιστα πιο αποδοτικό σε θέρμανση).

 

@giotavan Εntry-level σημαίνει το βασικό/εισαγωγικό μοντέλο σε μια γκάμα προϊόντων. Στο άλλο άκρο βρίσκονται οι high-end προτάσεις ή αλλιώς οι ναυαρχίδες.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αττική αλλά πρώτος όροφος με πιλοτη και αρκετά κακή μόνωση στα παράθυρα... Αλλά χρήση μόνο για ψύξη (όλο το καλοκαίρι σχεδόν κάθε

μέρα μεσημέρι και βράδυ αρκετές ώρες)

 

Ευχαριστώ :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

@ela002 O συντονισμός οφείλεται είτε σε κακή συναρμογή, είτε σε έλλειψη ελαστικών ή αφρώδους υλικού βάσεων που λογικά θα έπρεπε να υπάρχουν.

 

Εννοείς να έχει κάνει λάθος το συνεργείο που έκανε την εγκατάσταση ή να έχει κάποιο πρόβλημα κατασκευαστικό ; Πάντως και το καπάκι των φίλτρων είναι πολύ λεπτό καμια σχέση με όσα άλλα κλιματιστικά έχω δει. Έχει δύο κλιπς στα άκρα και στο μέσο δεν έχει τίποτα. Αν το συγκρίνω με π.χ. toshiba φαίνεται της πλάκας.

Edited by ela002
Link to comment
Share on other sites

@pgetsopoulosΤο Panasonic ήταν πολύ καλό σύστημα στην εποχή του. Αν επρόκειτο για κάποιο Τier 2/3 σύστημα, τότε ίσως να το σκεφτόσουν. Όσο το κλιματιστικό συντηρείται και δουλεύει με σταθερή απόδοση, δεν συντρέχει λόγος αλλαγής υπό τις συνθήκες που το λειτουργείς.

 

@ela002 Δεν θα έπρεπε να συντονίζει. Πάρε τηλέφωνο την αντιπροσωπεία και απαίτησε να στείλουν εξουσιοδοτημένο συνεργείο να το ελέγξουν.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα συντήρησης άσε, το καημένο έχει τραβήξει πολλά.. πάντως 100 τετραγωνικά τα καλύπτει ικανοποιητικά οπότε δεν έχω παράπονο, ευχαριστώ :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ gnt καλησπέρα . Μετά από έρευνα αγοράς και λαμβάνοντας υπόψη και τα λεγόμενα σου αγορασα το panasonic etherea. Εκτός του ότι βγάζει μια άσχημη μυρωδιά που ευελπιστώ να φύγει με την χρήση σιγά τα ιδιαίτερα φίλτρα που διαθέτει τελικά. Δύο απλές απλουστατες σίτες έχει. Όσον αφορά το nanoe g είναι ένας απλός ιονιστης. Επίσης παρατηρώ πως δεν φυσάει αερα για να στεγνώσει το εσωτερικό μετά από λειτουργία σε ψύξη για αποφυγή μούχλας όταν το κλεινω. Συνεπώς ποια είναι αυτή η περιβόητη ποιότητα αερα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια πολύ γρήγορη ερώτηση παίδες. Έχω καταλήξει μεταξύ του Toyotomi Akira http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/134269-toyotomi-tdn-tdg-a35vr4 και του αντίστοιχου Toyotomi ZEN TZN/TZG-12V3 και τα 2 12αρια και στην ίδια τιμή μου το δίνουν απο διαφορετικά μαγαζιά. Ποιό θεωρείται ότι είναι καλύτερο από τα 2 ; Επίσης μου είπανε για ένα toyotomi promo αυτό υποθέτω ότι είναι εκτός συναγωνισμού;;; Τα φώτα σας παρακαλώ γιατί πλησιάζουν και οι ζέστες! Το budget είναι αυστηρά στα 470 που το δίνει με την 30% έκπτωση! Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

@anikologr Διάβασες το manual λειτουργίας; Εφόσον έχεις κάποιο PKEW/QKEW Etherea, μετά από χρήση σε λειτουργία COOL ή DRY, η εσωτερική μονάδα θα λειτουργήσει για 30 λεπτά με τη γρίλια ελαφρώς ανοικτή και το LED Nanoe-G θα είναι ενεργοποιημένο. Με τον τρόπο αυτό δημιουργείται πεδίο ιονισμού και παράλληλα η εσωτερική μονάδα στεγνώνει. Μετά το πέρας των 30', ο ανεμιστήρας σταματάει και το LED Nanoe-G παραμένει ενεργοποιημένο για συνολικά 2 ώρες και τα ηλεκτροστατικά φίλτρα δεσμεύουν και εξουδετερώνουν τα παθογόνα και αλλεργιογόνα στοιχεία. Η λειτουργία εκτελείται αυτόματα το πολύ μια φορά ανά ημέρα και η όλη διαδικασία ελέγχεται από αισθητήρα, άρα είναι πιθανόν να μην έχει φτάσει σε σημείο ώστε να χρειάζεται καθαρισμό.

 

Τα φίλτρα τα καθαρίζεις όπως ορίζει ο κατασκευαστής. Αν σε συστηματική λειτουργία δεν αντιληφθείς να εκτελείται η παραπάνω διαδικασία έστω και μία φορά, τότε κοίταξε μήπως τυχόν έχει απενεργοποιηθεί η λειτουργία από το χειριστήριο. Αν όχι, επικοινώνησε με την αντιπροσωπεία διότι κάτι δεν πάει καλά.

 

@pReHiStoRik Eξαρτάται το προφίλ χρήσης. Το Akira είναι πιο αποδοτικό σε θέρμανση, ενώ το Ζen πιο αποδοτικό σε ψύξη. Γενικά το Ζen τοποθετείται ως entry-level μοντέλο, ενώ το Akira υψηλότερα όσον αφορά τους αυτοματισμούς/λειτουργίες.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Με ενδιαφέρει το all around παιχνίδι γιατί θα είναι βασική θέρμανση/ψυξη. Περί εγγύησης μια τελευταία ερώτηση. Αξίζει να δώσω τα 83 ευρώ που μου ζητάνε για τοποθέτηση και 5ετή service σε ο,τι κι αν πάθει το κλιματιστικό; Έχω φίλο μου τεχνικό που μπορεί να κάνει την εγκατάσταση είναι ψυκτικός και δουλεύει σε μαγαζί απλώς δεν μπορεί να μου υπογράψει χαρτιά εγκατάστασης μιας και θα το κάνει δωρεάν.
Link to comment
Share on other sites

http://postimg.org/image/ct4daguh5

Παρακαλω τα φωτα σας

Σκεφτομαι την τοποθετηση ενος κλιματιστικου 7KW στο συγκεκριμενο χωρο. Προκειται για μια παλαια μονοκατοικια,με παλαια ξυλινα κουφωματα,με ψηλο ταβανι περιπου 3,5 μετρα καθως και με μεγαλες πορτες δωματιων (κιτρινο χρωμα-σχημα) 2,5 μετρα υψος. προφανως και δεν περιμενω ενα κλιματιστικο να μου καλυψει ολακληρο το σπιτι, ειναι αδυνατο.ετσι οι πορτες των δωματιων γυρω απο το σαλονι θα παραμενουν κλειστες.αν τοποθετηθει εκει που ειναι το κοκκινο χρωμα στο σχημα θα μπορει να καλυψει ολοκληρο το σαλονι και αν αφηνω καποια πορτα δωματιου(ΥΠ3-ΥΠ4)ανοιχτη πιστευετε οτι θα μπορει να καλυψει και αυτο?

Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο μηαχανημα ή καποια αλλη εναλακτικη προταση για τον συγκεκριμενο χωρο?

Edited by frix
Link to comment
Share on other sites

@pReHiStoRik Η εγγύηση ισχύει μόνο αν γίνει εγκατάσταση από διπλωματούχο ψυκτικό/εγκαταστάτη και σου δώσει απόδειξη για την εργασία. Αν θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, κάνε μια έρευνα αγοράς.

 

@frix Θα λειτουργήσεις το σύστημα και για θέρμανση;

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@pReHiStoRik Η εγγύηση ισχύει μόνο αν γίνει εγκατάσταση από διπλωματούχο ψυκτικό/εγκαταστάτη και σου δώσει απόδειξη για την εργασία. Αν θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, κάνε μια έρευνα αγοράς.

 

@frix Θα λειτουργήσεις το σύστημα και για θέρμανση;

 

gnt εννοειται και για θερμανση αλλα οχι αποκλειστικα απο το κλιματιστικο,υπαρχει λεβητας πετρελαιου

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα δεδομένα που παραθέτει ο frix, με 7 kW μπορεί να καλύψει το σαλόνι και ένα μόνον από τα υπνοδωμάτια με κάλυψη 12 m² ή οριακά το σαλόνι και τα δύο δωμάτια κάλυψης 8 m² έκαστο. Για να περιοριστούν οι απώλειες, μια φθηνή αλλά λειτουργική λύση είναι να τοποθετηθούν ελαστικά αεροστόπ περιμετρικά μεταξύ πόρτας και κάσας.

 

Από εκεί και πέρα το ποιο σύστημα θα επιλεχθεί, εξαρτάται από το διατιθέμενο budget.

 

Mια μακροπρόθεσμα καλύτερη λύση, εφόσον μιλάμε και για θέρμανση, είναι να γίνει μελέτη από μηχανολόγο μηχανικό για εγκατάσταση αντλίας θερμότητας καταργώντας το λέβητα πετρελαίου. Το κόστος κτήσης είναι αυξημένο αλλά η απόσβεση γίνεται γρήγορα λόγω χαμηλού κόστους χρήσης, ειδικά αν υπάρχει ηλιακή υποβοήθηση ή/και νυκτερινό τιμολόγιο ρεύματος.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα δεδομένα που παραθέτει ο frix, με 7 kW μπορεί να καλύψει το σαλόνι και ένα μόνον από τα υπνοδωμάτια με κάλυψη 12 m² ή οριακά το σαλόνι και τα δύο δωμάτια κάλυψης 8 m² έκαστο. Για να περιοριστούν οι απώλειες, μια φθηνή αλλά λειτουργική λύση είναι να τοποθετηθούν ελαστικά αεροστόπ περιμετρικά μεταξύ πόρτας και κάσας.

 

Από εκεί και πέρα το ποιο σύστημα θα επιλεχθεί, εξαρτάται από το διατιθέμενο budget.

 

Mια μακροπρόθεσμα καλύτερη λύση, εφόσον μιλάμε και για θέρμανση, είναι να γίνει μελέτη από μηχανολόγο μηχανικό για εγκατάσταση αντλίας θερμότητας καταργώντας το λέβητα πετρελαίου. Το κόστος κτήσης είναι αυξημένο αλλά η απόσβεση γίνεται γρήγορα λόγω χαμηλού κόστους χρήσης, ειδικά αν υπάρχει ηλιακή υποβοήθηση ή/και νυκτερινό τιμολόγιο ρεύματος.

 

το budget μπορει και να ξεπερασει τα 1000 εως 1500 αν προκειται για μια αποδοτικη λυση.τι προτεινεις σε αυτη τη κατηγορια?μεγαλύτερο κλιματιστικο με περισσοτερα kw θα μπορουσε να κανει καλυτερη δουλεια??να καλυψει καποιο δωματιο ακομη δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χρειάζομαι κ εγω κλιματιστικο/α για ενα σπιτι 65-70 τ.μ. στην Αττικη σε 3 δωματια (2 υπνοδωματια 12 & 8τμ αντιστοιχα και 1 σαλονοτραπεζαρια 22τμ που επικοινωνει μεσω διαδρομου με κουζινα ). Υπαρχουν ήδη στο 1 υπνοδωματιο ενα 9αρι dynacool (15 ετων κινεζικο ν υποθεσω? που δουλευει οκ ζεστο κρυο) και στη σαλονοτραπεζαρια ενα 18αρι Toshiba RAS18NK2B (μπορει και 20ετιας, το οποιο πάντως αποδιδει πολυ καλα ,αλλα μονο κρυο). Κυριως τα χρειαζομαι για ψυξη το καλοκαιρι 5-7 ωρες τη μερα ή οσο χρειαζεται και τ δουλευω 25-27 βαθμους. Επείγει 1 κλιματιστικο που λειπει απο το 1 υπνοδωματιο.

1)Προτείνετε να αλλαχτουν και τ αλλα 2? Αξίζει οικονομικα η αποσβεση αγορας σε σχεση με την κατανάλωση των υπαρχοντων?

2)Στο σπιτι των δικων μου βαλαμε πριν 3-4 χρονια Mitsubushi Heavy (3 9αρια SRK25ZG-S και 1 21αρι SRK63ZE-S1) με τ οποια είμαι υπερ ευχαριστημένος. Ομοίως στη δουλεια μου τ Heavy κυριαρχουν και αποδιδουν ακομα παροτι κοντα 30 ετων.Φέτος όμως ψιλοκοιτάζω και τ electric. Τι προτείνετε πχ MSZ SF25VE ή SRK 25ZM?Ή καποιο άλλο?

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καθώς αυξάνεται η θερμική απόδοση σε kW, η απόδοση ανά Watt ηλεκτρικής ισχύος δεν μπορεί να ακολουθήσει με τον ίδιο βαθμό. Γι'αυτό από ένα σημείο και μετά είναι ασύμφορη η χρήση split κλιματιστικών συστημάτων και γίνεται πιο συμφέρουσα η χρήση κεντρικών συστημάτων θέρμανσης.

 

Για να καλύψεις μεγαλύτερο χώρο με μία split μονάδα, θα αυξηθεί σημαντικά τόσο το κόστος κτήσης, όσο και το κόστος χρήσης. Μέχρι ένα σημείο είναι προτιμότερο να επενδύσεις σε μικρότερες διακριτές split μονάδες ή κατόπιν μελέτης, να γίνει τοποθέτηση multi-split σύστημα. Όπως και να έχει, για να καλυφθεί η οικία, θα χρειαστεί ένα κόστος αρκετών χιλιάδων ευρώ. Όταν φθάνουμε σε τέτοια ποσά, καλύτερα να σκεφτούμε τις άλλες εναλλακτικές που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα.

 

Τώρα, για την περίπτωση που θέλεις να καλύψεις το σαλόνι και το πολύ δύο μικρά δωμάτια ή το σαλόνι και ένα μεγαλύτερο δωμάτιο, για budget έως €1500 οι καλύτερες προτάσεις είναι:

 

-Hitachi RAK-70PPA/RAC-70WPA

-Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@felix_w Αν διαβάσεις 15-20 σελίδες πίσω, θα σου απαντηθούν όλες οι απορίες

 

Και πάλι εσύ έχεις δώσει την απάντηση όπως πολλάκις σε άλλους...Ευχαριστώ και πάλι...

 

Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι έχω να διαλέξω μεταξύ ενός πολύ αποδοτικού μηχανήματος (7.6/4.4), ονομαστικού φορτίου2.5kW με 1 χρόνο εγγύηση (Mitsubishi) και ενός με ελαφρώς μικρότερη απόδοση (6.7/4.0), ονομαστικού φορτίου 2.0kW αλλά με ποιοτικότερο αέρα όπως είπες και 3 χρόνια εγγύηση (Toshiba)...τιμές παραπλήσιες και το δίλλημα είναι ζόρικο...

 

Επίσης το toshiba έχει sleep mode που ανεβάζει τη θερμοκρασία κατα 1-2 βαθμούς ανα δύωρο...ίσως να ειναι βολική λειτουργία...το mitsubishi δεν έχει κάτι αντίστοιχο.

 

Το κατάστημα εδώ γράφει άλλες τιμές εγγυήσεων, ενδέχεται να είναι παραεισαγωγή, ή απλά έχει κάνει λάθος ?

 

Επίσης αυτός γράφει 10 χρόνια εγγύηση για το Mitsubishi...τί παίζει ?

 

Κανονικά, θα αγόραζα το Toshiba λόγω εγγύησης...αλλά το Mitsubishi είναι πιο συμφέρουσα σε βάθος χρόνου λόγω απόδοσης...με κάποιο ρίσκο περι εγγύησης...και το Mitsubishi μπορεί να τοποθετηθεί και σε αρκετά μεγαλύτερο δωμάτιο από τα υπάρχοντα (2.5kW), περισσότερο από το Toshiba (2.0kW)...

 

Κλίνω 60/40 υπέρ του Mitsubishi και πάλι όμως, δύσκολη η επλογή...εκτός κι αν μπορεί να διαφωτίσει κάποιος σε κάτι που μου διαφέυγει...

 

Όσο για το αν χρειάζομαι 12/13άρι στο μεγάλο δωμάτιο...μάλλον έπεσα έξω...το 9ρι είναι αρκετό, από αυτά που διάβασα...

 

@gnt θα μπορούσα να έχω και εγώ τις πληροφορίες για τον εξαιρετικό εγκαταστάση σου, σε περίπτωση που εξυπηρετεί Χολαργό ?

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

@dreamstrider Με το προφίλ χρήσης που περιγράφεις, η απόσβεση θα αργήσει να επιτευχθεί. Το Toshiba ήταν καλό στην εποχή του και εφόσον συνεχίζει να συντηρείται και να λειτουργεί αποδοτικά, η αντικατάστασή του δεν είναι επιβεβλημένη. Για το Dynacool, ο μόνος λόγος αλλαγής είναι για τη βελτίωση της ποιότητας παραγόμενου αέρα και χαμηλότερης στάθμης θορύβου, πέραν της βελτιωμένης απόδοσης/οικονομίας.

 

Τα Mitsubishi (είτε Electric, είτε Heavy Industries) είναι ούτως ή άλλως κορυφαίες επιλογές. Από εκεί και πέρα, η επιλογή εξαρτάται και από το διατιθέμενο budget.

 

@felix_w Η εγγύηση που ισχύει είναι αυτή που δίνει ο αντιπρόσωπος της Mitsubishi, η ΤΕΝΟΡΑ. Από εκεί και πέρα ο έμπορος λιανικής μπορεί να δώσει επέκταση εγγύησης αλλά θα πρέπει να δωθεί προσοχή στους όρους που θέτει η τελευταία. Για τα συστήματα παραεισαγωγής η κατάσταση περιπλέκεται. Κάποιες εταιρείες δεν αναλαμβάνουν την υποστήριξη προϊόντων παραεισαγωγής ενώ άλλες είναι πιο ελαστικές στο συγκεκριμένο θέμα.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με 2 καταστήματα που μίλησα μου είπαν ότι είναι από Τουρνικιώτη και ότι δίνουν 2/5 ( ο πρώτος το είπε από μόνος του και ο δεύτερος μου εξήγησε ότι είναι επίσημα 1/5 αλλά δίνεται τελικώς 2/5 και λόγω της γνωστής ευρωπαϊκής οδηγίας). Επίσης για την εγκατάσταση ρώτησα για αυτά που γράφονται σχετικά ( ξεχωριστή μόνωση, καθαρισμό με άζωτο, αντλία κενού για 30min και γραπτή εγγύηση τοποθέτησης) και πήρα καταφατική απάντηση.

 

Τώρα από το τηλέφωνο μπορεί να ισχύουν αυτά, στην πράξη πάντως και επειδή για την πληρωμή θα περάσω από όποιο κατάστημα το πάρω να συνεννοηθώ κατ' ιδίαν, ελπίζω να μην ακούσω άλλα....

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Με επίσημο συνεργείο της Mitsubishi είναι απίθανο να συναντήσεις προβλήματα κατά την εγκατάσταση και αν τυχόν υπάρξουν θα τα επιλύσουν άμεσα. Από εκεί και πέρα, ζήτα γραπτή επιβεβαίωση των όσων σου πουν στα καταστήματα για να είσαι κατοχυρωμένος.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες και το χρόνο σας...ειδικά εσένα gnt που είσαι απίκο σε κάθε ερώτηση άλλου χρήστη, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τα υπόλοιπα μέλη...

 

Αφού προχωρήσω στην παραγγελία θα ενημερώσω για το σύνολο της εμπειρίας και τη λειτουργία των συσκευών.

 

Ευχαριστώ

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ με μετρητή κατανάλωσης το etherea και διαπιστώνω ότι όταν το ανάβεις φτάνει στα 700 watt και σιγά σίγα πέφτει μέχρι τα 330. Μετά αντί να συνεχίσει να μειώνει γραμμικά σβήνει εντελώς την εξωτερική μονάδα και πέφτει στα 15 όσο ο ανεμιστήρας της εσωτερικής μονάδας. Όχι και η καλύτερη λειτουργία inverter..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...