Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eίναι πιο αποδοτικό τόσο σε ψύξη όσο και σε θέρμανση. Στον παραγόμενο θόρυβο κινούνται στα ίδια επίπεδα και το Mitsubishi έχει περισσότερες λειτουργίες/αυτοματισμούς.

Δες εδώ και εδώ.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@aposporis Ασφαλώς και ισχύει. Οι δείκτες SEER και SCOP είναι μέσες τιμές απόδοσης σε διαφορετικές θερμοκρασίες και φορτία.

Για παράδειγμα, στη θερμή ζώνη (αφορά μεγάλο μέρος της ελληνικής επικράτειας) ο δείκτης SCOP υπολογίζεται από τα επιμέρους COPd στις θερμοκρασίες Τ=12οC, 7oC, 2oC, -7oC και θερμοκρασία ορίου λειτουργίας (συνήθως T=-15οC).

Παραθέτω τα spec sheets για το Hitachi RAS/RAC-S14HA και το Toyotomi KURO TKN/TKG-A35 DV

 

Hitachi RAS/RAC-S14HA https://mega.co.nz/#!UcJDFY7D!L6TEa2dyCWai6yhEBhppIxTXMy4tTJd3vqOswHwqqLs

Toyotomi KURO TKN/TKG-A35 DV https://mega.co.nz/#!EYZ3VbKS!WoXx8jQF9fb1ruiSQl-3SQZgMh05igMznk2WdGIvp4I

 

Αμέσως παρατηρεί κανείς ότι:

COPd ||| HITACHI ||| TOYOTOMI

12oC ||| 6.7 ||| 6.2

7oC ||| 5.7 ||| 4.9

2oC ||| 4.3 ||| 2.8

-7oC ||| 2.9 ||| X.X

-15oC ||| 2.2 ||| 2.0

 

Αναλόγως αξιολογούμε το SCOP για την μέση και ψυχρότερη περιοχή όπως και το SEER για την ψύξη.

Διαπιστώνει κανείς ότι οι λεπτομέρειες βρίσκονται στα ψιλά γράμματα. Τα δύο μοντέλα έχουν το ίδιο SCOP (5.2) αλλά στην πράξη το HITACHI είναι πολύ πιο αποδοτικό διότι στις θερμοκρασίες που συναντώνται περισσότερο στον Ελλαδικό χώρο έχει καλύτερη σχετική απόδοση. Η διαφορά στην κατανάλωση προκύπτει από το design load του κλιματιστικού για τις επιμέρους θερμοκρασίες. Ο λόγος που προκύπτει υπερδιπλάσια κατανάλωση ενώ οι διαφορές απόδοσης δεν είναι δα και τόσο μεγάλες είναι ότι το ΤΟΥΟΤΟΜΙ λειτουργεί με μεγαλύτερο φορτίο σε kW σε σχέση με το ΗΙΤΑCHI για να πετύχει το ίδιο αποτέλεσμα. Έτσι για εξωτερική θερμοκρασία 7οC (τυπική χειμωνιάτικη θερμοκρασία για μεγάλο μέρος της Ελλάδας), εσωτερική 20oC το ΗΙΤΑCHI θερμαίνει τον αέρα με 1.5 kW design load και COPd 5.7 ενώ το ΤΟΥΟΤΟΜΙ 2.3 kW design load και COPd 4.9

Αν προσέξει κανείς θα διαπιστώσει ότι στην ψύξη το ΤΟΥΟΤΟΜΙ έχει μεγαλύτερο SEER (6.2 vs 5.9) όμως για τις τυπικές θερμοκρασίες του ελληνικού καλοκαιριού (Τ > 28οC), το HITACHI έχει εφάμιλλη ή και καλύτερη απόδοση.

Όπως και να έχει το πρότυπο Lot10 έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές και οι όποιες διαφορές προκύπτουν διότι οι εταιρείες σταθμίζουν διαφορετικά τα δεδομένα για λόγους marketing. Αρκεί λοιπόν ο υποψήφιος αγοραστής να ανατρέξει στα spec sheets που υποχρεωτικά συνοδεύουν το κάθε κλιματιστικό για να διαπιστώσει τι πραγματικά συμβαίνει.

Ο ενημερωμένος καταναλωτής βγαίνει πάντα κερδισμένος.

 

Το Inventor Avra A2VI-12 / A2VO-12 είναι ένα αξιοπρεπές κλιματιστικό με παρόμοια χαρακτηριστικά απόδοσης σε σχέση με τα άλλα δύο.

Δεν έχει όμως κάτι το ιδιαίτερο που να το ξεχωρίζει. Η 10ετής εγγύηση ισχύει όταν ο κάτοχος κάνει ετήσιο service από εξουσιοδοτημένο συνεργείο, σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο και αφορά μόνο το συμπιεστή http://www.inventoraircondition.gr/wp-content/uploads/2012/10/%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%85%CE%B7%CF%83%CE%B7-inventor-%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-10-%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%B1.pdf

Πρόκειται για ελληνική εταιρεία με κατασκευή Κίνας και συναρμολόγηση Κίνας ή Ρουμανίας. Στην τιμή που διατίθεται (~Ε625) δεν θεωρώ ότι πρόκειται για μεγάλη ευκαιρία.

Σε κάθε περίπτωση είναι καλύτερο να βρεις έναν σωστό επαγγελματία ψυκτικό ο οποίος θα κάνει και σωστή εγκατάσταση, η οποία είναι εξαιρετικά σημαντική για την απόδοση, την οικονομία και την μακροβιότητα του κλιματιστικού.

 

Καλησπερα...

Διαβασα ενα μηνιμα σου που εξηγουσες για τις αποδοσεις A/C.

Ειμαι αναμεσα σε Hitachi e14hag και Panasonic UE12QKE.

Το πρωτο εχει καλητερο Scop αλλα στην θερμανση που με ενδιαφερει στους 7C outdoor kai 20C Indoor

 

Hitachi e14hag || Panasonic UE12QKE.

 

Pdh 1,5KW || 0,9KW

COPd 5,7 || 4,53

 

Δεν μου κολλαει κατι....το Panasonic με μικροτερο COPd βγενει οικονομικοτερο λογο οτι εφαρμοζει λιγοτερη ισχυ για την ιδια θερμοκρασια?

 

Και αν κανουμε την πραξη Pdh/COPd μηπως βγενει η καταναλωση? (π.χ. 1,5/5,7=0.263KW) ?

 

Ευχαριστω προκαταβοληκα.....

Link to comment
Share on other sites

φιλε gnt μια ερωτηση : ΑΥτη την στιγμη ποιο κλιματιστικο ειναι vfm στα 16-18000btu?
Link to comment
Share on other sites

@Misha Στην πράξη, η βαθμονόμηση μιας κλιματιστικής μονάδος εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Η παραπάνω ανάλυση είναι μια καλή προσέγγιση του τι συμβαίνει. Βάζοντας τα δύο κλιματιστικά σε τυποποιημένων διαστάσεων χώρο με εξωτερική θερμοκρασία στους 20°C και εξωτερική 7°C με τυποποιημένες συνθήκες υγρασίας, το ένα αποδίδει 1,2 kW θερμικής ισχύος με απόδοση 5,6 W/W και ο συμπιεστής καταναλώνει ~214 W στιγμιαίας ηλεκτρικής ισχύος. Αυτή δεν είναι η συνολική κατανάλωση καθώς πρέπει να συνυπολογιστούν οι απαιτήσεις των κυκλωμάτων ελέγχου, του ανεμιστήρα της εσωτερικής μονάδος, απώλειες κτλ.

 

To άλλο αποδίδει 900 W θερμικής ισχύος με απόδοση 4,53 W/W και ο συμπιεστής καταναλώνει ~199 W στιγμιαίας ηλεκτρικής ισχύος. Το θέμα είναι ότι με τα στοιχεία αυτά μιλάμε για ένα στιγμιότυπο και δεν λαμβάνουμε υπ'όψιν άλλους παράγοντες. Σε πραγματικές συνθήκες η θερμοκρασία τόσο του εσωτερικού, όσο και του εξωτερικού χώρου μεταβάλλεται, το ίδιο και ο φόρτος λειτουργίας του κλιματιστικού ο οποίος εξαρτάται και αυτός από πολλούς παράγοντες (θερμικές πηγές και απώλειες του χώρου, πρόγραμμα λειτουργίας της μονάδας, ακρίβεια αισθητήρων, φαινόμενα διαστρωμάτωσης αερίων μαζών κα).

 

Για τους παραπάνω λόγους, καλύτερο πόρισμα μπορεί να προκύψει μελετώντας τις καμπύλες απόδοσης που υπάρχουν στα engineering manual των εταιρειών, καθώς δείχνουν τι συμβαίνει υπό μεγαλύτερο εύρος συνθηκών και λειτουργικών παραμέτρων.

 

Τώρα μεταξύ των δύο κλιματιστικών που αναφέρεις, το Hitachi είναι πιο αποδοτικό διότι αποδίδει υπό ίδιες συνθήκες μεγαλύτερη θερμική ισχύ, με υψηλό συντελεστή απόδοσης. Τα 300 επιπλέον W δίνουν το περιθώριο να καλύψουν με πιο γρήγορο ρυθμό τις τυχούσες απώλειες του χώρου και να συγκλίνει γρηγορότερα στις συνθήκες-στόχο που έχει ορίσει ο χρήστης. Έτσι, σε βάθος χρόνου, θα αποδεικτεί πιο οικονομικό στη λειτουργία του και μια αδρή ένδειξη είναι και οι ετήσιες καταναλώσεις που ορίζουν οι κατασκευαστές με βάση το SEER και το SCOP (προσοχή, οι συνθήκες που ορίζουν τις τιμές αυτές συνήθως απέχουν αρκετά από τις πραγματικές).

 

@supermario Άλλη η κατηγορία των 4,5 kW και άλλη αυτή των 5 kW. Eπίσης το vfm είναι και συνάρτηση του διατιθέμενου budget. (Άλλο είναι το vfm γι'αυτόν που διαθέτει πχ €500 και άλλο γι'αυτόν που διαθέτει €1000. Σπάνια βέβαια, μπορεί το vfm σύστημα να είναι το ίδιο για μεγάλο εύρος χρημάτων).

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα..Θα μπορουσε καποιος γνωστης να μου προτεινει 2 κλιματιστικα..με τα εξης κριτηρια.

Το ενα θα μπει σε υπνοδωματιο 15 μ2 μετρα και το αλλο σε σαλονι 15τ μ2 μετρα που η εσωτερικη πορτα του βγαινει στην κουζινα η οποια ειναι 10 μ2..Το κλιματιστικο που θα μπει στο σαλονακι εχει υπολογισθει να μπει "φατσα" στην πορτα που ειναι η κουζινα για να πηγαινει κ εκει ο αερα οταν το θελησουμε απλα αφηνοντας ανοιχτη την μεσοπορτα..

 

Και στους δυο αυτους χωρους διαθετουμε καινουρια αλουμινια με 2πλα τζαμια και το σπιτι ειναι για εκμεταλευση δεν μενουμε εμεις εκει...Οποτε αυτο που ψαχνω θελω να ειναι οσο το δυνατον οικονομικοτερο στην αγορα του αλλα ταυτοχρονα να κανει και την δουλεια για την οποια θα το παρω δηλαδη να μην πεταξω τα λεφτα μου απλα και μονο για να φαινεται οτι το σπιτι εχει κλιματιστικα...

Θελω να μου προτεινετε συγκεκριμενα κλιματιστικα καθως κ ποσα btu θεωρειται οτι πρεπει να ειναι για καθε χωρο...Εγω υπολογιζα 9αρι στο υπνοδωματιο κ 12 στο σαλονακι με την κουζινα..Τα κλιματιστικα θα λειτουργουν και για θερμανση το χειμωνα!!

Για να σας προλλαβω στην κουζινα δεν διατειθεμαι να βαλω ξεχωριστο κλιματιστικο και θα βολευτει η κατασταση με αυτο του σαλονιου παροτι ξερω οτι δεν αποτελλει καλη λυση..

Link to comment
Share on other sites

@Iphone5S Χειρότερη από αυτήν που έχω για τα AUX.

 

@geoman1987 Aς ξεκινήσουμε αναφέροντάς μας το ύψος της οροφής, τη μόνωση και πόσο είναι το μέγιστο διατιθέμενο budget.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θα ηθελα και εγω μια προταση για δυο χωρους.

 

Το σπιτι ειναι πληρως ανακαινισμενο φέτος.

 

Κρεβατοκαμαρα με υψος 3.20 και διαστασεις περιπου 5μ X 4μ

 

Σαλονι-κουζινα-τραπεζαρια με υψος 3.20 και διαστασεις 11μ Χ 4.40μ.

 

Σε inverter με μεγιστο budget συνολικά κοντα στα 1500 €.

 

Κυρια χρηση η ψυξη αφου στην θερμανση υπαρχει Φ.Α.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Για το υπνοδωμάτιο θα χρειαστείς κλιματιστικό 3,5 kW (~12000 BTU/h), ενώ για τον ενιαίο 7 kW (~24000 BTU/h)

 

Mε βάση τα ζητούμενά σου, ένας εξαιρετικός συνδυασμός κοντά στο budget σου είναι τα:

-Mitsubishi MSZ/MUZ-SF35VE

-Toyotomi Izuru TRN/TRG-71ZR

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα χώρο κουζινα σαλόνι 55 τμ αν βάλω και το διαδρομο που δεν εχει πορτα γίνται 59 τμ έχω δυο παραθυρα(μια μπαλκονοπορτα και ενα παραθυρο + πορτας κουζινας σε μπαλκονι......ξέρω οτι ο χώρος βασει προδιαγραφων θέλει 24 αρι αλλα θέλω να το αποφύγω λόγω μεγεθους και γιατι πιστευω θα καιει πολύ......θα ήθελα 18αρι αλλα δεν αρκει οποτε βλεπω τα 22αρια

 

τι λετε για αυτα τα 2

1 )MSZ/MUZ GF60VE mitsubishi heavy

2 )SRK/SRC-63ZK-S mistsubshi electric

3) RAS-22N3AV2-E / RAS-B22N3KV2-E toshiba suzumi

 

to budget ειναι γύρω στα 1200

 

μου αρεσει και το panasonic αλλα το etherea to 22ari παει 1500 και παει μακρυα εκτος κι αν αποδειχτει οτι αξιζει τα παραπάνω.

 

Μένω σε περιοχή που έχει έντονη μυρωδια σκουπιδιων πολλες φορές το καλοκαιρι (*κοντα σε χωματερη)

Edited by nikolaosgeo
Link to comment
Share on other sites

Με κλιματιστικό των 6 kW (~22000 BTU/h) η απόδοση θα δεχτεί ισχυρό πλήγμα, καθώς δεν επαρκεί για να καλύψει ογκομετρικά το χώρο με αποτέλεσμα να λειτουργεί συνεχώς σε πλήρη φόρτο πασχίζοντας να καλύψει χώρο εκτός προδιαγραφών. Το κόστος χρήσης είναι πάντα μεγαλύτερο του κόστους κτήσης, αλλά το πρώτο εκτινάσσεται όταν το σύστημα υποδιαστασιολογείται.

 

Μόνη λύση είναι να καλύψεις το χώρο με κλιματιστικό 7 kW (~24000 ΒΤU/h). Έτσι θα εξασφαλίσεις ότι θα δουλεύει σε φόρτο εντός των προδιαγραφών και θα έχει υψηλή απόδοση.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για το υπνοδωμάτιο θα χρειαστείς κλιματιστικό 3,5 kW (~12000 BTU/h), ενώ για τον ενιαίο 7 kW (~24000 BTU/h)

 

Mε βάση τα ζητούμενά σου, ένας εξαιρετικός συνδυασμός κοντά στο budget σου είναι τα:

-Mitsubishi MSZ/MUZ-SF35VE

-Toyotomi Izuru TRN/TRG-71ZR

Ευχαριστω πολυ για την αμμεση απαντηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα χώρο κουζινα σαλόνι 55 τμ αν βάλω και το διαδρομο που δεν εχει πορτα γίνται 59 τμ έχω δυο παραθυρα(μια μπαλκονοπορτα και ενα παραθυρο + πορτας κουζινας σε μπαλκονι......ξέρω οτι ο χώρος βασει προδιαγραφων θέλει 24 αρι αλλα θέλω να το αποφύγω λόγω μεγεθους και γιατι πιστευω θα καιει πολύ......θα ήθελα 18αρι αλλα δεν αρκει οποτε βλεπω τα 22αρια

 

τι λετε για αυτα τα 2

1 )MSZ/MUZ GF60VE mitsubishi heavy

2 )SRK/SRC-63ZK-S mistsubshi electric

3) RAS-22N3AV2-E / RAS-B22N3KV2-E toshiba suzumi

 

to budget ειναι γύρω στα 1200

 

μου αρεσει και το panasonic αλλα το etherea to 22ari παει 1500 και παει μακρυα εκτος κι αν αποδειχτει οτι αξιζει τα παραπάνω.

 

Μένω σε περιοχή που έχει έντονη μυρωδια σκουπιδιων πολλες φορές το καλοκαιρι (*κοντα σε χωματερη)

 

gnt Απο τα παραπάνω μοντελα που ανέφερα ποιο θα έβαζες είτε για 22 ειτε για 24

Link to comment
Share on other sites

Κανένα. Αν ο χώρος απαιτεί 7 kW θα έβαζα 7 kW, όχι 6 kW. Aν απαιτούσε 4 kW θα έβαζα 4 kW, όχι 5 kW.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλοι,θα ήθελα την άποψη σας βάζω 1η φορά κλιματιστικά,και μου προτείνουν τα samsung ar24hsfncwk και ar09hsfncwknet σαν λύσεις,το ερώτημα επειδή δεν έχω ιδέα είναι τι λέει σαν απόδοση και αξιοπιστία η sammy στον κλιματισμό?

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

H σύντομη απάντηση είναι όχι. Στον οικιακό κλιματισμό οι Τier 1 κατασκευαστές είναι οι Daikin, Hitachi, Mitsubishi, Panasonic και Toshiba. Στο Τier 2 ανήκουν οι Carrier, Fujitsu, LG, Sanyo, Sharp και Toyotomi. Από εκεί και πέρα βρίσκονται οι υπόλοιποι. Σαφώς και υπάρχουν κάποια μοντέλα από Tier 2 και 3 κατασκευαστές που είναι εξαιρετικά, όπως και μοντέλα από Tier 1 που δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο.

 

Η Samsung έχει εισέλθει στο χώρο του οικιακού κλιματισμού απλά για να συμπληρώσει τη γκάμα προϊόντων που προσφέρει για οικιακό εξοπλισμό. Στα χαρτιά τα μοντέλα της φαίνονται εξαιρετικά και γεμάτα features, η πράξη όμως έχει αποδείξει ότι πάσχουν σημαντικά από αξιοπιστία.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ gnt,θα το ψάξω καλύτερα το θέμα.προτείνεις κατι συγκεκριμένο να μην ψαχνω στα τυφλα?χρειάζομαι ενα 24ρι και 2 9ρια μετα απο μελετη μηχανικού.Κόστος περίπου στα 2000/2500 Edited by alex_n80

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας..

Χάλασε από το κλιματιστικό των γονιών μου(παλιό μοντέλο Hitachi RAS-40CNH2/RAC-40CNH2) το τηλεχειριστήριο.

Κάποια πρόταση για αγορά καινούργιου ?? Φαντάζομαι το γνήσιο θα είναι ακριβό οπότε κοιτάω σε κάτι φθηνό που θα είναι συμβατό με το συγκεκριμένο μοντέλο...

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω 18000btu για σαλόνι 40-45 τ.μ.

 

Το μόνο που με νοιάζει είναι η ψύξη και κοιτάζω αυτό (και καλή τιμή για inverter και άτοκες)

 

http://www.alphaclimagr.gr/p.Inventor-Passion-P2MVI-P2MVO-18-All-DC-inverter-A-Klimatistiko-Toichou-36-ATOKES-DOSEIS.972262.html?analytics_session=b94b41a6-4e00-422f-a00b-fa31b6df649a

 

Με βάση όσα έχω διαβάσει έχει καλά χαρακτηριστικά, έχετε κάποια παρατήρηση? Κάποια άλλη πρόταση ίσως?

 

Έχω δει και το toyotomi (επίσης κάνουν άτοκες) και δεν με χαλάει να γλυτώσω 80-90€:

 

http://fiorentinos.skroutzstore.gr/p.Toyotomi-premium-GAN-GAG-A53IVL-18-000-btu-A-A-SE-30-ATOKES-DOSEIS.841592.html

Edited by equi
s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

@Thugking Δοκίμασε να πάρεις τηλέφωνο την αντιπροσωπεία. Μπορεί να υπάρχει κάποιο μεταχειρισμένο από απόσυρση κάποιου παλιού συστήματος.

 

@equi Πόσο είναι το ύψος της οροφής;

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

2,60-2,70 μ. Κλασσικό ταβάνι διαμερίσματος

 

Διαμέρισμα σε πολυκατοικία 3-4 χρόνων είναι, πολύ καλή μόνωση, αλουμίνια είναι ολοκαίνουρια..

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

O χώρος σου αντιστοιχεί ογκομετρικά σε κάλυψη 50 m² με τυπικό ύψος οροφής τα 2,4 m. Για την κάλυψη του τελευταίου χρειάζεται κλιματιστικό 6 kW (~22000 BTU/h).
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

O χώρος σου αντιστοιχεί ογκομετρικά σε κάλυψη 50 m² με τυπικό ύψος οροφής τα 2,4 m. Για την κάλυψη του τελευταίου χρειάζεται κλιματιστικό 6 kW (~22000 BTU/h).

 

Μάλιστα..

 

Και προτάσεις μέχρι 800-850€? Εννοείται κοιτάζοντας και το οικονομικό αν υπάρχει κάτι καλό πιο χαμηλά.. Inverter και σχετικά ήσυχο

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...