Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηρα το toshiba avant 16αρι, αλλα δε σταματαει ποτε να δουλευει.. Δεν εχω εμπειρια απο inverter. Κανονικα δεν επρεπε να σταματαει οταν πιανει την επιθυμητη θερμοκρασια; Το εβαλα ακομα και στους 28 βαθμους κελσιου, αλλα παλι δουλευει συνεχως. Ο Χωρος ειναι λιγοτερος απο 32τ.μ

 

Θελει καποια ρυθμιση;

 

Η εξω μοναδα σταματει;συνηθως οι μεσα δουλευουν σαν ανεμιστηρες για να φιλτρρουν και να κυκλοφορουν τον αερα αν δεν χρειαζεται να του αλλαξουν θερμοκρασια οποτε ναι,δεν κοβει ποτε.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και αγαπητό φόρυμ επειδή θα προβώ στην αγορά οσονούπω θα ήθελα την γνώμη σας οσον αφορά ποιό μοντέλο :

 

1) Toshiba / RAS B22N3KV2-E / RAS 22N3AV2-E - Σειρά Nέο Suzumi Plus

 

2) MITSUBISHI ELECTRIC 21000 btu inverter Plus MSZ/MUZ-GF 60 VE

 

3) PANASONIC 21000 BTU CS/CU-E21QKEW etherea white inverter

 

4) DAIKIN 21000 BTU INVERTER FTXN60MB/RXN60MB

 

Το κριτήριό μου το βασικό είναι πρώτα από όλα η ποιότητα του παραγόμενου αέρα και μετά η απόδοση και η οικονομία στο ρεύμα. Έχω διαβάσει στις προηγούμενες σελίδες κολακευτικά σχόλια για το Panasonic στο θέμα ποιότητα αέρα, είναι όμως ρε παιδιά αρκετά ακριβό έχει σχεδόν 1500 eur , αξίζει όμως τη διαφορά? με τη διαφορά χρημάτων που θέλει η panasonic παίρνω άλλο ένα 9 αρι για το υπνοδωμάτιο, επίσης έαν πάρω κάποιο από τα άλλα μοντέλα που έχω αναφέρει πχ toshiba θα χάσω πολλά σε ποιότητα αέρα , επίσης σκέφτομαι να χτυπήσω και ένα 9αρι για ένα χώρο 9,5 τμ δωμάτιο και για εκεί πάλι θέλω μια επιλογή με καλή ποιότητα αέρα.

Edited by nikolaosgeo
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς panasonic etherea ; Επειδή θεωρείται και κορυφαίο, το καπάκι ένα λεπτό ευλύγιστο με δύο κλίπς στα άκρα κάνει κάποιες φορές ένα συντονισμό θόρυβο. Άκουσα μερικές φορές ένα ήχο τακα-τακα-τακα σνα να βαράει κάτι , ακουμπώντας ελαφρά το καπάκι σταματούσε. Το άνοιξα το κούμπωσα πάλι σαν να διορθώθηκε αλλά το ξαναέκανε. Τι γίνεται ? Το πλαστικό μου φαίνεται εντελώς της πλάκας. Edited by ela002
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους! gnt, καλύτερο κλιματιστικό για 9τμ. υπνωδωμάτιο 2,7 ύψος, ως προς το κομμάτι της πιο οικονομικής λειτουργίας και της ποιότητας κατασκευής? υπάρχει κάποιο καλύτερο από αυτό MSZ/MUZ-FH25VE, ανεξαρτήτως χρημάτων? αυτό που θέλω είναι να πάρω κλιματιστικό που να αντέξει στα χρόνια και τελικά, ακόμα και αν το πληρώσω διπλάσια ή τριπλάσια κατά την αγορά του, να μου έχει στοιχίσει όσο το δυνατόν λιγότερο στην τσέπη..!! γιατί είναι να πάρω το καλύτερο στα 800 ευρώ και να αρχίσω να βγαίνω κερδισμένος μετά από 15 χρόνια σε σχέση με το καλύτερο στα 400, τότε ίσως δεν αξίζει τα διπλάσια χρήματα...ποιά είναι η γνώμη σου? σευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ψάχνω κλιματιστικά για δύο μικρά υπνοδωμάτια (9τμ) που βρίσκονται το ένα δίπλα στο άλλο. Υπάρχουν κλιματιστικά με κοινή εξωτερική μονάδα και αν υπάρχουν τα προτείνετε; Ή να κοιτάξω για δύο "αυτόνομα";

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα ήθελα την γνώμη σας για 2 κλιματιστικα που σκεφτομαι να αγορασω.

Το ενα ειναι το Mitsubishi Heavy SRK/SRC-25ZJ-S και προοριζεται για την κρεβατοκαμαρα 12τμ με 1 εξ. τοιχο και το αλλο Mitsubishi SRC35ZJX SRK35ZJX με ιονιστη για το σαλονι 25τμ.

Θα τα χρησιμοποιησω μονο για ψυξη. Το σπιτι εχει πολυ καλα κουφωματα με διπλα τζαμια. Χωρις καποια ιδιαίτερη μονωση μιας που ειναι χτισμενο το 1978 το σπιτι δεν γινεται αποπνικτικό το καλοκαιρι οπως αλλα. Φυσικα χρησιμοποιω καθημερινα κλιματιστικο τωρα που εχει πολυ ζεστη. Εχω και καποιες αποριες. Ισχυει οτι αν δουλευει κλιματιστικο ταυτοχρονα με καποιον υγραντηρα το κλιματιστικο μπερδευει τις συνθηκεσ? Καπου αναφερθηκε στο θεμα οτι στα daikin ο υγραντηρας λειτουργει μονο στην θερμανση υπο συνθηκες. Ποια αλλη εταιρια εχει μοντελα με υγραντηρα? Βρηκα το Haier AS09QS2ERA. Γνωριζετε αν ειναι αποδοτικο και αξιοπιστο? Ευχαριστω!!!! :)

 

 

giotavan καλησπέρα

 

Σίγουρα σε θέματα κλιματιστικών θα σε συμβουλέψει καλύτερα ο φίλος μας gnt.

Εγώ απλά από την δική μου εμπειρία από το Mitsubishi Heavy SRK/SRC-25ZJ-S (ύστερα από συμβουλή του gnt) είμαι απόλυτα ευχαριστημένος τόσο στην θέρμανση όσο και στην ψύξη!! με πολύ χαμηλές-λογικές χρεώσεις. Είναι μάλλον ποιο στιβαρό από το Mitsubishi SRC35ZJX με μικρές ποιοτικές διαφορές.

Πάντως έχει πολύ καλή ποιότητα αέρα χάρη στα 2 φίλτρα του.

Link to comment
Share on other sites

giotavan καλησπέρα

 

Σίγουρα σε θέματα κλιματιστικών θα σε συμβουλέψει καλύτερα ο φίλος μας gnt.

Εγώ απλά από την δική μου εμπειρία από το Mitsubishi Heavy SRK/SRC-25ZJ-S (ύστερα από συμβουλή του gnt) είμαι απόλυτα ευχαριστημένος τόσο στην θέρμανση όσο και στην ψύξη!! με πολύ χαμηλές-λογικές χρεώσεις. Είναι μάλλον ποιο στιβαρό από το Mitsubishi SRC35ZJX με μικρές ποιοτικές διαφορές.

Πάντως έχει πολύ καλή ποιότητα αέρα χάρη στα 2 φίλτρα του.

 

Ευχαριστω για την απαντηση σου Kroulis. Και οι δυο σειρες εχουν ακριβως τα ιδια φιλτρα. Αν δεν με ενδιεφερε ο ιονιστης στο σαλονι (καπνιζει ο αντρας μου) θα διαλεγα το SRK/SRC-35ZJ-S. Γενικα η Mitsubishi μου αρεσει πολυ σαν φιλοσοφια μιας που φαινεται να εχει πολυ καλο συστημα για τις αλλεργειες. Πιστευω τα μοντελα αυτα να τα κρατησω σιγουρα μια 10ετια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

για υπνοδωμάτιο 10-12m2 m παλιά πολυκατοικία με καινούργια αλουμίνια στη μπαλκονόπορτα και τιμη γύρω στα 600Ε τη προτείνετε?

Μα βάση τα προηγούμενα post έκρινα ότι με καλύπτουν, με βάση την εταιρία και την τιμη (παντα από scroutz)τα εξης 2 μοντέλα .

Daikin FTX25JV / RX25JV

Mitsubishi MSZ SF25VE

 

Βέβαια διάβασα ότι το πρώτο εχει ακριβό σέρβις. Στη ιδία τιμή ή και χαμηλότερη προτείνεται κάποιο άλλο μοντέλο με τις ίδιες δυνατότητες?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους! gnt, καλύτερο κλιματιστικό για 9τμ. υπνωδωμάτιο 2,7 ύψος, ως προς το κομμάτι της πιο οικονομικής λειτουργίας και της ποιότητας κατασκευής? υπάρχει κάποιο καλύτερο από αυτό MSZ/MUZ-FH25VE, ανεξαρτήτως χρημάτων? αυτό που θέλω είναι να πάρω κλιματιστικό που να αντέξει στα χρόνια και τελικά, ακόμα και αν το πληρώσω διπλάσια ή τριπλάσια κατά την αγορά του, να μου έχει στοιχίσει όσο το δυνατόν λιγότερο στην τσέπη..!! γιατί είναι να πάρω το καλύτερο στα 800 ευρώ και να αρχίσω να βγαίνω κερδισμένος μετά από 15 χρόνια σε σχέση με το καλύτερο στα 400, τότε ίσως δεν αξίζει τα διπλάσια χρήματα...ποιά είναι η γνώμη σου? σευχαριστώ

 

Το ακριβό μοντέλο δεν είναι ακριβό επειδή σου κάνει οικονομία μόνο, γιατί δεν κάνει τόσο μεγάλη σε σχέση με κάποιο αποδοτικό mid-range, εώς και καθόλου ίσως, ανάλογα τις συνθήκες και τη γεωγραφική θέση. To top range μοντέλο έχει συνολικά καλύτερα χαρακτηριστικά, φίλτρα, αυτοματισμούς, μέχρι και design (ω ναι)! Αν τα εκτιμάς και τα θέλεις αυτά, το παίρνεις. Αν τα θεωρείς περιττά, δεν έχεις λόγο να το πάρεις. Πριν 10 ημέρες περίπου έβαλα FH25VE και FH50VE σπίτι μου και δεν το έχω μετανοιώσει. Αν όμως διάλεγα κλιματιστικά για τον πατέρα μου π.χ. , δε νομίζω να ήταν τα FH.. Όλα σχετικά είναι..

 

Πάντως αν σκέφτεσαι να αγοράσεις το FH25VE απλά για να σου έρθει οικονομικότερα η χρήση σε βάθος 10ετίας, άστο.. Πήγαινε για το SF25VE ή κάποιο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Το ακριβό μοντέλο δεν είναι ακριβό επειδή σου κάνει οικονομία μόνο, γιατί δεν κάνει τόσο μεγάλη σε σχέση με κάποιο αποδοτικό mid-range, εώς και καθόλου ίσως, ανάλογα τις συνθήκες και τη γεωγραφική θέση. To top range μοντέλο έχει συνολικά καλύτερα χαρακτηριστικά, φίλτρα, αυτοματισμούς, μέχρι και design (ω ναι)! Αν τα εκτιμάς και τα θέλεις αυτά, το παίρνεις. Αν τα θεωρείς περιττά, δεν έχεις λόγο να το πάρεις. Πριν 10 ημέρες περίπου έβαλα FH25VE και FH50VE σπίτι μου και δεν το έχω μετανοιώσει. Αν όμως διάλεγα κλιματιστικά για τον πατέρα μου π.χ. , δε νομίζω να ήταν τα FH.. Όλα σχετικά είναι..

 

Πάντως αν σκέφτεσαι να αγοράσεις το FH25VE απλά για να σου έρθει οικονομικότερα η χρήση σε βάθος 10ετίας, άστο.. Πήγαινε για το SF25VE ή κάποιο άλλο.

 

 

Σ ευχαριστώ, μόλις ήρθε το FH25VE και αύριο θα μου το βάλει ο τεχνικός, του έστειλα όλα τα μανουαλς να τα διαβάσει,,!@! ήθελα και ένα 6-7w σαν το fh αλλα δυστυχώς δεν υπάρχει, και μάλιστα σε καμία εταιρία.. κάποιο δηλαδή με συνδιασμό ποιότητας αέρα, απόδοση, κατανάλωση, ποιότητα κατασκευής.. αναρωτιέμαι γιατί η μιτσουμπισι δεν έβγαλε μεγαλύτερο.. θα περιμένω μπας και βγει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αφού πέρισυ διάβασα καμια 150αριά σελίδες από το θέμα και τελικά δεν προχώρησα στην εγκατάσταση, έρχομαι φέτος να ρωτήσω αν αυτά που έχω στο μυαλό μου είναι καλή επιλογή.

 

Διαμέρισμα '80, 1ου ορόφου με καινούρια μόνωση πιλωτής ( 10cm Dow) και καινούρια κουφώματα.

 

Δωμάτιο 8.24m² (ένας τοίχος εξωτερικός με μπαλκονόπορτα, προσανατολισμού Δυτικού )

και

Δωμάτιο 13.06m² ( 2 τοίχοι εξωτερικοί, ένας χωρίς άνοιγμα προέκταση του προηγούμενου και ο άλλος Βορεινός με μπαλκονόπορτα)

 

Τα 2 δωμάτια έχουν ίδιο ύψος 2.85m και έχω κατα νου αυτά τα 2 :

 

-Toshiba / RAS B10N3KV2-E / RAS 10N3AV2-E - Suzumi Plus

-Toshiba / RAS Β13N3KV2-E / RAS 13N3AV2-E - Suzumi Plus

 

Σκέφτομαι το 10ρι για το μικρό δωμάτιοο και το 13ρι για το μεγάλο.

 

1) Είναι καλή η επιλογή, είναι αποδοτικά/ποιοτικά μηχανήματα ? Έχω σε άλλο σπίτι 18ρι Toshiba Ιnverter παλαιότερο και είμαι αρκετά ευχαριστημένος και από ποιότητα και από απόδοση.

 

2) Δεδομένου ότι θα με ενδιέφερε ίσως η χρήση τους σε άλλο σπίτι αργότερα, θα είχε νόημα η αγορά 2x 13ΚΒtu αντί για ένα 10ρι και ένα 13ρι, μιας και έχουν 70 ευρώ διαφορά στην τιμή ? Η υπερ-διαστασιολόγηση ίσως να έχει νόημα γιατί ενδέχεται να δουλεύει πιο αποδοτικά, αλλά και πάλι χωρίς περαιτέρω στοιχεία για το μηχάνημα, μπορεί η υπο-λειτουργία του 13ριού στο μικρό δωμάτιο να το θέσει εκτός αποδοτικής λειτουργίας ?

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την όποια βοήθεια!!!

 

Σχετικά με το παραπάνω, βλέπω ότι και τα Mitsubishi της σειράς SF είναι πολύ καλά και με ελάχιστα χρήματα παραπάνω....λίγο με τις εγγυήσεις δεν έχω βγαλει άκρη, τα Toshiba δείχνουν να έχουν 2/5 έτη ενώ τα Mitsubishi 1/5 έτη (μηχανικά-ηλεκτρονικά/συμπιεστή).

Ισχύει τελικά αυτό ?

 

Ενώ όμως έχουν μεγαλύτερο εποχιακό δείκτη απόδοσης τα Mitsubishi, βλέπω ότι στα χαρακτηριστικά τους τα Τοshiba έχουν μικρότερη εκτιμώμενη ετήσια κατανάλωση. Υπάρχει κάποια εξήγηση γιαυτό ?

 

Μήπως να στραφώ στα SF25VE & SF35VE ?

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την εγγύηση, τα Mitsubishi έχουν 1/5 έτη όπως λες. Για τα Toshiba δεν γνωρίζω

 

Για την ετήσια κατανάλωση δεν ξέρω που το βλέπεις. Τα SF έχουν μικρότερη γενικά (ψύξη/θέρμανση)

SF25VE 116/764 kWh/a

10N3KV2 104/980 kWh/a

SF35VE 171/923 kWh/a

13N3KV2 198/1077 kWh/a

Link to comment
Share on other sites

Ναί , αναφερόμουν στα 104 έναντι των 116 για την ψύξη των μικρών μοντέλων...το εξέφρασα λάθος...ευχαριστώ για την απάντηση.

Εποχιακή απόδοση έχει μεγαλύτερη το Μitsubishi, και όμως έχει μεγλύτερη εκτιμώμενη κατανάλωση.

 

Οι δύο δείκτες μήπως μετρώνται σε διαφορετικές συνθήκες χρήσης/θερμοκρασιών ?

 

Γενικά σωστά καταλαβαίνω ότι το Mitsubishi είναι καλύτερο από απόδοση , άρα και πιο καλή συσκευή ? Ή υπάρχει και κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω ?

Edited by felix_w

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου, απλα ησουν ατυχος με το 10EX3. Απο περιεργεια, τι ακριβως εχει παθει και πως καταφερνεις και το δουλευεις?

Λιγο offtopic, δεν εβγαζε ψυξη, ο τεχνικος δεν ηξερε αν εφταιγε η πλακετα ή ο τετραοδος εναλλακτης. Αλλάξανε τον εναλλακτη το προβλημα παρεμεινε κ η πατεντα ηταν να αλλΆξουν το 42v πηνίο με ένα 220v συνδεμενο μονιμα στην παροχή. Τωρα δουλευει αλλά μόνο ψύξη! Μου λένε οτι θα βάλουν και ενα ρελε και θα δουλευει κανονικά...δεν ξερω αν κάνανε το καλύτερο, ας μας πει καποιος ειδικός.

 

Τωρα στο θέμα, αξίζει το 24αρι panasonic etherea τα 4-5 κατοσταρικα παραπανω ή το mitsubishi θα με καλύψει στην ποίοτητα του αέρα?

Link to comment
Share on other sites

Λιγο offtopic, δεν εβγαζε ψυξη, ο τεχνικος δεν ηξερε αν εφταιγε η πλακετα ή ο τετραοδος εναλλακτης. Αλλάξανε τον εναλλακτη το προβλημα παρεμεινε κ η πατεντα ηταν να αλλΆξουν το 42v πηνίο με ένα 220v συνδεμενο μονιμα στην παροχή. Τωρα δουλευει αλλά μόνο ψύξη! Μου λένε οτι θα βάλουν και ενα ρελε και θα δουλευει κανονικά...δεν ξερω αν κάνανε το καλύτερο, ας μας πει καποιος ειδικός.

 

Τωρα στο θέμα, αξίζει το 24αρι panasonic etherea τα 4-5 κατοσταρικα παραπανω ή το mitsubishi θα με καλύψει στην ποίοτητα του αέρα?

Σιγά τον φοβερό αέρα του etherea. Πάρε το Mitsubishi ..

Link to comment
Share on other sites

Ναί , αναφερόμουν στα 104 έναντι των 116 για την ψύξη των μικρών μοντέλων...το εξέφρασα λάθος...ευχαριστώ για την απάντηση.

Εποχιακή απόδοση έχει μεγαλύτερη το Μitsubishi, και όμως έχει μεγλύτερη εκτιμώμενη κατανάλωση.

 

Οι δύο δείκτες μήπως μετρώνται σε διαφορετικές συνθήκες χρήσης/θερμοκρασιών ?

 

Γενικά σωδστά καταλαβαίνω ότι το Mitsubishi είναι καλύτερο από απόδοση , άρα και πιο καλή συσκευή ? Ή υπάρχει και κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω ?

 

σε ίδιες συνθήκες γίνονται οι μετρήσεις

απλά τo toshiba λειτουργεί με μικρότερο φορτίο στην ψύξη

έχει design load 2kW, ενώ το SF25VE 2.5kW

το πιο καλή συσκευή σχετικό είναι πάντα..

Link to comment
Share on other sites

σε ίδιες συνθήκες γίνονται οι μετρήσεις

απλά τo toshiba λειτουργεί με μικρότερο φορτίο στην ψύξη

έχει design load 2kW, ενώ το SF25VE 2.5kW

το πιο καλή συσκευή σχετικό είναι πάντα..

 

 

Δηλαδή οι 116kwh/a είναι σε 2.5kW ενώ τα 104 του Toshiba σε 2kW ?

 

Ας υποθέσουμε ότι από πλευράς χρημάτων δεν με απασχολεί η διαφορά των 30-50 ευρώ που έχουν σαν συσκευές και μείνουμε στην αποδοτικότητα. Καταλαβαίνω σωατά ότι είναι πιο αποδοτικό το Mitsubishi ?

 

Αν βάλουμε την μακροζωία,ποιότητα κατασκευής, τιμές ανταλλακτικών ή ότι άλλο έχεις κατά νου με το "σχετικό", πώς θα μπορούσε να καταλήξει κανείς ? Τί είναι αυτό που θα έπρεπε να ξέρω για την καθεμία συσκευή ?

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι.!! Ειχα ρωτησει σε προηγουμενο μου post αν γνωριζει καποιος για την αποδοση ψυξης του Mitsubishi SRC35ZJX SRK35ZJX και την ποιοτητα αερα, κατασκευης γενικα.Θα το εχω στο σαλονι (25τμ) και το διαλεξα γιατι εκτοσ των αλλων χαρακτηριστικων εχει ιονιστη που θελω λογω τσιγαρου. Επισης για την κεβατολακαρα σκεφτομουν το Mitsubishi Heavy SRK/SRC-25ZJ-S (ειναι αθορυβο?) και καποιος μου απαντησε οτι ειναι πολυ ικανοποιημενοσ απο τη συσκευη αλλα τωρα ειδα και το Panasonic Etherea CS/CU-XE9PKEW και μπερδευτηκα:wacko:. Θα ηθελα χαμηλο θορυβο στη κρεβατοκαμαρα.Τελος επειδη εχω αλλεργεια στη γυρη διάλεξα και αναλογα μοντελα. Οποιος γνωριζει ας με βοηθησει. Προτασεις δεκτες. Σορρυ αν σας ζαλιζω αλλα γυναικα βλεπετε...λεω πολλα:lol:Ευχαριστω. Edited by giotavan
Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα Toyotomi Agira VL180 non inverter και τις τελευταίες 2 μέρες όταν το σβήνω οι γρύλιες παραμένουν ανοικτές και εξακολουθεί να βγάζει αέρα για 3-5 λεπτά. Είναι φυσιολογικό? Δεν το χρησιμοποιώ συχνά (είχα +2 μήνες να το λειτουργήσω) και η εγγύηση λήγει σε 1,5 μήνα οπότε αν έχει οποιοδήποτε θέμα πρέπει να κινηθώ άμεσα. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Λιγο offtopic, δεν εβγαζε ψυξη, ο τεχνικος δεν ηξερε αν εφταιγε η πλακετα ή ο τετραοδος εναλλακτης. Αλλάξανε τον εναλλακτη το προβλημα παρεμεινε κ η πατεντα ηταν να αλλΆξουν το 42v πηνίο με ένα 220v συνδεμενο μονιμα στην παροχή. Τωρα δουλευει αλλά μόνο ψύξη! Μου λένε οτι θα βάλουν και ενα ρελε και θα δουλευει κανονικά...δεν ξερω αν κάνανε το καλύτερο, ας μας πει καποιος ειδικός.

 

Τωρα στο θέμα, αξίζει το 24αρι panasonic etherea τα 4-5 κατοσταρικα παραπανω ή το mitsubishi θα με καλύψει στην ποίοτητα του αέρα?

Το καλυτερο θα ηταν να μπει οτι ακριβως ειχε ,εστω και αλλη μαρκα ,αλλα ιδιο σε προδιαγραφες.Τωρα αν βαλανε 220 και σχεδιασαν σωστα τον τροπο λειτουργιας δεν εχεις προβλημα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

@Ducksong Μήπως έχεις ενεργοποιημένη τη λειτουργία αυτοκαθαρισμού;

 

@giotavan Ξεκίνα διαβάζοντας εδώ σχετικά με τις μεθόδους που χρησιμοποιούνται για τον καθαρισμό του αέρα. Θα διαπιστώσεις ότι η εφαρμογή ιονιστή σε οικιακό κλιματιστικό έχει περιορισμένα αποτελέσματα λόγω της περιορισμένης ενεργού επιφάνειας. Οι stand-alone ιονιστές παρέχουν καλύτερο αποτέλεσμα διότι διαθέτουν μεγαλύτερη ενεργό επιφάνεια ιονισμού. Μην περιμένεις να δεις σημαντική διαφορά στην ποιότητα αέρα σε περιβάλλον καπνιστών από τον ιονιστή της κλιματιστικής μονάδος και μόνον.

 

Όσον αφορά το κλιματιστικό, το Etherea είναι σίγουρα μια καλή πρόταση και από τα Mitsubishi, καλύτερα ρίξε μια ματιά στο Electric SF25VA αντί του Heavy 25ZJ-S.

 

@felix_w Αν διαβάσεις 15-20 σελίδες πίσω, θα σου απαντηθούν όλες οι απορίες

 

@Ιkarosx To Mitsubishi MSZ SF25VE είναι το vfm στα 2,5 kW έως τα €600.

 

@Οrganic Υπάρχουν multi-split μονάδες, όπου μια μεγαλύτερης ονομαστικής απόδοσης εξωτερική μονάδα τροφοδοτεί δύο ή και περισσότερες εσωτερικές μονάδες. Το κόστος είναι αυξημένο και η απόδοση μικρότερη από το να λειτουργείς 2 ξεχωριστά συστήματα. Αν όμως υπάρχουν περιορισμοί χώρου ή άλλης φύσεως, τότε είναι η μόνη λύση.

 

@Lux Τα inverter αυξομειώνουν τη λειτουργία τους σε αντίθεση με τα συμβατικά τα οποία είτε δουλεύουν σε πλήρη φόρτο είτε παύουν να λειτουργούν. Αυτά όσον αφορά την εξωτερική μονάδα. Η εσωτερική μονάδα λειτουργεί βάσει του προγράμματος λειτουργίας, των επιθυμητών συνθηκών και των πραγματικών συνθηκών. Αν έχεις για παράδειγμα την ταχύτητα ανεμιστήρα στο AUTO (ή και το πρόγραμμα λειτουργίας), τότε είναι δυνατόν να μη σταματήσει πότε να λειτουργεί και απλά να αυξομειώνει τη λειτουργία του καθώς συγκλίνει/αποκλίνει από τις συνθήκες-στόχο.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

@giotavan Ξεκίνα διαβάζοντας εδώ σχετικά με τις μεθόδους που χρησιμοποιούνται για τον καθαρισμό του αέρα. Θα διαπιστώσεις ότι η εφαρμογή ιονιστή σε οικιακό κλιματιστικό έχει περιορισμένα αποτελέσματα λόγω της περιορισμένης ενεργού επιφάνειας. Οι stand-alone ιονιστές παρέχουν καλύτερο αποτέλεσμα διότι διαθέτουν μεγαλύτερη ενεργό επιφάνεια ιονισμού. Μην περιμένεις να δεις σημαντική διαφορά στην ποιότητα αέρα σε περιβάλλον καπνιστών από τον ιονιστή της κλιματιστικής μονάδος και μόνον.

 

Όσον αφορά το κλιματιστικό, το Etherea είναι σίγουρα μια καλή πρόταση και από τα Mitsubishi, καλύτερα ρίξε μια ματιά στο Electric SF25VA αντί του Heavy 25ZJ-S.

Ευχαριστω πολυ γα τον χρονο σου gnt. Εχω ακομη καποια πραγματα να ρωτησω για να ξεμπερδευτω γιατι η αγορα κλιματιστικων ειναι μεγαλο εξοδο ειδικα στη εποχη μας. Δεν θελω αποκλειστικα μιτσουμπισι. Και τα hitachi με ενδιαφερουν αλλα αν ψαξω και εκει νομιζω θα μπερδευτω περισσοτερο. Με ενδιαφερει κυριως η ποιοτητα αερα με αντιαλλεργικα φιλτρα λογω αλλεργειασ και να ειναι οικονομικο στη καταναλωση. Τωρα ειμα αναμεσα στο ethera και το Mitsubishi Electric SF25VΕ για την κρεβατοκαμαρα. Ποιο πιστευεις οτι ειναι καλυτερο? Διαφορετικα αν παιξουν περισσοτερα χρηματα θα παρω το Heavy 25ZJχ. Για το σαλονι μπορω να δουλεψω το Heavy 35ZJχ με ξεχωριστο ιονιστη? Η θα μπερδευεται το κλιματιστικο? Διαφορετικα θα παρω το Mitsubishi Electric SF35VΕ. Γνωριζεισ αν εχει αισθητηρα εξωτερικων συνθηκων το Mitsubishi Electric SF35VΕ?? Αυτα!!!! Θα περιμενω υπομονετικα την απαντηση σου:D

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τα καλύτερα για τα Etherea και για αυτό το προτίμησα αλλά δεν είναι περίεργο να συντονίζει το πλαστικό καπάκι των φίλτρων και να κάνει θόρυβο; Έχει κουμπώσει στα κλιπς. Όταν κάνει το θόρυβο αν το ακουμπήσεις/πιέσεις ελαφρώς σταματάει. Το πλαστικό είναι πολύ εύκαμπτο επίσης. Έχω ζητήσει βοήθεια από την υποστήριξη να έρθουν να το δουν.
Link to comment
Share on other sites

@giotavan Τα φίλτρα nanoe-G που υπάρχουν στα high-end Panasonic έχουν εξαιρετική αντιαλλεργική δράση. Για αντίστοιχου επιπέδου αποτέλεσμα θα πρέπει να δεις τις ναυαρχίδες των Μitsubishi Electric και Ηeavy Industries (FHxxVE και SRKxxZMX-S (2014) - SRKxxZJX-S (2013)) και των Hitachi και Daikin (με τιμές που κυμαίνονται άνω των €1200).

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα ταυτόχρονης λειτουργίας ιονιστή και κλιματιστικής μονάδος εκτός ειδικών περιπτώσεων που σπάνια αφορούν οικιακή χρήση. Ο ιονιστής πρέπει να τοποθετηθεί αντιδιαμετρικά της εσωτερικής μονάδος. Όλα τα Mitsubishi εκτός των entry-level μοντέλων έχουν εξωτερικό αισθητήρα θερμοκρασίας και οι ναυαρχίδες έχουν και υγρασίας.

 

@ela002 O συντονισμός οφείλεται είτε σε κακή συναρμογή, είτε σε έλλειψη ελαστικών ή αφρώδους υλικού βάσεων που λογικά θα έπρεπε να υπάρχουν.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει η αλλαγη κλιματιστικου 10τιας+ (panasonic cu a181ke) με καποιο συγχρονο παρομοιας δυναμης απο αποψη χρηματων; Δηλαδη, θα κανω αποσβεση; (προφανως οχι σε 1 χρονο)...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...