Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@panandreas Στο υπνοδωμάτιο είσαι όντως οριακά στα 2,5 kW (~9000 BTU/h) αλλά λόγω προσανατολισμού δεν θα έχεις υψηλό θερμικό φορτίο το μεσημέρι-απόγευμα το καλοκαίρι ενώ το χειμώνα θα έχεις τη συνεισφορά της ηλιοφάνειας τις πρωινές ώρες. Το συγκεκριμένο Hitachi θα σε καλύψει, καθώς ο συμπιεστής του έχει το απαιτούμενο εύρος απόδοσης.

 

Στο σαλόνι όπως έχουν τώρα τα πράγματα θα είναι υποδιαστασιολογημένη μια μονάδα 5 kW (~18000 BTU/h) και με την αλλαγή θα είναι ελαφρώς υπερδιαστασιολογημένη. Το penalty στην απόδοση είναι υπαρκτό και στις δύο περιπτώσεις αλλά στη δεύτερη είναι σαφώς μικρότερο. Έτσι αν η δεύτερη περίπτωση εξελιχθεί σε μόνιμη, δεν θα αντιμετωπίσεις ιδιαίτερο πρόβλημα. Λόγω απωλειών (αναφέρεις μέτρια μόνωση και ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος) θα τον καλύπτει επαρκώς το χειμώνα και το penalty στην απόδοση ενδέχεται να είναι και μικρότερο του 5% το καλοκαίρι. Στη θέση σου θα έβαζα και εγώ 5 kW μονάδα στο σαλόνι.

 

@Lux Για την ακρίβεια, ο χώρος σου απαιτεί κλιματιστικό 4,5 kW (~16000 BTU/h). Όπως πολύ σωστά έγραψες, αν οι απώλειες (όπου σημαντική παράμετρος είναι η ογκομετρία του χώρου) είναι μεγαλύτερες από την ικανότητα του κλιματιστικού να τις καλύψει, η απόδοση/οικονομία δέχεται σοβαρό πλήγμα με αποτέλεσμα το κόστος χρήσης να εκτιναχθεί στα ύψη.

 

Στα 4,5 kW το budget των €550 είναι οριακό. Συζήτησέ το με τον ιδιοκτήτη μήπως και μοιράσετε τη διαφορά που απαιτείται για την απόκτηση κάποιου αξιοπρεπούς συστήματος (μιλάμε για 100-150 ευρώ παραπάνω).

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με τον εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο και θα έρθουν από Δευτέρα. Θα γράψω εντυπώσεις όταν έρθουν.

 

Καλησπέρα. Έχω το Hitachi RAS/RAC-S14HA. Το αγόρασα πέρυσι αφότου συμβουλεύτηκα το παρών θέμα.

 

Φέτος όταν το πρωτοάνοιξα με για ψύξη μου έκανε κάποια κόλπα και νόμιζα ότι τα έπαιξαν τα ηλεκτρονικά.

Μιας και η εγγύηση λήγει σε μερικές μέρες αμέσως κάλεσα την αντιπροσωπεία και μου έδωσαν το τηλέφωνο του εξωτερικού τους συνεργάτη από το Περιστέρι (μένω Αιγάλεω).

Τελικά απλά το είχα ρυθμίσει στους 28 οπότε και έπιανε αμέσως την επιθυμητή θερμοκρασία και εγώ νόμιζα ότι τα έπαιξε. Αφότου το κατάλαβα πήρα το τεχνικό ξανά του το εξήγησα και του είπα να περάσει για συντήρηση και αν είχε τίποτα να το προλαβαίναμε μέσα στην εγγύηση.

 

Ήρθαν 2 άτομα, το τσέκαραν, ο μάστορας μου εξήγησε αρκετά πράματα και έφυγαν χωρίς να χρειαστεί να κάνουν συντήρηση, μιας και είναι σε καλή κατάσταση, ή κάτι άλλο. Δε πήραν τίποτα. Μου φάνηκαν πολύ καλοί και μετέπειτα σκέφτηκα ότι για την εγκατάσταση θα έπρεπε να είχα ψάξει και να είχα χρησιμοποιήσει αυτούς. Και αυτός που το έβαλε ήταν πολύ καλός αλλά αυτοί ήταν μια κλάση πάνω τουλάχιστον.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι αφού επιλέξουμε μηχάνημα, καλό είναι να το βάλει επίσημος αντιπρόσωπος (αρκεί να είναι καλός).

 

Επίσης μου είπε ότι το manual συνιστούσε 3 μέτρα σωλήνα για βέλτιστη απόδοση, αλλά έβαλα ~2μ. Κοιτάξετε το!!

 

Το φθινόπωρο θα τους πάρω για την ετήσια συντήρηση. Αξίζει το κόπο και τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων για βέλτιστη απόδοση με απασχολεί κι εμένα λίγο

σήμερα παρέλαβα και τα δικά μου κλιματιστικά FH50VE και FH25VE

επειδή σκεφτόμουν και την αγορά του Hitachi 50PPB, είχα ρίξει μια ματιά στο installation manual του και είχα δει να αναφέρεται ελάχιστο μήκος σωληνώσεων 3m. (βασικά 3,5m συνολικά αν δει κάποιος το manual)

Αυτή την πληροφορία την "κράτησα" κάπως και πήγα να δω τι συμβαίνει και με τα FH τώρα που μου ήρθαν.

 

Το installation manual τoυ FH50VE δεν αναφέρει ελάχιστο μήκος σωληνώσεων.

Αλλά το service manual που βρήκα στο διαδίκτυο αναφέρει κάτω από τα specifications τα test conditions και μεταξύ άλλων "Refrigerant piping length (one way): 5m"

Να υποθέσω ότι η optimal λειτουργία του κλιματιστικού θα επιτευχθεί με 5m μήκος σωληνώσεων; Γιατί φαντάζομαι και οι εταιρέιες θα θέλουν να πετύχουν τα καλύτερα νούμερα.. ή απλά εκεί γίνονται στάνταρ οι μετρήσεις;

Επειδή είναι σχετικά εύκολο το σημείο της εγκατάστασης στην περίπτωσή μου.. ούτε 2m σωλήνες δεν θα χρειαστούν από απαιτήσεις απόστασης

Οι εγκαταστάτες γενικά βάζουν όσο λιγότερο μήκος γίνεται και μάλιστα μετά τα 2m συνήθως σε χρεώνουν 10-15€/m επιπλέον.

Είναι από τους λόγους που δεν είπα στο κατάστημα απ'όπου τα πήρα να μου κάνουν εγκατάσταση, ήθελα να ρίξω μια ματιά πρώτα στo installation manual και στους όρους εγγύησης, πριν κανονίσω οτιδήποτε

Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει; Αν μικρό μήκος χαλκοσωλήνων θα επηρεάσει την απόδοση; Επιτυγχάνεται σε συγκεκριμένο μήκος η βέλτιστη απόδοση/λειτουργία (5m);

 

Συμφωνώ με τον aposporis, δεν θα ήθελα να γίνει μια πρόχειρη εγκατάσταση με κίνδυνο να χαντακώσω τα κλιματιστικά μου, γι'αυτό και θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη

Εννοείται από αύριο το πρωί θα επικοινωνήσω και με αντιπροσωπεία και με 1-2 εγκαταστάτες που γνωρίζω για επιπλέον πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα είναι μεγαλύτερο όταν το μήκος σωληνώσεων είναι αρκετά μεγάλο, οπότε πρέπει να συμπληρωθεί στο κύκλωμα επιπλέον ψυκτικό υγρό R410 σύμφωνα με τύπο που ορίζει ο κατασκευαστής. Όσον αφορά το ελάχιστο μήκος, το ιδανικό είναι να τηρείται η ελάχιστη απόσταση που ορίζει ο κατασκευαστής και το οποίο είναι συνήθως 3 m. Aν είναι λιγότερη η απόσταση των σωληνώσεων (μέχρι τα 2 m που είναι η ελάχιστη λειτουργική απόσταση) συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα στις συνθήκες που επικρατούν στη μονάδα και εφόσον έχουν μονωθεί καλά και ξεχωριστά οι σωληνώσεις.

 

Στην περίπτωσή μου η απόσταση μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας είναι 1,9 m. Ο εγκαταστάτης εκανε ένα loop πριν οι σωληνώσεις καταλήξουν στα ρακόρ της εξωτερικής μονάδας, με αποτέλεσμα το συνολικό μήκος σωληνώσεων να είναι 2,8 m. Πάντα να υπολογίζεται και την απόσταση εντός της εσωτερικής μονάδας που από τα ρακόρ μέχρι την είσοδο στο κύκλωμα είναι περίπου 30-40 cm.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο σαλόνι όπως έχουν τώρα τα πράγματα θα είναι υποδιαστασιολογημένη μια μονάδα 5 kW (~18000 BTU/h) και με την αλλαγή θα είναι ελαφρώς υπερδιαστασιολογημένη. Το penalty στην απόδοση είναι υπαρκτό και στις δύο περιπτώσεις αλλά στη δεύτερη είναι σαφώς μικρότερο. Έτσι αν η δεύτερη περίπτωση εξελιχθεί σε μόνιμη, δεν θα αντιμετωπίσεις ιδιαίτερο πρόβλημα. Λόγω απωλειών (αναφέρεις μέτρια μόνωση και ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος) θα τον καλύπτει επαρκώς το χειμώνα και το penalty στην απόδοση ενδέχεται να είναι και μικρότερο του 5% το καλοκαίρι. Στη θέση σου θα έβαζα και εγώ 5 kW μονάδα στο σαλόνι.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σου!

 

Εαν είναι εύκολο και έχεις τον χρόνο θα μπορούσες να μου εξηγήσεις γιατί θα έχω penalty στην απόδοση όταν το κλιματιστικό είναι υπερδιαστασιολογημένο? Χωρίς να έχω καμία γνώση στο αντικείμενο αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι το κλιματιστικό θα επιτυγχάνει την επιθυμητή θερμοκρασία χωρίς να ζορίζεται και μετά θα την διατηρεί ακόμα πιο εύκολα. Προφανώς υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που δεν γνωρίζω.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Σε καλύπτει άνετα ένα κλιματιστικό 2,5 kW (~9000 ΒΤU/h).

 

Mέχρι τα €550 το vfm είναι το Hitachi RAS/RAC-S10HB

 

ευχαριστω

μήπως ξέρεις πια η διαφορά μεταξύ αυτού που προτείνεις και του Hitachi RASE10HBG http://http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/139382-hitachi-rase10hbg

αξίζει άραγε η 50 ευρο διαφορά?

 

μου πρότειναν και το Fujitsu ASYG25LLCR http://http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/141170-fujitsu-asyg25llcr#prettyPhoto

 

την γνώμη σου σε παρακαλώ

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

To Exx-Η(Α|Β)G δεν διαθέτει το ανοιξείδωτο αεραγωγό/υποπλαίσιο και τα αντιβακτηριδιακά/αντιμουχλικά/αποσμητικά φίλτρα nano-Titanium Wasabi που διαθέτουν τα SxxH(A|B).

 

O ανοξείδωτος αεραγωγός είναι που κάνει τη διαφορά. Πέραν από τη βελτίωση στην ποιότητα του αέρα, εκμηδενίζει τα τριξίματα των πλαστικών. Τα φίλτρα ξεχωριστά κάνουν γύρω στα €30 oπότε πιστεύω ότι αξίζει κάποιος να πάει στα H(A|B).

 

To Fujitsu είναι τίμια πρόταση στην κατηγορία του αλλά σε σχέση με το Hitachi υστερεί σε όλους τους τομείς εκτός των λειτουργιών/αυτοματισμών και πιθανόν τιμής.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

To Exx-Η(Α|Β)G δεν διαθέτει το ανοιξείδωτο αεραγωγό/υποπλαίσιο και τα αντιβακτηριδιακά/αντιμουχλικά/αποσμητικά φίλτρα nano-Titanium Wasabi που διαθέτουν τα SxxH(A|B).

 

O ανοξείδωτος αεραγωγός είναι που κάνει τη διαφορά. Πέραν από τη βελτίωση στην ποιότητα του αέρα, εκμηδενίζει τα τριξίματα των πλαστικών. Τα φίλτρα ξεχωριστά κάνουν γύρω στα €30 oπότε πιστεύω ότι αξίζει κάποιος να πάει στα H(A|B).

 

To Fujitsu είναι τίμια πρόταση στην κατηγορία του αλλά σε σχέση με το Hitachi υστερεί σε όλους τους τομείς εκτός των λειτουργιών/αυτοματισμών και πιθανόν τιμής.

 

χμμ έχουν περίπου 140 ευρο διαφορά Fujitsu-SxxH(A|B) δεν είναι και λίγα με έβαλαν σε πειρασμό

θα το σκεφτώ λιγο ακόμα για ποιο απο τα 2

ευχαριστώ πολλή για τον χρόνο σου

Link to comment
Share on other sites

Nα έχεις πάντα στο μυαλό σου ότι το κόστος χρήσης είναι πάντα μεγαλύτερο του κόστους κτήσης στη διάρκεια ζωής ενός προϊόντος.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει σε προσφορά και αυτό εδώ.http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/SAMSUNG-AR09HSFSBURNET,99452,397574,1199677.html?langId=-18&et_lid=1648&utm_medium=email&et_cid=280&utm_source=Newsletter-18-6-2014&et_sub=ACSamsung&utm_campaign=National-LateNight-Newsletter-18-6-2014. Αξίζει τα λεφτά του;
Link to comment
Share on other sites

Η Samsung δεν έχει επιτύχει κάτι το ιδιαίτερο στον κλιματισμό και τα μοντέλα της δεν φημίζονται για την αξιοπιστία τους. Καλύτερα να εστιάσεις σε εταιρεία η οποία έχει παράδοση και καλό track record στον κλιματισμό.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@oddin64@Der Ξεκίνα διαβάζοντας εδώ σχετικά με τις μεθόδους που χρησιμοποιούνται για τον καθαρισμό του αέρα. Θα διαπιστώσεις ότι η εφαρμογή ιονιστή σε οικιακό κλιματιστικό έχει περιορισμένα αποτελέσματα λόγω της περιορισμένης ενεργού επιφάνειας. Οι stand-alone ιονιστές παρέχουν καλύτερο αποτέλεσμα διότι διαθέτουν μεγαλύτερη ενεργό επιφάνεια ιονισμού.

 

Όσον αφορά τα Inventor, προσοχή στα ψιλά γράμματα, ότι η εγγύηση είναι 10 χρόνια για το συμπιεστή (ο μέσος όρος είναι τα 5 χρόνια) και 5 χρόνια για τα υπόλοιπα και για να ισχύει πρέπει να γίνει εγκατάσταση και ετήσια συντήρηση από εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

 

Από εκεί και πέρα, στην κατηγορία των 2,5 kW (~9000 BTU/h) οι καλύτερες προτάσεις είναι:

 

-Toyotomi Izuru TRN/TRG-28ZR έως τα €500

-Hitachi RAS/RAC-S10HB έως τα €550

-Mitsubishi MSZ/MUZ-SF25VE έως τα €600

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την άμεση απάντηση. Το πήρα το Toyotomi και πλέον περιμένω το συνεργείο για την εγκατάσταση.

nokia 6600 -> nokia n70 -> nokia n95 -> htc touch pro2 -> motorola milestone -> palm pre2 -> samsung omnia7 -> iphone 4S -> iphone 5 -> nexus5 -> iphone 5C
Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια οτι τα toyotomi και αλλά φτηνά κλιματιστικά σε θερμοκρασίες χειμωνα απο +7 και κάτω μειωνετε δραματικά η απόδοση τους σε σημειό να χρειαζετε εταίρο θερμαντικό σωμα οπώς αναφέρουν και στο manual τους;δλδ γραφούν εύρος λειτουργείας πχ-10 +43 άλλα το -10 είναι άπιαστο Ονειρο.
Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια οτι τα toyotomi και αλλά φτηνά κλιματιστικά σε θερμοκρασίες χειμωνα απο +7 και κάτω μειωνετε δραματικά η απόδοση τους σε σημειό να χρειαζετε εταίρο θερμαντικό σωμα οπώς αναφέρουν και στο manual τους;δλδ γραφούν εύρος λειτουργείας πχ-10 +43 άλλα το -10 είναι άπιαστο Ονειρο.

 

ελα ρε γατε :p .Νομιζα οτι το ειχα προσεξει μονο εγω αυτο και λεω καποιο λαθος κανουν αφου το R10 τωρα δουλευει και στους -15 .το τογιοτομι το izuru γραφει μεχρι -7 παντως..

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Eκεί φαίνεται η απόδοση του συμπιεστή. Οι μονάδες όντως έχουν εύρος λειτουργίας -15 έως 43°C, αλλά η απόδοση πέφτει σημαντικά τόσο στις αρκετά χαμηλές όσο και στις αρκετά υψηλές θερμοκρασίες με αποτέλεσμα να καθίσταται δύσκολη έως αδύνατη η ρύθμιση της εσωτερικής θερμοκρασίας σε επιθυμητά επίπεδα.

 

Για τις ακραίες περιπτώσεις, υπάρχουν μοντέλα που εγγυημένα παραμένουν σχετικά αποδοτικά στις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και κυκλοφορούν στις αγορές των βόρειων χωρών, όπως αντίστοιχα υπάρχουν κλιματιστικά που δουλεύουν αποδοτικά στις πολύ υψηλές θερμοκρασίες και κυκλοφορούν σε χώρες της Μ. Ανατολής και τροπικού κλίματος.

 

Στην Ελλάδα οι συνθήκες κατά κανόνα είναι ήπιες το χειμώνα και δεν ξεπερνούν συχνά τους 40°C το καλοκαίρι, οπότε όσα κλιματιστικά διαθέτουν αξιοπρεπή συμπιεστή μπορούν να αντεπεξέλθουν των συνθηκών. Γι'αυτό έχει σημασία να μελετήσει κανείς τις καμπύλες απόδοσης του κάθε μοντέλου, οι οποίες δείχνουν την απόδοση σε όλο το εύρος λειτουργίας του συστήματος.

 

Διάβασε εδώ μια σύγκριση που είχα κάνει πέρυσι τέτοια εποχή μεταξύ δυο μοντέλων και εξηγώ τα παραπάνω.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eκεί φαίνεται η απόδοση του συμπιεστή. Οι μονάδες όντως έχουν εύρος λειτουργίας -15 έως 43°C, αλλά η απόδοση πέφτει σημαντικά τόσο στις αρκετά χαμηλές όσο και στις αρκετά υψηλές θερμοκρασίες με αποτέλεσμα να καθίσταται δύσκολη έως αδύνατη η ρύθμιση της εσωτερικής θερμοκρασίας σε επιθυμητά επίπεδα.

 

Για τις ακραίες περιπτώσεις, υπάρχουν μοντέλα που εγγυημένα παραμένουν σχετικά αποδοτικά στις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και κυκλοφορούν στις αγορές των βόρειων χωρών, όπως αντίστοιχα υπάρχουν κλιματιστικά που δουλεύουν αποδοτικά στις πολύ υψηλές θερμοκρασίες και κυκλοφορούν σε χώρες της Μ. Ανατολής και τροπικού κλίματος.

 

Στην Ελλάδα οι συνθήκες κατά κανόνα είναι ήπιες το χειμώνα και δεν ξεπερνούν συχνά τους 40°C το καλοκαίρι, οπότε όσα κλιματιστικά διαθέτουν αξιοπρεπή συμπιεστή μπορούν να αντεπεξέλθουν των συνθηκών. Γι'αυτό έχει σημασία να μελετήσει κανείς τις καμπύλες απόδοσης του κάθε μοντέλου, οι οποίες δείχνουν την απόδοση σε όλο το εύρος λειτουργίας του συστήματος.

 

Διάβασε εδώ μια σύγκριση που είχα κάνει πέρυσι τέτοια εποχή μεταξύ δυο μοντέλων και εξηγώ τα παραπάνω.

Καμπύλες απόδοσης για το daikin ftxz 25n ururu sarara υπάρχει;;

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

To Exx-Η(Α|Β)G δεν διαθέτει το ανοιξείδωτο αεραγωγό/υποπλαίσιο και τα αντιβακτηριδιακά/αντιμουχλικά/αποσμητικά φίλτρα nano-Titanium Wasabi που διαθέτουν τα SxxH(A|B).

 

O ανοξείδωτος αεραγωγός είναι που κάνει τη διαφορά. Πέραν από τη βελτίωση στην ποιότητα του αέρα, εκμηδενίζει τα τριξίματα των πλαστικών. Τα φίλτρα ξεχωριστά κάνουν γύρω στα €30 oπότε πιστεύω ότι αξίζει κάποιος να πάει στα H(A|B).

 

To Fujitsu είναι τίμια πρόταση στην κατηγορία του αλλά σε σχέση με το Hitachi υστερεί σε όλους τους τομείς εκτός των λειτουργιών/αυτοματισμών και πιθανόν τιμής.

 

 

λοιπών πολυ μπέρδεμα στο κεφάλι μου .

αλλα πρεπει να παρω μια απόφαση σήμερα

μεταξύ αυτου που προτείνατε SxxH(A|B) http://http://www.skroutz.gr/s/4857196/Hitachi-RAS-RAC-S10HB.html ( το manual δεν βρίσκω )

και Toshiba RAS107SAVSKV-E5 http://https://www.skroutz.gr/s/269559/Toshiba-RAS-107SKV-E3-RAS-107SAV-E3.html

 

και μου πρότειναν σε μαγαζι το σαν εναλλακτική Mitsubishi MSZ HJ25VA Smart http://http://www.skroutz.gr/s/3124559/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HJ25VA.html?keyphrase=Mitsubishi+MSZ+HJ25VA+Smart

 

αντε δώστε τα φώτα στον τυφλό να το πάρω σήμερα

Edited by passenger
Link to comment
Share on other sites

Eκεί φαίνεται η απόδοση του συμπιεστή. Οι μονάδες όντως έχουν εύρος λειτουργίας -15 έως 43°C, αλλά η απόδοση πέφτει σημαντικά τόσο στις αρκετά χαμηλές όσο και στις αρκετά υψηλές θερμοκρασίες με αποτέλεσμα να καθίσταται δύσκολη έως αδύνατη η ρύθμιση της εσωτερικής θερμοκρασίας σε επιθυμητά επίπεδα.

 

Για τις ακραίες περιπτώσεις, υπάρχουν μοντέλα που εγγυημένα παραμένουν σχετικά αποδοτικά στις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και κυκλοφορούν στις αγορές των βόρειων χωρών, όπως αντίστοιχα υπάρχουν κλιματιστικά που δουλεύουν αποδοτικά στις πολύ υψηλές θερμοκρασίες και κυκλοφορούν σε χώρες της Μ. Ανατολής και τροπικού κλίματος.

 

Στην Ελλάδα οι συνθήκες κατά κανόνα είναι ήπιες το χειμώνα και δεν ξεπερνούν συχνά τους 40°C το καλοκαίρι, οπότε όσα κλιματιστικά διαθέτουν αξιοπρεπή συμπιεστή μπορούν να αντεπεξέλθουν των συνθηκών. Γι'αυτό έχει σημασία να μελετήσει κανείς τις καμπύλες απόδοσης του κάθε μοντέλου, οι οποίες δείχνουν την απόδοση σε όλο το εύρος λειτουργίας του συστήματος.

 

Διάβασε εδώ μια σύγκριση που είχα κάνει πέρυσι τέτοια εποχή μεταξύ δυο μοντέλων και εξηγώ τα παραπάνω.

 

Πόσο χαίρομαι που σε άκουσα και παρήγγειλα το Hitachi RAS/RAC-S14HA.Αύριο μου το βάζει ο ψυκτικός που μου πρότεινες.Θα πω εντυπώσεις μετά...

Link to comment
Share on other sites

@apa Έψαξα αλλά δεν βρήκα για τη σειρά FTXZ-N, υπάρχουν όμως για άλλες σειρές. Ψάξε για FTXZ-N engineering manual μήπως βρεις κάτι που ξέφυγε εμένα.

 

@passenger To συγκεκριμένο Mitsubishi που σου πρότειναν δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Αν θέλεις να πάρεις Mitsubishi στα 2,5 kW και μέχρι €600, μία είναι η λύση, το Mitsubishi MSZ/MUZ-SF25VE

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@apa Έψαξα αλλά δεν βρήκα για τη σειρά FTXZ-N, υπάρχουν όμως για άλλες σειρές. Ψάξε για FTXZ-N engineering manual μήπως βρεις κάτι που ξέφυγε εμένα.

 

@passenger To συγκεκριμένο Mitsubishi που σου πρότειναν δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Αν θέλεις να πάρεις Mitsubishi στα 2,5 kW και μέχρι €600, μία είναι η λύση, το Mitsubishi MSZ/MUZ-SF25VE

 

ευχαριστώ

 

 

υπάρχει κανένας λόγος να προτιμήσω το Toshiba αντι του Hitachi ?

 

αν μπορείτε να προτείνετε εγκαταστατη για περιοχή κορυδαλλού

Link to comment
Share on other sites

@anikologr Το ιδανικό είναι το ρεύμα του αέρα να μην συναντά κάποιο εμπόδιο και σε αυτό περιλαμβάνονται και οι άνθρωποι. Στην ψύξη το ρεύμα αέρα θα πρέπει να βρίσκεται όσο το δυνατόν ψηλότερα ενώ στη θέρμανση να κινείται προς το δάπεδο. Κάθε χώρος έχει τη δική του διαρρύθμιση και δεν είναι δυνατή η τοποθέτηση της μονάδας σε κάποια σημεία. Σε κάθε περίπτωση ο εγκαταστάτης θα αξιολογήσει το χώρο και θα αποφασίσει για την ιδανική θέση σε συνδυασμό με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.

 

@pdh Για τόσο μικρό χώρο δεν έχει νόημα η εγκατάσταση 2 μονάδων. Δεν είναι απαραίτητο ότι θα επιτύχεις χαμηλότερα επίπεδα θορύβου με τον τρόπο αυτό. Επίσης θα πρέπει να λάβεις υπ'όψιν το κόστος μιας επιπλέον εγκατάστασης.

 

Πρακτικά τα 27-28 dB είναι αρκετά χαμηλή τιμή παραγόμενου θορύβου (εκτός και αν μένεις σε απομακρυσμένη περιοχή, ο εξωτερικός θόρυβος είναι συνήθως μεγαλύτερου επιπέδου). Στην κατηγορία των 5 kW, με εξαίρεση το Daikin Ururu Sarara που κοστίζει πάνω από €2000, τα χαμηλότερα επίπεδα παραγόμενου θορύβορ παράγουν τα

 

-Hitachi RAK-50PPB/RAC-50WPB με 25/28/39/46 dB(A) σε ταχύτητα ανεμιστήρα SL/L/M/H αντίστοιχα στην ψύξη και 27/31/39/46 dB(A) σε ταχύτητα ανεμιστήρα SL/L/M/H αντίστοιχα στη θέρμανση

-Mitsubishi MSZ/MUZ-FH50VE με 27/31/35/39/44 dB(A) σε ταχύτητα ανεμιστήρα SL/L/M/H/SH αντίστοιχα στην ψύξη και 25/29/34/39/46 dB(A) σε ταχύτητα ανεμιστήρα SL/L/M/H/SH αντίστοιχα στη θέρμανση.

 

Yπενθυμίζω ότι λόγω υπερδιαστασιολόγησης, οι μονάδες 5 kW θα συγκλίνουν γρήγορα στην επιθυμητή θερμοκρασία και θα λειτουργούν κυρίως στη low και mid ταχύτητα ανεμιστήρα.

 

@athina_63 Λόγω της πολυπλοκότητας της περιπτώσεώς σου, το ιδανικό είναι να απευθυνθείς σε μηχανολόγο-μηχανικό με εξειδίκευση στα συστήματα ΗVAC. To κόστος μιας μελέτης απωλειών δεν είναι πολύ μεγάλο σε σχέση με το κόστος κτήσης 3-4 premium κλιματιστικών μονάδων όπως αυτά που αναφέρεις. Με τη μελέτη αυτή θα βρεις τη βέλτιστη λύση όσον αφορά τις ανάγκες του χώρου, όπως επίσης και κάποιες εναλλακτικές που δεν έχεις σκεφτεί (πχ αντικατάσταση κεντρικής θέρμανσης με Αντλία Θερμότητας και σωμάτων με fan-coil κα).

Ευχαριστώ πολύ gnt για την άμεση απάντηση .Η μελετη υπήρχε απο την αρχή μαζί με την αρχιτεκτονική - πριν την κρίση , τότε που όλοι είμασταν πολύ large - αλλά προυπόθετε καναλάτο σύστημα παντού με γυψοσανίδες και γενικά το κόστος ήταν πολύ μεγάλο γι αυτό και μείναμε 2 μιση χρόνια χωρίς καθόλου κλιματισμό , για να διαπιστώσουμε τις πραγματικές ανάγκες του σπιτιού αλλά και γιατί ειχαμε βγει εκτος budget τελείως .Επίσης στον αρχικό σχεδιασμό δεν είχε προβλεφθεί ότι θα υπάρχει extra εξωτερική θερμομόνωση που την αποφασίσαμε κατα την διαρκεια της κατασκευής .Οπως και ναχει πιστεύω ότι θα καλυφθούμε με αυτά τα μηχανήματα . Παρόλα αυτά για τα 9αρια μεταξύ των συγκεκριμένων μοντέλων Mitsubishi και Toshiba ποιό ειναι προτιμότερο για την χρήση που θελουμε ?

Link to comment
Share on other sites

@passenger Κανένας απολύτως. Το Hitachi υπερτερεί σε όλους τους τομείς. Σε Toshiba το αντίστοιχο μοντέλο με το Hitachi είναι το Toshiba RAS-B10N3KV2-E/RAS-10N3AV2-E Suzumi Plus το οποίο υπερτερεί του Hitachi σε απόδοση/οικονομία στην ψύξη και σε λειτουργίες/αυτοματισμούς.

 

@athina_63 Επιμένω ότι η καλύτερη λύση είναι να απευθυνθείς στο μηχανικό που έκανε την αρχική μελέτη ώστε να την τροποποιήσει για split μονάδες κλιματισμού. Εφόσον τα δεδομένα υπάρχουν, δεν χρειάζεται να γίνει εξαρχής νέα μελέτη, απλά τροποποίηση της υπάρχουσας, γεγονός που συμπιέζει ακόμα περισσότερο το κόστος.

 

Όπως έγραψα παραπάνω, το κόστος χρήσης είναι αρκετά μεγαλύτερο από το κόστος χρήσης. Στην περίπτωσή σου που προορίζεσαι για προμήθεια κλιματιστικών κόστους της τάξεως των χιλιάδων ευρώ, η λάθος εκτίμηση θα δώσει καίριο πλήγμα στην απόδοση του συστήματος και κατά συνέπεια θα αυξήσει σημαντικά την κατανάλωση ενέργειας.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια προσφορά από κοτσοβολο σε 12 αρι Panasonichttp://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/131843-panasonic-re12pke?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_content=sdaacpanasonicbtu12inv&utm_campaign=nlweek07_140619_ac131843
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα, παρέλαβα τo Hitachi RAK-50PPB/RAC-50WPB όπου στη τιμή ήταν δώρο η εγκατάσταση μέχρι 2,5m. Το σημείο όμως όπου θέλω εγώ την εξωτερική μονάδα είναι 5m. Ο μάστορας που ήρθε ζήτησε επιπλέον για τα 2,5m 75€. Μου φάνηκαν υπερβολικά όμως.

1ον. στα 5m θα έχω κάποιο πρόβλημα στη λειτουργία του κλιματιστικού?

2ον. είναι το κόστος λογικό που μου ζήτησε? πόσο εκτιμάται στη πιάτσα το επιπλέον €/m?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...