Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@roukou To συγκεκριμένο μοντέλο είναι του 2012 αλλά παραμένει αξιοπρεπές και για τα σημερινά δεδομένα.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα,επειδη βλεπω αρκετα παιδια με γνωσεις και ορεξη,να κανω και εγω την ερωτηση μου.

Θελω να βαλω σε σαλονι 26τμ ,σχετικα ψηλοταβανο,πολυκατοικια 99,αρα οχι και η καλυτερη μονωση,και το βαραει ολο το μεσημερι μεχρι να κρυφτει ο ηλιος.

12αρι θα ειναι μικρο ε?παμε σε 14αρι?Σε ενα μπαζτετ κοντα στα 700€ υπαρχει καποια αξιολογη επιλογη?

Link to comment
Share on other sites

@gnt

Παρακάτω θα βρεις την κάτοψη του διαμερίσματός μου (2ος όροφος)

https://flic.kr/p/nY2G4L

To σαλόνι – κουζίνα είναι σύνολο 43 τ.μ. Ο διάδρομος είναι 3 τ.μ. Το αίθριο είναι με τζάμι διπλό (10mm). Μπροστά τα κουφώματα είναι με θερμοδιακοπή – ενεργειακά. Γενικά η μόνωση του σπιτιού συνολικά είναι πολύ καλή. Ο ήλιος το βλέπει μόνο όταν δύει.

Έχω σημειώσει που θα μπει το A/C με πράσινο. Το χρειάζομαι και για ψύξη και για θέρμανση.

Με αυτό το ‘Γ’ που κάνει η κουζίνα, θεωρείς ότι πάω στα 6KW ή μπορώ και 5KW? Το budget μου είναι περίπου στα 900-1000 € για ένα vfm, δεν με πειράζει να είναι περσινό. Αν έχεις να μου προτείνεις κάτι καλύτερο No-problem

Ποιότητα αέρα: Ελαφριά προβλήματα αναπνευστικού έχει η γυναίκα μου και έχουμε και μωρό παιδί.

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

@oddin64 Ο χώρος είναι ισοδύναμος με χώρο 31 m² με φυσιολογικό ύψος οροφής. Λόγω μόνωσης, ο χώρος θα καλυφθεί επαρκώς από κλιματιστικό 4,5 kW (~16000 BTU/h). Μια αξιόλογη πρόταση κοντά στο budget σου είναι το Toshiba RAS-B16N3KV2-E Suzumi Plus

 

 

@andress Mαζί με το Γ που οδηγεί στα υπνοδωμάτια, η κάλυψη είναι συνολικά ~52 m². Τι ύψος έχει η οροφή;

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς ένας μηχανολόγος μηχανικός έχει πιο εμπεριστατωμένη άποψη. Αν αξιολόγησε επιτόπου το χώρο σου και έκρινε ότι 4 kW (~14000 BTU/h) επαρκούν, τότε να δούμε σε αυτήν την κατηγορία.

 

Το δικό μου πόρισμα βασίστηκε στην ογκομετρική κάλυψη του χώρουμ την αναφορά για ισχνή μόνωση και τις ειδικές συνθήκες λόγω αυξημένης έκθεσης στον ήλιο. Προφανώς, για να βγει συμπέρασμα χρειάζεται μελέτη απωλειών και για αυτές είναι αρμόδιοι οι μηχανολόγοι μηχανικοί.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

To HA με το HB όχι ιδιαίτερες. Τα E-xxΗ(Α|Β)G δεν διαθέτουν τον ανοξείδωτο αεραγωγό/υποπλαίσιο και τα nano Titanium Wasabi φίλτρα που διαθέτουν τα SxxH(A|B).

Ρώτησα σε μαγαζί σήμερα και μου είπαν ότι τα ΗΒ είναι τα ανανεωμένα ΗΑ για το 2014...

Link to comment
Share on other sites

@andress Ο χώρος αντιστοιχεί σε κάλυψη 59 m² με τυπικό ύψος οροφής στα 2,4 m. Σε αυτήν την περίπτωση είσαι μεταξύ 6,3 (οριακά) και 7,1 kW (~22-24000 BTU/h). Aν μπορέσει να απομονωθεί το Γ, τότε ο θα περιοριστούν οι απώλειες και θα μπορείς να πετύχεις ικανοποιητική απόδοση/οικονομία με 6,3 kW.

 

@οddin64 Tα 4 kW (~14000 BTU/h) είναι ιδιότυπη κατηγορία και δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές. Τα ίδια ισχύουν αλλά σε μικρότερο βαθμό στα 4,5 kW (~16000 ΒΤU/h). Γενικά οι κατασκευαστές δίνουν σημασία στα 2,5|3,5|5|6 και 7 kW (~9|12|18|22|24000 BTU/h). Για το budget σου, το μόνο αξιόλογο είναι το Fujitsu ASYG14LMC.

 

Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να πεις του φίλου σου να περάσει μια βόλτα από το σπίτι σου και να εκτιμήσει το χώρο. Αν δεν επαρκουν τα 4 kW και επιλέξεις κλιματιστικό αυτής της κατηγορίας, η απόδοση/οικονομία θα δεκτεί ισχυρό πλήγμα, καθώς θα λειτουγεί σε υψηλό φόρτο στην προσπάθειά του να καλύψει ογκομετρικά το χώρο.

 

Τα ίδια ισχύουν αν υπερδιαστασιολογήσεις τη μονάδα χωρίς να υπάρχει λόγος. Το ιδανικό είναι να βρεθεί κλιματιστικό που να καλύπτει επαρκώς το ζητούμενο χώρο.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@andress Ο χώρος αντιστοιχεί σε κάλυψη 59 m² με τυπικό ύψος οροφής στα 2,4 m. Σε αυτήν την περίπτωση είσαι μεταξύ 6,3 (οριακά) και 7,1 kW (~22-24000 BTU/h). Aν μπορέσει να απομονωθεί το Γ, τότε ο θα περιοριστούν οι απώλειες και θα μπορείς να πετύχεις ικανοποιητική απόδοση/οικονομία με 6,3 kW.

 

Ευχαριστώ Gnt. Προτάσεις για 6,3?

'Το budget μου είναι περίπου στα 900-1000 € για ένα vfm, δεν με πειράζει να είναι περσινό. Αν έχεις να μου προτείνεις κάτι καλύτερο No-problem

Ποιότητα αέρα: Ελαφριά προβλήματα αναπνευστικού έχει η γυναίκα μου και έχουμε και μωρό παιδί.'

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου gnt

Η ταξινόμηση είναι κατά αξιολογική σειρά ;

Από θέματα εγγύησης-support είναι όλα τα ίδια;

Το Toyotomi βλέπω ότι είναι το μόνο που έχει στη θέρμανση Α+++ ενώ π.χ. το Mitsubishi έχει Α+. Θα δω σημαντική διαφορά στην οικονομία ρεύματος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Θα χρειαστώ τα φώτα σας παιδιά για μια ακόμη φορά :). Λοιπόν, καθώς έσφιξαν οι ζέστες πλέον και στην συμπρωτεύουσα, όποιος γνωρίζει, ζέστη+ πολλή υγρασία=κόλλλαση :p, είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού. Χτες που βρέθηκα στον Κωτσόβολο, είπα να δοκιμάσω την τύχη μου με ένα F&U φορητό 9άρι, το οποίο όμως, παρά τις δεσμεύσεις και την σιγουριά του υπαλλήλου ότι το σύστημα εγκατάστασης, για τον σωλήνα εξαγωγής που περιέχει, είναι συμβατό με συρόμενες μπαλκονόπορτες (χωρίς δυνατότητα ανάκλησης), δεν μπαίνει στην μπαλκονόπορτα (τι έκπληξη! :rolleyes: ), παρά μόνο σε απλά παράθυρα. Επειδή λοιπόν δεν έχω καμία όρεξη, όντας πνιγμένος στη δουλειά να ανοίγω τρυπάρες στους τοίχους για σωλήνες εξαγωγής κλπ κλπ, θα το επιστρέψω και θα πάω σε κλασσικό κλιματιστικό. Ο χώρος για τον οποίον μιλάμε είναι ένα υπνοδωμάτιο ~12-13τμ με ύψος ~2.8μ, δυτικό, και πολύ ζεστό διότι το βρίσκει ο ήλιος κυρίως από το μεσημέρι και έπειτα+ότι στο μικρό μπαλκονάκι που έχει, υπάρχει τέντα τσίγκινη (από τις παλιές), επομένως οποιοδήποτε αεράκι κλπ, δεν πλησιάζουν κάν :cry:. Βγαίνοντας από το δωμάτιο υπάρχει ένα μικρό χωλ και απέναντι δεύτερο υπνοδωμάτιο, και 2ον στόχος είναι να "πιάσει" λίγο και αυτό το δωμάτιο (όχι απαραίτητα). Πιστεύω ότι το 9αρι είναι υπεραρκετό για ένα τέτοιο δωμάτιο, έτσι δεν είναι; Με ενδιαφέρει κυρίως η ψύξη (θέρμανση όχι και τόσο, στο δωμάτιο υπάρχει 'ένα μικρό "σώμα" αερίου). Το ερώτημα εδώ είναι Inverter or non interter; :confused: Θα το χρησιμοποιώ σίγουρα αρκετά, καθώς τυχαίνει αρκετές φορές να δουλεύω εκεί με περισσότερους από έναν υπολογιστές (ο κακός χαμός δηλαδή, καζάνια που βράζουν :p ). Budget ~350-400(άντε βαριά 450). Βρήκα αυτό από κώτσο. Τι λέτε; Κάποια άλλη πρόταση;

Ευχαριστώ :D.

Link to comment
Share on other sites

Το Τοyotomi έχει SCOP 4/4,8 (Mέση/Θερμή Ζώνη) που αντιστοιχεί σε Α+/Α++ κλάση.

 

Το Mitsubishi με το Hitachi ηγούνται στη λίστα με το Τοshiba να είναι αρκετά κοντά. Το Toyotomi είναι νέο μοντέλο για το 2014, στη θεωρία εμφανίζει καλά χαρακτηριστικά, αλλά δεν υπάρχει ακόμα feedback σχετικά με το πως αποδίδει στην πράξη, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα όπου υπάρχουν εκτενέστατες αναφορές.

 

@Arxidamos Το συγκεκριμένο Fujitsu είναι αρκετά τίμιο ως πρόταση. Αν θέλεις κάτι καλύτερο all-around μπορείς να δεις και το Toyotomi Izuru TRN/TRG-28ZR.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Έχω μια απορία. Τί διαφορά έχει η ονομαστική ψύκτικη/θερμική απόδοση απο το εύρος ψυκτικής/θερμικής απόδοσης;
Link to comment
Share on other sites

To εύρος αφορά την ελάχιστη και τη μέγιστη θερμική απόδοση που μπορεί να αποδώσει η μονάδα σε kW (BTU/h). Σε όλο αυτό το εύρος το κλιματιστικό έχει συγκεκριμένη απόδοση η οποία ορίζεται ως η θερμική ισχύς προς την ηλεκτρική ισχύ. Για παράδειγμα ένα κλιματιστικό μπορεί να αποδώσει σε ψύξη από 500 W έως και 2,8 kW. Για τα 500 W θερμικής ισχύος καταναλώνει 150 W ηλεκτρικής ισχύος, άρα η απόδοσή του είναι 500/150 = 3,33 W/W. Στα 2,8 kW χρειάζεται 1100 W ηλεκτρικής ισχύος, άρα η απόδοσή του στο άλλο άκρο του εύρους λειτουργίας του είναι 2800/1100 = 2,54 W/W.

 

Mεταξύ των δύο ακραίων τιμών η απόδοση μεταβάλλεται συνεχώς οπότε προκύπτει μια καμπύλη απόδοσης. Ο κατασκευαστής ορίζει μια αυθαίρετη τιμή ως ονομαστική τιμή, η οποία είναι η μέγιστη τιμή ασφαλούς λειτουργίας. Στο προηγούμενο παράδειγμα συνήθως ορίζει ως ονομαστική θερμική απόδοση τα 2,5 kW. Tο σύστημα μπορεί να αποδώσει έως και 2,8 kW, όμως στην οριακή αυτή τιμή δεν μπορεί να εγγυηθεί κανείς ότι θα δουλέψει απρόσκοπτα και με ικανοποιητική απόδοση το κλιματιστικό. Έτσι λοιπόν, για λόγους ασφαλείας, αξιοπιστίας αλλά και βελτίωσης της απόδοσης, η ονομαστική ισχύς ορίζεται αρκετά κοντά στη μέγιστη δυνατή ισχύ που μπορεί να αποδώσει το σύστημα, αφήνοντας ένα διάστημα για λόγους ασφαλείας. Το σύστημα μπορεί να ξεπεράσει την τιμή της ονομαστικής απόδοσης, όμως αυτό γίνεται για πολύ μικρό χρονικό διάστημα και όταν το επιτρέπουν οι συνθήκες που έχει καθορίσει ο κατασκευαστής.

 

Η παραπάνω είναι σχετικά απλοϊκή προσέγγιση του θέματος διότι εμπλέκονται και αρκετές άλλες παράμετροι που καθορίζουν την απόδοσης μιας Αντλίας Θερμότητος. Όμως μπορεί κανείς να αντιληφθεί την έννοια των όρων που συζητάμε.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

To εύρος αφορά την ελάχιστη και τη μέγιστη θερμική απόδοση που μπορεί να αποδώσει η μονάδα σε kW (BTU/h). Σε όλο αυτό το εύρος το κλιματιστικό έχει συγκεκριμένη απόδοση η οποία ορίζεται ως η θερμική ισχύς προς την ηλεκτρική ισχύ. Για παράδειγμα ένα κλιματιστικό μπορεί να αποδώσει σε ψύξη από 500 W έως και 2,8 kW. Για τα 500 W θερμικής ισχύος καταναλώνει 150 W ηλεκτρικής ισχύος, άρα η απόδοσή του είναι 500/150 = 3,33 W/W. Στα 2,8 kW χρειάζεται 1100 W ηλεκτρικής ισχύος, άρα η απόδοσή του στο άλλο άκρο του εύρους λειτουργίας του είναι 2800/1100 = 2,54 W/W.

 

Mεταξύ των δύο ακραίων τιμών η απόδοση μεταβάλλεται συνεχώς οπότε προκύπτει μια καμπύλη απόδοσης. Ο κατασκευαστής ορίζει μια αυθαίρετη τιμή ως ονομαστική τιμή, η οποία είναι η μέγιστη τιμή ασφαλούς λειτουργίας. Στο προηγούμενο παράδειγμα συνήθως ορίζει ως ονομαστική θερμική απόδοση τα 2,5 kW. Tο σύστημα μπορεί να αποδώσει έως και 2,8 kW, όμως στην οριακή αυτή τιμή δεν μπορεί να εγγυηθεί κανείς ότι θα δουλέψει απρόσκοπτα και με ικανοποιητική απόδοση το κλιματιστικό. Έτσι λοιπόν, για λόγους ασφαλείας, αξιοπιστίας αλλά και βελτίωσης της απόδοσης, η ονομαστική ισχύς ορίζεται αρκετά κοντά στη μέγιστη δυνατή ισχύ που μπορεί να αποδώσει το σύστημα, αφήνοντας ένα διάστημα για λόγους ασφαλείας. Το σύστημα μπορεί να ξεπεράσει την τιμή της ονομαστικής απόδοσης, όμως αυτό γίνεται για πολύ μικρό χρονικό διάστημα και όταν το επιτρέπουν οι συνθήκες που έχει καθορίσει ο κατασκευαστής.

 

Η παραπάνω είναι σχετικά απλοϊκή προσέγγιση του θέματος διότι εμπλέκονται και αρκετές άλλες παράμετροι που καθορίζουν την απόδοσης μιας Αντλίας Θερμότητος. Όμως μπορεί κανείς να αντιληφθεί την έννοια των όρων που συζητάμε.

 

Στην τελική όμως ούτε η ονομαστική ισχύς εξόδου της αντλίας θερμότητας δεν είναι εγγυημένη . Γιατί σε ακραίες εξωτερικές θερμοκρασίες υπάρχει πιθανότητα να μην μπορεί να αποδόσει στον χώρο τα ονομαστικα btu/h σωστά;

 

Βασικά ρωτάω γιατί έχω την εξής απορία. Έχεις να επιλέξεις αναμεσα σες 2 9αρια κλιματιστικά και ένα απο αυτά θα μπει σε χώρο 15 τμ

Π.χ στην ψύξη: Το ένα έχει εύρος 1.535-11.020 και το άλλο έχει έυρος 2.388 - 15.013 και τα 2 έχουν την ίδια ονομαστική πάνω κάτω (διαφορά 300 btu ) αυτο πρακτικά τί σημαίνει ; Ποιο να επιλέξεις για τον χώρο σου και γιατί; Ελπίζω να καταλαβαίνεις το ερώτημα μου.

Link to comment
Share on other sites

Εμ έλα που δεν είναι τόσο απλή η απάντηση. Το μόνο που γνωρίζεις βάσει των παραπάνω δεδομένων είναι ότι το πρώτο κλιματιστικό μπορεί να ρίξει χαμηλά τις στροφές σε συνθήκες χαμηλού φόρτου και υπό συνθήκες να είναι πιο οικονομικό και το δεύτερο έχει υπερδιαστασιολογημένο συμπιεστή και κατά πάσα πιθανότητα είναι ο ίδιος με αυτόν που διαθέτει το 12άρι μοντέλο της σειράς.

 

Όμως, χωρίς την τεχνική τεκμηρίωση που δίνει καμπύλη απόδοσης υπό διάφορες συνθήκες φόρτου, εξωτερικών και εσωτερικών συνθηκών και λειτουργικών παραμέτρων, δεν μπορεί κανείς να βγάλει πόρισμα με μεγάλη ακρίβεια. Δες εδώ τι εννοώ σχετικά με τεχνική τεκμηρίωση.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@oddin64 Ο χώρος είναι ισοδύναμος με χώρο 31 m² με φυσιολογικό ύψος οροφής. Λόγω μόνωσης, ο χώρος θα καλυφθεί επαρκώς από κλιματιστικό 4,5 kW (~16000 BTU/h). Μια αξιόλογη πρόταση κοντά στο budget σου είναι το Toshiba RAS-B16N3KV2-E Suzumi Plus

 

 

@andress Mαζί με το Γ που οδηγεί στα υπνοδωμάτια, η κάλυψη είναι συνολικά ~52 m². Τι ύψος έχει η οροφή;

gnt,σε σχεση με το RAS-167KV-E5 Avant,εχει μεγαλη διαφορα που να δικαιολογει και την τιμη?

Edited by oddin64
Link to comment
Share on other sites

Επιλογή μικρού κλιματιστικού και από εμένα.. Τρεις επιλογές:

Inventor Passion

Toyotomi Izuru

Sharp AY-XP9RMR

 

Το budget τραβηγμένα όσο τα παραπάνω μοντέλα. Θα καλύψει ένα δωμάτιο γύρο στα 10τμ με βασική λειτουργία τη ψύξη και χρειάζεται ο ιονιστής. Και επειδή το κλιματιστικό το "παντρεύεσαι", όσο το δυνατό καλύτερη ενεργειακή κλάση.

 

Στο inventor μου άρεσε η πολυετής εγγύηση, στο toyotomi οι πολλές άτοκες δόσεις και στο sharp η προέλευσή του και το Plasmacluster.

 

Ποιο από τα τρία ή μήπως κάποιο άλλο;

Edited by Der
nokia 6600 -> nokia n70 -> nokia n95 -> htc touch pro2 -> motorola milestone -> palm pre2 -> samsung omnia7 -> iphone 4S -> iphone 5 -> nexus5 -> iphone 5C
Link to comment
Share on other sites

@oddin64 To Suzumi είναι το midrange μοντέλο της Toshiba, ενώ το Avant είναι το entry-level. To Suzumi υπερτερεί σε όλους τους τομείς (απόδοση/οικονομία, λειτουργίες/αυτοματισμοί, ποιότητα παραγόμενου αέρα, παραγόμενος θόρυβος) και τη διαφορά των ~€70 τη θεωρώ λογική.

 

@Der Ξεκίνα διαβάζοντας εδώ σχετικά με τις μεθόδους που χρησιμοποιούνται για τον καθαρισμό του αέρα. Θα διαπιστώσεις ότι η εφαρμογή ιονιστή σε οικιακό κλιματιστικό έχει περιορισμένα αποτελέσματα λόγω της περιορισμένης ενεργού επιφάνειας. Οι stand-alone ιονιστές παρέχουν καλύτερο αποτέλεσμα διότι διαθέτουν μεγαλύτερη ενεργό επιφάνεια ιονισμού.

 

Όσον αφορά τα Inventor, προσοχή στα ψιλά γράμματα, ότι η εγγύηση είναι 10 χρόνια για το συμπιεστή (ο μέσος όρος είναι τα 5 χρόνια) και 5 χρόνια για τα υπόλοιπα και για να ισχύει πρέπει να γίνει εγκατάσταση και ετήσια συντήρηση από εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

 

Από εκεί και πέρα, στην κατηγορία των 2,5 kW (~9000 BTU/h) οι καλύτερες προτάσεις είναι:

 

-Toyotomi Izuru TRN/TRG-28ZR έως τα €500

-Hitachi RAS/RAC-S10HB έως τα €550

-Mitsubishi MSZ/MUZ-SF25VE έως τα €600

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή σας για αυτό Toyotomi TRN TRG 28ZR ποια είναι σε σύγκριση πχ με Panasonic etherea? Αξίζει το τελευταίο την όχι και μικρή χρηματική διαφορά? Περίπου 250 ευρώ περισσότερα κοστίζει το Panasonic..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...