Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερες.

 

Εκανα τον καθιερωμενο καθαρισμο της εσωτερικης μοναδας μονος μου, αλλα με τον φακο διαπιστωσα οτι στην φτερωτη εχει αρκετη βρωμα που μου χαλαει την αισθητικη :p

 

Το θεμα ειναι πως ακριβως καθαριζεται;

Κλιματιστικο 2ετιας..

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες.

 

Εκανα τον καθιερωμενο καθαρισμο της εσωτερικης μοναδας μονος μου, αλλα με τον φακο διαπιστωσα οτι στην φτερωτη εχει αρκετη βρωμα που μου χαλαει την αισθητικη :p

 

Το θεμα ειναι πως ακριβως καθαριζεται;

Κλιματιστικο 2ετιας..

Δεν είναι η βρωμιά μόνο αισθητική είναι προτιστος υγείας και εστία μόλυνσης για αυτό θα πάρεις ένα φυσερο δυνατό να καθαρίσουν και αν έχουν κολλησει ρίχνεις χημικό.

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να το φυσηξω, το θέμα είναι που θα πάνε αυτά που θα φυσηξω.. Και χημικό εκεί πάνω πως θα ρίξω; θα πρέπει να ξηλωσω το μισό ερκοντισιο

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να το φυσηξω, το θέμα είναι που θα πάνε αυτά που θα φυσηξω.. Και χημικό εκεί πάνω πως θα ρίξω; θα πρέπει να ξηλωσω το μισό ερκοντισιο

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

https://www.skroutz.gr/s/4775312/Kraft-K-BG-15-621202-1-5lt.html

Link to comment
Share on other sites

Θα πέσουν κάτω απλά και τα μαζεύεις και καλύπτεις τυχόν ευαίσθητες επιφάνειες.Αυτο μου κάνε στο service.
Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα σε άλλο σπίτι και έχει το WESTPOINT WSG-12LH.

 

Ε λοιπόν, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν δουλεύει κλασικά με το ON/OFF.

Η μόνη λειτουργία που δέχεται είναι το timer και η αλλαγή mode.

Τι μπορώ να κάνω;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι για αγορα κλιματιστικου 12.000btu o xωρος ο κυριος της τοποθετησης ειναι 12 τμ κι επικοινωνει με πορτα στα δεξια*στην κουζινα *7τμ *και με πορτα σε χολ 5τμ και μποστα με πορτα σε*καθηστικο 13 τμ.Συνηθωςτο χειμωνα αναβω σομπα πετρελαιου**αν κι ο χωρος ζεσταινετε απο το μεσημερι κι μετα γιατι το πρωι λοιπω.Εχω κι ενα κλιματιστικο 9000 btu GE onn/ off που το χρησιμοποιω*για ψυξη μονο*γιατι στη θερμανση κανει*περισσοτερο θορυβο παρα ζεστη( εχουμε κι θερμοκρασιες χαμηλες +3 -5C).Το σπιτι ειναι μονοκατοικια χωρις μονωση αλλα με πλαστικα κουφωματα κι τριπλα τζαμια. Συνηθως οι πορτες ειναι κλειστες κι οταν ζεστανει ανοιγω 1 η 2 πορτες.

 

P9MVI32-12 wifi passion eco 539€*

https://www.skroutz.gr/s/14920180/Inventor-Passion-Eco-P9MVI32-12WiFi-P9MVO32-12.html

(+) θερμιδικη αποδοση 14.000 btu (3.000-17.500)για να εχει μεγαλυτερη ανεση αν ανοιγω κι τις πορτες στη θερμανη.*(+)R32 ποιο αποδοτικο κι φυλικο στο *περιβαλλον.10ετη εγγυηση .Σταθμη θορυβου 23 db στη χαμηλη σκαλα

(-) δεν εχει φιλτα αερα (?)

 

Inventor Omnia Eco O3MVI32-12WiFiR / O3MVO32-12 459€

https://www.skroutz.gr/s/14825069/Inventor-Omnia-Eco-O3MVI32-12WiFiR-O3MVO32-12.html

(-) θερμιδικη αποδοση 13.000 btu (3.000-14.400)για να εχει μεγαλυτερη ανεση αν ανοιγω κι τις πορτες στη θερμανη.*wifi redy

(+)R32 ποιο αποδοτικο κι φυλικο στο *περιβαλλον ,10ετη εγγυηση ,εχει φιλτα αερα ,μικροτερη καταναλωση ,σταθμη θορυβου 22 db στη χαμηλη σκαλα

 

Γνωμες απο κατοχους και αλλες προτασεις?

Edited by pow
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα τα gree είναι οκ τα προτείνετε?

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω κλιματιστικό 12.000. Τα μηχανήματα στα οποία έχω καταλήξει είναι τα

 

https://www.skroutz.gr/s/6339405/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-535ZR.html

 

https://www.skroutz.gr/s/14495778/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-835ZR.html

 

https://www.skroutz.gr/s/14825069/Inventor-Omnia-Eco-O3MVI32-12WiFiR-O3MVO32-12.html

 

Επομένως παίζω στα 450-480. Με ενδιαφέρει ο ιονιστής και τα φίλτρα για αυτό δεν πήγα σε κάποιες άλλες εταιρείες, αλλά και η οικονομία στην κατανάλωση φυσικά. wi fi αδιάφορο, θόρυβος σχετικά αδιάφορο. Μεταξύ των τριών ποιο λέτε; Αξίζει να δω κάποιο άλλο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Nokia 5120 - Nokia 6600 - Nokia 6120 - Nokia 5000 - Sony Ericsson Xperia Neo V
Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/8612976/Crown-CDCI-12FO38.html

αγορασα το παραπανω κλιματιστικο και θελω ενα καλο ψυκτικο (διπλωματουχο μην χασω την εγγυηση) τιμιο και σωστο με αντλια κενου. Εχουμε καταληξει σε κανενα εδω;

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/8612976/Crown-CDCI-12FO38.html

αγορασα το παραπανω κλιματιστικο και θελω ενα καλο ψυκτικο (διπλωματουχο μην χασω την εγγυηση) τιμιο και σωστο με αντλια κενου. Εχουμε καταληξει σε κανενα εδω;

 

IQ service... Το τηλέφωνο τους είναι 2107641033

 

55€ για 9αρι και 65 για 18αρι μου πήραν. Εννοείται δε χάνεις εγγύηση είναι πιστοποιημενοι κλπ...

 

Επίσης 19.90 για service έχουν.. Τέλεια δουλειά μου έκαναν στην εγκατάσταση...

 

Δε σου λένε έως τόσα μέτρα καλώδια κλπ... Επίσης δε χρεώνουν μεταφορικά για να έρθουν... Μια τιμή και τέλος

Link to comment
Share on other sites

IQ service... Το τηλέφωνο τους είναι 2107641033

 

55€ για 9αρι και 65 για 18αρι μου πήραν. Εννοείται δε χάνεις εγγύηση είναι πιστοποιημενοι κλπ...

 

Επίσης 19.90 για service έχουν.. Τέλεια δουλειά μου έκαναν στην εγκατάσταση...

 

Δε σου λένε έως τόσα μέτρα καλώδια κλπ... Επίσης δε χρεώνουν μεταφορικά για να έρθουν... Μια τιμή και τέλος

Άμα θέλει ο φίλος δέκα μέτρα σωλήνες και καλώδια μόνο τα υλικά θα πάνε 65€.ειναι δυνατόν να μην έχουν πλάφον στα μέτρα;
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Πριν 6-7 μήνες αγόρασα ένα 18αρι inventor passion P7. Έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος από την ποιότητα του αέρα και την απόδοση του και στην θέρμανση και στην ψύξη. Ήρθε λοιπόν η ώρα να αγοράσω και ένα 9αρι Για την κρεβατοκάμαρα. Μένοντας ικανοποιημένος από την εν λόγω εταιρία αποφάσισα να πάρω πάλι inventor απλά έχω ένα δίλλημα , να πάρω πάλι το passion σε 9αρι ? Η να επιλέξω το life pro που διαβάζω παρά πολύ καλά λόγια και είναι και 50 ευρώ πιο φτηνό? Αν γνωρίζει κάποιος από προσωπική εμπειρία και μπορεί να βοηθήσει ας μου δώσει μια απάντηση . . Ευχαριστώ. .

Link to comment
Share on other sites

Το life pro που έχω εγώ πάντως είναι τέλειο. Αθόρυβο και κάνει τη δουλειά του τέλεια.. Και με WiFi.. Δε ξέρω τι διαφορές έχουν, δε μπορώ να δω αυτή τη στιγμή κιόλας...
Link to comment
Share on other sites

Το life pro που έχω εγώ πάντως είναι τέλειο. Αθόρυβο και κάνει τη δουλειά του τέλεια.. Και με WiFi.. Δε ξέρω τι διαφορές έχουν, δε μπορώ να δω αυτή τη στιγμή κιόλας...

Από θέμα τεχνικών διαφόρων δεν γνωρίζω γι'αυτό ρωτάω κιόλας για το αν έχουν διάφορες που αξίζει να δώσω αυτά τα παραπάνω χρήματα. Εμένα βασικά αυτό που με απασχολεί είναι να έχει καλή απόδοση σε κρεβατοκάμαρα 15τμ . Από θέμα κατανάλωσης πως τα πάει το life pro ? Σε ευχαριστώ για την απάντηση πάντως. .

Link to comment
Share on other sites

Δε καίει τίποτα.. Το μετράω με το μάτι εγώ, κοιτώντας το ρολόι... Πχ με τη κουζίνα η το θερμοσιφωνο το ρολόι γυρνάει σα τρελό. Όταν δουλεύει ένα 18αρι και ένα 9 αρι τα life pro που έχω, δεν δίνει σημασία το ρολόι.. Πραγματικά τρομερά οικονομικά... Και ξαναλέω... Όταν δουλεύουν και τα δύο... Σκέψου ένα ένα...
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

IQ service... Το τηλέφωνο τους είναι 2107641033

 

55€ για 9αρι και 65 για 18αρι μου πήραν. Εννοείται δε χάνεις εγγύηση είναι πιστοποιημενοι κλπ...

 

Επίσης 19.90 για service έχουν.. Τέλεια δουλειά μου έκαναν στην εγκατάσταση...

 

Δε σου λένε έως τόσα μέτρα καλώδια κλπ... Επίσης δε χρεώνουν μεταφορικά για να έρθουν... Μια τιμή και τέλος

σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πολιτιμες πληροφοριες θα τους παρω αμεσα τηλεφωνο!!!

Link to comment
Share on other sites

ενα 12αρι σε φουλ κατασταση για μια ωρα τι κοστος εχει;

στο περιπου μαζι με τα παγια του ρευματος αναλογικα

Link to comment
Share on other sites

ενα 12αρι σε φουλ κατασταση για μια ωρα τι κοστος εχει;

στο περιπου μαζι με τα παγια του ρευματος αναλογικα

 

Ανάλογα το 12άρι . Τί θέλεις να δείς ; Πόσο καίει ; Δεν θα το δείς μετρώντας την μέγιστη κατανάλωση του . Είναι Inverter . Η καταναλωσή του αλλάζει συνεχώς .Εξαρτάται τί θερμοκρασία ζητάς στο χώρο σου τί θερμοκρασία έχει έξω και τι απώλειες έχει ο χώρος σου. Το δικό μου 12άρι φτάνει τα 1200 watts (περίπου) μέγιστη . Στην πράξη σε κατάσταση συντήρησης της θερμοκρασίας του χώρου για ένα ολόκληρo βράδυ με 32 βαθμούς έξω και μέσα 26 βαθμούς δουλεύει στα 350-450 watts . Σε έναν άλλο χώρο με χειρότερη μόνωση με ίδια θερμοκρασία μέσα και έξω μπορεί να έκαιγε και 700 watts σε κατάσταση συντήρησης . Οπότε απάντηση δεν υπάρχει .

 

Το τί κόστος έχει αυτή η κατανάλωση θα το δεις εσύ . Ανάλογα το τιμολόγιο που έχεις υπογράψει στη ΔΕΗ και την κλίμακα χρέωσης που βρίσκεσαι .

Link to comment
Share on other sites

ξαναδιαβασε την ερωτηση αν θες

σε φουλ κατασταση ειτε ιβερτερ ειτς ον οφ.το το ιδιο δεν θα καψει;

για μια ωρα φουλ ποσο μεταφραζεται σε χρημα

Link to comment
Share on other sites

ξαναδιαβασε την ερωτηση αν θες

σε φουλ κατασταση ειτε ιβερτερ ειτς ον οφ.το το ιδιο δεν θα καψει;

για μια ωρα φουλ ποσο μεταφραζεται σε χρημα

 

Ανάλογα για πιο μοντέλο μιλάμε .Όσον αφορά το full παίζει ρόλο και ο προγραμματισμός της πλακέτας . Η μέγιστη κατανάλωση του κλιματιστικού απαντάται σε ακραίες εξωτερικές συνθήκες και σε χαμηλή θερμοκρασία στο χειριστήριο σου . Η πλακέτα ορίζει με βάση παραμέτρους ποια θα είναι η μέγιστη κατανάλωση.Ορίζεις ένα κλιματιστικό να δουλεύει στους 16 βαθμούς με 32 βαθμούς έξω. Όρισε το ίδιο κλιματιστικό να δουλέψει στους 16 βαθμούς με 38 έξω . Η μέγιστη κατανάλωση που θα δείς στη δεύτερη περίπτωση είναι μεγαλύτερη .

Δεν έχω καταλάβει τι θες να υπολογίσεις . Γιατί αν θες να υπολογίσεις μέγιστη κατανάλωση γενικότερα απλά δες στα τεχνικά χαρακτηριστικά την μέγιστη θεωρητική που μπορεί να φτάσει το εκάστοτε μοντέλο υπο αντίξοες κλιματολογικές συνθήκες . Αν θες να υπολογίσεις πραγματική κατανάλωση στο χώρο σου αυτό δεν μπορεί να απαντηθεί παρα μόνο με μηχανολογική μελέτη ή το αγοράζεις το τοποθετείς και μετράς με βατόμετρο .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...