Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και κάτι άλλο που παρατήρησα τώρα που άκουσα λίγο μουσική YouTube το ηχείο έχει μικρότερη ένταση και ανιαρα μπάσα τελείως πριν ήταν πιο δυνατό και πιο γεμάτο. Δε ξέρω αν παίζει ρόλο η ρομ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Και κάτι άλλο που παρατήρησα τώρα που άκουσα λίγο μουσική YouTube το ηχείο έχει μικρότερη ένταση και ανιαρα μπάσα τελείως πριν ήταν πιο δυνατό και πιο γεμάτο. Δε ξέρω αν παίζει ρόλο η ρομ

Το παρατήρησα μετά τη τελευταία αναβάθμιση.

Μπες μεσα στα σχόλια και ανέφερε το σα bug. Η Xiaomi συνήθως δίνει βάση στο feedback των χρηστών.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το βράδυ ίδιο σκηνικό βλέπω YouTube παγώνει για 3 Δευτέρα ή οθόνη αλλά ευτυχώς έκανε επανεκκίνηση. Ουφ.... Από τότε πάει σφαίρα όλα οκ. Τώρα βέβαια επειδή έγινε πάλι στο YouTube μήπως παίζει τίποτα με την εφαρμογή?
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο που παρατήρησα τώρα που άκουσα λίγο μουσική YouTube το ηχείο έχει μικρότερη ένταση και ανιαρα μπάσα τελείως πριν ήταν πιο δυνατό και πιο γεμάτο. Δε ξέρω αν παίζει ρόλο η ρομ

 

Σχετικά με την ένταση ,μπορεις να αλλάξεις από τις ρυθμίσεις την χώρα που βλέπει το κινητό...Θα δεις ότι αν βάλεις Ινδία η μέγιστη ένταση αυξάνεται σημαντικα.Αυτο συμβαίνει γιατί (όπως με πληροφόρησαν χρήστες αυτού του φόρουμ ) κάθε χώρα έχει διαφορετικά επίπεδο μέγιστης επιτρεπόμενη έντασης,και στην Ευρώπη είναι σημαντικά χαμηλότερα σε σχέση με άλλες χώρες .Βέβαια θα χρειαστεί να υπομομεινεις την εμφάνιση καποιων εφαρμογών και news feed από Ινδία μεριά...

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω συσκευή για τον πατέρα. Δεν έχω επαφή με το οικοσύστημα της Xiaomi. Μερικές ερωτήσεις

 

1) Η συσκευή έχει τίποτα περίεργα προβλήματα που θέλουν σκάψιμο στο νετ για λύσιμο?

2) Android αναβάθμιση (δε με απασχολεί τόσο ενημερώσεις ασφαλείας) παίρνουν οι ναυαρχίδες της τουλάχιστον μια φορά?

3) Με τις διαφημίσεις που έχω δει ότι υπάρχουν στα Xiaomi μέσα στο μενού, απενεργοποιούνται? Κάπου είδα πως ναι, αλλά πρέπει να γίνει για κάθε εφαρμογή? Δεν έχω δει πώς είναι η όλη φάση.

 

Ευχαριστώ.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω συσκευή για τον πατέρα. Δεν έχω επαφή με το οικοσύστημα της Xiaomi. Μερικές ερωτήσεις

 

1) Η συσκευή έχει τίποτα περίεργα προβλήματα που θέλουν σκάψιμο στο νετ για λύσιμο?

2) Android αναβάθμιση (δε με απασχολεί τόσο ενημερώσεις ασφαλείας) παίρνουν οι ναυαρχίδες της τουλάχιστον μια φορά?

3) Με τις διαφημίσεις που έχω δει ότι υπάρχουν στα Xiaomi μέσα στο μενού, απενεργοποιούνται? Κάπου είδα πως ναι, αλλά πρέπει να γίνει για κάθε εφαρμογή? Δεν έχω δει πώς είναι η όλη φάση.

 

Ευχαριστώ.

1) όχι παίζει μια χαρά

2) παίρνει πολύ πιο συχνά από άλλες ναυαρχίδες

3) αν το πάρεις επίσημα και όχι από σκρουτζομάγαζα, θα φοράει την Glodal ROM οπότε δεν έχεις ούτε διαφημίσεις ούτε τπτ. Απλώς 2-3 apps που αν δεν τα θες τα αφαιρείς.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω πως στο mi9 που αγόρασα από amazon και φοράει EU global rom, δεν ειχα δει το παραμικρό από διαφήμιση.

 

Στην μουσική, στον file manager ή στην εφαρμογή ασφάλεια δεν έχεις διαφημίσεις; Εγώ αντίστοιχα σε mi 6 απo iq μια χαρά έχω όταν είμαι με δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Στην μουσική, στον file manager ή στην εφαρμογή ασφάλεια δεν έχεις διαφημίσεις; Εγώ αντίστοιχα σε mi 6 απo iq μια χαρά έχω όταν είμαι με δεδομένα.

 

όχι δεν έχω με Global stable

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

1) όχι παίζει μια χαρά

2) παίρνει πολύ πιο συχνά από άλλες ναυαρχίδες

3) αν το πάρεις επίσημα και όχι από σκρουτζομάγαζα, θα φοράει την Glodal ROM οπότε δεν έχεις ούτε διαφημίσεις ούτε τπτ. Απλώς 2-3 apps που αν δεν τα θες τα αφαιρείς.

 

2) απο android 9 σε 10 κλπ ετσι? Οχι τα μηνιαια.

3)Δεν ειναι global στα σκρουτζια? Τι αλλες εκδοσεις υπαρχουν? Εγω βλεπω αναφερουν global version

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

2) απο android 9 σε 10 κλπ ετσι? Οχι τα μηνιαια.

3)Δεν ειναι global στα σκρουτζια? Τι αλλες εκδοσεις υπαρχουν? Εγω βλεπω αναφερουν global version

 

αν το αναφέρουν τότε είσαι κομπλέ. Εκδόσεις android βγαίνουν κάθε χρόνο, και η Xiaomi υποστηρίζει πολύ καλά τις συσκευές της.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος και εγώ μετά από 2 μήνες συμβίωσης με Α70. Δε μου φάνηκε και τόσο η διαφορά στις ίντσες, αλλά σε όλα τα υπόλοιπα, έπαθα πλάκα. Μόνο η μπαταρία μένει να δω εντυπώσεις...
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος και εγώ μετά από 2 μήνες συμβίωσης με Α70. Δε μου φάνηκε και τόσο η διαφορά στις ίντσες, αλλά σε όλα τα υπόλοιπα, έπαθα πλάκα. Μόνο η μπαταρία μένει να δω εντυπώσεις...

 

Καλορίζικο φίλε μια χαρά είναι και η μπαταρία μόλις στρώσει κοίτα να το ευχαριστηθεις είναι **** τα κινητά:)

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος και εγώ μετά από 2 μήνες συμβίωσης με Α70. Δε μου φάνηκε και τόσο η διαφορά στις ίντσες, αλλά σε όλα τα υπόλοιπα, έπαθα πλάκα. Μόνο η μπαταρία μένει να δω εντυπώσεις...

 

Καλορίζικο, να είναι απροβλημάτιστο!

 

Σε κανονικές συνθήκες χρήσης (κλήσεις κάνα μισάωρο σύνολο, internet, fb, λίγες φώτο, τα δεδομένα ανοιχτά το περισσότερο διάστημα) έχω περί τις 5 έως 6 ώρες οθόνης και πολύ τακτικά το φορτίζω κάθε δεύτερη μέρα. Δηλαδή κρατάει περίπου 40 ώρες, το idling βελτιώθηκε αρκετά με το τελευταίο update, σε μένα at least. Για όλα αυτά που μπορεί να προσφέρει (κυρίως το πόσο smooth γίνονται τα πάντα ακόμη και με πολλές εφαρμογές μέσα), δεν το λες άσχημα.

 

Σε μια δοκιμή, κατά την οποία χρειαζόμουν την οθόνη σχεδόν μόνιμα ανοιχτή με μια εφαρμογή να τρέχει, είδα 15 ώρες οθόνη, αλλά δεν είναι αντιπροσωπευτικό, γιατί η οθόνη παρέμενε ανοιχτή πολλές ώρες λόγω της εφαρμογής αυτής.

Σε γενικές γραμμές δεν με απογοητεύει, αλλά έρχομαι από το mi max 2 που με την ίδια χρήση έβγαζα και 3η ημέρα και 9 με 10h SOT. Αλλά είχε και 2.000Mah μεγαλύτερη μπαταρία.

Το μόνο παράπονό μου από το mi9, είναι το ηχείο του και ότι μας δουλεύουν λίγο στο θέμα software (ναι, στο πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις αναφέρομαι). Κατά τα άλλα, είναι μπόμπα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο, να είναι απροβλημάτιστο!

 

Σε κανονικές συνθήκες χρήσης (κλήσεις κάνα μισάωρο σύνολο, internet, fb, λίγες φώτο, τα δεδομένα ανοιχτά το περισσότερο διάστημα) έχω περί τις 5 έως 6 ώρες οθόνης και πολύ τακτικά το φορτίζω κάθε δεύτερη μέρα. Δηλαδή κρατάει περίπου 40 ώρες, το idling βελτιώθηκε αρκετά με το τελευταίο update, σε μένα at least. Για όλα αυτά που μπορεί να προσφέρει (κυρίως το πόσο smooth γίνονται τα πάντα ακόμη και με πολλές εφαρμογές μέσα), δεν το λες άσχημα.

 

Σε μια δοκιμή, κατά την οποία χρειαζόμουν την οθόνη σχεδόν μόνιμα ανοιχτή με μια εφαρμογή να τρέχει, είδα 15 ώρες οθόνη, αλλά δεν είναι αντιπροσωπευτικό, γιατί η οθόνη παρέμενε ανοιχτή πολλές ώρες λόγω της εφαρμογής αυτής.

Σε γενικές γραμμές δεν με απογοητεύει, αλλά έρχομαι από το mi max 2 που με την ίδια χρήση έβγαζα και 3η ημέρα και 9 με 10h SOT. Αλλά είχε και 2.000Mah μεγαλύτερη μπαταρία.

Το μόνο παράπονό μου από το mi9, είναι το ηχείο του και ότι μας δουλεύουν λίγο στο θέμα software (ναι, στο πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις αναφέρομαι). Κατά τα άλλα, είναι μπόμπα :)

Τι προβλήματα έχεις με τον ήχο;Εγώ τον ακούω μια χαρά και φαντάσου προέρχομαι από το στερεοφωνικό pocophone f1 και όμως δεν ακούω ποιο χαμηλά ακούω σχεδόν τον ίδιο ήχο με την διαφορά ότι του mi9 είναι ποιο ποιοτικό.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μήπως γνωρίζει κανείς γιατί δεν έχω αντίγραφα ασφαλείας Google? Είμαι με την τελευταία beta Android 10 αλλά δεν νομίζω ότι έχει σχέση γιατί αν θυμάμαι καλά από τότε που πήρα το mi9 δεν το έχω διαθέσιμο. Αν δείτε στα screenshot το κουμπί δημιουργία αντιγράφων τώρα δεν είναι διαθέσιμο και στον συγχρωτισμό έχει λίγα πράγματα πχ δεν έχει εφαρμογές.

Ξέρετε τι παίζει? Είναι κάποια ρύθμιση?038d9e786995f79acb87c7816eb0aed3.jpg93bf1d39cbfd039d87a746a156d2d0a3.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Τι προβλήματα έχεις με τον ήχο;Εγώ τον ακούω μια χαρά και φαντάσου προέρχομαι από το στερεοφωνικό pocophone f1 και όμως δεν ακούω ποιο χαμηλά ακούω σχεδόν τον ίδιο ήχο με την διαφορά ότι του mi9 είναι ποιο ποιοτικό.

 

Σε καμία περίπτωση δεν είναι ποιοτικό ηχείο για ναυαρχίδα. Βέβαια αν γυρίσεις σε Ινδία το region, δυναμώνει αλλά, ποιοτικότερο ήταν του Mi Max 2 που έχω ακόμη στην κατοχή μου. To POCO έχει υποδεέστερο από το max 2, παραδόξως (το έχει η κοπέλα μου) και καλύτερο από το mi 9. Ακούγοντας τα ίδια τραγούδια, στον ίδιο player, ίδια όλα, του POCO είναι ένα κλικ καλύτερο. Του max 2 αρκετά ανώτερο, και ας είναι κινητό entry level (mid-range αν προτιμάς).

Και θα μου πεις γιατί να ακούσεις τραγούδια σε ένα loudspeaker κινητού; Απλά, συμβαίνει καμιά φορά να βάζω μουσική στη δουλειά ,δίχως να έχω πάντα μαζί τις "βόμβες" μου. Εκεί καταλαβαίνω την διαφορά. Δεν είναι deal breaker πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν είναι ποιοτικό ηχείο για ναυαρχίδα. Βέβαια αν γυρίσεις σε Ινδία το region, δυναμώνει αλλά, ποιοτικότερο ήταν του Mi Max 2 που έχω ακόμη στην κατοχή μου. To POCO έχει υποδεέστερο από το max 2, παραδόξως (το έχει η κοπέλα μου) και καλύτερο από το mi 9. Ακούγοντας τα ίδια τραγούδια, στον ίδιο player, ίδια όλα, του POCO είναι ένα κλικ καλύτερο. Του max 2 αρκετά ανώτερο, και ας είναι κινητό entry level (mid-range αν προτιμάς).

Και θα μου πεις γιατί να ακούσεις τραγούδια σε ένα loudspeaker κινητού; Απλά, συμβαίνει καμιά φορά να βάζω μουσική στη δουλειά ,δίχως να έχω πάντα μαζί τις "βόμβες" μου. Εκεί καταλαβαίνω την διαφορά. Δεν είναι deal breaker πάντως.

Εγώ πάντως έχοντας και πριν το pocophone επιμένω πως η ένταση στο δικό μου mi9 είναι η ίδια και είναι ποιο ποιοτική στο mi9.Χωρις καν να το βάλω Ινδία region.
Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα προσωπική άποψη, αλλά θυμίζω πως, έχω τα κινητά δίπλα-δίπλα και κάνω την σύγκριση. (επισκέφτηκα και πρόσφατα τον ΩΡΛ, μια χαρά είναι τα αυτιά μου :lol: )

Έχω ΚΑΙ το mi max 2 και στα 3 αυτά, το ακριβότερο (δηλαδή το mi9) , έχει συνολικά το πιο μέτριο ηχείο. Ίσως να επηρεάζομαι από το "stereo" της υπόθεσης με τα άλλα κινητά. Σαν ναυαρχίδα, δεν προσφέρει τον καλύτερο δυνατό ήχο, αλλά είναι more than ok για τα βασικά που το χρειάζεται κάποιος (κλήσεις και ειδοποιήσεις δηλαδή).

Μην μπερδεύεσαι με την ένταση. Μιλάω μόνο για ποιότητα. Θα το δικαιολογούσα αν ήταν αδιάβροχο or something, but it's not.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δικαιολογούσα αν ήταν αδιάβροχο or something, but it's not.

 

Και όμως ενώ δεν εχει πιστοποίηση... το mi 9 αντέχει αρκετά στο νερό... αν ψάξεις στο YouTube θα δεις και σχετικά βιντεκια!!!

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Και όμως ενώ δεν εχει πιστοποίηση... το mi 9 αντέχει αρκετά στο νερό... αν ψάξεις στο YouTube θα δεις και σχετικά βιντεκια!!!

 

Αν πέσει λίγη βροχούλα πάνω, φαντάζομαι δεν θα πάθει κάτι :p

Ωστόσο, δεν το δοκιμάζω, χεχε! Και στο LG G4 είχε πέσει καλή ποσότητα μια φορά, τίποτα δεν έπαθε. Θα μπορούσε να είχε πεθάνει, άνετα :p

Link to comment
Share on other sites

Αν πέσει λίγη βροχούλα πάνω, φαντάζομαι δεν θα πάθει κάτι :p

Ωστόσο, δεν το δοκιμάζω, χεχε! Και στο LG G4 είχε πέσει καλή ποσότητα μια φορά, τίποτα δεν έπαθε. Θα μπορούσε να είχε πεθάνει, άνετα :p

 

Όχι αντέχει πιο πολύ... και κάτω από το νερό... απλά δεν ήθελε να πληρώσει η xiaomi για πιστοποίηση για να μην ανέβει πολύ το κόστος της συσκευής!!

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το mi8 εχει πιστοποίηση αλλα εζησε παντως απο καλή βουτια στην θαλασσα για πανω απο 20-30 δευτερα....Μπορει και να ετυχε βεβαια....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ξέρει κανείς ας απαντήσει...επειδη μου αρέσει να έχω την ρύθμιση οθόνης στην αυξημένη αντίθεση και όχι στην αυτόματη μήπως την καταστρέφω σταδιακά? Η δεν υπάρχει φόβος?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...