Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνε clear data από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής και μετά ξανά ρίξε το xml, εμένα δουλεύει μια χαρά το night sight, αν είχες άλλη gcam θέλει clear data

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπα τίποτα. Τα έκανα όλα από την αρχή και τα ίδια.... Παραμένω στην Hyper. Παρατήρησα μάλιστα πως στο βίντεο η Tr έχει αυξημένο κόκκο. Η Hyper έχει το καλύτερο βίντεο μέχρι τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Μπα τίποτα. Τα έκανα όλα από την αρχή και τα ίδια.... Παραμένω στην Hyper. Παρατήρησα μάλιστα πως στο βίντεο η Tr έχει αυξημένο κόκκο. Η Hyper έχει το καλύτερο βίντεο μέχρι τώρα..

 

Μαλλον εχεις διαφορετική ρύθμιση στην ανάλυση ή στη σταθεροποίηση.

 

Το βίντεο ως επι το πλείστον είναι ίδιο στα 3rd party camera app. Διαφορές θα δείς αν διαφέρουν οι ρυθμίσεις τους (πχ μέθοδος κωδικοποίησης, ανάλυση, αν έχει ενεργό eis, ρυθμισεις api2 για οξυτητα/denoise κλπ)

 

Το καλύτερο 3rd party συνηθως είναι η Open camera που διαθέτει πλήρεις ρυθμίσεις api2, kbps κλπ. Όμως και πάλι από όσο θυμάμαι, σε 1080p 30fps είναι καλύτερη η στοκ (εξαιρετική σταθεροποίηση και λιγο καλυτερη ποιοτητα σε χαμηλό φωτισμό).

Link to comment
Share on other sites

Από διάφορες δοκιμές που έχω κάνει το καλύτερο app για βίντεο είναι το open camera, όταν ανέβουν τα bitrate. Ειδικά σε εσωτερικό χώρο σε τεχνητό φωτισμό έχει μεγάλη διαφορά από τη stock. Και η σταθεροποίηση λειτουργεί άψογα. Επίσης κατά τη διάρκεια της βιντεοσκόπησης υπάρχει επιλογή να μειώσει κάποιος την έκθεση η αύξηση όπως το θέλει και να ανάψει ή να σβήσει το φλας το φακό δηλαδή ενώ γράφει. Σε όλα τα τηλέφωνά μου το open camera βάζω 1ο για βίντεο
Link to comment
Share on other sites

Από διάφορες δοκιμές που έχω κάνει το καλύτερο app για βίντεο είναι το open camera, όταν ανέβουν τα bitrate. Ειδικά σε εσωτερικό χώρο σε τεχνητό φωτισμό έχει μεγάλη διαφορά από τη stock. Και η σταθεροποίηση λειτουργεί άψογα. Επίσης κατά τη διάρκεια της βιντεοσκόπησης υπάρχει επιλογή να μειώσει κάποιος την έκθεση η αύξηση όπως το θέλει και να ανάψει ή να σβήσει το φλας το φακό δηλαδή ενώ γράφει. Σε όλα τα τηλέφωνά μου το open camera βάζω 1ο για βίντεο

 

Open camera συνήθως είναι το καλύτερο 3rd party για βίντεο λόγω ρυθμίσεων bit rate και api.

 

Θυμάμαι όμως ότι δεν δούλευε σωστά το pixel binning σε εφαρμογές εκτός στοκ. Χαρακτηριστικά θυμάμαι οτι οι άλλες βαζαν υψηλότερο iso παρά το ίδιο shutter. Οπότε το αποτέλεσμα ήταν γενικά λίγο χαμηλότερη ποιότητα από άποψη λόγου λεπτομέριας/θορύβου. Στα σκοτάδια μάλιστα, εκεί που η στοκ (1080p 30fps) έπιανε κάτι στις 3rd ήταν κατράμι μαύρο.

 

Δεν ξέρω αν αυτό έχει αλλάξει πλέον. Αλλά προσοχή. Μιλάω μόνο για 1080p 30 fps. Σε άλλες επιλογές η στοκ έχει ίδιες αδυναμίες και οπότε εκεί καλύτερα η open.

Link to comment
Share on other sites

μόνο απενεργοποιώντας την περιστροφή του τηλ δουλεύει κανονικά το Night Sight mode στην Tr camera ?? Edited by giorgos1965
Link to comment
Share on other sites

μόνο απενεργοποιώντας την περιστροφή του τηλ δουλεύει κανονικά το Night Sight mode ??
Έχει κάποια προβλήματα και o Dev θα βγάλει καινούρια έκδοση, ειδικά στην σελφι

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Open camera συνήθως είναι το καλύτερο 3rd party για βίντεο λόγω ρυθμίσεων bit rate και api.

 

Θυμάμαι όμως ότι δεν δούλευε σωστά το pixel binning σε εφαρμογές εκτός στοκ. Χαρακτηριστικά θυμάμαι οτι οι άλλες βαζαν υψηλότερο iso παρά το ίδιο shutter. Οπότε το αποτέλεσμα ήταν γενικά λίγο χαμηλότερη ποιότητα από άποψη λόγου λεπτομέριας/θορύβου. Στα σκοτάδια μάλιστα, εκεί που η στοκ (1080p 30fps) έπιανε κάτι στις 3rd ήταν κατράμι μαύρο.

 

Δεν ξέρω αν αυτό έχει αλλάξει πλέον. Αλλά προσοχή. Μιλάω μόνο για 1080p 30 fps. Σε άλλες επιλογές η στοκ έχει ίδιες αδυναμίες και οπότε εκεί καλύτερα η open.

 

Την open την έχω μόνο για βίντεο. Η ποιότητα του όταν ανέβουν τα bitrate είναι αισθητά καλύτερη από τη στοκ. Για φωτογραφία δεν τη χρησιμοποιώ. Προτιμώ τη στοκ που έχει και live hdr η την gcam...

Link to comment
Share on other sites

Την open την έχω μόνο για βίντεο. Η ποιότητα του όταν ανέβουν τα bitrate είναι αισθητά καλύτερη από τη στοκ. Για φωτογραφία δεν τη χρησιμοποιώ. Προτιμώ τη στοκ που έχει και live hdr η την gcam...

 

Μιλάω καθαρά για το binning και σε συγκεκριμένο resolution/fps. Αυτό δεν αλλάζει από το bitrate δυστυχώς.

 

Δοκίμασε να τραβήξεις βίντεο που βγαίνει οριακά σκοτεινό (όχι κατράμι) με στοκ σε 1080p 30 fps με στοκ και μετά με οποιαδήποτε άλλη κάμερα και θα καταλάβεις τι εννοώ. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι από updates θα βγει σκοτεινό (κατράμι μαύρο) γιατί για ίδιο iso έχει χαμηλότερο φωτισμό. Αυτό φυσικά επηρεάζει αντίστοιχα και το θόρυβο/λεπτομέρια και στις υπόλοιπες συνθήκες φωτισμού (εκτός από base iso)

 

Προφανώς μιλάω για indoor και κάτω σε φωτεινότητα. Σε εξωτερικό ημέρα δεν θα παίζει ρόλο (θα έχει απλά λίγο πιο αργό shutter που πιθανότατα δεν θα είναι καν αισθητο). Ξαναλέω, μιλάω για όταν το είχα και εφόσον έχουν μείνει ίδια τα πράγματα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά

Πολλές φορές σε χώρους που το έχω αποθηκεύσει πχ σε σπίτι μου σπίτι φίλων, δουλειά, δεν συνδέεται στο wifi αυτόματα. Και όταν το επιλέγω για να συνδεθει χειροκίνητα μου γράφει "συνδέθηκε, χωρίς wifi". Και τότε δουλεύει μεν, σέρνεται δε. Ειδικά στο twitter που μπαίνω συχνά, δεν μου εμφανίζει βιντεάκα φωτο κλπ. ή αργεί πολύ.

Λογικά το ρουτερ δουλεύει καλά, επειδή άλλα τηλ δεν έχουν πρόβλημα.

Καμία ιδέα?

 

Συγνώμη, μηπως μπορεί κανείς να απαντήσει; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, μηπως μπορεί κανείς να απαντήσει; Ευχαριστώ

Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοια ζητήματα. Σπάνια μόνο μπορεί να μη συνδεθεί με το wifi και να χρειάζεται χειροκίνητα τη σύνδεση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Open camera συνήθως είναι το καλύτερο 3rd party για βίντεο λόγω ρυθμίσεων bit rate και api.

 

Θυμάμαι όμως ότι δεν δούλευε σωστά το pixel binning σε εφαρμογές εκτός στοκ. Χαρακτηριστικά θυμάμαι οτι οι άλλες βαζαν υψηλότερο iso παρά το ίδιο shutter. Οπότε το αποτέλεσμα ήταν γενικά λίγο χαμηλότερη ποιότητα από άποψη λόγου λεπτομέριας/θορύβου. Στα σκοτάδια μάλιστα, εκεί που η στοκ (1080p 30fps) έπιανε κάτι στις 3rd ήταν κατράμι μαύρο.

 

Δεν ξέρω αν αυτό έχει αλλάξει πλέον. Αλλά προσοχή. Μιλάω μόνο για 1080p 30 fps. Σε άλλες επιλογές η στοκ έχει ίδιες αδυναμίες και οπότε εκεί καλύτερα η open.

 

Η Open Camera έχει όντως το καλύτερο βίντεο και τη χρησιμοποιώ σε όλα μου τα κινητά για βίντεο όμως όχι για νυχτερινές βιντεοσκοπήσεις γιατί βγαίνουν τα βίντεος θεοσκότεινα και όσες ρυθμίσεις και να έχω κάνει, πάλι θεοσκότεινα βγαίνουν..

Link to comment
Share on other sites

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-tigr/

Μήπως τα έχετε μπερδέψει με την trcamera ,έχει βγει και v3 και v4 kαι

v5 final.

Όταν ενας άνθρωπος ειναι περιτυλιγμένος γύρω απο τον εαυτό του,δημιουργεί πολυ μικρό δέμα.
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, μήπως μπορεί κανείς να απαντήσει; Ευχαριστώ

διέγραψες τα δίκτυα και ξανά σύνδεση?

μπορείς να επαναφέρεις όλες τις συνδέσεις από:

ρυθμίσεις/σύνδεση & κοινοποίηση/επαναφορά wifi...

Link to comment
Share on other sites

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-tigr/

 

Μήπως τα έχετε μπερδέψει με την trcamera ,έχει βγει και v3 και v4 kαι

 

v5 final.

Αυτή είναι 6 έκδοση

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αν πάρω ακουστικό type c αντί για το καθιερωμένο 3,5mm, θα παίζει κανονικά στο rn7;

Με βολεύει περισσότερο να έχω το καλώδιο στην κάτω μεριά του κινητού.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αν πάρω ακουστικό type c αντί για το καθιερωμένο 3,5mm, θα παίζει κανονικά στο rn7;

Με βολεύει περισσότερο να έχω το καλώδιο στην κάτω μεριά του κινητού.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

 

Δεν παίζουν όλα τα ακουστικά Type C με όλα τα κινητά, αλλά το RN7 υποστηρίζει USB-C audio ως πρότυπο. Αν βάλεις μετατροπέα USB-C σε mini jack, πιθανότατα δεν θα δουλέψει. Αν ψάξεις ακουστικά, καλό είναι να γράφουν ότι είναι συμβατά με USB-C audio, ακόμη καλύτερα αν αναφέρουν Xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

διέγραψες τα δίκτυα και ξανά σύνδεση?

μπορείς να επαναφέρεις όλες τις συνδέσεις από:

ρυθμίσεις/σύνδεση & κοινοποίηση/επαναφορά wifi...

 

Ευχαριστώ, τα έκανα και τα δύο, δεν ειδα διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να ειναι θεμα προγραμματος φιλε μου.

Τα ιδια χρησιμοποιω χρονια τωρα. σχεδον καθημερινη χρηση. μεταβαση απο το παλιο κινητο στο νεο και ποτε δεν επαιξαν "σωστα"..

το μονο κι εγω που μπορω να πω ειναι θεμα παρτιδας που ανεφερες κι εσυ. δεν εχει αλλη εξηγηση διαβαζοντας και ψαχνοντας στο νετ.

 

Δυστυχως το ιδιο προβλημα κι εγω. Ειτε σε πλοηγηση ειτε σταματημενος. Με διχνει 10-15 μετρα μακρυα. Το δοκιμασα με αρκετα προγραμματα.

Δεν προλαβαινω να το αλλαξω μιας και μεθαυριο φευγω ταξιδι και θα χρειαστω πλοηγηση. Ελπιζω να βρω το δρομο να γυρισω.... :O

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.φιλος παράγγειλε το Ν7 128 ,του είπαν σε 10 μέρες ,είπαν θα έχει την τελευταία αναβάθμιση και φοβάται μήπως χάσει την ηχογράφηση και το ξυπνητήρι με κλειστό κινητό....τι παίζει;;;
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το ιδιο προβλημα κι εγω. Ειτε σε πλοηγηση ειτε σταματημενος. Με διχνει 10-15 μετρα μακρυα. Το δοκιμασα με αρκετα προγραμματα.

Δεν προλαβαινω να το αλλαξω μιας και μεθαυριο φευγω ταξιδι και θα χρειαστω πλοηγηση. Ελπιζω να βρω το δρομο να γυρισω.... :O

 

Αν εισαι root μπορεις να δοκιμασεις το παρακατω (το εχω ανεβασει στην ελληνικη κοινοτητα, το κανω copy paste)

 

Βρηκα χθες ενα αλλο αρχειο του gps.conf (στο xda) που υποτιθεται βοηθαει στην καλυτερη λειτουργια του GPS.

Το δοκιμασα σημερα στο δρομο, εκτος πολης, δειχνει να τα πηγαινει καλυτερα το GPS. Αν θελει καποιος που εχει ηδη προβλημα με το GPS, μπορει να το δοκιμασει για να εχουμε καλυτερη αποψη αν τελικα κανει δουλεια ή οχι.

 

Καταρχήν χρειάζεται να είναι root η συσκευή μας. Επίσης χρειάζονται τα παρακάτω:

1) root file manager (πχ solid explorer)

2) προγραμμα για προβολη-κλειδωμα gps (πχ gps locker)

3) προγραμμα για βαθμονημηση πυξιδας (πχ πυξιδα 3d)

4) το αρχειο gps.conf

 

Χρησιμοποιωντας τον root explorer, αντιγραφουμε το αρχειο gps.conf στην διαδρομη του ριζικου καταλογου vendor/etc. Πριν το κανουμε κραταμε το original αρχειο backup καλου κακου.

Επανεκκινηση την συσκευη μας.

Ενεργοποιουμε το gps και επιλεγουμε "Συσκευη μονο".

Σε ανοιχτο χωρο (εξω απο το σπιτι) κανουμε βαθμονομηση την πυξιδα.

Μετα ανοιγουμε το gps locker και περιμενουμε να κλειδωσει τους δορυφορους, εμφανιζει αντιστοιχο μυνημα.

Τελος, απο τις ρυθμισεις του gps locker επιλεγουμε update A-Gps.

 

DOWNLOAD GPS CONF

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα καλησπέρα και καλή χρονιά, γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να ενεργοποιήσω το Google Assistant ενώ είναι κλειδωμένο το κινητό Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...