Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα καλησπέρα και καλή χρονιά, γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να ενεργοποιήσω το Google Assistant ενώ είναι κλειδωμένο το κινητό Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Μονο με εξωτερικο δικο της κουμπι,πραγμα που η Xiaomi δεν βαζει ακομα στα κινητα της...Δεν γνωριζω αν γινεται με τιποτα καστομ καμμια μετατροπη στα κουμπια εντασης,γιατι δεν χρησιμοποιω καστομ ρομς....

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ χωρίς να πιέσω κάποιο κουμπί, μόνο με τη φωνητική εντολή (Hey Google). Φίλη μου με Redmi Note 8 pro μπορεί να το κάνει αλλά δεν θυμάται αν έκανε κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Redmi Note 7 εδώ και 2-3 μέρες η μπαταρία έχει πέσει στη μισή διάρκεια χωρίς να έχει αλλάξει κάτι στο setup ή στη χρήση.

Στην κατανάλωση λέει ότι την τρώει το android (και όχι κάποια εφαρμογή). Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ χωρίς να πιέσω κάποιο κουμπί, μόνο με τη φωνητική εντολή (Hey Google). Φίλη μου με Redmi Note 8 pro μπορεί να το κάνει αλλά δεν θυμάται αν έκανε κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση.

δηλαδή να ακούει συνέχεια εσένα και τα πάντα γύρω σου (τρέχοντας μια διεργασία στο παρασκήνιο), περιμένοντας να ακούσει από εσένα(?) την μαγική λέξη:X

με ότι αυτό συνεπάγεται στην ασφάλεια και στην αυτονομία...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση κι από μένα... Υπάρχει υποστήριξη για raw στη gcam και αν ναι πως ενεργοποιήται; Thanks!

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Σε 2-3 μέρες Android 10, WiFi calling.
Αν μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Το διάβασες κάπου? Θα έρθει σε xtrv ή ota σε όλους?

 

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση κι από μένα... Υπάρχει υποστήριξη για raw στη gcam και αν ναι πως ενεργοποιήται; Thanks!

υπάρχει, ενεργοποιείται στις ρυθμίσεις και εμφανίζει κουμπί

πχ στην hypercam ρυθμίσεις/φωτογραφία/σύνθετες.../στοιχείο ελέγχου RAW

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.φιλος παράγγειλε το Ν7 128 ,του είπαν σε 10 μέρες ,είπαν θα έχει την τελευταία αναβάθμιση και φοβάται μήπως χάσει την ηχογράφηση και το ξυπνητήρι με κλειστό κινητό....τι παίζει;;;

παράγινε το κακό με την "πληροφόρηση" για τις αναβαθμίσεις...

όχι δεν θα χάσει τίποτα

 

η αναστολή της δυνατότητας ηχογράφησης της συνομιλίας στο miui

ΔΕΝ έχει να κάνει με το android 10, αλλά με την απόφαση της xiaomi να συμμορφωθεί και αυτή με ευρωπαϊκούς και άλλους σχετικούς κανονισμούς

σε αυτές τις αγορές λοιπόν (Global έκδοση) προτίμησε στα νέα της μοντέλα να αντικαταστήσει τα miui dialer και messanger με τα αντίστοιχα της Google (για ευκολία προφανώς)

στις china εκδόσεις (που βασίζεται η ελληνική XTRV κι η "ευρωπαϊκή") προφανώς δεν θα αλλάξει τίποτα

και δεν μου φαίνεται πολύ πιθανό με μια αναβάθμιση να μπορεί να αντικαταστήσει σε ένα παλιό μοντέλο αυτές τις εφαρμογές, χωρίς διαγραφή επαφών και SMS...

 

όσο για το ξυπνητήρι, στο miui 11 αν το κλείσεις και έχεις ορίσει κάποια ώρα το πρωί για αυτόματη ενεργοποίηση, μετά από αυτήν το ξυπνητήρι χτυπάει κανονικά

κάθε βράδυ το κλείνω και ποτέ δεν είχα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει, ενεργοποιείται στις ρυθμίσεις και εμφανίζει κουμπί

πχ στην hypercam ρυθμίσεις/φωτογραφία/σύνθετες.../στοιχείο ελέγχου RAW

 

 

 

 

Δυστυχώς ενὼ μου δείχνει αριστερά ένδειξη raw.. δεν βρίσκω τον αντίστοιχο φάκελο στο κινητό με raw!

 

 

 

 

xa2cj6N.jpg

Edited by skydiver

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Το διάβασες κάπου? Θα έρθει σε xtrv ή ota σε όλους?

 

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

https://gr.gizchina.com/

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Το διάβασες κάπου? Θα έρθει σε xtrv ή ota σε όλους?

 

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εχει κυκλοφορησει σε xtrv. σε οτα για να βγει πρεπει να κυκλοφορησει πρωτα καποια stable εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

παράγινε το κακό με την "πληροφόρηση" για τις αναβαθμίσεις...

όχι δεν θα χάσει τίποτα

 

η αναστολή της δυνατότητας ηχογράφησης της συνομιλίας στο miui

ΔΕΝ έχει να κάνει με το android 10, αλλά με την απόφαση της xiaomi να συμμορφωθεί και αυτή με ευρωπαϊκούς και άλλους σχετικούς κανονισμούς

σε αυτές τις αγορές λοιπόν (Global έκδοση) προτίμησε στα νέα της μοντέλα να αντικαταστήσει τα miui dialer και messanger με τα αντίστοιχα της Google (για ευκολία προφανώς)

στις china εκδόσεις (που βασίζεται η ελληνική XTRV κι η "ευρωπαϊκή") προφανώς δεν θα αλλάξει τίποτα

και δεν μου φαίνεται πολύ πιθανό με μια αναβάθμιση να μπορεί να αντικαταστήσει σε ένα παλιό μοντέλο αυτές τις εφαρμογές, χωρίς διαγραφή επαφών και SMS...

 

όσο για το ξυπνητήρι, στο miui 11 αν το κλείσεις και έχεις ορίσει κάποια ώρα το πρωί για αυτόματη ενεργοποίηση, μετά από αυτήν το ξυπνητήρι χτυπάει κανονικά

κάθε βράδυ το κλείνω και ποτέ δεν είχα πρόβλημα

 

οπότε αν κατάλαβα καλά και στο android 10 μπορεί να έχω με την ηχογράφηση αφού είμαστε παλιότερο μοντέλο

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ενὼ μου δείχνει αριστερά ένδειξη raw.. δεν βρίσκω τον αντίστοιχο φάκελο στο κινητό με raw!

ε, ψάξε και λίγο:)

στον φάκελο pictures είναι...

Link to comment
Share on other sites

οπότε αν κατάλαβα καλά και στο android 10 μπορεί να έχω με την ηχογράφηση αφού είμαστε παλιότερο μοντέλο

σωστά κατάλαβες και επιβεβαιώνεται σήμερα, Android 10 (xtrv) χωρίς αλλαγές σε dialer(ηχογράφηση) και messanger

Link to comment
Share on other sites

σωστά κατάλαβες και επιβεβαιώνεται σήμερα, Android 10 (xtrv) χωρίς αλλαγές σε dialer(ηχογράφηση) και messanger
Είσαι με xtrv την τελευταία;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σωστά κατάλαβες και επιβεβαιώνεται σήμερα, Android 10 (xtrv) χωρίς αλλαγές σε dialer(ηχογράφηση) και messanger

Αυτά είναι τα ευχάριστα.... γιατί ξέρω από.φιλο που πήρε το Νοτε8 το μετάνιωσε γιατί τα έχασε αυτά.Πληκτρολογιο Google

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που είναι με xtrv μπορεί να τσεκαρει αν η εφαρμογή της αριθμομηχανής έχει το πρώτο γράμμα αγγλικό; Είμαι με την miui.eu και με εκνευρίζει αυτό αλλά δεν θέλω να φλασαρω χωρίς λόγο.
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

ε, ψάξε και λίγο:)

στον φάκελο pictures είναι...

 

Ευχαριστώ φίλε το βρήκα. Είχα κολλήσει και έψαχνα μόνο στο DCIM !

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Είσαι με xtrv την τελευταία;

είμαι με vodafone...:(

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάποιος που είναι με xtrv μπορεί να τσεκαρει αν η εφαρμογή της αριθμομηχανής έχει το πρώτο γράμμα αγγλικό; Είμαι με την miui.eu και με εκνευρίζει αυτό αλλά δεν θέλω να φλασαρω χωρίς λόγο.

τι εννοείς το πρώτο γράμμα αγγλικό???

Link to comment
Share on other sites

είμαι με vodafone...:(

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τι εννοείς το πρώτο γράμμα αγγλικό???

 

Γράφεις στην αναζήτηση "αριθμομηχανή" και δεν σου βγάζει τίποτα. Έχουν πληκτρολογήσει το πρώτο άλφα με λατινικό χαρακτήρα.

Ξέρω, ασήμαντο λάθος αλλά με ενοχλεί...

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Γράφεις στην αναζήτηση "αριθμομηχανή" και δεν σου βγάζει τίποτα. Έχουν πληκτρολογήσει το πρώτο άλφα με λατινικό χαρακτήρα.

Ξέρω, ασήμαντο λάθος αλλά με ενοχλεί...

έτσι είναι και στην XTRV,

ανθυποασήμαντο θα έλεγα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κάποιος αν στις gcam μπορεί να φαίνεται το υδατογράφημα του κινητού μας όπως στην μαμά κάμερα;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κάποιος αν στις gcam μπορεί να φαίνεται το υδατογράφημα του κινητού μας όπως στην μαμά κάμερα;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να ρωτησω κατι;Γιατι να φαινεται το υδατογραφημα;Δεν σας χαλαει τις φωτογραφιες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...