Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σέρβις για iPhone εκτός των επισήμων,για αλλαγή οθόνης και μπαταρίας ξέρει κανείς;;;

Και να μην χρειαστεί να δώσω τρόπους ξεκλειδωματος συσκευής ....Να την στείλω,να επισκευαστεί,να την στείλουν πίσω ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ενώ έχω επιλεγμένο το SwiftKey (πληκτρολόγιο) ξαφνικά εκεί που Πληκτρολογω το γυρνάει στο μανισιο(που δε μπορώ να συνηθίσω με τίποτα)
Έχει λίγες ημέρες που το κάνει συνέχεια. 
Γιατί να συμβαίνει άραγε???

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mol said:

Ενώ έχω επιλεγμένο το SwiftKey (πληκτρολόγιο) ξαφνικά εκεί που Πληκτρολογω το γυρνάει στο μανισιο(που δε μπορώ να συνηθίσω με τίποτα)
Έχει λίγες ημέρες που το κάνει συνέχεια. 
Γιατί να συμβαίνει άραγε???

Κανονικά το γυρίζει στο μανισιο όταν βάζεις username και password για λόγους ασφαλείας. Εσένα το γυρίζει σε άσχετες στιγμές;; 🤔 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, koutsis said:

Κανονικά το γυρίζει στο μανισιο όταν βάζεις username και password για λόγους ασφαλείας. Εσένα το γυρίζει σε άσχετες στιγμές;; 🤔 

ΝΑΙ σε άσχετες. Μάλιστα επιλέγω ξανα το SwiftKey και το ξανά αλλάζει στο καπάκι.

Αυτό για κωδικούς κλπ το Γνωρίζω 

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει όντως στο άσχετο μερικές φορές. Δεν έχω καταλήξει εάν είναι bug...Κάποιες φορές μάλιστα, δεν σ'αφήνει καν να επιλέξεις το swiftkey...


Sent from my iPhone using Tapatalk

When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, mol said:

ΝΑΙ σε άσχετες. Μάλιστα επιλέγω ξανα το SwiftKey και το ξανά αλλάζει στο καπάκι.

Αυτό για κωδικούς κλπ το Γνωρίζω 

 

35 minutes ago, eklipsi said:

Το κάνει όντως στο άσχετο μερικές φορές. Δεν έχω καταλήξει εάν είναι bug...Κάποιες φορές μάλιστα, δεν σ'αφήνει καν να επιλέξεις το swiftkey...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δοκιμάστε να βγάλετε εντελώς το Apple keyboard από τις ρυθμίσεις. Επίσης δες μήπως υπάρχει update γαι το SwiftKey.

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, mol said:

Ενώ φανηκε να έγινε δουλειά τελικά ακυρο

 πάλι τα ίδια

Εμένα δεν μου το κάνει πάντως. Κάνε και ενα restart το τηλέφωνο...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, koutsis said:

Εμένα δεν μου το κάνει πάντως. Κάνε και ενα restart το τηλέφωνο...

Έκανα και φορς

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα το swift key και το άλλαξα με της google νομίζω με βολεύει περισσότερο, καμιά φορά εκεί που γράφω εξαφανίζεται το εικονίδιο που σε πηγαίνει στα emoji, αν βγω και ξαναμπώ είναι μια χαρά.
 

Επίσης ένα άλλο που έχω παρατηρήσει τις τελευταίες μέρες είναι πως κολλάει καμιά φορά η εφαρμογή του Viber, έχει κανένας άλλος θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω Gboard. Πιστεύω θα με βόλεψει
 

Οχιμε το Viber δεν έχω κανένα θέμα (αν και δε το χρησιμοποιώ πολύ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω 

Μαλλον προέρχεστε από android? 
Εμένα με βολεύει παρά πολύ το μαμά πληκτρολόγιο εδώ και χρόνια γράφω σχεδόν στα τυφλά 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Tasos19s said:

Δεν μπορώ να καταλάβω 

Μαλλον προέρχεστε από android? 
Εμένα με βολεύει παρά πολύ το μαμά πληκτρολόγιο εδώ και χρόνια γράφω σχεδόν στα τυφλά 

Πρώτη φορά σε iPhone  από Γενάρη 2023. 

Έδωσα πολλές ευκαιρίες. Μου φαίνεται δυσχρηστο τελείως.

8 minutes ago, TypeRS said:

Ακριβώς, δυστυχώς το μαμά πληκτρολόγιο δεν με βολεύει καθολου.. 

Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω.

Link to comment
Share on other sites

Το layout συνηθίζεται όπως όλα. Το auto correct είναι απλά άθλιο σε σχέση με σχετικά τα πάντα.
Συν τα σύμβολα που πρέπει να πας στην σελίδα τους όπως και στα νούμερα.
Όλα συνηθίζονται, αλλά αντικειμενικά είναι πολύ κατώτερο από σχεδόν όλα τα γνωστά stock και 3rd party πληκτρολόγια.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, mol said:

Πρώτη φορά σε iPhone  από Γενάρη 2023. 

Έδωσα πολλές ευκαιρίες. Μου φαίνεται δυσχρηστο τελείως.

Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω.

Έχεις μάθει με άλλο γι αυτό 

Κι εγώ δυσκολεύομαι όταν πάω σε android γιατί έχω μάθει με αυτό 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το Swiftkey έχει εδώ και καιρό πρόβλημα, απλά εμφανίζεται τυχαία και πρακτικά δε διορθώνεται.

Μετά από πολλά πολλά χρόνια (Android πρώτα και τα τελευταία με iOS) άλλαξα σε gboard.

Για το native δεν το συζητώ, ό,τι χειρότερο έχω δει ανεξάρτητα από λειτουργικό.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Tasos19s said:

Έχεις μάθει με άλλο γι αυτό 

Κι εγώ δυσκολεύομαι όταν πάω σε android γιατί έχω μάθει με αυτό 

 

Ναι βρε δεν αντιλέγω. 

Άλλωστε για αυτό υπάρχουν και άλλες επιλογές ώστε να ειμαστε όλοι ευχαριστημένοι!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, djuan1988 said:

Το Swiftkey έχει εδώ και καιρό πρόβλημα, απλά εμφανίζεται τυχαία και πρακτικά δε διορθώνεται.

Μετά από πολλά πολλά χρόνια (Android πρώτα και τα τελευταία με iOS) άλλαξα σε gboard.

Για το native δεν το συζητώ, ό,τι χειρότερο έχω δει ανεξάρτητα από λειτουργικό.

Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια SwiftKey και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ούτε εμφανίζεται τυχαία ουτε εξαφανίζεται ούτε τίποτα! Και η γυναίκα που το χρησιμοποιεί το ίδιο, κανένα πρόβλημα. Έχεις κάνει το τελευταίο update?

4 ώρες πριν, Tasos19s said:

Δεν μπορώ να καταλάβω 

Μαλλον προέρχεστε από android? 
Εμένα με βολεύει παρά πολύ το μαμά πληκτρολόγιο εδώ και χρόνια γράφω σχεδόν στα τυφλά 

Το μαμά της Apple ότι πιο άθλιο έχω δοκιμάσει. Ούτε αριθμόσειρά ούτε σύμβολα μαζί με τα γράμματα. Πρέπει να πατήσεις άλλο κουμπί για να τα δεις! Επίσης στα ελληνικά δεν εχει καν προβλέψεις λέξεων ανάλογα με το τι πας να γράψεις. Απορώ πως σου αρέσει αυτό το πράγμα!

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει το τελευταίο update και δεν άλλαξε κάτι. Πάλι γυρνούσε στο μαμά. 

Τώρα με το Gboard κανένα πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, koutsis said:

Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια SwiftKey και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ούτε εμφανίζεται τυχαία ουτε εξαφανίζεται ούτε τίποτα! Και η γυναίκα που το χρησιμοποιεί το ίδιο, κανένα πρόβλημα. Έχεις κάνει το τελευταίο update?

 

Έχει εδώ και καιρό πρόβλημα, το ότι στο δικό σου δεν εμφανίζει κάτι δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

Με ένα google search θα βρεις άπειρες αναφορές.

Άλλωστε η Microsoft είχε ανακοινώσει τη διακοπή της ανάπτυξής του στο iOS και το είχε βγάλει από το App Store. Για αρκετούς μήνες δε γινόταν active development της εφαρμογής.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, djuan1988 said:

Έχει εδώ και καιρό πρόβλημα, το ότι στο δικό σου δεν εμφανίζει κάτι δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

Με ένα google search θα βρεις άπειρες αναφορές.

Άλλωστε η Microsoft είχε ανακοινώσει τη διακοπή της ανάπτυξής του στο iOS και το είχε βγάλει από το App Store. Για αρκετούς μήνες δε γινόταν active development της εφαρμογής.

Το ξέρω αυτό αλλά έχει εδώ και πολύ καιρό που συνέχισε την υποστήριξη και τα updates. Έχουν βάλει και πολλά νέα features από τότε και παίρνει update πολύ συχνά, κάθε 1-2 βδομάδες! Το gboard από.την άλλη το τελευταίο update το πήρε πριν ένα χρόνο! 

 

IMG_6037.png

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, koutsis said:

Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια SwiftKey και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ούτε εμφανίζεται τυχαία ουτε εξαφανίζεται ούτε τίποτα! Και η γυναίκα που το χρησιμοποιεί το ίδιο, κανένα πρόβλημα. Έχεις κάνει το τελευταίο update?

Το μαμά της Apple ότι πιο άθλιο έχω δοκιμάσει. Ούτε αριθμόσειρά ούτε σύμβολα μαζί με τα γράμματα. Πρέπει να πατήσεις άλλο κουμπί για να τα δεις! Επίσης στα ελληνικά δεν εχει καν προβλέψεις λέξεων ανάλογα με το τι πας να γράψεις. Απορώ πως σου αρέσει αυτό το πράγμα!

Κι όμως μου φαίνεται άψογο και γράφω με κλειστά τα μάτια 

Δεν μου χρειάζεται η πρόβλεψη στα ελληνικά αφού διορθώνει τις λέξεις μόνο του χωρίς να βγάζει προτάσεις και να μου αποσπά την προσοχή 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το πληκτρολόγιο του iOS βελτιώθηκε με την 17 , αλλά παραμένει άθλιο. Όλα συνηθίζονται , αυτό δεν αλλάζει όμως το ποσό δύσχρηστο είναι . Στο android τι δεν σε βόλεψε ακριβώς ; Έχει τόσες επιλογές και παραμετροποιησεις , που μπορείς να το κανεις αν θες, να μοιάζει με του iOS. 
Εχω κατεβάσει το Gboard , αλλά τελικά δεν το πολυχρησιμοποιώ , διότι όπως και στον συμφορουμιτη , σε άκυρες στιγμές εξαφανίζεται και βαριέμαι να το ψάχνω.

 

Επισης κάτι που είναι ενοχλητικό από τους apple users: όταν προέρχεται κάποιος από android και κάνει παρατήρηση σε δύσχρηστες πτυχές του iOS (και Mac OS), δεν υπάρχει κανένα νόημα να λέμε «ε είναι διαφορετικό από το αντροιντ, δέξου την λογική κι όλα θα είναι καλά». Όχι τίποτα άλλο, όταν μετά από χρόνια αξιώνεται το iOS να υιοθετήσει features του Android (πχ swipe) , ξαφνικά γίνεται γαμάτο που υπάρχει . Δεν το λέω τώρα για τον Τάσο, περισσότερο είναι πράγματα που βλέπω στο reddit. Παρόλο που ξαναπήρα iphone τωρα (ας οψεται το ότι είναι το μόνο μικρό κινητό που υπάρχει πια), και έχω Mac , το iOS παραμένει ανάπηρο λογισμικό σε κάποια πράγματα. 
Υπήρχε εποχή που τα πολλά features του android δεν συνοδευονταν από την μακροχρόνια αξιοπιστία . Αυτό έχει παρέλθει εδώ και τουλάχιστον 5 χρόνια .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...