Jump to content

Xiaomi Mi 8 Lite


grillos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την έκανα την ενημέρωση. Τίποτα, εμφανές τουλάχιστον, δεν άλλαξε.

 

Μόλις την έκανα κι εγώ μια απ'τα ίδια δεν έχω βρει καμία εμφανή αλλαγή.

Λογικά όταν πάρει miui 11 εκεί θα δούμε τρανταχτές αλλαγές!!

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 438
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παίδες.Το κινητό το πρότεινα σε ένα φιλαράκια μια το πήρε,ξέρει κανείς αν έχει face unlock η αν θα πάρει;

 

Έχει face unlock αλλά θα πρέπει να βάλεις διαφορετική χώρα από Ελλάδα στις ρυθμίσεις καθώς δεν υποστηρίζεται εδώ. Πιθανόν σε μελλοντικά updates να αλλάξει

 

γεια σας , οταν κανω εγραφη βιντεο με την καμερα κανει μονο του ζουμ πως μπορω να το αλλαξω αυτο;;;

 

Είναι έτσι η κάμερα από μόνη της όταν τραβάς φωτό είναι πιο wide σε σχέση με το βίντεο

Edited by filipsyros

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.Το κινητό το πρότεινα σε ένα φιλαράκια μια το πήρε,ξέρει κανείς αν έχει face unlock η αν θα πάρει;
Καλημέρα......

Έχει face recognition αλλά δεν δουλεύει με επιλεγμένη περιοχή Ελλάδα..

Θα πρέπει να επιλέξει κάποια νότιο ανατολική περιοχή στην υδρόγειο για να του εμφανίσει και την επιλογή στο μενού..εγώ έχω ας πούμε Ινδονησία....

 

Στάλθηκε από το MI 8 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

XIAOMI MI8 LITE/ XIAOMI REDMI NOTE 2 PRIME
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μία χάρη. Επειδή βιάστηκα και έκανα το update σε Pie πριν την αποσύρουν θα ήθελα αν μπορείτε όσοι κάνατε τις τελευταίες 2-3 μέρες update να γράψετε τον αριθμό της έκδοσης android για να δω μήπως έχως πιο παλιά έκδοση.

Η δικιά μου είναι : 9 PKQ1.181007.001

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μία χάρη. Επειδή βιάστηκα και έκανα το update σε Pie πριν την αποσύρουν θα ήθελα αν μπορείτε όσοι κάνατε τις τελευταίες 2-3 μέρες update να γράψετε τον αριθμό της έκδοσης android για να δω μήπως έχως πιο παλιά έκδοση.

Η δικιά μου είναι : 9 PKQ1.181007.001

Thanks

 

Ίδια είναι.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά... Το mi 8 lite σκέφτομαι να το κάνω δώρο στην γυναίκα μου.... Δεν ασχολείται με παιχνίδια.... Θέλει πρώτα από όλα καλή φωτογραφία και να μην κολλάει... Μέχρι τώρα είχε ένα leeco Le 2 pro και είχε τέλεια φωτογραφική.... Μην πέσει σε φωτογραφία.... Το Poco έχει καλύτερη φωτογραφία....;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Μια διαφορά που είδα με το pie είναι ότι η ποιότητα της συνομιλίας από τη μεριά μου τουλάχιστον έχει βελτιωθεί. Επίσης όταν βλέπω κάποιο βίντεο δτο YouTube και ανοίγω για πλήρη οθόνη αυτή εκμεταλευεται όλη την επιφάνεια και στην άκρη μπαίνει μέσα στο πλάνο και το notch. Πριν δεξιά και αριστερά του notch έκλεινε με μαύρη μπάρα. Αυτό βέβαια δεν ξέρω και πόσο θετικό είναι.
Link to comment
Share on other sites

Ίδια είναι.

 

Thanks

 

Ποιος ξέρει γιατί την αποσύρανε προσωρινά...

Edited by kyramas
Link to comment
Share on other sites

το αγορασα σημερα ελληνικο ινφοκουεστ και μου ηρθε η ενημερωση σε pie android 9.την κατεβαζω τωρα
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Μια διαφορά που είδα με το pie είναι ότι η ποιότητα της συνομιλίας από τη μεριά μου τουλάχιστον έχει βελτιωθεί. Επίσης όταν βλέπω κάποιο βίντεο δτο YouTube και ανοίγω για πλήρη οθόνη αυτή εκμεταλευεται όλη την επιφάνεια και στην άκρη μπαίνει μέσα στο πλάνο και το notch. Πριν δεξιά και αριστερά του notch έκλεινε με μαύρη μπάρα. Αυτό βέβαια δεν ξέρω και πόσο θετικό είναι.

 

Εγώ το αντίθετο μετά το update στην 9 στο νετφλιξ και pubg δεν μου είναι σε τελείως full screen αλλά η περιοχή του notch είναι με την μαύρη μπάρα

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αντίθετο μετά το update στην 9 στο νετφλιξ και pubg δεν μου είναι σε τελείως full screen αλλά η περιοχή του notch είναι με την μαύρη μπάρα

 

 

Εμενα με το κανει με τα stories του Instagram και του Facebook αλλα στο facebook η μπαρα γινεται μπλε

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με το κανει με τα stories του Instagram και του Facebook αλλα στο facebook η μπαρα γινεται μπλε

 

Μιας και ανεφερες τα stories εκει εχω θεμα τα βιντεο που ανεβαζω τα δειχνει να κολλανε σα να τα ανεβαζει σε 15fps. Δεν ξερω αν ειναι γενικο θεμα των xiaomi αυτο ή του ινσταγκραμ

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ανεφερες τα stories εκει εχω θεμα τα βιντεο που ανεβαζω τα δειχνει να κολλανε σα να τα ανεβαζει σε 15fps. Δεν ξερω αν ειναι γενικο θεμα των xiaomi αυτο ή του ινσταγκραμ

 

Προσωπικα δεν εχω τετοιο θεμα πως τα βγαζεις τα βιντεο μεσω του Insta ή μεσω της εφαρμογης της καμερας και μετα upload ?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν εχω τετοιο θεμα πως τα βγαζεις τα βιντεο μεσω του Insta ή μεσω της εφαρμογης της καμερας και μετα upload ?

 

Αν τραβηξω μεσω του ινστα συμβαινει οπως και με την εφαρμογη της καμερας στα 30fps αν ανεβασω στα 60fps φαινεται σαν κανονικο βιντεο στο ινστα

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια επειδη ενδιαφερομαι για το συγκεκριμένο κινητο πως τα παει με την μπαταρια. Ποσο screen on time βγαζει σε κανονική χρήση εκτος απο gaming
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια επειδη ενδιαφερομαι για το συγκεκριμένο κινητο πως τα παει με την μπαταρια. Ποσο screen on time βγαζει σε κανονική χρήση εκτος απο gaming

 

Με πολύ browsing, social, youtube, spotify και λίγο παιχνίδι εμένα μου βγάζει από 6-8 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Είδα ένα Mi8 ( οχι το lite) και όταν κλείνει η οθόνη του μετά από λίγο εμφανίζει ένα ρολόι.

Στο δικό μας το Mi8 Lite ξέρει κανείς αν υπάρχει αυτή η ρύθμιση και από που?

Επίσης στο Mi8 είδα ότι με επιλογή χώρα Ελλάδα είχε κανονικά τη δυνατότητα ξεκλειδώματος με αναγνώριση προσώπου.

Στο δικό μας πάλι όχι, πρέπει να αλλάξεις περιοχή πχ ΜΟΣΧΑ για να έχεις αυτή την δυνατότητα.

Είναι τόσο διαφορετικά τα software που έχουν ?( είμαι λίγο άσχετος με MIUI...) ή κάνω εγώ κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις ?

ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΥΠΟΓΡΑΦΗ.... :X
Link to comment
Share on other sites

Είδα ένα Mi8 ( οχι το lite) και όταν κλείνει η οθόνη του μετά από λίγο εμφανίζει ένα ρολόι.

 

Στο δικό μας το Mi8 Lite ξέρει κανείς αν υπάρχει αυτή η ρύθμιση και από που?

 

Επίσης στο Mi8 είδα ότι με επιλογή χώρα Ελλάδα είχε κανονικά τη δυνατότητα ξεκλειδώματος με αναγνώριση προσώπου.

 

Στο δικό μας πάλι όχι, πρέπει να αλλάξεις περιοχή πχ ΜΟΣΧΑ για να έχεις αυτή την δυνατότητα.

 

Είναι τόσο διαφορετικά τα software που έχουν ?( είμαι λίγο άσχετος με MIUI...) ή κάνω εγώ κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις ?

Το mi8 έχει amoled οθόνη που σημαίνει χοντρικά ότι όταν εμφανίζει το ρολόι φωτίζονται μόνο τα pixel που το αποτελούν. Το mi8 lite έχει ips οθόνη, αν εμφανιζόταν ρολόι θα έπρεπε να δουλεύει όλη η οθόνη και θα καταπινε τη μπαταρία.

 

Στάλθηκε από το MI 8 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τη σύνδεση σε ορισμένες εφαρμογές, όπως το Yahoo mail και το Netflix. Είναι αδύνατο να συνδεθώ μέσω WiFi στο ρουτερ μου (tp link 8970). Τα ίδια είχα και με το mi a1 όταν πήρε την pie. Με δεδομένα συνδέεται άμεσα εννοείται,καθώς και σε άλλο ρουτερ.

Προφανώς θέμα software είναι, αφού με oreo έπαιζε μια χαρά.

Με τον browser της xiaomi καταφέρνω να συνδεθώ στο Yahoo αλλά με Chrome με τιποτα!

Edited by GoutosGr
Link to comment
Share on other sites

γεια σε όλους. το κινητό το έχω 4 μέρες τώρα. έχω πιάσει και επεξεργαστεί πολλά κινητά και νομίζω είμαι σε θέση να έχω άποψη. Ενδεικτικα να αναφέρω ότι τους τελευταίους 2 μήνες περάσαν από τα χέρια μου , mate9 4/64, redmi note 5 4/64, redmi note 6 pro 4/64, mi mix2 4/64, nokia 7 plus, moto z. Mε διαφορά και μάλιστα ΤΕΡΑΣΤΙΑ το χειρότερο όλων. Που? σε αυτά που στην ουσία παίρνουμε, βλέπουμε και θέλουμε από μια συσκευή κατά 90 %. Δηλαδή έχει

πολύ κακής ποιότηταs panel με ξεθωριασμένα χρώματα και κάκιστες γωνίες θέασης, θολούρα γύρω από το νοτσ, χαμηλή φωτεινότητα (καλοκαίρι κάτω από ήλιο έχεις πρόβλημα) δεν το συζητάμε για μαύρο,, το πιο μαύρο του ειναι καλό γκρι. Απαράδεκτη για xiaomi διαχείριση μπαταρίας , κατεβαίνει απίστευτα γρήγορα χωρίς ιδιαίτερα σκληρή χρήση. Πολυ χειρότερη κάμερα από αυτή που λέγεται ότι είναι. Λειτουργικά ίσως να είναι το μοναδικό κινητό όλων των εποχών , που αν ενεργοποιήσεις ξυπνητήρι δεν έχεις καμιά ένδειξη πουθενά. απουσία εικονιδίων για τις ειδοποιήσεις κλπ, Δεν αξίζει παιδιά κατά την γνώμη μου.

 

Είναι η πρώτη τόσο κακή κριτική που διαβάζω και με εκπλήσσει. Η μπαταρία με φοβίζει μόνο από αυτά που γράφεις.

 

 

Γενικότερα, ήμουν έτοιμος να αγοράσω το m8 lite, ωστόσο μόλις βρήκα στα 30 ευρώ παραπάνω το huawei mate 20 lite και το honor 8x. Έχω μια ελαφριά κλίση στο mate 20 lite μεταξύ των δύο, ωστόσο δεν είμαι σίγουρος μεταξύ xiaomi και mate 20 lite. Η χρήση που θέλω να κάνω έιναι εφαρμογές (ξενοδοχειακές, airbnb, booking, gmail κτλ.) και κάμερα. Παιχνίδια δεν με νοιάζει.

 

Έχει κάποιος ολοκληρωμένη άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη τόσο κακή κριτική που διαβάζω και με εκπλήσσει. Η μπαταρία με φοβίζει μόνο από αυτά που γράφεις.

 

 

Γενικότερα, ήμουν έτοιμος να αγοράσω το m8 lite, ωστόσο μόλις βρήκα στα 30 ευρώ παραπάνω το huawei mate 20 lite και το honor 8x. Έχω μια ελαφριά κλίση στο mate 20 lite μεταξύ των δύο, ωστόσο δεν είμαι σίγουρος μεταξύ xiaomi και mate 20 lite. Η χρήση που θέλω να κάνω έιναι εφαρμογές (ξενοδοχειακές, airbnb, booking, gmail κτλ.) και κάμερα. Παιχνίδια δεν με νοιάζει.

 

Έχει κάποιος ολοκληρωμένη άποψη;

 

Σίγουρα αναφέρεται στο Mi8 lite; Εκτός από την μπαταρία που αν κάνεις βαριά χρήση δεν θα σου βγάλει, μάλλον τη μέρα όλα τα άλλα δεν ισχύουν ούτε στο ελάχιστο.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αναφέρεται στο Mi8 lite; Εκτός από την μπαταρία που αν κάνεις βαριά χρήση δεν θα σου βγάλει, μάλλον τη μέρα όλα τα άλλα δεν ισχύουν ούτε στο ελάχιστο.

 

Δεν ξέρω τι τηλέφωνο έχει ο φίλος αλλά όντως η κριτική του ήταν πολύ αυστηρή. Ολα τα τηλέφωνα με αυτό το πανελ έχουν μειονέκτημα στον ήλιο αν και το μαυρο του μια χαρά μου φαίνεται εμένα. Αν ήθελα true black θα έδινα παραπάνω χρήματα για amoled.

 

H μπαταρία μου βγάζει πάνω από μία ημέρα αλλά δεν είμαι στο τηλέφωνο όλη ημέρα και αν δεν παίξω παιχνίδια μια χαρά τη βγάζει.

Η ποιότητα κατασκευής είναι άριστη και όσον αφορά το notch και τη θαμπάδα αν δεν το διάβαζα δεν θα το πρόσεχα.

Γενικά νομίζω ότι πάντα ισχύει το "ότι πληρώνεις παίρνεις !"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...