Jump to content

Xiaomi Mi 8 Lite


grillos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν έχετε όπως εγώ μεγάλη χρήση μπαταρίας από το "Αδράνεια κινητού", κάντε ότι λέει παρακάτω:

 

Confirmed.

 

I suspect the reason is MIUI defaulting to LTE/TD-SCDMA/UMTS network mode on Global stable and global beta devices.

This is obviously an error and shouldn't be configured outside of china.

 

Please fix MIUI global releases so "Sim \ preferred network mode \ LTE preferred" will default to the correct setting for a specific region.

 

I think for EU it should be LTE/WCDMA

 

*Edit*

Forget to mention how to access the setting:

 

Go to device info and press internal memory/Storage 5 times. The one below RAM.

or use USSD code *#*#4636#*#* from dialer

 

Από https://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=4953373&page=2#pid33446288 post #13

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 438
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν έχετε όπως εγώ μεγάλη χρήση μπαταρίας από το "Αδράνεια κινητού", κάντε ότι λέει παρακάτω:

 

 

 

Από https://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=4953373&page=2#pid33446288 post #13

 

Σε εμένα δεν είδα καμία διαφορά. Και πριν και τώρα χάνει περίπου 1% κάθε ώρα με ανοιχτό μόνιμα το wifi.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα χθες οπότε δεν έχω ακόμη άποψη για τις δυνατότητες του τηλ.Αλλά έχω μια απορία. Βάζει και άλλους επεξεργαστές εκτός από τον 660 η xiaomi στο τηλ;Στο δικό μου κάνοντας έλεγχο του ΙΜΕΙ μου λέει ότι έχει snapdragon 710...που είναι διπύρηνος σε αντιθεση με τον 660 που είναι 4πύρηνος.Δεν ξέρω τι άλλες ουσιαστικές διαφορές έχουν και ποιος από του 2 είναι καλύτερος.Και για του λόγου το αληθές:

 

2Q26JdA.jpg

Edited by theoilia
Link to comment
Share on other sites

Mi 8 lite αγόρασα από την infoquest,όχι το SE.

 

Κατέβασε από το playstore το cpu-z και πες μας τι σου δείχνει στα στοιχεία της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια πηρε ο αδερφός μου το συγκεκριμένο κινητό κ στις 2 βδομαδες με την θήκη π είχε μεσα( δεν προλαβαν να έρθουν οι υπόλοιπες απο κινα) του επεσε απο μικρο υψος κ του σπασε η οθόνη. Η αφη λειτουργεί αλλα η οθόνη είναι ραγισμένη. Μπορείτε να μ βρείτε καλο ανταλλακτικό ειτε απο Ελλάδα είτε είτε από Κίνα ( γνήσιο αν γίνεται) γτ πήγε σε μαγαζί κ ρωτησε κ τ ειπαν 65 ευρω κ οτι δεν μπορεί να βρει γνήσια οθόνη
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα χθες οπότε δεν έχω ακόμη άποψη για τις δυνατότητες του τηλ.Αλλά έχω μια απορία. Βάζει και άλλους επεξεργαστές εκτός από τον 660 η xiaomi στο τηλ;Στο δικό μου κάνοντας έλεγχο του ΙΜΕΙ μου λέει ότι έχει snapdragon 710...που είναι διπύρηνος σε αντιθεση με τον 660 που είναι 4πύρηνος.Δεν ξέρω τι άλλες ουσιαστικές διαφορές έχουν και ποιος από του 2 είναι καλύτερος.Και για του λόγου το αληθές:

 

2Q26JdA.jpg

 

Αδερφουλη τα ειπες ΟΛΑ λαθος... Να διαβαζουμε πριν δίνουμε λαθος πληροφοριες.. και ο 660 και ο 710 ειναι 8 πύρινη.. και ο 710 ειναι πολυ ποιο καλυτερος cpu το mi 8 lite εχει τον 660 σε ολες της εκδοσης.. το screenshot που ανεβασες αμα εχεις το lite δείχνει οτι να ναι... κατεβασε το cpu Z και δες παλι... Τωρα αμα εχεις το 8se εισαι κολοφαρδος σου στειλανε λαθος τηλέφωνο και ειναι πολυ καλυτερο κινητο απο το lite...

Xiaomi Mi9T
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. προσφατα αγορασα ενα mi8 lite απο bangood 2 εβδομαδων και παρατηρησα πολυ μικρη διαρκεια μπαταριας σε screen on time. 3ωρες και 37 λεπτα εχοντας απομεινει 21% μπαταρια. τι χρονους σας βγαζει? εχει τυχει και σε αλλον αυτο? υποψιν την φορτιζω πριν πεσει κατω απο 20%
Link to comment
Share on other sites

Σε πόσες ώρες χρήσεις είναι αυτό? Μέρες μάλλον

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Το φορτισα χτες και σημερα 6 παρα το απογευμα εφτασε στο 21%. κλειστο βεβαια το βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Τόσο κάτω από το ραντάρ έχει περάσει η συγκεκριμένη συσκευή;

 

Για ένα κατάστημα που το πουλά, να postάρω εδώ να ρωτήσω κάποια πράγματα;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τόσο κάτω από το ραντάρ έχει περάσει η συγκεκριμένη συσκευή;

 

Για ένα κατάστημα που το πουλά, να postάρω εδώ να ρωτήσω κάποια πράγματα;

 

Τι ακριβώς χρειάζεσαι; Αν θέλεις κάτι για το συγκεκριμένο κινητό, εδώ είναι το κατάλληλο μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς χρειάζεσαι; Αν θέλεις κάτι για το συγκεκριμένο κινητό, εδώ είναι το κατάλληλο μέρος.

 

Κάνοντας μια έρευνα αγοράς, βλέπω ότι σαν κατασκευή/χαρακτηριστικά, είναι αρκετά πανω από τις αντίστοιχες άλλων εταιρειών, με παρόμοια τιμή.

 

Όσων αφορά το κατάστημα, είναι στο skroutz, αλλά αναφέρει εγγύηση κατασκευαστή.

 

Η ερώτησή μου είναι... Εννοεί την infoquest ή τη Xiaomi Κίνας;....

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Η infoquest είναι ο επίσημος εισαγωγέας στην Ελλάδα,δεν είναι κατασκευαστής.Προφανώς για να μην γράψει ότι έχεις εγγύηση του καταστήματος,το αναφέρει έτσι.
Link to comment
Share on other sites

Όποιος χρησιμοποιεί gcam ποια προτείνει;

Γιατί είναι πολλοί developers και δεν ξέρω ποια ταιριάζει στο κινητό μας

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/developers/

Link to comment
Share on other sites

Η infoquest είναι ο επίσημος εισαγωγέας στην Ελλάδα,δεν είναι κατασκευαστής.Προφανώς για να μην γράψει ότι έχεις εγγύηση του καταστήματος,το αναφέρει έτσι.

 

Ααα, κατάλαβα. Thanks!

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εαν στο κινητο αυτο εχoυμε ενεργοποιημενες και τις 2 κάρτες Sim και για παραδειγμα και μιλαω στη γραμμη 1 (cosmote πχ) τότε εαν με καλέσουν στην γραμμή 2 (vodafone) θα καλεί ?

Η δεν μπορώ να δεχτώ κλήσεις ταυτόχρονα ;

Τι θα γίνει στην παραπανω περιπτωση ;

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα,πολλά παιδιά έχουν πει αν υπάρχει κάποια gcam για το κινητό μας δεν απάντηση δεν έχω δει..υπάρχει κάποιο παιδί που να έχει δοκιμάσει gcam για το κινητό μας και να δουλεύει?αν ναι ας μας δώσει το λινκ γιατί βλέπω υπάρχουν αρκετοί που ενδιαφέρονται.. εγώ έχω δοκιμάσει μερικές από xda αλλά δεν δούλευε καμία..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εαν στο κινητο αυτο εχoυμε ενεργοποιημενες και τις 2 κάρτες Sim και για παραδειγμα και μιλαω στη γραμμη 1 (cosmote πχ) τότε εαν με καλέσουν στην γραμμή 2 (vodafone) θα καλεί ?

Η δεν μπορώ να δεχτώ κλήσεις ταυτόχρονα ;

Τι θα γίνει στην παραπανω περιπτωση ;

Το τηλέφωνο είναι Dual Sim/Dual Standby.

Αυτό σημαίνει ότι όταν θα μιλάς πχ στην Sim1,η sim2 θα φαίνεται κατειλημμένη και θα σου έρχεται μήνυμα ότι είχες κλήση.

Αυτό που λες το πετυχαίνουν τηλέφωνα που είναι Dual Sim/Dual Active.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο είναι Dual Sim/Dual Standby.

Αυτό σημαίνει ότι όταν θα μιλάς πχ στην Sim1,η sim2 θα φαίνεται κατειλημμένη και θα σου έρχεται μήνυμα ότι είχες κλήση.

Αυτό που λες το πετυχαίνουν τηλέφωνα που είναι Dual Sim/Dual Active.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Εχω το Honor 8 το οποίο ειναι dual sim / dual active και κάνει αυτό που αναφέρεις απλά επειδη μου έσπασε η οθόνη σκεφτόμουν να το αντικαταστήσω με το Mi8 lite. Ωστοσο dual Active παρατηρω οτι δεν βγαινουν καινουρια πια.. :O

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Εχω το Honor 8 το οποίο ειναι dual sim / dual active και κάνει αυτό που αναφέρεις απλά επειδη μου έσπασε η οθόνη σκεφτόμουν να το αντικαταστήσω με το Mi8 lite. Ωστοσο dual Active παρατηρω οτι δεν βγαινουν καινουρια πια.. :O
Υπόψιν ότι τα dual activr έχουν την διπλάσια ακτινοβόλια

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...