Jump to content

Xiaomi Mi 8 Lite


grillos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βγήκε η 10.3.2.0 αλλά ούτε εμένα τη βγάζει για κατέβασμα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 438
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@conan

 

 

 

Διαφώτισέ μας, δε βρίσκω κάτι, ούτε μου έχει έρθει κάποια αναβάθμιση.

Μου ήρθε προχτές. Το απόγευμα.

0039fe8a68b2114263c38467262dbcd5.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μου ήρθε προχτές. Το απόγευμα.

0039fe8a68b2114263c38467262dbcd5.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οι αλλαγές... 8f86279fdc7e3b18ee669d14ed0cedbc.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει σαν χώρα την Ρωσία και δεν έχει πρόβλημα ούτε στο κατέβασμα firmware ούτε και στο κατέβασμα των update τον εφαρμογών του κινητού όπως είχα όταν είχα βάλει την Ελλάδα
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το wifi έχει λυθεί η υπάρχει ακόμα? η τελευταία ενημέρωση μήπως το έφτιαξε?
Τι πρόβλημα έχει το WiFi? Δεν το έχω πολύ καιρό το τηλέφωνο.

 

Στάλθηκε από το MI 8 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω βάλει σαν χώρα την Ρωσία και δεν έχει πρόβλημα ούτε στο κατέβασμα firmware ούτε και στο κατέβασμα των update τον εφαρμογών του κινητού όπως είχα όταν είχα βάλει την Ελλάδα
Εγώ Ελλάδα το έχω και εμφάνισε αναβάθμιση κανονικά.

 

Στάλθηκε από το MI 8 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω βάλει σαν χώρα την Ρωσία και δεν έχει πρόβλημα ούτε στο κατέβασμα firmware ούτε και στο κατέβασμα των update τον εφαρμογών του κινητού όπως είχα όταν είχα βάλει την Ελλάδα

 

Ενδιαφέρον αυτό, θα το δοκιμάσω, γιατί αν και τις ενημερώσεις για το λογισμικό τις κατεβάζει κανονικά, πολλές φορές έχει θέμα με τις ενημερώσεις των εφαρμογών του. Το dark mode είναι πολύ ωραίο, απόλαυση και ξεκούραση για τα μάτια.

 

Επίσης, έχω την εντύπωση πως κάποιες φορές - σπάνια - κατεβάζει μόνο του τη σελίδα/ εφαρμογή στην οποία δουλεύω. Σας έχει συμβεί αυτό;

 

Τέλος, σε σύγκριση με redmi note 7 πώς το βλέπετε το κινητό; Ήμουν μεταξύ των 2 και πήρα αυτό λόγω κόστους και περισσότερων κριτικών τότε, αλλά βλέπω και το note 7 πάει καλά σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κάποιος κάποια καλή θήκη που να το καλύπτει γύρω γύρω και περιμετρικά της οθόνης και να μην το παχαίνει;

 

Έκανα απόπειρα για αγορά μιας σκληρής θήκης, αλλά κουτουλάει με το τζαμάκι της προστασίας οθόνης και το χαλάει, επομένως χρησιμοποιώ την πλαστική που είχε από την αρχή μόνο του, που είναι συμπαθητική.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κάποιος κάποια καλή θήκη που να το καλύπτει γύρω γύρω και περιμετρικά της οθόνης και να μην το παχαίνει;

 

Έκανα απόπειρα για αγορά μιας σκληρής θήκης, αλλά κουτουλάει με το τζαμάκι της προστασίας οθόνης και το χαλάει, επομένως χρησιμοποιώ την πλαστική που είχε από την αρχή μόνο του, που είναι συμπαθητική.

 

Εγώ πήρα αυτή από αλί.

https://s.click.aliexpress.com/e/b6jGwV1W

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,μπορεί κάποιος να μου πει πως ενεργοποιούμε το night mode?

Ευχαριστώ!

 

Ρυθμίσεις > Προβολή > Σκοτεινή Λειτουργία

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κάποιος κάποια καλή θήκη που να το καλύπτει γύρω γύρω και περιμετρικά της οθόνης και να μην το παχαίνει;

 

 

 

Έκανα απόπειρα για αγορά μιας σκληρής θήκης, αλλά κουτουλάει με το τζαμάκι της προστασίας οθόνης και το χαλάει, επομένως χρησιμοποιώ την πλαστική που είχε από την αρχή μόνο του, που είναι συμπαθητική.

https://s.click.aliexpress.com/e/cBQ9V2Xq κάθεται τέλεια και δεν κάνει τη συσκευή τούβλο

 

Στάλθηκε από το MI 8 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει αυτή. Άκρως βολική στο χέρι μου και καλή εφαρμογή.

https://www.skroutz.gr/s/16730158/Carbon-Fiber-Brushed-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-Xiaomi-Mi-8-Lite.html

 

Στάλθηκε από το MI 8 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αξίζει; Γενικά σαν κινητό εννοώ. Στο πιάσιμο, κάμερα κτλ. Προερχόμενος από Mi Note 3 το ξέρω ότι δεν θα δω καμιά διαφορά απλά στην κάμερα μπορεί να δω γιατί το Mi note 3 εχει καλή κάμερα. Απλά θέλω την γνώμη σας για τυχόν προβλήματα στο Mi 8 lite.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αξίζει; Γενικά σαν κινητό εννοώ. Στο πιάσιμο, κάμερα κτλ. Προερχόμενος από Mi Note 3 το ξέρω ότι δεν θα δω καμιά διαφορά απλά στην κάμερα μπορεί να δω γιατί το Mi note 3 εχει καλή κάμερα. Απλά θέλω την γνώμη σας για τυχόν προβλήματα στο Mi 8 lite.

 

Δεν ξέρω να σου πώ για προβλήματα, το έχω λίγο καιρό, αλλά προερχόμενος απο το redmi note 4 , μπορώ να σου πώ, πως είναι πολύ καλύτερο.

Ειδικά σε κάμερες.

Το μόνο που έχασα, είναι μισή μέρα σε διάρκεια μπαταρίας. Φορτίζει όμως γρήγορα, οπότε δεν με πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει τον ταχυφορτιστη της blitzwolf να φορτίζω το κινητό συνέχεια με αυτόν η θα μου δημιουργήσει πρόβλημα με την μπαταρία?
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αξίζει; Γενικά σαν κινητό εννοώ. Στο πιάσιμο, κάμερα κτλ. Προερχόμενος από Mi Note 3 το ξέρω ότι δεν θα δω καμιά διαφορά απλά στην κάμερα μπορεί να δω γιατί το Mi note 3 εχει καλή κάμερα. Απλά θέλω την γνώμη σας για τυχόν προβλήματα στο Mi 8 lite.

 

Λίγο δύσκολο να κάνει κανείς ασφαλή σύγκριση αν δεν έχει και τα δύο πλάι πλάι. Σίγουρα έχουν δυο ουσιώδεις διαφορές: το Lite έχει πιο άνετη οθόνη και παίρνει πολλές αναβαθμίσεις και ενημερώσεις πλέον (τέσσερις σε λιγότερο από μήνα που το έχω τώρα) ενώ το Note 3 είναι μεν λιγότερο από δυο ετών αλλά θα πάρει Q; Έχεις τώρα P; Λογικά σου ήρθε η Miui 10 και θα πάρεις προφανώς και την 11. Αν το ζητούμενο είναι η κάμερα θα έλεγα να μείνεις σ' αυτό που είσαι ειδικά αν η στοκ κάμερα ενημερώθηκε με Night Shoot και ΑΙ ή και έχεις κάνει root για gcam. Υπόψη πως ο αισθητήρας του Lite είναι Sony κι αυτός και είναι ο ίδιος που φέρνουν τα ακριβότερα μοντέλα Mi καθώς και τα καινούρια Pixel που ανακοινώθηκαν, πράμα που σημαίνει πολλά για τη gcam. Από κει και πέρα θα έλεγα να κοιτάξεις σε κάτι καλύτερο στη σειρά Mi, σίγουρα το (σκέτο) 8 είναι ήδη μεγάλη αναβάθμιση. Εσύ κρίνεις και αποφασίζεις.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο να κάνει κανείς ασφαλή σύγκριση αν δεν έχει και τα δύο πλάι πλάι. Σίγουρα έχουν δυο ουσιώδεις διαφορές: το Lite έχει πιο άνετη οθόνη και παίρνει πολλές αναβαθμίσεις και ενημερώσεις πλέον (τέσσερις σε λιγότερο από μήνα που το έχω τώρα) ενώ το Note 3 είναι μεν λιγότερο από δυο ετών αλλά θα πάρει Q; Έχεις τώρα P; Λογικά σου ήρθε η Miui 10 και θα πάρεις προφανώς και την 11. Αν το ζητούμενο είναι η κάμερα θα έλεγα να μείνεις σ' αυτό που είσαι ειδικά αν η στοκ κάμερα ενημερώθηκε με Night Shoot και ΑΙ ή και έχεις κάνει root για gcam. Υπόψη πως ο αισθητήρας του Lite είναι Sony κι αυτός και είναι ο ίδιος που φέρνουν τα ακριβότερα μοντέλα Mi καθώς και τα καινούρια Pixel που ανακοινώθηκαν, πράμα που σημαίνει πολλά για τη gcam. Από κει και πέρα θα έλεγα να κοιτάξεις σε κάτι καλύτερο στη σειρά Mi, σίγουρα το (σκέτο) 8 είναι ήδη μεγάλη αναβάθμιση. Εσύ κρίνεις και αποφασίζεις.

 

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση. Το κινητό το αλλάζω γιατί πέθανε η οθόνη λόγω υγρασίας (πέρασε νερό). Απλά έχω καταλήξει στο πάρω ένα κινητό μέχρι 150€-160€ ευρώ και βρήκα αυτο. Ευχαριστώ παιδιά. Το πήρα. Σε λίγες μέρες θα το έχω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση. Το κινητό το αλλάζω γιατί πέθανε η οθόνη λόγω υγρασίας (πέρασε νερό). Απλά έχω καταλήξει στο πάρω ένα κινητό μέχρι 150€-160€ ευρώ και βρήκα αυτο. Ευχαριστώ παιδιά. Το πήρα. Σε λίγες μέρες θα το έχω.

Έκανες τότε καλή αγορά γιατί δεν θα σου λείψει ιδιαίτερα το Note 3 καθώς έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά και ποιότητα κατασκευής. Κι εγώ ήμουν σε δίλημμα με το Redmi Note 7 αλλά διάφορες μικρές λεπτομέρειες πρόκριναν το Lite.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το wifi έχει λυθεί η υπάρχει ακόμα? η τελευταία ενημέρωση μήπως το έφτιαξε?

Στην δική μου συσκευή υπάρχει ακόμα το πρόβλημα με το Wi-Fi το οποίο με έχει ξενερώσει παρά πολύ πλέον και θα το δώσω το κινητό στην αδερφή μου για να πάρω κάτι άλλο. Πρώτη μου συσκευή xiaomi και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου συσκευή υπάρχει ακόμα το πρόβλημα με το Wi-Fi το οποίο με έχει ξενερώσει παρά πολύ πλέον και θα το δώσω το κινητό στην αδερφή μου για να πάρω κάτι άλλο. Πρώτη μου συσκευή xiaomi και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος

 

Μπορείτε να μου πείτε το πρόβλημα με το wifi?

Το έχω λίγο καιρό το κινητό και δεν ξέρω τι να προσέξω πάνω στο θέμα αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου συσκευή υπάρχει ακόμα το πρόβλημα με το Wi-Fi το οποίο με έχει ξενερώσει παρά πολύ πλέον και θα το δώσω το κινητό στην αδερφή μου για να πάρω κάτι άλλο. Πρώτη μου συσκευή xiaomi και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος

 

Πιο πρόβλημα με το WiFi;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω δεύτερη μέρα στο τηλέφωνο στην κατοχή μου! Επίσης πρώτη φορά με xiaomi. Θα ήθελα την βοήθεια σας σε 2 προβλήματα που έχω! Η συσκευή δεν χτυπάει πάντα στα μηνύματα που μου έρχονται πχ στο WhatsApp. Και το δεύτερο και πιο σημαντικό μου πρόβλημα είναι με το Wi-Fi . Ανά τακτά διαστήματα μου εμφανίζει μήνυμα πως χάθηκε η σύνδεση με το ίντερνετ και μου δίνει την επιλογή να το γυρίσω από το Wi-Fi στα δεδομένα. Στην αρχή είχα ψαρώσει και έκανα επανεκκίνηση το ρούτερ μου! Αλλά αυτό συνεχίστηκε όλη την ημέρα οπότε έκατσα και το έλεγξα. Την στιγμή που χάνει την σύνδεση με το ίντερνετ μέσω Wi-Fi οι υπόλοιπες συσκευές του σπιτιού έχουν δίκτυο κανονικότατα. Οποιαδήποτε βοήθεια σας θα μου ήταν χρήσιμη

 

Σήμερα πρόσεξα ότι όταν μου λέει ότι δεν υπάρχει σύνδεση στο δίκτυο μόλις κλείσω και ξανά ανοίξω το Wi-Fi επανέρχεται κανονικά! Έχει και κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα? Πιθανόν να φταίει η αναβάθμιση

 

Ο φίλος είχε πει αυτά. Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να φταίει, εμένα πάει σφαίρα και μάλιστα πολύ καλύτερο και γρηγορότερο από το RN4 που είχα πριν. Ας δοκιμάσει να δει πως επανέρχεται το wi-fi αν το βάλει σε κατάσταση αεροπλάνου και το επανενεργοποιήσει κάνα δυο λεπτά αργότερα. Αν επιμείνει το πρόβλημα τότε να το δώσει σε κάποιο σέρβις (ή στο κατάστημα που το πήρε) καλύτερα αν δεν βγάζει άκρη και από τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά σήμερα παρέλαβα και μέχρι στιγμής δεν βλέπω διαφορά στην ταχύτητα σε σύγκριση με το Mi Note 3 που είχα.Μου ζήτησε και ενημέρωση που θα κάνω στην πορεία. Ωραιο κινητό με μεγαλύτερη οθόνη αλλά διαφορετικη οθόνη στην ποιότητα. Η κάμερα μπορώ να πω ότι είναι σούπερ. Το βίντεο που δοκίμασα μια χαρά είναι και με το EIS σε σχέση με το OIS του Mi Note 3. Value for money. Απλά ένα πράγμα μου φαίνεται περίεργο σε σχέση με το Note. Το δακτυλικό που είναι πίσω σε σχέση με μπροστά που το είχα πρίν. Θέλω χρόνο να το συνηθίσω. Με ένα τζαμακι μπροστά και είμαι μια χαρά. Αξίζει.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά σήμερα παρέλαβα και μέχρι στιγμής δεν βλέπω διαφορά στην ταχύτητα σε σύγκριση με το Mi Note 3 που είχα.Μου ζήτησε και ενημέρωση που θα κάνω στην πορεία. Ωραιο κινητό με μεγαλύτερη οθόνη αλλά διαφορετικη οθόνη στην ποιότητα. Η κάμερα μπορώ να πω ότι είναι σούπερ. Το βίντεο που δοκίμασα μια χαρά είναι και με το EIS σε σχέση με το OIS του Mi Note 3. Value for money. Απλά ένα πράγμα μου φαίνεται περίεργο σε σχέση με το Note. Το δακτυλικό που είναι πίσω σε σχέση με μπροστά που το είχα πρίν. Θέλω χρόνο να το συνηθίσω. Με ένα τζαμακι μπροστά και είμαι μια χαρά. Αξίζει.

 

1. Διαφορά στην ταχύτητα λόγω ίδιου και δοκιμασμένου επεξεργαστή ούτως ή άλλως δεν έχει.

2. Να τις κάνεις όλες τις ενημερώσεις.

3. Όταν λες διαφορετική ποιότητα στην οθόνη, καλύτερη ή χειρότερη;

4. Κάμερα, κάνε τις αναβαθμίσεις και θα δεις το Night Shoot να πετάει. Θα κάνω αυτές τις μέρες το root να δω πως θα τα πάει με την gcam και θα ανεβάσω δείγματα. Υπόψη το EIS λειτουργεί μόνο σε 30 fps, στα 60 fps δε λειτουργεί οπότε σε σταθερό σημείο το κινητό.

5. Για τζαμάκι δεν θα ξεσκιζόμουν, έχει ήδη gorilla glass 5 εκτός αν το βάζεις στη τσέπη μαζί με νομίσματα και κλειδιά.

 

Tip: Απενεργοποίησε αυτή τη βλακεία με το διπλό ταπ για να ανοίξει η οθόνη, τρώει μπαταρία και σου εμφανίζει στο μενού αυξημένη αδράνεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...