Jump to content

Xiaomi Mi 8 Lite


grillos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Διαφορά στην ταχύτητα λόγω ίδιου και δοκιμασμένου επεξεργαστή ούτως ή άλλως δεν έχει.

2. Να τις κάνεις όλες τις ενημερώσεις.

3. Όταν λες διαφορετική ποιότητα στην οθόνη, καλύτερη ή χειρότερη;

4. Κάμερα, κάνε τις αναβαθμίσεις και θα δεις το Night Shoot να πετάει. Θα κάνω αυτές τις μέρες το root να δω πως θα τα πάει με την gcam και θα ανεβάσω δείγματα. Υπόψη το EIS λειτουργεί μόνο σε 30 fps, στα 60 fps δε λειτουργεί οπότε σε σταθερό σημείο το κινητό.

5. Για τζαμάκι δεν θα ξεσκιζόμουν, έχει ήδη gorilla glass 5 εκτός αν το βάζεις στη τσέπη μαζί με νομίσματα και κλειδιά.

 

Tip: Απενεργοποίησε αυτή τη βλακεία με το διπλό ταπ για να ανοίξει η οθόνη, τρώει μπαταρία και σου εμφανίζει στο μενού αυξημένη αδράνεια.

 

Ωραίος για το Tip. Ότι το είχα ενεργοποιήσει. Δεν το βάζω με κλειδιά ποτέ το κινητό. Απλά σε περίπτωση πτώσης μπας και γλυτώσω τιποτα. Τελικά με την οθόνη είναι μια χαρά. Απλά τα μάτια μου είχαν συνηθίσει στην καμένη οθόνη του Mi Note 3 που λειτουργουσα 5 μέρες τώρα και έβλεπα μόνο στον ήλιο. Άσχετο. Ο φορτιστής του note ήταν 3Α. Τώρα βλέπω 2Α και δεν γράφει γρήγορη φόρτιση. Παιδιά το κινητό αξίζει. Το ξαναλέω. Για τα λεφτά του από Ελλάδα είναι πιο φθηνό και από έξω. Πάω για την ενημέρωση.

( Η τελευταία ενημέρωση είναι η 10.2.2.0; Επειδή βλέπω στην σελίδα της miui κάτι για 10.3.2.0)

Edited by Sotirisglns
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 438
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραίος για το Tip. Ότι το είχα ενεργοποιήσει. Δεν το βάζω με κλειδιά ποτέ το κινητό. Απλά σε περίπτωση πτώσης μπας και γλυτώσω τιποτα. Τελικά με την οθόνη είναι μια χαρά. Απλά τα μάτια μου είχαν συνηθίσει στην καμένη οθόνη του Mi Note 3 που λειτουργουσα 5 μέρες τώρα και έβλεπα μόνο στον ήλιο. Άσχετο. Ο φορτιστής του note ήταν 3Α. Τώρα βλέπω 2Α και δεν γράφει γρήγορη φόρτιση. Παιδιά το κινητό αξίζει. Το ξαναλέω. Για τα λεφτά του από Ελλάδα είναι πιο φθηνό και από έξω. Πάω για την ενημέρωση.

( Η τελευταία ενημέρωση είναι η 10.2.2.0; Επειδή βλέπω στην σελίδα της miui κάτι για 10.3.2.0)

 

Εγώ πήρα αυτόν για QC 3.0 .

https://www.aliexpress.com/snapshot/0.html?spm=a2g0s.9042647.6.2.50bb4c4dTsbLHJ&orderId=98849745927349&productId=32965595600

 

0-100 σε μία ώρα περίπου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα αυτόν για QC 3.0 .

https://www.aliexpress.com/snapshot/0.html?spm=a2g0s.9042647.6.2.50bb4c4dTsbLHJ&orderId=98849745927349&productId=32965595600

 

0-100 σε μία ώρα περίπου

 

Δηλαδή δεν θα έχω πρόβλημα εαν χρησιμοποιώ τον 3A.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος είχε πει αυτά. Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να φταίει, εμένα πάει σφαίρα και μάλιστα πολύ καλύτερο και γρηγορότερο από το RN4 που είχα πριν. Ας δοκιμάσει να δει πως επανέρχεται το wi-fi αν το βάλει σε κατάσταση αεροπλάνου και το επανενεργοποιήσει κάνα δυο λεπτά αργότερα. Αν επιμείνει το πρόβλημα τότε να το δώσει σε κάποιο σέρβις (ή στο κατάστημα που το πήρε) καλύτερα αν δεν βγάζει άκρη και από τις ρυθμίσεις.

 

Σε ευχαριστώ φίλε που απάντησες για εμένα είχα μέρες να μπω στο φόρουμ! Το θέμα μου συνεχίζεται κανονικά ενώ έχω δοκιμάσει τα πάντα πάντα. (εργοστασιακή επαναφορά, διαγραφή ρυθμίσεων WI fi, αλλαγή ρούτερ στο σπίτι)

 

Παιδιά έχω ακόμα μια απορία. Οι διαφημίσεις σε εφαρμογές όπως πχ. Φάκελος των αρχείων , στην εφαρμογή της μουσικής κλπ. είναι σε όλες τις συσκευές της xiaomi? Είναι θέμα της εταιρείας?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε που απάντησες για εμένα είχα μέρες να μπω στο φόρουμ! Το θέμα μου συνεχίζεται κανονικά ενώ έχω δοκιμάσει τα πάντα πάντα. (εργοστασιακή επαναφορά, διαγραφή ρυθμίσεων WI fi, αλλαγή ρούτερ στο σπίτι)

 

 

 

Παιδιά έχω ακόμα μια απορία. Οι διαφημίσεις σε εφαρμογές όπως πχ. Φάκελος των αρχείων , στην εφαρμογή της μουσικής κλπ. είναι σε όλες τις συσκευές της xiaomi? Είναι θέμα της εταιρείας?

Για το θέμα με το WiFi, δεν ξέρω κάτι.

Για τις διαφημίσεις, στις πρόσθετες ρυθμίσεις,-απόρρητο - πας κάτω κάτω, μέχρι να βρεις αυτό της εικόνας. Μήπως είναι ενεργό. 2ce3dc8261fb02880cadba25236e17a5.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτόν τον οδηγό, είναι αρκετά αναλυτικός,

Εγώ δεν βλέπω πια διαφημίσεις, αλλά έβαλα και το adguard

https://gadgets.ndtv.com/mobiles/features/xiaomi-phone-remove-ads-how-to-miui-9-1923846

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις σας! Επιτέλους έφυγαν οι διαφημίσεις. Αλλά για ποιον λόγο η xiaomi μπαίνει στην διαδικασία να βάζει έξτρα διαφημίσεις σε μανίσιες εφαρμογές του συστήματος και γενικά να έχει τόσο παρατημένο το software με αρκετά Bugs ? Μάλλον δεν προλαβαίνει να στήσει κάτι σωστό και να το βγάλει στην αγορά γιατί ανά 2 μήνες κυκλοφορεί καινούρια συσκευή και δεν έχει αρκετό χρόνο να ασχοληθεί μαζί της!
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις σας! Επιτέλους έφυγαν οι διαφημίσεις. Αλλά για ποιον λόγο η xiaomi μπαίνει στην διαδικασία να βάζει έξτρα διαφημίσεις σε μανίσιες εφαρμογές του συστήματος και γενικά να έχει τόσο παρατημένο το software με αρκετά Bugs ? Μάλλον δεν προλαβαίνει να στήσει κάτι σωστό και να το βγάλει στην αγορά γιατί ανά 2 μήνες κυκλοφορεί καινούρια συσκευή και δεν έχει αρκετό χρόνο να ασχοληθεί μαζί της!

 

παιδια για να περασω την gcam κατεβαζω μονο την εφαρμογή apk η θελει ρουταρισμα?

Edited by moyro
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που παρατήρησα με την κάμερα σε portrait mode είναι ότι δεν κάνει από μόνο του αυτό το ζουμ που σου φέρνει πιο κοντά το πρόσωπο μόλις βάζεις portrait mode. Σε Mi A1 και Mi Note 3 το κάνει. Πάντως για να λέμε την αλήθεια η νυχτερινή φωτογραφία απλά δεν υπάρχει. Μόλις βάζεις την επιλογή νύχτα και κρατήσεις σταθερό το κινητό βγάζει υπέροχες νυχτερινές. Σκέφτομαι να περάσω την Developer για να δω για τυχόν διαφορές.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που παρατήρησα με την κάμερα σε portrait mode είναι ότι δεν κάνει από μόνο του αυτό το ζουμ που σου φέρνει πιο κοντά το πρόσωπο μόλις βάζεις portrait mode. Σε Mi A1 και Mi Note 3 το κάνει. Πάντως για να λέμε την αλήθεια η νυχτερινή φωτογραφία απλά δεν υπάρχει. Μόλις βάζεις την επιλογή νύχτα και κρατήσεις σταθερό το κινητό βγάζει υπέροχες νυχτερινές. Σκέφτομαι να περάσω την Developer για να δω για τυχόν διαφορές.

 

παιδια από καμερα ποιο υπερεχει το rn7 η το mi8 lite καποιος που να ξερει ας απαντησει και εάν μπορούμε να βαλουμε στο mi8 ραδιο υπαρχει τροπος?

Link to comment
Share on other sites

παιδια από καμερα ποιο υπερεχει το rn7 η το mi8 lite καποιος που να ξερει ας απαντησει και εάν μπορούμε να βαλουμε στο mi8 ραδιο υπαρχει τροπος?

 

Για κάμερα, δεν ξέρω να σου πώ. Ράδιο FM ,δε νομίζω πως γίνεται. Υπάρχει όμως αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ilv.vradio&hl=el

Δουλεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν πρόβλημα με το wifi ( τους κάνει διακοπές) καλό είναι να μπουν στις ρυθμίσεις του router και να επιλέξουν ένα σταθερό κανάλι π.χ. 5. Επειδή το παρατήρησα και εγώ την ώρα που κατέβαζα ένα παιχνίδι 2γιγα από play store. Μου έγραφε αρκετές φορές αναμονή για Wifi.
Link to comment
Share on other sites

170€ το 6/128

Αξίζει;

 

Η να πάμε σε κάτι άλλο;

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα νομίζω ότι είναι τίμιο. Εγώ έδωσα 210 και πάλι καλή τιμή μου φάνηκε τότε !
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα νομίζω ότι είναι τίμιο. Εγώ έδωσα 210 και πάλι καλή τιμή μου φάνηκε τότε !
Ευχαριστώ

 

Σε σχέση με το ΝΟΤΕ 7?

 

Που ειναι και πιο φρέσκο;

 

 

Πόση αυτονομία έχει το Mi8Lite?

Kαμερες;

GPS?

Ποιότητα σήματος 4G?

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00MD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

 

Σε σχέση με το ΝΟΤΕ 7?

 

Που ειναι και πιο φρέσκο;

 

 

Πόση αυτονομία έχει το Mi8Lite?

Kαμερες;

GPS?

Ποιότητα σήματος 4G?

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00MD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το κινητό αξίζει σε γενικές γραμμές. Είναι μια χαρά για τα λεφτά του. Εγώ πάντως που το πήρα από Σκρουτζ 4/64 είναι σφαιρατο. Μην σου πω ακόμα και πιο σφαίρα από το Mi Note 3 που είχα. Μπαταρία μια χαρά. Απλά η κάμερα του με έχει χαλάσει λίγο σε σχέση με το mi Note. Η selfie ρε παιδιά γιατί δεν βγαίνει 24 mp; Πάντα μου βγαίνει 16.

Link to comment
Share on other sites

Απλά η κάμερα του με έχει χαλάσει λίγο σε σχέση με το mi Note. Η selfie ρε παιδιά γιατί δεν βγαίνει 24 mp; Πάντα μου βγαίνει 16.

Εμένα οι σέλφι στο πλαίσιο 4:3 πάντα μου βγάζουν 24. Μήπως το γύρισες στα 16:9;

 

Κι όσο για την ποιότητα της κάμερας, φαντάσου πόσο θα σε χάλαγε το RN7 (με samsung κάμερα) αφού έχουν παρόμοιες επιδόσεις αλλά το δικό μας πολύ καλύτερο βίντεο. Εξάλλου σχεδόν ναυαρχίδα είχες τότε, καλή κάμερα θα είχες αφού ήταν κι αυτή της Sony.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα οι σέλφι στο πλαίσιο 4:3 πάντα μου βγάζουν 24. Μήπως το γύρισες στα 16:9;

 

Κι όσο για την ποιότητα της κάμερας, φαντάσου πόσο θα σε χάλαγε το RN7 (με samsung κάμερα) αφού έχουν παρόμοιες επιδόσεις αλλά το δικό μας πολύ καλύτερο βίντεο. Εξάλλου σχεδόν ναυαρχίδα είχες τότε, καλή κάμερα θα είχες αφού ήταν κι αυτή της Sony.

 

Κοίταξε... Το βίντεο πραγματικά μπορώ να πω ότι είναι καλύτερο από το Note 3. Είναι πιο σταθερό, πιο smooth. Πάντως στις σελφι όλες μου βγαίνουν 16. Μέσω Google Photos τσεκαρω το πόσα mp είναι. 4:3 είναι στις ρυθμίσεις. Πάντως είναι value for money. Δεν το συζητώ.

Edit: Τώρα το τσεκαρα και όντως δεν ήταν στο "Υψηλή" ποιότητα εικόνας. Τώρα μου δείχνει 24.8 mp.

Edited by Sotirisglns
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε... Το βίντεο πραγματικά μπορώ να πω ότι είναι καλύτερο από το Note 3. Είναι πιο σταθερό, πιο smooth. Πάντως στις σελφι όλες μου βγαίνουν 16. Μέσω Google Photos τσεκαρω το πόσα mp είναι. 4:3 είναι στις ρυθμίσεις. Πάντως είναι value for money. Δεν το συζητώ.

Edit: Τώρα το τσεκαρα και όντως δεν ήταν στο "Υψηλή" ποιότητα εικόνας. Τώρα μου δείχνει 24.8 mp.

 

Αααα σωστά! Υψηλή ποιότητα βάζουμε πάντα. Εμ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πας από την ενημέρωση συστήματος και πατας πάνω στο μεγαλο 10 μέχρι να σου βγάλει τις 3 τελίτσες πάνω δεξιά
Link to comment
Share on other sites

πας από την ενημέρωση συστήματος και πατας πάνω στο μεγαλο 10 μέχρι να σου βγάλει τις 3 τελίτσες πάνω δεξιά

 

Ναι. Δεν υπάρχει η επιλογή "εγκατάσταση πακέτου" ώστε να σε πάει στους φακέλους της συσκευής και να κάνεις εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...