Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H καμερα του poco δεν εχει OIS με οτι αυτο σημαινει ... οι φωτογραφιες του ειναι χειροτερες και απο του περσινου f2 pro.. η gcam βελτιωνει τα πραγματα αλλα δεν το κανει ισαξιο...αισθητα ανωτερο δεν θα το χαρακτηριζα με τιποτα...vfm ναι...με υποχωρήσεις
Ανώτερο εκτός κάμερας.

Soc 870 με 865

Amoled 1300 nits με ips 650 nits

Ανώτερα ηχεία

Χάνει στην κάμερα εκεί έκαναν εκπτώσεις αλλά είναι και αρκετά φθηνότερο από το 10tpro.

Link to comment
Share on other sites

Ανώτερο εκτός κάμερας.

Soc 870 με 865 (ιδιο chip...ιδιες επιδόσεις)

Amoled 1300 nits με ips 650 nits (711 nits vs 630 ...πραγματικα μετρημενα)

Ανώτερα ηχεία (μικρη διαφορα)

Χάνει στην κάμερα εκεί έκαναν εκπτώσεις αλλά είναι και αρκετά φθηνότερο από το 10tpro. (για τα 8/128 στο skroutz η διαφορα ειναι 40 ευρω υπερ του poco)

 

Για να ξερει ο καθενας τη πραγματικη διασταση των πραγματων!

Link to comment
Share on other sites

. η gcam βελτιωνει τα πραγματα αλλα δεν το κανει ισαξιο...

η gcam ωραιοποιει τις φωτογραφίες σε όλα τα τηλέφωνα

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σας,

 

 

 

Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά του Xiaomi mi 10tpro από μαγαζί επίσημο μεταπωλητή της xiaomi στα 500€ λόγω εγγυήσης και δόσεων μεσω πιστωτικής...σε αυτά τα λεφτά(ή και λίγο παραπάνω) υπάρχει κάτι πολύ καλύτερο ώστε να αξίζει και να απορρίψω το μοντέλο της xiaomi??? Άπό xiaomi δύο κινητά είχα αλλά ήταν πραγματικά "σκυλιά" και έχω πολύ καλή εμπειρία...εάν όμως υπάρχουν σε αυτά τα λεφτά από μαγαζί με άτοκες δόσεις κάτι πολύ καλύτερο θα ήθελα να μου γράψετε καμιά άποψη....

να πάρεις το 5g FE για πολλούς και διάφορους λόγους όπως επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα,smartec και

https://www.sammobile.com/news/samsung-galaxy-devices-security-updates-four-years/amp/

και τρία χρόνια android updates και όχι miξες updates.....φρου φρου και αρώματα δηλαδή

https://www.bestprice.gr/item/2156281139/samsung-galaxy-s20-fe-5g-6gb-128gb.html

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψαχνω ακριβως με τα ιδια χαρακτηριστικά υπάρχει κατι καλο αυτην την περιοδο;

Ή κλασικά καποιο tcl?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με την σειρά μου προτείνω TCL 10 Pro, αυτή η τεχνολογία οθόνης NXTVISION απλά σου δίνει κορυφαία αποτελέσματα σε κάθε προβολή και η κάμερα προσφέρει καθαρές λήψεις πάντα!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν ξέρω πιο να διαλέξω το f3 βγαίνει 340 περίπου το 1+ 400 εκτός αν σκεφτείτε κάτι άλλο στα λεφτά αυτά ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Περιττό να κάτσουμε να κάνουμε συγκρίσεις και αναφορές, απλά παίρνεις το OnePlus 8 γιατί είναι ανώτερα σε κάθε σημείο!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν σ ενδιαφέρει, από banggood, υπάρχει το poco f3 285 ευρώ (6 ραμ) και το one plus 8t 385 ευρώ

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σκότωσαν το f3
Το βρίσκεις 50 ευρώ λιγότερα το poco. Έχει πιο γρήγορο επεξεργαστή, καλύτερη αυτονομία και σε κάμερα δε νομίζω να έχουν διαφορές απ ότι έχω δει

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκεις 50 ευρώ λιγότερα το poco. Έχει πιο γρήγορο επεξεργαστή, καλύτερη αυτονομία και σε κάμερα δε νομίζω να έχουν διαφορές απ ότι έχω δει

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κ γω Xiaomi προτιμαω ,αλλά νομίζω στα 330 δεν έχει αντίπαλο το 8t γτ έχει πολύ καλύτερη οθόνη και σίγουρα καλύτερο sw , αν κ με το 12.5 βελτιώθηκε πάρα πολύ το miui

Link to comment
Share on other sites

Κ γω Xiaomi προτιμαω ,αλλά νομίζω στα 330 δεν έχει αντίπαλο το 8t γτ έχει πολύ καλύτερη οθόνη και σίγουρα καλύτερο sw , αν κ με το 12.5 βελτιώθηκε πάρα πολύ το miui

 

Πρόσεξε, δεν μιλάμε για το 8Τ αλλά για το απλό 8. Και πάλι νομίζω ότι στα 330 είναι δύσκολος ο ανταγωνισμός για το poco πλέον (που να πούμε ότι το βρίσκεις στα 290 πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Ότι γράφει ο τίτλος, επιλογή συσκευής για τη σύζυγο, χρησιμοποιεί το κινητό πολύ για εργασία, επικοινωνία, zoom, καθώς και social και κανένα video.

Έχω καταλήξει σε αυτά τα τρία, Galaxy για την οθόνη, Μοτο για pure android μεγάλη μπαταρία και 6giga ram, 1+ λίγο πολύ για τους ίδιους λόγους και fast charge..

Σημαντικό να μην "κολλάνε" σε πολλές εφαρμογές ανοιχτές

PS Γνωρίζω τις πολύ δυνατές προτάσεις Poco, Xiaomi, Realme κτλ σ'αυτή την τιμή αλλά προς το παρόν υπάρχει ενδιαφέρον για αυτές τις 3 συσκευές..

Ευχαριστώ

Just donate some blood !!
Link to comment
Share on other sites

Mi 10t.????

 

 

PS Γνωρίζω τις πολύ δυνατές προτάσεις Poco, Xiaomi, Realme κτλ σ'αυτή την τιμή αλλά προς το παρόν υπάρχει ενδιαφέρον για αυτές τις 3 συσκευές..

Ευχαριστώ για την απάντηση

Just donate some blood !!
Link to comment
Share on other sites

Θα πήγαινα στο Nord.το μοτορολα πολύ καλό αλλά δεν ξέρω από υποστηριξη τι λέει.το Σάμυ καλό αλλά λίγο ποιο παλιό μοντέλο.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, το κινητό μου ειναι στα τελευταία του και θα ήθελα κάποιες προτάσεις με βάση τα παρακάτω κριτήρια

 

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. (300 ευρώ)

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. (πάνω απο 5,5" κατά προτιμηση 6")

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Καλύτερα από Ελλάδα ή ΕΕ

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να έχουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

ΝΑΙ.

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, IR ή nfc?

Dual sim και NFC οπωσδήποτε, τα άλλα προαιρετικά

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενού; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Ναι απαραίτητα Ελληνικό μενού δίχως φλασάρισμα

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Θέλουμε ευκρινή οθόνη μιας και υπάρχει μια ... στραβωμάρα :lol:

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

(Ταχύτητα, οθόνη, κάμερα αυτονομία. Το Gaming δεν μας ενδιαφέρει καθολου.)

 

Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

(Huawei P Smart Z)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αυτό που λέει το θέμα. Ενδιαφέρεται φίλος για αγορά κινητού σε αυτό το budget. Βασικά να είναι κάτι με όσο το δυνατόν λίγοτερα θέματα από bugs σε αυτό το εύρος τιμών (250-300€). Εγώ τείνω να του πρότεινω το Mi 10t lite γιατί διάβασα πως είναι σχετικά απροβλημάτιστο και δεν έχει και θέμα με το proximity sensor. Εσείς τι θα προτείνατε; εννοείται πως αν υπάρχουν και άλλες προσεις σε αυτό το εύρος τιμών θα ήταν ευπρόσδεκτο. Η αγορά να είναι από Ελλάδα.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ας κοιτάξει και το Poco x3 pro.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...