Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εντάξει, να το δεχτώ ότι προτείνετε σε ανθρώπους που δεν έχουν πιάσει στα χέρια τους κινητά της xiaomi, (και φοβούνται το άγνωστο σε αυτούς) κινητά με επεξεργαστές πολύ κατώτερους από αντίστοιχους της xiaomi (βλέπε tcl) στην ίδια κατηγορία τιμής ή κινητά που δεν έχουν δοκιμαστεί αρκετά τα λογισμικά τους (βλέπε realme). Μπορεί τα realme να είναι πολύ καλά αλλά ακόμη καινούρια σε σχέση με το miui της xiaomi που μπορεί να μην αρέσει σε όλους αλλά τα ξέρουμε χρόνια δεν υστερεί σε κάτι έναντι άλλων. Αλλά και στο φίλο που και xiaomi έχει και ευχαριστημένος είναι τόσα χρόνια; Μπορεί τα tcl να είναι αξιόπιστα και ομαλά στη λειτουργία τους κινητά αλλά τις επιδόσεις σε ταχύτητα, μπαταρία ακόμη και φωτογραφία δεν πλησιάζουν τα xiaomi σε αντίστοιχες κατηγορίες τιμής.

Στο θέμα μας. Στα 200€ Poco X3. Στα 300€ Poco X3 Pro ή Realme 8Pro (μόνο αν θες καλύτερη φωτογραφία, σε όλα τα άλλα x3 pro) Στα 400€ Xiaomi Mi10t. Αυτά.

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε νοιάζει η amoled οθόνη ένα καλό μεταχειρισμένο Mi 10 T η καλύτερη επιλογή στα 300 ευρώ πάνω κάτω. Απλά να επιλέξεις να είναι επίσημης εισαγωγής από infoquest για να έχεις εξασφαλισμένη την διετή εγγύηση. Το κινητό είναι αστεία γρήγορο με καταπληκτική αίσθηση 144hz στέκεται δίπλα σε πραγματικές ναυαρχίδες κι εφόσον έχεις Xiaomi δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα με το Miui, ειδικότερα το Miui 12 είναι αρκετά βελτιωμένο και σε λίγο καιρό, κάνα δυο μήνες το αργότερο θα λάβει και το πολυδιαφημισμένο 12.5

Έχει 865 σναπ βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες έχει σχετικά μέτριο βίντεο πάντα συγκρινόμενο με ναυαρχίδες κορυφαίες είτε του'19 είτε του '20 μπαταρία ατελείωτη σήμα εξαιρετικο παντού. Από έναν πρώην κάτοχο 1+ 7 Pro ,s20 plus και νυν κάτοχο σε καθημερινή βάση και χρήση s20 Fe 5g & Mi 10 T.

Πάρε και μια ιδέα για την οθόνη δίπλα σε amoled γιατί πολλά έχουμε δει και διαβάσει εδώ μέσα...τα πιο τίμια 350 ευρώ για καινούργια σφραγισμένη συσκευή επίσημης εισαγωγής πάντα αστεία γρήγορο κινητό έκανε πάρτι στα προαναφερθέντα κινητά που έγραψα... δεν θα αναφερθώ στα καταπληκτικά στέρεο ηχεία του και στην ποιότητα κατασκευής του με γυαλί μπρος πίσω και μεταλλικό frame περιμετρικά...δες το βίντεο και θα καταλάβεις και για την οθόνη που κάνουν ορισμένοι αφήνοντας στο αυτόματο την επιλογή φωτεινότητας , στο τέρμα είναι όπως ακριβώς τα περιγράφει και στο αυτόματο την ημέρα κάτω από τον ήλιο κοντράρει και ξεπερνά και το 7 Pro που είχα και το Fe 5g που έχω. Το s20 plus το έδωσα για να πάρω το Mi 10 T οπότε δεν είχα την δυνατότητα για δίπλα δίπλα σύγκριση.... αυτά ελπίζω να σε βοήθησα.

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δεν σε νοιάζει η πλήρως ομαλή και ξεκούραστη αίσθηση του υψηλού ρυθμού ανανέωσης της οθόνης (120hz ή 144 στην περίπτωση του Mi 10 T) θα σου πρότεινα κι εγώ το realme 8 Pro. Εγώ όμως που χρησιμοποιώ καθημερινά συσκευές με (120-144 hz) δεν μπορώ να διανοηθώ επιστροφή σε κάτι λιγότερο από αυτό. Τα 60 είναι λες και δεν λειτουργεί σωστά το κινητό όταν το μάτι έχει εξοικειωθεί στο υψηλό refresh rate.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Το Pro ανεβάζει το κόστος... εκτός αν κινηθείς σε μεταχειρισμένο. Η διαφορά να ξέρεις σε σχέση με το απλό 10Τ είναι η διαφορά σε αποθηκευτικό χώρο (256 έναντι 128) και η ύπαρξη ois στον βασικό φακό. Αν δεν σε ενδιαφέρει η αποθήκευση ούτε και τα 108 Mp σε σχέση με τα 64 Μρ είσαι κομπλέ με το απλό 10Τ.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση όλους σας. Άρα εσύ φίλε Konakis μου λες να πάρω το Mi 10 t ή το Mi 10 t Pro? Γιατί μπερδεύτηκα λίγο.
Ίδια κινητά είναι απλά το pro έχει πιο flagship κάμερα

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Ψάχνω ένα κινητό για ηλικιωμένο που να μπορεί να έχει Viber. Μονο αυτό χρειάζεται για βιντεοκλήσεις. Ιδανικό θα ήταν κάποιο με κουμπιά, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει. Θα ήθελα τη συμβουλή σας για ένα λοιπόν όσο το δυνατόν πιο απλό κινητό που να να μην βγαζει προβλήματα καθότι ο ηλικωμένος δεν ειναι εξοικειωμένος με κολληματα, επανεκκινησεις κλπ. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο με κουμπιά κλπ viber σαν εφαρμογή είναι πολύ βαριά, ειδικά αν γίνεται video call γωνατιζουν ακόμη και ναυαρχιδες έτσι μην πας σε κάτι πολύ χαμηλών προδιαγραφών καθος δεν θα μπορεί να το κάνει χρήση
Link to comment
Share on other sites

Πριν δύο χρόνια είχα πάρει στον πατέρα μου το οικονομικό Alcatel 1s 2019 για κλήσεις Viber και μέχρι σήμερα λειτουργεί μία χαρά. Οπότε θα σου πρότεινα το Alcatel 1s 2021. Καθαρό android χωρίς περιττές εφαρμογές.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ο λογος που θελω να αλλαξω συσκευη δεν ειναι οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος απο το poco f1 (για εμενα ειναι η καλυτερη συσκευη που ειχα ποτε και ισως το πιο vfm κινητο ολων των εποχων) αλλα δυστυχως η μπαταρια (και με αντικατασταση της το ιδιο θεμα ακριβως) δεν αντεχει πλεον στην χρηση που κανω στο κινητο.

 

Για να περασουμε στο θεμα μας. Ψαχνω μια συσκευη μεχρι 300ευρω που να καλυπτει τα παρακατω:

1. Αντοχη σε hardcore χρηση (πολλες ωρες την ημερα gaming,browsing,video), αρα οχι μπαταρια που να εξαντλειτε σε 2-3 ωρες.

2. NFC και αν ειναι εφικτο 5g compatible.

3. Φωτογραφικη αξιοπρεπης αλλα δεν ειμαι και κανενας επαγγελματιας φωτογραφος ωστε να θελω τρελλα πραγματα.

4. Να μπορει να σηκωσει οποιαδηποτε εφαρμογη-παιχνιδι κυκλοφορει χωρις να σερνεται το κινητο.

 

Υ.Γ. επειδη η xiaomi βγαζει περιπου 10κινητα την εβδομαδα κι επειδη εχω μπερδευτει με τοσα πολα μοντελα ειμαι μεταξυ poco f3 (το επιμρατεστερο μεχρι στιγμης), poco x3 pro,mi 10 note pro και ειδα και αλλα 2 προσφατα απο χρηστες τα mi 10t και mi 11lite.

Θα ηθελα την βοηθεια σας και εννοειτε πως αν υπαρχει καμμια εναλλακτικη για αλλη εταιρια (προς το παρον μονο το realme 8 pro εχω δει) θα ηθελα να την ακουσω.

Αν τωρα υπαρχει καποια συσκευη που να ειναι τοσο φοβερη εννοειτε το budget μπορει να ανεβει στα 350 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ακριβώς μια από τα ίδια κι εγώ. Άλλαξα μπαταρία στο f1 αλλά μετά από λίγο τα ίδια. Έχω πάρει εδώ και 5 μέρες το mi 10t κι έχω εντυπωσιαστει. Φοβερή μπαταρία. Πολύ καλή οθονη κ γενικά πετάει. Κάμερα πολύ καλύτερη από το f1, όπως και ηχεία. Ποιότητα κατασκευής σε άλλο επίπεδο. Ήμουν απόλυτα καλυμμένος με το poco και τώρα ακόμα πιο πολύ λόγω μπαταρίας. Σε WiFi βγάζω 12 ώρες οθόνης. Το μόνο που μου λείπει από το poco είναι το "face id". Πάρε το mi 10t με κλειστά μάτια

Το βρήκα 330 στο best price, πλέον έχει πέσει άλλα 10 ευρώ

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με οσα ειπες αλλα σε review του εξωτερικου εχω δει οτι προτιμουν το f3 απο το mi 10t (f3 καλυτερος επεξεργαστης αλλα 10t καλυτερη μπαταρια και καμερα)... Δεν μπορω να καταλαβω τις διαφορες στην πραξη αλλα ειναι πολυ κοντα αυτα τα 2 κινητα (αν και το f3 στα 299ευρω πιστευω αξιζει περισσοτερο).
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με οσα ειπες αλλα σε review του εξωτερικου εχω δει οτι προτιμουν το f3 απο το mi 10t (f3 καλυτερος επεξεργαστης αλλα 10t καλυτερη μπαταρια και καμερα)... Δεν μπορω να καταλαβω τις διαφορες στην πραξη αλλα ειναι πολυ κοντα αυτα τα 2 κινητα (αν και το f3 στα 299ευρω πιστευω αξιζει περισσοτερο).
Σίγουρα το mi 10t έχει καλύτερη μπαταρία και κάμερα. Και σίγουρα το poco έχει λίγο πιο γρήγορο επεξεργαστή. Από εκεί και πέρα βλέπω πολλά θέματα στο poco,με οθόνη κλπ. Δες το αντίστοιχο νήμα. Κι επίσης σαν πρώην χρήστης poco f1 σου λέω ότι θα βρεις την υγεια σου με τη μπαταρία του mi 10t

 

Επίσης πρέπει να γνωρίζεις ότι και οι 2 συσκευές είναι αρκετά μεγαλύτερες από το f1. Αρνητικό για εμένα αλλά δεν υπάρχουν πλέον μαζεμένες συσκευές. Πλην κάποιων realme αλλά χαμηλότερης κατηγορίας

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by nikos_nia86
Link to comment
Share on other sites

αν τοχω ψαξει σωστα οι διαφορες ειναι :

 

το Poco εχει οθονη 120hertz + ραδιο + καμερα 64αρα

το tcl 20 5g το μονο που εχει ειναι 5g

 

αλλα το 5g ειναι το μελλον.. και αλλαζω συσκευη μεχρι να παραδοσει πνευμα

 

τι λετε; να παρω τωρα το tcl που τοχει στα 199 ο γερμανος με δωρο ασυρματα ακουστικα ή να περιμενω μπας και βγει το poco με 5g ;

 

*. το poco x3 pro οχι μονο δεν ειναι 5g αλλα εχει και κατωτερη καμερα!! οτι ναναι φτιαχνουν

Edited by rockxk
Link to comment
Share on other sites

Ραδιοφωνο εχει και το TCL νομιζω

Ο Snap 690 του TCL νομίζω ότι ειναι καλύτερος του 732 του Poco

Το Poco εχει ελαφρά αδιαβροχοποίηση ΙΡ53 , υπέρυθρες, μεγαλυτερη μπαταρία και ταχύτερη φόρτιση

Σχεδιαστικά μακράν πιο ομορφο το TCL

Aλλά μιας και το 5G ειναι πρωταρχικής σημασίας η επιλογή του TCL ειναι μονόδρομος

Link to comment
Share on other sites

Παρε το TCL δεν θα το μετανιώσεις, επίσης τα ακουστικά αυτά είναι υπέροχα.
Link to comment
Share on other sites

Γαμωτ την πάτησα

 

Χτες το είδα και σήμερα το πήγαν 279...

 

Πάμε για άλλο τωρα

5g σ αυτή τη τιμή είναι μόνο το redmi note 9t και το moto g 5g plus

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Αγορά καινούργιου κινητού.

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

Εώς 300 ευρώ.

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

6'' και άνω.

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Από Ελλάδα.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Ναι.

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Ραδιόφωνο, Γρήγορη Φόρτιση,Δακτυλικό αποτύπωμα

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Με ενσωματωμένο ελληνικό μενού.

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Ότι καλύτερο γίνεται με αυτά τα χρήματα.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

1) Αυτονομία, 2) ταχύτητα, 3) κάμερα, 4) βαρύ gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Lg g5

 

Ευχαριστώ.

Edited by kost21
Link to comment
Share on other sites

Δυνατή επιλογή είναι και το mi 10t. Έχει όλα όσα ζητάς πλην ραδιόφωνου. Επιπλέον έχει και 5g

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυνατή επιλογή είναι και το mi 10t. Έχει όλα όσα ζητάς πλην ραδιόφωνου. Επιπλέον έχει και 5g

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ξεφεύγει όμως από τα 300€.

Link to comment
Share on other sites

TCL 10 pro και αν θες 5G TCL 10 5G ή TCL 20 5G. Εξαιρετική ποιότητα και εμπειρία χρήσης! Όποιο και να διαλέξεις παίρνεις και ρέστα. Δεν έχουν όμως ραδιόφωνο.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...