Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το S7 edge άρχισε να κάνει νερά. Σκέφτομαι ένα από τα παραπάνω για αλλαγή.

 

s20+ στα 650€

 

one+ 8 στα 580€

 

mi 10 στα 520€

 

Το S20+ φαίνεται καλή επιλογή με 100€ πιο πάνω από τα άλλα αλλά μόνο αν έχουν λυθεί τα προβλήματα με την υπερθέρμανση.

 

Με ενδιαφέρει η κάμερα αλλά από το s7,λογικά όλα θα έχουν πολύ καλύτερη.

 

 

 

Τι πιστεύετε? Κάποια άλλη επιλογή?

 

Αν σε ενδιαφερει η καμερα τοτε το s20+ ειναι μονοδρομος.... τα αλλα δυο ειναι πολυ πισω..ειδικα στο video

Link to comment
Share on other sites

Παίδες όσοι ήδη έχετε πιάσει στα χέρια σας το note 20 ultra, και έχεται επίσης εμπειρία χρήσης iphone 11 pro max, ποιά είναι η άποψή σας?

Αξίζει η αναμονή για το iphone 12 pro max ή όχι?

Η συσκευή προορίζεται για επαγγελματική χρήση, δλδ καθημερινά 6-7 ώρες ομιλία, ανάγνωση/διαχείρηση ~400 email, παρακολούθηση διαφημιστικών σποτ / λήψη φωτογραφιών + βίντεο και αποστολή σε εταιρικό server, αρκετή χρήση social media fb insta tiktok κλπ.

Παλιότερα είχα αρκετές high end android συσκευές, ενώ τα δύο τελευταία χρόνια είμαι με iphone.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Θα ’θελα να ’μουνα παιδί…
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μείον του Ν 20 ultra είναι η μπαταρία...Αν μπορείς να το προσπεράσεις δεν υπάρχει καλύτερη επαγγελματική συσκευή από αυτό...

Από την άλλη έχεις iphone άρα ξέρεις τι να περιμένεις...

Εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις την παρουσίαση του 12 και να αποφασίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Λάθος.Το mi 10 τραβάει εξαιρετικό βίντεο.

 

καθόλου λάθος! ίσως το mi 10 pro είναι κοντά στο βίντεο μόνο την ημέρα... την νύχτα δεν υπάρχει σύγκριση..πολύ μπροστά το s20+

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μείον του Ν 20 ultra είναι η μπαταρία...Αν μπορείς να το προσπεράσεις δεν υπάρχει καλύτερη επαγγελματική συσκευή από αυτό...

 

Από την άλλη έχεις iphone άρα ξέρεις τι να περιμένεις...

 

Εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις την παρουσίαση του 12 και να αποφασίσεις...

Τι σημαίνει επαγγελματική χρήση ρε παιδια? Σε αυτά που ζητάει ο φίλος το πιο βασικό είναι η αυτονομία. Όλα τα άλλα τα κάνουν μια χαρά όλες οι καινούριες συσκευές από mid range και πάνω

Μπες στο gsmarena και σύγκρινε αυτονομία μεταξύ των συσκευών

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Εχω κινητο samsung note 9 και σκεφτομαι την αγορά smartwatch. Πιστεύω ότι ήρθε το πλήρωμα του χρόνου. Η αγορά θα γίνει μετά τις 7/9 που πληρωνομαι κατά προτίμηση από ελληνικό κατάστημα του κέντρου Αθήνας. Εομαι ανάμεσα σε galaxy watch και watch 3. Αξιζει η διαφορά χρημάτων? Η να περιμένω να πέσει το warch 3? Εναλλακτικά σκεφτομαι και το active 2. Θελω να του κάνω και χρήση ως ρολοι. Θα ηθελα τη γνώμη σας. Σας ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μείον του Ν 20 ultra είναι η μπαταρία...Αν μπορείς να το προσπεράσεις δεν υπάρχει καλύτερη επαγγελματική συσκευή από αυτό...

Από την άλλη έχεις iphone άρα ξέρεις τι να περιμένεις...

Εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις την παρουσίαση του 12 και να αποφασίσεις...

 

ενα μεγαλο δικαιο σε αυτο εχεις ας βγει η επομενη σειρα και μετα βλεπει

Link to comment
Share on other sites

Το note 20 ultra 12/256 το "δούλεψα" για μια εβδομάδα περίπου και πέρα από το ότι με δυσκολία έβγαζα τη μέρα (περιόριζα λειτουργίες για να αντέξει), έχω να πω τα καλύτερα αναφορικά σε επιδόσεις / οθόνη / εμπειρία χρήσης.

 

Το αγκάθι της αυτονομίας όμως ήταν και ο λόγος που το έδωσα πίσω στο ΙΤ μου και πέρασα ξανά στο iphone 11 pro max 256.

 

Προσωπικά θα πάω χωρίς δεύτερη σκέψη στο 12άρι, εκτός και αν με κάποιο software update η summy κάνει το θαύμα της με την αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά στην παρέα. Ψάχνω για νέα συσκευή το επόμενο διάστημα (όχι αναγκαστικά άμεσα).

Οι επιλογές μου αφορούν:

- γρήγορο επεξεργαστή, όχι απαραίτητα φετινό, αλλά flagship (SD ή Kirin, όχι Exynos)

- γρήγορο μόντεμ, όχι αναγκαστικά 5G, αλλά οπωσδήποτε γρήγορο 4G+

- πολύ καλή οθόνη, κατά προτίμηση AMOLED

- πολύ καλή φωτογραφία και βίντεο.

- πολύ καλή μπαταρία

- γρήγορη USB (δια ροπάλου όχι USB 2.0)

- επέκταση μνήμης

- αδιαβροχοποίηση όχι απολύτως απαραίτητη

 

Θέλω πολύ Huawei, με φρενάρει κάπως η κατάσταση με τα Google services, αλλά δε θα έλεγα όχι και σε νέα συσκευή, έστω και με third party app stores.

Έχω ήδη δει σε skroutz και best price πού κυμαίνονται οι τιμές, και σχεδόν έχω καταλήξει σε Huawei P30 pro, P40 ή Mate 30 Pro. Έχω ήδη επικοινωνήσει με Huawei Hellas μου λένε ότι και το Mate 30 αν καν δεν έρχεται Ελλάδα, αν είναι EU θα έχει κανονικά εγγύηση και σέρβις.

 

Θέλω τις γνώμες σας.

Ευπρόσδεκτες και προτάσεις εκτός Huawei.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Για μένα πήγαινε σε mi 10. Μόνο αδιάβροχοποιηση δεν έχει. Αν θες σώνει και ντε huawei πάρε το p30 pro

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για μένα πήγαινε σε mi 10. Μόνο αδιάβροχοποιηση δεν έχει. Αν θες σώνει και ντε huawei πάρε το p30 pro

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

USB 2.0, χωρίς επέκταση μνήμης, πολύ σημαντικό μειονέκτημα.

Θενξ για την πρόταση αλλά είναι πολύ άσχημο για μένα να σε φτύνει στα μούτρα κάποια εταιρεία με τεχνολογία του 2010 σε συσκευή του 2020.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εχεις κοιταξει S10 lite ?? Στο σκρουτζ το βρίσκεις με 500-550 ...

Απλα. ξεχνας την αδιαβροχοποιηση....

Δεν εχει καθόλου. Σε ολα τα αλλα ειναι αρκετα καλο. Sd 855, 8GB, καλες κάμερες, ΠΟΛΥ καλη αυτονομια, ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ οθονη....

Πιο ολοκληρωμένη προταση...

Αν κοίτας φωτογραφια κ αυτονομία πρωτα απ ολα τότε θα έλεγα P30 Pro..

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά καταλήξεις στο p30 pro, θα το βρεις (ισχύει μέχρι τις 12 το βράδυ, αν δεν κάνω λάθος) στο Πλαίσιο στα 499€(ή 599€ αν θέλεις τα 256 GB).

Μπες από το παρακάτω link γιατί αν μπεις κανονικά θα στο βγάζει στα 799/899€.

 

https://www.plaisio.gr/promo-20200925-huawei-p30-pro?ticket=00155D126B041EDABFC8E654BA87E0E0

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα δεις το 12 Άρι και μετά να πάρεις την απόφαση σου

 

Στάλθηκε από το Pixel 3 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Εχω κινητο samsung note 9 και σκεφτομαι την αγορά smartwatch. Πιστεύω ότι ήρθε το πλήρωμα του χρόνου. Η αγορά θα γίνει μετά τις 7/9 που πληρωνομαι κατά προτίμηση από ελληνικό κατάστημα του κέντρου Αθήνας. Εομαι ανάμεσα σε galaxy watch και watch 3. Αξιζει η διαφορά χρημάτων? Η να περιμένω να πέσει το warch 3? Εναλλακτικά σκεφτομαι και το active 2. Θελω να του κάνω και χρήση ως ρολοι. Θα ηθελα τη γνώμη σας. Σας ευχαριστώ :)

Το galaxy watch είναι πλέον παλιό, και βαρύ, και δεν θα πάρει άλλες αναβαθμίσεις. Το active 2 είναι πιο αθλητικό, ελαφρύ, και δεν έχει την περιστρεφόμενη στεφάνη του watch και του watch3 (έχει εικονική), αλλά θα πάρει όλα τα χαρακτηριστικά του watch 3. Μεταξύ του watch active 2 και του watch3 θα επιλέξεις εσύ, είναι δύο διαφορετικά στυλ ρολογιού. Έχουν περάσει και τα τρία από τα χέρια μου, και να σου πω την αλήθεια το watch3 δεν είχε αυτό το wow factor που είχαν τα προηγούμενα δύο. Εγώ το μετάνιωσα που έδωσα τόσα λεφτά για την αλλαγή και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το δώσω. Και σκέψου πως το έχω περίπου 15 μέρες, οπότε καμία συγκίνηση.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Κινητό για την κόρη (13χρ). Το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να μην κολλάει σε καθημερινή χρήση (social, youtube) η καλή φωτογραφία και το περιορισμένο μέγεθος. Δεν θέλουμε να ξεπερνάει τα 159mm σε ύψος γι' αυτό κοιτάω τα 2 κινητά που αναφέρω στον τίτλο. Η τιμή είναι κοντά αλλά τα χαρακτηριστικά διαφέρουν. Θα την καλύψει το redmi note 8 4/64 ή να δώσω τα παραπάνω χρήματα για το HUAWEI 6/128? Ξέρω ότι στα ίδια περίπου χρήματα παίζουν και τα redmi note 8 pro και redmi note 9s, pro αλλά το μέγεθος είναι αποτρεπτικός παράγοντας + ότι είναι και πιο βαριά σαν κινητά. Τί προτείνετε;
Link to comment
Share on other sites

Eγω θα σου πρότεινα το Samsung A41... μαζεμένο κινητό με καλές κάμερες, amoled οθόνη ...με ένα λειτουργικό ώριμο πλέον , ελαφρύ , χωρις bugs!
Link to comment
Share on other sites

Όχι π40 για τους λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω.

Η πιο safe επιλογή είναι το νοτε 8 4/64

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

OK μάλλον το huawei απορρίπτεται για τους λόγους που αναφέρατε. Ωραίο και βολικό το Samsung αλλά ξεπερνάμε τα 200 ευρώ σε άμεσα διαθέσιμο από Σκρουτζ και αυτό είναι κάτι που δεν θα το ήθελα. Μάλλον καταλήγω στο Redmi note 8 4/64.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...