Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρίξε μια ματιά στο Alcatel 3l 2020

 

Ευχαριστώ. Τίμια πρόταση στα λεφτά του. Θα προτιμήσω μάλλον το note 8 λόγω του καλύτερου επεξεργαστή και σελφοκάμερας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, επειδη έφτασε ο καιρος μετα απο 3.5 χρονια να αρχιζω να αναβαθμίζομαι σιγα σιγα ψαχνω κατι γρηγορο με αντοχη στο χρονο (δε σκοπευω να αλλαξω κινητο κατω απο 2-3 χρονια) και προπάντων οικονομικό (150-200) για απαιτητική χρηση, πολυ browsing, multitasking και τουλαχιστον τιμια καμερα εστω ισαξια ή κοντα με του galaxy s7 που ειχα και με καλυπτει στο έπακρον εως και σημερα.

 

Δεν πολυ ασχολούμαι με παιχνίδια και λοιπα, το galaxy s7 που εχω για τις δικές μου αναγκες μεχρι και σημερα με καλυπτει στο 100% εκτος απ τη μικρη οθόνη που εχει αρχισει να με κουραζει.

 

Ειμαι αναμεσα σε redmi note 8 pro, realme 7 και poco X3, πιο απο αυτα θα μου προτεινατε βαση αποδοσης-χαμηλοτερης τιμης και αν υπαρχει δυνατότητα να παιρνω αυτοματα ολα τα latest updates κανονικα οπως τα έπαιρνα με το samsung δλδ αυτοματα χωρις να κανω τιποτα, επειδη να μπαινω σε forums να ψαχνω να φλασαρω μονος μου roms και τα σχετικα δε παιζει να ασχοληθώ για κανενα απολύτως λογο.

 

Επισης πιστευετε οτι πριν προβω σε αγορα θα ηταν καλυτερα να περιμενω πρωτα τη black friday, υπαρχει πιθανότητα πτωσης τιμης ακομη πιο κατω στα παραπανω μοντελα που ανεφερα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Ειμαι αναμεσα στο P40 - Mi 10 και One+ 8...θα ηθελα την γνωμη σας σαν πιο εμπειροι τι θα ητανε καλυτερο για αγορα! Δεν ειμαι απαιτητικος χρηστης απλα θελω πολυ καλη καμερα λογω δουλειας κ διαρκεια μπαταριας να μου βγαζει χαλαροτατα την ημερα,δεν θα το φορτωσω εννοειται με 100 εφαρμογες...Η αληθεια ειναι οτι αν δεν υπηρχε το θεμα με τα google services το P40 για εμενα θα ητανε μονοδρομος καθως ειχα P9 lite,P10,P20 τωρα κ ειμαι υπερευχαριστημενος!!!

 

Αναμενω τα σχολια σας μπας κ με βοηθησουν να κανω μια καλη επιλογη,σας ευχαριστω ολους

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

Θα έψαχνα να βρω τρόπο κάποιος να μου περάσει τα Google services και θα πήγαινα νστο χαβαι.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Nαι μαλλον αυτο θα κανω και οπως το βλεπω περισσοτερο προς redmi note 9 pro 128αρι κλεινω στα 220 που το βρισκω λογω snapdragon στα συν περνει gcam χωρις παραμετροποίηση, απλα θα περιμενω black Friday μπας και πεσει και αλλο η τιμη του.
Link to comment
Share on other sites

Nαι μαλλον αυτο θα κανω και οπως το βλεπω περισσοτερο προς redmi note 9 pro 128αρι κλεινω στα 220 που το βρισκω λογω snapdragon στα συν περνει gcam χωρις παραμετροποίηση, απλα θα περιμενω black Friday μπας και πεσει και αλλο η τιμη του.

 

Περίμενε, όπως είπες απλά εγώ θα επέλεγα το poco, αν το βρεις στα 200 €

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, ψάχνω για smartphone μέχρι 5" να μη σας πώ 4.5. θέλω μόνο gmaps, ebanking,mail. δε χρησιμοποιώ messenger viber κλπ. ομιλία, sms, και 2-3 εφαρμογές που έχουν να κάνουν με τραπεζικά. τιποτα αλλο. αν μπορούσα θα γύρναγα σε feature phone, το έκανα αλλά πολλές φορές μου έχει χρειαστεί να έχω 2-3 εφαρμογές.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, ψάχνω για smartphone μέχρι 5" να μη σας πώ 4.5. θέλω μόνο gmaps, ebanking,mail. δε χρησιμοποιώ messenger viber κλπ. ομιλία, sms, και 2-3 εφαρμογές που έχουν να κάνουν με τραπεζικά. τιποτα αλλο. αν μπορούσα θα γύρναγα σε feature phone, το έκανα αλλά πολλές φορές μου έχει χρειαστεί να έχω 2-3 εφαρμογές.

 

διστιχος μονο iphone 8/ se2

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρεσαι για καινούργιο? Μεταχειρισμένο?

Επίσης σε ενδιαφέρει μόνο το μέγεθος οθόνης η και της συσκευής; Πχ μια συσκευή με 6" μπορεί να είναι στο ίδιο μέγεθος με μια των 5".

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα έψαχνα να βρω τρόπο κάποιος να μου περάσει τα Google services και θα πήγαινα νστο χαβαι.

Το θεμα ειναι αν θα δουλευουν σωστα τα GS γτ απο οσο βλεπω βγαζουν διαφορα προβληματα με τις ενημερωσεις κτλ...κ σιγουρα δεν εχω την διαθεση να μπλεξω με αυτα κ στο τελος να "χαλασω" το κινητο

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

διστιχος μονο iphone 8/ se2

 

Εγω εχω τις ιδιες αναγκες για μικρο και εχω βολευτει με xperia σονυ Χ comoact.

 

Αν δεν ημουν τσιγγουνης θα επαιρνα το σονυ xperia xz1 compact που ειναι καλυτετο και με μπαταριαρα 2 3 ημερων.

 

Αν εισαι και πολυυυυ τσιγκουνης , χειροτερος απο μενα, πας για sony z / z5 compact.

 

Τιμες used, ζ ζ3 ζ5 compact κανα 50αρι μαξ, χ compact 100 ευρω, xz1 200 περιπου στο ebay.

Το Ζ ισως ειναι 4.3 ".

 

Αυτα σε 4.5 ιντσσες

 

Το χ απο σκρουτζ στα 100 αλλα οχι compact αλλα 5".

 

Τιμια τηλεφωνα και επωνυμα , με ποιοτητα σονυ.

Σε αλλες σοβαρες μαρκες με ANDROUD δεν βρηκα κατι καλο στις 4.5 " εκτος apple, που δεν ειχα ποτε , αλλα οτι ακουω.

Edited by ELTASSOS
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

Μετα τις χθεσινες προσφορες,εχω κανει κρατηση τα κινητα του θεματος αλλα σημερα πρεπει να αποφασισω ποιο να παρω.

Τωρα εχω το Sony XZ1 οποτε εχω εμπειρια με τα συγκεκριμενα κινητα (ελαφρυ λειτουργικο, smooth χρηση μεχρι και σημερα, πολλη καλη διαχειριση μπαταριας κτλ)

Ποιο θα προτεινατε ως ιδανικοτερη αγορα;

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μου δίνουν δώρο στη δουλειά μία από τις τρεις αυτές συσκευές, ποια προτείνετε να πάρω;

Θα είναι για backup συσκευή ανάγκης ή δώρο σε καμιά πεθερά/μάνα.

 

Ευχαριστώ

Iphone 7 plus 32GB
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μου δίνουν δώρο στη δουλειά μία από τις τρεις αυτές συσκευές, ποια προτείνετε να πάρω;

 

Θα είναι για backup συσκευή ανάγκης ή δώρο σε καμιά πεθερά/μάνα.

 

 

 

Ευχαριστώ

Σε καμία περίπτωση το Samsung. Δεν έχει full hd οθόνη κι έχει παλιό επεξεργαστή.

Μεταξύ των άλλων δύο θα έπαιρνα το honor λόγω καλύτερης κάμερας

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

 

Μετα τις χθεσινες προσφορες,εχω κανει κρατηση τα κινητα του θεματος αλλα σημερα πρεπει να αποφασισω ποιο να παρω.

 

Τωρα εχω το Sony XZ1 οποτε εχω εμπειρια με τα συγκεκριμενα κινητα (ελαφρυ λειτουργικο, smooth χρηση μεχρι και σημερα, πολλη καλη διαχειριση μπαταριας κτλ)

 

Ποιο θα προτεινατε ως ιδανικοτερη αγορα;

 

 

 

Ευχαριστω πολυ!

Είμαι της άποψης ότι όταν παίρνεις καινούρια συσκευή το ευχαριστίεσαι περισσότερο όταν πας σε άλλη εταιρεία.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο και το fe.το είδα χθες από κοντά.

Το xperia δείχνει πιο δυνατό σε κάποια σημεία βέβαια.

Αν σού αρέσει η αναλογία οθόνης πας στο xperia.

Αν θέλεις μεγαλύτερη ωφέλιμη οθόνη πας στο fe.

 

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Υπέρ της Sony κι εγώ, για πάρα πολλούς λόγους αλλά κυρίως διότι είναι συνώνυμη της λέξης ποιότητα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το Xperia 5 ii παίζει να είναι από τα πιο πλήρες κινητά Android αυτή τη στιγμή. Μόνο η ασύρματη φόρτιση του λείπει. Αν βγει κοντά στα 500 black Friday σκέφτομαι να το χτυπήσω.

Προτιμώ 500 χωρίς κανένα δώρο πάρα 680 με δώρο πανάκριβα ακουστικά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Παιδιά βοήθεια όσο τα κοιτάω πιο πολύ μπερδεύομαι. Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα τρία και κλείνω πιο πολύ στο mi10 lite. Ισχύει ότι ο επεξεργαστής του είναι ο πιο δυνατός και πιο καινούργιος από τους άλλους; Επίσης θα παίρνει περισσότερο καιρό updates; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα τελικα το Sony και η αληθεια ειναι οτι οι πρωτες εντυπωσεις ειναι ακρως θετικες.

Ευχαριστω πολυ για τη συμμετοχη σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χρειάζομαι νέο κινητό, με τα κριτήρια που χρειάζομαι δεν βρίσκω κάτι και θα κάνω κάποιες ερωτήσεις μήπως με βοηθήσουν να καταλήξω;

 

Ήμουν κάτοχος Redmi Note 3 Pro και Mi Max 2 και απ' τα συγκεκριμένα μοντέλα έχω μείνει πολύ ικανοποιημένη.

(Πριν 3 μήνες πήρα το Redmi Note 9 Pro, και είχε κάποια πράγματα που δεν μου άρεσαν και το πούλησα, είχε θέμα με το φλας, το μέγεθος δεν μου έκανε, αν και 6,67", οπότε κοιτάω και κάποια μοντέλα με οθόνη 6,9" αλλά προς το παρόν δεν με βολεύει κάτι σε όλα όσα θέλω και μάλλον θα καταλήξω σε αυτό που καλύπτει τα περισσότερα απ' τα κριτήρια που έχω.

 

1. Υπάρχουν κάποιες "ουσιαστικές" διαφορές στις σειρές Mi, Redmi & Poco? εχω δει καποια σχόλια αλλά δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο ισχύουν.

 

Σε χαρακτηριστικά μου άρεσε πολύ το ρν9 προ αλλά δεν με βόλεψε πολύ οπότε είναι κάπως δύσκολο να βρω κάτι καλύτερο και όχι πανάκριβο. (πάνω από 300€ με τίποτα). (Το Mi Max 2 το πήρα πριν από 3 χρόνια με 160€ και επειδή πέρασε τελωνείο :/ στο σύνολο μου είχε βγει 220, μου βγήκε πολύ καλό γι αυτό και δυσκολεύομαι να δώσω πάνω από 250€ για ένα κινητό που δεν μου φαίνεται καν τόσο καλό όσο το παλιό μου.

 

Ιδανικά τα χαρακτηριστικά που κοιτάω είναι:

- οθόνη πάνω από 6,6"

- επεκτάσιμη sd

- μνήμη τουλαχισοτον 6/128

- δαχτυλικο αποτυπωμα (οχι απαραιτητα αλλα πολυ βολικο)

- μεγαλη μπαταρια (να κραταει τουλαχιστον μια μερα με φουλ χρηση)

- γρηγορη φορτιση

- καλη καμερα (επισης οχι απαραιτητα αλλα ειναι καλο)

-τιμη: το πολυ 250, στην χειροτερη μεχρι 300.

 

οσον αφορά την καμερα, οταν ειχα το ρν9 προ με την υποτιθεμενη πολυ καλη του καμερα, ακομα και με gcam οι νυχτερινες ληψεις ηταν επιοικως απαραδεκτες, ευτυχως που δεν εχω κολλημα με την καμερα γιατι για τα χαρακτηριστικα που γραφει δεν βγαζει τοσο τελειες φωτο.

 

*το κινητο μου θελω σιγουρα να εχει μπαταρια που θα κραταει, να ειναι γρηγορο και να μην κολλαει ποτε. δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο ο επεξεργαστης αλλά έχω διαβάσει πολλές φορες πως ειναι καλυτερα οι snapdragon και οχι τοσο οι mediatek. Αν έχει καποια σημασια και τα 2 μου προηγουμενα κινητα ειχαν snapdragon και βγηκαν πολυ καλα.

 

ετσι εχω καταληξει στα παρακατω μοντελα:

- poco x3 nfc (δεν το εχω ψαξει πολυ, περιμενω γνωμες :) )

- infinix note 7 (εχει πολυ καλα χαρακτηριστικα και αρκετα καλες κριτικες, τουλαχιστον οσες μπορεσα να βρω στο skroutz, εδω στο myphone ειχα ανοιξει θεμα συγκεκριμενα γι αυτο το μοντελο για να δω τι παιζει αλλα κανεις δεν απαντησε ετσι το αφησα γιατι δεν την ξερω καθολου αυτην την μαρκα)

 

Οπότε θέλω αν μπορεί κάποιος να μου πει κατά πόσο το Poco X3 NFC είναι καλύτερο ή χειρότερο από το Redmi Note 9 Pro και σε τι.

 

(* σε 1 μήνα και έχουμε black friday οποτε παιζει να παρω τοτε για ευνοητους λογους)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...