Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ομολογω οτι αρχιζω να "φτιανομαι" με την ιθανοτητα αγορας ενος redmi note 8. Διαβασα καλες κριτικες και έχει και το ledακι που θελω. Δεν υπάρχει πουθενα κανενα site που να εχει διπλα διπλα τα χαρακτηριστικα κινητων για να μπορεις να συγκρινεις ? Υπαρχουν τοσα μοντελα που χωρις συγκριση δεν γινεται τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λέτε αυτό ότι υπάρχει μόνο η Xiaomi και είναι μονόδρομος; Υπάρχουν εταιρείες που έχουν καλύτερες προτάσεις και ποίο ποιοτηκες συσκευές χωρίς τα πρόβληματα των Xiaomi. Δέστε λιγο και τα TCL, Realme αλλά και η Huawei έχει κάτι πολύ καλές προσφορές σε χαμηλές τιμές με υψηλές επιδόσεις.
Link to comment
Share on other sites

Ομολογω οτι αρχιζω να "φτιανομαι" με την ιθανοτητα αγορας ενος redmi note 8. Διαβασα καλες κριτικες και έχει και το ledακι που θελω. Δεν υπάρχει πουθενα κανενα site που να εχει διπλα διπλα τα χαρακτηριστικα κινητων για να μπορεις να συγκρινεις ? Υπαρχουν τοσα μοντελα που χωρις συγκριση δεν γινεται τιποτα.
Στο gsmarena μπορείς να τα συγκρίνεις.
Και το kimovil είναι καλό που βλέπεις πολλές πληροφορίες
Γιατί το λέτε αυτό ότι υπάρχει μόνο η Xiaomi και είναι μονόδρομος; Υπάρχουν εταιρείες που έχουν καλύτερες προτάσεις και ποίο ποιοτηκες συσκευές χωρίς τα πρόβληματα των Xiaomi. Δέστε λιγο και τα TCL, Realme αλλά και η Huawei έχει κάτι πολύ καλές προσφορές σε χαμηλές τιμές με υψηλές επιδόσεις.
Δεν είναι μόνο η χιαομι, αλλά όταν βλέπεις ότι είναι δοκιμασμένη συσκευή γιατί να μη την προτείνεις?

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιο από τα 2 κινητά να αγοράσω με βάση την μπαταρία την κάμερα και το μέγεθος οθόνης;;; Συγκρίνοντας τα έχω μπερδευτεί γιατί κάποια θετικά βρίσκω στο ένα κάποια αρνητικά στο άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Ξεκαθαρα το SE είναι καλύτερο. Το p40 lite είναι πλαστικό, έχει μέτριες κάμερες, midrange επεξεργαστή, δεν έχει Google services.
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που δε γουστάρω iphone, στη συγκεκριμένη περίπτωση θα το επέλεγα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα.... Oneplus 8 Pro 12/256 :D :lol:

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θέλω να κάνω δώρο σε φίλο ένα smartwatch και ζητάω την βοήθειά σας:

Εδώ κι έναν μήνα περίπου κάνει χρήση ενός Mi Band 5 και είναι αρκετά ικανοποιημένος, αν και όπως κατάλαβα, περισσότερο το βλέπει σαν gadget και λιγότερο σαν "εργαλείο".

Με αυτό ως δεδομένο, σκεφτόμουν ως πρώτη επιλογή το Huawei Watch GT 2e, αλλά επειδή το κινητό που έχει είναι Xiaomi προβληματίστηκα λίγο ως προς τυχόν ασυμβατότητα.

Αν υπάρχει τέτοιο ζήτημα, τότε η αμέσως επόμενη επιλογή είναι το Amazfit GTR 47mm ή το Amazfit T-Rex.

 

Ιδανικά, θα ήθελα να μην ξεπεράσω τα 100 ευρώ.

Πείτε μου τη γνώμη σας ή και κάποια άλλη πρόταση που μπορεί να αγνοώ αυτή τη στιγμή.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οκ, κατάλαβα τι εννοείς.

Συγκριτικά με τα άλλα δύο, α).ως προς την αυτονομία της μπαταρίας, β).ως προς την ακρίβεια στις μετρήσεις, γ).ως προς την ποιότητα κατασκευής, δ).ως προς την ευκολία χρήσης, ποιο θα ξεχώριζες;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω το gtr το προτείνω. Δε ξέρω πώς τα πηγαίνει στους τομείς που ψαχνεις γιατί το χρησιμοποιω καθαρά για ρολόι.

Πάντως εφόσον ο φίλος είναι κάτοχος mi band και δε ψάχνει το κάτι παραπάνω τότε το gtr είναι αυτό που θα τον βολεψει.

 

Το τ Ρεξ είναι φάση gshock και δε μαρεσει.

 

Να είναι να πας στο Χαβάη, καλύτερα δες το γτ2(όχι το ε)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ναι, κι εγώ νομίζω ότι το GTR θα τον βολέψει και θα του αρέσει εμφανισιακά.

Μεταξύ αυτού και του GT2 θεωρείς ότι είναι περίπου ισοδύναμα ή κάποιο από τα δύο υπερτερεί έναντι του άλλου; Κι αν ναι, που;

Η ποιότητα της οθόνης στο gtr είναι ικανοποιητική;

 

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά προσπαθώ να καταλήξω κάπου για να έχει κι ένα νόημα το δώρο... :)

Link to comment
Share on other sites

Καμιά σχέση δεν έχουν το γτρ με το γτ2.

Το ένα είναι smartwatch-εχει περισσότερες λειτουργίες(gt2) και το άλλο φέρνει πιο πολύ σε band (gtr)

 

Η οθόνη του γτρ είναι οκ στον ήλιο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ και πάλι!

Τελικά, το σχέδιο με το συγκεκριμένο δώρο ναυαγεί γιατί όπως έμαθα από την κοπέλα του φίλου μου, δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσει το smartwatch γιατί γενικά δεν του αρέσει να φοράει ρολόι. Και το Mi band το φορά λίγο, όταν παίζει μπάλα, απλά για να ελέγχει τους παλμούς του.

Τέλος πάντων, τώρα θα πρέπει να σκεφτώ κάτι άλλο...

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Τότε καλύτερα να πάρεις κάτι άλλο.

Πάντως το gtr για τη χρήση band/ρολόι είναι ότι πρέπει. Και η μπαταρία του διαρκεί πάρα πολύ!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

με 167 ευρώ παίρνεις πολύ καλύτερο και ίσως το καλύτερο σε αυτά τα χρήματα

https://www.skroutz.gr/s/23113169/Xiaomi-Redmi-Note-8-Pro-64GB-Pearl-White.html

Link to comment
Share on other sites

Το S7 edge άρχισε να κάνει νερά. Σκέφτομαι ένα από τα παραπάνω για αλλαγή.

 

s20+ στα 650€

 

one+ 8 στα 580€

 

mi 10 στα 520€

 

Το S20+ φαίνεται καλή επιλογή με 100€ πιο πάνω από τα άλλα αλλά μόνο αν έχουν λυθεί τα προβλήματα με την υπερθέρμανση.

 

Με ενδιαφέρει η κάμερα αλλά από το s7,λογικά όλα θα έχουν πολύ καλύτερη.

 

Τι πιστεύετε? Κάποια άλλη επιλογή?

SAMSUNG GALAXY S7 EDGE GOLD

SONY Xperia Z white LOLLIPOP

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...