Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά για να αναβαθμιστείς και να δεις διαφορές σε σχέση με αυτό που έχεις τώρα θεωρώ ότι πρέπει να ανέβεις σε budget. Αν μπορείς να ανέβεις 70€ δες το p30 και με 100€ παραπάνω το mate 20 pro από Best price ή περίμενε black Friday. Εκεί θα δεις διαφορά.

Αν έχεις όριο αυστηρά τα 350, εγω θα κοιτούσα και τα honor 20 και honor view 20 από best price. Με 2ετή εγγύηση αντιπροσωπίας.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Mε 350 κοίτα κάνα μι9 μι9τ. Οτιδήποτε αλλο νομίζω είναι χειρότερο από το 10προ.

Υποψην έχουν μεγαλείο τιμές SAR.

 

το mi9t ειναι συγκριτικα καλυτερο απο το mate 10 pro?

Σκεφτομουν το redmi note 8 pro 128gb/6ram..ή οχι..?

Edited by manos1989
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήρθε η ώρα να αλλάξω το S8 καθώς κάνει διάφορα "νερά" και μου κολλάει στην καθημερινή χρήση. Άσε που έχει πέσει και η απόδοση της μπαταρίας... Λογικά θα πάρω απο skroutz ή bestprice και δίνω max μέχρι 450 ευρώ...

 

Χρειάζομαι μια συσκευή η οποία να έχει χαμηλό sar (σχετικά), να βγάζει ΠΟΛΥ καλές φωτογραφίες (και τη νύχτα), θα ήθελα να έχει και οπτικό ζουμ αλλά δεν είναι απαραίτητο, να έχει αδιαβροχοποίηση, να σηκώνει multitasking εύκολα, πολύ καλή οθόνη, να παίρνει extra sim και headphones. Χρειάζομαι συμβατότητα με τις εφαρμογές της Google.

 

Tι προτείνετε;; Να πάρω τώρα κάτι, να περιμένω, υπάρχει συσκευή στα σκαριά που μπορεί να με καλύψει και θα κυκλοφορήσει σε λίγο καιρό;

 

Κάθε πληροφορία δεκτή.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

S10e, mate20 pro μου έρχονται στο μυαλό σε πρώτη φάση.. Έρχεται βέβαια και Black Friday δεν ξέρω αν μπορείς να βγάλεις κανα λαβράκι από εκεί

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mi9t προ είναι πιο γρήγορο, σε κάμερα λογικά εκεί για εκεί είσαι. Μπαταρία έχει καλή, εκτός SAR πιστεύω είναι αξιόλογο.

Οχι, το redmi note 8 pro είναι σίγουρα χειρότερο από το mate σου.

Edited by stefanospets
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από πολλά χρόνια με το nexus 5 (απο το οποίο έμεινα υπερευχαριστημένος) ήρθε ο καιρός να πάρω καινούργιο κινητό.

Budget γύρω στα 250 ε, να έχει καλή οθόνη/ηχεία, headphone jack οπωσδήποτε, να είναι ταχύ καλή μπαταρία, να μπορεί να γίνει WiFi hotspot και αν είναι δυνατών να πέρνει κάρτα επέκτασης και να έχει radio.

Δεν με ενδιαφέρουν fingerprint sensors, super duper cameras και gaming.

Χρησιμοποίηση κυρίως για μουσική και Browsing. Θα προτιμούσα απο ελληνικό/ευρωπαικο shop για να μην μπλέκω με Κίνες και τελωνεία. Ευχαριστώ.

ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕ ΜΑΕΤΖΙΜΑ!
Link to comment
Share on other sites

Από άποψη ταχύτητας το mi9t θα είναι πιο γρήγορο από αυτό που έχω? Θα άξιζε ίσως να κοιτάξω σε μεταχειρισμένο το s9plus?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

 

Μετα απο 4 χρονια επιπονης χρησης του Mi4c,αυτο παρεδωσε πνευμα αφου μετα την μπαταρια του που τα επαιξε,εσπασε και η οθονη με αποτελεσμα να μην υπακουει καθολου στην αφη.Εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση του γενικως,γιατι ολα αυτα τα χρονια κυριολεκτικα του ...ηπια το αιμα( :lol: ) λογω της φυσης της δουλειας μου(πωλητης).Ψαχνω λοιπον για νεο κινητο και παλι Xiaomi με τα εξης χαραχτηριστικα:

1)Τουλαχιστον 3g Ram(γιατι οχι και 4g),με εναν καλο και γρηγορο επεξεργαστη.

 

2)Αν ειναι δυνατον,οθονη μεχρι 5-5,5''.Δεν θελω να ειναι τεραστιο στο χερι μου και γενικα να μην ειναι αβολο στην χρηση του.

 

3)Θελω οπωσδηποτε η Miui που θα φοραει να εχει την μαμισια ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ εφαρμογη ηχογραφησης κλησεων.Πραγματικα η εφαρμογη αυτη ηταν σωτήρια για την δουλεια μου και πλεον δεν μπορω να κανω χωρις αυτην!Λογικα υπαρχει στην Miui,ετσι δεν ειναι?

 

4)Δεν υπαρχει μεγαλο μπατζετ,μια επιλογη value for money θα ηταν ιδανικη.

 

5)Last but not least(αν και δεν ειναι deal breaker),να μπορει να λειτουργει το ξυπνητηρι οταν το κινητο ειναι κλειστο οπως ακριβως μπορουσε στο Mi4c.

 

Μπορειτε να μου προτεινετε καποιες συσκευες?​

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το απλό είναι πιο γρήγορο. Πιστεύω πως όχι να σου πω την αλήθεια. Καλό το s9plus αλλά παίζει ψηλά σε τιμές. Στα 350 και όσο να ναι παίρνεις δεύτερο χέρι.
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κινητό φτηνό κοντά στα 500€ με προοπτική να το κρατήσω 2χρόνια.

Με ενδιαφέρει κυρίως η κάμερα, ip68 και καλή μπαταρία.

 

Δεν έχω βρει πολλές επιλογές σε αυτά τα χρηματα ίσως επειδη ειναι λίγα για καλό

Link to comment
Share on other sites

Το Mate 20 pro νομίζω θα σε καλύψει απόλυτα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος, έτσι να ιντριγκάρουμε και λίγο τους ιφονάδες :p

Λοιπόν αναζητώ μικρό σε διαστάσεις android κινητό. Λάτρεψα το Palm και το ότι η εταιρεία φαίνεται να υποστηρίζει με όλο το πάθος, π.χ. αξεσουαρ κτλ. Το άτιμο όμως είναι ακριβό (+ ότι φαίνεται να μην τους ενδιαφέρει τόσο η ΕΕ).

 

Η μόνη μου απαίτηση είναι να σχετικά φθηνό αλλά και να είναι μικρό σε διαστάσεις (φυσικά να μην χάνει την λειτουργικότητα του - δεν αναζητούμε το ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ android κινητό).

 

Θα εκτιμηθεί αν έχει κάποιο από τα παρακάτω:

1) Αν η εταιρεία δίνει updates και το υποστηρίζει.

2) Να κοστίζει ακόμη και κάτω από 150 ευρώ - σε κάθε περίπτωση το iPhone SE πουλιέται πια 300 ευρώ.

3) Είναι type-c

4) Αντέχει ξύλο και βασανιστήρια

5) Έχει κουμπάκι για αθόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Μικρό θεωρείται πλέον ένα s10e, pixel 3a κλπ. Κάτι κοντά στο se δεν πρόκειται να βρεις.

Εκτός αν δεν σε ενοχλεί να είναι παλιότερο (πχ xperia x compact) που θα είναι αρκετά μικρό και θα δουλεύει, καλά αλλά προφανώς όχι σαν ναυαρχίδα.

Link to comment
Share on other sites

Μικρό θεωρείται πλέον ένα s10e, pixel 3a κλπ. Κάτι κοντά στο se δεν πρόκειται να βρεις.

Εκτός αν δεν σε ενοχλεί να είναι παλιότερο (πχ xperia x compact) που θα είναι αρκετά μικρό και θα δουλεύει, καλά αλλά προφανώς όχι σαν ναυαρχίδα.

Τι σκατά; Έχει κάνει πατέντα το καλούπι του SE η Apple? :(

Link to comment
Share on other sites

Όχι, απλά κοντεύει 2020. Οι συσκευές βγαίνουν για media consumption οπότε χρειάζεσαι μεγάλη οθόνη.

Για να τσεκάρεις ειδοποιήσεις κλπ υπάρχουν τα wearables, οπότε δεν έχει ουσία μια μικρή και αδύναμη για τα σημερινά δεδομένα συσκευή.

Το ios είναι άψογο σε διαχείριση πόρων, γι'αυτό και τρέχει στο αρχαίο se. Το android δυστυχώς δεν είναι..

Link to comment
Share on other sites

Τσιμπα ένα SE από ιταλικό ή γερμανικό Amazon στα 160 περίπου από όσο βλέπω.

Refurbished

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μία βοήθεια αξίζει το εν λόγω κινητό για 300 ευρώ τη σήμερον ημέρα ή υπάρχουν άλλες καλύτερες επιλογές σε αυτά τα λεφτά
Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...