Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, αν και κάθε εξάμηνο, βαριά χρόνο άλλαζα κινητό, πριν κάμποσα χρόνια αγόρασα το samsung note 3 και κόλλησα εκεί... καταπληκτικό κινητό το οποία ακόμη και σήμερα δουλεύει απροβλημάτιστα. Απλά θα το δώσω στην γυναίκα που ξέμεινε από συσκευή και θα πάρω καινούριο για μένα.

Έπαιρνα πάντα premium μάρκες και δη samsung αλλά βλέπω ότι οι κινέζοι ανέβασαν ψηλά τον πήχη και δεν θέλω πλέον να διαθέσω 500 και 600 ευρώ για κινητό.

Έχω κάμποσες συσκευές στο μυαλό μου, και λέω να μην ξεφύγω από τα 300 ευρώ.

Μου αρέσουν τα:

xiaomi redmi note 8 pro

Xiaomi mi 9

xiaomi mi max 3

ίσως και το samsung a70

Με ενδιαφέρει πολύ το κομμάτι της φωτογραφίας καθότι φρέσκος μπαμπάς, αλλά το χρησιμοποιώ πολύ και επαγγελματικά. Επίσης θέλω και μεγάλη οθόνη αφού πλέον στο σπίτι σπάνια ανοίγω υπολογιστή και κάνω τα πάντα από το κινητό. Περιμένω γνώμες και δεν θα είχα πρόβλημα να πάρω και ελαφρώς μεταχειρισμένη συσκευή αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα στη λίστα και τα honor 20 και honor view 20 από best price, εξαιρετικές επιλογές για τα χρήματά τους και με εγγύηση επίσημης αντιπροσωπείας, αν δεν σε φοβίζει βέβαια η ιστορία με τη huawei. Επίσης εξαιρετικό και το xiaomi mi9t pro το οποίο το βρίσκεις στο budget σου από Ελλάδα, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με την εγγύηση. Μπορείς να το δεις και από Amazon. Σε κάθε περίπτωση περιμένεις μέχρι τη Δευτέρα που θα ξεκινήσουν οι προσφορές Black Friday. Αν δεν έχεις θέμα να αγοράσεις από Κίνα, το one plus 7 το βρίσκεις γύρω στα 350 αυτή την περίοδο, εξαιρετικη επιλογή.

Από αυτά που αναφέρεις εγώ θα κοιτούσα το Mi9 και μετά το rn8 pro.

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Χρειάζομαι μια βοήθεια σε σχέση με την επιλογή κινητού χωρίς τρελές απαιτήσεις από το χρήστη.Αγορά είτε από εδώ η κίνα (προτιμώ bangood από κίνα)

α)Δοκιμασμένη λύση που δεν θέλει πειράματα διότι δεν προορίζεται για άνθρωπο με εξοικείωση και δεν θέλουμε να μπλέξουμε (εγώ δηλ).

β)Με πρόβλεψη να το κρατήσει min 2 χρόνια (Ίσως μόνο 4G ram επιλογές)

γ)Αξιοπρεπή κάμερα για τις βασικές φώτο

δ)Αν δεν είναι τεράστιο σε διαστάσεις θα θεωρηθεί +

ε)Αυστηρά 120€ με τα μεταφορικά μαζί (κομπλέ :p)

 

Όπως καταλάβατε με έχουν αναγκάσει να παραδώσω το τέλειο κινητό και να ακούσω τυχόν γκρίνια γιατί χάθηκε το κινητό στο σάκο στην Ολλανδία. Κοίταζα το Xiaomi Mi A3 κλασικά αλλά είμαστε οριακά εκτός μπάτζετ. Αν υπάρχουν ιδέες για Black δεκτές και αυτές ώστε να πέσει παρακολούθηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Είμαι κάτοχος του rn4 εδώ και 2μιση χρόνια και ψάχνομαι για κάτι πιο φρέσκο, γύρω στα 150 ευρώ, καινούργιο ή μεταχειρισμένο σαν καινούργιο.

Απαραίτητα:

- αισθητά καλύτερη κάμερα από το rn4

- οθόνη κοντά στις 6"

- ραδιόφωνο

- σχετικά μικρό μέγεθος (κινητά όπως rn7 κοντά στα 160+ χιλιοστά μου φαίνονται πολύ μεγάλα)

- 3.5mm jack

- το πολύ ενός έτους μοντέλο

Καλοδεχούμενα:

- υπέρυθρες (έχω περασμένα 6 κοντρόλ και με έχουν σώσει ουκ ολίγες φορές όταν χάνω κάποιο ή ξεμένει από μπαταρία)

- βραδυνές φωτογραφίες (δεν βγάζω σχεδόν ποτέ, αλλά μάλλον έχει να κάνει με το γεγονός ότι ξέρω ότι δεν θα βγουν καλές)

 

Το mi A3 μάλλον καλύπτει τα παραπάνω και θα το έπαιρνα και καινούργιο. Το mi 9 lite ακόμα καλύτερα, αν και κολλάω λίγο στο μέγεθος, με τιμή από 206 ευρώ λογικά ένα μεταχειρισμένο θα ήταν εντός μπάτζετ, αλλά δεν βλέπω να το πουλάει κάποιος.. To Realme 3 pro είναι εντός μπάτζετ μόνο από aliexpress οπότε 95% θα παίξει τελωνείο. Το samsung a40 ελαφρώς εκτός μπάτζετ, πολύ κόμπακτ, αλλά δεν ξέρω αν έχει αξιόλογη κάμερα και επεξεργαστή. Οπότε από αυτά που έψαξα, μάλλον τείνω προς mi a3 με ερωτηματικό για a40. Καμιά άλλη άποψη; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το Mi A3 είναι η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα χρήματα. Πλήρες κινητό. Το redmi note 8t και αυτό φαίνεται επίσης καλή επιλογή.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα στη λίστα και τα honor 20 και honor view 20 από best price, εξαιρετικές επιλογές για τα χρήματά τους και με εγγύηση επίσημης αντιπροσωπείας, αν δεν σε φοβίζει βέβαια η ιστορία με τη huawei. Επίσης εξαιρετικό και το xiaomi mi9t pro το οποίο το βρίσκεις στο budget σου από Ελλάδα, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με την εγγύηση. Μπορείς να το δεις και από Amazon. Σε κάθε περίπτωση περιμένεις μέχρι τη Δευτέρα που θα ξεκινήσουν οι προσφορές Black Friday. Αν δεν έχεις θέμα να αγοράσεις από Κίνα, το one plus 7 το βρίσκεις γύρω στα 350 αυτή την περίοδο, εξαιρετικη επιλογή.

Από αυτά που αναφέρεις εγώ θα κοιτούσα το Mi9 και μετά το rn8 pro.

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

ΟΡ7

Το παρέλαβα από Κίνα προχθές.

Στα 359€ VFM8/256

Παίζει και το Ρ20 στα 250-60€

Επίσης καλή επιλογή σε αυτά τα χρήματα

 

Στάλθηκε από το GM1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ψάχνει φίλος να πάρει κινητό(καλύτερα τώρα που έχει τις εκπτώσεις)με βασικό κριτήριο την πολύ καλή κάμερα. Έχει σαν σκέψη να κρατήσει το δικό του(Xiaomi Note 4) γιατί μπορεί και κάνει τη δουλειά του και να πάρει έξτρα ένα με πολύ καλή κάμερα για την επιχείρηση του(ενοικιαζόμενα δωμάτια).

Βέβαια τα καλά καμεροτηλέφωνα νομίζω συνδυάζουν και τα υπόλοιπα συνήθως, σίγουρα είναι καλύτερα από το Xiaomi του,οπότε πιστεύω θα δουλεύει μόνο με τη νέα συσκευή.

Σίγουρα δεν θέλει πάλι Xiaomi γιατί απογοητεύτηκε, προσπάθησα να του βάλω gcam αλλά δεν το έχω και με αυτά οπότε έχει μείνει με τη στοκ.

Θέλει να τραβάει καλές ημερήσιες και βραδινές.

Το μπάτζετ λογικά θα κυμαίνεται κάπου στα 300-350.

 

Το Oneplus 7(έχω το 5Τ και είναι μάπα η κάμερα, ειδικά στις νυχτερινές, χωρίς να είμαι ειδικός βέβαια) αξίζει? Σίγουρα θα είναι γρήγορο, καλή αυτονομία, οθόνη(?) αλλά κάμερα δεν ξέρω αν αξίζει αυτό ή το 7Τ pro, δεν έχω διαβάσει κάτι.

 

To Samsung A70?

Αν ανέβει λίγο, αξίζει το Mate 20?

Edited by ZAMPON7
Link to comment
Share on other sites

Το rn4x εχει απο τις χειρότερες κάμερες που έχω δουλέψει σε νυχτερινές. Ακόμα και αν βάλεις gcam δεν εχει πολλα περιθώρια βελτίωσης. Οπότε στο τομέα κάμερας ας μην φοβάται. Ό,τι και να πάρει θα είναι χαοτικά ανώτερο.

 

Αν δεν τον καίει αυτονομία, ας πάρει mi8 στα 220 ευρώ. Μην σας φοβίζει το ότι ειναι xiaomi. Έχουν αλλάξει πολλά από τότε. ;)

 

Ναι το 5t ήταν οντως πολύ μέτριο για ναυαρχίδα (το mi8 που είπα ξεφτιλίζει το 5t). Το 1+7 δεν έχει καμία σχέση (σε απόδοση είναι ίδιο με το 7t pro ο βασικός φακός). Ενδεικτικά δες αυτό το έμμεσο συγκριτικο. Με τη σειρά 1+5t, 1+7, 1+7 gcam, mix 2s (έχει ίδια κάμερα με mi8) και τέλος mix 2s gcam. Τοτε θυμάμαι οτι η gcam δεν αξιζε στο 5t (είχε κουκίδες) οπότε δεν έχω αντίστοιχο δείγμα. Να πω οτι με το 1+7 βγάζεις πολύ ευκολότερα sharp φωτογραφία (καλύτερο ois).

 

Τέλος να πω ότι αν τον νοιάζει αποκλειστικά και μόνο η κάμερα, μπορεί να πάρει το οικονομικό redmi note 7 που φωτογραφικά όμως σκίζει με gcam (έχω ανεβασει ρυθμίσεις στο thread της συσκευής)

 

27333923338_2d6ec44a7e_z.jpgOP5t-sample8 by Andreas L., on Flickr

 

49045563788_d44d5c295a_z.jpgIMG_20191111_014641 by Andreas L., on Flickr

 

49046280962_d2c83abed2_z.jpgIMG_20191111_014654 by Andreas L., on Flickr

 

45976689804_ba567ac8be_z.jpgIMG_20190111_033629 by Andreas L., on Flickr

 

31760045187_2414b3377b_z.jpgGcam by Andreas L., on Flickr

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α και φυσικά δεν θα μπορούσε να λείψει το rn4x.

 

Για να πάρει γεύση της διαφοράς, μην κοιτάτε τα φωτεινά μερη. Πάτε απευθείας στις σκιες. ;). Επισης να πω οτι η μεση φωτογραφία του rn4x είναι πολυ πιο κουνημένη από αυτό που ανέβασα (το ίδιο ισχύει και για το 5t). Οπότε κανονικά η ψαλίδα είναι ακόμα μεγαλύτερη.

 

33156388694_87baac3c3c_z.jpgIMG_20170407_001438_HHT by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις. Φαίνεται ενδιαφέρον το 1+7. Χρειάζεται λες και η gcam του? Προσπάθησα να και έβαλα εγώ στο δικό μου(5Τ) με δυσκολία να ξεκλειδώσω bootloader,root κλπ. Την έβαλα τελικά(δεν είδα καμία διαφορά με το άσχετο μάτι μου) αλλά κατέβασα και το supersu και μου βγάζει ότι δεν είμαι root. Το γράφω αυτό γιατί πιθανό να αντιμετωπίσω πάλι δυσκολία να την εγκαταστήσω στο 1+7.

Το θέμα είναι ότι μετά την εμπειρία του με το RΝ4Χ δεν θέλει να βλέπει/ακούει για Xiaomi. Είναι και 60άρης οπότε αν του καρφωθεί κάτι στο μυαλό δεν αλλάζει.

 

Τέλος να πω ότι αν τον νοιάζει αποκλειστικά και μόνο η κάμερα

όχι εντάξει, αν δώσει τόσα λεφτά για κινητό σιγά μην κρατήσει για κύριο το RN4X με τόσες διαφορές σε ταχύτητα, οθόνη και κάμερα.

 

Οι επιλογές του είναι 1+7 και Mate 20? Το Α70 που σκέφτεται επειδή έχουν καλές κάμερες τα samsung? Εκτός και αν έχει μόνο καλή κάμερα και στα υπόλοιπα υστερεί(lagάρει μετά από λίγο καιρό).

 

(Σίγουρα αν το πάρει από Κίνα το 1+7 δεν θα έχει τελωνεία?)

Edited by ZAMPON7
Link to comment
Share on other sites

1+7 από Κίνα με 350€ είναι καλή περίπτωση, αν δεν έχει θέμα να πληρώσει τόσα χρήματα χωρίς να έχει ουσιαστικά εγγύηση. Από Ελλάδα αν έχει κάρτα eurobank έχει επιστροφή 15% στον Γερμανό και το Huawei P20 pro βγαίνει 339€ (από 399) και το Huawei mate 20 pro στα 424€(από 499). Εξαιρετικές επιλογές. Αν λόγω επιχείρησης μπορεί να γλιτώσει και ΦΠΑ, μην το ψάχνεις παραπάνω, δεν θα βρεις κάτι καλύτερο σε αυτές τις τιμές. Το Pixel 3a έχει εξαιρετική κάμερα, αλλά δεν ξέρω τι παίζει με εγγύηση. Πιο φθηνές επιλογές το xiaomi mi8 και τα Huawei p30 lite και mate 20 lite.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

To ΦΠΑ το αποφεύγεις στην αγορά αν κοπεί τιμολόγιο αλλά το αποδίδεις μετά στην περιοδική δήλωση Φ.Π.Α. στις αγορές που έχεις κάνει χωρίς, έτσι δεν είναι? Εννοώ ότι το γλιτώνει προσωρινά, δεν είναι ότι δεν θα το πληρώσει ποτέ.

Έχει πάντως και κάρτα γιούρομπανκ.

Το Mate20 έχω κυκλώσει και εγώ από κάτιο δείγματα που βλέπω στο νήμα του συγκριτικού καμερών που υπάρχει στο site.

Overall σαν κινητά και κάμερα, 1+7, A70/80, Mate 20 ή P20 pro?

Edited by ZAMPON7
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις. Φαίνεται ενδιαφέρον το 1+7. Χρειάζεται λες και η gcam του? Προσπάθησα να και έβαλα εγώ στο δικό μου(5Τ) με δυσκολία να ξεκλειδώσω bootloader,root κλπ. Την έβαλα τελικά(δεν είδα καμία διαφορά με το άσχετο μάτι μου) αλλά κατέβασα και το supersu και μου βγάζει ότι δεν είμαι root. Το γράφω αυτό γιατί πιθανό να αντιμετωπίσω πάλι δυσκολία να την εγκαταστήσω στο 1+7.

Το θέμα είναι ότι μετά την εμπειρία του με το RΝ4Χ δεν θέλει να βλέπει/ακούει για Xiaomi. Είναι και 60άρης οπότε αν του καρφωθεί κάτι στο μυαλό δεν αλλάζει.

 

 

όχι εντάξει, αν δώσει τόσα λεφτά για κινητό σιγά μην κρατήσει για κύριο το RN4X με τόσες διαφορές σε ταχύτητα, οθόνη και κάμερα.

 

Οι επιλογές του είναι 1+7 και Mate 20? Το Α70 που σκέφτεται επειδή έχουν καλές κάμερες τα samsung? Εκτός και αν έχει μόνο καλή κάμερα και στα υπόλοιπα υστερεί(lagάρει μετά από λίγο καιρό).

 

(Σίγουρα αν το πάρει από Κίνα το 1+7 δεν θα έχει τελωνεία?)

 

Αν τον νοιάζει αποκλειστικά κάμερα, παίρνει το οικονομικό rn7 στα 170 ευρώ infoquest, βάζει και τη gcam που προτείνω στο thread της συσκευής και τέλος. Χωρίς υπερβολή κοντραρει ναυαρχίδες. ;) Και σίγουρα είναι αναβάθμιση και ως συσκευή από το τωρινό του.

 

Δες εδώ δείγματα του rn7 https://flic.kr/s/aHsmEYDUwa

 

Το α70 έχει κατώτερη κάμερα από όλα όσα αναφέρθηκαν. Ακόμα και από το 5t.

 

Τελωνείο δεν έχω ακούσει. Όχι αν βάλεις μέθοδο αποστολής priority direct mail. Αλλά θεωρω πως αν αλλάζει συσκευή μόνο για τη κάμερα θα μπει σε περιττά έξοδα. Φυσικά σαν συσκευή το 1+7 σπέρνει (την δουλευω αυτό το καιρό) απλά πιστεύω ότι για τον φίλο σου είναι ίσως σπατάλη χρημάτων για αυτά που ζητάει.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Έπιασα στα στα χέρια μου το mi max 3, κάτι με χάλασε στην απόκριση του, είναι και λίγο ρίσκο το μέγεθος...

Το redminote 8 pro με ενθουσίασε η οθόνη του που επίσης το είδα από κοντά και είναι ο νούμερο ένα υποψήφιος εκτός κι αν μου προτείνετε κάτι καλύτερο.

Όσο για αγορά από κίνα λίγο δύσκολο, εκτός κι αν ήταν να έχω τόσο μεγάλο οικονομικό όφελος, αφού δίνω βάση στο κομμάτι της εγγύησης κι ας δώσω κάτι παραπάνω.

Καμία άλλη αξιόλογη πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Έπιασα στα στα χέρια μου το mi max 3, κάτι με χάλασε στην απόκριση του, είναι και λίγο ρίσκο το μέγεθος...

 

Το redminote 8 pro με ενθουσίασε η οθόνη του που επίσης το είδα από κοντά και είναι ο νούμερο ένα υποψήφιος εκτός κι αν μου προτείνετε κάτι καλύτερο.

 

Όσο για αγορά από κίνα λίγο δύσκολο, εκτός κι αν ήταν να έχω τόσο μεγάλο οικονομικό όφελος, αφού δίνω βάση στο κομμάτι της εγγύησης κι ας δώσω κάτι παραπάνω.

 

Καμία άλλη αξιόλογη πρόταση;

Honor Play 4/64 στα Κωτσόβολο 159€.

Το είχα το κινητό

Σφαίρατο και δυνατο

 

Στάλθηκε από το GM1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Me to Huawei P30 lite sta 250e αυτήν την περιοδο υπαρχει κατι καλυτερο με αυτα τα λεφτα;με εμφαση στην κυρια καμερα και να εχει ραδιοφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Me to Huawei P30 lite sta 250e αυτήν την περιοδο υπαρχει κατι καλυτερο με αυτα τα λεφτα;με εμφαση στην κυρια καμερα και να εχει ραδιοφωνο.
Mi9 lite, mi9t

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Honor Play 4/64 στα Κωτσόβολο 159€.

Το είχα το κινητό

Σφαίρατο και δυνατο

 

Στάλθηκε από το GM1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όντως? Πολυ δυνατή τιμή

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και το Motorola One Vision από Lenovo.gr στα 199€.

Το έχω κα είμαι πολύ ικανοποιημένος..

https://www.e-lenovo.gr/index.php?_route_=tablets-and-smartphones/smartphones-1097500824/motorola-one-vision-6-3in-fhd-4gb-128gb-4g-lte-dualsim-bronze-gr.html

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θέλω να αγοράσω ένα οικονομικό 4G modem/router για το σπίτι, έχετε να προτείνετε κάποιο μοντέλο να πιάνει καλό σήμα; Έλεγα να πάρω κάποιο Huawei φορητό και να το έχω σπίτι αλλά δε ξέρω πόσο καλά θα πιάνει σε εσωτερικό χώρο.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Όντως? Πολυ δυνατή τιμή

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Ναι

Ψαξτο

 

Στάλθηκε από το GM1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις mi 8 κ καθάρισες . Από όσα έχουν αναφερθεί μια κατηγορία πάνω . Εντάξει λίγο στην αυτονομία έχει ένα θέματακι αλλά όχι τόσο ώστε να σε αποτρέπει η αγορά του
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...