Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν λες new edition; μάλλον έχω χάσει επεισόδια

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

https://www.skroutz.gr/s/23629267/Huawei-P30-Pro-New-Edition-256GB-Black.html

Link to comment
Share on other sites

ημουν στο δίλημμα σου..πήγα στο P30 (οχι το Pro)

Flat οθόνη, headphone jack και κορυφαία κάμερα, τι άλλο να ζητήσεις? :)

Link to comment
Share on other sites

ημουν στο δίλημμα σου..πήγα στο P30 (οχι το Pro)

Flat οθόνη, headphone jack και κορυφαία κάμερα, τι άλλο να ζητήσεις? :)

 

μπαταρια :) (ειχα και τα δυο ξερω)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας λοιπόν!:)

Καλορίζικο!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να αγοράσω το εν λόγω κινητό. Το έχω πιάσει και από κοντά και μου αρέσει πολύ. Ο προβληματισμός μου είναι τα Google Services. Δεν χρησiμοποιω πολλές εφαρμογές, ωστόσο θα μπορώ να έχω χωρίς να κάνω root την συσκευή εφαρμογές όπως Viber, What's up, Εθνική Τράπεζα, Facebook, Messenger, Instagram, Shazam και Outlook?

 

Αν είναι κάποιος κάτοχος της συσκευής θα ήθελα τα "φώτα" του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Να απευθύνω μια ερώτηση προς τους ειδήμονες. Θέλω να αντικαταστήσω ένα κινητό που πάλιωσε ένδοξα και σκέφτομαι κριτήρια επιλογής του επόμενου.

 

Επεξεργαστή Qualcomm.

RAM >=4GB, Flash>=64GB.

Οθόνη ips ή oled με ανάλυση >= από 2200x1024, ευκρινή σε ηλιόλουστη μέρα

Πίσω κάμερα με καλή ανάλυση και οπτικά να φαίνονται σωστά οι φωτογραφίες στις άκρες κι όχι ξεπλύματα.

Δύο θέσεις για sim και ξεχωριστή θέση για sdcard.

Google play κλπ γκουγκλοντράβαλα μέσα όλα κομπλέ.

 

Την αγορά θέλω να την κάνω από Ελλάδα και να'χω εγγύηση και υποστήριξη ανταλλακτικών/εργασίας από Ελλάδα. Γι'αυτό χρειάζομαι κάποια γνωστή μάρκα και σέρβις που'χει αποδείξει ότι μπορεί να επισκευάσει ή/και να αντικαταστήσει δίχως να ταλαιπωρεί. Τιμή sub 250e.

 

Προτάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να αγοράσω το εν λόγω κινητό. Το έχω πιάσει και από κοντά και μου αρέσει πολύ. Ο προβληματισμός μου είναι τα Google Services. Δεν χρησiμοποιω πολλές εφαρμογές, ωστόσο θα μπορώ να έχω χωρίς να κάνω root την συσκευή εφαρμογές όπως Viber, What's up, Εθνική Τράπεζα, Facebook, Messenger, Instagram, Shazam και Outlook?

 

 

 

Αν είναι κάποιος κάτοχος της συσκευής θα ήθελα τα "φώτα" του.

Τα περρισοτερα τα βρίσκεις με τον έναν ή τον άλλον τρόπο απλά κάποιες λειτουργίες σε κάποια apps δεν παίζουν πχ push notifications σε κάποια apps δεν παίζουν κάποιες λειτουργίες πχ backups σύνδεση λογαριασμού Google κλπ κλπ

Δεν έχεις τραγικές απώλειες. Προφανος αν τα θέλεις όλα out of the box και να μην κάθεσαι να ψάχνεις δεν είναι για σένα.

Link to comment
Share on other sites

1) Διαθέτω το πολύ 300€

2) Μέγεθος οθόνης: έχω το mi max 2, οπότε η μεγαλύτερη οθόνη που υπάρχει. :)

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; --> Δεν με πειράζει, αν και τωρα για να μην περάσει απο τελωνειο πρέπει να πάρει απο banggood/gearbest και οι τιμες τους τωρα ειναι σαν να παιρνεις απ το skroutz, οπότε μάλλον τζαμπα το περίμενε. Αν είναι για κάτι που δεν κυκλοφορεί Ελλάδα δεν έχω θέμα.

Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; --> δεν με ενδιαφέρει η εγγύηση, και παλιότερα σε θέματα που "κάλυπτε" η εγγύηση δεν διόρθωσαν ποτέ το πρόβλημα.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) --> δεν έχω ιδιαίτερο θέμα γιατί έχουμε καλό σήμα εδώ που μένω, αν και νομίζω πλέον τα καινούρια είναι όλα 4g και σιγά σιγά και 5g.

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? --> dual όχι, αλλά με υποδοχή για κάρτα μνήμης απαραίτητα. τα υπόλοιπα δεν με απασχολούν.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; --> ελληνικά κατά προτίμηση ναι, και με αγγλικά τα καταφέρνω. φλασάρισμα δεν προτιμώ να κάνω γιατί δεν θέλω να ασχοληθώ τόσο. (το έχω κάνει 1-2 φορές κ δεν θυμαμαι τις διαδικασίες οπότε φοβάμαι μην κάνω κάτι λάθος.)

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. --> ήχος: με ενδιαφέρει αλλά επειδή κι αυτά που λένε πως εχουν καλό ήχο τελικά δεν έχουν (για μένα), μουσική ακούω με έξτρα ηχείο bluetooth. για οθόνη, ε να εχει καλη "ποιότητα", το χρησιμοποιώ πολλές ώρες, μην μου πονάνε και τα μάτια. αποσυγκεκριμένα χαρακτηριστικά οθόνης δεν γνωρίζω. αρκεί να έχει μεγάλη οθόνη.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. --> Ταχύτητα/Αυτονομία μαζί πρώτα, κάμερα, βαρύ gaming. βαρύ δν κάνω, αλλά αν δεν "αντέχει", και στα πιο απλά αργεί αρκετά.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. --> Xiaomi Mi Max 2 (από Ιανουάριο του 2018)

 

*ήμουν κάτοχος του redmi note 9 pro, και δεν μου αρεσε. είχε και κάποια θέματα το δικό μου και το πούλησα. θα δυσκολευτώ να πάρω το ίδιο κινητό, περιμένοντας να μου έρθει ένα χωρίς προβήματα.

 

*έχω δει το poco x3, το infinix note 7 και περιμένω γνώμες για αυτά τα κινητά ή για κάποιο που έχετε να προτείνετε εσεις. Στην τιμή υπολογίστε και καποιο λίγο πιο ακριβό γιατι σκοπευω να παρω στην black friday.

Link to comment
Share on other sites

realme 7 pro.. θα σε καλύψει ανετα

 

Ευχαριστώ πολύ, το κοίταξα. Ωραίο, καλά χαρακτηριστικά αλλά με 6,4" και χωρις περιθωρια, θα είναι πολύ μικρό στο χέρι. Αν το έχει σε κάποιο φυσικό κατάστημα θα πάω να το δω κι από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δε θα σε χαλάσει που έχει μικρά περιθώρια!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δε θα σε χαλάσει που έχει μικρά περιθώρια!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχω αυτό τώρα... https://el.geekbuying.com/item/Xiaomi-Mi-Max-2-6-44-Inch-4GB-128GB-Smartphone---Gold-379788.html

 

6,44" με μεγαλα περιθωρια. το rn9 pro που ειναι απ τα μεγαλυτερα τωρα, (πέρα από κάποια με 6,9") και μου φαινόταν πολύ μικρό.

 

Βασικά όσον αφορά το μέγεθος της οθόνης δεν με πειράζει τόσο το συνολικό μέγεθος στο χέρι, αλλά το πραγματικό μέγεθος της οθόνης. Τις έχουν κάνει πιο μακρόστενες. το μι μαχ 2 που εχω, εχει πιο φαρδια και φαινεται πιο μεγαλη απο ολα τα καινουρια των 6,57".

Link to comment
Share on other sites

ειμαι κάτοχος του s20 plus και με εχει πιάσει το μικρόβιο αλλαγής. σκέφτομαι να παω στο mi10t pro γνωρίζοντας οτι η οθόνη δεν είναι αμολεντ.. αν υπάρχει κάποιος που εχει δουλέψει και τα 2 ας μας δώσει πληροφορίες .. ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

ειμαι κάτοχος του s20 plus και με εχει πιάσει το μικρόβιο αλλαγής. σκέφτομαι να παω στο mi10t pro γνωρίζοντας οτι η οθόνη δεν είναι αμολεντ.. αν υπάρχει κάποιος που εχει δουλέψει και τα 2 ας μας δώσει πληροφορίες .. ευχαριστώ!
Διάβασα σε review ότι είναι από τις καλύτερες lcd που υπάρχουν

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@adricla σου έχω απαντήσει στο νήμα του s20 plus.

Είχα κι εγώ για καμιά 20αρια μέρες το Samsung, πιστεύω ότι το Xiaomi είναι δυνατό σε πολλά σημεία... για μένα αξίζει! Το παίρνεις με άτοκες δόσεις κόβεις τιμολόγιο κάνεις χρήση αν έχεις yellows kαι είσαι κομπλέ ✌️

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

... άσε που θα καταλάβεις τί σημαίνει και δαχτυλικο αποτύπωμα! ;) σε σχέση με του Samsung

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

konakis ναι το διαβασα φιλε ευχαριστω .. το σκεφτομαι λιγο αλλα μαλλον πως θα παω η σε one plus 8t η xiaomi mi10t pro
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βασική συσκευή το 1+ 7pro πολύ ευχαριστημένος,αν πας σε 8 pro θα είσαι πλήρες απλά ανεβαίνει και το κόστος σημαντικά...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ψάχνω για καινούριο κινητό και κοιτάω τις εναλλακτικές για αγορά από γερμανικό Amazon και eBay και πιο πολύ για το black friday μιας και πιστεύω θα είναι καλύτερες οι τιμές σε σύγκριση με εδώ! Το θέμα μου εμένα είναι η εγγύηση πως αναγνωρίζεται εδώ αν σε περίπτωση βγάλει κάποιο θέμα στην πορεία;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Υ.Γ. για Galaxy S10 και S20 κοιτάω!

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Απο ευρωπαϊκό Αμαζον είσαι οκ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η εγγύηση όμως πως ξεκιναει με το που ανοίξει η συσκευή ή με το αποδεικτικό αγοράς; Η από το serial number ανάλογα με το πότε κατασκευάστηκε;

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Βρίσκω το Pixel 4a 425 ευρώ από ελληνικό κατάστημα. Αξίζει τα χρήματα του? Μπορώ να το βρω κάπου φθηνότερα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μετά από 3 χρόνια το Redmi 4 Prime έχει αρχίσει να βγάζει προβλήματα (βασικά από θέμα λειτουργικότητας μια χαρά πάει αλλά έχει αρχίσει να μη μας τα λέει καλά η οθόνη (το touch)). Σκέφτηκα να πάω σε rugged μιας και πάντα μ' άρεσε η ασφάλεια που δίνουν αυτά τα κινητά (ή τουλάχιστον έτσι υπόσχονται...). Λεφτά για CAT δε παίζουν οπότε μετά από ψάξιμο έχω βρει τα παρακάτω,

 

DOOGEE S88 Pro (https://www.banggood.com/DOOGEE-S88-Pro-Global-Version-6_3-inch-FHD+-IP68-or-IP69K-Waterproof-NFC-10000mAh-Reverse-Wireless-Charging-Android-10-6GB-128GB-Helio-P70-4G-Smartphone-p-1696136.html?ID=62878306246444&cur_warehouse=HK)

OUKITEL WP8 Pro (https://www.banggood.com/OUKITEL-WP8-Pro-Global-Version-IP68andIP69K-Waterproof-NFC-Android-10-5000mAh-6_49-inch-16MP-Triple-Rear-Camera-4GB-64GB-MT6762D-4G-Smartphone-p-1755125.html?aff_key=3d13693e-1fc4-11eb-9c1e-0670141e6114&utm_campaign=Kimo30&utm_content=Isabela&p=QV2409786796201409DB&ID=6287830&cur_warehouse=HK)

UMIDIGI BISON (https://www.banggood.com/UMIDIGI-BISON-Global-Bands-IP68andIP69K-Waterproof-NFC-Android-10-5000mAh-6GB-128GB-Helio-P60-6_3-inch-FHD+-48MP-Quad-Rear-Camera-24MP-Front-Camera-4G-Smartphone-p-1756888.html?ID=62970586246444&cur_warehouse=HK)

Blackview BV6300 Pro (https://www.banggood.com/Blackview-BV6300-Pro-Global-Bands-IP68-or-IP69K-Waterproof-5_7-inch-NFC-4380mAh-Android-10-16MP-Quad-Camera-6GB-128GB-Helio-P70-Octa-Core-4G-Smartphone-p-1729996.html?ID=6287830&cur_warehouse=HK)

Ulefone Armor 8 (https://www.banggood.com/Ulefone-Armor-8-IP68-IP69K-Waterproof-6_1-inch-4GB-64GB-16MP-Triple-Rear-Camera-NFC-5580mAh-Helio-P60-Octa-Core-4G-Rugged-Smartphone-p-1721897.html?ID=62878306246444&cur_warehouse=HK)

 

Θα ήθελα όποιος-α έχει εμπειρία από αυτά τα κινητά (ή έστω από τις μάρκες) να μου πει την εμπειρία του και τι προτείνει

Γενικώς το budget είναι μέχρι αυτές τις επιλογές.

*Αν ξέρει επίσης κάποιος τι παίζει με τελωνείο το τελευταίο καιρο αν θέλει ας ενημερώσει θα εκτιμηθεί...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μετά από 3 χρόνια το Redmi 4 Prime έχει αρχίσει να βγάζει προβλήματα (βασικά από θέμα λειτουργικότητας μια χαρά πάει αλλά έχει αρχίσει να μη μας τα λέει καλά η οθόνη (το touch)). Σκέφτηκα να πάω σε rugged μιας και πάντα μ' άρεσε η ασφάλεια που δίνουν αυτά τα κινητά (ή τουλάχιστον έτσι υπόσχονται...). Λεφτά για CAT δε παίζουν οπότε μετά από ψάξιμο έχω βρει τα παρακάτω,

 

DOOGEE S88 Pro (https://www.banggood.com/DOOGEE-S88-Pro-Global-Version-6_3-inch-FHD+-IP68-or-IP69K-Waterproof-NFC-10000mAh-Reverse-Wireless-Charging-Android-10-6GB-128GB-Helio-P70-4G-Smartphone-p-1696136.html?ID=62878306246444&cur_warehouse=HK)

OUKITEL WP8 Pro (https://www.banggood.com/OUKITEL-WP8-Pro-Global-Version-IP68andIP69K-Waterproof-NFC-Android-10-5000mAh-6_49-inch-16MP-Triple-Rear-Camera-4GB-64GB-MT6762D-4G-Smartphone-p-1755125.html?aff_key=3d13693e-1fc4-11eb-9c1e-0670141e6114&utm_campaign=Kimo30&utm_content=Isabela&p=QV2409786796201409DB&ID=6287830&cur_warehouse=HK)

UMIDIGI BISON (https://www.banggood.com/UMIDIGI-BISON-Global-Bands-IP68andIP69K-Waterproof-NFC-Android-10-5000mAh-6GB-128GB-Helio-P60-6_3-inch-FHD+-48MP-Quad-Rear-Camera-24MP-Front-Camera-4G-Smartphone-p-1756888.html?ID=62970586246444&cur_warehouse=HK)

Blackview BV6300 Pro (https://www.banggood.com/Blackview-BV6300-Pro-Global-Bands-IP68-or-IP69K-Waterproof-5_7-inch-NFC-4380mAh-Android-10-16MP-Quad-Camera-6GB-128GB-Helio-P70-Octa-Core-4G-Smartphone-p-1729996.html?ID=6287830&cur_warehouse=HK)

Ulefone Armor 8 (https://www.banggood.com/Ulefone-Armor-8-IP68-IP69K-Waterproof-6_1-inch-4GB-64GB-16MP-Triple-Rear-Camera-NFC-5580mAh-Helio-P60-Octa-Core-4G-Rugged-Smartphone-p-1721897.html?ID=62878306246444&cur_warehouse=HK)

 

Θα ήθελα όποιος-α έχει εμπειρία από αυτά τα κινητά (ή έστω από τις μάρκες) να μου πει την εμπειρία του και τι προτείνει

Γενικώς το budget είναι μέχρι αυτές τις επιλογές.

*Αν ξέρει επίσης κάποιος τι παίζει με τελωνείο το τελευταίο καιρο αν θέλει ας ενημερώσει θα εκτιμηθεί...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Από παλαιότερη εμπειρία μου με Ulefone και oukitel θα σου έλεγα να μην πετάξεις τα χρήματά σου σε τέτοιες μάρκες. Καλύτερα να μαζέψεις λίγα παραπάνω λεφτά και να πας σε ποιο σίγουρες επιλογές και ας μην είναι ragged κινητά. Στο εμπόριο κυκλοφορούν πολλές θήκες που μπορούν να σου προσφέρουν μεγάλη προστασία.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...