Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οτι λεει ο τιτλος, μπορουμε να κανουμε μια σειρα καταταξης του τι να κοιταζω μεχρι εκει και λιγο παραπανω (αν πεσει σε τιμη)?

 

Ας πουμε νομιζω οτι εντος budget ειναι το P20 (σκετο) στα 360 στο skroutz. Δεν τα συμπαθω πολυ τα huawei, αλλα για την καμερα του ακουω παπαδες και οτι ειναι πολυ κοντα στου pro (που ειναι αρκετα εκτος budget για να περιμενω να πεσει). Αλλες επιλογες?

Link to comment
Share on other sites

Δες και.το Honor 8x

 

Redmi note 7

 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση :)

 

Αποτι βλεπω το honor ειναι αρκετα συμπαθητικο και πιο γρηγορο απτο redmi note 6 pro που ειχα γραψει αλλα και απτο note 7 που εγραψες,πιστευεις θα με καλυψει σε ταχυτητα ή να δωσω τα επιπλέον 40-50Ε και να παω στο Pocophone?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

είχα ενα Huawei P8 lite και το χρησιμοποιουσα για 5 χρονια καθημερινα.. απο προχθες η μπαταρια του αδειαζει μεσα σε 1 ωρα και ήρθε η ώρα να το αντικαταστήσω. Το χρησιμοποιώ σας μπακ-απ κινητό και θα επιθυμούσα να βρω ένα δίκαρτο με σχετικά καλή μπαταρία. Το μπάτζετ δεν θα ήθελα να ξεπερνά τα 150ε. Τι μου προτείνετε; Κάμερα και παιχνίδια δεν με ενδιαφέρουν. Ευχαριστώ

Siemens S25-Nokia 8310-Nokia5210-Sony Ericsson W810-HTC Touch Pro2-Iphone 3GS- Lenovo A820 - Huawei P8 Lite - Iphone 7 plus - Iphone XR
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

είχα ενα Huawei P8 lite και το χρησιμοποιουσα για 5 χρονια καθημερινα.. απο προχθες η μπαταρια του αδειαζει μεσα σε 1 ωρα και ήρθε η ώρα να το αντικαταστήσω. Το χρησιμοποιώ σας μπακ-απ κινητό και θα επιθυμούσα να βρω ένα δίκαρτο με σχετικά καλή μπαταρία. Το μπάτζετ δεν θα ήθελα να ξεπερνά τα 150ε. Τι μου προτείνετε; Κάμερα και παιχνίδια δεν με ενδιαφέρουν. Ευχαριστώ

 

Εγώ θα κοιτούσα σε κάποιο xiaomi redmi note 5 /6 με 4000 μπαταρία ή στο asus zenfone max pro m1 (αν το βρεις σε αυτά τα λεφτά) με 5000 μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κοιτούσα σε κάποιο xiaomi redmi note 5 /6 με 4000 μπαταρία ή στο asus zenfone max pro m1 (αν το βρεις σε αυτά τα λεφτά) με 5000 μπαταρία.

 

Συμφωνώ... Ωραίες all around επιλογές και με καλές αυτονομίες... :)

Link to comment
Share on other sites

Συμβατο επίσης είναι και το pocophone f1 αλλά δεν το υποστηρίζει επίσημα η κοσμοτε. Λειτουργεί κανονικά wifi calling/volte,το δοκίμασα προσφατα

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και παλι, θα ηθελα την γνωμη σας εχω το s9 plus και θα ηθελα να κανω αλλαγη, βεβαια αν ειχα τα λεφτα θα πηγαινα κατευθείαν στο s10 plus αλλα δεν εχω και σκέφτομαι να το αλλαξω με κατι παραπλησιο στην τιμη εστω και μεταχειρισμενο. Εσεις με ποιο θα το αλλαζατε? Καποιες σκεψεις μου είναι στο ΜΙ9 και στο oneplus 6t αλλα δεν ξερω…..
Link to comment
Share on other sites

Σε σύγκριση με τις κάμερες ξέρουμε πόση διαφορά έχουν και ποιο υπερτερεί?

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση :)

 

Αποτι βλεπω το honor ειναι αρκετα συμπαθητικο και πιο γρηγορο απτο redmi note 6 pro που ειχα γραψει αλλα και απτο note 7 που εγραψες,πιστευεις θα με καλυψει σε ταχυτητα ή να δωσω τα επιπλέον 40-50Ε και να παω στο Pocophone?

 

Για τη χρήση που αναφέρεις και τα 3 (Honor 8X, Note 6 Pro, Note 7) θα σε καλύψουν... Απλά να ξέρεις ότι με εξαίρεση το Poco, υστερούν σε ταχύτητα από το S8 που έχεις τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για αυτά τα δυο κινητά, και αν έχετε κάποια άλλη πρόταση στα ίδια περίπου χρήματα
Link to comment
Share on other sites

Galaxy A7 ξεκάθαρα από εμένα... Το P20 Lite είναι υπερτιμημένο για τα λεφτά του... Το Α7 έχει Amoled, σχετικά δυνατό CPU, καλούτσικη κάμερα, είναι Samsung, οπότε γενικά είναι τίμιο στα λεφτά του... ;)
Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει και η κάμερα κοίτα το Honor 10.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δες και htc u11...ειναι 50 ευρώ παραπανω από το μπάτζετ σου αλλά είναι κλασεις ανώτερο από όλα όσα σου αναφέρουν σε όλα..
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω συσκευή, όσο πιο μικρή γίνεται σε μέγεθος, αλλά απαραίτητο το ois στην κάμερα.

Πάντα για Android συσκευή φυσικά. Το ois απαραίτητο γιατί θέλω φώτο και βίντεο χωρίς θολούρες.

Προτάσεις;

Oneplus One to rule them all!
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω συσκευή, όσο πιο μικρή γίνεται σε μέγεθος, αλλά απαραίτητο το ois στην κάμερα.

Πάντα για Android συσκευή φυσικά. Το ois απαραίτητο γιατί θέλω φώτο και βίντεο χωρίς θολούρες.

Προτάσεις;

 

μέχρι πόσα χρήματα διαθέτεις; μικρό με ois είναι το galaxy s10e ας πούμε

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας αγαπητοί.

Τον τελευταίο μήνα έχω κάψει τον εγκέφαλό μου, ψάχνοντας μία συσκευή που θα κρατήσει όσο γίνεται περισσότερο χρόνο (δεν ακολουθώ την τεχνολογία). Υπάρχουν τόσες πολλές επιλογές που έχω πελαγώσει. Στο τέλος θα το παρατήσω και θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ το moto g 1st gen.

Άρα, θέλω την βοήθεια σας στο θέμα μου και να ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη, αν μέχρι στιγμής σας βγήκαν τα μάτια με τον όγκο του κειμένου ή την ορθογραφία μου.

 

Ψάχνω ένα κινητό με:

1. Καλή οθόνη, ωραία χρώματα, το μαύρο να μην είναι γρι (χρήση για yt και nettflix με HD ποιότητα).

2. Κάμερες, δεν καίγομαι κιόλας, ότι είναι.

3. Αυτονομία (να προλαβαινω να γυρίσω σπίτι το βράδυ πριν σβήσει).

4. Ηχειό δεν τρελαίνομαι να έχει (υπάρχουν και ακουστικά διάολε).

5. Να μπορώ να συννενοηθώ όταν μου τηλεφωνούν, καλό ηχείο για κλήσεις.

6. Στο γενικό σερφάρισμα να μην κολλάει.

7. 170-250€. Ούτε λεπτό παραπάνω.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Siemens C10 - Νokia 3210 - Νokia 3330 WAP - Νokia 3510i - Sharp GX15 VF - SE V800 VF - SE K750i VF - SE X10 Mini pro - Moto G 1gen - Xiaomi Pocopocopocopoco F1 😮 - Huawei Y5 2018 :classic_wacko: - Nothing Phone 1:classic_love:

Link to comment
Share on other sites

Δες το Huawei P20 στα 340€ περίπου και το s9 που το βρίσκεις λίγο πάνω από 400€.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ως προτεραιότητα βλέπω ότι έχεις την καλή οθόνη θα σου πρότεινα το Samsung Galaxy A7. Super amoled οθόνη και γενικά ένα τηλέφωνο της Samsung "all around"που αξίζεις να ασχοληθείς στα 200 ευρώ που το βρίσκεις. Αν θέλεις καλύτερη αυτονομία, καλύτερο επεξεργαστή και συμβιβάζεσαι και με μια καλή οθόνη ips lcd θα σου πρότεινα με κλειστά μάτια το Pocophone. Είναι όμως 5 ευρώ παραπάνω από το χρηματικό οριό σου :)

Υ. Γ. Και εγώ είχα το moto g 1gen. Απίστευτο vfm την εποχή του. Μάλιστα μετά από εμένα έγινε το πρώτο Smartphone της κόρης μου και μετά από σκληρή μεταχείριση :) άντεξε μέχρι και πριν μερικούς μήνες, οπότε έσβησε και δεν ξανάνοιξε ποτέ.

Edit: Δεν γνωρίζω αν το Pocophone υποστηρίζει ακόμη netflix σε HD

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία τι λέει το p20? Αν και ψάχνω κάτι κοντά στις 5".Το σκρουτζομαγαζο έχει το HTC 10 στα 227€...
Oneplus One to rule them all!
Link to comment
Share on other sites

Kαι τα 2 που αναφέρθηκαν (Play & A7) είναι καλές επιλογές και θα σε καλύψουν... Γενικά δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις, οπότε όποιο αξιοπρεπές mid range και να πάρεις θα είσαι μια χαρά... Μεταξύ των 2 θα πω το Α7 που είναι σε καλή τιμή και έχεις και Amoled oθόνη...
Link to comment
Share on other sites

Kαι τα 2 που αναφέρθηκαν (Play & A7) είναι καλές επιλογές και θα σε καλύψουν... Γενικά δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις, οπότε όποιο αξιοπρεπές mid range και να πάρεις θα είσαι μια χαρά... Μεταξύ των 2 θα πω το Α7 που είναι σε καλή τιμή και έχεις και Amoled oθόνη...

 

Το μοναδικό που δεν μου αρέσει στο Α7 όπως και σε όλα τα SAM, είναι το interface του, αν το λέω σωστά. Σαν το MUI και EMUI.

Siemens C10 - Νokia 3210 - Νokia 3330 WAP - Νokia 3510i - Sharp GX15 VF - SE V800 VF - SE K750i VF - SE X10 Mini pro - Moto G 1gen - Xiaomi Pocopocopocopoco F1 😮 - Huawei Y5 2018 :classic_wacko: - Nothing Phone 1:classic_love:

Link to comment
Share on other sites

Φίλος θέλει να αγοράσει 2 smart phone με budget ~250€ και για τα 2.

 

Χωρίς να το ψάξει πολύ επέλεξε το Huawei Y6 2018 16GB Dual

 

Ποια είναι η άποψή σας;

 

Υπάρχει κάτι καλύτερο σ' αυτά τα λεφτά;

Edited by apokakia
ΑΥΞΗΣΗ budget
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...