Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο θέμα κάμερα δεν έχω άποψη... Προσωπικά το Mi 8 θα έπαιρνα, είναι σε πολύ καλή τιμή πλέον... Απροβλημάτιστο γενικά, περισσότερη RAM, λογικά πιο γρήγορο...
Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

Στα 400€.

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

Μεγάλη οθόνη πχ 6 ίντσες.

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Δε με απασχολεί, όλα αυτά δεκτά.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Μάλλον ναι...

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Δε θέλω dual, με ενδιαφέρει ραδιόφωνο!

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Αδιάφορο, όλα αυτά δεκτά.

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Καλή οθόνη!!

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Ταχύτητα, αυτονομία, κάμερα.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Το pocophone θα σε καλύψει απόλυτα. Ιδίως στο νούμερο 8 απόλυτα, για την κάμερα που κάποιοι γράφουν εγώ που δεν είμαι ψείρας είμαι ικανοποιημένος.

 

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την ταχύτητα που έχεις και πρώτη προτεραιότητα, το Poco στα ~250 που παίζει δεν έχει αντίπαλο στο VFM...

Για την κάμερα φαντάζομαι όπως τα είπε ο menioseten έχουν τα πράγματα... Αν δεν είσαι ιδιαίτερο απαιτητικός με GCAM κιόλας, θα είσαι μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για αυτά τα δυο κινητά, και αν έχετε κάποια άλλη πρόταση στα ίδια περίπου χρήματα

 

Μεταξύ των 2 θα ελεγα το Samsung A7.

 

Ωστόσο, αν σε εξυπηρετεί διάβασε και το θέμα που άνοιξα πριν 10 μέρες και μιλήσαμε σχετικά με αυτή την κατηγορία κινητών. Προς το παρόν, εγώ παράγγειλα το Xiaomi m8 Lite και μάλλον θα ολοκληρώσω την αγορά του.

 

Το σχετικό θέμα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=476387

Link to comment
Share on other sites

Από το pοco είναι καλύτερο σε θέμα κάμερας.χωρις gcam όμως

Όμως σε θέμα cpu ram κ γενικά ταχύτητας δεν έχει αντίπαλο το.poco ως τα 300

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θέλω να επιλέξω ανάμεσα σε αυτά τα δύο κινητά. Ποιο θα προτείνατε; Με προβληματίζει το samsung το οποίο, αν και προφανώς πρόκειται για πολύ καλό και εργονομικό κινητό, δεν είχα και τις καλύτερες εμπειρίες τελευταία. Τo iphone ξέρω πως θα κρατήσει..

 

Όποια σκέψη επάνω στον προβληματισμό μου ευπρόσδεκτη :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφεις ότι δεν είχες τις καλύτερες εμπειρίες τελευταία τι ακριβώς εννοείς ;

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τις προτάσεις σας, αποφάσισε να διαθέσει κάτι παραπάνω.

 

Έτσι το ποσό γίνεται μέχρι 160-170€ ανά συσκευή.

 

Μια 1η σκέψη είναι τα

 

Xiaomi Mi A2 Lite, Xiaomi Redmi Note 6 Pro και Xiaomi Mi A2

 

Το ένα θα είναι για κοπέλα 16 ετών

 

Παρακαλώ τις προτάσεις σας

 

Ευχαριστώ

Edited by apokakia
Link to comment
Share on other sites

Honor play από πλαίσιο:)

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συμφωνω για το honor play, ειμαι και κατοχος αλλα πιστευω οτι επειδη ειναι γυναικα θα της αρεσει πιο πολυ το A7 με τις φωτογραφικες του ιδιοτητες( normal+wide φακος), επισης απο μπαταρια διαβασα οτι ειναι αρκετα καλο.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε δίλλημα και ζητώ τη συμβουλή των έμπειρων χρηστών παρακαλώ:

 

mate 20 pro ή note 9 (8/512) ?

 

Ευχαριστώ.

Θα ’θελα να ’μουνα παιδί…
Link to comment
Share on other sites

Ξεκάθαρα στο xz2.. Χωρίς να έχω καμία από τις 2 συσκευές βέβαια απλά έχοντας δουλέψει στο παρελθόν σονυ και έχοντας δει Huawei p20 που έχει καλός φίλος πήγαινε σε σονυ. Στο μόνο που θα χάσεις λίγο είναι η κάμερα και αυτό κυρίως σε βραδινές λήψεις.. Μιλώντας για αυτόματο γιατί με manual mode θα πάρεις πολύ καλά αποτελέσματα και στο σονυ. Από εκεί και πέρα το λογισμικό της σονυ είναι έτη φωτός μπροστά σε σχέση με Huawei. Θα σου κρατήσει και παραπάνω χρόνια χωρίς λαγκαρισματα και τα σχετικά οπότε για μένα σονυ δαγκωτό.. Αν κάποιος τις έχει δουλέψει και τις 2 ανέμενε και άλλες συμβουλές.
Link to comment
Share on other sites

Βάλε αλλά 33 ευρώ και πήγαινε σε πιξελ 2 και δε θα ξανασκεφτεις να ξαναλλαξεις κινητό για αλλά 3-4 χρόνια.
Link to comment
Share on other sites

Εχω το xz1 και ειναι ο ορισμός του γρήγορου τηλεφώνου,αλλα είναι ανάλογα τις προτεραιότητες σου.

Το sony παίρνει αναβαθμίσεις συνεχώς κανενα παραπονο απο κανέναν έχουν καλο ήχο οθόνη και κάμερα.

Το huawei ομως εχει καλύτερη απόδοση στην κάμερα (φωτογραφία) με πολλα modes raw αρχείο.

Επίσης εχει καλύτερη μεταπώληση σε σχεση με το sony που εαν θελήσεις να το δώσεις θα το ΣΚΟΤΏΣΕΙΣ κυριολεκτικά ενω το p20 θα είναι πιο εύκολο.

Το sony για να μη πολυλογώ ειναι για πάντρεμα,το ios του android οπως θα το ανοίξεις ετσι θα ειναι ....ΤΕΛΟΣ .

Αλλά είπαμε μη κανεις κίνηση να το πουλήσεις,θα χάσεις.

Υ.γ πριν λιγο καιρό έτρεχε προσφορά για το xz2 στον κότσο στα 300 μονο για τετοιο θηρίο και φοβαμαι μην και η sony το σεντραρει ασχημα όπως εκανε με το xz1 που το σκότωσε στα 200!!! τον Νοέμβρη και δώθε και ετσι γινει ακομα πιο μεγάλη η απώλεια σου σε μεταπώληση.

Πάντως ειναι συσκευή εργαλείο.

Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σας ενδιαφέρει το πενάκι δεν υπάρχει καμία σύγκριση κατά την άποψή μου σε όλα ανώτερο το mate 20 pro

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...