Jump to content

Huawei Mate 20 Pro


CPR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι τέτοιο βλέπω να γίνεται και να πηγαίνω για s10+.. έστειλα και επιστολή διαμαρτυρίας - παράπονο και ζητάω άμεση αντικατάσταση με το ίδιο ή p30 pro

 

 

 

ok για την lg οθόνη το περίμενα, αλλά σφραγισμένη συσκευή λέω τι διάλο να έχει.

 

 

 

Και εγώ προς σκουπιδάκι τείνω αλλά το αφήνω λίγο μετέωρο και λέω pixel . Τώρα για την σκόνη τί να πω... Μόνο έλεος μπορώ να πω

 

Καλύτερα προσδιορίσε το σαν σκόνη, όπως κι ειναι άλλωστε. Η πολιτική καμένων pixels μπορεί να μη δικαιολογεί για 1 καμμένο αλλαγή. Το σκουπίδι όμως είναι ανεπίτρεπτο και σοβαρός λόγος αντικατάστασης (εγώ ούτε να το βλέπω δεν ήθελα)

Παρεμπιπτόντως, από ότι φαίνεται το θέμα με τη σκόνη κάτω από την οθόνη δείχνει παραγωγική διαδικασία ερασιτεχνική από την Huawei...

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Φοβερές αλλαγές. Το ίδιο σκουπίδι emui απαράλλαχτο. Α ρε Huawei... Φοβερό hardware με τραγελαφο software...

Link to comment
Share on other sites

26 Απριλίου, θα ξεκινήσει, άρα στην Ελλάδα τον Μάιο.

Νομίζω είναι γερή αναβάθμιση, αλλάζει το σύστημα αρχείων. Κλπ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

26 Απριλίου, θα ξεκινήσει, άρα στην Ελλάδα τον Μάιο.

Νομίζω είναι γερή αναβάθμιση, αλλάζει το σύστημα αρχείων. Κλπ.

 

https://www.gizmochina.com/2019/04/15/here-are-the-cool-features-the-upcoming-emui-9-1-update-brings-to-the-mate-20-series-and-others/?amp

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια σημερα μου ηρθε το t max tempered glass και αποητευτηκα.Ακολουθησα τις οδηγιες αλλα μου εμειναν να το πω πολλα κενα που δεν πηγε η κολλα.Το χειροτερο ειναι οτι γεμισε ολο το κινητο κολλα κςι πεοσπαθω να το καθαρισω οσο καλυτερα μοορω.Η ουσια ειναι οτι το εβγαλα τζαμπα 27 ευρω αν το ηξερα οτι θα γεμιζα με κολλες ολο το κινητο δεν θα το επαιρνα.Μαλλον ισως να ψαχτω σε screen protector ειχα στο s9 plus που ειχα και ημουνα ευχαριστημενος.Αν εχει κανενας καμια προταση θα με βοηθουσε

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα t max, με την 2η προσπάθεια.

Αρχικά δεν έβαλα το κινητό σε πλήρως ισιο τραπέζι, και το υγρό , κόλλα, χύθηκε στο τραπέζι, το συνέχισα, και είχε κενά, και έτσι το έβγαλα.

Την 2η φορά.

Σε τραπέζι εντελώς ίσιο, αφού γίνει η καθαριότητα κλπ, ρίχνουμε το υγρό ((( αν έχει ς λεφτά , πάρε το demo,, το t max δεν έχει πλαίσιο τοποθέτησης,, νομίζω έχει το demo (?).

Κάλυψε όλες τις τρύπες, πάνω, και κάτω, μικρόφωνο , ακουστικό κλπ, Και τους διακοπές power, volume up down, με αυτοκόλλητο, για να μην μπει κόλλα, και στερεοποιηθεί, και μετά δεν βγαίνει! Το είχε πάθει ένας, μετά δεν δούλευαν οι διακόπτες. Τα αυτοκόλλητα που έχει η συσκευασία, δεν φτάνουν, βρες και άλλα.

Αφού ρίξουμε όλην την κόλλα, περίπου στο κέντρο, τότε βάζουμε το τζαμακι, και περιμένουμε να καλύψει όλο το τζαμακι, και το σηκώνει το κινητό, ελάχιστα, προς το μέρος, ώστε να πάει η κόλλα σε όλο το τζαμακι.

Φυσικά τρέχει κόλλα, αριστερά και δεξιά, αλλά έχουμε καλύψει τους διακόπτες.

Τώρα πρέπει να κεντραρουμε το τζαμακι, και ελέγχουμε, αν υπάρχει κενό που δεν πήγε η κόλλα.

Προσωπικά, το κίνησα αριστερά και δεξιά, ώστε να είμαι σίγουρος, ότι πήγε παντού η κόλλα, το κεντραρουμε στην μέση, και μετά μικρή κίνηση πάνω κάτω ώστε να μπει σωστά, δεν το βάζουμε πολύ πάνω, να μην καλύπτει την εμπρός κάμερα, και τους αισθητήρες !!!!

Νομίζω είναι ένα χιλιοστό από πάνω, και κατω, στην μέση του κινητού δηλαδή, εγώ έτσι το έβαλα.

Σε αυτή την φάση, το τζαμακι κυριολεκτικά επιπλέει.

Τώρα το Κλειδί. Με το μηχάνημα με τις υπεριώδεις, ρίχνουμε Μια φορά, πάνω και κάτω.( Αυτό το είδα σε βίντεο, δεν ρίχνουμε από την αρχή τρις φορές).

Τώρα το τζαμακι έχει κολλήσει, και τότε, προσεκτικά, σκουπίζουμε αριστερά και δεξιά, πάνω και κάτω, την κόλλα που έχει τρέξει, με το πανακι με το οινόπνευμα.

Σε μένα , πάνω είχε βγει ένα μικρό εξόγκωμα κόλλα ς, που το έσπασα με μια οδοντογλυφίδα, και αφού σκουπίζουμε την κόλλα, τότε ρίχνουμε από τρις φορές, πάνω, στην μέση, κάτω στο κινητό, και στα ενδιάμεσα.

Αφαιρέστε τα αυτοκόλλητα.

( Που έκανα λάθος: όταν σκούπισα την κόλλα, αριστερά δεν πρόσεξα, και με το πανακι, αφηρεσα κόλλα από το τζαμακι, για 20 χιλιοστά, που όμως δεν είναι πρόβλημα, είναι εκεί που έχει την κλίση, στα πλάγια, όχι στην οθόνη!!,. H , εκεί στο πλάι, δεν πήγε κόλλα.

Γενικά είναι κουραστική διαδικασία, πάρε το demo, αν έχει πλαίσιο τοποθέτησης, και εγώ δεν έχω εμπειρία από tempered glass.).

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα t max, με την 2η προσπάθεια.

Αρχικά δεν έβαλα το κινητό σε πλήρως ισιο τραπέζι, και το υγρό , κόλλα, χύθηκε στο τραπέζι, το συνέχισα, και είχε κενά, και έτσι το έβγαλα.

Την 2η φορά.

Σε τραπέζι εντελώς ίσιο, αφού γίνει η καθαριότητα κλπ, ρίχνουμε το υγρό ((( αν έχει ς λεφτά , πάρε το demo,, το t max δεν έχει πλαίσιο τοποθέτησης,, νομίζω έχει το demo (?).

Κάλυψε όλες τις τρύπες, πάνω, και κάτω, μικρόφωνο , ακουστικό κλπ, Και τους διακοπές power, volume up down, με αυτοκόλλητο, για να μην μπει κόλλα, και στερεοποιηθεί, και μετά δεν βγαίνει! Το είχε πάθει ένας, μετά δεν δούλευαν οι διακόπτες. Τα αυτοκόλλητα που έχει η συσκευασία, δεν φτάνουν, βρες και άλλα.

Αφού ρίξουμε όλην την κόλλα, περίπου στο κέντρο, τότε βάζουμε το τζαμακι, και περιμένουμε να καλύψει όλο το τζαμακι, και το σηκώνει το κινητό, ελάχιστα, προς το μέρος, ώστε να πάει η κόλλα σε όλο το τζαμακι.

Φυσικά τρέχει κόλλα, αριστερά και δεξιά, αλλά έχουμε καλύψει τους διακόπτες.

Τώρα πρέπει να κεντραρουμε το τζαμακι, και ελέγχουμε, αν υπάρχει κενό που δεν πήγε η κόλλα.

Προσωπικά, το κίνησα αριστερά και δεξιά, ώστε να είμαι σίγουρος, ότι πήγε παντού η κόλλα, το κεντραρουμε στην μέση, και μετά μικρή κίνηση πάνω κάτω ώστε να μπει σωστά, δεν το βάζουμε πολύ πάνω, να μην καλύπτει την εμπρός κάμερα, και τους αισθητήρες !!!!

Νομίζω είναι ένα χιλιοστό από πάνω, και κατω, στην μέση του κινητού δηλαδή, εγώ έτσι το έβαλα.

Σε αυτή την φάση, το τζαμακι κυριολεκτικά επιπλέει.

Τώρα το Κλειδί. Με το μηχάνημα με τις υπεριώδεις, ρίχνουμε Μια φορά, πάνω και κάτω.( Αυτό το είδα σε βίντεο, δεν ρίχνουμε από την αρχή τρις φορές).

Τώρα το τζαμακι έχει κολλήσει, και τότε, προσεκτικά, σκουπίζουμε αριστερά και δεξιά, πάνω και κάτω, την κόλλα που έχει τρέξει, με το πανακι με το οινόπνευμα.

Σε μένα , πάνω είχε βγει ένα μικρό εξόγκωμα κόλλα ς, που το έσπασα με μια οδοντογλυφίδα, και αφού σκουπίζουμε την κόλλα, τότε ρίχνουμε από τρις φορές, πάνω, στην μέση, κάτω στο κινητό, και στα ενδιάμεσα.

Αφαιρέστε τα αυτοκόλλητα.

( Που έκανα λάθος: όταν σκούπισα την κόλλα, αριστερά δεν πρόσεξα, και με το πανακι, αφηρεσα κόλλα από το τζαμακι, για 20 χιλιοστά, που όμως δεν είναι πρόβλημα, είναι εκεί που έχει την κλίση, στα πλάγια, όχι στην οθόνη!!,. H , εκεί στο πλάι, δεν πήγε κόλλα.

Γενικά είναι κουραστική διαδικασία, πάρε το demo, αν έχει πλαίσιο τοποθέτησης, και εγώ δεν έχω εμπειρία από tempered glass.).

 

Ολόκληρη επιστήμη.....:) στραβόυλικι και τόσα λεφτά

Edited by nikolasn80

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου.Η χαζομάρα μου είναι όταν έβγαλα το τζάμακι πήγα να καθαρίσω την κόλλα την οποία δεν μπόρεσα και έγινε το τζάμακι πολύ χάλια.Δηλαδη ακόμα δεν βρήκα τρόπο για να φύγει η κόλλα από το τζάμακι.Τελοςπαντων όλη η φάση δεν με κάθησε καλά πήρα 3 screen protector και πιστεύω θα τα περάσω και τελείωσε δεν θα ασχοληθώ.Πιστευω σε τέτοια tempered glass πρέπει να είσαι προσεκτικός και η τοποθέτηση να γίνεται σε μαγαζί γιατί τα λεφτά είναι αρκετα

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεμα με τους ηχους ειδοποιησεων.

1.Viber:Χωρις να εχω χαμηλωσει τους ηχους,μεσα στην μερα ερχεται ενα μνμ και το ακουω ελαχιστα.Κοιταζω τους ηχους να δω αν ειναι χαμηλωμενο και ολα ειναι τερμα.Ο τροπος που διορθωνεται ειναι να παω στον ηχο κλησης να το χαμηλωσω και να το βαλω τερμα παλι ωστε να διορθωθει το προβλημα.Αυτο ομως γινεται καθε φορα και σχεδον σε καθημερινη βαση.

2.Facebook messenger:Το ιδιο προβλημα οπως στο viber με ενα ''εξτραδακι''.Ενω επιλεγω τον μαμα ηχο ειδοποιησης μετα απο καποιες ωρες αλλαζει ο ηχος με αλλο ηχο και φυσικα πολυ χαμηλα σαν ενταση.

Εχει καποιος την ιδια εμπειρια με εμενα και αν υπαρχει καποια λυση?

Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα το εργαλείο παιδιά ...

ΒΟΕ οθόνη, όλα κομπλέ!

Αν έχετε βάλει κάποιο γυαλί που να εφαρμόζει, πείτε!

 

Κάτι τελευταίο, αυτός εδώ ο φορτιστής κάνει για το κινητό μας?

https://www.e-shop.gr/samsung-galaxy-s10-ulc-wireless-fast-charger-pad-ep-p1100bb-black-p-TEL.059139

 

Ευχαριστώ!

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτο το εργαλείο. Κατέβασε την εφαρμογή AIDA 64, σου βγάλει φουλ informations για το κινητάκι :)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να κάνω μετάβαση σε mate 20 pro..

Τωρα έχω mi9 64gb και δεν μου φτάνει ο χώρος.

Μέχρι στιγμής ευχαριστημένος αλλά σκέφτομαι να γυρίσω σε Huawei.

Εσεις τι λέτε?

Είχα mate 10 pro για κανένα 6μηνο φουλ ευχαριστημένος επίσης.

 

The power of the Mi 9 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να κάνω μετάβαση σε mate 20 pro..

Τωρα έχω mi9 64gb και δεν μου φτάνει ο χώρος.

Μέχρι στιγμής ευχαριστημένος αλλά σκέφτομαι να γυρίσω σε Huawei.

Εσεις τι λέτε?

Είχα mate 10 pro για κανένα 6μηνο φουλ ευχαριστημένος επίσης.

 

The power of the Mi 9 be with you

Γιατί δεν πας σε mi9 128gb? Το mate περνει SD αλλά όχι τις κλασικές που περνουν άλλα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πας σε mi9 128gb? Το mate περνει SD αλλά όχι τις κλασικές που περνουν άλλα κινητά.
Με 128 είναι κάλυμμενος τα 64 με ζορίζουν.

Το σκέφτηκα και αυτό αλλά δεν ξέρω άμα αξίζει στα 549 το 128αρι mi9.

 

 

The power of the Mi 9 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα mate 10 pro για κανένα 6μηνο φουλ ευχαριστημένος επίσης.

 

The power of the Mi 9 be with you

 

Θυμαμαι οτι ελεγες οτι οι λογοι που ηθελες να φυγεις απο Huawei ηταν τα αργα updates,η οχι τοσο κορυφαια τοτε κεντρικη καμερα και τα αδυναμα στερεο ηχεια.

 

Τα δυο απο τα παραπανω δεν εχουν αλλαξει απο τοτε και πολυ(updates/ηχεια)περαν της καμερας προφανως που ειναι παρα πολυ καλη,αρα μαλλον δεν αξιζει για την περιπτωση σου,τουλαχιστον οχι απο την στιγμη που δεν εχεις καποιο σοβαρο παραπονο απο το τωρινο σου κινητο οπως λες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με 128 είναι κάλυμμενος τα 64 με ζορίζουν.

Το σκέφτηκα και αυτό αλλά δεν ξέρω άμα αξίζει στα 549 το 128αρι mi9.

 

 

The power of the Mi 9 be with you

 

Μπορεις να περιμενεις τωρα τις εκπτωσεις μηπως βαλει καμια αλυσιδα προσφορα οπως ο Γερμανος

https://www.germanos.gr/product/xiaomi-mi-9-dual-128gb/20381586/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να κάνω μετάβαση σε mate 20 pro..

Τωρα έχω mi9 64gb και δεν μου φτάνει ο χώρος.

Μέχρι στιγμής ευχαριστημένος αλλά σκέφτομαι να γυρίσω σε Huawei.

Εσεις τι λέτε?

Είχα mate 10 pro για κανένα 6μηνο φουλ ευχαριστημένος επίσης.

 

The power of the Mi 9 be with you

 

εγω δεν μπορω να σου πω αν αξιζει απο την συσκευη που εχεις να ερθεις στο Mate παντως απο διαφορα ατομα που μεταπηδησαν απο το mate 10 επαθαν πλακα! το ιδιο και εγω που ηρθα απο s8+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαιρετώ όλους στο φόρουμ και παραθέτω την εμπειρία μου μέχρι τώρα. Ερχόμενος από S7 edge ποτέ δεν είχα ζήτημα με διάθλαση του φωτός κλπ που λέγονται και να φαίνεται πράσινη χροιά στα όρια της οθόνης. Το Mate 20 Pro που έχω είναι αγορασμένο τέλη Ιανουαρίου και κατασκευή 2019. Οθόνη ΒΟΕ με έλεγχο με Device HW. Δεν παρατηρούσα τίποτα στην οθόνη και ήμουν πολύ ευχαριστημένος με τις απίστευτες δυνατότητες του. Πραγματικά σκεφτόμουν ότι πρόκειται για εταιρεία που θα κάνει πολλά πράγματα στο μέλλον όσ αφορά την καινοτομία σε κινητά...μέχρι που έπεσε στην αντίληψη μου μια στενή πράσινη χροιά στο κυρτό τμήμα της οθόνης και μόνο δεξιά! άρχισα να το ψάχνω στο διαδίκτυο και έπεσα σε αυτό το φόρουμ. Μετά από μέρες έχει γίνει ακόμα πιο έντονο και ενώ μίλησα με το σέρβις της HuaWei που μου ανέφεραν ότι αφού είναι στο κυρτό τμήμα της οθόνης είναι φυσιολογικό και να μην ανησυχώ, σήμερα, δύο μέρες μετά πήγα στο πλαίσιο, από όπου είναι αγορασμένο το τηλ. γιατί προσωπικά συνέχιζα να το βλέπω και να με ενοχλεί, σε λευκό φόντο και μόνο δεξιά φαίνεται. Το δείχνω στον πρώτο, μου λέει έχει πρόβλημα η οθόνη, πήγαινε το να το δει ο ειδικός. Το βλέπει το παιδί στο σέρβις και μου λέει δεν το βλέπω ανησυχητικό...??Και πριν προλάβω να το πάρω το κοιτάζει στο πλάι και μου λέει, Να το! Το βλέπω! Φέρε το να το στείλουμε για επισκευή.

Και ενώ το διαπιστώνουν το ζήτημα, που προφανώς προβληματίζει είναι και το θέμα κατά πόσο επιπόλαια θα το κοιτάξουν στο σέρβις, γιατί είναι κάτι που φαίνεται σε μικρό βαθμό αφενός, ενοχλεί ωστόσο, αφετέρου ΔΕΝ υπήρχε αρχικά! Δηλαδή αν έχουν τη λογική ότι είναι στο κυρτό τμήμα η πράσινη χροιά και αν το τοποθετήσεις σε γωνία μόνο τότε φαίνεται...ε τι να πω...Πρέπει δηλαδή κάτι που πέφτει συνεχώς στο μάτι σε λευκό φόντο επειδή είναι μικρό και σε όλο το μήκος της δεξιάς πλευράς να περιμένω να χαλάσει εντελώς και μετά να πάω. Τέλοσπάντων από ότι μου είπαν γίνεται επισκευή με αλλαγή οθόνης και παρόλο που μου είπαν ότι τα πριν του 2019 εμφάνιζαν το θέμα, εμένα το εμφανίζει σε μικρότερο βαθμό, με ΒΟΕ οθόνη, σε λευκό φόντο.

Edited by SYMEON
Link to comment
Share on other sites

Συμεών ας σου αλλάξουν οθόνη και αν σ ξαναβγάλει ξανά χτυπά ξύλο με παρόμοιο θέμα το πας πριν λήξει η εγγύηση δυστυχώς ένας μικρό άγχος θα το έχεις μην στο ξαναβγάλει

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαιρετώ όλους στο φόρουμ και παραθέτω την εμπειρία μου μέχρι τώρα. Ερχόμενος από S7 edge ποτέ δεν είχα ζήτημα με διάθλαση του φωτός κλπ που λέγονται και να φαίνεται πράσινη χροιά στα όρια της οθόνης. Το Mate 20 Pro που έχω είναι αγορασμένο τέλη Ιανουαρίου και κατασκευή 2019. Οθόνη ΒΟΕ με έλεγχο με Device HW. Δεν παρατηρούσα τίποτα στην οθόνη και ήμουν πολύ ευχαριστημένος με τις απίστευτες δυνατότητες του. Πραγματικά σκεφτόμουν ότι πρόκειται για εταιρεία που θα κάνει πολλά πράγματα στο μέλλον όσ αφορά την καινοτομία σε κινητά...μέχρι που έπεσε στην αντίληψη μου μια στενή πράσινη χροιά στο κυρτό τμήμα της οθόνης και μόνο δεξιά! άρχισα να το ψάχνω στο διαδίκτυο και έπεσα σε αυτό το φόρουμ. Μετά από μέρες έχει γίνει ακόμα πιο έντονο και ενώ μίλησα με το σέρβις της HuaWei που μου ανέφεραν ότι αφού είναι στο κυρτό τμήμα της οθόνης είναι φυσιολογικό και να μην ανησυχώ, σήμερα, δύο μέρες μετά πήγα στο πλαίσιο, από όπου είναι αγορασμένο το τηλ. γιατί προσωπικά συνέχιζα να το βλέπω και να με ενοχλεί, σε λευκό φόντο και μόνο δεξιά φαίνεται. Το δείχνω στον πρώτο, μου λέει έχει πρόβλημα η οθόνη, πήγαινε το να το δει ο ειδικός. Το βλέπει το παιδί στο σέρβις και μου λέει δεν το βλέπω ανησυχητικό...??Και πριν προλάβω να το πάρω το κοιτάζει στο πλάι και μου λέει, Να το! Το βλέπω! Φέρε το να το στείλουμε για επισκευή.

Και ενώ το διαπιστώνουν το ζήτημα, που προφανώς προβληματίζει είναι και το θέμα κατά πόσο επιπόλαια θα το κοιτάξουν στο σέρβις, γιατί είναι κάτι που φαίνεται σε μικρό βαθμό αφενός, ενοχλεί ωστόσο, αφετέρου ΔΕΝ υπήρχε αρχικά! Δηλαδή αν έχουν τη λογική ότι είναι στο κυρτό τμήμα η πράσινη χροιά και αν το τοποθετήσεις σε γωνία μόνο τότε φαίνεται...ε τι να πω...Πρέπει δηλαδή κάτι που πέφτει συνεχώς στο μάτι σε λευκό φόντο επειδή είναι μικρό και σε όλο το μήκος της δεξιάς πλευράς να περιμένω να χαλάσει εντελώς και μετά να πάω. Τέλοσπάντων από ότι μου είπαν γίνεται επισκευή με αλλαγή οθόνης και παρόλο που μου είπαν ότι τα πριν του 2019 εμφάνιζαν το θέμα, εμένα το εμφανίζει σε μικρότερο βαθμό, με ΒΟΕ οθόνη, σε λευκό φόντο.

Στο λευκό φόντο η πράσινο-μπλε γραμμή δεν είναι πρόβλημα της οθόνης, είναι θέμα της edge κατασκευής και της γωνίας θέασης και διάθλασης του φωτός, είναι και ανάλογα τον φωτισμό, το έχουν όλες οι συσκευές με τόσο ανοιχτό edge, γιαυτό η Samsung πλέον από S8 και μετά έχει κάνει πιο απότομη την edge πλευρά, σε γκρι φόντο και πολύ χαμηλή φωτεινότητα εκεί πρέπει να ελενχθει η συσκευή αν έχει πρασινιλες, τότε υπάρχει θέμα με την οθόνη

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1. Το κάνει από τη μια πλευρά σε λευκό φόντο,ΟΧΙ από την άλλη πλευρά και όπως και να το γυρίσεις σε landscape ή ορθή θέαση

2. Είχα το s7 Edge και ουδέποτε είχα τέτοιο ζήτημα. Και για το λόγο αυτό το σύγκριναν και με άλλο το ίδιο τηλέφωνο και είναι αφενός πολύ μικρή η πρασινίλα από την άλλη όμως είναι εκεί και δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αλλά αν είναι διάθλαση του φωτός είναι διάθλαση μόνο από τη μια πλευρά της οθόνης. Και όπως είπα ελάχιστα, από την άλλη καθόλου.

-Σε χαμηλή φωτεινότητα με γκρι φόντο εμφανίζεται σαν ήπιο ξεθώριασμα που μόλις φτάνει, ή υπερβαίνει για λίγο, σε ορισμένα σημεία το κυρτό τμήμα της οθόνης. Είναι μικρό το φαινόμενο αλλά ανάλογα με τον φωτισμό γίνεται πιο ορατό. Ίσως να βοηθάει το φαινόμενο της διάθλασης που λες αλλά από την άλλη πλευρά ότι και να κάνει είναι οκ. Από δεξιά μόνο και οριακά. Αλλά είναι υπαρκτό, τι να κάνω? Ή το καταπίνω και το αποδέχομαι ή ελπίζω να είναι κάτι που αποκαθίσταται χωρίς να δημιουργηθούν άλλα ζητήματα. πχ που έχουν να κάνουν με την πιστοποίηση IP68 και πάντα εφόσον το εντοπίσουν και το δεχτούν.

Edited by SYMEON
edit
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, 1-2 λογάκια για το κινητό μετά από λίγες μέρες χρήσης (είναι Δεκεμβρίου φουρνιάς με Boe οθόνη)!

Είχα πριν το P20 pro οπότε πάνω κάτω ήξερα τι να περιμένω. Έλα όμως που τελικά είδα πολλά παραπάνω σε σχέση με το προηγούμενο. Φοβερή συσκευή, πραγματικό κόσμημα, εννοείτε μπήκε σε θήκη κατευθείαν αν και μου εξαφάνισε το twilight χρώμα που είναι μαγικό. Η οθόνη παρ' όλη την κυρτότητα είναι απόλαυση τόσο να την κοιτάς όσο να την ακουμπάς. Το δάχτυλό σου σχεδόν κάνει σεξ πάνω της όσο τρίβετε ..... :lol::lol: Πέρα από την πλάκα, λυπάσαι να βάλεις κάποια μεμβράνη ή τζάμι και να χάσεις αυτή την αίσθηση. Στην πρώτη φόρτιση μου έκανε ένα 3ωρο SOT και μου ήρθε κάπως, αλλά από την δεύτερη και μετά άρχισαν τα 7ωρα και όλα μπήκαν στην θέση τους. Επιτέλους η δόνηση είναι ανθρώπινη (σε σχέση με το p20 pro που είναι ανύπαρκτη), οι κάμερες απολαυστικές (η wide απίστευτη), τα στέρεο ηχεία τρομερά, εμβέλεια wifi και σήμα κινητής από τα καλύτερα που έχω δει, ο επεξεργαστής δεν μασάει ΠΟΥΘΕΝΑ και γενικά όλα είναι smooth και κυλάνε σαν νεράκι.

Όσο για την οθόνη, έτρεξα όλα τα προγράμματα που δείχνουν πιθανά προβλήματα και δεν πρόσεξα κάτι , όπως ούτε και κάτι "σκονίτσες" που έτυχαν σε κάποιους κατά το άνοιγμα. Σε άσπρο φόντο βλέπω ελάχιστο πράσινο (πραγματικά θέλει προσπάθεια να το δεις), αλλά είναι ακριβώς αυτό που περιγράφει ορθά ο Vag74 από πάνω. Ελπίζω να μην γίνει χειρότερο μετά από κάποιους μήνες, αυτό δεν το γνωρίζω, αλλά όσο είναι μέσα στην εγγύηση δεν με απασχολεί τίποτα. Στην χειρότερη θα το πάω μια μέρα πριν λήξει και θα το κάνω καινούργιο ...:p

Όσοι σκέφτεστε να πάρετε την συσκευή ---->> ΜΗΝ το σκέφτεστε και χτυπήστε την άμεσα!

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει το πενάκι στα πέντε, πεντεμιση κατοστάρικα μεταχειρισμένο είναι η καλύτερη πρόταση... Πλήρες σετ καμερών, 7nm επεξεργαστής από πέρυσι ουσιαστικά ήταν μπροστά η huawei, μπαταρία πληρέστατη, κόσμημα σε εμφάνιση κι από ότι βλέπω από περιπτώσεις γνωστών μου το σέρβις ανταποκρίνεται μια χαρά έως εξαιρετικά θα έλεγα... Χαρείτε το οι κάτοχοι ✌️
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι hasiotis_John, με άλλο κινητό το ίδιο το έχεις συγκρίνει? Γιατί εγώ τα έβαλα δίπλα δίπλα και δε φαινόταν καθόλου πρασινίλα. Εντωμεταξύ όταν το γέρνεις βγαίνει και εκτός κυρτού τμήματος η πράσινη σκιά. Κατά τ' άλλα δεν το συζητώ, πολύ μπροστά η συσκευή είναι αλήθεια. Edited by SYMEON
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, 1-2 λογάκια για το κινητό μετά από λίγες μέρες χρήσης (είναι Δεκεμβρίου φουρνιάς με Boe οθόνη)!

Είχα πριν το P20 pro οπότε πάνω κάτω ήξερα τι να περιμένω. Έλα όμως που τελικά είδα πολλά παραπάνω σε σχέση με το προηγούμενο. Φοβερή συσκευή, πραγματικό κόσμημα, εννοείτε μπήκε σε θήκη κατευθείαν αν και μου εξαφάνισε το twilight χρώμα που είναι μαγικό. Η οθόνη παρ' όλη την κυρτότητα είναι απόλαυση τόσο να την κοιτάς όσο να την ακουμπάς. Το δάχτυλό σου σχεδόν κάνει σεξ πάνω της όσο τρίβετε ..... :lol::lol: Πέρα από την πλάκα, λυπάσαι να βάλεις κάποια μεμβράνη ή τζάμι και να χάσεις αυτή την αίσθηση. Στην πρώτη φόρτιση μου έκανε ένα 3ωρο SOT και μου ήρθε κάπως, αλλά από την δεύτερη και μετά άρχισαν τα 7ωρα και όλα μπήκαν στην θέση τους. Επιτέλους η δόνηση είναι ανθρώπινη (σε σχέση με το p20 pro που είναι ανύπαρκτη), οι κάμερες απολαυστικές (η wide απίστευτη), τα στέρεο ηχεία τρομερά, εμβέλεια wifi και σήμα κινητής από τα καλύτερα που έχω δει, ο επεξεργαστής δεν μασάει ΠΟΥΘΕΝΑ και γενικά όλα είναι smooth και κυλάνε σαν νεράκι.

Όσο για την οθόνη, έτρεξα όλα τα προγράμματα που δείχνουν πιθανά προβλήματα και δεν πρόσεξα κάτι , όπως ούτε και κάτι "σκονίτσες" που έτυχαν σε κάποιους κατά το άνοιγμα. Σε άσπρο φόντο βλέπω ελάχιστο πράσινο (πραγματικά θέλει προσπάθεια να το δεις), αλλά είναι ακριβώς αυτό που περιγράφει ορθά ο Vag74 από πάνω. Ελπίζω να μην γίνει χειρότερο μετά από κάποιους μήνες, αυτό δεν το γνωρίζω, αλλά όσο είναι μέσα στην εγγύηση δεν με απασχολεί τίποτα. Στην χειρότερη θα το πάω μια μέρα πριν λήξει και θα το κάνω καινούργιο ...:p

Όσοι σκέφτεστε να πάρετε την συσκευή ---->> ΜΗΝ το σκέφτεστε και χτυπήστε την άμεσα!

 

Συμφωνω σε ολα τα παραπανω(ξεχασες να αναφερεις και την γρηγορη φορτιση που φορτιζει το κινητο σχεδον μεχρι το 50% μεχρι να βουρτσιζεις τα δοντια σου ξερω γω),εκτος απο τα στερεο ηχεια που σε καμια περιπτωση δεν τα λες τρομερα.Ειναι ισως απο τα πιο αδυναμα σημεια της συσκευης και η ενταση τους αλλα κυριως ο τροπος τοποθετησης του κατω ηχειου.

 

Για την πρασινη καθετη γραμμη οπως αναφερθηκε που φαινεται σε λευκο φοντο και υπο γωνια,οντως ειναι ιδιομορφια των edge οθονων και μονο αν ειναι παρα πολυ εντονο/ενοχλητικο(συνηθως οταν ξεφευγει απο τις edge ακρες και πιανει αρκετα και το κανονικο κομματι της οθονης)θεωρειται προβλημα.

 

Κατα τα αλλα η συσκευη ειναι αριστη.

Link to comment
Share on other sites

Μα ρε παιδιά έχετε δει κάπου σε προδιαγραφές να λέει ότι πρασινίζει στο κυρτό τμήμα της οθόνης από τη μια μόνο πλευρά? Μα με βάση τη λογική και τη συμμετρία αυτό δε στέκει. Θα μπορούσα να ζήσω με αυτό επειδή είναι ελάχιστο και η σκιά ελάχιστα ξεφεύγει από το κυρτό τμήμα αλλά αφού ξεφεύγει? Δηλαδή τι πάει να πει πρέπει να μπαίνει αρκετά μέσα στο ίσιο τμήμα της οθόνης? Τέλοσπάντων καλό θα ήταν να το παρατηρώ μόνο εγώ αλλά δεν είναι έτσι αλλά και πάλι το λέω αυτό να μην παρεξηγηθώ μιλάμε για καταπληκτική συσκεύη σε όλα τα υπόλοιπα με εξαίρεση αυτό και όσο αφορά την προσωπική μου εμπειρία.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...