Jump to content

Nova VoLTE/VoWiFi


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 18/11/2022 at 9:36 ΠΜ, georgemv said:

Μικρό tip για Wind voWiFi και Samsung με Android 13:

Πάτε Settings -> Connections -> SIM Manager -> Data switching & backup calling και πατήσετε τον διακόπτη στο ON. Μετά πάτε Settings Connections -> Wi-Fi calling -> Wind -> Calling Preference -> WiFi preferred. Τότε γίνεται το εξής:

Σε κατάσταση roaming (δεν ξέρω αν γίνεται το ίδιο και εντός χώρας) η κάρτα wind θα χρησιμοποιήσει τη data σύνδεση της άλλης SIM για να μπει με voWiFi. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι τέλος οι χρεώσεις roaming με wind για πάντα. Παίρνεις μια τοπική data κάρτα και η Wind παίζει τα πάντα voWiFi πάνω από το data connection χωρίς wifi. Να είναι καλά όποιος αποφάσισε να μην περιορίσει το VoWiFi εντός Ελλάδος όπως οι άλλοι 2.

Όταν επιστρέψω στην Ελλάδα το βασικό μου νούμερο θα γίνει φορητότητα σε Wind άμεσα μόνο και μόνο για αυτό, μιας και περνάω τον περισσότερο χρόνο μου στο εξωτερικό πλέον.

Ωραίο tip George!

Βέβαια θα ρωτήσω γιατί κρατάς ελληνικό νούμερο… την απάντηση τη ξέρω μάλλον…για να σε καλούν από Ελλάδα και για να έχεις ένα ελληνικό αριθμό για το άθλιο online σύστημα (εφορία κτλ) που δε λαμβάνει υπόψιν του 10εκ Έλληνες εξωτερικού (τους ξέφυγε μωρέ, λεπτομέρεια!). Προσωπικά δε χρησιμοποιώ κλήσεις φωνής (αν και έχω 1000 λεπτά προς εξωτερικό) ούτε κατάφερα να ενεργοποιήσω ηλεκτρονικές υπηρεσίες στην Ελλάδα: εγκεφαλικό, έκλεισα και τις τράπεζες που είχα ενεργές- το ξέρετε ότι δε γίνεται να κλείσετε λογαριασμό τράπεζας και πρέπει να περάσουν 10 χρόνια με κατάσχεση ελάχιστου ποσού μέσα στο λογαριασμό; Απατεώνες… άντε γεια!

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, mixtri said:

Ωραίο tip George!

Βέβαια θα ρωτήσω γιατί κρατάς ελληνικό νούμερο… την απάντηση τη ξέρω μάλλον…για να σε καλούν από Ελλάδα και για να έχεις ένα ελληνικό αριθμό για το άθλιο online σύστημα (εφορία κτλ) που δε λαμβάνει υπόψιν του 10εκ Έλληνες εξωτερικού (τους ξέφυγε μωρέ, λεπτομέρεια!). Προσωπικά δε χρησιμοποιώ κλήσεις φωνής (αν και έχω 1000 λεπτά προς εξωτερικό) ούτε κατάφερα να ενεργοποιήσω ηλεκτρονικές υπηρεσίες στην Ελλάδα: εγκεφαλικό, έκλεισα και τις τράπεζες που είχα ενεργές- το ξέρετε ότι δε γίνεται να κλείσετε λογαριασμό τράπεζας και πρέπει να περάσουν 10 χρόνια με κατάσχεση ελάχιστου ποσού μέσα στο λογαριασμό; Απατεώνες… άντε γεια!

Έχουν αλλάξει λιγάκι τα πράγματα..

https://www.google.com/amp/s/pelop.gr/oi-ellines-tou-exoterikou-tha-echoun-prosvasi-se-ypiresies-tou-gov-gr/%3famp=1

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kalitexnis_g said:

Αυτά είναι ευχάριστα νέα γιατί αποδεικνύεται ότι μόνο με κράξιμο πάμε μπροστά. Βέβαια πάλι πρέπει να πας σε άμισθο προξενείο (να πληρώσεις) ή πρεσβεία (δωρεάν) για να κανείς τη δουλειά σου αλλά ΓΙΝΕΤΑΙ! 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mixtri said:

Αυτά είναι ευχάριστα νέα γιατί αποδεικνύεται ότι μόνο με κράξιμο πάμε μπροστά. Βέβαια πάλι πρέπει να πας σε άμισθο προξενείο (να πληρώσεις) ή πρεσβεία (δωρεάν) για να κανείς τη δουλειά σου αλλά ΓΙΝΕΤΑΙ! 

Κράξιμο ήταν ο μετασχηματισμόςτης γραφειοκρατίας και της φυσικής παρουσίας κάθε ατόμου στις αμέτρητες δημόσιες υπηρεσίες, στη σύγχρονη ψηφιακή τεχνολογία με το gov.gr?

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, makap said:

Κράξιμο ήταν ο μετασχηματισμόςτης γραφειοκρατίας και της φυσικής παρουσίας κάθε ατόμου στις αμέτρητες δημόσιες υπηρεσίες, στη σύγχρονη ψηφιακή τεχνολογία με το gov.gr?

Καλά μην τρελαίνεσαι.. το να παίρνεις ηλεκτρονικά ένα χαρτί από μία υπηρεσία και να το στέλνεις ηλεκτρονικά σε άλλη είναι το 1/4 της σύγχρονης ψηφιακής τεχνολογίας. Το θέμα είναι πχ να μένεις άνεργος και να ενεργοποιείται το επίδομα ανεργίας ΑΥΤΟΜΑΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, kalitexnis_g said:

Καλά μην τρελαίνεσαι.. το να παίρνεις ηλεκτρονικά ένα χαρτί από μία υπηρεσία και να το στέλνεις ηλεκτρονικά σε άλλη είναι το 1/4 της σύγχρονης ψηφιακής τεχνολογίας. Το θέμα είναι πχ να μένεις άνεργος και να ενεργοποιείται το επίδομα ανεργίας ΑΥΤΟΜΑΤΑ.

Αυτά που εσύ θεωρείς "αυτονόητα" και απλά, δεν ήταν και τόσο απλά πριν από λίγο καιρό....και ναι γίναν πάρα πολλά στον συγκεκριμένο τομέα...είναι μόνο το 1/4??? κατά την δική σου αυθαίρετη ερμηνεία?.....και ίσως όλα αυτά να ήταν το μόνο "καλό" της πανδημίας εφόσον επιτάχυνε την αναγκαιότητα για τέτοιες εξελίξεις.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, kalitexnis_g said:

Καλά μην τρελαίνεσαι.. το να παίρνεις ηλεκτρονικά ένα χαρτί από μία υπηρεσία και να το στέλνεις ηλεκτρονικά σε άλλη είναι το 1/4 της σύγχρονης ψηφιακής τεχνολογίας. Το θέμα είναι πχ να μένεις άνεργος και να ενεργοποιείται το επίδομα ανεργίας ΑΥΤΟΜΑΤΑ.

Ο μηδενισμός των πάντων είναι χαρακτηριστικό μερικών "ελληναράδων".

Αλήθεια, το "1/4" πως σου προέκυψε;

Θα περίμενα 1/100 ή 1/1000 ή και ακόμη μικρότερο ποσοστό ...

Link to comment
Share on other sites

Πως μπλεξατε δελτία τύπου της WIND/NOVA με δελτία τύπου της εκάστοτε κυβέρνησης, σίγουρα είναι ελληνικό φαινομενο πάντως...

Sent from my SM-S908B using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, ath156 said:

Αυτά που εσύ θεωρείς "αυτονόητα" και απλά, δεν ήταν και τόσο απλά πριν από λίγο καιρό....και ναι γίναν πάρα πολλά στον συγκεκριμένο τομέα...είναι μόνο το 1/4??? κατά την δική σου αυθαίρετη ερμηνεία?.....και ίσως όλα αυτά να ήταν το μόνο "καλό" της πανδημίας εφόσον επιτάχυνε την αναγκαιότητα για τέτοιες εξελίξεις.

 

44 minutes ago, makap said:

Ο μηδενισμός των πάντων είναι χαρακτηριστικό μερικών "ελληναράδων".

Αλήθεια, το "1/4" πως σου προέκυψε;

Θα περίμενα 1/100 ή 1/1000 ή και ακόμη μικρότερο ποσοστό ...

Εγώ δεν μίλησα για πολιτική των τελευταίων ετών και για συγκεκριμένες κυβερνήσεις. Μίλησα γενικά το πώς θα έπρεπε να είναι τα πράγματα θέτοντας ένα παράδειγμα από την καθημερινότητα. ΦΥΣΙΚΑ και μόνο τα τελευταία χρόνια γίνανε βήματα προς αυτή την κατεύθυνση. Αυτό δεν σημαίνει πως η Ελλάδα (η συζήτηση ξεκίνησε για το εάν μπορείς να δηλώσεις το κινητό εξωτερικού στο gov) δεν είναι πολύ πίσω σχετικά με τις άλλες χώρες. Και το 1/4 που είπα πολύ είναι τελικά.

Συγγνώμη για το off topic.

 https://www.naftemporiki.gr/finance/1357064/desi-25i-stous-27-i-ellada-stin-psifiaki-oikonomia-para-to-alma-se-5g-kai-dimosies-ypiresies/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Στη wind δεν υπάρχει η επιλογή : Prefer Wifi για το wifi-calling.

Στην cosmote την έχω κανονικα στο ιδιο κινητό (xiaomi 11 lite 5g NE)

Αυτο έχει ως αποτέλεσμα αν βρίσκει εστω και λίγο σήμα να φευγει απο το voWiFi και δεν ακούγομαι καλα σε κλήσεις.

Για τώρα το προσπερνάω με το airplane mode συνέχεια ανοιχτό.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτή είναι η μόνη λύση. Έχουν αναφερθεί κάποιες κρυφές επιλογές αλλά απ’ όσο ξέρω είναι μόνο για Samsung

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, paanos said:

Δυστυχώς αυτή είναι η μόνη λύση. Έχουν αναφερθεί κάποιες κρυφές επιλογές αλλά απ’ όσο ξέρω είναι μόνο για Samsung

Υπάρχει κάποιο λινκ η κάποιος οδηγος για να δούμε αυτές τις κρυφές επιλογές εμείς που έχουμε samsung.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

σε επικοινωνία με wind μου ειπαν οτι δεν υποστηρίζεται η συσκευή μου (realme gt2)  για το vowifi 
(κατι το οποίο το διάβασα αλλα και το sms το επιβεβαιώνει) αλλα τους ζητησα να το ενεργοποιήσουν γιατι τους ειπα οτι καθ εχω και συμβατή συσκευήκατι το οποίο δεν ειναι αλήθεια.

δεν ειδα να αλλαζει κατι και στο μενου δεν εμφανίζεται η επιλογή ενω για την cote (data) που εχω ως πρώτη εμφανίζεται

Δεν βρίσκω κάποιο διακόπτη στο μενού.

Μίλησα ξανα και μου ειπαν οτι το βλεπουν ενεργοποιημένο.

Υπαρχει καποιος κωδικος που πατάω για να δω τον διακόπτη, έκανε λάθος η κοπέλα και το βλέπει ενεργοποιημένο η τελικά δεν το υποστηρίζει?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μαλλον δεν το υποστηριζει. Αν ειχες Xiaomi, υπαρχει κωδικος που παρακαμπτει τον ελεγχο για την υποστηριξη VoWiFi (και για το VoLTE υπαρχει) και εμφανιζει τον διακόπτη στις ρυθμίσεις έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, georgeavl3 said:

Ναι, μαλλον δεν το υποστηριζει. Αν ειχες Xiaomi, υπαρχει κωδικος που παρακαμπτει τον ελεγχο για την υποστηριξη VoWiFi (και για το VoLTE υπαρχει) και εμφανιζει τον διακόπτη στις ρυθμίσεις έτσι κι αλλιώς.

Ποιος είναι ο κωδικός και αν δεν θέλεις να τον γράψεις, στείλε πμ.;

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, makap said:

Ποιος είναι ο κωδικός και αν δεν θέλεις να τον γράψεις, στείλε πμ.;

*#*#869434#*#* δοκίμασε αυτόν

την 1η φορά θα σου βγάλει enabled  και εάν το ξανακάνεις disabled.......κοκ

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

πολλες φορες ο dialer παίζει ρολο οπότε ισως χρειαστεί να κάνει κάποιος πχ απεγκατασταση των ενημερώσεων του dialer για μα δουλέψει η να βάλει καποια παλιότερη έκδοση.

 

Link to comment
Share on other sites

σε xiaomi m3 pro 5g χωρίς να είναι στην λίστα δουλεύει κάνοντας disable check.

Στα realme oppo oneplus κάνα χρόνο αν δεν κανω λάθος η εταιρεία δεν δίνει πρόσβαση σε engineering mode και η διαδικασία είναι περίπλοκη.

Αν πας να κάνεις εγκατάσταση το oneplus logkit δεν προχωρά γιατί βρίσκει παρόμοιο πακέτο ήδη εγκατεστημένο που είναι στην ουσία το feedback mode.

Δοκίμασα και με αλλο dialer αλλα δεν ..

ισως κάνοντας εγκατάσταση τον μαμα oneplus dialer αυτον που επιτρέπει την ηχογράφηση η με quickshortcutmaker.

απλα για να κάνεις ενα disable check να δεις αν δουλεύει

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, drdedus said:

σε xiaomi m3 pro 5g χωρίς να είναι στην λίστα δουλεύει κάνοντας disable check.

 

Πράγματι και σε Xiaomi Note 9T κάνοντας "disable vowifi check" εμφανίζεται ο διακόπτης για vowifi😁

Όμως εάν πας να κάνεις κλήση (με airplane mode & connected to wifi) δεν γίνεται τίποτα🤔 Έστειλα και μήνυμα στο 1202 και η απάντηση ήταν ότι δεν υποστηρίζεται🥲

Εσύ έκανες κλήση και ενώ το είχες βάλει σε wifi + airplane mode? ??

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να έχει ενεργοποιηθεί από συμβατή συσκευή πρώτα και μετά να γίνει αυτή η διαδικασία

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, georgeavl3 said:

Λογικά πρέπει να έχει ενεργοποιηθεί από συμβατή συσκευή πρώτα και μετά να γίνει αυτή η διαδικασία

 

Όταν το είχα προσπαθήσει από συμβατό Iphone του γιου μου πάλι το απέρριψε...βέβαια το κάναμε με γρήγορες αλλαγές σιμ...δεν ξέρω εάν πρέπει να περιμένεις κάποιο διάστημα (να παραμείνουν οι κάρτες δηλαδή για κάποια ώρα εκεί)???

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, ath156 said:

Όταν το είχα προσπαθήσει από συμβατό Iphone του γιου μου πάλι το απέρριψε...βέβαια το κάναμε με γρήγορες αλλαγές σιμ...δεν ξέρω εάν πρέπει να περιμένεις κάποιο διάστημα (να παραμείνουν οι κάρτες δηλαδή για κάποια ώρα εκεί)???

Πρέπει να παραμείνει,αυτό πήγα να κάνω στον πατέρα μου με WiFi Calling…

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nikolas14 said:

Πρέπει να παραμείνει,αυτό πήγα να κάνω στον πατέρα μου με WiFi Calling…

Φαίνεται ότι τελικά είναι κανόνας τα παιδιά να έχουν καλύτερα κινητά από τους γονείς😁....φυσικά κάνω πλάκα (χωρίς παρεξήγηση).....όταν λες να παραμείνει, δηλαδή για πόσο??...λεπτά..ώρες...ημέρα...?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ath156 said:

Φαίνεται ότι τελικά είναι κανόνας τα παιδιά να έχουν καλύτερα κινητά από τους γονείς😁....φυσικά κάνω πλάκα (χωρίς παρεξήγηση).....όταν λες να παραμείνει, δηλαδή για πόσο??...λεπτά..ώρες...ημέρα...?

Κανένα μισάωρο έκανε σίγουρα…

χαχαχα τυχαίνει να είναι έτσι. Εγώ με iPhone 13 είμαι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova VoLTE/VoWiFi

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...