Jump to content

iPhone XR


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ νύχτα δεν έχω δει κινητό να βγάζει

Ούτε Samsung ούτε iPhone ούτε Sony ούτε κανένα

Ειδικά μέσα σε μαγαζιά με λάμπες led και xenon και strobo και λοιπά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ώπα αδερφέ τί πας να βγάλεις :) Να χαίρεσαι και συ την οικογένεια σου, αλλά με όπισθεν τον φωτισμό και στα 4-5 μέτρα μακριά όπως σε κόβω, κανένα φλας κινητού δε κάνει θαύματα και σε τόσο ανοικτό χώρο :)

 

Τάσο τα Huawei 20 βγάζουν και με xenon και με strobo και ότι θες που για το κοινό μάτι είναι φοβερές, εγώ απλά δε μπορώ το artificial αποτέλεσμα τους ακόμα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Ώπα αδερφέ τί πας να βγάλεις :) Να χαίρεσαι και συ την οικογένεια σου, αλλά με όπισθεν τον φωτισμό και στα 4-5 μέτρα μακριά όπως σε κόβω, κανένα φλας κινητού δε κάνει θαύματα :)

 

Τάσο τα Huawei 20 βγάζουν και με xenon και με strobo και ότι θες που για το κοινό μάτι είναι φοβερές, εγώ απλά δε μπορώ το artificial αποτέλεσμα τους ακόμα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τα συγκεκριμένα που λες καμία φορά δεν τα έχω βάλει στο σπίτι

Και ούτε πρόκειται

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ απαιτήσεις από την φωτογραφική του κινητού, άκουσα για τρομερή βελτίωση στο Χs ομως. Δοκίμασα και δεν είδα καμία διαφορά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ απαιτήσεις από την φωτογραφική του κινητού, άκουσα για τρομερή βελτίωση στο Χs ομως. Δοκίμασα και δεν είδα καμία διαφορά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Με ανάποδα τα φώτα και τόσο μακριά δεν βγάζεις ούτε με dslr

Κι εγώ που δεν το κατέχω τόσο πάλι δεν θα δοκίμαζα τέτοια φωτογραφία και τόσο μακριά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που διαβάζω για μη απαιτήσεις σε κάμερα, ένα απούλητο iPhone 7 κουνιέται μόνο του σε κάποιο ράφι...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγώ νύχτα δεν έχω δει κινητό να βγάζει

Ούτε Samsung ούτε iPhone ούτε Sony ούτε κανένα

Ειδικά μέσα σε μαγαζιά με λάμπες led και xenon και strobo και λοιπά

 

Τότε δεν είχες τη τύχη να δεις τι φωτογραφίες βγάζουν τα Pixel (2 & 3).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι λάθος τραβηγμένη. Ήθελα tap επάνω στα πρόσωπα.

Έβγαλε καθαρά το πίσω κτίριο (μέχρι και τα τούβλα φαίνονται!). Δεν ήταν δυνατόν να απαιτείς να βγάλει ΚΑΙ τα πρόσωπα.

Εάν ήθελες πρόσωπα έπρεπε να κάνεις φωτομέτρηση στα πρόσωπα (και προφανώς θα έχανες φως από τα υπόλοιπα).

10 φορές να την ξανατραβήξεις...10 διαφορετικά αποτελέσματα θα πάρεις ανάλογα με το που έγινε η φωτομέτρηση.

Έχω δει πολύ δυνατές φωτό από XR (και από Χ). Αυτή δεν είναι αντιπροσωπευτική. Είναι πολύ δύσκολες συνθήκες.

 

Η κάμερα του Xr από άποψη χαρακτηριστικών και dynamic range ΕΙΝΑΙ 100% βελτιωμένη σε σχέση με το πολύ καλό Χ το οποίο έχανε αρκετά στις βραδινές. Με τον μεγαλύτερο αισθητήρα και τα μεγαλύτερα pixel το Xr τα πάει καλύτερα στον τομέα αυτό. Εάν βάλεις και το μεγαλύτερο Dynamic Range τότε μπορείς να καταλάβεις γιατί το αποτέλεσμα (ΘΑ) είναι καλύτερο.

 

Την συγκεκριμένη φωτό εάν την έβγαζα με το 1+6 θα ήταν πιο φωτεινή, αλλά η ζωγραφική θα πήγαινε σύννεφο. Εδώ (με το Xr), ακόμα και σε τόσο μα τόσο δύσκολες συνθήκες, υπάρχει λεπτομέρεια στην φωτογραφία και μάλιστα μεγάλη.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχουν πληροφορίες exif για να δούμε τον χρόνο κλείστρου και την φωτό σε πλήρη ανάλυση. Φαντάζομαι ότι ο χρόνος κλείστρου θα είναι αρκετά μικρός καθώς η φωτογραφία εκτός από "λεπτομέρεια" είναι και πολύ καθαρή (καθόλου motion blur).

 

Υ.Γ Το σίγουρο επίσης είναί ότι τα pixel 2-3 θα έβγαζαν την συγκεκριμένη φωτό απείρως καλύτερη. Αλλά τα Pixel είναι Pixel. Φωτογραφικά δεν πιάνονται.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν είχες τη τύχη να δεις τι φωτογραφίες βγάζουν τα Pixel (2 & 3).

 

Θα έχω από αύριο

Το έχει ένας φίλος μου και θα βρεθούμε αύριο να το δω λίγο το pixel 2 xl

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Θα έχω από αύριο

Το έχει ένας φίλος μου και θα βρεθούμε αύριο να το δω λίγο το pixel 2 xl

Εάν μπορέσεις να κάνεις ένα light VS θα ήταν πολύ πολύ χρήσιμο.

3-4 φωτό σε εσωτερικό χώρο και εξωτερικό χαμηλό φωτισμό (ΟΧΙ ΜΑΥΡΑ ΣΚΟΤΑΔΙΑ).

Θα ήταν πολύ χρήσιμο γιατί θα βάλεις το iPhone απέναντι στο δυνατότερο (κατ' εμέ) καμεροτηλέφωνο. :)

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εάν μπορέσεις να κάνεις ένα light VS θα ήταν πολύ πολύ χρήσιμο.

3-4 φωτό σε εσωτερικό χώρο και χαμηλό φωτισμό (ΟΧΙ ΣΚΟΤΑΔΙΑ).

Θα ήταν πολύ χρήσιμο γιατί θα βάλεις το iPhone απέναντι στο δυνατότερο (κατ' εμέ) καμεροτηλέφωνο. :)

 

Αν μπορέσω θα δούμε

Δεν ξέρω από φωτογραφία κιόλας

Πατάω εκεί στο αυτόματο ταπ ταπ και ότι βγει

Την ημέρα όλα καλές βγάζουν

Νύχτα αλήθεια δεν έχω δει κάτι να μ αρέσει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πατάω εκεί στο αυτόματο ταπ ταπ και ότι βγει

Αυτό μετράει Τάσο. Το τι θα βγει στο πρώτο κλικ. Άστο να εστιάσει καλά όλου θέλει, να κάνει την φωτομέτρηση όπως την θέλει (απλά στόχευε στο ίδιο σημείο)...και βάρα.

Αυτό κάνουν οι περισσότεροι χρήστες. Εκεί τα θέλουμε τα καλά αποτελέσματα. Στο full auto. :rolleyes:

 

Υ.Γ Εδώ έχω μερικά δείγματα από 1+6 για όποιον θέλει να ρίξει βλέφαρο https://flic.kr/s/aHsmpbM5oY

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Μπες Τάσο εκεί στα ορυχεία της Μόρντορ που έχετε και τράβα :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπες Τάσο εκεί στα ορυχεία της Μόρντορ που έχετε και τράβα :)

Από Πτολεμαΐδα και εγώ. Τα έχω επισκεφτεί μερικές φορές τα ορυχεία της Μόρντορ. :p

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Μπες Τάσο εκεί στα ορυχεία της Μόρντορ που έχετε και τράβα :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έκλαψα

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπες Τάσο εκεί στα ορυχεία της Μόρντορ που έχετε και τράβα :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Χαχα εκεί μέσα με τόση σκόνη θολά βγαίνουν και με dslr

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εάν μπορέσεις να κάνεις ένα light VS θα ήταν πολύ πολύ χρήσιμο.

3-4 φωτό σε εσωτερικό χώρο και εξωτερικό χαμηλό φωτισμό (ΟΧΙ ΜΑΥΡΑ ΣΚΟΤΑΔΙΑ).

Θα ήταν πολύ χρήσιμο γιατί θα βάλεις το iPhone απέναντι στο δυνατότερο (κατ' εμέ) καμεροτηλέφωνο. :)

 

Και παλι μπορει το pixel να ειναι ελαφρως καλυτερο στις φωτογραφιες,ειναι αισθητα χειροτερο στο video(μιας και μιλαμε για καμερα γενικα).

Link to comment
Share on other sites

Και παλι μπορει το pixel να ειναι ελαφρως καλυτερο στις φωτογραφιες,ειναι αισθητα χειροτερο στο video(μιας και μιλαμε για καμερα γενικα).

 

Video και iPhone πάνε μαζί

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Το video του iPhone είναι Νο1. Όχι μόνο του XR. Όλα τα iPhone ανέκαθεν είχαν κορυφαίο βίντεο.

 

from my 1+6

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδιά.

Έχετε να προτείνεται κάποιο καλό τζαμάκι προστασίας;

Ιδανικά να το τοποθετούν και σε κατάστημα για τέλεια εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία που έχει δείξει ένας φίλος ποιο πάνω είναι εστιασμένη στα φώτα από επιλογή του χρήστη και πιθανότατα με βγαλμένο το σμαρτ hdr αν είναι από χρ.

Έχω δεκάδες ολόιδιες φωτογραφίες που ειναι άψογες αφού το σμαρτ hdr είναι για αυτή τη δουλειά, να μπορεί δλδ σε μια φωτό να βγάζει τα φωτεινά και τα λιγότερο φωτεινά σημεία το ίδιο καλά!

 

Ίσως να είναι και από χ αλλά από χρ με ανοιχτό το σμαρτ hdr και κανονική εστίαση, δεν είναι.0Xnh0pL1AsheRhishr-XChWNQ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για ποια pixel λέτε ότι βγάζουν καλύτερες φωτογραφίες; Εδώ και στο dxomark τα έχουν πιο πίσω από το Max καλά το 2 είναι πολύ πίσω.. Σε συγκριτικά στο YouTube δεν είδα σε κάποιο να είναι καλύτερο το pixel. Μπας και λέτε για άλλο κινητό;

Από εκεί και πέρα είναι και θέμα γνώσης χεριού πως θα τραβηχτεί μια φωτο. Ο φίλος με το παράδειγμα που έβγαλε το βράδυ ήταν οι χειρότερες συνθήκες με τον χειρότερο τρόπο. Δεν πειράζει έτσι μαθαίνουμε. Ούτε είναι ένα Tap και όποιον πάρει ο χάρος. Θέλει υπομονή και κατάλληλες συνθήκες είτε φυσικές είτε στο πως θα στήσεις το θέμα, ρυθμίσεις κτλ αν μιλάμε για σωστή λήψη όχι σαν αυτές που βγάζει η γυναίκα μου απλά πατάει το κουμπί..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone XR
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...