Jump to content

iPhone XR


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως, περσινό μοντέλο δε θα έπαιρνα... δική μου άποψη...

Κακία δεν είπα, απλά ασχολήθηκες πολύ να μας πείσεις για το ότι το x ειναι καλύτερη αγορά.

Εγώ μένω στο ότι και τα δυο είναι apple...

Πάντως, το xR με μια spigen thin fit που του έχω, είναι μια χαρά, παρασάγγας σε σχέση με το περσινό 8 plus.

 

Δεν κάνουμε διαμάχη ποιός θα έπαιρνε και ποιο

Την άποψη μου ανέφερα

Ο λόγος που βγήκε αυτή η συσκευή έτσι είναι για να μην κόβει πωλήσεις από τα άλλα δύο νέα μοντέλα

Υποτίθεται θα είναι το "φθηνό" iPhone τελευταίας τεχνολογίας ώστε να κερδίσει πελάτες και από άλλα στρατόπεδα και κάποιους με παλαιότερα iPhone αλλά και στενότερη τσέπη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να μπορέσει και ο "απλός" κόσμος (μην με παρεξηγήσετε...δεν το λέω ούτε με κακία ούτε υποτιμητικά...εννοώ ΚΑΙ αυτόν που τα έχει αλλά δεν θέλει να δώσει 2 μηνιάτικα για κινητό) να μπορεί να χαρεί το iOS.

Πρέπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να βγεί ένα φθηνό (πραγματικά φθηνό όμως) iPhone για να μπορέσει να χαρεί ο κοσμάκης το iOS.

Πρέπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣνα βγεί ένα iPhone που είναι αγοράσ-ιμο (να μπορεί να αγοραστεί).

 

Δεν με ενδιαφέρει εάν θα έχει σκ@τ@ οθόνη, μικρότερο επεξεργαστή, μικρότερη μνήμη, χειρότερη κάμερα. Θέλω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ένα iPhone...αγοράσ-ιμο.

 

Ένας από τους λόγους που έφυγα από τα iPhone ήταν ότι βαρέθηκα να κουβαλάω ένα 1000άρικο πάνω μου! Τρέμει η ψυχή σου μην στο κλέψουν, μην σου πέσει...μην...μην...μην.

 

ΟΚ. Έχε ρε παιδί μου το υπερτούμπανο στα 1500. Κανένα θέμα. Βγάλε όμως και ένα στα 500 να μπορεί να το χαρεί ο καθένας πλέον.

 

Το ξέρω.

ΤΡΟΜΕΡΑ δύσκολο.

Γιατί iPhone σημαίνει iOS. Και το iOS η Apple δεν το δίνει τζάμπα.

Γιατί iPhone σημαίνει πάντα τελευταία τεχνολογία.

Γιατί το iPhone εκείνο, γιατί το iPhone το άλλο....

Κατανοητό. Αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ πάρω! Τί να το κάνω; Να το κοιτάω στα περιοδικά όπως τις Ferrari;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο λόγος που βγήκε αυτή η συσκευή έτσι είναι για να μην κόβει πωλήσεις από τα άλλα δύο νέα μοντέλα

Συμφωνώ 100%.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ένα όριο, ήμουν έτοιμος για το max, αλλά από τη μια η περίπτωση που μου έτυχε με το xr και το ότι δε γίνεται να κυκλοφορείς με κινητό 1400€... και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να μπορέσει και ο "απλός" κόσμος (μην με παρεξηγήσετε...δεν το λέω ούτε με κακία ούτε υποτιμητικά...εννοώ ΚΑΙ αυτόν που τα έχει αλλά δεν θέλει να δώσει 2 μηνιάτικα για κινητό) να μπορεί να χαρεί το iOS.

Πρέπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να βγεί ένα φθηνό (πραγματικά φθηνό όμως) iPhone για να μπορέσει να χαρεί ο κοσμάκης το iOS.

Πρέπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣνα βγεί ένα iPhone που είναι αγοράσ-ιμο (να μπορεί να αγοραστεί).

 

Δεν με ενδιαφέρει εάν θα έχει σκ@τ@ οθόνη, μικρότερο επεξεργαστή, μικρότερη μνήμη, χειρότερη κάμερα. Θέλω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ένα iPhone...αγοράσ-ιμο.

 

Ένας από τους λόγους που έφυγα από τα iPhone ήταν ότι βαρέθηκα να κουβαλάω ένα 1000άρικο πάνω μου! Τρέμει η ψυχή σου μην στο κλέψουν, μην σου πέσει...μην...μην...μην.

 

ΟΚ. Έχε ρε παιδί μου το υπερτούμπανο στα 1500. Κανένα θέμα. Βγάλε όμως και ένα στα 500 να μπορεί να το χαρεί ο καθένας πλέον.

 

Το ξέρω.

ΤΡΟΜΕΡΑ δύσκολο.

Γιατί iPhone σημαίνει iOS. Και το iOS η Apple δεν το δίνει τζάμπα.

Γιατί iPhone σημαίνει πάντα τελευταία τεχνολογία.

Γιατί το iPhone εκείνο, γιατί το iPhone το άλλο....

Κατανοητό. Αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ πάρω! Τί να το κάνω; Να το κοιτάω στα περιοδικά όπως τις Ferrari;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμφωνώ 100%.

 

Με 580€ παίρνεις iPhone 8

Με λιγότερα παίρνεις 7/7 plus

Κι εκείνα δεν τα λες και άσχημα

Δεν θα είναι όμως φετινά. Ψυχολογικό

 

Δυστυχώς έτσι όπως έγιναν τα πράγματα στην Ελλάδα δεν είμαστε για iPhone

Για αυτό η Xiaomi εδώ σε εμάς κάνει χρυσές δουλειές.

Μην φανταστείς ότι υπάρχει κανένας άλλος λόγος που πουλάει η Xiaomi στην Ελλάδα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να μπορέσει και ο "απλός" κόσμος (μην με παρεξηγήσετε...δεν το λέω ούτε με κακία ούτε υποτιμητικά...εννοώ ΚΑΙ αυτόν που τα έχει αλλά δεν θέλει να δώσει 2 μηνιάτικα για κινητό) να μπορεί να χαρεί το iOS.

Πρέπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να βγεί ένα φθηνό (πραγματικά φθηνό όμως) iPhone για να μπορέσει να χαρεί ο κοσμάκης το iOS.

Πρέπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣνα βγεί ένα iPhone που είναι αγοράσ-ιμο (να μπορεί να αγοραστεί).

 

Δεν με ενδιαφέρει εάν θα έχει σκ@τ@ οθόνη, μικρότερο επεξεργαστή, μικρότερη μνήμη, χειρότερη κάμερα. Θέλω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ένα iPhone...αγοράσ-ιμο.

 

Ένας από τους λόγους που έφυγα από τα iPhone ήταν ότι βαρέθηκα να κουβαλάω ένα 1000άρικο πάνω μου! Τρέμει η ψυχή σου μην στο κλέψουν, μην σου πέσει...μην...μην...μην.

 

ΟΚ. Έχε ρε παιδί μου το υπερτούμπανο στα 1500. Κανένα θέμα. Βγάλε όμως και ένα στα 500 να μπορεί να το χαρεί ο καθένας πλέον.

 

Το ξέρω.

ΤΡΟΜΕΡΑ δύσκολο.

Γιατί iPhone σημαίνει iOS. Και το iOS η Apple δεν το δίνει τζάμπα.

Γιατί iPhone σημαίνει πάντα τελευταία τεχνολογία.

Γιατί το iPhone εκείνο, γιατί το iPhone το άλλο....

Κατανοητό. Αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ πάρω! Τί να το κάνω; Να το κοιτάω στα περιοδικά όπως τις Ferrari;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμφωνώ 100%.

 

Το καλο με το XR ειναι οτι επειδη εχει ''χειροτερη''οθονη απο τα ακριβοτερα μοντελα,ειναι πιο φθηνη η επισκευη της αν πεσει κατω και σπασει,ενω πχ στα Galaxy κινητα η ακριβοτερη επισκευη ειναι στην οθονη.

Αρκετοι πχ το προτιμησαν σε σχεση με το XS max γιατι δεν εχει τα θεματα με flickering στην οθονη που εχουν τα ακριβοτερα XS και XS max.

Διαβασα περιστατικα ατομων στην Αμερικη να προτιμουν το XR μεχρι και για καλυτερο σημα αν ειναι δυνατον σε σχεση με το max πχ.

Link to comment
Share on other sites

Το καλο με το XR ειναι οτι επειδη εχει ''χειροτερη''οθονη απο τα ακριβοτερα μοντελα,ειναι πιο φθηνη η επισκευη της αν πεσει κατω και σπασει,ενω πχ στα Galaxy κινητα η ακριβοτερη επισκευη ειναι στην οθονη.

Αρκετοι πχ το προτιμησαν σε σχεση με το XS max γιατι δεν εχει τα θεματα με flickering στην οθονη που εχουν τα ακριβοτερα XS και XS max.

Διαβασα περιστατικα ατομων στην Αμερικη να προτιμουν το XR μεχρι και για καλυτερο σημα αν ειναι δυνατον σε σχεση με το max πχ.

 

Κι εγώ διάβασα ότι μην πω τωρα...

Αφήστε παιδιά τα σχόλια διαφόρων άσχετων

Εδώ μέσα ότι ακούσεις από τους άλλους που γνωρίζουν πράγματα λίγο που αυτά να πιστεύεις

Και επίσης ότι εις εσύ στο χέρι σου με τα δικά σου μάτια

Τίποτα άλλο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ διάβασα ότι μην πω τωρα...

Αφήστε παιδιά τα σχόλια διαφόρων άσχετων

Εδώ μέσα ότι ακούσεις από τους άλλους που γνωρίζουν πράγματα λίγο που αυτά να πιστεύεις

Και επίσης ότι εις εσύ στο χέρι σου με τα δικά σου μάτια

Τίποτα άλλο

 

Το θεμα με το flickering στα XS και XS Max ειναι γεγονος παντως,απλα αλλους τους πειραζει και αλλους οχι.

 

Το ιδιο και για το σημα των κινητων στα νεα iphone κυριως μετα και την συμφωνια Apple και intel.

 

Τελος εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες στο τελος αλλα υπαρχει ενα προβλημα σε αυτο. Δεν εχουμε την δυνατοτητα να γνωριζουμε πως λειτουργουν/συμπεριφερονται ΟΛΕΣ οι συσκευες που κυκλοφορουν στην αγορα καθε χρονια.

Εκτος μονο αν καποιος αγοραζει καθε ναυαρχιδα που κυκλοφορει καθε χρονια αλλα δινει μια περιουσια που και παλι δεν τις κραταει για αρκετο διαστημα για να γνωριζει πως θα συμπεριφερεται η συσκευη σε μελλοντικα updates.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με το flickering στα XS και XS Max ειναι γεγονος παντως,απλα αλλους τους πειραζει και αλλους οχι.

 

Το ιδιο και για το σημα των κινητων στα νεα iphone κυριως μετα και την συμφωνια Apple και intel.

 

Τελος εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες στο τελος αλλα υπαρχει ενα προβλημα σε αυτο. Δεν εχουμε την δυνατοτητα να γνωριζουμε πως λειτουργουν/συμπεριφερονται ΟΛΕΣ οι συσκευες που κυκλοφορουν στην αγορα καθε χρονια.

Εκτος μονο αν καποιος αγοραζει καθε ναυαρχιδα που κυκλοφορει καθε χρονια αλλα δινει μια περιουσια που και παλι δεν τις κραταει για αρκετο διαστημα για να γνωριζει πως θα συμπεριφερεται η συσκευη σε μελλοντικα updates.

 

Όταν θες να πάρεις μια συσκευή μπαίνεις στο συγκεκριμένο νήμα που σε αφορά και διαβάζεις σχόλια

Θα βρεις κάποιους που είναι καινούργιοι και ψιλό άσχετοι

Θα βρεις και κάποιους γνωστες

Εκεί βλέπεις ότι υπάρχει και δεν υπάρχει για την συσκευή

 

Θα βρεις και κολλημένους που ότι συσκευή έχουν είναι η καλύτερη άσχετα αν κόστιζε 200€

 

Εγώ πχ αν θέλω να πάρω το XR θα μπω εδώ

Θα πάω δέκα σελίδες πίσω και θα διαβάσω

Πχ τα δικά σου σχόλια δεν θα τα λαμβάνω υπόψη. Δεν σε γνωρίζω δεν ξέρω τις απόψεις σου

Θα βρω κάποιους παλαιότερους και όσο γίνεται αμερόληπτος και θα επιλέξω

 

Κάπως έτσι βγάζεις ένα συμπέρασμα

Αν βρεις και από ένα φίλο την συσκευή λίγο να την πιάσεις στο χέρι σου ακόμα καλύτερα

Και έτσι κανείς την επιλογή σου όσο γίνεται πιο κοντά σε αυτό που ψάχνεις

 

Η τέλεια συσκευή για κάποιον άλλον μπορεί να είναι η χειρότερη σου

Και το αντίθετο

Όλα εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες και ο καθένας μας είναι διαφορετικές στα θέλω του

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ας επιστρέψουμε στα της συσκευής όμως... Αρκετες σελίδες πλέον γέμισαν με ανούσια vs...

Αν υπάρχει κάποιο θέμα για το τηλέφωνο, να το αναπτύξουμε, διαφορετικά, ας μείνει το θέμα καθαρό για αυτούς που πραγματικά ενδιαφέρονται για το XR κι όχι για τα αδελφάκια του.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πχ αν θέλω να πάρω το XR θα μπω εδώ

 

Θα πάω δέκα σελίδες πίσω και θα διαβάσω

 

Πχ τα δικά σου σχόλια δεν θα τα λαμβάνω υπόψη. Δεν σε γνωρίζω δεν ξέρω τις απόψεις σου

 

Θα βρω κάποιους παλαιότερους και όσο γίνεται αμερόληπτος και θα επιλέξω.

 

Καλή σκέψη. Αυτοί όμως που περιγράφεις δεν γράφουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια τυχάρπαστα σχόλια εδώ και εκεί, διάβασα ότι όταν ανοίγεις το bluetooth και συνδέεις κάποια συσκευή, τότε η ταχύτητα εναλλαγής δεδομένων με wifi πέφτει κατακόρυφα.

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο; Γενικά για το iPhone το αναφέρω...όχι για συγκεκριμένο μοντέλο.

Απλά επειδή το XR είναι στο πλάνο, το ρωτάω εδώ.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Το χ είναι καλύτερο από το XR σε ένα παράλληλο σύμπαν ίσως, αλλά σε αυτό αποκλείεται.

Έχει χειρότερη μπαταρία (πολύ χειρότερη αφού στο XR είναι σχεδόν απίστευτη!), χειρότερο επεξεργαστή άλλη γενιά, χειρότερη (κυρια) κάμερα κ σε hardware και σε software, χειρότερο Face ID ακόμα και χειρότερη ασύρματη φόρτιση!

 

Είναι καθολικά χειρότερο λοιπόν σε ολα τα σημαντικά και μικρότερο, όποτε επειδή έχει μια amoled ένα χιλιοστό μικρότερο bezel και 3D Touch (που είναι περιττό αφού με το haptic κανείς τα ίδια ουσιαστικά για αυτό πάει προς κατάργηση) να το βγάζουν τα παιδάκια καλύτερο επειδή το έχουν αυτοί, είναι κουλό εντελώς!

Επίσης το Bluetooth δουλεύει άψογα μαζί με τα δεδομένα μην ακούτε ότι να’ναι, και αν κάποια στιγμή μια αναβάθμιση έχει κάποιο θέμα κατευθείαν φτιάχνεται.

Είχα την δυνατότητα να πάρω και το Xs αλλά όχι το μαχ, προτίμησα το χρ περισσότερο για το μέγεθος (είχα το χ και μ έπεφτε πολύ μικρή η οθόνη) αλλά όταν μου έδειξε φίλος ότι του έβγαζε κοντά 8 ώρες sot από το 100 μέχρι το 48% έπαθα πλάκα!

Όταν είδα και ότι η οθόνη του είναι η καλύτερη lcd που υπάρχει με φοβερά χρώματα αντίθεση (για ips) και φωτεινότητα, εκεί πείστηκα να το πάρω και ανταλλαγή με το χς δεν θα το έκανα λόγο αυτών των δυο λόγων που είναι από τα πιο σημαντικά για να κερδίσω ουσιαστικά μόνο την amoled.

Edited by nikos36
Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος και μόνο αξίζει στα x, Xs... η οθόνη του Xs δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα και τότε είχα ακόμη το 8 plus, αλλά αρκετά με το ποιο είναι καλύτερο, ας ασχοληθούμε με τη συσκευή μας.

Σήμερα πήρα την air skin της spigen και σε διάφανο. Νιώθω λες και δεν του φοράω θήκη...

Εννοείται ότι δεν προσφέρει πολλη προστασία, αλλά έχει ωραία αίσθηση και μικραίνει στο χέρι τη συσκευή μου...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Το χ είναι καλύτερο από το XR σε ένα παράλληλο σύμπαν ίσως, αλλά σε αυτό αποκλείεται.

Έχει χειρότερη μπαταρία (πολύ χειρότερη αφού στο XR είναι σχεδόν απίστευτη!), χειρότερο επεξεργαστή άλλη γενιά, χειρότερη (κυρια) κάμερα κ σε hardware και σε software, χειρότερο Face ID ακόμα και χειρότερη ασύρματη φόρτιση!

 

Είναι καθολικά χειρότερο λοιπόν σε ολα τα σημαντικά και μικρότερο, όποτε επειδή έχει μια amoled ένα χιλιοστό μικρότερο bezel και 3D Touch (που είναι περιττό αφού με το haptic κανείς τα ίδια ουσιαστικά για αυτό πάει προς κατάργηση) να το βγάζουν τα παιδάκια καλύτερο επειδή το έχουν αυτοί, είναι κουλό εντελώς!

Επίσης το Bluetooth δουλεύει άψογα μαζί με τα δεδομένα μην ακούτε ότι να’ναι, και αν κάποια στιγμή μια αναβάθμιση έχει κάποιο θέμα κατευθείαν φτιάχνεται.

Είχα την δυνατότητα να πάρω και το Xs αλλά όχι το μαχ, προτίμησα το χρ περισσότερο για το μέγεθος (είχα το χ και μ έπεφτε πολύ μικρή η οθόνη) αλλά όταν μου έδειξε φίλος ότι του έβγαζε κοντά 8 ώρες sot από το 100 μέχρι το 48% έπαθα πλάκα!

Όταν είδα και ότι η οθόνη του είναι η καλύτερη lcd που υπάρχει με φοβερά χρώματα αντίθεση (για ips) και φωτεινότητα, εκεί πείστηκα να το πάρω και ανταλλαγή με το χς δεν θα το έκανα λόγο αυτών των δυο λόγων που είναι από τα πιο σημαντικά για να κερδίσω ουσιαστικά μόνο την amoled.

 

+1000

Εμα πέστα βρε άνθρωπε!

Link to comment
Share on other sites

Το χ είναι καλύτερο από το XR σε ένα παράλληλο σύμπαν ίσως, αλλά σε αυτό αποκλείεται.

Έχει χειρότερη μπαταρία (πολύ χειρότερη αφού στο XR είναι σχεδόν απίστευτη!), χειρότερο επεξεργαστή άλλη γενιά, χειρότερη (κυρια) κάμερα κ σε hardware και σε software, χειρότερο Face ID ακόμα και χειρότερη ασύρματη φόρτιση!

 

Είναι καθολικά χειρότερο λοιπόν σε ολα τα σημαντικά και μικρότερο, όποτε επειδή έχει μια amoled ένα χιλιοστό μικρότερο bezel και 3D Touch (που είναι περιττό αφού με το haptic κανείς τα ίδια ουσιαστικά για αυτό πάει προς κατάργηση) να το βγάζουν τα παιδάκια καλύτερο επειδή το έχουν αυτοί, είναι κουλό εντελώς!

Επίσης το Bluetooth δουλεύει άψογα μαζί με τα δεδομένα μην ακούτε ότι να’ναι, και αν κάποια στιγμή μια αναβάθμιση έχει κάποιο θέμα κατευθείαν φτιάχνεται.

Είχα την δυνατότητα να πάρω και το Xs αλλά όχι το μαχ, προτίμησα το χρ περισσότερο για το μέγεθος (είχα το χ και μ έπεφτε πολύ μικρή η οθόνη) αλλά όταν μου έδειξε φίλος ότι του έβγαζε κοντά 8 ώρες sot από το 100 μέχρι το 48% έπαθα πλάκα!

Όταν είδα και ότι η οθόνη του είναι η καλύτερη lcd που υπάρχει με φοβερά χρώματα αντίθεση (για ips) και φωτεινότητα, εκεί πείστηκα να το πάρω και ανταλλαγή με το χς δεν θα το έκανα λόγο αυτών των δυο λόγων που είναι από τα πιο σημαντικά για να κερδίσω ουσιαστικά μόνο την amoled.

 

Κι επειδή εσυ το πίστεψες ότι είναι καλύτερο τι σημαίνει ότι είναι;;

Σε καθημερινή χρήση ίδια είναι η επίδοση του επεξεργαστή

Η μπαταρία ναι όντως είναι λίγο καλύτερη

Το μέγεθος είναι εντελώς υποκειμενικό. Εσένα σε βολεύει. Άλλους βολεύει κάτι μικρότερο

 

Σε οθόνη όμως και μπροστά σε φινέτσα άστο μην λες τίποτα καν γιατί δεν πείθεται κανένας άλλος εκτός από εσένα

 

Επίσης αναφέρθηκε ότι επειδή πχ εγώ έχω το Χ γι αυτό βάλθηκα να το βγάλω καλύτερο

Καμία σχέση

Απλά λέω αυτό που βλέπω

Τυγχάνει τώρα να πήρα ένα μεταχειρισμένο Χ

Πιο πριν είχα όλα τα προηγούμενα

Το ιδανικότερο όμως και καλύτερο το ξέρω πιο είναι δεν έχει σχέση με το ποια συσκευή έχω.

Αυτό μπόρεσα αυτό πήρα αλλά το καλύτερο σήμερα είναι το iPhone XS Max, πως να το κάνουμε; Να πάμε κόντρα σε αυτό το σύμπαν η σε ένα άλλο παράλληλο;

Σε όλα τα σύμπαντα το xs max είναι το ανώτερο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ανώτερο είναι το XS Max στη θεωρία. Αν έχουμε το 1.5Κ, όλοι ξέρουμε τι θα αγοράσουμε.

Επειδή όμως το XR κάνει τα μισά λεφτά, αλλα έχει και πολύ παραπάνω από τα μισές δυνατότητες του XS Max (και πιο πάνω από το σύνολο του Χ) αυτή τη στιγμή είναι το best vfm iPhone για τις μάζες.

 

Όσον αφορά το αισθητικό κομμάτι, κάποιοι το βρίσκουμε εξίσου όμορφο με τα αδελφάκια του. Γούστα είναι αυτά.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανώτερο είναι το XS Max στη θεωρία. Αν έχουμε το 1.5Κ, όλοι ξέρουμε τι θα αγοράσουμε.

Επειδή όμως το XR κάνει τα μισά λεφτά, αλλα έχει και πολύ παραπάνω από τα μισές δυνατότητες του XS Max (και πιο πάνω από το σύνολο του Χ) αυτή τη στιγμή είναι το best vfm iPhone για τις μάζες.

 

Όσον αφορά το αισθητικό κομμάτι, κάποιοι το βρίσκουμε εξίσου όμορφο με τα αδελφάκια του. Γούστα είναι αυτά.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Ποιες είναι οι παραπάνω δυνατότητες που έχει;

Ποια μισά λεφτά; 750 έχει το xr και 1080 το xs max

Best value for money iPhone δεν υπάρχει

Το ότι δεν έχουμε τα 1100€ αυτό ναι έχεις δίκιο. Εκεί πονάμε όλοι όχι ότι τα φθηνότερα είναι καλύτερα

Ίσως καλύτερα να είναι για την τσέπη σου και την δίκη μου αλλά μιλώντας αντικειμενικά όλοι είπαμε ξέρουμε το καλό

Προφανώς το ίδιο λέμε αλλά με αλλά λόγια

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Οταν το Iphone 8plus παιζει στα 680-750ευρω(αναλογα το καταστημα)το λες και value for money το XR.

 

Τωρα για την συγκριση μεταξυ X και XR

 

Θετικα του XR(αλλα περισσοτερο,αλλα λιγοτερο)

+φθηνοτερο(για καινουργια παντα)

+3επιλογες απο πλευρας χωρου(64,128,256)

+περισσοτερες επιλογες σε χρωματα

+καλυτερο τσιπακι

+καλυτερη αυτονομια

+ερχεται με ios12 out of the box

+καλυτερο face id

+καλυτερη κεντρικη καμερα/video(μικρες διαφορες ομως)

+φθηνοτερο στην επισκευη(και στην οθονη και στο πισω μερος)

+μεγαλυτερη οθονη

 

Θετικα του X

+καλυτερη ποιοτητα κατασκευης

+καλυτερη οθονη(αναλυση/panel/περιθωρια)

+δευτερη telephoto καμερα

+3d touch

+καλυτερη εσωτερικη κεραια

+πιο βολικο σε χρηση με το ενα χερι/μαζεμενο

 

Περαν τουτου ο καθενας τα βαζει κατω και διαλεγει οτι θελει.

 

Για καποιους οπως λεει σωστα ο Tasos μονο και μονο ο σχεδιασμος του X +η οθονη του ειναι αρκετα για να το προτιμησουν σε σχεση με το XR.

 

Οι διαφορες ουτως ή αλλως που αναφερω παραπανω ειναι κυριως στα χαρτια. Στην καθημερινη χρηση ο μεσος χρηστης δεν προκειται να δει μεγαλες διαφορες με βαση τα τσιπακια ή στις καμερες πχ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε άλλη δουλειά δεν έχεις να κανείς, μόνο εσένα διαβάζω παντού να λες ποσό καλό είναι το χ του 17’ που σε όλα τα σημαντικά πλην της οθόνης είναι χειρότερο.

 

Όλοι οι άνθρωποι κοιτούν στα κινητά την

1-2. μπαταρία και κάμερα (τα δυο πρώτα)

2-3.επεξεργαστή και οθόνη τα επόμενα, 4-5-6-7. μέθοδο ξεκλειδωματος αντοχή αδιάβροχοποίηση ασύρματη φόρτιση κτλ.

Από όλα τα σημαντικά λοιπόν, στο μοναδικό που είναι καλύτερο το περυσινο, είναι η οθόνη αν και σε αυτό πολλοί (όχι εγώ) έχουν προτίμηση στις ips λόγο χρωμάτων φυσικότητας κτλ.

 

Επειδή όμως το μέγεθος του χρ σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι μικρό, είναι απίθανο να πέφτει σε κάποιον μεγάλο το χρ αλλά το χ-χς είναι πολύ πιθανό να πέφτει σε κάποιον μικρό, αφού το χρ με τα 6,1 είναι ήδη μικρό.

 

Τέλος την κάμερα την μπαταρία και το ξεκλείδωμα (επειδή είχα το χ πριν παρω το χρ), όχι απλά την βλέπεις, κάνει μπαμ κυρίως η μπαταρία καραμπαμ, και για πολλούς είναι το νούμερο 1 μαζί με κάμερα.

Η εμπειρία χρήσης λοιπόν είναι πάνω από 80% ανώτερη σύμφωνα με τα εντελώς αντικειμενικά παραπανω,στοιχεία.

Μην ξανακούσω για το περυσινο χ λοιπόν.

 

Όσο για το χς μαχ αν διάβαζες το θεωρώ εκτός σύγκρισης αφού για εμένα είναι το καλύτερο με διαφορά αλλά δεν δικαιολογεί τα λεφτά του.

Το χς είναι ισάξιο στα περισσότερα με καλύτερη οθόνη αλλά χειρότερη μπαταρία (κ μεγεθος) που είναι και τα δυο σημαντικά και ας πούμε ότι αλληλοαναιρούνται, υπερέχει σε αρκετά δευτερεύοντα στοιχεία βέβαια για αυτό και είναι ακριβότερο αλλά τα βασικά είναι τα ίδια.

 

Deatp: Την spigen air την είχα και εγώ και είναι πολύ ωραία αλλά όπως και να έχει κιτρινίζει και δεν είναι για πολύ καιρό, προστασία έχει καλή, δεν έχει πρόβλημα και σε συνδυασμό με το χρ που είναι το πιο ανθεκτικό (jerryrig) είναι αρκετά ασφαλές.

Εγώ κατέληξα στην κλασική τύπου apple (όχι τη δερμάτινη) που είναι από μέσα βελούδο και απομακρύνει την πιθανότητα η σκόνες να κάνουν γρατζουνιές στο κινητό από μέσα. (Το διαβάζω από πολλούς να το έχουν πάθει από θηκες αν και δεν μου έτυχε ποτέ )

Edited by nikos36
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε άλλη δουλειά δεν έχεις να κανείς, μόνο εσένα διαβάζω παντού να λες ποσό καλό είναι το χ του 17’ που σε όλα τα σημαντικά πλην της οθόνης είναι χειρότερο.

 

Όλοι οι άνθρωποι κοιτούν στα κινητά την

1-2. μπαταρία και κάμερα (τα δυο πρώτα)

2-3.επεξεργαστή και οθόνη τα επόμενα, 4-5-6-7. μέθοδο ξεκλειδωματος αντοχή αδιάβροχοποίηση ασύρματη φόρτιση κτλ.

Από όλα τα σημαντικά λοιπόν, στο μοναδικό που είναι καλύτερο το περυσινο, είναι η οθόνη αν και σε αυτό πολλοί (όχι εγώ) έχουν προτίμηση στις ips λόγο χρωμάτων φυσικότητας κτλ.

 

Επειδή όμως το μέγεθος του χρ σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι μικρό, είναι απίθανο να πέφτει σε κάποιον μεγάλο το χρ αλλά το χ-χς είναι πολύ πιθανό να πέφτει σε κάποιον μικρό, αφού το χρ με τα 6,1 είναι ήδη μικρό.

 

Τέλος την κάμερα την μπαταρία και το ξεκλείδωμα (επειδή είχα το χ πριν παρω το χρ), όχι απλά την βλέπεις, κάνει μπαμ κυρίως η μπαταρία καραμπαμ, και για πολλούς είναι το νούμερο 1 μαζί με κάμερα.

Η εμπειρία χρήσης λοιπόν είναι πάνω από 80% ανώτερη σύμφωνα με τα εντελώς αντικειμενικά παραπανω,στοιχεία.

Μην ξανακούσω για το περυσινο χ λοιπόν.

 

Όσο για το χς μαχ αν διάβαζες το θεωρώ εκτός σύγκρισης αφού για εμένα είναι το καλύτερο με διαφορά αλλά δεν δικαιολογεί τα λεφτά του.

Το χς είναι ισάξιο στα περισσότερα με καλύτερη οθόνη αλλά χειρότερη μπαταρία (κ μεγεθος) που είναι και τα δυο σημαντικά και ας πούμε ότι αλληλοαναιρούνται, υπερέχει σε αρκετά δευτερεύοντα στοιχεία βέβαια για αυτό και είναι ακριβότερο αλλά τα βασικά είναι τα ίδια.

 

Deatp: Την spigen air την είχα και εγώ και είναι πολύ ωραία αλλά όπως και να έχει κιτρινίζει και δεν είναι για πολύ καιρό, προστασία έχει καλή, δεν έχει πρόβλημα και σε συνδυασμό με το χρ που είναι το πιο ανθεκτικό (jerryrig) είναι αρκετά ασφαλές.

Εγώ κατέληξα στην κλασική τύπου apple (όχι τη δερμάτινη) που είναι από μέσα βελούδο και απομακρύνει την πιθανότητα η σκόνες να κάνουν γρατζουνιές στο κινητό από μέσα. (Το διαβάζω από πολλούς να το έχουν πάθει από θηκες αν και δεν μου έτυχε ποτέ )

 

Κι εσυ μπαίνεις και μας λες τα ίδια και τα ίδια για την μπαταρία σου που κρατάει παραπάνω

 

Και στα αλλά νήματα τα ίδια γράφεις

 

Τελικά ναι πρέπει να πάρεις το mate 20 pro να ησυχάσουμε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το... μαμήσατε το θέμα.

 

@nikos36: Ας κιτρινίσει... έχω και τη μαύρη airskin επίσης. Επόμενη αγορά, κάποια caudabe.

Επίσης, πρέπει να πάρω νέα Bluetooth ακουστικά, γιατί τα mw600 δεν αντέχουν πλέον, τα έχω αρκετά χρόνια.

Κάποια λύση με ραδιόφωνο, έχει κάποιος να προτείνει;

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

@nikos36: Ας κιτρινίσει... έχω και τη μαύρη airskin επίσης. Επόμενη αγορά, κάποια caudabe.

Επίσης, πρέπει να πάρω νέα Bluetooth ακουστικά, γιατί τα mw600 δεν αντέχουν πλέον, τα έχω αρκετά χρόνια.

Κάποια λύση με ραδιόφωνο, έχει κάποιος να προτείνει;

 

Έχω ακριβός τα ίδια mw600 χρόνια... αλλά ακόμα ζούνε!

Οι θήκες οι tpu είναι για ένα διάστημα.

Εγώ εκεί αρχίζω και καταλόγων δλδ στις τύπου απλ τις μαύρες σιλικόνης με το βελούδο από μέσα..

Link to comment
Share on other sites

εγω στο δικο μου εχω βαλει την διαφανη της apple. Ξερω οτι ειναι πιο ογκωδης αλλα δεν με ενοχλει και εχω ησυχασει απο το θεμα θηκη. Εβαλα και τζαμακι της belkin στην οθονη και ολα κομπλε.
Link to comment
Share on other sites

εγω στο δικο μου εχω βαλει την διαφανη της apple. Ξερω οτι ειναι πιο ογκωδης αλλα δεν με ενοχλει και εχω ησυχασει απο το θεμα θηκη. Εβαλα και τζαμακι της belkin στην οθονη και ολα κομπλε.

 

Η apple δεν βγαζει διαφανη. Καποια αλλη εχεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Η apple δεν βγαζει διαφανη. Καποια αλλη εχεις!!!

μαλλον δεν το εχεις ψαξει καλα.....αυτη στο λινκ εχω παρει.... οποτε την σωστη εχω παρει, εσυ δεν εισαι καλα πληροφορημενος.

 

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_apple-%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B7-iphone-xr-clear-case-1219677.html

 

και ειναι η επισημη.....

 

https://www.apple.com/shop/product/MRW62ZM/A/iphone-xr-clear-case

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone XR
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...