Jump to content

iPhone XR


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Παιδιά για ποια pixel λέτε ότι βγάζουν καλύτερες φωτογραφίες; Εδώ και στο dxomark τα έχουν πιο πίσω από το Max καλά το 2 είναι πολύ πίσω.

 

Και επειδή το λέει το dxomark, είναι απόλυτο αυτό; Για να σου εξηγήσω τι κάνει το συγκεκριμένο site πρέπει να ανοίξουμε καινούργιο θέμα. Επειδή έχει τύχει να περάσουν από τα χέρια μου κάμποσες συσκευές, τα Pixel 2 & 3 δεν έχουν αντίπαλο στη φωτογραφία. Στο video από την άλλη, είναι πίσω από αρκετά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή το λέει το dxomark, είναι απόλυτο αυτό; Για να σου εξηγήσω τι κάνει το συγκεκριμένο site πρέπει να ανοίξουμε καινούργιο θέμα. Επειδή έχει τύχει να περάσουν από τα χέρια μου κάμποσες συσκευές, τα Pixel 2 & 3 δεν έχουν αντίπαλο στη φωτογραφία. Στο video από την άλλη, είναι πίσω από αρκετά.

 

Είδα φωτογραφίες του pixel 2

Τα παραλες

Δεν είναι καλύτερες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είδα φωτογραφίες του pixel 2

Τα παραλες

Δεν είναι καλύτερες

 

Που είδες Τάσο; Στο internet; Με την αναβαθμισμένη κάμερα του Pixel 3 που έχει πάρει επίσημα, δεν πιάνεται, δοκιμασμένα πράγματα, όχι ότι λέει ο κάθε reviewer στο youtube.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Που είδες Τάσο; Στο internet; Με την αναβαθμισμένη κάμερα του Pixel 3 που έχει πάρει επίσημα, δεν πιάνεται, δοκιμασμένα πράγματα, όχι ότι λέει ο κάθε reviewer στο youtube.

 

Όχι

Ένας φίλος το έχει

Pixel 2 XL

Βγάζει καλές αλλά όχι καλύτερες

Σύμφωνα με review και απόψεις του YouTube δεν έχω εκφράσει ποτέ άποψη

Σχεδόν πάντα αναφέρω δικές μου εκτιμήσεις όχι YouTube-αερολογιες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά παιδιά. Το DX μην το χρησιμοποιείτε σαν βάση. Εταιρία είναι που βγάζει κρητικές ανάλογα με το πόσα της σκάει ο καθένας.

Έρχεται η ώρα να πάρεις την συσκευή που πιάνει π.χ 100...και βλέπεις ότι δεν αξίζει ούτε για 50 τελικά.

Δεν είμαστε γκουρού της φωτογραφίας...αλλά 5 πράγματα τα πιάνεις το μάτι τέλος πάντων...και κοντεύει να μας βγει με τις κρητικές του DX.

 

from my 1+6

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι το Dxomark μας πειραξε,ειναι καλυτερη η γνωμη του Σακη και του Μιχαλη σε ενα forum που στην τελικη μπορει να εκφραζουν αποψη ακομα και για συσκευες που δεν εχουν(αντε να βγαλεις ακρη).

 

Περαν τουτου προφανως και δεν παιρνουμε 100% τα νουμερα που ανεβαζει το dxomark και το καθε dxomark.

 

Το ολο point ειναι απλα για να εχει ο υποψηφιος αγοραστης που τον ενδιαφερει η καμερα,σε ποια κινητα πανω κατω να κοιταξει συγκεκριμενα αναλογα και με το budget/προτιμησεις του.

 

Εγω ουτως ή αλλως το εχω ξαναπει οτι για μενα τις καλυτερες φωτογραφιες τις βγαζουν τα iphone με τα galaxy για την πλειοψηφια του κοσμου(με επομενα τα τελευταια huawei κυριως για χαμηλου φωτισμου φωτο)και μετα ολα τα αλλα.

Και ο λογος γιατι η πλειοψηφια καθεται και τραβαει point and shoot σε auto τις φωτογραφιες,δεν παιζει με τις ρυθμισεις.

 

Ποια γνωμη δηλαδη να παρω σαν σεβαστη,των youtuber που μου βγαζανε το Oneplus6 καλυτερο σε φωτογραφιες απο τις τοτε ναυαρχιδες περυσι και γελαγε ο κοσμος?

Η συμφορουμιτων που απο τοτε που εμαθαν την gcam μας ζαλιζουν στα forum το κεφαλι με το ποσο καλες φωτογραφιες βγαζει το underrated κινητο τους σε σχεση με τις ναυαρχιδες,ειτε αυτο ειναι pocophone,ειτε oneplus,ειτε Lg.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πραγματικά παιδιά. Το DX μην το χρησιμοποιείτε σαν βάση. Εταιρία είναι που βγάζει κρητικές ανάλογα με το πόσα της σκάει ο καθένας.

Έρχεται η ώρα να πάρεις την συσκευή που πιάνει π.χ 100...και βλέπεις ότι δεν αξίζει ούτε για 50 τελικά.

Δεν είμαστε γκουρού της φωτογραφίας...αλλά 5 πράγματα τα πιάνεις το μάτι τέλος πάντων...και κοντεύει να μας βγει με τις κρητικές του DX.

 

from my 1+6

 

Οι ανθρωποι στα κινητα δεν τα παιρνουν τραβανε μια φωτογραφια σε auto και πετανε ενα score.Καθονται και παιζουν με το manual κυριως και λενε την αποψη τους πανω απο ολα στα αποτελεσματα που ειδαν,οπως και εμεις στα forum αν και δεν βαζουμε νουμερα.

 

Απλα ο κοσμος κανει καταχρηση σε αυτο το πραγμα και παει με την λογικη του ποιος την εχει μεγαλυτερη την βαθμολογια απο Dxomark για να την πει στον αλλο για να νιωσει ωραια με την αγορα του,οτι εν μερη γινεται και με το Antutu ή τα benchmarks των iphone που τα τσιπακια της Apple ειναι δυνατοτερα απο των android και οι αλλοι κοκορευονται για τα ψηλοτερα score κυριως στο εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Ο Σάκης και ο Μιχάλης είναι ανώνυμοι ερασιτέχνες. Μπορούν να λένε ότι θέλουν.

Το ίδιο και οι YouTuber.

 

Το DX δεν μπορεί να λέει ότι θέλει (ότι το συμφέρει δηλαδή). Δεν είναι το ίδιο.

Off topic close από την μεριά μου.

 

 

from my 1+6

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ο Σάκης και ο Μιχάλης είναι ανώνυμοι ερασιτέχνες. Μπορούν να λένε ότι θέλουν.

Το ίδιο και οι YouTuber.

 

Το DX δεν μπορεί να λέει ότι θέλει (ότι το συμφέρει δηλαδή). Δεν είναι το ίδιο.

Off topic close από την μεριά μου.

 

 

from my 1+6

 

Όταν κάποιος πληρώνεται για να κάνει κάτι τότε λέει τα πράγματα σύμφωνα με αυτό που βολεύει τον χορηγό

 

Οπότε εμείς κρατάμε τις απόψεις φιλώ εδώ μέσα που είναι πιο έγκυροι

Εσύ κράτα τα αποτελέσματα του DX

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ο Σάκης και ο Μιχάλης είναι ανώνυμοι ερασιτέχνες. Μπορούν να λένε ότι θέλουν.

Το ίδιο και οι YouTuber.

 

Το DX δεν μπορεί να λέει ότι θέλει (ότι το συμφέρει δηλαδή). Δεν είναι το ίδιο.

Off topic close από την μεριά μου.

 

 

from my 1+6

 

Μα αυτη ειναι η διαφορα οτι δεν λεει οτι θελει,αλλα σε αντιθεση με την πλειοψηφια παραθετει απο κατω ενα κατεβατο με αναλυσεις πανω στο οποιο βασιζονται αυτα που λεει.Το ιδιο ισχυει για τις οθονες απο το Displaymate.

 

Τωρα το κατα ποσο αυτα τα αποτελεσματα ανταποκρινονται πχ στην πραγματικοτητα της πλειοψηφιας οπως ειπα που τραβαει σε auto,αυτο ειναι αλλη ιστορια.Γιατι εκει ειναι που χανεται το παιχνιδι με αυτα τα αποτελεσματα.

 

Να στο θεσω και πιο απλα,εν μερη χρειαζομαστε το dxomark για να ξερουμε οτι καθε χρονο οι 4 εταιρειες με τις καλυτερες φωτογραφικες ειναι των μεγαλων Samsung,Apple,Huawei και Google?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βρε παιδιά στο διαδύκτιο δεν υπάρχει κανένας επίσημος ας το πούμε φορέας να σου βαθμολογήσει τις φωτογραφικές δυνατότητες αντικειμενικά. Όλοι πληρώνονται από κάπου όλοι εκτελούν ένα σκοπό. Αλλά και οι you tubers άλλοι είναι lovers άλλοι haters και αυτοί από κάπου τα παίρνουν.. Μάλιστα

Αλλά και στα φόρουμ υπάρχουν άτομα που ερωτεύονται τη συσκευή τους και την υποστηρίζουν μέχρι τέλους.

Έτσι λοιπόν ένας υποψήφιος αγοραστής θα πρέπει να στηρίζεται στα δικά του μάτια και μόνο. Πως θα γίνει αυτό έλα ντε; Προσωπικά δεν έχω γνώμη ούτε για τα p20 ούτε για τα pixel 3 κτλ.. Έχω μόνο για το pixel2 και s9 που παίζουν στο οικογενειακό περιβάλλον. Ε εκεί το pixel2 δεν βγάζει καλύτερες λήψεις με την καμία.. Φυσικά ούτε το s9.. Εκτός αν εγώ έχω στραβό μάτι

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι βρε συ και η Htc που βαρεσε λουκετο και την εξαγορασε η Google γιαυτο και ειναι τοσο ψηλα στην λιστα του Dxomark,απο τα πολλα λεφτα που τους εδωσε :lol:
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάς 10 review και βγάζεις συμπεράσματα Μόνος

Άσε τι λένε αυτοί

Εδώ δεν βλέπεις υπάρχουν συγκεκριμένοι που κάνουν κόντρες τα iPhone με άλλα Android αλλά πιο πολύ ανοίγουν παιχνίδια

Ξέρουν ότι το iPhone εκεί είναι καλύτερο

 

Εδώ μέσα υπάρχουν κάποιοι που γράφουν συνέχεια μηνύματα και ξέρουμε τις απόψεις τους καθημερινά και για πολύ καιρό

Κάποιοι είναι αμεροληπτοι όσο το δυνατόν

Υπάρχουν και κολλημένοι

 

Αν δεν έχεις δυνατότητα να δεις την συσκευή μόνος τότε έχεις την δυνατότητα να διαλέξεις το άτομο που θα εμπιστευτείς να σου πει κάποιες πληροφορίες.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Προφανώς και δεν έχει καθίσει κανένας να ασχοληθεί με το τι test κάνει το dxomark και βγάζει τη βαθμολογία του...

 

Προσωπικά αυτά τα νούμερα δεν τα εμπιστεύομαι όχι επειδή "τα παίρνει" η εταιρία, αλλά επειδή υποβάλλει τις κάμερες σε εξεζητημένες μετρήσεις που δεν αφορούν κανέναν τις περισσότερες φορές και το συνολικό αποτέλεσμα απέχει πολύ από αυτό που εισπράττει καθημερινά ο μέσος χρήστης.

 

Συνεπώς... Άλλα λένε τα νούμερα και άλλα η πραγματικότητα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάς 10 review και βγάζεις συμπεράσματα Μόνος

Άσε τι λένε αυτοί

Εδώ δεν βλέπεις υπάρχουν συγκεκριμένοι που κάνουν κόντρες τα iPhone με άλλα Android αλλά πιο πολύ ανοίγουν παιχνίδια

Ξέρουν ότι το iPhone εκεί είναι καλύτερο

 

Εδώ μέσα υπάρχουν κάποιοι που γράφουν συνέχεια μηνύματα και ξέρουμε τις απόψεις τους καθημερινά και για πολύ καιρό

Κάποιοι είναι αμεροληπτοι όσο το δυνατόν

Υπάρχουν και κολλημένοι

 

Αν δεν έχεις δυνατότητα να δεις την συσκευή μόνος τότε έχεις την δυνατότητα να διαλέξεις το άτομο που θα εμπιστευτείς να σου πει κάποιες πληροφορίες.

 

Δεν θα διαφωνησω στα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι τα κορυφαία κινητά απλ σαμμυ htc google huawei έχουν κορυφαίες καμερες από τις οποίες δεν μπορείς να αντιληφθείς ουσιαστική διαφορά.

Οποίος είχε τις ναυαρχίδες τέτοιων εταιρειών καταλαβαινει.

Οι υπόλοιποι τομείς κάνουν την διαφορά πλέον.

Παλαιότερα η σαμμυ ήταν μπροστά και επι εποχής σ7 άξιζε να το παρεις για την κάμερα αλλά τώρα έχουν ισοφαρίσει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεώρησα το xr ένα λόγο να επιστρέψω σε ios, αλλά πήγα και το είδα από κοντά και το μαύρο περιθώριο γύρω από την οθόνη με ενόχλησε πολύ.Ενιωθα μια ασφυξία.πολυ περιορισμό. Περί ορεξεως βέβαια...

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να πω κι εγώ την απόψη μου πλέον που το είδα από κοντά και το έπιασα

 

Είναι σχεδόν από τα πιο άσχημα iPhone που έχω δει

Το συγκεκριμένο silver στα πλάγια με λευκό το πίσω ήταν αρκετά χάλια

Λες και έβαλε κάποιος στην μέγγενη ένα iPhone 6s, το τράβηξε το τράβηξε και κοτσαρισε πίσω κι ένα γυαλί απο iPhone 8

 

Η οθόνη δεν έχει απολύτως καμία σχέση με τις οθόνες των X/xs

Καταλαβαίνεις αμέσως την διαφορά σε απόδοση

Επίσης τα πλαίσια της οθόνης είναι πως τα βλέπεις στο YouTube και λες 'πω πω χάλια περιθώρια', ε λοιπόν τα βλέπεις από κοντά και είναι ακόμα χειρότερα

Στο μάτι χτυπάει σαν ένα φθηνό κινεζικό Xiaomi των 200€ βλέποντας το από μπροστά

Η έλλειψη 3d touch επίσης σημαντική

 

Κατά τα άλλα ναι είπαμε επεξεργαστής δυνατός και μπαταρία κρατάει

Πολύ λογικό να κρατάει αφού δεν σε κάνει κέφι να το δουλέψεις

Σε σχέση με το X/xs που είναι στολίδι και μόνο που δεν θες να το κολλήσεις με logo στο χέρι μόνιμα

 

 

Συγνώμη παιδιά προκαταβολικά που λέω τα πράγματα με το όνομα τους

Αν ήμουν στο τμήμα σχεδιασμού της Apple, αυτό το iPhone μαζί με την καινούργια power case θα έδινα καλύτερα παραίτηση παρά να πω ότι εγώ ήμουν εκεί όταν τα σχεδίασαν

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Είναι σχεδόν από τα πιο άσχημα iPhone που έχω δει

Του βάζεις και μία θήκη-powerbank της Apple για iPhone XR...και είσαι κούκλος!!! :lol:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Του βάζεις και μία θήκη-powerbank της Apple για iPhone XR...και είσαι κούκλος!!! :lol:

 

Ναι εκεί είναι το τελευταίο χτύπημα πισώπλατο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, σεβαστή η άποψη σου, αλλά μείνε με το x και μη μας ζαλίζεις άλλο για το ποιο είναι καλύτερο.

Αυτό μπορέσαμε, αυτό πήραμε.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, σεβαστή η άποψη σου, αλλά μείνε με το x και μη μας ζαλίζεις άλλο για το ποιο είναι καλύτερο.

Αυτό μπορέσαμε, αυτό πήραμε.

 

Σεβαστή αλλά την κακια σου την είπες

Δεν είπα γιατί το πήρες ούτε γιατί έδωσες τζάμπα λεφτά

Την άποψη μου είπα

Δικαίωμα του καθενός να αγοράζει ότι του αρέσει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να πω κι εγώ την απόψη μου πλέον που το είδα από κοντά και το έπιασα

 

Είναι σχεδόν από τα πιο άσχημα iPhone που έχω δει

Το συγκεκριμένο silver στα πλάγια με λευκό το πίσω ήταν αρκετά χάλια

Λες και έβαλε κάποιος στην μέγγενη ένα iPhone 6s, το τράβηξε το τράβηξε και κοτσαρισε πίσω κι ένα γυαλί απο iPhone 8

 

Η οθόνη δεν έχει απολύτως καμία σχέση με τις οθόνες των X/xs

Καταλαβαίνεις αμέσως την διαφορά σε απόδοση

Επίσης τα πλαίσια της οθόνης είναι πως τα βλέπεις στο YouTube και λες 'πω πω χάλια περιθώρια', ε λοιπόν τα βλέπεις από κοντά και είναι ακόμα χειρότερα

Στο μάτι χτυπάει σαν ένα φθηνό κινεζικό Xiaomi των 200€ βλέποντας το από μπροστά

Η έλλειψη 3d touch επίσης σημαντική

 

Κατά τα άλλα ναι είπαμε επεξεργαστής δυνατός και μπαταρία κρατάει

Πολύ λογικό να κρατάει αφού δεν σε κάνει κέφι να το δουλέψεις

Σε σχέση με το X/xs που είναι στολίδι και μόνο που δεν θες να το κολλήσεις με logo στο χέρι μόνιμα

 

 

Συγνώμη παιδιά προκαταβολικά που λέω τα πράγματα με το όνομα τους

Αν ήμουν στο τμήμα σχεδιασμού της Apple, αυτό το iPhone μαζί με την καινούργια power case θα έδινα καλύτερα παραίτηση παρά να πω ότι εγώ ήμουν εκεί όταν τα σχεδίασαν

 

Σε αυτο οφειλεται αποκλειστικα η τσιγκουνια της Apple να δωσει amoled οθονη και στα 3 μοντελα.

Βασικα ημουν ενα βημα(κυριολεκτικα)πριν παρω το XR αλλα η ολη φιλοσοφια του ''κοβω''πραγματα σε μια συσκευη που αναλογα το μοντελο(πχ 256gb) μπορει να ξεπερασει και τα 1000ευρω πραγματικα με ξεπερνα.

 

Κοψε απο την οθονη(αναλυση/panel),κοψε απο την αδιαβροχοποιηση,κοψε απο την ram,κοψε απο το 3d touch,κοψε απο την καμερα,κοψε απο την ποιοτητα κατασκευης(περιμετρικα). Και ολος ο κοσμος το προτεινει μονο και μονο επειδη ειναι το φθηνοτερο νεο Iphone.

Κοψε απο δω,κοψε απο εκει σε κινητο με αρχικη τιμη τα 929ευρω.

Διολου τυχαιο γιατι αρκετοι κοιταζαν σε IphoneX.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, περσινό μοντέλο δε θα έπαιρνα... δική μου άποψη...

Κακία δεν είπα, απλά ασχολήθηκες πολύ να μας πείσεις για το ότι το x ειναι καλύτερη αγορά.

Εγώ μένω στο ότι και τα δυο είναι apple... αυτό είναι το καλό.

Το 3D Touch δεν μου λείπει... η ram μελλοντικά ίσως κάνει τη διαφορά σε κάποια αναβα8μιση.

Πάντως, το xR με μια spigen thin fit που του έχω, κι ένα full face glass, είναι μια χαρά, παρασάγγας σε σχέση με το περσινό 8 plus.

Edited by deadp
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone XR
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...