Jump to content

Samsung Galaxy Watch


PETROSLEON
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κάποιος εμπειρία τι γίνεται με το αλτίμετρο κοντά σε θάλασσα δείχνει συνέχεια μείον και όλο κατεβαίνει π.χ ξεκινάει δείχνει -8 μέτρα δίπλα στην θάλασσα και σε συνεχίζει να κατεβαίνει σε 2-3 ώρες δείχνει -15 εως -20 μέτρα
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος εμπειρία τι γίνεται με το αλτίμετρο κοντά σε θάλασσα δείχνει συνέχεια μείον και όλο κατεβαίνει π.χ ξεκινάει δείχνει -8 μέτρα δίπλα στην θάλασσα και σε συνεχίζει να κατεβαίνει σε 2-3 ώρες δείχνει -15 εως -20 μέτρα
Σε μενα ειναι ακριβεστατο και δεν το περιμενα. Στο λιμανι της Θεσσαλονικης μου δειχνει +1 με +2 μετρα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα ειναι ακριβεστατο και δεν το περιμενα. Στο λιμανι της Θεσσαλονικης μου δειχνει +1 με +2 μετρα.

Για δώσε καμία ρύθμιση GPS του τηλ. ή απ το ρολόι;

Αυτόματη βαθμολόγηση;

Μέθοδος τοποθεσιας;

Link to comment
Share on other sites

Το αλτιμετρο βγάζει το ύψος από την βαρομετρικη πίεση και πρέπει να ρυθμίζεται χειροκίνητα.

Για παράδειγμα αν μια ωραία μέρα μας δείχνει πίεση δίπλα στην θάλασσα 1020 και ρυθμίσουμε το αλτιμετρο να δείχνει μηδέν, σήμερα που είναι κακός ο καιρός άρα και έχει πέσει η ατμοσφαιρική πίεση, και για παράδειγμα είναι 1003, τότε είναι λογικό να μας δείχνει υψόμετρο με αρνητικό πρόσιμο.

Γνωστο αυτά σε όσους έχουν ασχολείθει με πεζοπορία - ορειβασία.

Το βαρόμετρο είναι ένα πολύ καλο εργαλειο στο βουνό που παρατηρώντας τις διακυμάνσεις του μπορείς να κάνεις καλή πρόβλεψη για τον καιρό των επόμενων ωρών, όπως και όταν ξεκινάς την ορειβασία ρυθμίζεις το αλτιμετρο με την σωστή ένδειξη σε σημείο που ξέρεις το υψόμετρο και στην πορεία οσο ανεβαίνεις στο βουνό και μειώνεται η ατμοσφαιρική πίεση, σου βγάζει και το υψόμετρο.

Δεν είναι για να μας δειχνει όλη την ώρα το υψόμετρο. Δεν λειτουργεί έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Το αλτιμετρο βγάζει το ύψος από την βαρομετρικη πίεση και πρέπει να ρυθμίζεται χειροκίνητα.

Για παράδειγμα αν μια ωραία μέρα μας δείχνει πίεση δίπλα στην θάλασσα 1020 και ρυθμίσουμε το αλτιμετρο να δείχνει μηδέν, σήμερα που είναι κακός ο καιρός άρα και έχει πέσει η ατμοσφαιρική πίεση, και για παράδειγμα είναι 1003, τότε είναι λογικό να μας δείχνει υψόμετρο με αρνητικό πρόσιμο.

Γνωστο αυτά σε όσους έχουν ασχολείθει με πεζοπορία - ορειβασία.

Το βαρόμετρο είναι ένα πολύ καλο εργαλειο στο βουνό που παρατηρώντας τις διακυμάνσεις του μπορείς να κάνεις καλή πρόβλεψη για τον καιρό των επόμενων ωρών, όπως και όταν ξεκινάς την ορειβασία ρυθμίζεις το αλτιμετρο με την σωστή ένδειξη σε σημείο που ξέρεις το υψόμετρο και στην πορεία οσο ανεβαίνεις στο βουνό και μειώνεται η ατμοσφαιρική πίεση, σου βγάζει και το υψόμετρο.

Δεν είναι για να μας δειχνει όλη την ώρα το υψόμετρο. Δεν λειτουργεί έτσι.

 

Καλημέρα

Αν από 1024 πέσει σε 1004 υποτίθεται μειώνεται η πίεση όσο ανεβαίνεις υψόμετρο άρα έπρεπε να έδειχνε επιπλέον μέτρα και όχι στο μείον..

Link to comment
Share on other sites

Ωχ

Φίλε έχεις δίκιο. Τα έγραψα ανάποδα. Φταίει που ήταν πρωι και δεν είχα πιει καφέ.

Πάντως η ουσία του μηνύματος μου παραμένει σωστή. Η εφαρμογή είναι για την μέτρηση της ατμοσφαιρικης πίεσης και όχι για την μέτρηση του υψομέτρου. Απλά αυτό μπορεί να υπολογιστεί μέσω της ατμοσφαιρικης πίεσης. Για να έχουμε σωστή μέτρηση του υψομέτρου πρέπει να ρυθμίσουμε χειροκίνητα το υψόμετρο και οι καιρικές συνθήκες να είναι σταθερές. Έτσι μπορούμε να έχουμε μια σωστή μετρηση του υψομέτρου (όσο οι καιρικές συνθήκες άρα και η ατμοσφαιρική πίεση είναι σταθερή. Όταν έχουμε μεταβολή χρειάζεται ξανά ρύθμιση).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχω και εγώ το ρολόι και με έχει προβληματιστεί για το ποιες είναι οι δυνατότητές του! Με τις εφαρμογές που μπορείς να κατεβάσεις αυξάνονται αλλά δεν είναι και σούπερ ουαου, ούτε φιλικές προς τον χρήστη με εύκολη λειτουργία ή σωστές οδηγίες! Πράγματι συμβαίνει αυτό με τους καρδιακούς παλμούς όταν γυμνάζεσαι ελπίζω να διορθωθεί με κάποιο firmware update... Προσπαθώ να δικαιολογήσω τα 300€ που κοστίζει... Επίσης εχω την λάμπα Xiaomi Yeelight Smart LED Bulb (Color) Led E27 10W YLDP06YL και προσπάθησα να την συνδέσω με το ρολόι και τίποτα δεν τα κατάφερα....τα έχει καταφέρει κάνεις; γνωρίζει κάτι; Μπορεί να με βοηθήσει; Edited by ganastasis
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε με μεγάλα αρνητικά υψόμετρα σε σταθερό μέρος κοντά στην θάλασσα.

 

Απεγκατάσταση της εφαρμογής αλτίμετρο-βαρόμετρο και επανεγκατάσταση.

Τώρα λειτουργεί σωστά..!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε με μεγάλα αρνητικά υψόμετρα σε σταθερό μέρος κοντά στην θάλασσα.

 

Απεγκατάσταση της εφαρμογής αλτίμετρο-βαρόμετρο και επανεγκατάσταση.

Τώρα λειτουργεί σωστά..!!

 

Αν το ρυθμίζες χειροκίνητα μετά συνέχιζε να σου ξαναβγάζει αρνητικό πρόσημο;

Σε ρωτάω γιατί για παράδειγμα εμένα το πρωί που ήμουν δίπλα στην θάλασσα μου έβγαζε - 20. Το ρύθμισα και από τότε μου δείχνει σωστές ενδείξεις. Τώρα για παράδειγμα που είμαι σπίτι (189μ υψόμετρο) συνεχίζει να έχει σωστή ένδειξη. Από το πρωί επικρατούν σταθερές συνθήκες (χάλια καιρός) και για όσο διάστημα είναι έτσι υποθέτω πως η ένδειξη θα είναι σωστή. Όταν φτιάξει ο καιρός θα θέλει ρύθμιση ξανά. Έτσι λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ρυθμίζες χειροκίνητα μετά συνέχιζε να σου ξαναβγάζει αρνητικό πρόσημο;

Σε ρωτάω γιατί για παράδειγμα εμένα το πρωί που ήμουν δίπλα στην θάλασσα μου έβγαζε - 20. Το ρύθμισα και από τότε μου δείχνει σωστές ενδείξεις. Τώρα για παράδειγμα που είμαι σπίτι (189μ υψόμετρο) συνεχίζει να έχει σωστή ένδειξη. Από το πρωί επικρατούν σταθερές συνθήκες (χάλια καιρός) και για όσο διάστημα είναι έτσι υποθέτω πως η ένδειξη θα είναι σωστή. Όταν φτιάξει ο καιρός θα θέλει ρύθμιση ξανά. Έτσι λειτουργεί.

 

Πριν την επανεγκατάσταση το ρύθμιζα χειροκίνητα και μετά από λίγη ώρα έπεφτε μόνο του στο μείον παρόλο που εγώ είμουν στο ίδιο σημείο...

 

Μετά την επανεγκατάσταση μια το ρύθμισα χειροκίνητα στο επίπεδο της θάλασσας και έκτοτε έστρωσε και δείχνει σωστά

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε καμία ρύθμιση GPS του τηλ. ή απ το ρολόι;

Αυτόματη βαθμολόγηση;

Μέθοδος τοποθεσιας;

GPS απο το κινητο

Αυτοματη βαθμολογιση

Δεν εχω ιδεα...

 

Απλα οσες φορες το ανοιξα εδειχνε το σωστο υψομετρο.

 

ΥΓ τωρα μαλιστα το επιβεβαιωσα απο εδω https://www.daftlogic.com/sandbox-google-maps-find-altitude.htm. Ασχετα με το βαρομετρο το υψομετρο δεν εχει επιρραστει στις μετρησεις του.

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχω και εγώ το ρολόι και με έχει προβληματιστεί για το ποιες είναι οι δυνατότητές του! Με τις εφαρμογές που μπορείς να κατεβάσεις αυξάνονται αλλά δεν είναι και σούπερ ουαου, ούτε φιλικές προς τον χρήστη με εύκολη λειτουργία ή σωστές οδηγίες! Πράγματι συμβαίνει αυτό με τους καρδιακούς παλμούς όταν γυμνάζεσαι ελπίζω να διορθωθεί με κάποιο firmware update... Προσπαθώ να δικαιολογήσω τα 300€ που κοστίζει... Επίσης εχω την λάμπα Xiaomi Yeelight Smart LED Bulb (Color) Led E27 10W YLDP06YL και προσπάθησα να την συνδέσω με το ρολόι και τίποτα δεν τα κατάφερα....τα έχει καταφέρει κάνεις; γνωρίζει κάτι; Μπορεί να με βοηθήσει;

 

 

Πολλα τα 300€ για το ρολοι αυτο. Μετα απο 20 μερες που το εχω σπανια μου δειχνει κατι πραγματικα σωστο.

Χανει βηματα-οροφους για την πλακα.

Μετραει λαθος σφυγμους (με στεγνο καρπο η και ιδρωμενο)

Υψομετρο οτι ναναι πραγματικα...

Το μονο θετικο ειναι η μπαταρια του που βγαζει ευκολα 4 μερες αλλα κανει σχεδον αλλες 4 να φορτισει :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πολλα τα 300€ για το ρολοι αυτο. Μετα απο 20 μερες που το εχω σπανια μου δειχνει κατι πραγματικα σωστο.

Χανει βηματα-οροφους για την πλακα.

Μετραει λαθος σφυγμους (με στεγνο καρπο η και ιδρωμενο)

Υψομετρο οτι ναναι πραγματικα...

Το μονο θετικο ειναι η μπαταρια του που βγαζει ευκολα 4 μερες αλλα κανει σχεδον αλλες 4 να φορτισει :lol:

Το αναποδο δηλαδη απο το δικο μου. Το αρνητικο μονο η μπαταρια που μου βγαζει 2.5 μερες. Σε ολα τα αλλα αψογο.

Οχι τα 329 που εδωσα ειναι πολλα. Για τα 265€ που τρεχει τωρα, με κλειστα ματια. Δεν εχει ανταγωνισμο.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Το αναποδο δηλαδη απο το δικο μου. Το αρνητικο μονο η μπαταρια που μου βγαζει 2.5 μερες. Σε ολα τα αλλα αψογο.

Οχι τα 329 που εδωσα ειναι πολλα. Για τα 265€ που τρεχει τωρα, με κλειστα ματια. Δεν εχει ανταγωνισμο.

 

 

 

Δηλαδη το δικο σου αν κανεις πχ 10 βηματα θα σου τα μετρησεις κανονικα;

Αν ανεβεις 5 οροφους με μια σταση θα σου μετρησει κανονικα;

Στο σπιτι σου, σου βγαζει υψομετρ ιδιο καθε μερα;

Πιθονον να ειναι το δικο μου προβληματικο η να εχω προβληματικο καρπο :)

 

Οσο για τον ανταγωνισμο με λιγοτερο απο 30€ εχεις πιο αληθινες μετρησεις! Να μη αναφερθω σε πολυ πιο σοβαρους παλμογραφους στην ιδια σχεδον τιμη.

Και κατι πραγματικα αστειο. Σε ακινησια για αρκετη ωρα σου λεει να κανεις κατι ΖΖΖΖΖΖΖ. Αν λοιπον κουνησεις απλα τον καρπο σου μερικες φορες, σου δινει συγχαρητήρια και σου λεει να συνεχίσεις (κατι σαν γυμναστικη του mr bean ενα πραγμα) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αστείο γιατι το point του ρολογιού είναι να σε κάνει να σηκωθείς ή έστω να κουνηθείς με κάποιες διατάσεις.

 

Δεν ξέρω τι άλλο περιμένατε από ένα smartwatch. Και δεν βλέπω ποιο άλλο ρολοι εκεί έξω είναι καλύτερο smartwatch από αυτο. Τα samsung ως γνωστόν είναι προσανατολισμένα σε πιο smart λειτουργίες, αν είσαι ορειβάτης και θες να δώσεις βάση εκεί θα πάρεις Fenix.

Κι ας είναι η οθόνη του 2 επίπεδα κάτω από το Samsung, γιατί αυτό σε ενδιαφέρει πρωτίστως.

 

Εχω φίλο με Fenix 5x plus που ανεβαίνει στις μεγαλύτερες βουνοκορφές, και με Apple watch για κάθε μέρα. Αν περίμενε από το Apple τις μετρήσεις του Garmin ζήτω που κάηκε.

 

Το Samsung κάνει παρά πολλά , αλλά πολύ καλά κι άλλα λιγότερο. Τέλειο δε θα περίμενα να είναι σε όλα γιατί προσωπικά δεν έχω δει κιόλας ως σήμερα τέτοια συσκευή. Όταν βάζω πχ Suunto που είναι ακριβότερο κι αργεί να πιάσει παλμούς λέω τι καλό που είναι το galaxy που μου τους βρίσκει μπαμ μπαμ.

Τι σημαίνει αυτό ότι δεν είναι καλά τα Spartan της Suunto? Ε όχι δα...

 

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το δικο σου αν κανεις πχ 10 βηματα θα σου τα μετρησεις κανονικα;

Αν ανεβεις 5 οροφους με μια σταση θα σου μετρησει κανονικα;

Στο σπιτι σου, σου βγαζει υψομετρ ιδιο καθε μερα;

Πιθονον να ειναι το δικο μου προβληματικο η να εχω προβληματικο καρπο :)

 

Οσο για τον ανταγωνισμο με λιγοτερο απο 30€ εχεις πιο αληθινες μετρησεις! Να μη αναφερθω σε πολυ πιο σοβαρους παλμογραφους στην ιδια σχεδον τιμη.

Και κατι πραγματικα αστειο. Σε ακινησια για αρκετη ωρα σου λεει να κανεις κατι ΖΖΖΖΖΖΖ. Αν λοιπον κουνησεις απλα τον καρπο σου μερικες φορες, σου δινει συγχαρητήρια και σου λεει να συνεχίσεις (κατι σαν γυμναστικη του mr bean ενα πραγμα) :lol:

Ανταγωνισμος με σωστες μετρησεις και smartwatch και 30€ λιγοτερα δεν υπαρχει εκτος αν εννοεις το gear 3...

 

Αν κανω 10 βηματα θα τα προσθεσει μετα καποια στιγμη. Το εχω δοκιμασει μια ολοκληρη μερα σαν τον χαζο που περπαταει και μετραει τα πλακακια στο πεζοδρομιο και η αποκλιση στο συνολο ηταν της ταξης 5 βηματα ανα 100.

 

Ναι τους οροφους τους μετραει , αλλα υπολογιζει τον καθε οροφο ως 3 μετρα οποτε μου τρωει εναν οροφο του σπιτιου για καθε 4 που ανεβαινω και μου τον εμφανιζει οταν ανεβω τα εξωτερικα σκαλια της εισοδου :p

 

Ναι καθε μερα το ιδιο υψομετρο, επιβεβαιωμενο και τον χαρτη που εβαλα χθες.

 

Οχι δεν μου μετραει τις κινησεις του καρπου ως ασκηση. Μαλιστα πηγα να το κοροιδεψω κανωντας πιεσεις παγκου ψευτικες χωρις βαρη και αν δεν επαιρνα την σωστη θεση δεν αρχιζε την ασκηση. Μετα μετρησε βεβαια κανονικα τις κινησεις που εκανα με τα χερια αλλα επρεπε να ξαπλωσω πανω στο γραφειο για να κανω επίδειξη σε συναδελφο μου :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι με τις μετρήσεις τα πάει πολύ καλά. Δεν ξέρω σε extreme καταστάσεις γιατί δεν το έχω πιέσει αλλά βήματα μετράει αφού περπατήσεις 10 ή 15 οπότε όσα κάνεις τα μετράει σωστά.

Ορόφους μετράει μια χαρά. Μένω 4ο και πάντα μου μετράει τους 3 επειδή ο πρώτος έχει λιγότερα σκαλοπάτια από τους υπόλοιπους. Μία φορά το έκανα να μετρήσει και τους 4 επειδή ξεκίνησα από την πυλωτή με βήμα σταθερό και ρυθμό μέτριο. Στην δουλειά που ο κάθε όροφος έχει πολλά σκαλοπάτια πάντα μετράει και τους δύο.

 

Και θα ματαξαναπώ, είχα garmin vivoactive 3 και vivosmart hr+. Και τα δύο σταμάτησαν να μετράνε ορόφους, μέτραγαν βήματα με την παραμικρή κίνηση του χεριού.

Edited by papdoux
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το πήρα 299 πριν 10 μέρες περίπου και το έχω κατα ευχαριστηθεί.

Στιβαρό, κομψό, γρήγορο, κάνει τι δουλειά που ήθελα χωρίς να χρειαστεί να πιάνω το κινητό συνέχεια και η μπαταρία με βγάζει πενθήμερο.

Τώρα πόση ώρα θα φορτίσει κλπ, ελάχιστα με ενδιαφέρει μιας και την 5η μέρα το βράδυ θα το αφήσω στο φορτιστή.

Επίσης αν σας ενδιαφέρουν ακριβέστατες μετρήσεις όσους κάνετε πρωταθλητισμό, θα σας πρότεινα προφανώς να κοιτάξετε επαγγελματικό dedicated εξοπλισμό και όχι φθηνά ρολόγια.

Τώρα για τους υπόλοιπους που απλά γυμνάζονται σαν άνθρωποι, νομίζω είναι μια χαρά το ρολόι.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, στις 39 (αν δεν κανω λαθος) trackable fitness δραστηριοτητες (πλεον), περιλαμβανονται ολες οι κλασικες ενος γυμναστηριου (κοιλιακοι, τα βασικα οργανα πιεσεων κλπ)? Φυσικα, υποθετω, αυτοματη αναγνωριση σε αυτες δε μπορει να κανει, αλλα την εκκινηση την κανει ο χρηστης, σωστα?
Link to comment
Share on other sites

Ίδωμεν, πριν λίγο που πήρα την εξυπηρέτηση πελατών δεν είχαν ενημέρωση για ημερομηνία παραλαβής.

 

Ακόμα είμαι στο ίδιο στάδιο. έχεις καμιά ενημέρωση αδελφέ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, στις 39 (αν δεν κανω λαθος) trackable fitness δραστηριοτητες (πλεον), περιλαμβανονται ολες οι κλασικες ενος γυμναστηριου (κοιλιακοι, τα βασικα οργανα πιεσεων κλπ)? Φυσικα, υποθετω, αυτοματη αναγνωριση σε αυτες δε μπορει να κανει, αλλα την εκκινηση την κανει ο χρηστης, σωστα?

 

Σωστά. Αυτόματα εντοπίζει: υγείης Ρυθμός (τρέξιμο - περπάτημα), ποδηλασία, ελλειπτικό μηχάνημα, κωπηλατικό μηχάνημα, δυναμική άσκηση.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα είμαι στο ίδιο στάδιο. έχεις καμιά ενημέρωση αδελφέ;
Χθες μίλησα πάλι μαζί τους, μου ανέφεραν ότι υπάρχει καθυστέρηση από την ίδια τη Samsung γιατί έγινε ένας χαμός. Και απλά μου είπαν να κάνω λίγο ακόμα υπομονή.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!! Αρχικά παράγγειλα 2 οεμ και θα ρωτήσω κ στην smartec!!

Το κόκκινο είναι έντονο???

Καθόλου έντονο. Είναι μια χαρά ειδικά το καλοκαίρι.f9e1767e3070209ee1f538f4be66d7a1.jpg

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στη παρέα σας και'γω παιδιά απο χτες 42mm εντυπώσεις θετικότατες προς το παρόν.

Για το 42mm λοιπόν κοιτάζω 20 Νο λουράκι; Έχετε βρεί κάτι αξιόλογο Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου έντονο. Είναι μια χαρά ειδικά το καλοκαίρι.f9e1767e3070209ee1f538f4be66d7a1.jpg

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Oντως είναι μια χαρά!!!!!

Με το 46αρι που είναι ασημί πως δείχνει???

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...