Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εαν μου δώσει ο lellelo το οκ να κατεβάσω την ημερήσια θα κάνω ενα άλλο καδράρισμα να δούμε .

 

Πάντως το ultra σε raw δινει 16αρια "αν θυμαμαι καλα" αρχεία .

Δηλαδη είναι φτιαγμένος να δουλεύει σε binning .

 

Αν εννοείς να κατεβάσεις κάποια από τις φωτογραφίες μου απο το Flickr έχεις το ελεύθερο..

Link to comment
Share on other sites

PSX-20210713-145238.jpg

PSX-20210712-235902.jpg

PSX-20210713-144729.jpg

 

12αρης αυτούσιος δε κανει τέτοια ποιοτικά κάδρα , κ μπορούσα σαφέστατα να μπω κ άλλο μέσα .

 

Ναι , ειναι 108 μικρά , ναι θέλουν βοήθεια μέσο φωτός , αλλα δεν παύουν να εχουν χρησιμότητα .

Link to comment
Share on other sites

Δάσκαλε ωραία τα μαθηματικά αλλά τα χειροπιαστα μαθήματα που δείχνει ο Γιώργος εμείς που δεν καταλαβαίνουμε από νούμερα τα καταλαβαίνουμε καλύτερα, θα συμφωνήσω μαζί του κ μπράβο στο παλικάρι που μπήκε στο κόπο να κατεβάσει τις φωτογραφίες κ να τις ανεβάσει με τον τρόπο ώστε να καταλάβουμε τι εννοεί.
Link to comment
Share on other sites

Με τον 108 εχεις πολλές λήψεις μεσα σε μια εικονα κ σε διαφορετικά μήκη εύκολα , χωρις πολλα κλικ , χωρις να πας μπρος πισω η να αλλαξεις απο τον main στο tele , βασικα σε βοηθάει να μη σκέφτεσαι , κακο αυτο υπο καποια οπτική , αλλα τραβας κ μετα πας σπίτι κ παίζεις . Βολεύει κ σε ανθρώπους , απο ολόσωμο πας σε πορτρέτο η ξηλώνεις από κάπου τον ενοχλα !!!

 

Την εικονα την 108αρα την έφτιαξα μεσα στο xz1 , μεσο photoshop express κ εχουν συμπίεση . Το κινητο μου το ΓΟΝΑΤΙΣΕ , του εβγαλε την ψυχή ενω όταν τελείωσα κ γύρισα στον chrome ειχε κλεισει ολα τα tabs καθως κ οτι αλλο ηταν στο παρασκήνιο , δηλαδη η επεξεργασία ειχε χλαπακιασει κ τα 4 γιγα ram της συσκευής μου .

Link to comment
Share on other sites

Με τον 108 εχεις πολλές λήψεις μεσα σε μια εικονα κ σε διαφορετικά μήκη εύκολα , χωρις πολλα κλικ , χωρις να πας μπρος πισω η να αλλαξεις απο τον main στο tele , βασικα σε βοηθάει να μη σκέφτεσαι , κακο αυτο υπο καποια οπτική , αλλα τραβας κ μετα πας σπίτι κ παίζεις . Βολεύει κ σε ανθρώπους , απο ολόσωμο πας σε πορτρέτο η ξηλώνεις από κάπου τον ενοχλα !!!

 

Την εικονα την 108αρα την έφτιαξα μεσα στο xz1 , μεσο photoshop express κ εχουν συμπίεση . Το κινητο μου το ΓΟΝΑΤΙΣΕ , του εβγαλε την ψυχή ενω όταν τελείωσα κ γύρισα στον chrome ειχε κλεισει ολα τα tabs καθως κ οτι αλλο ηταν στο παρασκήνιο , δηλαδη η επεξεργασία ειχε χλαπακιασει κ τα 4 γιγα ram της συσκευής μου .

 

Βεβαια άλλο κροπ και αλλο να πλησιάσεις το σημείο που θες. Για αυτό και συνήθως ειναι καλύτερος ενας τηλεφακός παρά κροπ του βασικού σε υψηλή ανάλυση. Ενδεικτικά, ενα κρόπ μιας 48ρας φωτογραφίας σε 12 (που ειναι αντιστοιχο 2χ) συνήθως ειναι κατώτερο από τη λήψη ενός τηλεφακού των 12mp.

 

Επίσης, όταν τραβάς χωρίς binning (αν και εφόσον ειναι ενεργό στις ημερήσιες), λόγω μικρότερου μεγέθους πιξελ θα χάσεις και σε δυναμικό εύρος. Επιπλέον, στα περισσότερα κινητά τυχόν τεχνικές τύπου stacking, hdr κλπ συνήθως δεν δουλεύον στην φουλ ανάλυση αλλά μόνο στην μικρότερη των 12 (ή 16/27 για αισθητήρες τύπου 64 ή 108 όταν ειναι 4 προς 1).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Τα γνωρίζω , καλα κανεις κ τα γραφεις βεβαια για να καταλαβαίνουν που κ ποτε να τραβάνε ετσι , η και καθόλου .

Εγω απο την επαφή με το ultra φιλου αμέσως αντιληφθηκα τι κανει , τι χανεις τι κερδίζεις .

Εγω θα τον χρησιμοποιουσα.

Αλλα εγω ειμαι εγω .

Στο δικο μου εχω κλείσει τα πάντα , ακομα κ το sharpening .

Εσυ μου ειχες πει πως μεσο open camera , απο τοτε ολα ειναι στο χέρι μου , ουτε κομπιουτοσιοναλ "πως λέγεται" ούτε τίποτα .

 

Αλλα ειπα κ παραπάνω εγω είμαι εγώ .

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια άλλο κροπ και αλλο να πλησιάσεις το σημείο που θες. Για αυτό και συνήθως ειναι καλύτερος ενας τηλεφακός παρά κροπ του βασικού σε υψηλή ανάλυση. Ενδεικτικά, ενα κρόπ μιας 48ρας φωτογραφίας σε 12 (που ειναι αντιστοιχο 2χ) συνήθως ειναι κατώτερο από τη λήψη ενός τηλεφακού των 12mp.

 

Επίσης, όταν τραβάς χωρίς binning (αν και εφόσον ειναι ενεργό στις ημερήσιες), λόγω μικρότερου μεγέθους πιξελ θα χάσεις και σε δυναμικό εύρος. Επιπλέον, στα περισσότερα κινητά τυχόν τεχνικές τύπου stacking, hdr κλπ συνήθως δεν δουλεύον στην φουλ ανάλυση αλλά μόνο στην μικρότερη των 12 (ή 16/27 για αισθητήρες τύπου 64 ή 108 όταν ειναι 4 προς 1).

Αυτά ισχύουν και για ημερήσιες και για νυχτερινές;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

για νυχτα δεν βαζεις 108 , οτι ειπε ο αντρεας ισχυει για τα παντα , οποτε την νυχτα η διαφορα υπερ της κλασσικης αναλυσης 16mp ειναι μεγαλη .
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς!

όσο λιγότερα mp τόσο πιο πολύ φως θα περάσει!

Άσε που αν τραβήξεις με τα πολλά Mp, το noise θα πάει στον Θεό!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση.. έχω το s21 ultra παρατηρώ πως σε πηγές φωτός όπως λάμπες ή ήλιο η φωτογραφία βγαίνει με κόκκινες δέσμες.. επίσης σε κόντρα ήλιο βγαίνουν πράσινες έντονες κουκίδες .. είναι φυσιολογικό ή έχει κάποιο θέμα ο φακός?? Σε άλλες λήψεις δεν έχω κάποιο πρόβλημα.. δείτε παρακάτω κάποια παραδείγματα:

 

51321333450_cf22e8c75e_z.jpg20210718_202711 by lelelo lele, on Flickr

 

51320329871_020931ed09_z.jpg20210718_202513 by lelelo lele, on Flickr

 

51320333661_531a64e71b_z.jpg20210719_013501 by lelelo lele, on Flickr

 

Έχει κάποιος άποψη??

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση.. έχω το s21 ultra παρατηρώ πως σε πηγές φωτός όπως λάμπες ή ήλιο η φωτογραφία βγαίνει με κόκκινες δέσμες.. επίσης σε κόντρα ήλιο βγαίνουν πράσινες έντονες κουκίδες .. είναι φυσιολογικό ή έχει κάποιο θέμα ο φακός?? Σε άλλες λήψεις δεν έχω κάποιο πρόβλημα.. δείτε παρακάτω κάποια παραδείγματα:

 

51321333450_cf22e8c75e_z.jpg20210718_202711 by lelelo lele, on Flickr

 

51320329871_020931ed09_z.jpg20210718_202513 by lelelo lele, on Flickr

 

51320333661_531a64e71b_z.jpg20210719_013501 by lelelo lele, on Flickr

 

Έχει κάποιος άποψη??

 

https://www.photocontest.gr/articles/ti-einai-to-flare-kai-ghosting-kai-pos-antimetopizetai

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το άρθρο που μου έστειλες. Με τα δείγματα που έχω ανεβάσει, θεωρείς ότι είναι φυσιολογικό αποτέλεσμα του κινητού ή βλέπεις κάποιο θέμα??

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μονο κάποιος κάτοχος της συσκευής θα σου πει εαν του κανει τα ίδια . Είναι φυσιολογικό εν μέρη , πιστεύω ολοι οι φακοι το κάνουν εκτός εαν πας σε πολύ ακριβούς φακούς .

Και στις κάμερες δηλαδή .

Εμενα δεν με χαλαει σε καμια σου εικόνα . Το αντίθετο δημιουργεί μια πολύ όμορφη γεωμετρία μεσα στην φωτογραφία που ξεκινάει απο την πηγή του φωτός κ οδηγεί στον άνθρωπο .

Εχει κάτι ποιητικό βρε αδελφέ να το πω κ εις την λαϊκή .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω υποδεέστερες κάμερες του S21 ultra, δεν έχω παρατηρήσει τέτοια φαινόμενα μέχρι στιγμής.

Το πράσινο που έχει στη μεσαία φωτογραφία το ομορφαίνει κιόλας. Το κόκκινο στη τελευταία το θεωρώ ενοχλητικό.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση.. έχω το s21 ultra παρατηρώ πως σε πηγές φωτός όπως λάμπες ή ήλιο η φωτογραφία βγαίνει με κόκκινες δέσμες.. επίσης σε κόντρα ήλιο βγαίνουν πράσινες έντονες κουκίδες .. είναι φυσιολογικό ή έχει κάποιο θέμα ο φακός?? Σε άλλες λήψεις δεν έχω κάποιο πρόβλημα.. δείτε παρακάτω κάποια παραδείγματα:

 

51321333450_cf22e8c75e_z.jpg20210718_202711 by lelelo lele, on Flickr

 

51320329871_020931ed09_z.jpg20210718_202513 by lelelo lele, on Flickr

 

51320333661_531a64e71b_z.jpg20210719_013501 by lelelo lele, on Flickr

 

Έχει κάποιος άποψη??

 

Θα προσπαθήσω να το δοκιμάσω κ εγώ να σου πω με σιγουριά αλλά πιστεύω ότι είναι φυσιολογικό. Έχει βγει καινούργια ενημέρωση να την κάνεις κ Έχει διαφορά στην jpeg κυρίως σε indoor φωτογραφίες με το παιδί σκάλες ανώτερες που συγκρινα με πριν κ έχω την εντύπωση ότι βγάζει λίγο περισσότερα mb στο ίδιο σκηνικό που είχα συγκρίνει. Δηλαδή εκεί που ήταν 2,8mb τώρα έχει πάει 3,2mb. Θα το επιβεβαιώσω και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να το δοκιμάσω κ εγώ να σου πω με σιγουριά αλλά πιστεύω ότι είναι φυσιολογικό. Έχει βγει καινούργια ενημέρωση να την κάνεις κ Έχει διαφορά στην jpeg κυρίως σε indoor φωτογραφίες με το παιδί σκάλες ανώτερες που συγκρινα με πριν κ έχω την εντύπωση ότι βγάζει λίγο περισσότερα mb στο ίδιο σκηνικό που είχα συγκρίνει. Δηλαδή εκεί που ήταν 2,8mb τώρα έχει πάει 3,2mb. Θα το επιβεβαιώσω και θα σου πω

 

Κι εγώ ως ενα βαθμό φυσιολογικό το βλέπω.. πχ η πρασινη κουκίδα υπαρχει και σε αλλα κινητα που χω δει.. η κοκκινη δεσμη όμως θεωρώ πως είναι λιγο εντονότερη απο οτι επρεπε..

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεί κανείς να σου πει αν δεν είστε μαζί κα δεν τραβάτε την ίδια σκηνή.

Κατα πάσα πιθανότητα είναι φυσιολογικό.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Μήπως παίζει ρόλο και η θήκη αν είναι πολύ κοντά στις κάμερες και πιο ψηλά από αυτές;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μήπως παίζει ρόλο και η θήκη αν είναι πολύ κοντά στις κάμερες και πιο ψηλά από αυτές;

 

https://www.e-shop.gr/spigen-liquid-crystal-samsung-galaxy-s21-ultra-g998-crystal-clear-p-TEL.077965

 

Αυτήν έχω.. δεν ξέρω αν επηρεάζει αλλά θα το τσεκάρω και με άλλες λήψεις διπλα απο αλλο τηλέφωνο όπως μου πρότεινε ένας φίλος.. βέβαια μέσα στη βδομάδα Θα πάρω και μία σιλικόνη μαύρη πάλι Spiegel έτσι για αλλαγή.. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις..

Link to comment
Share on other sites

https://www.e-shop.gr/spigen-liquid-crystal-samsung-galaxy-s21-ultra-g998-crystal-clear-p-TEL.077965

 

Αυτήν έχω.. δεν ξέρω αν επηρεάζει αλλά θα το τσεκάρω και με άλλες λήψεις διπλα απο αλλο τηλέφωνο όπως μου πρότεινε ένας φίλος.. βέβαια μέσα στη βδομάδα Θα πάρω και μία σιλικόνη μαύρη πάλι Spiegel έτσι για αλλαγή.. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις..

 

Δεν είναι από την θήκη. Αν είχες κάποια που να ήταν στο περίγραμμα των φακών θα σε επηρέαζε. Και μένα στο note 10 lite το κάνει σε συγκεκριμένες γωνίες ως προς την εστία φωτός τα βράδια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι μακριά από τις κάμερες η θήκη. Σε μένα πιο κοντά είναι. Οπότε δεν τίθεται θέμα θήκης. Εκτός αν ξέχασες καμία ζελατίνα πίσω στις κάμερες. :lol:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

MI 10T PRO stock auto

 

 

 

51355591777_7f8c95fdd8_c.jpgIMG_20210803_202102 by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

 

Στάλθηκε από το MI 10T PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

51330794078_96f5f20d53_o.jpg2021-07-23-3313 by andy jk, on Flickr

 

Άσχετο με το θέμα.που είναι αυτό το μέρος;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...