Jump to content

Τα πάντα για Cosmote SIM/eSIM/MultiSIM


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νόμος Νο 1.
Αν είσαι κάτοικος εξωτερικού δεν μετατρέπεις την sim του ελληνικού παρόχου σε eSIM για κανέναν λόγο σε όποιο δίκτυο και αν ανήκεις.

Δυστυχώς οι eSIM έχουν αρνητικά και είναι και σοβαρά γιατί ανάλογα το πως και πότε μπορεί να μείνεις χωρίς τηλέφωνο.


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νόμος Νο 1.
Αν είσαι κάτοικος εξωτερικού δεν μετατρέπεις την sim του ελληνικού παρόχου σε eSIM για κανέναν λόγο σε όποιο δίκτυο και αν ανήκεις.

Δυστυχώς οι eSIM έχουν αρνητικά και είναι και σοβαρά γιατί ανάλογα το πως και πότε μπορεί να μείνεις χωρίς τηλέφωνο.


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk

Αν ήξερα ότι είναι τόσο άθλια τα σύστημα τους δεν θα το έκανα! Μόνο η κοσμοτε έχει την μεταφορά eSIM μπλοκαρισμένη να μην μπορείς να την μεταφέρεις όποτε αλλάζεις κινητό !

Αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω το γιατί δεν γίνεται ονλινε επιβεβαίωση στοιχείων ; Στο 2023 είμαστε ! Εξωτερικό παντού έτσι είναι έχω κάνει χίλια δυο πράγματα χωρίς μα πάω ποτέ κάπου η να με στείλουν Κουριερ.
Δλδ έλεος!

Και γιατί δεν γίνεται να πάει άτομο με εξουσιοδότηση εκεί και να στείλουν τον κωδικό στο εμαιλ;! Κι όταν το είχα κάνει εγώ από κατάστημα όταν βρισκόμουν Ελλάδα , στο μαιλ μου στείλαν τον κωδικό , δεν ήρθε κανένας κούριερ !
Δεν έχουν λογική αυτά που λένε!

Και μετά με είπαν πάλι άτομο με εξουσιοδότηση να έρθει θα σου στείλουμε τον κωδικό με κούριερ !
Ρε τρολαρετε μήπως; Δεν υπάρχει καμία μα καμία λογική σε αυτό που λένε!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Livas said:


Αν ήξερα ότι είναι τόσο άθλια τα σύστημα τους δεν θα το έκανα! Μόνο η κοσμοτε έχει την μεταφορά eSIM μπλοκαρισμένη να μην μπορείς να την μεταφέρεις όποτε αλλάζεις κινητό !

Αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω το γιατί δεν γίνεται ονλινε επιβεβαίωση στοιχείων ; Στο 2023 είμαστε ! Εξωτερικό παντού έτσι είναι έχω κάνει χίλια δυο πράγματα χωρίς μα πάω ποτέ κάπου η να με στείλουν Κουριερ.
Δλδ έλεος!

Και γιατί δεν γίνεται να πάει άτομο με εξουσιοδότηση εκεί και να στείλουν τον κωδικό στο εμαιλ;! Κι όταν το είχα κάνει εγώ από κατάστημα όταν βρισκόμουν Ελλάδα , στο μαιλ μου στείλαν τον κωδικό , δεν ήρθε κανένας κούριερ !
Δεν έχουν λογική αυτά που λένε!

Και μετά με είπαν πάλι άτομο με εξουσιοδότηση να έρθει θα σου στείλουμε τον κωδικό με κούριερ !
Ρε τρολαρετε μήπως; Δεν υπάρχει καμία μα καμία λογική σε αυτό που λένε!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ο λόγος που υπάρχουν πολλά εμπόδια σε αλλαγή SIM είναι επειδή φοβούνται (δικαιολογημένα) για SIM swap.
Επειδή οι περισσότερες οικονομικές συναλλαγές χρησιμοποιούν τον αριθμό του κινητού για MFA, οι συντριπτικά περισσότερες απάτες "κλέβουν" και το κινητό.

Στην πράξη δεν θεωρώ ότι έχουν επιλέξει τη βέλτιστη ισορροπία ευκολίας/ασφάλειας, αλλά είναι πολύ καλύτερα και ασφαλέστερα απ' ότι παλιότερα...

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που υπάρχουν πολλά εμπόδια σε αλλαγή SIM είναι επειδή φοβούνται (δικαιολογημένα) για SIM swap.
Επειδή οι περισσότερες οικονομικές συναλλαγές χρησιμοποιούν τον αριθμό του κινητού για MFA, οι συντριπτικά περισσότερες απάτες "κλέβουν" και το κινητό.
Στην πράξη δεν θεωρώ ότι έχουν επιλέξει τη βέλτιστη ισορροπία ευκολίας/ασφάλειας, αλλά είναι πολύ καλύτερα και ασφαλέστερα απ' ότι παλιότερα...

Ναι το καταλαβαίνω όλο αυτό αλλά από την στιγμή που κάνουμε επιβεβαίωση βλέπουν μέσα στο σύστημα τους τα ήδη στοιχεία μου και το υπάρχον εμαιλ μου από τότε ! Γιατί δεν το προχωράνε δεν καταλαβαίνω!

Άλλη ερώτηση αν επιλέξω τελικά φυσική σιμ να μου έρθει , και μου την στείλουν στο εξωτερικό , ενεργοποείται κανονικά με ξένο σήμα ; Η παίζει να εχει θεμα ;!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό το έχετε δει;

 

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/multisim_new.html

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, skiabox said:

Παιδιά αυτό το έχετε δει;

 

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/multisim_new.html

Αυτό είναι παλιό 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, eleco said:

Αυτό είναι παλιό 

Εχω την εντύπωση επειδή το link ήταν σε site με σημερινή ημερομηνία ότι ίσως είναι καινούριο.

Τελικά είχε ημερομηνία το άρθρο από το 2020 !

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites


Ναι το καταλαβαίνω όλο αυτό αλλά από την στιγμή που κάνουμε επιβεβαίωση βλέπουν μέσα στο σύστημα τους τα ήδη στοιχεία μου και το υπάρχον εμαιλ μου από τότε ! Γιατί δεν το προχωράνε δεν καταλαβαίνω!

Άλλη ερώτηση αν επιλέξω τελικά φυσική σιμ να μου έρθει , και μου την στείλουν στο εξωτερικό , ενεργοποείται κανονικά με ξένο σήμα ; Η παίζει να εχει θεμα ;!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Δεν μπορεί να γίνει ενεργοποίηση εκτός Ελλάδας,πρέπει να την παραλάβει κάποιος,να την ενεργοποιήσει και να στην στείλει.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε το σύστημα στον ΟΤΕ σήμερα και έγινε χαμός…σβήνω την e-sim γιατί θέλω να βγάλω νέα και επειδή δεν ήταν ενεργή η παλιά κάρτα αποτέλεσμα αυτού να κάνουν ενα 24ωρο να την στείλουν και να μην δέχεται κινητο επικοινωνίας για το OTP…τραγικοί. 
Κανονικά θα έπρεπε να μεταφέρεται το πρόγραμμα όπως στη Vodafone…

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση..εχω watsup και το χρησιμοποιω κυριως για δεδομενα..αυριο θα εχω στην κατοχη μου μια καινουργια συσκευη που υποστηριζει esim.

θα μπορεσω να ενεργοποιησω στο καινουργιο την esim και παραλληλα να αφησω την ενεργη sim στο παλιο μου κινητο για χρηση.

 

my old profile -----> RAVER

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ktikti said:

Μια ερωτηση..εχω watsup και το χρησιμοποιω κυριως για δεδομενα..αυριο θα εχω στην κατοχη μου μια καινουργια συσκευη που υποστηριζει esim.

θα μπορεσω να ενεργοποιησω στο καινουργιο την esim και παραλληλα να αφησω την ενεργη sim στο παλιο μου κινητο για χρηση.

 

Όχι, δεν γίνεται…πρέπει να βγάλεις twin sim.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να γίνει ενεργοποίηση εκτός Ελλάδας,πρέπει να την παραλάβει κάποιος,να την ενεργοποιήσει και να στην στείλει.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk


Μια χαρά ενεργοποείται !
Γιατί να μην ενεργοποιείται ;
Από την στιγμή που έχεις WiFi να πάρει τα πρωτόκολλα και τα σχετικά ενεργοποείται παντού ! Αν σας είπε κανείς από το τηλεφωνικό κέντρο ότι δεν γίνεται απλά είναι αμπαλος το λιγότερο !

** μου στείλανε σιμ και έκανα ενεργοποίηση κανονικά στο εξωτερικό !
Βέβαια κλασικά Ελλάδα πιο αργή πεθαίνεις , 8 μέρες να ξεκινήσει από κοσμοτε και μιάμιση μέρα έκανα συνολικά να φτάσει !

Τέλος καλά όλα καλά!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Livas said:


Μια χαρά ενεργοποείται !
Γιατί να μην ενεργοποιείται ;
Από την στιγμή που έχεις WiFi να πάρει τα πρωτόκολλα και τα σχετικά ενεργοποείται παντού ! Αν σας είπε κανείς από το τηλεφωνικό κέντρο ότι δεν γίνεται απλά είναι αμπαλος το λιγότερο !

** μου στείλανε σιμ και έκανα ενεργοποίηση κανονικά στο εξωτερικό !
Βέβαια κλασικά Ελλάδα πιο αργή πεθαίνεις , 8 μέρες να ξεκινήσει από κοσμοτε και μιάμιση μέρα έκανα συνολικά να φτάσει !

Τέλος καλά όλα καλά!! emoji41.pngemoji41.png


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Πάντως προσωπικά σε εταιρεία κινητής Βουλγαριας, ενώ έπαιζε κανονικά Ελλάδα, έπρεπε να πιάσω το δίκτυο της εταιρείας χωρίς roaming, γιατί με χρέωνε ότι και να έκανα εκτός προγράμματος.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Livas said:


Μια χαρά ενεργοποείται !
Γιατί να μην ενεργοποιείται ;
Από την στιγμή που έχεις WiFi να πάρει τα πρωτόκολλα και τα σχετικά ενεργοποείται παντού ! Αν σας είπε κανείς από το τηλεφωνικό κέντρο ότι δεν γίνεται απλά είναι αμπαλος το λιγότερο !

** μου στείλανε σιμ και έκανα ενεργοποίηση κανονικά στο εξωτερικό !
Βέβαια κλασικά Ελλάδα πιο αργή πεθαίνεις , 8 μέρες να ξεκινήσει από κοσμοτε και μιάμιση μέρα έκανα συνολικά να φτάσει !

Τέλος καλά όλα καλά!! emoji41.pngemoji41.png


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αυτό θα έλεγα και εγώ.  Μετατροπή από φυσική SIM σε esim Vodafone λόγω προβλήματος που ειχα έκανα τον Ιούλιο στο εξωτερικό στέλνοντας άτομο με εξουσιοδότηση σε κατάστημα. Μου έστειλαν τον qr Code και η ενεργοποίηση έγινε κανονικά. Ενεργοποίηση esim Cosmote μετά από φορητότητα σε καρτοκινητο στο εξωτερικό έκανα το Σεπτέμβριο και παίζει κανονικά. Επίσης αγορά νέου αριθμού Vodafone cu με esim και πάλι στο εξωτερικό η ενεργοποίηση και παίζει κανονικά 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα έλεγα και εγώ.  Μετατροπή από φυσική SIM σε esim Vodafone λόγω προβλήματος που ειχα έκανα τον Ιούλιο στο εξωτερικό στέλνοντας άτομο με εξουσιοδότηση σε κατάστημα. Μου έστειλαν τον qr Code και η ενεργοποίηση έγινε κανονικά. Ενεργοποίηση esim Cosmote μετά από φορητότητα σε καρτοκινητο στο εξωτερικό έκανα το Σεπτέμβριο και παίζει κανονικά. Επίσης αγορά νέου αριθμού Vodafone cu με esim και πάλι στο εξωτερικό η ενεργοποίηση και παίζει κανονικά 

Η κοσμοτε πάντως με ακόμα και άτομο με εξουσιοδότηση που έστειλα δεν τον δίναν ! Λέει πρέπει να είναι ο ίδιος !
Καταρχήν το θεωρό «παράνομο» να απορρίπτεις επίσημο έγγραφο του κράτος και να σε λένε δεν γίνεται , πρέπει να είναι ο ίδιος !
Δεύτερον από την στιγμή που κάνω όλα τα στοιχεία μου επιβεβαίωση μέσο τηλεφώνου τα έχετε εκεί μπροστά σας τα βλέπετε , και πριν στο εμαιλ μου είχατε στείλει το qrcode, τους τα δίνω όλα τα στοιχεία αναλυτικά και τους λέω στείλτε το μου στο μαιλ να τελειώνουμε ! Όχι δεν γίνεται πρέπει να έρθετε ο ίδιος η με κούριερ να σας σταλεί!

Πιο ανόητοι πεθαίνεις!

Στο εξωτερικό πάντως μέσα σε 15 λεπτά άλλαξα το νούμερο μου από φυσική σε eSIM μέσα από την εφαρμογή της εταιρείας που ειμαι με κυριολεκτικά 2 κλικ!

Δλδ έλεος με την Ελλάδα και τα κολλήματα τους! Κάνουν τα πάντα ότι είναι δυνατόν να σε ταλαιπωρούν όσο μπορούν περισσότερο !

Απλά απαράδεκτοι !!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Livas said:


Μια χαρά ενεργοποείται !
Γιατί να μην ενεργοποιείται ;
Από την στιγμή που έχεις WiFi να πάρει τα πρωτόκολλα και τα σχετικά ενεργοποείται παντού ! Αν σας είπε κανείς από το τηλεφωνικό κέντρο ότι δεν γίνεται απλά είναι αμπαλος το λιγότερο !

** μου στείλανε σιμ και έκανα ενεργοποίηση κανονικά στο εξωτερικό !
Βέβαια κλασικά Ελλάδα πιο αργή πεθαίνεις , 8 μέρες να ξεκινήσει από κοσμοτε και μιάμιση μέρα έκανα συνολικά να φτάσει !

Τέλος καλά όλα καλά!! emoji41.pngemoji41.png


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

I stand corrected then.

Σε ανάποδη περίπτωση ,αγγλική σιμ στην Ελλαδα πριν 2? χρόνια , δεν ενεργοποιήθηκε. 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα σε κατάστημα Γερμανό και έκανα αίτηση για eSIM. Αλλά θέλω να ενεργοποιήσω το PIN. Τον κωδικό δεν τον γνωρίζω. Καμιά ιδέα πως μπορώ να το βρω;

Edit: ήταν το 0000 τελικά (σύμφωνα και με άλλες παρόμοιες δημοσιεύσεις σε άλλα forum)

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Livas said:


Η κοσμοτε πάντως με ακόμα και άτομο με εξουσιοδότηση που έστειλα δεν τον δίναν ! Λέει πρέπει να είναι ο ίδιος !
Καταρχήν το θεωρό «παράνομο» να απορρίπτεις επίσημο έγγραφο του κράτος και να σε λένε δεν γίνεται , πρέπει να είναι ο ίδιος !
Δεύτερον από την στιγμή που κάνω όλα τα στοιχεία μου επιβεβαίωση μέσο τηλεφώνου τα έχετε εκεί μπροστά σας τα βλέπετε , και πριν στο εμαιλ μου είχατε στείλει το qrcode, τους τα δίνω όλα τα στοιχεία αναλυτικά και τους λέω στείλτε το μου στο μαιλ να τελειώνουμε ! Όχι δεν γίνεται πρέπει να έρθετε ο ίδιος η με κούριερ να σας σταλεί!

Πιο ανόητοι πεθαίνεις!

Στο εξωτερικό πάντως μέσα σε 15 λεπτά άλλαξα το νούμερο μου από φυσική σε eSIM μέσα από την εφαρμογή της εταιρείας που ειμαι με κυριολεκτικά 2 κλικ!

Δλδ έλεος με την Ελλάδα και τα κολλήματα τους! Κάνουν τα πάντα ότι είναι δυνατόν να σε ταλαιπωρούν όσο μπορούν περισσότερο !

Απλά απαράδεκτοι !!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ναι σίγουρα είναι ότι να ναι η διαδικασία στην Cosmote. Και εμένα δεν δεχόντουσαν την διαδικασία με εξουσιοδότηση αλλά ο υπάλληλος στο κατάστημα ήθελε να βοηθήσει μιλήσαμε στο κινητό του έστειλα την ταυτότητα με Mail και μου την έκανε εκεί την διαδικασία. Μετά το Email που ήρθε ήταν χωρίς qr Code επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση και μου έστειλαν το Mail κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω περάσει και εγώ. Αυτοί που σκέφτονται τις διαδικασίες στην Cosmote πρέπει να είναι σαδομαζοχιστές, δεν εξηγείται αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα νέο για πραγματική ανεξάρτητη esim σε ρολόι που να παίζει;Γιατί στην Ελλάδα μόνο με ρολόι δεν μπορείς να βγεις έξω και να κανείς ή να δεχτείς κλήσεις χωρίς να κουβαλάς και κινητό.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα νέο για πραγματική ανεξάρτητη esim σε ρολόι που να παίζει;Γιατί στην Ελλάδα μόνο με ρολόι δεν μπορείς να βγεις έξω και να κανείς ή να δεχτείς κλήσεις χωρίς να κουβαλάς και κινητό.

Μην περιμένεις κάτι.


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2023 at 12:01 ΠΜ, skiabox said:

Έχουμε κανένα νέο για πραγματική ανεξάρτητη esim σε ρολόι που να παίζει;Γιατί στην Ελλάδα μόνο με ρολόι δεν μπορείς να βγεις έξω και να κανείς ή να δεχτείς κλήσεις χωρίς να κουβαλάς και κινητό.

Το καλοκαίρι δοκιμαστικά εκανα αίτηση online στη vodafone για CU esim, η διαδικασία πανεύκολη, την επόμενη μέρα ελαβα το QR Code, ανοιξα την εφαρμογή του ρολογιού στο κινητό, σκάναρα την esim απο το email που μου είχανε στειλει και λειτουργησε κανονικότατα και αυτόνομα στο ρολόι με νέο νούμερο.

Μπορούσα να στείλω μνμ, να κάνω κλήσεις και να λάβω κλήσεις. Ρολόι Huawei Watch 4 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 30/10/2023 at 9:33 ΠΜ, minast said:

Ο λόγος που υπάρχουν πολλά εμπόδια σε αλλαγή SIM είναι επειδή φοβούνται (δικαιολογημένα) για SIM swap.
Επειδή οι περισσότερες οικονομικές συναλλαγές χρησιμοποιούν τον αριθμό του κινητού για MFA, οι συντριπτικά περισσότερες απάτες "κλέβουν" και το κινητό.

Στην πράξη δεν θεωρώ ότι έχουν επιλέξει τη βέλτιστη ισορροπία ευκολίας/ασφάλειας, αλλά είναι πολύ καλύτερα και ασφαλέστερα απ' ότι παλιότερα...

Στην Ινδία που ήμουν και έκανα μεταφορά esim γίνεται αυτόματα και μάλιστα για να αποφύγουν το sim swap, σου απενεργοποιουν την δυνατότητα να δέχεσαι sms για 24 ώρες. 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος αν οι ΜultiSim είναι 5G?

Γιώργος

S24 Ultra | iPhone 15 Pro Max iPad Pro 12.9

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...