Jump to content

Τα πάντα για Cosmote SIM/eSIM/MultiSIM


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω 2 αριθμοί σε μια σιμ πως δεν είναι και οι 2 ταυτόχρονα ενεργοί.

Παλιά είχα και κλήσεις εισερχόμενες δέχονταν και οι 2. Μηνύματα δεχόταν ο πρώτος αριθμός που είχες εκείνη τη στιγμή ενεργό. Επίσης εξερχόμενες γινόταν πάλι από τον πρώτο ενεργό αριθμό. Απλώς μπορούσες να κάνεις εναλλαγές μεταξύ των γραμμών, οπότε έτσι μπορούσες να λάβεις τα μηνύματα και από τον δεύτερο αριθμό υπό την προϋπόθεση ότι θα είχες κάνει εναλλαγή σε αυτόν ως κύριο εντός ενός μικρού χρονικού διαστήματος ίσως μίας εβδομάδας το πολύ ή και λιγότερο για να λάβεις τα μηνύματα επειδή αν θυμάμαι σωστά είχαν μία χρονική διάρκεια λήξης κι έτσι δεν παραδιδόταν αν δεν το είχες ως κύριο. Ουσιαστικά προωθεί τις εισερχόμενες του αριθμού που έχεις εκείνη τη στιγμή ως δεύτερο στον κύριο.
Είχα πολλά χρόνια πριν ίσως πριν το 2010 τέτοια sim απλώς ήθελα κι εγώ να μάθω αν έχει αλλάξει κάτι σήμερα και αν εξακολουθεί να πωλείται από τους παρόχους και κυρίως αν προκύπτει κάποια ιδιαιτερότητα σε iPhone.
Τέλος, αν για κάποιο λόγο ήθελες τον έναν από τους δυο αριθμούς ανενεργό για κάποιο διάστημα μπορούσες να το κάνεις και να εμφανίζεται ως κλειστό.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγω θέλω να ρωτήσω το εξης... έχοντας 2 κινητά μπορώ να εχω και στα 2 σιμ ή esim; δηλαδή κλείνει στο ένα (ή τ αφήνω σπίτι) και χρησιμοποιώ το αλλο κινητό; μπορεί να είναι ενεργές και οι 2 σιμ ταυτόχρονα;αν ναι θα χτυπάει και στα 2 κινητά;

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, arxontas2323 said:

Εγω θέλω να ρωτήσω το εξης... έχοντας 2 κινητά μπορώ να εχω και στα 2 σιμ ή esim; δηλαδή κλείνει στο ένα (ή τ αφήνω σπίτι) και χρησιμοποιώ το αλλο κινητό; μπορεί να είναι ενεργές και οι 2 σιμ ταυτόχρονα;αν ναι θα χτυπάει και στα 2 κινητά;

Ναι, είναι η υπηρεσία Twin SIM, για την οποία έχουμε και χωριστό θέμα.
Δεν λειτουργούν ταυτόχρονα, μόνο ένα κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά, να θέσω κι εγώ το ερώτημα μου:

Θέλω να έχω μία φυσική SIM στην κύρια συσκευή μου που είναι S23 Ultra και eSIM σε μία δευτερεύουσα που είναι iPhone 8.
Θέλω το S23 να δουλεύει όπως ένας νορμάλ αριθμός, δηλαδή να έχει πάντα σήμα, να δέχεται/λαμβάνει κλήσεις και μηνύματα.
Αυτό που θέλω από το iPhone με την eSIM είναι να έχω πάντα data access, σαν φορητό ρούτερ δηλαδή, δε με νοιάζει να λαμβάνω κλήσεις ή μηνύματα εκεί.

Γίνεται;

Και επίσης τι θα συμβαίνει όταν κάποιος με καλεί; θα χτυπάνε και οι δύο συσκευές και θα μπορώ να απαντήσω σε όποια από τις δύο ή θα πρέπει να έχω προεπιλέξει ποιά θα λαμβάνει κλήσεις; Ανεξάρτητα από το ποιά θα έχει ενεργά data?

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mclisme said:

Καλησπέρα παιδιά, να θέσω κι εγώ το ερώτημα μου:

Θέλω να έχω μία φυσική SIM στην κύρια συσκευή μου που είναι S23 Ultra και eSIM σε μία δευτερεύουσα που είναι iPhone 8.
Θέλω το S23 να δουλεύει όπως ένας νορμάλ αριθμός, δηλαδή να έχει πάντα σήμα, να δέχεται/λαμβάνει κλήσεις και μηνύματα.
Αυτό που θέλω από το iPhone με την eSIM είναι να έχω πάντα data access, σαν φορητό ρούτερ δηλαδή, δε με νοιάζει να λαμβάνω κλήσεις ή μηνύματα εκεί.

Γίνεται;

Και επίσης τι θα συμβαίνει όταν κάποιος με καλεί; θα χτυπάνε και οι δύο συσκευές και θα μπορώ να απαντήσω σε όποια από τις δύο ή θα πρέπει να έχω προεπιλέξει ποιά θα λαμβάνει κλήσεις; Ανεξάρτητα από το ποιά θα έχει ενεργά data?

Αυτό που θες είναι μια έξτρα SIM. Η έξτρα SIM έχει επιπλέον χρέωση 3,5€/μήνα στο πάγιο σου και λειτουργεί ΜΟΝΟ για ίντερνετ, δεν μπορείς να κάνεις/δεχθείς κλήσεις & μηνυματα. Είναι για τη δουλειά που θες ακριβώς. Εγώ, όταν είχα το Unlimited Gigamax, την είχα σε φορητό MIFi για να έχω ίντερνετ στο σπίτι.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. 3,02€ κιολας. Απλά δεν βγαίνει σε eSIM.

Αν θες eSIM, η οποία αναγκαστικά λαμβάνει και κλήσεις τότε είναι 25€ τον μήνα.

Παντως το iphone 8 παίρνει μόνο φυσική. Το S23 παίρνει esim και μπορείς να την κανεις esim αν θέλεις αφού είναι η κυρία σύνδεση. 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, paanos said:

Αυτό ακριβώς. 3,02€ κιολας. Απλά δεν βγαίνει σε eSIM.

Αν θες eSIM, η οποία αναγκαστικά λαμβάνει και κλήσεις τότε είναι 25€ τον μήνα.

Παντως το iphone 8 παίρνει μόνο φυσική. Το S23 παίρνει esim και μπορείς να την κανεις esim αν θέλεις αφού είναι η κυρία σύνδεση. 


Ναι 25 τον μηνα δεν εχω λογο να πληρώνω. Οπότε ουσιαστικά έξτρα SIM ζητάω και ειναι μονο δια δεδομένα. Μπορώ να την έχω σε Cosmokarta?

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας! Έχω δυό ερωτήσεις. Multisim στο Cosmote NEO μπορούμε να ενργοποιήσουμε; 
Επίσης, την Multisim μπορούμε να την κάνουμε e-SIM ή μόνο σε φυσική την δίνουν;

Edited by staurosmar
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

χαιρεται!

σκοπευω να παρω smartwatch me LTE , στο κινητο μου εχω 2 φυσικές SIM και η μια ειναι whatsup.

Θελω την whatsup να την κρατησω στο κινητο και να βάλω και στο ρολοι τον ιδιο αριθμό με esim.

Γνωριζει καποιος αν γινεται αυτο σε whatsup?

Ξερω οτι στη vodafone (αν εχει συμβολαιο) μπορεις να εχεις 2 sim στο ιδιο νουμερο και η μια να τραβαει data απο το βασικο σου πρόγραμμα)

Θα ηθελα να ξερω αν το κανει κ ο ΚΟΤΕ αυτο με μια φυσικη κ μια esim που να παταει στον αριθμό της κανονικής.

Edited by casabel
Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

Έμαθα (με τον "άσχημο" τροπο) οτι το Multi-sim υποστηρίζει μονο 4G, προφανώς είναι στα πολύ ψιλά γράμματα...

Επίσης η extra-sim μου ειπαν οτι η χρησιμοποιεί μόνο τα standard δεδομένα που έχει το αρχικό πακέτο και δεν μπορεί να πάρει τυχόν add-ons πχ unlimited για 7 ημέρες, το έχει επιβεβαιώσει κανείς μήπως ?

Thnx!

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, RaNd_gr said:

το Multi-sim υποστηρίζει μονο 4G

Αν η βασική συσκευή είναι υποστηριζόμενη 5G νομίζω μια χαρά παίζει κ στις άλλες 

12 minutes ago, RaNd_gr said:

Επίσης η extra-sim μου ειπαν οτι η χρησιμοποιεί μόνο τα standard δεδομένα που έχει το αρχικό πακέτο

Ισχύει αυτό ναι. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, paanos said:

Αν η βασική συσκευή είναι υποστηριζόμενη 5G νομίζω μια χαρά παίζει κ στις άλλες 

 

Ειχα θέμα με μια συσκευή (Mi Note Pro), εβαλα την SIM σε αλλη συσκευη (S23+) ,που ηταν η αρχική σύνδεση με 5G, παλι 4G+, εστειλα και SMS ενεργοποιησης, καμμια αλλαγη.

Μίλησα στο 2 φορές με το 13888, την 2η μου είπαν οτι μέχρι 4G στα multi-sim.

Αν κάποιος το έχει λύσει κάπως, ας μοιραστεί τι μαγικά έκανε....

Edited by RaNd_gr
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, paanos said:

Αν η βασική συσκευή είναι υποστηριζόμενη 5G νομίζω μια χαρά παίζει κ στις άλλες 

Ισχύει αυτό ναι. 

Στο πακέτο multisim υπάρχει πάντα μια κάρτα η οποία θεωρείται ως η βασική. Αυτή υποστηρίζει 5G, καθώς και λήψη και αποστολή SMS. Οι υπόλοιπες μέχρι 4G και όχι SMS.

22 minutes ago, RaNd_gr said:

Έμαθα (με τον "άσχημο" τροπο) οτι το Multi-sim υποστηρίζει μονο 4G, προφανώς είναι στα πολύ ψιλά γράμματα...

Επίσης η extra-sim μου ειπαν οτι η χρησιμοποιεί μόνο τα standard δεδομένα που έχει το αρχικό πακέτο και δεν μπορεί να πάρει τυχόν add-ons πχ unlimited για 7 ημέρες, το έχει επιβεβαιώσει κανείς μήπως ?

Thnx!

 

Στο πακέτο των extra sim υπάρχει η αρχική κάρτα, στην οποία ενεργοποιουνται τυχόν add-ons όπως τα απεριόριστα data που προσφέρει κατά καιρούς η Cosmote. Οι υπόλοιπες τραβάνε τα δεδομένα του εκάστοτε μηνιαίου πακέτου του καθενός  Θέλει προσοχή, γιατί.μου έχει τύχει να νομίζω ότι έχω απεριόριστα data και να κατεβάζω με μανία τα πάντα και μετά να μου έρχεται λογαριασμός €1.200. Βέβαια, ως VIP  πελάτης είχα σωστή αντιμετώπιση και μου τα πίστωσαν, αφού δεν είχα ενημερωθεί ούτε για τις ειδικές αυτές συνθήκες, αλλά ούτε και για την ύπαρξη της υπηρεσίας mycosmote που θέτει αυτόματη φραγη αν πας να ξεπεράσεις το όριο σου. Φυσικά ζήτησα την ενεργοποίηση αυτής για την αποφυγή μελλοντικών χρεωσεων (μολονότι αυτή έπρεπε να είναι ενεργοποιημένη by default). Αν πάντως ξέρεις πια ακριβώς είναι η βασική σου κάρτα, χρησιμοποιείς αυτή στη συσκευή που κατεβάζει τα πολλά δεδομένα.

Edited by Pharmex
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ κινητό με esim, σε λίγες μέρες θα έχω.

Πάω απλά στην κοσμοτέ, αφήνω την παλιά sim και μου δίνουν να σκανάρω με τη νέα συσκευή ένα qr ώστε να έχω πλέον esim?

Έχω καταλάβει καλά?

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, nikiforos_ said:

Δεν είχα ποτέ κινητό με esim, σε λίγες μέρες θα έχω.

Πάω απλά στην κοσμοτέ, αφήνω την παλιά sim και μου δίνουν να σκανάρω με τη νέα συσκευή ένα qr ώστε να έχω πλέον esim?

Έχω καταλάβει καλά?

Ναι, απλά δεν χρειάζεται να αφήσεις την παλιά SIM 😉

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, minast said:

Ναι, απλά δεν χρειάζεται να αφήσεις την παλιά SIM 😉

Μια ερτηση.Μπορεις να κρατησεις την κανονικη σιμ κ να δουλευς το κινητο με την ε-σιμ κ αν θελεις να αλλαξεις να βαλεις την καονικη μεσα? θα δουλεψει μεττα η θα εχει καταργηθει η κανονικη κ θα πρεπει να βγαλεις νεα?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερτηση.Μπορεις να κρατησεις την κανονικη σιμ κ να δουλευς το κινητο με την ε-σιμ κ αν θελεις να αλλαξεις να βαλεις την καονικη μεσα? θα δουλεψει μεττα η θα εχει καταργηθει η κανονικη κ θα πρεπει να βγαλεις νεα?
Αν κάνεις αντικατάσταση της φυσικής SIM σε esim. H φυσική κάρτα καταργείται και δεν χρησιμεύει κάπου. Οπότε μετά αν θες να ξανά γυρίσεις απο esim βγάζεις νέα.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, AlexM2 said:

Αν κάνεις αντικατάσταση της φυσικής SIM σε esim. H φυσική κάρτα καταργείται και δεν χρησιμεύει κάπου. Οπότε μετά αν θες να ξανά γυρίσεις σε esim βγάζεις νέα.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

α οκ τωρα το καταλαβα! Σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Εδώ και σχεδόν πέντε χρόνια χρησιμοποιώ την ίδια νανο σιμ στο κινητό μου (δίκτυο κοσμοτέ).

Επειδή σκοπεύω να αλλάξω συσκευή, τυχόν αλλαγής της κάρτας σιμ με αυτές που δίνει η κοσμοτέ σήμερα, εκτιμάτε ότι θα έχει κάποιο όφελος ως προς τη σύνδεση (ταχύτητες δεδομένων, επιλογή κεραιών κινητής κλπ, ποιότητα κλήσεων κλπ), ή να μην ασχοληθώ με αντικατάστασή της;

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, lazarefa said:

Καλησπέρα.

Εδώ και σχεδόν πέντε χρόνια χρησιμοποιώ την ίδια νανο σιμ στο κινητό μου (δίκτυο κοσμοτέ).

Επειδή σκοπεύω να αλλάξω συσκευή, τυχόν αλλαγής της κάρτας σιμ με αυτές που δίνει η κοσμοτέ σήμερα, εκτιμάτε ότι θα έχει κάποιο όφελος ως προς τη σύνδεση (ταχύτητες δεδομένων, επιλογή κεραιών κινητής κλπ, ποιότητα κλήσεων κλπ), ή να μην ασχοληθώ με αντικατάστασή της;

Μην ασχοληθείς. Αλλαγή SIM έχει νόημα μόνο εάν σου λείπει κάποια λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για να είμαι ειλικρινής, επειδή η νέα συσκευή κινητού είναι για αμερικάνικο δίκτυο (Verizon Wireless), παρότι έχει επιλογή για VoWifi/LoLTE, εν τούτοις δεν φαίνεται να ενεργοποιείται, οπότε σκέφτηκα μήπως με αλλαγή sim γίνει κάτι.

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θελω να κανω μεταφορα την eSim (cosmote what's up) στην νεα μου συσκευη (απο iPhone 13PM σε iPhone 15PM) το θεμα ειναι οτι δεν γινεται γιατι η κοσμοτε εχει κλεδωμενη την επιλογη μεταφορας eSim ετσι για να πληρωνεις 5ευρα!\


επειδη ειμαι εξωτερικο , μιλησα με την κοσμοτε για επανεκδοση καρτας eSim για νεα συσκευη και η διαδικασια ειναι του 1990 τουλαχιστον !
μιλαω στο τηλεφωνο κανω επιβεβαίωση στοιχειων , και με λεει πρεπει να κλεισουμε να σας καλεσουμε εμεις να κανουμε επιβεβαίωση στοιχειων , μετα να στειλουμε με ΚΟΥΡΙΕΡ τα χαρτια και να πληρωσω τα 5€ στην κουριερ ,να στειλουν τα χαρτια πισω και μετα να με στειλουν με email το QR Code της νεας eSim για την νεα συσκευη !!
λεω ρε παιδια η διαδικασια θα παρει τουλαχιστον 10 μερες δεν ειναι δυνατον αυτο που λετε !
Τους λεω , στειλτε με email τα χαρτια να σας υπογραψω και να σας πληρωσω αμεσως και με στελνετε την eSim! τι ειναι αυτα που λετε περι κουριερ και βλακειες ?!  ΟΧΙ με λεει η διαδικασια ειναι αυτη που σας αναφερω μονο ! 

ωραια λεω θα στειλεω ατομο με εξουσιοδοτηση για το κανει απο το καταστημα , επισης ΟΧΙ λεει δεν γινεται ουτε αυτο πρεπει να ειστε εσεις ο ιδιος η διαδικασια που σας αναφερω !

μιλαω μετα με Vodafone για φορητοτητα αριθμου και eSim ! με λενε απο εκει οτι η eSim πρεπει να ειστε ελλαδα για να πιασει ελληνικο σημα για να ενεργοποιηθει ! λεω οτι να ναι ειστε !!

εχω παρει ποσα δανεια εδω ποσες αγορες με ψηφιακη υπογραφη και ηλεκτρονικη επιβεβαιωση στοιχειων εξωτερικο ....αλλα οχι ελλαδα θα σας στειλουμε με κουριερ !!!
πραγματικα τραγικοι εντελως !!!!
 

 

Ξερει κανεις κανενα αλλο τροπο ? η μονο ετσι γινεται ? μην τρελαθουμε τωρα !!!

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...